,EIDEN Schulden minima kwijtgescholden 'WBL heeft twee vrienden huis wel erg vlot geweigerd' 'Een kartbaan, twaalf maanden per jaar' Weer pleidooi voor bouw woningen in Grote Polder ksarchivaris Ketelaar ogleraar in Amsterdam f Meibrug renovatie >eweegbaar HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 ef met kassa op straat betrapt ENi De politie heeft vanmorgen vroeg een 25-jarige Leide raangehouden. die met een kassa onder de arm over de igegracht fietste. Omwonenden van een horecabedrijf aan de ïsenstraat hadden een uur ervoor glasgerinkel gehoord. De itie stelde een onderzoek in èn ontdekte dat er in het bedrijf ruit was vernield, een gokautomaat was opengebroken en kassa gestolen. inkeldief slaat verkoopster De bedrijfsleidster van een kledingzaak aan de Haarlem- rstraat is gistermiddag door een onbekend gebleven winkel- |in het gezicht geslagen. De man was met een vriend de win- ingekomen. Terwijl de vriend het personeel afleidde, ver- pen de man met twee broeken in de paskamer. De bedrijfs- ster vertrouwde de man niet en ging een kijkje nemen in het hok. Daar ontdekte ze dat de winkeldief bezig was de alarm- pis met een speciale folie af te plakken. De man haalde uit r de bedrijfsleidster en rende weg. efstallen opgelost ij N* Met de aanhouding van een 20-jarige man zonder vaste 'V- of verblijfsplaats heeft de politie een reeks diefstallen op- ist. De man werd zondag aangehouden. De afgelopen dagen ende hij de diefstal van een computer uit een woning aan Flanorpad, drie fietsendiefstallen, twee diefstallen uit auto's le diefstal van een politiestempel uit het bureau aan de Lan- acht. y andje in Gortestraat In een bovenwoning aan de Gortestraat is vanochtend id uitgebroken. De brandweer had het vuur snel onder con- Er vielen geen gewonden, de bewoners konden het pand g verlaten. Over de oorzaak is nog niets bekend. erlast door wind Ni De harde wind heeft hier en daar voor problemen ge il. Aan de Constantijn Huygenslaan waaide een boom om. - loom kwam terecht op een daar geparkeerde auto die zwaar j hadigd raakte. Aan de Willem van der Made weg verloor een imezuil wat reclame door de wind. De stukken papier zeil over de A4. chtegaallaan herbestraat Een deel van de Nachtegaallaan wordt vanaf maandag bruari opnieuw bestraat, vanaf de Roodborststraat tot het g pad. Ter hoogte van de Leeuwerikstraat wordt bovendien verhoogd kruisingsvlak aangelegd. Fietsers en brommers len gebruik blijven maken van de route. De werkzaamhe- duren twee tot drie weken. |;NO 1897 Vrijdag 19 Februari knecht J.v.L., van den molenaar A. van Rijn, in den Veen- Zf older nabij Roelof-Arendsveen, had Woensdag-namiddag ingeluk door eene ronddraaiende molenwiek te worden ge- ;n, terwijl hij een zak met graan op de schouders had. Met "if diepe snede aan het achterhoofd werd hij bewusteloos op uiten, doch kwam spoedig weer bij, zoodat hij naar het huis r ouders te Woubrugge kon vervoerd worden. Zijn toestand ins redelijk wel. eNO 1972 ikbaar gedenken". In dit teken zal 26 februari de herdenking i i van het 75-jarig bestaan van het Diaconessenhuis aan de laan. In het pand Plantsoen 101 begon men in 1897 met de I nverpleging om in 1901 het nieuwe gebouw aan de Witte p1 te betrekken. Het eerste jaar werden 22 patiënten (687 1 eegdagen) opgenomen. Een aantal, dat vorig jaar uitgroei- it 8755, met 110.500 verpleegdagen. Ook de cijfers van het ineelsbestand liegen er niet om. Het eerste jaar begonnen twee zusters en één arts, staan momenteel 430 perso- leden, w.o 31 van de medische staf «ingeschreven. Het is [roei om te gedenken. DAM/LEIDEN