•Rel over pi pizza-posters Docenten Leidse Hogeschool moeten weer stage gaan lopen Alleen meubelbranche wil meer koopzondagen Vuil varen 'Ze vinden het fantastisch om zelf zo'n papiertje te verdienen' hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Vrouw (82) slachtoffer babbeltruc jden» Een 82-jarige Leidse vrouw uit de Surinamestraat is gis teren bestolen door een man die zei dat hij van de woningbouw vereniging was. De man meldde dat hij iets aan de verwarming moest doen. En een glaasje water lustte hij ook wel. Toen de be zoeker was verdwenen ontdekte de vrouw dat haar portemon nee, met daarin 100 gulden, was verdwenen. Advertentiën Opruiming van fijne Heeren-Artikelen. A.G. Hoppezak, Breestraat 13, Coiffeur. Geconserveerde Groenten uit Blik. Snijboontjes 16 en 18 Cts. Andijvie 13 Cts. Spinazie 12 Cts. Heerenboontjes 18 Cts. J. Schild, Haarlemmerstraat No. 74. Opgericht: een mangelzaak in het huis Lammermarkt 14, al waar des verlangd het goed wordt afgehaald en te huis bezorgd. I leclamezuilen in Leiden beklad ANNO 1897 Donderdag 18 Februari ANNO 1972 'rijdag 18 februari Er wordt in Noordwijk bijzonder veel gedaan op het gebied van de bejaardenzorg. Nog maar nauwelijks was het prot. chr. be jaardencentrum „Groot Hoogwaak" aan de voet van de duinen gereed of men begon met de nieuwbouw van „St. Jeroen". Het wordt een gigantisch gebouw met 148 appartementen, waarvan er 16 zullen worden bestemd voor echtparen. De totale bouw en inrichtingskosten lopen dicht naar de 5 miljoen. Eind maart 1973 moet dit bejaardencentrum worden opgeleverd. Het nieu we „St. Jeroen" komt op de plaats van het oude. Andere ondernemers: zeven zondagen genoeg leiden Het lijkt alweer een heel jaargetijde geleden dat Leiden op de gladde ijzers over de grachten zwierde. Maar voor afval-schipper Thijs Neuteboom en zijn assistent Michel Strater begint nu pas het eind van hun winter in zicht te komen. De afgelopen twee we ken hebben zij de nodige overuren gemaakt om grachten en vaarten vrij te maken van het afval dat zich in de winter op het ijs had verzameld. De twee vuilnismannen van het water haalden vooral veel hout en autobanden omhoog. En natuur lijk kerstbomen, die nog steeds hier en daar uit het grachtenwater opduiken. FOTO DICK HOOEWONING Ambitieuze plannen onderwijsinstelling Een van de bekladde reclamezuilen in Leiden. New York Pizza heeft in middels besloten de omstreden campagne te staken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN )INSDAG 18 FEBRUAR11997 ei 9 Getvertentieü!' In gele let- ers staat het gekalkt over de lekkerste dozen van a lederland'. Een aantal re in Leiden is J lit weekeinde beklad door jj inbekenden die zich stoor- i len aan de reclame van iet New York Pizza. Van- laag worden de gewraakte losters verwijderd. Woord voerder P- Evenhuis van Jf iet pizzabedrijf heeft spijt ilifan de campagne. „Het niet onze bedoeling e'im vrouwen te beschim- ien. We stoppen ermee." n eiden caroline van overbeeke k Ie gewraakte poster die sinds 1 februari in de bushokjes langt, toont een schaars bedek- e vrouw die een doos voor haar ruis houdt. 'De lekkerste dozen -an Nederland, nu afhalen!' Na Ie vele borsten van onder meer lennes Mauritz is nu de K rouwelijke onderbuik blijkbaar ri an de beurt. De reclamecam- agne is bij veel mensen in het erkeerde keelgat geschoten: de leclame Code Commissie heeft il verschillende klachten bin- len en behandelt de zaak op 24 ebruari. 