De halve wereld in een choco-ei Houten tafels naar eigen idee Consument Blikvanger met veter DINSDAG 18 FEBRUAR11997 157 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 De volgens het Guinness Book of Records grootste parti culiere verzameling ter wereld bestaat uit iets meer dan 4.200 kindersurprises afkomstig uit chocolade-eieren. Deze collectie is van de Hongaar Martin Faustz. De Ne derlandse voorzitter Ron van Gogh van de le Verras singseieren Vereniging Nederland (150 leden) zou het leuk vinden als deze hobby ook in ons land iets ging be tekenen. UTRECHT MAARTEN VENDERBOSCH Begerig glanzen de ogen achter het halve brilletje. Dit kleine blauwe smurfïnnetje, dat zo dartel staat touwtje te springen, vervult Ron van Gogh met een ontroerend gevoel van trots. Het smurfïnnetje is het pronk stuk van zijn omvangrijke col lectie. „Ze is zo bijzonder, omdat het flinterdunne springtouwtje keu rig netjes in tact is, en niet ge broken zoals in de meeste ge vallen", legt hij uit. Pak 'm beet 1.400 gulden is ze mede om die reden waard, dit uit een ei van chocolade gekropen speelpop petje. Alsof gedachten zich werkelijk laten raden, stelt Ron van Gogh (45) om te beginnen maar zélf de vraag die op de lippen brandt: ,,U zult wel denken, wat moet een volwassen kerel zoals ik met al die poppetjes?". Er blijkt sprake van een ver gaande verzamelwoede die zich sinds enige jaren richt op de verrassingen die liggen opgeslo ten in de Kinder Surprise-eieren van Ferrero. Van Gogh, inwoner van Purmerend, bezit inmiddels een paar duizend van die mini atuurtjes. De verzamelaar, in het dagelijks leven onderofficier in de mari ne, is al lang niet meer een nieuwsgierige, die af en toe een choco-eitje breekt om te zien welke verrassing het voor hem in petto heeft. Hij rijdt op gezet te tijden naar Duitsland om daar in één keer vijftig dozen met elk 72 stuks chocolade-eie ren te kopen. De surprises zijn bedoeld en zéér gewild als speeltjes voor de kleintjes. Maar de afgelopen 25 jaar zijn ze ook tot minstens zo populair verzamelobject voor volwassenen uitgegroeid. De fi guurtjes vormen telkens een se rie van tien of twaalf. Smurfen dus, om eens wat te noemen. Of een serietje Asterix. Of de Flinstones, gladiatoren, robots, dieren, bootjes. Of huis- Chocolade-eieren met een cadeautje. Voorkinderen heel aantrekkelijk. Maar ook volwassenen doen er veel moeite voor. foto gpd jes, waarvan je complete dor- kunt het zo gek niet bedenken, pen kunt bouwen. Met auto's, of het komt wel uit een chocola vrachtauto's, vliegtuigjes, raket- de-ei. Echt de halve wereld zit ten. Enzovoorts. Van Gogh: „Je er in" De onderdelen moeten in elkaar worden gezet zodat de uiteinde lijke surprise een stuk groter is dan het ei waaruit het geboren is. Om complete series is het verzamelaars te doen. Tot op heden zijn er zo'n 230 series in omloop gebracht. Ron van Gogh richtte anderhalf jaar geleden de le Verassingsei eren Vereniging Nederland op. Een club met nu al 150 leden in Nederland en België. Een club ook, met een eigen verenigings blad: Ei, Ei en nog eens Ei. Uit gever èn hoofdredacteur is Ron van Gogh. Met 150 leden kun je niet spreken van een rage zoals in Duitsland, waar tegen de 800.000 actieve verzamelaars van Kinder Überrasschungen zijn. „Dit verzamelen is in ons land nog in opkomst, vandaar dat er nog steeds lacherig over wordt gedaan." De keuze is beperkt tot eiken, kersen en grenen. Maar verder kun je de tafel precies zo sa menstellen als je hem hebben wilt. Koplat, verstekrand, ge draaide poten, rechte poten, zespersoons of tienpersoons? Desnoods mag je in de werk plaats zelf het hout komen uit zoeken. Sfeermakers in Rotterdam maakt tafels op maat. In de winkel aan de Oostzeedijk Be neden staat een groot aantal voorbeelden van tafels, zoals die in de werkruimte aan de Char- loisse Lagedijk worden ge maakt. Er zijn eettafels, salonta fels en wandtafels. „Eigenlijk is het nooit mijn be doeling geweest om tafels te gaan maken", vertelt eigenaar Ron de Waard. „Ik had een eta- lagebedrijf op deze plek. Er stonden wat stoelen. Die wer den verkocht. Op een gegeven moment komt er een klant die om een tafel vraagt. Nergens te vinden, dus toen heb ik hem zelf maar gemaakt beneden in de kelder. Sindsdien is het nooit meer rustig