ANP sor dr. F. Ketelaar wordt raar archiefwetenschap faculteit der letteren van iversiteit van Amsterdam, ar (53) is nu nog Alge- Rijksarchivaris. Zijn be ng gaat in per 30 juni. Ke- studeerde Nederlands recht aan de rijksuniversiteit Leiden. Hij behaalde in 1972 het diploma hogere archiefambte naar. Van 1969 tot 1979 was hij directeur van de Rijks Archief- school in Den Haag. Sinds 1989 is Ketelaar Algemeen Rijksarchi varis van Nederland en sinds 1992 deeltijd hoogleraar in de archiefwetenschap in Leiden. Robin Hood /f [- De Warmonder die I J als 'een beschonken Robin Hood' door het dorp liep, kreeg een forse geldboete opgelegd Vrijheid A -7 Boeren in polders I tussen Rijpwetering en Roelofarendsveen krij gen meer vrijheid, als ze de natuur maar berschermen Leiden kan zes miljoen gulden uit boeken schrappen De Leidse afdeling sociale zaken wil nog dit jaar een flink deel van de schulden van bijstandgerechtigden kwijt schelden. Het gaat om uitstaande gelden van mensen van 57,5 jaar en ouder en om oude schulden die het ge volg zijn van te veel ontvangen bijstand. LEIDEN. RUUD SEP te toestemming gegeven voor een dergelijk experiment met In totaal kan door de maatregel een grootschalige schuldsane- maximaal 6 miljoen gulden aan ring. vorderingen uit de boeken wor- Sociale Zaken heeft op dit den geschrapt. Het ministerie moment bij een kleine 5500 heeft Leiden als eerste gemeen- Leidse huishoudens in totaal voor 30 miljoen gulden aan vor deringen uitstaan. Een groot deel van de schulden is niet of slechts met heel veel moeite te innen. Bovendien komen de kosten van de invordering voor de volle honderd procent voor rekening van de gemeente, ter wijl van de opbrengst negentig procent naar het rijk gaat. Voor de gemeente is de afschrijving van deze schulden dan ook voor een belangrijk deel ingegeven door een 'bedrijfsmatige afwe ging'. „Maar veel belangrijker is dat de mensen om wie het gaat door de kwijtschelding niet meer het gevoel hebben levens lang met een schuld te zijn op gezadeld", aldus wethouder J. Laurier (Groen Links/sociale za ken) in een toelichting op de maatregel. Dat de gemeente heeft geko zen voor kwijtschelding bij ou dere bijstandsgerechtigden, heeft te maken met de weinig rooskleurige inkomensverwach- tingen van deze groep. Deze mensen zitten vaak al langere tijd in de bijstand, hebben geen uitzicht op een hoger inkomen in de toekomst, en zitten vaak op verschillende fronten met schulden. Om in aanmerking te komen voor kwijtschelding, moeten de schuldenaars drie jaar lang het voor hun inkomen maximale bedrag aan aflossing hebben betaald. Daarnaast staakt de gemeen te de pogingen tot invordering van oude schulden die zijn ont staan door onterecht ontvangen bijstand. Het gaat daarbij om vorderingen die voor 1 januari 1994 door de rechtbank zijn be krachtigd. Hierbij is de filosofie dat de gemeente inmiddels alles heeft gedaan om het geld bin nen te krijgen, zodat het rijk niet moeilijk zal doen over het terzijde leggen van de vorde ring. Overigens geldt hierbij dat hoe hoger de vordering is, des te langer de gemeente achter haar geld aan blijft jagen. Dat kan zelfs oplopen tot een perio de van vijftien jaar bij schulden van meer dan 25.000 gulden. zaterdag 19 februari LEIDEN HERMAN JOUSTRA Leiden bruist niet genoeg. Je kunt er sporten en je kunt er recreëren, maar al te veel keuze is er niet. Wat heeft de stad daarom nodig? „Eert kartbaan", zegt Henk van Spijker. „Eentje waar je twaalf maanden per jaar te- rechtkunt." Want er kan natuurlijk al worden gekart in Leiden. Aan de Vondellaan om