'Dorpen moeten leefbaar blijven' Ouderraad De Hobbit is vandalisme beu Wassenaar tast in de buidel voor breed draagvlak Langstraatproject Voorwaardelijke celstraf 'beschonken Robin Hood' Leiden Regio Meervoudig gehandicapten villen meer hulp op afroep Coopzondag niet besteed aan middenstand Oegstgeest CHEF* HANS JACOBS, 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 NHAAG» eervoudig gehandicapten en in familie zijn tevreden met zorg die ze op dit moment jjgen. Ze hebben alleen eer behoefte aan hulp op af- ep, dus op momenten dat ze it zelf nodig vinden. Dat ijkt uit een onderzoek dat de ovincie Zuid-Holland heeft ien uitvoeren naar de hulp- ihoefte onder kinderen en volwassenen, die zowel ■estelijk als lichamelijk zijn handicapt, en hun ouders. ;t onderzoek werd gister- jddag gepresenteerd in het [ovinciehuis in Den Haag. De hulp willen ze met name het weekeinde en in de va- ntie, en bij onverwachte ge- urtenissen. Zo kan men in ns oppas nodig hebben als een bezoekje aan de dokter oet worden gebracht met n van de andere kinderen, ik is er behoefte aan meer dp bij vervoer, vrijetijdsbe- iding en de algemene dage- ;e bezigheden als eten, was- ekening met valse pas geplunderd Wassenaarse politie heeft gistermiddag een 32-jarige man uit geningen ingerekend, die bij een bank aan de Lange Kerkdam o een valse pas probeerde geld op te nemen. Bij de komst van de in rhet bankpersoneel gewaarschuwde politie nam de man de be- maar werd in de Langstraat gegrepen. Op het bureau bleek dat nan al 20.000 gulden had opgenomen van een rekening van een uit Haarlem. CSTGEEST MAARTEN KEULEMANS lopzondagen, verlate sluitingstijden avondwinkels. Aan de Oegstgeester ddenstand lijken ze niet besteed. On- ngs liet de gemeente de winkeliers we- dat ze dit jaar kunnen intekenen op faalf koopzondagen. De middenstand bii aide de schouders op: slechts één on na rnemer wil op alle zondagen waarop [mogelijk is klanten ontvangen. Koopcentrum Boerhaaveplein is één de winkeliersverenigingen die heeft sloten af te zien van de soepelere re is. „We hebben een buurtfunctie", {tClOOO-ondernemer H. van der Laan beslissing uit. „Er is hier geen pu- ikstrekker als V&D, waardoor je extra inten hierheen krijgt." B. Perfors van aanpalende bloemenwinkel Het sen en naar bed gaan. Die hulp willen ze het liefst van een vaste kracht. Pro bleem is echter dat dat vaak niet van tevoren is te plannen. Bovendien kan de thuiszorg deze hulp vaak niet bieden, omdat daar niet al het perso neel is uitgerust om alle ver pleegkundige handelingen te verrichten die deze groep no dig heeft. Voor de jong-volwassenen met een meervoudige handi cap dreigt nog een ander pro bleem. De vraag onder deze groep naar extra plaatsen in woongroepen en dagbesteding is groot, terwijl er in de prak tijk slechts een gering aantal plaatsen bijkomt. De onderzoekers conclude ren dat degenen die zorg vra gen een andere visie op de toekomst hebben dan de zorg verleners. De provincie moet daarom voor deze kwestie ex tra aandacht vragen bij de par tijen die in Zuid-Holland de zogeheten regiovisies zullen opstellen. Leiderdorpse basisschool mikpunt van vernielzuchtige jeugd LEIDERDORP» JUDY NIHOF Stukken glas in de zandbak, ka potte ruiten, schade aan deu ren, graffiti en pogingen om het klimrek in brand te steken. Van dalen hebben vorig jaar behoor lijk huisgehouden op de school pleinen van openbare basis school De Hobbit in Leiderdorp. Deze school heeft lokalen aan het Heelblaadjespad en aan de Klerkenhof. Volgens de Ouder raad is sprake van 'een in om vang toenemend probleem', waardoor kinderen 'direct ge vaarlopen'. In een brief aan de gemeente Leiderdorp dringen de ouders aan op een oplossing. Daarbij denken ze aan het geheel om heinen van de school, het aan brengen van felle lampen en strengere controle door de poli tie. Volgens directeur H. van Dijk valt het