Bommen op rebellen in oostelijk deel Zaïre Politieke toekomst Boris verdeelt huize Jeltsin inbassade VS zit Britse wars in zaak rond ontslag Buitenland Major heelhuids door 'opzetje' van Labour 'Maffia-ouders kunnen geen kinderen opvoeden China: Deng is niet zieker dan voorheen Koude start bij Koreaanse ambassade Sprankje hoop op einde Spaanse blokkade-acties INSDAG 18 FEBRUAR11997 Aantal drugsdoden Duitsland gestegen ionn« Het aantal drugsdoden is het afgelopen jaar in Duitsland net 9,4 procent gestegen ten opzichte van 1995, van 1.565 tot V 1.712. De stijging is vooral te wijten aan het gemengde gebruik ■an alcohol, medicijnen en drugs. De politie meldde een flinke oename van het gebruik van synthetische drugs als xtc. De in- ieslagname van deze drugs steeg met 80 procent. In totaal nam iet aantal Duitsers dat voor het eerst harddrugs gebruikte met 13 procent toe. Alleen het gebruik van cocaïne liep iets terug. 'jzen Bulgarije aanzienlijk omhoog De prijzen van benzine en brood gaan in Bulgarije aan- enlijk omhoog. De interim-regering maakte gisteren voor ben- ine een prijsstijging van driehonderd procent bekend. Wat de iroodprijs betreft wacht de consument een nog grotere schok. Ir is nog maar voor drie weken graan. De prijs van een brood an daarna zeven tot acht maal zo hoog worden, omdat graan egen marktprijzen zal moeten worden gekocht. De regering leeft bij haar aantreden gewaarschuwd dat de buikriem moet vorden aangehaald om buitenlandse steun te krijgen. Jverval op KLM-vestiging Belgrado ifLGRADOOnbekenden hebben gisteren een boekingskantoor an de KLM in Belgrado overvallen. De daders zijn er volgens iet persbureau Tanjug met 275.000 dollar en 20.000 Duitse mar en (in totaal ruim 400.000 gulden) vandoor gegaan. Volgens :en woordvoerster van de KLM op Schiphol is echter nog niet lekend om welk bedrag het gaat. De twee lokale medewerkers verden gistermorgen opgewacht. Onder bedreiging met een murwapen moesten ze de kluis openen. 27 Regeringspartij wint in Andorra idorra la vella De regerende Liberale Unie heeft de verkiezin- Eel in in het ministaatje Andorra gewonnen. De partij veroverde '6 van de 28 parlementszetels, zo blijkt uit de gisteren gepubli- :eerde uitslagen. Het was pas de tweede keer dat er verkiezingen irden gehouden, sinds een nieuwe grondwet in 1993 een ein- maakte aan het 700 jaar oude gebruik dat twee co-prinsen len bisschop in Spanje en de Franse president over de gang ran zaken in Andorra beslisten. fleisje krijgt 25 jaar na peutermoord ustin» Een 12-jarig Amerikaans meisje is gisteren voor de twee- e maal veroordeeld tot 25 jaar wegens het doodslaan van een leuter. Het meisje kwam onder een eerdere veroordeling uit, imdat ze geen goede verdediging zou hebben gehad. De jury levond haar schuldig aan de dood van de tweejarige Jayla ielton, die stierf aan leverletsel. De aanklagers zeiden dat het neisje Jayla sloeg en trapte omdat ze boos was omdat ze op het ind moest passen. 'alestijnen kijken naar Gemenebest onden De Palestijnse Autoriteit (PA) bestudeert de mogelijk- leid van een lidmaatschap van het Britse Gemenebest. De Pa- 'd3 ;stijnen, die gedurende dertig jaar onder Brits mandaat vielen, op! oegen zich wellicht bij de 51 onafhankelijke Gemenebestleden ;efe ie allen ooit door Groot-Brittannië werden bestuurd. Volgens 2i6 Ie Britse krant The Guardian heeft de vertegenwoordiger van de ap: A in Groot-Brittannië, Afif Safïeh, vorige week al een onder oud gehad met de secretaris-generaal van het Gemenebest. a Jbanon arresteert Japanse terroristen okyqVijf leden van het Japanse Rode Leger die in de jaren ze- entig wereldwijd aan terreuracties hebben deelgenomen, zijn orige