Rijnstraat langs legale weg onbereikbaar 'Letterlijk geloof is een hindernis' Leiden Regio Kerk Samenleving Negatief beeld priesteropleiding Utrecht WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 CHEF HANE JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Femke Dorien dv. W. van der Vos en M.W. Henzen Joeri zv. J.T.G. Verkerk en A.A. Zwanenburg Ibrahim zv. M. Jemla en Y. Man kou Zania dv. M. Jemla en Y. Mankou Rick zv. A.H. de Mun- mk en C.D. Korbee Sem zv. H. Ekkelboom en S.C. van Wezel Frank Pieter zv. G.G. Ohm en J.A. van Woerden Fleur dv. C. Guijt en E.M. Lamboo Michael Quinten Bono Martin zv. T.M. de Goede en C.B. Pronk Cor nells Gerrit Jacob zv. C.N.G. Rijnsent en W.N.A. van Dijk Solaïman zv. O. El Ouardani en M. Berdai Ikram dv. O. El Ou ardani en M. Berdai Nathalie dv. G. Deijk en E. Blankestijn Sjors Johannes Corszv. H.T. Verbeek en A.A.M. Overdevest Danny zv. A.G. van den Bosch en E. Zwaan Atika dv. M. Cherdouda en R. Elhabry «Juli ana Cornelia Emilda dv. C.J. van Diest en C.E.M. Bijnsdorp La- ra Mae dv. R.B.L. Broers en N.M.J. Kessels Philine Zoë dv. F.A.J. de Bont en H.J. Wijnen Stian Dean zv. R.J. Howard en S.K. Howard «Zoë dv. R.W. Si mons en J.C. van Munsteren Tim zv. J. van der Zon en M. Hauwert Nikita dv. A.T. Brands en J.G. van Rijssel Rianne dv. M. van Veen en A.H.H. Sonnemans Laura dv. M. van Veen en A.H.H. Sonne mans Jonathan zv. P.W.Z. Sierat en M.M. Trouwee Alexandra Rosa Paula dv. R.P. de Rijk en P. Schut Adriaan Mattheüs zv. M.V. Verbeek en Y. Holen Fredius Johan zv. F.J. Cremer en M.A.C.C. van den Burg Sjoerd zv. N. van Duijn en B.M. Lagerweij Henriëtte Louise Eveline dv. N.J.W. de Goeje en N.J. van der Does Job Cornelis zv. A.J. van Haas teren en S.J. Hoogeveen Kiki dv. J.F.A.M. de Weerd en B.M- .T.Q van Tilburg Leon zv M. de Tombe en E.E.M. Sinkeldam Saroj Phrikshad zv. K. Soekhoe en M. Mahabier Eva dv. J.J- .C.M. Vlak en M. Huberts Jeroen zv. J.J.C.M. Vlak en M. Huberts Martijn zv. J.J.C.M. Vlak en M. Huberts Lisanne dv. E.H. Schlagwein en M. de Cler Natasja dv. J.F. van der Lans en C.W.M. Immerzeel Lotte Jeanne dv. J.F. Meijer en C.N. Groenhart Vincent Rudolf zv. R.P. Stoker en C.H. Smit Mitchell zv. D.D.A. de Jong en J. de Best Stefano zv. E.M.H. van Leeuwen en A.R. Overwijk Amanda Clara dv. S. Habinc en C.M. Habinc Stephen Daniel zv. D. van der Meij en A.J. Lou- wers Hawa Adam dv. A.C. Houssein en F. Abdilahi Aynaan Eren Erol zv. M. Cengiz en S.A.M.C. Zonneveld Lisa dv. J.J. van Alphen en M.A. Riet veld Boris Cees zv. C. Vermaas en S. Kingmans Mitchel zv. M. van der Weijden en W. van der Plas Jihane dv. N. Mouttaqi en H. Benissaïd Nicholas Patrick zv. J.M.A. Pleij en A.L. Botten Adriana Jamne dv. D. de Mooij en A.W. van der Boon Yannick zv. M.B. de Weerd en K.Y. Fes- kens Thomas Adriaan zv. M.A. Visser en W.S. Schouten Li sanne dv. H.J. van Lenthe en N.H.M. Nieuwenhuizen Noah Andries Daniël zv. A.J. Wolters en S. Keijzer. Overleden W. Krouwel, geb. 21 juli 1929, man E. Binnen dijk, geb. 30 sept 1909, geh. gew. met J. Ligtvoet G. Boom, geb. 5 sept 1901, man C. Metselaar, geb. 21 nov 1913, geh. gew. met C. Windhorst H. Kops, geb. 16 juli 1949, man J.K. Elenbaas, geb. 17 nov 1931, man P.W. van der valk, geb. 5 aug 1927, man M. de Wit, geb. 5 aug 1916, geh. gew. met J. Rijsdam M. lEcluse, geb. 16 juli 1912, geh. gew. met H.A. Duijm T. Dijkstra, geb. 5 nov 1938, man R.J. Rozier, geboren 23 jan 1935, man P. van Vliet, geb. 15 febr 1930, man J.K. Hermes, geb. 24 mei 1921, geh. gew. met M. Azarioh C. van Mannekes, geb. 12 dec 1920, man V.H.M. de Waele, geb. 18 maart 1936, ev. C. Lekkas A. Wes- terlaken, geb. 4 nov 1916, geh. gew. met J.J. Flamman H. Velthuysen, geb. 21 dec 1914, man H.W.A. Thijssen, geb. 