'Smakeloos', is de reactie van e rouwen op de advertentiecam- agne van het jonge en snel roeiende fast-foodbedrijf. P Seksistisch', vinden anderen. In j! laarlem voelen vrouwen zich elfs bedreigd. „Ik voel me heel - nveilig in dat verlichte hokje. )e poster is voor mijn gevoel p en grote uitnodiging: 'Pak: me' j Ook mannen 'blieven deze o loos niet' „Een laag bij de [rondse en beledigende rrecla- j ie." 0 Volgens woordvoerder van - iet pizzabedrijf, Evenhuis, sloeg e reclame goed aan bij de )nvindbaar j en beetje een vreemd verhaal, o kondigde de 26-jarige man it Oud Beijerland zijn relaas i an. Kantonrechter M. Kamp ing er eens goed voor zitten. chtendertig kilometer te hard 1 iden op de Churchilllaan in eiden terwijl er nog een voor- J aardelijke straf boven je hoofd angt - daar moet een mooi irhaal bij. Wanneer je tenmin- e je rijbewijs niet wilt kwijtra- in. i et'vreemde verhaal'van de ud-Beijerlander kwam erop ïerdat niet hij, maar een lend met hoge snelheid door iden was gescheurd. Hij had 'took na de eerste afmschrij- ng netjes doorgegeven aan de i idse politie. Maar die bood- i hap was blijkbaar dik een jaar 'de overtreding nog altijd niet «rgekomen. »r de Leidse politie was de ïn ook lange tijd onvindbaar. e hebben toen de politie van I'd Beijerland ingesichakeld. I ie agent belde mij, en kreeg J e meteen aan de lijn. Hij kon >k niet begrijpen waarom ik in 'den als onvindbaar te boek Nd", vertelde man tegenover 1 kantonrechter. 5vriend die de overtreding - begaan, informeerde ver doelgroep: jongeren. „De reac ties zijn voornamelijk positief: lachen. Ons eigen kennisniveau van het taalgebruik van de doel groep is pijlsnel verhoogd: ooit gehoord van een WOP-relatie? Wippen, ontbijten, pleite. Of N A schillende keren waarom hij nooit meer iets hoorde over een boete. Uiteindelijk belde de ver dachte zelf maar eens met de Leidse politie. Daar konden ze hem niet helpen. „Ik kreeg te horen dat degene die dit soort zaken behandelt al zeven maanden afwezig was." Op ad vies van de politie had hij de zaak daarom maar voor laten komen. In de hoop dat de rech ter enige duidelijkheid kon bie den. Na het aanhoren van het ver haal, hoefde officier van justitie N. Spelt niet lang meer na te denken. „We zullen de zaak aanhouden zodat de politie de vriend kan horen", stelde zij voor. Daar kon Kamp zich wel in vinden. „U zult te zijner tijd een nieuwe oproep in de bus krijgen. Maar als alles goed gaat, zal daarin staan dat u niet hoeft te komen, omdat de officier vrij spraak zal eisen." Vreemd De kantonrechter kreeg gisteren heel wat vreemde verhalen voorgeschoteld. Een 21-jarige Noordwijkerhouter vond het heel vreemd dat de tweewieler die hij als brommer had ge kocht ineens een motorfiets 971 leiden «ruud sep Zeven koopzondagen per jaar is voldoende. Dat vinden de geza menlijke Leidse ondernemers verenigd in de Raad Nederland se Detailhandel en de Samen werkende Ondernemers Leiden. Voor het komende jaar hebben zij afgesproken open te gaan op de zondagen van 23 maart, 27 april, 13 juli, 26 oktober, 30 no vember en 14 en 21 december. Alleen de meubelwinkels aan de Hoge Rijndijk willen - en krijgen - twaalf koopzondagen. Deze winkels volgen daarmee het advies van hun branche-or ganisatie om naast de eerste zondag van de maanden met een R erin op tweede paasdag, Hemelvaart, tweede pinkster dag en tweede kerstdag de deu ren te openen. Dit alles blijkt uit de inspraak reacties van de Leidse midden stand op de nieuwe winkelslui- van een PD-tje? Pakken en dumpen. Het woord 'muts' en 'doos' blijkt normaler binnen de doelgroep dan was ingeschat. Maar 35-plussers. vinden het niks." Het pizzabedrijf was eerst van E R E C H bleek te zijn. Oké, het ding reed wat harder dan toegestaan... Maar de Amsterdamse Vespa- dealer had hem echt nooit ver teld dat de cylinderinhoud niet 50 maar 114 cc was. Toen hij bijna twee jaar geleden werd gepakt, had de Noordwijker houter geen rijbewijs voor een motor, en