week in Libanon gearresteerd. Onder hen is de 49-jarige ozo Okamoto, de leider van de aanslag op het vliegveld van Tel vivin 1972, waarbij 26 doden en 80 gewonden vielen. Het Rode £ger was in 1971 ook verantwoordelijk voor een gijzeling in de ranse ambassade in Den Haag, waarbij twee politieagenten ge ïnd raakten. llgerije pakt fundamentalisten aan igiers De Algerijnse veiligheidsdienst heeft bij een offensief te en fundamentalistische militanten van de GIA zeker 200 extre- listen gedood. Dat hebben ooggetuigen en kranten gisteren ge- leid. De opstand van de GIA begon nadat de door het leger ge en leunde regering de verkiezingen van januari 1992 ongeldig had erklaard op het moment dat het Islamitisiche Reddingsfront FIS) op voorsprong stond. Bij aanvallen van de militanten zou- en al meer dan 60.000 mensen zijn gedood. Afgelopen nacht ouden opnieuw 33 inwoners van een dorpje ten zuiden van Al- iers zijn vermoord. iden hans geleijnse Amerikaanse ambassade in nden heeft zich beroepen op ilomatieke immuniteit, om Ie voorkomen dat een Britse hter beslist over het ontslag i een Britse ambassade- rkneemster. Met deze onge- 2 likelijke stap wil de ambassa- 0 voorkomen dat „een buiten- idse rechtbank de VS voor- uijft wie ontslagen kan wor- - aldus de ambassade. 'lary Fogarty werd ontslagen, dat zij met succes een collega Dr de rechter had gedaagd gens ongewenste intimitei- Oppositie grijpt naast vroege verkiezingen londen hans geleunse correspondent Een opzichtige poging van de Britse oppositie om politieke munt te slaan uit de BSE-crisis is gisteravond in het Lagerhuis in de kiem gesmoord. Een La- bour-motie van wantrouwen te gen landbouwminister Hogg haalde geen meerderheid, dankzij gebrek aan medewer king van de Noord-Ierse Unio nisten. Labour wilde eerst de motie laten aannemen, om het Lager huis vervolgens te vragen het vertrouwen in de regering op te zeggen. Vervroegde verkiezin gen waren dan nodig geworden. Nu dat is mislukt, staat het vrij wel vast dat de verkiezingen worden gehouden op het door premier Major gewenste tijdstip in mei. Voor de Conservatieven was het met één zetel minderheid in het parlementwel alle hens aan dek. Ambulances met zieke parlementsleden reden naar het Lagerhuis, zodat de pa tiënten hun stem konden uit brengen. Minister van buiten landse zaken Rifkind keerde zelfs terug uit Hong Kong. Het bleek paniek om niets. De mo tie werd met 320 stemmen te gen 307 verworpen. Labour zei het wanbeleid in de gekke-koeiencrisis aan de kaak te willen stellen, en gokte daarbij vooral op onvrede onder de Noord-Ierse parlementsle den. Zij vinden dat de regering te weinig doet om het Europese exportverbod op de Noord-Ierse veestapel op te heffen. Die uit zondering zou mogelijk moeten zijn, omdat er in Noord-Ierland weinig BSE voorkomt en omdat de Noord-Ierse veestapel an ders dan de Engelse en Schot seconform Europese eisen per computer is geregistreerd. John Major moest gisteren even nagelbijten, maar overleefde de motie. foto epa De enige toezegging die de Noord-Ieren gisteren van Hogg kregen, was dat zij automatisch als eerste aan de beurt zouden komen als de Europese Unie akkoord gaat met Britse voor stellen om het exportverbod op te heffen voor kuddes waarvan met honderd procent zekerheid is vastgesteld dat ze BSE-vrij zijn. Daarover valt mogelijk al binnen twee weken een beslis sing. Juppé haalt uit naar kritische intellectuelen De Franse premier Alain Juppé heeft gisteren fel uitgehaald naar artiesten en intellectuelen die oproepen de nieuwe en har de immigratiewetgeving te boy cotten. „Ze ondermijnen wet en democratie", aldus Juppé over de inmiddels 1.500 regisseurs, schrijvers, artsen, artiesten, mu