21 feb 1918, man M. Jaril, geb. in 1941, man H.J. Spithoven, geb. 15 dec 1916, geh. gew. met P. Struik J. Hoppers, geb. 6 sept 1933, man J. van Duij- venbode, geb. 8 aug 1900, vrouw W. in 't Veld, geb. 14 sept 1937, ev. A. Korsuize E. de Vogel, geb. 1 aug 1915, ev. A. de Vries L.J.S. Raaijma- kers, geb. 5 juni 1961, vrouw* H.A.C. Brouwer, geb. 20 jan 1911, geh. gew. met E.A.Th. Immink J. Dekkinga, geb. 8 maart 1920, geh. gew. met B.T. Christiaanse S. van Duijvenbo- de, geb. 9 okt 1914, geh. gew. met C. van Duijn G.F. Mars, geb. 6 aug 1921, man. Gehuwd J. Wansink en M. Ver schoor L.P.A. van Aerde en M.A.T. Kavelaars* P. Neute boom en N. de Graaf R.H. Krutsch en U.A. Löschner M.P.G.M. Mousen E.B. Carlin. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 Goedkope bijbels in Boekenweek HAARLEM ANP UTRECHT ANP Nog steeds reageren priesters en pastoraal werkers negatief op het Ariënskonvikt, de twaalf jaar oude priesteropleiding van het aartsbisdom Utrecht. Onder collega's is er vaak op z'n best sprake van een afstandelij ke relatie." Dit schrijft rector dr. G. de Korte in de brochure 'Een gedeelde zorg. Priesters voor morgen'. Met de brochure wil het Ariëns konvikt onder de priesters en pastorale werk(st)ers een gesprek over de priesterop leiding op gang brengen om tot een breder draagvlak daarvoor te komen. De komst van het konvikt werd gezien als een poging tot restauratie, niet alleen van een bepaald soort priesteropleiding maar ook van een traditionele beleving van kerk en geloof. Bovendien bestond de vrees dat het gezamenlijk optrekken van priesters en pastorale werksters in gevaar zou komen. Vooral het verplichte priestercelibaat en het verbod om vrouwen tot priester te wij den staan de acceptatie van het konvikt nog steeds in de weg, aldus De Korte. Dat stand punt van het Vaticaan wordt gezien als een bevestiging van de status quo in de kerk en een ontkenning van de roeping van vrou wen en getrouwde mannen tot het priester schap. In bepaalde opzichten staat het konvikts- leven ver van de alledaagse praktijk in veel parochies, erkent De Korte. Hij wijst op de dagelijkse viering van de eucharistie, de aandacht voor het sacrament van boete en verzoening (de biecht) en aandacht voor het getijdengebed. Hierin vindt menigeen voeding voor het beeld dat de priesteroplei ding het paradepaardje is van diegenen die 'terug naar af zouden willen. Hierdoor voe len sommige jonge priesters zich met een scheef oog aangekeken en miskend in hun oprechtheid. Oudere priesters aarzelen soms om priesterstudenten als stagiair te begeleiden. De pijn van deze oudere pries ters is even authentiek als het ontbreken van deze pijn bij een jongere generatie. Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) biedt tijdens de komende Boekenweek twee bijbeluitgaven tegen verlaagde prijzen aan. De Boekenweek, die van 12 tot en met 22 maart plaatsvindt, staat dit jaar in het teken van het thema 'Mijn God'. Het NBG speelt in op het Boekenweekthema door het Nieuwe Testament en de Psal men in twee vertalingen vijf gulden goedkoper aan te bie- Ds. Nico ter Linden weet gehoor van begin tot eind te boeien ROTTERDAM GPD Wat is een dominee? Te vaak is dat iemand die vanaf een preekstoel tevergeefs tracht het onbegrijpelijke begrijpelijk te maken. Zo'n dominee is de Amster damse emeritus-predikant ds. Nico ter Linden nu juist niet. In de Rotterdamse Laurenskerk bewees de hervormde predikant deze week waarom zijn boek 'Het verhaal gaat' een bestseller is geworden. Ter Lin den is een begaafd spreker, die circa tweehonderd aanwezigen boeide met zijn visie: ,,De Bijbelse verha len werken met symbolen uit een oude cultuur, en die symbolen moeten wij naar onze cultuur vertalen." Het