had het voertuig geen geldig kenteken. Hij kwam goed weg met een boete van 420 gul- tingsverordening. Deze veror dening maakt het avondwinkels mogelijk om tot twee uur 's nachts open te blijven. Deze verruiming van de openingstij den is bedoeld als compensatie voor het omzetverlies dat het gevolg is van de latere sluitings tijden van de normale super markten. Leiden wil maximaal acht avondwinkels binnen de gren zen hebben. Daarbij was oor spronkelijk een verdeling ge maakt voor de verschillende wijken. Uit een ambtelijke noti tie blijkt echter dat de gemeente nu steeds meer neigt naar het loslaten van deze verdeling naar wijken. De ambtenaren beplei ten een vrije vestiging van avondwinkels: of zo'n winkel op een bepaalde plek in de stad le vensvatbaar is, wordt overgela ten aan de inschatting van de ondernemer zelf. plan om een geheel naakte vrouw met slechts een doos op haar heupen, als advertentie aan te bieden. Daarmee ging de firma Publex, die de reclame zuilen exploiteert, echter niet akkoord. Het model kreeg een rokje aan en de tekst moest een flink deel van haar borsten be dekken. New York Pizza had de 'naakte' vrouwenposter echter al laterr maken en besloot ze al presentje uit te delen aan de klanten, bij aankoop van een pizza. Ook een andere exploitant van zuilen, Alrecon, is vooraf geraadpleegd. Alrecon keurde de tekst af. Afgesproken werd om vlak boven het woord 'do zen' het woordje 'pizza' te plak ken. Inmiddels is het bedrijf de opschudding zat. In de poster- compagne die in Groningen en Den Bosch van start gaat, komt het woord 'dozen' niet meer voor. Het wordt helemaal afge plakt met 'pizza'-stickers die het bedrijf snel heeft laten drukken. Oorspronkelijk wilde New ■York Pizza ook een mannen- poster te maken, meldt Even huis. 'In een uitdagende hou ding' met de tekst 'De lekkerste puntjes van Nederland' rond zijn heupen. Maar dat idee sneuvelde. Twee posters laten maken zou onbetaalbaar zijn. „Na vergelijking met andere re clame-uitingen op Abri's is ver volgens, en dat is zonder meer arbitrair, gekozen voor de do- zencampagne om het meene men van hele pizza's te promo ten." De bedrijfsleider van New York Pizza aan de Leidse Bees tenmarkt begrijpt de commotie niet goed. „Wij krijgen alleen enthousiaste reacties in de win kel, ook van ouderen. Ze vinden de poster heel geestig en te gek. De tekst is inderdaad dubbel zinnig maar ik vind het binnen de grenzen." T den plus 450 gulden voorwaar delijk. Zijn motor krijgt hij na al die tijd weer netjes terug. En dan de Hagenaar die op 5 maart vorig jaar 's nachts 41 ki lometer te snel reed op de Voor- schoterweg. Hij vertelde dat hij zo hard reed omdat hij op de vlucht was voor drie belagers in een bestelbusje. Ter hoogte van Zoeterwoude-Dorp had hij de heren nog net van zich afkun nen schudden door de afslag te nemen. Op dat moment kon den de verkeersregels hem even niet meer zo boeien. „Dat stop licht op de Voorschoterweg was ook niet helemaal groen..." be kende hij spontaan. Voor de snelheidsovertreding kreeg hij geheel volgens de regels een boete van 410 gulden. Het stop licht kreeg hij cadeau. Naaktzwemmer De kleren uit, snel het water in, even twee, drie minuten zwem men, snel de kant weer op, af drogen, aankleden en op de fiets verder naar het werk. Voor een 49-jarige Leidenaar was dat een normale manier om aan een zomerse dag te beginnen. Tot hij op 27 juli vorig jaar door de politie werd opgepakt. Want ongekleed zwemmen in de Oegstgeester Klinkenbergerpias leiden caroline van overbeeke Op de Leidse Hogeschool stu deert 70 procent van de studen ten binnen vier jaar af. Boven dien heeft 75 procent van hen binnen een drie maanden een baan op HBO-niveau. En 