met het vandalisme aan de Klerkenhof wel mee. Hij stoort zich met name aan de vernielingen aan het Heelblaad jespad, waar het schoolgebouw verscholen ligt in het groen. Een hek of muur rondom deze school hoeft voor hem niet zo nodig. „Als ze willen, komen ze er toch wel overheen." Hij gaat er bovendien vanuit dat de ge meente voor een omheining toch geen geld beschikbaar stelt, omdat zij schoolpleinen in principe niet wil afsluiten. De directeur denkt eerder aan in tensievere controle door de po litie. Het probleem van de vernie lingen speelt vooral in de zo mer. De afgelopen maanden is het vrij rustig, maar de ouder raad is nu al bezorgd voor de komende periode als groepjes jongeren zich op het school plein verzamelen. Volgens de directeur zijn het twee verschil lende groepen: de voetballers en de rondhangende jongeren. „Het gekke is dat de voetballers het minste last geven. Ze komen echt alleen om een balletje te Groene Hoekje is zelfs principieel tegen de koopzondag. „Een verplaatsing van de inkoop", vindt ze het. „Het is echt niet zo dat je meer gaat verkopen door langer of op andere tijden open te zijn. Het enige dat er gebeurt, is dat mensen op een ander tijdstip in de winkel ko men. Terwijl je als ondernemer bijna niet meer thuiskomt." „De koopzondag heeft vooral een ver- maak-functie", vindt ook L. Münning- hof van .de stichting winkelcentrum Lange Voort. „En wij zijn zo zakelijk als ik-weet-niet-wat, met onze levensmid delenwinkels." Op zondag 21 december is het winkelcentrum, net als de meeste winkels in de De Kempenaerstraat, wèl geopend: dan is het immers Kerstmarkt. H. van der Reijden van antiekboerde rij De Almondehoeve is om een heel an dere reden ontevreden met de twaalf koopzondagen die Oegstgeest te verge ven heeft. „Het zijn er te weinig. Eigen lijk wil ik 52 zondagen open zijn. Ik krijg klanten uit het hele land. Mensen uit Brabant, uit Maastricht. En die komen niet zomaar doordeweeks." De antiekhandelaar heeft dan ook last van concurrentie van de antiekbeurzen. „Die worden altijd op zondag gehou den. Er is er elke zondag wel eentje. Nou ja, ik heb meer antiek dan die beurzen in huis, maar mensen die een kast wil len kopen gaan dan toch naar zo'n beurs." Wat dat betreft is Van der Reijden ja loers op Amsterdam en Noordwijk, waar veel antiekwinkels wèl 's zondags open zijn. „Tja, dat heeft er geloof ik mee te maken dat dat toeristisch gebied is." Hoewel Oegstgeest vijf antiekwinkels telt, staat Van der Reijden alleen in zijn roep om meer koopzondagen. „Ik heb geen tijd om 's zondags ook open te zijn", zegt G. Daalmeijer van antiekhan del De Gouden Eeuw. „Bovendien ben ik toch vooral gespecialiseerd in klein goed." En The Cottage aan de Gevers straat houdt uit principe de deur geslo ten. „De zondag is een rustdag." Van der Reijden is blij dat hij in ieder geval alvast twaalf koopzondagen in de wacht heeft kunnen slepen. „Al is het natuurlijk wel weer verwarrend voor mijn klanten. Er zit geen eenheid in, je kan niet zeggen: elke zondag ben ik open. Maar ach, langzaam gaat het de goede kant op. Ik ben nu 73 jaar. En ik hoop het nog mee te maken dat ik elke zondag klanten kan ontvangen." iim 25 miljoen or stads- en irpsvernieuwing IAAG/REGIO MONICA WESSELING irovincie Zuid-Holland be- dt dit jaar - buiten de grote i-5 en - ruim 25 miljoen gulden stads- en dorpsvernieu- "j j. Het geld moet nog precies den verdeeld, maar in deze 17u lijkt voor zo'n 14 miljoen en aan subsidies te worden Irekt. Zo staan Alphen aan Rijn, Noordwijk en Hille- elk voor meer dan drie mil- igulden genomineerd. Vorig was het totale bedrag fors 14,5 miljoen voor de hele incie met uitzondering van rote steden. lid-Holland heeft voor de ade 1994-2005 in totaal 120 ien gulden beschikbaar, af- van het Rijk. Elk jaar Dijken gemeenten projecten men. Omdat er veel meer lagd wordt dan er be- ;baar is, maakt