uitgangspunt van Ter Linden is dat de Bijbelse vertellingen geen moralistische beschrijvingen zijn maar verhalen die levenservaringen doorgeven. De Amsterdamse theoloog neemt de joodse vertelsels zelf met een flinke korrel zout. ,,De letterlijkheid van het geloof is voor mij een hindernis", zei hij tegen ie mand uit de zaal. „Maar als het u helpt, moet u dat geloof zeker niet door mij laten afnemen." Ter Linden gaat ook niet zo ver dat Mozes en de profeten alles uit hun duim hebben gezogen: „Ze hebben het uit hun eigen leven gezogen. Op die manier is het waar. Niet historisch waar, maar het is wel geput uit de historie." Plat Ter Linden noemt de discussie over de vraag of Jezus nu wel of niet over het water heeft gelopen 'tamelijk plat'. Liever houdt hij zich bezig met de betekenis van zo'n verhaal. Als Jezus over het water loopt, symboli seert die gebeurtenis de strijd tussen leven en dood. „Prachtig als je dat beheerst, als je chaos overwint." Water, voerde Ter Linden aan, is op talloze plaatsen in de Bijbel zo'n belangrijk beeld. In Genesis bijvoor beeld, als de Geest Gods over de wateren zweeft. In Exodus, als de zee splijt. Maar ook Jona en de bruiloft te Kana, waar Jezus water in wijn veranderde, hebben ermee te maken. Water wordt wijn, dood wordt le vend. En schitterend beeld." De maagdelijke geboorte van Jezus, de wonderen, Ds. Nico ter Linden. foto gpd de schepping, het lege graf van de Messias: het zijn allemaal beelden die ons in staat moeten stellen God en ons zelf beter te begrijpen. Een voorbeeld. Ter Lin den was een keer te gast in een TROS-radioprogram- ma waar hem werd gevraagd hoe dat nou zat: 'Jozef was getrouwd met Maria maar dat kind scheen niet van hem te zijn. Is dat uit te leggen?' Als antwoord hierop vertelde Ter Linden het verhaal van een Zaan- damse drukker die op het geboortekaartje van hun zoontje de tekst 'Made in Heaven' plaatste. „Zijn vrouw, die dit niet wist, huilde toen ze het kaartje zag. Het kind was een mens als ieder ander, een geschenk van God. En dat Made in Heaven is ook van toepas sing op de dood. Ik heb dat gezegd op de begrafenis van een broer van die drukker. Back to heaven. Terug naar het mysterie waar je vandaan komt. Wraakzuchtig We moeten volgens Ter Linden alleen de Bijbelverha len vertellen waar we affiniteit mee hebben. „Ik heb het moeilijk met die wraakzuchtige God, die kanaries en eekhoorntjes laat verzuipen tijdens de zondvloed. Die aan Abraham vraagt om zijn eigen zoon te offe ren. Maar ook hier geldt: het is vooral de God van de verhalenverteller die we ontmoeten." Ook de God die de nakomelingen van een zondaar 'tot in het derde en het vierde geslacht haat' is lang een moeilijk te accepteren verschijnsel geweest voor ds. Ter Linden. „Ik zie het nu zo dat het kwaad zich voortplant. Wanneer is de oorlog afgelopen? Nooit." Een vraag uit de zaal: „Wanneer begonnen de men sen de Bijbelverhalen letterlijk te nemen? Wanneer is het misgegaan?" Ter Linden: „Volgens mijn leermees ter is het onmiddellijk misgegaan, in de tweede eeuw na Christus al. De Bijbel is geschreven in de verhaal taal. Niet in de gewone taal, de taal van het denken." Na een korte gedachtenpauze voegde hij daaraan toe: „We blijven cirkelen om het geheim." Nico ter Linden is in de Leidse regio onder meer te be luisteren op vrijdag 21 maart, als nij op uitnodiging van de Noordwijkse Raad van Kerken samen met Lija Hirsch (zang) en Gertru Pasveer (harp) een bijeenkomst ver zorgt in de hervormde kapel aan de Hoofdstraat. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke bibliotheek en boek handel Van der Meer in Noordwijk. den. Het gaat om de NBG-ver- taling uit 1951 en de vorig jaar herziene vertaling van de Groot Nieuws Bijbel in alle daags Nederlands Het NBG gaat ervan uit dat in de Boekenweek veel boeken verschijnen waarin bijbelse thema's zijn verwerkt. „Men sen die de bijbel niet kennen, kunnen met de actie goed koop, namelijk vanaf nog geen vijf gulden, een belangrijk deel van de bijbel aanschaffen", al dus het Bijbelgenootschap. Demonstratie MALLERSDORF KNA De Duitse bisschoppen kregen gisteren gele rozen aangeboden van een groep vrouwen die voor toelating van vrouwelijke pries ters demonstreerde. Dat ge beurde voor de openingskerk dienst van de voorjaarsvergade ring van de Duitse bisschop penconferentie in de Beierse plaats Mallersdorf. De vrouwen hadden paarse halsdoekjes omgedaan in een verwijzing naar de stola van de rk geestelijken. De demonstratie was georganiseerd door de ba sisgroep 'Wij zijn de kerk'. Voor de dienst had de politie de kerk met speurhonden door zocht. Tijdens de dienst waren agenten in burger in de kerk. Een politiewoordvoerder sprak van 'normale veiligheidsmaat regelen'. BEROEPINGSWERK NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Lelystad (gecombi neerde gemeente van de Ned. Geref. Kerk en Christ. Geref. Kerk): J. Bou- ma te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Hoogezand-Sappe- meer (wijk noord): J. van Benthem te Almere. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Biezelinge: M.J. Oostingte Boskoop. Bedankt: voor Deventer: C.D. Affour- titte Rozenburg. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Zwolle: J. Kareis te Ou- demirdum; te Nunspeet: C.A. van Dieren te Stolwijk; te Gormchem: M Golverdingen te Groningen; te Tricht-Geldermalsen: J.W Verweij te Bedankt: voor Nieuwdorp: A.B van der Heiden te Utrecht; voor Scherp- enisse: M. Mondriate Waardenburg. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) HG. PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chefredactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie' Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijven abonnementsgeld, ontvangen 1,- per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een anderel dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar Voor W 0886-482345 (Centrum voor Gesprd tuur. Grave). Z I E K E N H' U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 enK woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdi tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONÉSSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-1 Kiaam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorp bovendienvan 10.30-11.15uurenvan 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur ei overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleiL dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend klas» r 1.01 11 m RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.00 1R 3ft_1Q IDinir f ir, 19.00-20.00 u 18.30-19.30u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 u Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitei partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh de en neurologie: 14.15-15 00 uur en 18 30-19.30 uur; oogheelkunde! '8 kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. gl Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17 cl babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. KNOOPPUNT Wie zich netjes aan de verkeersregels houdt, moet halsbrekende toeren uithalen, wil hij heelhuids met z'n auto in de Zoeterwoudse Rijnstraat terechtkomen. Niet alleen moet je goed opletten dat je vanaf de Hoge Rijndijk de toegangsweg niet voorbijschiet, ook moet je, als je hem eenmaal in het vizier hebt, goed in de gaten hebben wat mag en wat niet mag. Maar wel moet. Voor Rijnstraatbewoonster B. Koppenol is het kruispunt bij de Heinekenbrouwerij 'een