75 procent van de werkgevers en afgestudeerden is tevreden over de aansluiting tussen opleiding en werk. Dat zijn de drie ambi tieuze doelstellingen die de Leidse Hogeschool op korte ter mijn wil realiseren. De Leidse Hogeschool ver nieuwt in de jaren 1997-1999 haar onderwijs ingrijpend en wil beter inspelen op de ar beidsmarkt en op de wensen van de student. „We willen bij voorbeeld de helft van ons on- is verboden. De naaktzwemmer vond het al lemaal maar veel gedoe.om niks. „Het was 's morgens om kwart over zeven. Er waren mis schien nog drie of vier andere mensen aan de plas, op zeker 150 meter afstand. Het was ook zeker niet mijn doel om de rechtsorde te verstoren, of om publiekelijk mijn mannelijkheid te tonen", betoogde de man gis teren tegenover de kantonrech ter. De straf van vijf tientjes had hij dan ook geweigerd te betalen. Hij vond de straf 'disproportio neel'. „Ik had liever een waar schuwing gehad." Na de aanva ring met de sterke arm heeft hij overigens nooit meer ongekleed een duik genomen in de Klin kenbergerpias. De lol was er de finitief af. De officier van justitie vond het verhaal van de Leidenaar weinig indrukwekkend. Geheel volgens de regels verhoogde zij de boete naar 80 gulden. Kamp was een stuk inschikkelijker. Hij hield het op een voorwaardelijke boe te van 50 piek. „Dan krijgt u toch nog de waarschuwing waar u om vroeg." ruud sep» derwijs aanbieden in projec ten", licht hoofd onderwijsza ken, A. Ypma toe. „Nu is dat maar tien procent." „Daarnaast willen we samen met de werkgevers beroepspro fielen maken die we vertalen in onze onderwijsprogramma's. Stages en contacten met het be drijfsleven moeten in ons on derwijs ook een belangrijke plaats innemen. Daarnaast is er veel aandacht voor individuele begeleiding van studenten en voor de nieuwe mogelijkheden van de communicatietechnolo gieën zoals Internet. We willen studenten ook leren hun eigen studie beter te plannen." Ook is er aandacht voor de kwaliteit van de docenten. De Leidse Hogeschool wil docenten die minstens drie jaar geen er varing hebben opgedaan in hun beroep, stages laten volgen. „Studenten ldagen er soms over dat docenten te weinig voeling hebben met de praktijk. Daar willen we wat aan doen. Dat is niet voor elke beroepsgroep makkelijk te realiseren. Maar een socioloog bijvoorbeeld kun nen we best enkele maanden op pad sturen om een beleidsnoti tie te schrijven. Wij regelen in de tussentijd de vervanging op school." Alle docenten krijgen bovendien trainingen zodat ze nieuwe ontwikkelingen kunnen blijven volgen. „Het zijn ambiteuze doelstel lingen", geeft Ypma toe. „Bij zwaardere opleidingen zoals fy siotherapie halen we dat per- Insluipers en inbrekers slaan toe in Leiden leiden Twee rokkostuums, vier andere pakken, een paspoort en een draagbare computer zijn giste ren gestolen uit een woning aan de Hoefstraat. De totale waarde van de spullen bedraagt onge veer 5600 gulden. Omdat de woning door meerdere mensen wordt bewoond, hangt er een touwtje door de brievenbus, zo dat de insluiper gemakkelijk kon binnenkomen. Uit een schuur van een wo ning aan de Middelstegracht zijn gistermiddag hengels, een boor en een bromfiets gestolen. Ook een kantoorruimte aan het Kanaalpark kreeg onge wenst bezoek. Uit een kluis werd voor 4000 gulden aan che ques en contant geld weggeno men. Bij een inbraak in een winkel aan de Haarlemmer straat ging de dader er vandoor met een fotocamera en een be drag van 1100 gulden. Nieuw bestuur WBL bijna rond leiden maarten keulemans De formatie van het nieuwe be stuur van Woningbouwvereni ging Leiden (WBL) is bijna rond. Van de zeven benodigde be stuursleden zijn er al zes gevon den. Onder de kandidaten be