precies te zijn. Vijf maanden per jaar, van april tot september. De 43-jarige Leidenaar, die het Schadenet aan de Hallenweg drijft, is vol lof over de initiatiefnemers daar, die een paar jaar geleden de eerste Leidse kartbaan van de grond tilden „Dat hebben ze prima gedaan. Maar als je slechts een paar maanden per jaar in een hal terechtkunt, kun je nooit iets permanents opzetten. Want in de wintermaanden ligt de ijsbaan er weer. Je kunt de bar dus niet naar ei gen smaak inrichten. De baan moet los liggen, omdat die er op een gegeven moment weer uit moet. Van die dingen. De hele entourage zou nog beter kunnen." Daar mikt hij op, zegt hij. Een hal met uitstraling. Al leen, hoe concreet zijn de plannen? Is er genoeg start kapitaal, is er een hal beschikbaar, wil hij een nieuwe hal laten bouwen? „Het bedrijfsplan ligt klaar. Een bank heeft zich al bereid verklaard een lening te verstrekken. Als we tot nieuwbouw zouden besluiten zijn er ook een paar serieuze gegadigden die dat zouden willen finan cieren. Maar natuurlijk ben ik voor alles afhankelijk van de gemeente." „Dat is natuurlijk onder meer afhankelijk van het feit of er geschikte plekken zijn, met een sportbestemming, waar ik met die kartbaan zou kunnen beginnen. Of dat er eventueel een lap grond te koop is waar een hal zou kunnen worden neergezet." „Zou toch mooi zijn? Leiden kan nog wel meer ge bruiken op recreatiegebied. Leiden is een geweldige plek voor zo'n baan. De stad ligt midden in de Rand stad, heeft verschrikkelijk veel randgemeenten. Er zijn veel bedrijven. Maar voor wie eens wat anders wil, is er in de stad niet zoveel op het gebied van sport en recre atie. Je kunt hier voetballen, hockeyen...daarmee houdt het wel zo'n beetje op. Formule-1 is nu heel populair. Zolang Josje (autocoureur Verstappen, red.) rijdt, is heel Nederland daar gevoelig voor. Zo'n baan zou dus overal succes kunnen hebben. Ook in Leiden." Hij beseft echter terdege dat het niet gemakkelijk zal zijn zo'n baan uit de grond te stampen. Of het nu in een bestaande of in een nieuwe hal is. Maar dat het kan lukken, weet hij zeker. „In Zoetermeer is nu een prach tige baan. Dat heeft veel voeten in de aarde gehad. De gemeente heeft jarenlang geaarzeld voor ze 'ja' zei. Nu zijn ze er blij mee. De baan ligt op een industrieterrein. Nu leeft die plek ook 's avonds. De sociale controle op dat terrein is dus ook groter." „Weet je wat bijvoorbeeld ook heel leuk is in Zoeter meer? Indoor-skiën. Natuurlijk is skiën in het echt nog leuker, maar dat kan natuurlijk niet het hele jaar. Ik zie het al voor me, skiën op een vuilnisbelt. Wat sneeuw er op, koepeltje eroverheen en klaar is Kees. Zoiets zou moet in Leiden toch ook kunnen? Eigenlijk is dat een droomwens van mij: een heel groot gebouw waar je tal van evenementen en activiteiten kunt houden. In Har derwijk hebben ze dat bijvoorbeeld. Tennis, aerobics, squash en een indoor-kartbaan in één gebouw. Op twee verdiepingen. In Utrecht hebben ze ook zo'n ge bouw. Daarin kun je onder meer het steile-wand-klim- men beoefenen." „Maar ja, eerst die indoor-kartbaan hier. En als het hier niet kan, dan ergens anders. Ik heb in elk geval alle gemeenten rondom Leiden aangeschreven en uitgelegd wat mijn bedoelingen zijn." Verwarring in Amsterdam over Leidse tuk-tuk LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De Leidse ondernemer Peter Labruyère kon het niet gelo ven toen hij hoorde dat een van zijn tuk-tuks - de gemo toriseerde riksha's die hij 's zomers in de stad laat rijden - bij een aanrijding in Am sterdam betrokken zou zijn en nog doorgereden