geweest." In '92 heeft Ron de Waard na zeventien jaar het etaleren op gegeven. „Ach, na zo'n tijd wil je wel eens een nieuwe uitda ging. Ik heb nu ook te maken met de consument en dat is heel leuk." Sfeermakers kan, zo zegt hij, al les maken op het gebied van ta fels. „Ovaal, vierkant, watje wilt. En ook qua lengte en breedte kun je alle kanten op. Pas kwam er een man van een reclamebureau. Hij had twee Tafels op maat „Sommige klanten willen het hout zo ruig mogelijk." hele grote tafels nodig, elk ruim drie meter lang, maar wel bin nen drie weken. Wij hebben niets op voorraad, alleen show modellen. Die tafels maken we dan gewoon binnen twee we ken." Kaasplanken De grenen tafels worden ver vaardigd van oude vloerplanken en oude kaasplanken, die af komstig zijn uit Nederlandse kaasboerderijen. Sommige der tig jaar oud, andere honderd jaar, stevig doorleefd van de houtworm. „Voorheen gingen ze naar de sloop, nu worden die planken schoongemaakt en hergebruikt," zegt De Waard. „Bij de grenen tafels kun je zelf bepalen welke poten je er onder wilt hebben. Er zijn er verschil lende. Hetzelfde geldt voor de laden en de handgrepen." foto gpd De modellen van eiken- en ker senhout hebben standaard po ten, hetzelfde geldt voor de teakhouten tafels. De laatste la ten Ron en zijn vrouw Susanne de Waard maken in India. De stoelen die ze in hun winkel verkopen, komen overigens niet uit de eigen werkplaats. De teakhouten exemplaren zijn vervaardigd in Indonesië, de ge stoffeerde komen uit Italië en dan is er nóg een handjevol dat zijn herkomst heeft in België. „We hebben klanten die naar de werkplaats komen omdat ze zelf het hout voor hun tafel wil len selecteren", vervolgt De Waard. „Sommigen willen het hout zo ruig mogelijk. Alle scheuren en gaten, die we nor maal zouden wegwerken, willen ze er dan in houden. We willen een tafel die door gaat zakken, zeggen ze dan." Vloeren Binnenkort begint Sfeermakers ook met de verkoop van eiken houten vloeren, bestaande uit massieve planken die op tradi tionele wijze worden gelegd. „We gaan ook oude grenen vloeren doen, die ook op andere manieren kunnen worden ge legd. In een visgraat bijvoor beeld. Die eiken planken komen trouwens uit voormalig Joego slavië. Heel toevallig, ik was op zoek naar wat vierkante meters hout en kwam toen in contact met de handelaar van die plan ken. Hij had al een verkooppunt in België, maar zocht nog ie mand in Nederland. En Slavo nisch eiken is het beste eiken ter wereld wat je kunt krijgen. Het staat nu nog in de kinder schoenen, maar we willen er binnenkort wel mee gaan be ginnen", aldus De Waard. Iedere koper krijgt een potje an- tiekwax mee, maar wat De Waard betreft mogen ze dat potje ongebruikt in de kast laten staan. „Zo'n tafel moet gaan le ven. Hoe meer sleet, hoe mooi er zo'n tafel wordt." THEAWAMELINK. Zelfs op een volle meubel beurs springen sommige ontwerpen er meteen uit Door hun vormgeving of kleur, of door een opmerke lijk detail dat de aandacht trekt. De recamierbank die Mathias Hoffmann ontwierp voor de Zwitserse fabrikant De Sede valt op door een combinatie van die dingen. Eerst de vorm. Aan de ene kant de diepte van een gewo ne bank aan het andere uit einde zo diep dat men er ge makkelijk met de benen languit op kan zitten. Een elegante rustbank die herin neringen oproept aan de naamgeefster van dit soort zitliggers; Madame de Reca- mier. De vaste zowel als losse - eveneens met leer beklede - kussens zijn fluwelig zacht. De gewelfde vormgeving van de rug is zo perfect dat het vrij grote meubelstuk toch niet massaal oogt De sofa is naar keuze verkrijgbaar met diepe zit links of rechts. Ook is hij als fauteuil leverbaar. Een losse voetenbank be hoort eveneens tot de moge lijkheden. Alle uitvoeringen van bank en fauteuil hebben als aandacht trekkend detail de aangebrachte veterslui ting langs de bovennaad, eindigend in twee metalen kegeltjes. Naar keuze kan de veter in dezelfde kleur als het leer van de bank of juist in een afstekende tint worden gekozen. PUZZEL 2 3 10 5 4 5 5 6 5 3 5 7 5 8 2 8 8 10 8 8 7 8 8 5 5 10 5 3 2 10 9 2 5 1 6 8 2 3 2 7 9 8 1 2 3 4 5 6 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. gewicht; 2. Zuidamerikaanse reuzenslang; 3. grote kwekerij; 4. elk; 5. beroep; 6. eetbare zee