sici, advocaten en acteurs die actie voeren tegen de zoge noemde Debré-wetten. Het Franse parlement stemt op 25 februari over de nieuwe wetgeving. De voorstellen hou den een verdere aanscherping in van het toch al strikte Franse beleid. De protesten gelden vooral het voorstel dat Fransen voortaan buitenlandse gasten moeten aanmelden bij de auto riteiten, tenzij het gaat om toe risten en ingezetenen van de Europese Unie en zo'n dertig andere landen. Gasten uit alle Afrikaanse en Arabische landen moeten wel worden aangemeld. rome eelco van der linden van Toto Riina. Hij kreeg vier jaar en acht maanden cel, om dat bewezen is geacht dat hij een volwaardig lid is van de maffia en sinds de arrestatie van zijn vader zelfs tot de leiding behoort. De vrouw van Riina, Antonina, heeft altijd ontkend dat haar zoon banden had met de maffia. Volgens haar is er een complot gaande. De strijdvaar dige 'Ninetta' keerde na de ar restatie van Toto met haar kin deren terug in haar geboorte dorp Corleone. De oudste dochter, Maria Concetta, bleek een voorbeeldig leerlinge op het gymnasium. Ze werd zelfs gekozen in de schoolraad. Dit laatste had een vrijwel permanente omsinge ling door de pers tot gevolg. Na dat Maria Concetta meermacüs had laten weten niet alleen met de maffia geïdentificeerd te wil len worden, schreef moeder in een open brief dat haar kinde ren geen schuld hebben en dat ze met rust gelaten moeten worden. correspondent De burgemeester van het be ruchte Siciliaanse maffia-dorp Corleone, Pippo Cipriani, heeft er gisteren voor gepleit maffiose ouders him kinderen te ontne men en die onder te brengen in een 'situatie die in alle opzich ten ver verwijderd is van de maffia-cultuur'. Het voorstel van Cipriani, vier jaar geleden gekozen in het dorp van 'baas der bazen' Toto Riina, is gemengd ontvangen. Hoofdprocureur Giordano, een befaamd maffiabestrijder, is te gen. Hij zei dat de maatschappij een klimaat moet scheppen waarin kinderen zelf begrijpen dat de waarden van hun vaders niet moeten worden gevolgd. Kinderrechter Ferreri stelde zich de vraag wat er met het kroost moet gebeuren: „Opsluiten in een getto?". Het voorstel volgt op de ver oordeling van Giovanni Riina (20), een van de vier kinderen De Zaïrese luchtmacht heeft gisteren bombardementen uitgevoerd op diverse plaatsen in het oosten van Zaïre. In Bukavu, de uitvalsbasis van Oost-Zaïrese rebellen aan de grens met Rwanda, vielen ten minste negen doden en tientallen gewonden. Veel inwoners zijn op de vlucht ge slagen. Met hun bezittingen op het hoofd trokken ze de heuvels rond de stad in, ondanks oproepen tot kalmte door de radiozender van de rebellen. kinshasa-nairobi-den haag Volgens hulpverleners ter plaat se voerden drie regeringsvlieg tuigen de bombardementen op Bukavu uit. De bommen kwa men neer op de marktplaats van de stad, vlak bij de voorma lige residentie van de gouver neur van de provincie Zuid-Ki- vu. Hooggeplaatste figuren in de rebellenbeweging verklaar den gistermiddag dat de leider van de opstandelingen, Lau- rent-Desiré Kabila, het doelwit van de bombardementen was. Het ministerie van defensie in Kinshasa verklaarde gisteravond tevens bombardementen te hebben uitgevoerd op de steden Walikale en Shabunda. Walikali ligt 120 kilometer ten noord westen van Bukavu, Shabunda 150 kilometer ten oosten. De re bellen hadden deze beschietin gen vanmorgen nog niet beves tigd. Evenmin was informatie voorhanden over eventuele schade of slachtoffers. Het is onduidelijk met welk type vliegtuigen de bombarde menten zijn uitgevoerd. De Zaï rese luchtmacht beschikt slechts over enkele tientallen vliegtuigen, waaronder een tiental Mirages. De