bron van ergernis'. Wanneer ze vanuit de Burgemeester Smeetsweg bijvoorbeeld naar huis wil rijden, moet ze de verkeersregels overtreden. Vanuit Zoeter- woude kan de automobilist weliswaar kiezen om rechts (richting Hazerswoude) of links (richting Leiden) voor te sorteren, maar 'rechtdoor', over het kruispunt naar de Rijnstraat, is volgens de ver keersregels en -tekens niet mogelijk. Koppenol en anderen doen het toch. „Zo mag het mischien niet, maar zo moet het wel", zegt zij. Be woners en ander bestemmingsverkeer nemen van af die kant letterlijk een middenweg en rijden rechtdoor. Al wachtend op verkeer vanuit Hazers woude, blokkeren deze automobilisten het achter op komend verkeer uit de Burgemeester Smeetsweg. Vanuit Leiden is de toegang tot de Rijnstraat even miserabel. Voorsorteren voor Hazerswoude (links) en Zoeterwoude (rechts) is mogelijk, maar een maal voorgesorteerd voor links, is het niet de be doeling dat de automobilist een korte bocht maakt naar de Rijnstraat, voor de wegwijzers langs. Een doorgetrokken streep moet er juist voor zorgen dat het verkeer om de wegwijzers en de stoplichten heen rijdt naar Hazerswoude en verder. Wie de Rijnstraat in wil, moet kiezen: of illegaal over de streep rijden of, omzichtiger maar wel legaal, naar de Rijnekeboulevard rijden en daar maar keren. Vanuit die richting is de Rijnstraat wel eenvoudig te bereiken. „Dat is ook de enige juiste manier", zegt L. Luyben van de Zoeterwoudse dienst grondgebied. „Alle andere manieren zijn niet conform het reguliere gebruik." Hij kent de problemen, maar volgens Luyben zijn klagers bij hem aan het verkeerde adres. „Het kruispunt is in beheer bij Rijkswater staat en het is officieel beleid dat automobilisten moeten keren bij de keukens van Brugman", zegt hij. „Wij hebben geprobeerd de situatie te verbeteren, maar het blijft een probleem." Zo wil de gemeente de 'groentijd' van de stoplichten op het kruispunt aangepassen en zijn er op het wegdek van de Bur gemeester Smeetsweg twee pijlen geplaatst om voor te sorteren naar Leiden en de Rijnstraat. Dat laatste is niet iedereen duidelijk en ook Luyben vindt het geen echte oplossing: „Je probeert wat, nietwaar?" Bij Rijkswaterstaat reageren ze verbaasd. Volgens woordvoerder P. Verstraten komt 'het kruispunt en alles er omheen' voor rekening van de gemeente Zoeterwoude („Goed dan, maar de praktijk is an ders", beweert Luyben). Het heeft het geen zin o bij hem te klagen, laat hij weten. Hoe het nu ven moet, blijft onbekend: „Vooralsnog gebeurt er niks", zegt Luyben: „Je moet een bewonersstraai aansluiten op een verkeersader. Dat is altijd pro blematisch." Niet alleen de aansluiting is een probleem, de Rijnstraat zelf is dat in de ogen van de bewoners ook. 'Hun' straat is te smal voor twee auto's. Ver keer dat vanaf de Hoge Rijndijk/Leiden komt, moet een scherpe bocht naar links maken. Deze bocht wordt nog scherper, als er aan de rechter kant van de Rijnstraat auto's staan geparkeerd, niet zichtbaar zijn voor het aankomend verkeer. Als je eenmaal in de Rijnstraat rijdt, zit je als een rat in de val: uitwijken voor tegenmoetkomend verkeer is onmogelijk. Eén van beiden zal terug moeten rijden. „En dan rij je dus achteruit de Hi ge Rijndijk op!", zegt Koppenol. Zij en andere buurtbewoners hebben al vaker bi de gemeente aangedrongen op maatregelen, ma die gaf volgens haar nooit thuis. „Ze hebben gee oren voor ons", meent Koppenol. „Wij zijn het; geten hoekje van Zoeterwoude." ZOETERWOUDE MARCEL SMEETS De Hoge Rijndijk, met rechts de Burgemeester Smeetsweg. Helemaal links op de foto de toegang tot de Rijnstraat. Het is een hele toer om het straatje op een normale manier te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14