Natuur Milieu Boeren letten meer op natuur 'Vliegende deuren' Oog telt passerende dieren Actie scholen om energie te besparen WOENSDAG 19 FEBRUAR11997 157 REDACTIE: 8ERT DE JONG 072-5196276 Landschapsbeheer Noord-Holland geeft werkbladen uit viaiuur in öearijr bert de jong Het gaat om het doel. Natuur ontwikkeling ten plattelande en landschapsbescherming. Linksom, door reservaatbeheer door natuurorganisaties, of rechtsom, via betaalde natuur- produktie door boeren. Ir. J. de Zeeuw, voorzitter van Land- schapsbeheerNoord-Holland (LBNH), gelooft dat LBNH, vooral steunend op vrijwilligers, er goed aan doet samen te wer ken met de Westelijke Land- en Tuibouworganisatie (WLTO). Waarmee een oude kloof wordt gedicht. De Zeeuw, in het dagelijks leven dijkgraaf van het waterschap Groot Geestmerambacht, vindt natuurbeheer door agrariërs een goeie zaak. Het is geen kwestie (meer) van elkaar be concurreren of zelfs verketteren, maar een zaak van elkaar ver sterken en tot steun zijn: draag vlakverbreding. Dat levert per saldo het meeste op voor flora en fauna. De stichting LBNH hanteert daarbij de meer ideële motie ven, terwijl de WLTO in agra risch natuurbeheer vooral een mogelijkheid ziet de inkomens positie van boeren te verbete ren. Landschapsbeheer Noord-Hol land heeft bij wijze van uitge stoken hand vier fraaie werkbla den gemaakt, om boeren die in hun bedrijfsvoering meer aan dacht willen besteden aan de natuur een stukje op weg te hel pen. De werkbladen behande len thema's als (boeren)zwalu- wen, bloemrijke slootkanten, vogels rond het erf, en polder- amfibiëen. De door de provincie gefinan- cierdè stichting LBNH telt thans ongeveer 1.500 vrijwilligers, die weidevogelnesten beschermen bij boeren, hoogstamfruitbo- men, houtwallen en knotwilgen snoeien, rietkragen en hooi- landjes maaien. Daarnaast wor den cursussen, excursies en le zingen verzorgd over ecologisch beheer. C. Franzen, WLTO-voorzitter, benadrukt dat natuurbeheer tot een meerwaarde (meer inko men, beter imago) voor de deel nemende boeren moet leiden. Hij denkt dat boeren in dat ge val in staat zullen zijn de presta ties van klassieke natuurbe schermers te overtreffen. Daar zijn nu al positieve voorbeelden van te geven. Zo gaat op plaat sen waar boeren actief mee doen aan natuurbeheerdoor ze te betalen voor nesten van onder andere kieviten, grutto's en scholeksters de vogel stand vooruit. Ook Franzen wil oude tegen stellingen tussen natuurbe schermers en boeren overbrug gen. Zijn motto: gij zult niet vre zen. Zo kunnen boeren in de praktijk gebruik maken van de kennis die organisaties als Vogels op het erf, padden en kikkers. De werkbladen van Landschapsbeheer Noord-Holland behandelen ver schillende thema's. Landschapsbeheer Noord-Hol land aanreiken. Er breken wat hem betreft mooie tijden aan. Geïnteresseerde boeren die in het bezit van de 4 LBNH-werk bladen willen komen kunnen die opvragen. Het adres: post bus 6090, 2001 HB in Haarlem. Telefoon 023-51 43 08 0. castricum Vogelend Nederland is opgetogen. De afgelopen win terperiode hebben minstens tien zee-arenden in Nederland ge pleisterd. Waarschijnlijk is dat een direct gevolg van groeiende populaties in Scandinavië, Polen en Duitsland. Heel bijzonder was het langdurige verblijf van twee jonge zee-arenden in de Noord- Hollandse duinen (foto), waar ze zich voedden met konijnen. Re gelmatig maakten de enorme roofvogels (met een spanwijdte tot ruim 2,5 meter) uitstapjes naar de polders achter de duinen, om bij wakken watervogels te verschalken. Tussen het Noord zeekanaal en de Hondsbossche Zeewering zijn ze op diverse plaatsen gezien. In Flevoland bi vakkeerden enige tijd tegelijker tijd zelfs drie zee-arenden. Des kundigen denken dat met tien tot twaalf overwinterende zee-aren den zo ongeveer het wintermaxi- mum voor ons land is bereikt. Deze grote vogels, alias 'vliegen de deuren', hebben grote natuur gebieden nodig. En die zijn nu eenmaal schaars in de lage lan den. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) had plannen om zee arenden in ons land uitte zetten, om zo de terugkeer van deze soort als broedvogel te bewerk stelligen. Op die plannen is veel kritiek gekomen en daarom staan ze voorlopig op een laag pitje, al heeft minister Van Aartsen er al wel een vergunning voor afgege ven. FOTO MARTIJN DE JONGE Nut van 'fauna-passages' in kaart gebracht Met behulp van infrarood-de- tectoren is het vanaf dit voor jaar mogelijk te tellen hoeveel dieren de zogenaamde 'fauna passages' gebruiken. Dankzij de tunnels die onder wegen door lopen, kunnen kleine en grote dieren veilig de andere kant be reiken. Er zijn tunnels voor pad den, voor dassen, enzovoorts. Per jaar trekt het ministerie van verkeer en waterstaat miljoenen guldens uit voor de aanleg van Een manier om exact te kunnen berekenen hoeveel dieren er door de buizen veilig aan de overkant komen, was er tot nu toe niet. In het voorjaar veran dert dat, als er een proef begint met elektronische tellers. Met infrarood-detectoren die op batterijen werken, kunnen de passages van dieren over een langere periode worden geregi streerd. Geesje Veenbaas van de Dienst Weg en Waterbouwkunde van het ministerie van VROM noemt de introductie van de tellers een vooruitgang. „Tot nu toe zijn in de passages alleen de sporen van dieren onderzocht. Er werd zand gestrooid en daar na werden de afdrukken van de poten bekeken. Op die manier wisten we of een buis werd ge bruikt door egels, muizen of ko nijnen." Omdat de sporen dwars door elkaar heenlopen, bleef het ech ter onduidelijk hoeveel veilige 'oversteken' er hadden plaats gevonden. De elektronische tel ler moet hier verandering in brengen. Geesje Veenbaas: „El ke passage wordt geteld. Voor lopig worden zo'n vijftien tellers geïnstalleerd, verspreid over het hele land. Na een jaar bekijkt het ministerie of de proef moet worden voortgezet" Wedstrijd van weddenschappen «bert de jong Leerlingen van scholen in het voortgezet onderwijs gaan de komende periode een wedstrijd in 'fantastische weddenschap pen' houden, die moet aanto nen dat energiebesparing niet alleen goed voor het milieu is, maar ook leuk kan zijn. Er zijn al wat ideeën voor fan tastische weddenschappen: Kookgek Joop Braakhekke een maaltijd laten bereiden zonder gas of elektriciteit, een burge meester één week bij kaarslicht laten werken of mensen de ri vier overvaren met een water fiets in plaats van met de veer pont. Begin april zal de winnaar bekend zijn. De reeks weddenschappen vloeit voor uit Act 2, een educa tief programma waaraan 125 middelbare scholen in Neder land meedoen. Bedoeling daar van is dat de deelnemende scholen voor het jaar 2000 twin tig procent energie weten te be sparen. Energiebedrijven, ge meenten, Novem, het Wereld Natuur Fonds (WNF) en ver schillende ministeries zijn bij de actie betrokken. Scholieren krij gen les over energievraagstuk ken en gaan er praktisch mee aan de slag. Met de serie 'fantastische wed denschappen' vragen de leerlin gen aandacht voor de relatie tussen energieverbruik, kli maatsverandering (broeikasef fect) en natuur. In totaal zullen 117 teams van 15 scholen aan de wedstrijd meedoen. u Z z WÊÊÊk E L 1 23456789 mm OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. slok, vangwerktuig; 2. kramp v.h. middenrif, soort papegaai; 3. mondstang; 4. loofboom, een ze kere, spil; 5. braadpan; 6. het zelfde, droge turfstof; 7. och- tendkleding; 8. godsdienst, ont kenning, waterstand; 9. takje; 10. grappenmaker, energie; 11. grondsoort, rijstveld. Verticaal: 1. drank, dunne stengel; 2. voe dingsmiddel, Afrikaanse stinkha- gedis, bijwoord; 3. klein kind, onheilsgodin, muzieknoot; 4. aangelegenheid; 5. kleur, deel v.h. oog; 6. tropisch insekt; 7. muzieknoot, gezichtsorgaan, mu zieknoot; 8. bijwoord, wandel weg, bezittelijk vnw.; 9. zacht, Griekse letter. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kilogram; 2. anaconda; 3. plantage; 4. iedereen; 5. teke naar; 6. alikruik; 7. afscheid; 8. litouwen. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KAPITAAL en LAADKIST. Het sleutelwoord luidt: FILMACTEUR. HEINZ T OK TOMPOES Tom Poes en de Niks Tom Poes had besloten om de vreem de geschiedenis uit te gaan zoeken - en daarom richtte hij zijn schreden naar het politiebureau van Rommeldam. Maar commissaris Bulle Bas ontving hem niet gastvrij. „Ik vertel jou niet, waar dat schilderij tje is", sprak hij desgevraagd. „De zaak is in onderzoek en aat stukje is bewijs materiaal. .Er zit iets vreemds achter, laat dat je genoeg zijn. „Iets vreemds hè?" nerhaalde Tom Poes. „Ja, ja. U bedoelt niks zeker." De politiechef veerde overeind. „W-wat weet jij van niks?" vroeg hij verblekend. „Het is helemaal geen geheim, hoor", zei Tom Poes geruststellend. „Niks is overal; hij is gewoonlijk onzichtbaar, maar door dat schilderstuk kan hij zich niet vlug meer bewegen en nu kan ie dereen die het doekje heeft hem zien. Hij is gewoon maar de angst voor mor gen. Daar heeft iedereen last van en daarom is iedereen bang voor donkere hoeken en zo. U ook, wil ik wedden." „Hm", zei de commissaris en hij slikte moeilijk. „Is dat het, huh? De angst voor morgen. Zo. Ik dacht al; die witte slapjanus komt me bekend voor. Maar je moet niet denken, dat ik bang voor hem was, ventje!" „Dat denk ik ook niet", hernam zijn bezoeker. „Men kan bang zijn voor iets wat niet gezien kan worden. Maar wanneer men het ziet, verliest het zijn kracht. Want dan ontdekt men, dat het niks is." Tom Poes had gemakkelijk praten. Hij wist nog niet, dat niks op dat moment in het laboratorium van professor Prl- wytzkofsky te voorschijn was gekomen. Maar ornaat de geleerde zich bezig hield met een materie-ontbinder was de angst voor morgen in die ruimte heel groot. En het valt niet mee om te genover een niks van reusachtige af metingen te staan, zoals de professor deed. W DOOR JAN VISSER Het KNMI maakte deze week bekend dat het definitieve landelijke neerslaggemiddelde over de maand januari is uitgekomen op 6 tegen normaal 67 mm. Daarmee is dez< maand dus onbetwist de droogste louwmaand van de twii tigste eeuw gebleven. Van de overige kalendermaanden zijn alleen februari 198 en september 1959 nog droger geweest en in februari 1959 (de mistmaand) viel er net zo weinig neerslag als ir januari van dit jaar. In onze streken kwam Gouda niet ver der dan 3 mm, Hazerswoude 4, Heemstede en Haarlem- West 5, Hoofddorp, Lijnden en Zandvoort 6, Stompwijk 1 Katwijk 9 en Overveen 10 mm. Deze maand is er op veel plaatsen al tien keer zoveel ge vallen en daar komt nog wel het een en ander bij. De de pressiemachine blijft namelijk op volle toeren draaien. Vanavond en deels de komende nacht valt er opnieuw zo tussen de 5 en 10 mm onder invloed van een overtrekken frontaal systeem. Het front is gekoppeld aan een zeer diepe depressie op weg van de Schotse wateren naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Behalve regenen gaat het ook wee stevig waaien. Aan de kust komt een harde tot stormachti ge zuid tot zuidwestenwind te staan. Koud wordt het ever wel niet. De minimumtemperaturen schommelen rond de 7 graden. Morgen overdag is het vaak bewolkt weer maar de neer slagkansen zijn niet groot. Wel blijft het waaien. Over lam staat een vrij krachtige, langs de kust een harde zuidwes tenwind. De maximumtemperaturen bereiken waarden 8 graden. Gedurende de rest van februari verandert er weinig in het heersende wisselvallige weerbeeld. Van tijd tot tijd veroor zaken storingen regen en veel wind en het blijft zacht. Gisteren zijn er enkele heftige buien gevallen. Deze ginge gepaard met zware windstoten en kort voor 11 uur 's mor gens meldde Schiphol even windkracht 9. 's Middags wa; er sprake van opklaringen maar later viel opnieuw regen e 's avonds werd onweer waargenomen. WËÊtHÊÈÊÊËËÊËËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Woensdag half tot zwaar bewolkt en veelal droog, tijdelijk minder wind. Van daag opnieuw toenemen de bewolking en vooral in het zuiden van tijd tot tijd regen, in de bergen sneeuw. Maxima in het noorden ongeveer -5, in het zuidwesten vandaag oplopend tot 7 graden. Zweden: Overgang naar bewolkt en winderig weer met van tijd tot tijd regen of sneeuw. Middagtemperatuur enke le graden boven nul in het zuiden, in het noorden meest matige vorst. Denemarken: Woensdag wat zon en klei ne kans