meeste toe stellen zijn sterk verouderd en verkeren in slechte staat. Verder is het personeel ongemotiveerd en slecht opgeleid. Volgens on afhankelijke waarnemers in Zaï re worden de regeringstoestel len gevlogen door Oekraïense en Servische piloten. De beschieting van Bukavu is de eerste actie door de Zaïrese luchtmacht die door onafhan kelijke bronnen is bevestigd. De stad, die gelegen is aan de zuid punt van het Kivu-meer, was de uitvalsbasis van de Tutsi-rebel- len die in oktober in opstand kwamen tegen de regering-Mo- butu. Sinds oktober heeft de re bellie zich steeds verder uitge breid. De laatste weken rukken de opstandelingen snel op naar de stad Kisangani, die geldt als 'de poort naar het westen'. Een meermalen aangekondigd te genoffensief door het Zaïrese le ger heeft tot dusver weinig uit gericht. De Chinese Staatsraad heeft vanmorgen gemeld niets te we ten van een verslechtering van de gezondheid van de leider achter de schermen, Deng Xiao ping. Ook andere zegslieden in de Chinese hoofdstad wisten niets van de recente berichten als zou de 92-jarige Deng bijna dood. De afgelopen dagen doet het verhaal de ronde dat regerings leiders naar Peking zijn terugge keerd vanwege een verslechte ring in de gezondheid van Deng, die bekend staat als de architect van de Chinese econo mische hervormingen. Hij zou een hersenbloeding hebben ge had. Sinds eind vorig jaar gaan er in Peking geruchten dat de ge zondheid van Deng ernstig ach teruit gaat. Officieel wordt ech ten. Ze kreeg een schadevergoe ding van 12.000 pond, maar vérvolgens werd haar contract niet verlengd. Ze solliciteerde vergeefs naar negen andere ba nen bij de ambassade. Fogarty, al meer dan tien jaar in Ameri kaanse diplomatieke dienst, klaagde vervolgens de ambassa de aan wegens represailles. Fogarty hoopt nu dat de nieu we minister van buitenlandse zaken, Madeleine Albright, haar te hulp zal komen. Albright maakt momenteel een rondreis door Europa en komt morgén in Londen aan. Fogarty: „Zij vindt dat vrouwen voor hun rechten moeten opkomen. Peking Chinese bewakers duwen een onwillige terreinwagen aan bij de zwaarbewaakte Zuid-Koreaanse ambassade in het koude Peking. Daar zit nog altijd de hoge Noord-Koreaan- se overloper Hwang Jang-yop, die vorige week asiel in het zuiden aanvroeg. Hoewel Noord-Korea eerst volhield dat Hwang was ontvoerd, en dus met geweld mocht worden bevrijd, lijkt Pyongyang zich nu bij de zaak te hebben neergelegd. Gisteren schreef het bewind in een verklaring: „Als Hwang asiel heeft aangevraagd, wordt hij als afvallige terzijde gescho ven." China en Zuid-Korea deden er gisteren het zwijgen toe over Hwang. Beide landen voerden de bescherming van overgelopen Noord-Koreanen op, nadat zaterdag een voormali ge Noord-Koreaan in Seoul werd neergeschoten. foto reuters will burcess ter gezegd dat hij er goed aan toe is voor een man op zijn leef tijd. Deng, die al drie jaar niet meer is gezien, zou onder meer de ziekte van Parkinson heb ben. Lawinegevaar bedreigt groot deel van Alpen geneve bob kroon correspondent Overvloedige sneeuwval heeft in het hele Alpengebied tiental len lawines veroorzaakt, waar door dit weekeinde zes winter sporters de dood vonden. In het bij Nederlanders populaire Zwitserse kanton Wallis alleen al stierven vier jonge Zwitsers de 'witte dood'. Het gevaar blijft groot. Overal worden losliggende sneeuw massa's met dynamiet neerge haald. In de meeste gebieden is de afgelopen dagen meerdan een meter nieuwe sneeuw ge vallen. Die laag heeft zich nog niet op het oude, stijf bevroren sneeuwdek kunnen 'zetten' en is daardoor hoogst onstabiel. Alexandre Flicker, VW-chef in Leysin, schrijft de ongeluk