de provincie t prioriteitenlijst, ijwel alle gemeenten in de regio en de Duin- en instreek hebben aanvragen diend voor subsidie. Alleen 1 erdorp, Ter Aar, Noordwij- out en Voorschoten hebben gevraagd voor verbe- g van woningen of woon- en en zullen dus ook niets en. Of en hoeveel geld alle ire gemeenten krijgen, It kort voor of kort na de er duidelijk. De komende p nden bespreken gedepu- le staten van Zuid-Holland urn anvragen en hun prioritei- jst met de gemeenten. P'e loralsnog is er een zogehe- reserveringslijst: een lijst bedragen die de provincie de gemeenten wil toebede- Daarin moet nog worden oi tfapt. De gereserveerde be en voor de verschillende eenten zijn: Alphen aan (3,7 miljoen), Alkema- nog onbekend), Hillegom imaal 3,7 miljoen), Ja- l5S( woude (geen bijdrage, wel raag), Katwijk (1,4 miljoen), (nog niet bekend), Noord - (minimaal 3,2 miljoen), tgeest (3 ton), Rijnsburg onbekend), Rijnwoude i 2 miljoen), Sassenheim onbekend), Valkenburg on), Warmond (nog onbe- Wassenaar (nog onbe- en Zoeterwoude (niets), i igens wordt een half mil- gulden niet aan praktische l7fcten, maar aan onderzoek n prijsvraag besteed. WASSENAAR DIMITRI WALBEEK De voorbereiding van het omstreden plan om het winkelcentrum Langstraat in Was senaar op te knappen kost al meer dan twee keer zoveel als begroot. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom gevraagd om een bijdrage van 194.000 gul den, bovenop de anderhalve ton die de ge meenteraad al had goedgekeurd. Wassenaar heeft onder meer twee com municatiedeskundigen van de gemeente Zoetermeer moeten inhuren. Volgens woordvoerder W. Issendonck zijn deze twee voorlichters nodig om 'gezien de grote be langen meer draagvlak voor het plan te cre- eren'. „We moeten op deze manier probe ren iedereen over de streep te halen. Wij doen er alles aan om de plannen te laten slagen en daarvoor doen we deze extra duit in het zakje", verklaart hij de onvoorziene kostenpost van 80.000 gulden waarmee de twee ambtenaren worden betaald. Issendonck geeft toe dat een deel van de extra kosten niet werd verwacht. Zo moet een nieuw onderzoek uitwijzen of het wel functioneel is om de winkeloppervlakte te vergroten. „Gehoord de geuite bezwaren bestaat behoefte aan zo'n aanvullend on derzoek", staat in het raadsvoorstel. Voor dit soort adviezen, en de ingelaste informa tiebijeenkomsten, moet de gemeente 85.000 gulden betalen. Volgens de woordvoerder is het daarnaast normaal bij zo'n groot project dat de eerste berekening nooit wordt gehaald. De 'op waardering' van de Langstraat kost 13 mil joen gulden. „Dit is gebruikelijk. Je hebt in de voorbereiding altijd uitschieters als je een aantal gesprekken met belanghebben den hebt gehad", volgens Issendonck. Dit plan is het grootste dorpsvernieu- trappen. Daar heb ik geen enkel probleem mee. Als er dan eens een ruit sneuvelt, vind ik dat niet zo erg." Het is de andere groep, de rondhangende jeugd, die soms voor ellende zorgt, weet Van Dijk. „Ik begrijp best dat ze wil len rondhangen, dat ze een si garetje willen roken met een muziekje erbij. Maar dan moe ten ze zich wel normaal gedra gen. En dat schijnt heel moeilijk te zijn. Ik vind het niet gewoon als je willens en wetens bierfles jes stukslaat in de zandbak, graffiti spuit of met een schroe- vedraaier allerlei dingen los gaat draaien." Volgens Van Dijk is een deel van de jongeren niet voor rede vatbaar. „Soms zitten er oud leerlingen bij, en dan is het geen probleem om ze aan te spreken. Maar er zitten ook jon geren bij die een andere hou dinghebben." Bij de politie staat het school plein aan het Heelblaadjespad vreemd genoeg niet bekend als een echte probleemplek. „Het is één van de plekken waar de jeugd zich regelmatig ophoudt. Aan die plekken besteden we behoorlijk wat aandacht. Als we daar jongeren aantreffen, ver wijzen we ze naar de JOP's Hon geren Ontmoetings