op een bui. Van daag toenemende wind en bewolking en perioden met regen. Maximumtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Woensdag wisselvallig weer en perioden met regen, mogelijk ook onweer. In het noorden kans op een winterse bui. Overal veel wind. Vandaag minder buiig en minder wind. Af en toe zon. Middag- temperaturen rond 6 graden in het noor den en 12 in het zuiden. België en Luxemburg: Woensdag eerst opklaringen en overwe gend droog. In de avond van het westen uit opnieuw veel bewolking, regen en veel wind. Vandaag later op de dag op klaringen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, vandaag iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag af en toe zon, maar van het westen uit opnieuw bewolking gevolgd door regen. Vooral langs de kust af en toe veel wind. Vandaag in de loop van de dag minder buiig en meer zon. Middag temperatuur tussen 8 en 13 graden. Portugal: Zonnige perioden en droog. In het noor den wolkenvelden en mogelijk wat re gen. Maxima van 15 graden in het noor den tot 19 in het zuiden. Madeira: Enkele wolkenvelden en kans op een bui. Vooral vandaag ook zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Perioden met zon en droog, maar in het noorden en noordoosten ook enkele wol kenvelden en vooral langs de Golf van Biskaje kans op wat regen. Maxima vari ërend van 15 graden in het noorden tot 22 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Temperatuur oplo pend tot 25 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 21 en 26 gra den. Tunesië: Overwegend zonnig. Woensdag in het noorden ook wat wolken, maar meest droog. Middagtemperatuur variërend van 16 graden in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Woensdag aanvankelijk een Mistral. Ver der perioden met zon, later van het wes ten uit toenemende bewolking en vooral vandaag kans op regen. Maxima tussen 8 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Woensdag vooral in het noorden en oos ten wolkenvelden, in het zuidoosten mo gelijk wat regen, in de bergen kans op sneeuw. Vandaag overwegend droog en van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur van ongeveer 10 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, soms enkele wolken velden, maar vrijwel droog. Maxima rond 16 graden. Malta: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur 15 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele (onweers buien, met name op de zuidelijke eilan den. Vooral woensdag op het vasteland ook wat zon. Af en toe veel wind. Mid dagtemperatuur dalend naar 8 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Kusten: Wisselend bewolkt en een enke le regen- of onweersbui. Vooral vandaag aan de zuidkust en op Cyprus kans op veel neerslag, langs de westkust veel wind. Maxima van 5 graden in het noor den tot 16 op Cyprus. Duitsland: Woensdag wat zon en1 den en oosten kans bui. Vandaag van het westen uit op nieuw veel wind en perioden met regen. Maxima woensdag rond 7 graden, van daag in het westen hoger. Zwitserland: Woensdag van het westen uit wat opkla ringen Verder veel bewolking en perio den met regen. Woensdag bo 1000 meter ook sneeuw. Temp in de dalen rond 7 graden, in hi oosten hoger. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en periodi sneeuw, beneden 1000 mete gaand in regen. In de loop van wo in het westen tijdelijk wat opkla Temperatuur in de dalen rond 5g Polen: Perioden met regen, soms ook s Vandaag enkele opklaringen, ft temperatuur woensdag in het iets onder nul, verder circa +4 gr; Tsjechië en Slowakije: Af en toe regen of sneeuw. Vand delijk minder neerslag en ook wal ringen. Middagtemperaturen rom den. Hongarije: Woensdag af en toe regen of si Vandaag overwegend droog en w Maxima oplopend tot enkele grad ven nul. DONDERDAG 20 FEBRUAR11997 Zon- en maanstanden Zon op 07.45 Zon onder Maan op 16.22 Maan onda Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.45* 15.05 02.18» Laag 10.55 23.25 10.36 Weerrapporten 19 februari 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlij$-Mék6 zwaar bew. Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10