was. „Het is onmogelijk dat het een van mijn wagentjes is, want die staan al drie maan den in de stalling. Het zou kunnen dat ze in Amsterdam met mijn kenteken hebben gereden. Maar ik ga het in elk geval uitzoeken." Een aanrijding in Amster dam vormde de aanleiding voor de geruchten. Een voer tuig was doorgereden na de botsing, maar een oplettende passant had haastig het nummer genoteerd. De poli tie trok het kenteken na. Dat bleek te horen bij een tuk tuk van Labruyère. „Maar ik heb gebeld met de getuige. Het bleek om een botsing tussen twee auto's te gaan. Alle geruchten waren geba seerd op een misverstand." Het nummer dat de getuige doorgaf, verschilde één letter met het kenteken van de echte doorrijder, waardoor de politie het nummer van Labruyères tuk-tuk in han den had. „De twee nummers waren bijna gelijk. Het is al leen toevallig dat er maar op twee plaatsen in Nederland tuk-tuks rijden en dat bij de ze botsing precies mijn num mer is doorgegeven." Wegdek Nieuwsteeg wordt gerepareerd Vanaf maandag 24 februari kan er niet geparkeerd worden in de Nieuwsteeg. Van het stuk tus sen de Zonneveldstraat en de Steenschuur wordt het wegdek gerepareerd. Doorgaand ver keer is wel mogelijk, zij het met enige hinder. De werkzaamhe den nemen vier dagen in be- neente begint maandag ruari met de voorberei- van de renovatie van de ibrug, de brug tussen Vijf n en Vrijheidslaan. Het u irugdek, dat nu nog kan ipi in, wordt vervangen door betonnen brugdek, to rk zal in twee fases wor- 11 gevoerd, waarbij telkens t van het brugdek wordt ijzjgen. iru lopig zal het verkeer nog ee weghelften gebruik i maken. Vanaf maandag irt is echter maar één ft beschikbaar. Lichten idan het verkeer regelen, rkeersmaatregelen wor- et borden en belijning ven. ste begint men met het de noordzijde, aan de het voormalige NEM- Aan die kant van de ordt ook nog eens een scherm geplaatst van er 100 meter, verwachting is het werk 1 eind van dit jaar klaar. Voorlopig oordeel Commissie gelijke behandeling: LEIDEN HANS KOENEKOOP Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft wel erg vlot twee vrienden, die geen seksuele relatie hadden, een huurhuis ge weigerd. Aldus luidt een voorlopig oordeel van de Commissie gelijke behandeling in Utrecht. „Afwijzen om het enkele feit dat bij de bezichtiging kamers worden ver deeld, is wel erg mager. Je zou meer moe ten weten, want waarom zouden twee vrienden niet een duurzame gemeen schappelijke huishouding kunnen voeren? betoogde commissielid mr. W.A. van Veen gisteren tijdens een hoorzitting. Aan de orde was het geschil tussen de Leidenaars Casper Grootenhuis en Eric Nieuwveen en de WBL. Het duo, dat zich gesteund weet door het Meldpunt Discri minatie, verwijt de corporatie discrimina tie bij de toewijzing van een huurwoning aan de Zijldonk. Hoewel Nieuwveen en zijn vriend eerste keus hadden voor de wo ning, kregen zij tijdens de bezichtiging van de verhuurfurjctionaris te horen dat zij de woning niet zouden krijgen. De vrienden bekenden eerlijk geen rela tie te hebben. Dat gaf hoofd van de Dienst Woonservice van de WBL, W. de Waard ruiterlijk toe. „De heren maakten tijdens de bezichting een kamerverdeling. Dat was voor ons een concrete aanwijzing dat zij geen duurzame gemeenschappelijke huis houding wilden vormden. Ons beleid is er op gericht kamergewijze verhuur tegen te gaan, we hebben daar slechte ervaringen mee. Er zijn namelijk heel wat mensen die op slinkse wijze proberen aan een grote woning te komen. Het is in Leiden nu een maal heel moeilijk als alleenstaande een huis te bemachtigen. Vaak worden