slak; 7. vertrek; 8. land in Euro pa. WOORDZOEKER Overgebleven woord: POTLOOD WÊÊÊÊÊÊÊÊKÊmÊiÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊBsmm S T R I P s HEINZ Tom Poes en de Niks Wammes Waggel bleef voor het huis je van Tom Poes stilstaan en wierp een hongerige blik op de pot en de kwast. „Verf je enig?'vroeg hij. „O eh... ja", zei Tom Poes, opschrik kend uit zijn gedachten. „Nietes!", riep Waggel uit. „Je staat niks te doen! Ik wou, dat ik die pen seel had, zeg. Dan zou ik lekker kun nen schilderen en dan zou ik weer geld kunnen verdienen. Ik heb dorst, zodoende." „Je hebt toch een schilderij verkocht? vroeg Tom Poes. „Is je geld dan al weer op?" „Natuurlijk", bevestigde de kunste naar schouderophalend. „Zo'n mil- lioen lijkt meer dan het is, vooral omdat het maar een tientje was. Ter pen Tijn zei, dat ik het terug moest halen; zo'n man heeft gemakkelijk praten. Ik ben naar de politie gegaan, dat wel. Maar Bulle Bas zei, dat mijn schilderij weg was. Nou, en nu sta ik hier, hè? Mag ik verven, zeg?" „Goed", zei Tom Poes. „Schilder de deur maar af, dan kan je straks met mij eten. Maar waarom zei Bulle Bas, dat het schilderij weg is?" „Weet ik dat?", vroeg Wammes. Hij greep de kwast en begon ijverig te verven. Het was duidelijk, dat de jon ge artiest geheel opging in zijn scheppende arbeid en Tom Poes liet hem dan ook al spoedig alleen. „Dat gedoe met niks begint me te in teresseren", dacht hij. „Die arme heer Ollie zag er slecht uit - en het zou me niets verbazen wanneer de commissaris ook al last met dat witte ventje heeft. Ik ga er achteraan." H W DOOR JAN VISSER Henk Angenent won op 4 januari de Elfstedentocht en de on heden waren van dien aard dat vele duizenden moesten afhs feiten zal menigeen zich over enkele jaren nog kunnen herin de Elfstedentocht is daarmee het visitekaartje van de winter 1997 geworden. Klimatologisch is de winter echter steeds n het vervagen en dat heeft alles te maken met het zachte karé de sprokkelmaand. De maand is tot nu toe al 2,5 graad te za het maandgemiddelde beweegt zich rond de 5 graden. Daar mende tijd nog wel wat bijkomen want het zachte weer houd Aan de zuidzijde van omvangrijke depressies op het noordeli van de Atlantische Oceaan stromen geregeld grote hoeveelhf origine subtropische luchtmassa's naar het Noordzeegebied mende nacht is de aangevoerde lucht echter polair ofwel afk van het noordelijk deel van de Oceaan. Daardoor zijn de mini temperaturen wat lager met waarden rond 2 graden. Bovend dankzij een rug van hogedruk een stuk rustiger geworden en geen buien meer. Ook woensdagochtend blijft het droog en I; zon zich nu en dan zien. Daarna beginnen we weer van voren De bewolking neemt toe en later op de middag en tijdens de ren gaat het opnieuw regenen en waaien. Aan de kust wakkei tot zuidwesten aan tot stormachtig, mogelijk korte tijd tot wii 9. De temperaturen lopen op tot maximaal 9 graden in de avi dens de afgelopen nacht heeft het flink geregend. Op Schiph Stompwijk en op Valkenburg viel 12 en in Bloemendaal aan mm. De zuidwestenwind was aan de kust hard tot stormachti temperaturen gingen eerder omhoog dan omlaag. Om 7 uur\ tend was het kwik gestegen tot omstreeks 9 graden na op Scl geen lager minimum dan 8,0 graad. u R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Stormachtige zuidenwind die van daag geleidelijk afneemt.Langs de kust eerst enige tijd storm. Verder wolkenvelden en vooral in het zui den van tijd tot tijd regen, in de bergen sneeuw. Maxima in het noorden ongeveer -4, in de zuide lijke helft oplopend tot rond -4 graden op morgen. Zweden: Overgang naar bewolkt en winderig weer met van tijd tot tijd regen of sneeuw. Middagtemperatuur oplo pend tot enkele graden boven nul in het zuiden tot rond - 4 in het noorden. Denemarken: Overwegend veel bewolking en pe rioden met regen. Ook kans op on weer en soms veel wind. Morgen la ter op de dag opklaringen. Maxi mumtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselvallig weer en perioden met regen, mogelijk ook onweer. In het noorden kans op een winterse bui. Overal veel wind. Middagtempera- turen rond 6 graden in het noorden en 11 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en perio den met regen. Langs de kust een harde wind. Morgen opklaringen en overwegend droog. In de avond van het westen uit opnieuw veel bewol king en regen. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 11 graden, mor gen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd regen. Mor gen af en toe zon, maar van het westen uit opnieuw bewolking ge volgd door regen. Vooral langs de kust af en toe veel wind. Middag temperatuur tussen 10 en 13 gra den, morgen in het noorden iets la ger. Portugal: Zonnige perioden en droog. Van daag in het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. Langs de westkust kans op mist of laaghan gende bewolking. Maxima van 15 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Madeira: Flink zonnig en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Spanje: Perioden met zon en droog. In het noorden en noordoosten ook enke le wolkenvelden en vooral langs de Golf van Biskaje kans op af en toe regen. Maxima variërend van 15 graden in het noorden tot 21 aan deCosta del Sol. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Temperatuur op lopend tot 25 graden op morgen. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 26 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Morgen in het noorden ook wat wolken, maar droog. Middagtemperatuur vari ërend van 16 graden in het noor den tot 23 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag meest bewolkt en perio den met regen. Langs de Cote d'A- zur perioden met zon en overwe gend droog. Morgen aanvankelijk overal af en toe zon, maar in de loop van de dag van het westen uit toenemende bewolking en later ge volgd door regen. Maxima tussen 10 en 16 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden, maar vooral morgen ook een paar wol kenvelden. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Italië: Vandaag zonnige perioden. Later op de dag van het noorden uit ge leidelijk meer bewolking en moge lijk wat regen. Morgen overal wol kenvelden en vooral in het zuidoos ten af en toe regen. Middagtempe ratuur oplopend naar ongeveer 10 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden afgewisseld met soms flinke zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 15 graden. Malta: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur 15 gra den. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele (on- weersjbuien, met name op de zui delijke eilanden. Middagtempera tuur dalend naar 8 in het noorden tot 14 in het zuiden. o Turkije en Cyprus: Kusten: Wisselend bewol enkele regen- of onweei Cyprus vandaag nog dro en toe zon. Middagtempe lend en uiteenlopend van op de Dardanellen tot 1 prus. Duitsland: Vandaag bewolkt en enig gen. Morgen wisselend bi mogelijk enkele winters Soms ook veel wind. Lal dag van het westen uit gen. Middagtemperatuui dalend naar ongeveer 4 I den. Zwitserland: Vandaag meest bewolkt toe sneeuw, vooral aan en. westzijde van Alpen. 1200 meter regen. Morgi het westen wat opklaring peratuur in het dal rond en op 2000 meter morgei dalend naar ongeveer -7. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en v westen perioden met sne neden 1000 meter overi regen. In de loop van morg westen kans op wat opk Temperatuur in de daler graden. Op 2000 meter m delijk zakkend naar -9 grat Polen: Geleidelijk toenemende b gevolgd door perioden m en vooral in het oos sneeuw. Morgen later op van het westen uit opk Middatemperatuur rond li punt in het oosten tot ongf in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Vandaag in Slowakije af ei en droog. In Tsjechie ove bewolkt en af en toe r sneeuw. Morgen ook in Sic In de loop van de dag in van het westen uit opkl Middagtemperaturen rond den in Tsjechie tot iets b( in Slowakijke. Hongarije: Vandaag perioden met zon wegend droog. Aan het ein dag toenemende bewolkir gen perioden met regen of Maxima iets boven het vriei WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zononda Maan op 15.23 MaanonJ Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 01.55 •14.14 01.28 Laag 09.55.22.35 09.31 Weerrapporten 18 februari 07 m Eindhoven Oen Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Abeideen Athepe Barcelona Berh|n Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. wzw4 li Madric Zurich Bangkok Vancouver half be

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8