Plekken, red.) Maar we zullen er nog eens door onze contactmede werker naar laten kijken. Mis schien zijn hier nieuwe maatre gelen nodig." Ook wethouder C. Kerner (CDA/welzijn) is verrast door de brief van de ouderraad. „Ik word regelmatig op de hoogte gehouden over de plekken waar echte problemen zijn. Maar ik heb niet gehoord dat er bij De Hobbit sprake is van een bij zonder probleem." Een oplos sing heeft Kerner niet voorhan den. „Het lijkt me goed om eerst over de problemen te pra ten met de mensen die bij de school zijn betrokken." Rijnstreek dringt bij Kamer aan op ruimhartig bouwbeleid De gemeenten in het Groene Hart zijn best bereid beper kingen in hun woningbouwplannen te accepteren, zo lang de leefbaarheid van de dorpen maar gewaarborgd blijft. Het moet in de toekomst mogelijk zijn in de dorps kernen alle vrijkomende plekken te bebouwen. Boven dien moeten de gemeenten ook na 2005 kunnen uitbrei den als dat nodig is om het dorp levend en levendig te houden. DEN HAAG MONICA WESSEUNG Duidelijke taal klonk gistermid dag uit de mond van de Nieuw- koopse burgemeester M. de Vreij-Vringer. Zij trad op als woordvoerster van de Rijn streek-gemeenten tijdens de zo geheten ronde-tafelgesprekken van de Tweede Kamercommis sie ruimtelijke ordening met provincie-, stads- en gemeen tenbestuurders. De Kamer wil met de gesprekken bezien wat de bestuurders denken van het beleid van minister De Boer om na de eeuwwisseling het Groene Hart open te houden en de ste den verder te versterken. Gister middag ging de aandacht vooral uit naar dat zogeheten restric tieve beleid voor het Groene Hart. In dat Groene Hart (de open groene ruimte in het midden van het land) mogen van 2005 tot 2010 zo'n 4000 huizen wor den gebouwd. Daarvan komen er ruim 1000 in de Rijnstreek. De Groene Hart-gemeenten willen de woningen gebruiken om de leefbaarheid van de dor pen te behouden. „In een ge meente moeten oud en jong bij elkaar kunnen blijven wonen. Ook een Groene Hart-dorp moet een afspiegeling zijn van de Nederlandse samenleving. Dat betekent dat ook in de ge meenten die niet als groeikern zijn aangewezen, het rpogelijk moet zijn wat extra's te bou wen. Dat hoeft niet op basis van vrijheid/blijheid: we willen best overleggen over welke gemeen te wel en welke niet." Nu zijn alle gemeenten in het Groene Hart streng gebonden aan een maximaal te bouwen aantal huizen. Ook dat plafond vindt De Vreij-Vringer niet juist. „Als wij in staat zijn binnen de gemeentengrenzen huizen te bouwen, bijvoorbeeld door een fabriek te verplaatsen, moeten we daar een compliment voor krijgen en niet meteen in aantal 'nog te bouwen woningen' wor den gekort." Splitsing van grote panden in meerdere kleine mag evenmin ten koste gaan van het aantal te bouwen huizen. Extra woningbouw alleen is niet genoeg, vinden de Rijn streek-gemeenten. Ze moeten ook de mogelijkheid krijgen om huizen die vrijkomen in het dorp, bij voorrang toe te wijzen aan eigen inwoners. Op de gro te woningbouwlocaties die overal in de Randstad worden ontwikkeld (zoals Leidschen- veen en Ypenburg), moeten mensen die niet in het Groene Hart terecht kunnen, bij voor rang voor een huis in aanmer king komen. De Vreij-Vringer en mèt haar A. Borgdorff van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) waarschuwde ervoor de grote groenprojecten in het Groene Hart (zoals het Bentwoud) niet uit te voeren over de ruggen van de boeren. Er mogen niet nog meer agrariërs van hun land worden verjaagd. Samen met de boeren aan natuurbouw doen lijkt hem een beter idee. Het gedeelte tussen de Gravestraat en de Molenstraat in Wassenaar dat volgens de bekritiseerde plannen voor het winkelcentrum Langstraat ook een winkelpromenade moet worden. foto henk bouwman wingsproject dat Wassenaar ooit heeft ge kend. De promenade van het winkelcen trum Langstraat moet volgens de plannen worden verlengd