gele genheidsrelaties gevormd om sneller een huis te krijgen. In de kroeg wordt bij wijze van spreken nog iemand gezocht om het vereiste inkomen te halen." Voor de Commissie gelijke behandeling was wel duidelijk dat er aan de Leidse woonruimteverdeling een en ander schort. Grootenhuis en Nieuwveen hadden het huis aan de Zijldonk zonder probleem ge kregen als zij vooraf een verklaring hadden ingevuld waarin zij de wens uiten tot het voeren van een gemeenschappelijke huis houding. En in die standaardformulieren, verkrijgbaar bij de gemeente, wordt niet gerept over de aard van de relatie of verde ling van kamers. „Maar over die verklaring is steeds vaag gedaan. We wisten niet eens dat die formulieren bestonden. En toen we er een hadden ingevuld werd gezegd dat ze niet geldig zijn", vertelde Grootenhuis. Volgens De Waard komt er in juni een einde aan de onduidelijke situatie. „Nu kan iedereen reageren op advertenties en is de partner niet bekend bij ons. Straks zijn woningzoekenden verplicht zich te la ten registreren voor ze kunnen schrijven. Dan moet ook bekend zijn met wie een huis wordt gezocht en wat de relatie is. Ik benadruk dat dan niet de vraag wordt ge steld of er sprake is van 'affectiviteit' in de relatie." De Commissie gelijke behandeling doet binnen acht weken uitspraak. Leiden en provincie maken bezwaar tegen plan minister De Boer LEIDEN MONICA WESSELING Een onderonsje van de voor- en tegenstanders van bebouwing van de Grote Polder in Zoeter- woude. Dat was de inspraak avond over de woningbouw plannen van het rijk gisteren in Holiday Inn in Leiden. Voorna melijk provincie- en gemeente bestuurders kwamen opdagen. In de periode 2005-2010 moe ten voor inwoners van de Leidse regio 4000 huizen worden ge bouwd en is 20 hectare bedrijfs terrein nodig. Minister M. de Boer (ruimtelijke ordening) kiest voor woningbouw in Haaglanden (omgeving Den Haag) en eventueel Rijnsburg. Inwoners van de Leiden en de omliggende gemeenten moeten dus naar nieuwbouwwijken rondom Den Haag zoals Leids- chenveen. De Boer wil De Grote Polder in Zoeterwoude sparen. Gedeputeerde T. Jansen ver weet het rijk ondoorzichtig en inconsistent beleid. „De keuze is zuiver technocratisch. Er wordt absoluut geen rekening gehouden met maatschappelij ke gevolgen." Jansen zei niet meer te weten hoe hij zijn be leid aan de gemeenten moet 'verkopen'. „Jaren achtereen mochten de gemeenten in het Groene Hart niet veel huizen bouwen en werd hen gezegd dat er voor hun inwoners elders in de Leid se regio een plek was. Nu moet ik die woningzoekenden door verwijzen naar Haaglanden. Dat kan toch niet?" De Leidse wet houder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) heeft al net zo veel problemen met het rijksbeleid Volgens hem is de Grote Polder de enige echte mogelijkheid. „Ook wij zouden veel liever groen, groen laten. Maar we kunnen niet anders." Het Zoeterwoudse CDA- raadslid M. Ates, vroeg aan dacht voor de melkveehouders. Bebouwing van de polder brengt een enorme slag toe aan zijn bedrijfstak. Wethouder R. Hogenelst van Zoeterwoude hield een gloedvol betoog vóór het openhouden van de Grote Polder. „De polder is gaaf en ongeschonden en heeft grote landschappelijke waarden. Be bouwing ervan betekent het be gin van het eind van het Groene Hart." Tot 4 april kunnen bij het mi nisterie van VROM bezwaar schriften worden ingediend te gen de keuze om in Haaglanden en Rijnsburg te bouwen. In no vember komt het kabinet met een nieuw voorstel. De Tweede Kamer neemt be gin volgend jaar een besluit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13