vinden zich twee huurdersver tegenwoordigers, twee perso nen die ook al in het oude be stuur zaten en één oud-lid van de algemene ledenvergadering. Ook is er een kandidaat-voorzit ter gevonden. Die mededeling zal de com missie die is belast met het sa menstellen van een nieuw be stuur vanavond doen aan de le den van de huurdersvergade ring van WBL. WBL heeft een nieuw bestuur nodig omdat de huurdersvergadering van de vereniging in januari het ver trouwen opzegde in het be- stuur-Laman. centage van 70 procent afgestu deerden binnen vier jaar zeker niet. Ook heeft lang niet ieder een een baan op HBO-niveau binnen drie maanden. Maar we vinden het belangrijk om onze doelen hoog te stellen. Wij heb ben bijvoorbeeld ook een bin dend studieadvies. Studenten moeten bij ons minimaal 21 van hun 42 studiepunten halen, maar we willen dat verhogen naar 30 punten. Daar moet dan wel goede begeleiding tegen overstaan." De Leidse hogeschool telt 3200 studenten en leidt op tot onder meer verpleegkundige, fysiotherapeut, maatschappelijk werker, laboratoriumonderzoe ker en leraar basisonderwijs. EHBO-cursus voor verstandelijk gehandicapten slaat aan leiden timoteus waarsenburg Het bestaat nergens anders dan in Leiden. Een EHBO-cursus voor verstandelijk gehandicapten. Piero Podda is medewerker van het Academisch Ziekenhuis Leiden en vrijwilliger bij het Rode Kruis. Sinds vorig jaar geeft hij EHBO-cursussen aan verstandelijk gehandicapten. De cursussen zijn een initiatief van het Rode Kruis en de Soci aal Pedagogische Dienst (SPD). Dit initiatief is uniek in Nederland. De eerste groep heeft het officiële kinderdiploma net gehaald. Voor de groep, voor wie het kinderdiploma te moeilijk is, is er nu de cursus 'Vlug erbij'. Die bestaat uit acht lessen. Per avond komt een ander onderwerp aan bod. Zo wordt bijvoor beeld uitgelegd hoe en wanneer je een pleister moet gebruiken. Podda geeft de cursus met as sistentie van vier anderen aan een groep van ze ven personen. „Het is inderdaad een bezetting van bijna één op één. Maar dat is ook nodig. We leggen alles rustig en met veel voorbeelden uit. Aan het eind van de cursus weten de deelne mers, jtoe ze een vuiltje uit hun oog moeten ha len, dat je bij verbranding koud stromend water moet gebruiken en meer van dit soort prakti sche tips. Aan het eind van de cursus krijgen ze een diploma en is er een kleine borrel voor vrienden en bekenden." Marjan van de Hilst van de SPD vindt dit as pect erg belangrijk. „Kijk het gaat hier om men sen die nooit een diploma zullen halen. Een en keling haalt wellicht z'n zwemdiploma. Zij vin den het echt fantastisch om zelf zo'n papiertje te verdienen." De cursus is in het leven geroe pen, omdat er veel behoefte bleek te bestaan om iets over eerste hulp te weten. „Steeds vaker gaan verstandelijk gehandicapten zelfstandig of in kleine groepjes wonen. Een bepaalde basis kennis is dan nodig. Om die reden verzorgt de SPD allerlei lessen. We Ieren ze zelfstandig ko ken, verzorgen een EHBO-cursus en besteden veel aandacht aan vrije tijdsbesteding." „De hele cursus hebben we zelf bedacht en uitgewerkt. Aan de hand van verschillende plaatjes proberen we zoveel mogelijk duidelijk te maken. En we spelen z:elf ook slachtoffer. Dan lig ik bijvoorbeeld op de grond met bloed aan mijn hand en kijk dan of ze het wondje netjes schoonmaken en er een pleister op doen", ver telt Podda. „Het is gewoon heel leuk werk. Heel dankbaar ook. En het leukste is dat de deelne mers zelf heel fanatiek zijn. We kregen dit keer zelfs zo veel aanmeldingen, dat we drie groepen moesten maken. De laatste groep is pas na de zomer aan de beurt." G NEW YOJT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9