door het verkeer tussen de Gravestraat en Molenstraat te weren, er moet een ondergrondse parkeergarage ko men en extra winkels en appartementen boven die winkels moeten de straat gezelli ger maken. Het plan is omstreden. Van verschillende kanten is er al kritiek op geleverd. De vrou wencommissie van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar (WW) is bang dat hét dorpse karakter verloren gaat en be treurt de uitbreiding van het aantal winkels. PvdA-fractievoorzitter H. Goulooze stelde vorige week voor om een referendum te houden om de Wassenaarse bevolking over de plannen teraadplegen. Die suggestie wees het college van B en W overigens van de hand. DEN HAAG/WARMOND WIM VAN WANROOY Wat moest de rechtbank nu met die 45-jarige Warmonder? Was hij een mislukte bankoverval ler of niet? Zelf hield hij het erop van niet. „Ik ben geen boeman", sprak hij gisteren voor de rechtbank in Den Haag. In het rapport van de reclassering werd hij inderdaad als een goedaar dige man afgeschilderd. Maar zijn verhaal, daar klopte toch niet veel van. Dat vonden tenminste zowel de officier van justitie als politierechter mr. Holtrop. Op 11 december '95 was hij 's morgens rond acht uur in zijn woonplaats naar een bank ge gaan met onder andere een kruisboog en alarm pistool in zijn bezit. Volgens medewerksters van die bank droeg hij een sok met twee gaten over zijn hoofd. Zij voelden zich door de man be dreigd en waren bang dat hij de bank kwam overvallen. „Hoe laat gaat de bank open," had de man hun gevraagd nadat hij uit een auto was gestapt, waarvan het kenteken overigens met viltstift zodanig was bewerkt dat het onherken baar was geworden. De Warmonder verkeerde toen onder invloed. Politierechter Holtrop wilde wel eens tekst en uitleg. Die kreeg hij, al was de verklaring van de man voor zijn gedrag niet alledaags. Van een ge plande overval was volgens hem geen sprake geweest. Het was koud die dag en hij had, nadat hij inderdaad de ochtend begonnen was met het innemen van enkele jenevertjes, het plan opgevat om de kruisboog en het alarmpistool te dumpen. Om zijn zoontje in bescherming te ne men, zo verklaarde hij. Het had hem bij die dumppoging alleen niet meegezeten. Toen hij op de Herenweg met de spullen onder zijn jas de auto verliet, keek hij recht in de ogen van een bakker. En die vond niet alleen het gedrag van de man vreemd, maar zag ook de kruisboog uit diens jas steken. „Toen ben ik snel de andere kant opgelopen, maar ik wist niet dat daar een bank was. Daar zag ik twee medewerksters van de bank. Ik stond met een mond vol tanden en vroeg zomaar hoe laat de bank open ging. Ik kon niet meer terug omdat de bakker me gezien had. Ik raakte in paniek, wist me geen raad meer. Ik was bang met het spul en wilde het in het water gooien. Het was allemaal een samen loop van omstandigheden", zei hij. Tegenover de politie had hij verklaard dat het een geintje was geweest. „En dat kenteken had ik veranderd omdat ik problemen had met de wegenbelas ting." De officier van justitie, mr. D Kuipers, vond het maar een buitengewoon merkwaardig ver haal. „U bent beschonken als een soort veredel de Robin Hood over straat gegaan. Het is dan wel geen bankoverval geworden, maar ik eis toch vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk." De advocaat van de Warmonder erkende dat de lezing van de man bizarre trekjes vertoonde. Een niet doorgezette bankoverval achtte hij onwaarschijnlijk. „Het is meer een opeenstapeling van onhandigheden en domheden geweest." De politierechter achtte een straf wel degelijk op zijn plaats. „De meisjes zijn wel doodsbe nauwd geweest Ik vind het maar een kletsver- haal van iemand wiens leven in het teken van drank en gokken staat", aldus mr. Holtrop, die de man vier weken voorwaardelijk en een boete van 600 gulden oplegde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15