ken toe aan het 'gedrag van schijnbaar op zelfmoord belus te skiërs', die buiten de pistes het lawinegevaar tarten. Eén enkele skiër kan daar een one venwichtige sneeuwmassa ver anderen in een donderende la wine van tientallen tonnen sneeuw. De autoriteiten raden ieder een die zich toch buiten de pis tes begeeft aan een automa tisch radiobaken meet te ne men. Dat is in de meeste grote plaatsen te huur en geeft red dingsploegen de plaats aan waar een slachtoffer bedolven ligt. ijzelaars vrij J Tadzjikistan jJANBE Rtr-AFP moskou hans hoogendijk izjiekse rebellen hebben gis- avond hun laatste vijf gijze- rs laten gaan. Met de vrijla- van drie VN-waarnemers twee leden van de vluchte- jenorganisatie UNHCR, is vreedzaam einde gekomen de twee weken oude gijze- iscrisis. President Rach- nov, die persoonlijk met re- enleider Sadirov had onder- ideld, begroette de vrijgela- en. 'e crisis begon toen Sadirov tien mensen ontvoerde. Hij e dat de regering zou in- |nmen met de komst van zijn 'er en veertig aanhangers uit iianistan. De Tadzjiekse au- teiten stemden toe, op voor- atde dat alle gegijzelden wer- 'yrijgelaten. In eerste instan- üeten de opstandelingen er 'ter slechts tien gaan. correspondent Was het om de laatste geruchten de kop in te drukken of gaat het werkelijk beter met Boris Jeltsin? Het antwoord blijft vooralsnog uit. Wel maakte de Russische leider gisteravond bij zijn tv-optreden een zelfbewustere indruk dan tijdens de korte flitsen die vorige maand van hem te zien waren. Hij liep wat beter, glim lachte een paar keer breed en sprak energiek toen hij zijn minister van de fensie zijn steun toezegde bij diens po gingen de zwaar aangeslagen strijd krachten te reorganiseren. Afgelopen weekeinde verschenen er op nieuw verhalen dat het niet best gaat met de 66-jarige president, die herstel lende is van een dubbele longontsteking. Vorige week liet het Kremlin voor het eetst weten dat de president minder voorspoedig herstelt dan was verwacht. Het meestal goed geïnformeerde massa blad Komsomolskaja Pravda citeerde bronnen in het Kremlin, die bevestigden dat Jeltsin ruzie heeft met zijn vrouw Nanja. Zij was vorig jaar al tegen zijn nieuwe kandidatuur, en zou nu tegen Boris Nikolajevits hebben gezegd dat hij eens aan zichzelf moet denken. Jeltsins antwoord zou zijn geweest: „Ik bepaal zelf wel wat er moet gebeuren." De krant suggereert dat het Jeltsins lie velingsdochter Tatajana was die over de ze huiselijke twist 'gelekt' heeft. Zij is na melijk het enige familielid dat nog offi cieuze contacten met de media onder houdt. Daarnaast schijnt ze ook als enige in het gezin invloed op Jeltsin te kunnen uitoefenen en heeft ze blijkbaar gefaald bij haar pogingen hem tot aftre den te bewegen. Maar Tatjana heeft ook andere belangen. Zij begint, mede dank zij haar bondgenootschap met de in vloedrijke adviseur Tsjoebais, een steeds belangrijker rol achter de politieke schermen te spelen. Heeft ze nu de zijde van haar moeder gekozen, dan betekent dit dat ze haar ei gen prille politieke carrière opoffert aan de gezondheidstoestand van haar vader. Dat zou weer inhouden dat Boris er in derdaad niet best aan toe is. Misschien heeft Jeltsin met zijn tv-optreden terug willen slaan en duidelijk willen maken dat zijn wil nog steeds wet is, zowel in de staat als binnen het gezin. Het zou illu stratief zijn voor zijn koppigheid. De Komsomolskaja Pravda verhaalde verder over het buitengewoon ongezelli ge presidentiële verjaardaagsfeestje op 1 februari. Jeltsin vierde zijn 66-ste ver jaardag in intieme kring in één van zijn datsja's buiten Moskou. Hij zou vrijwel de hele dag alleen hebben doorgebracht. Alleen de machtige Moskouse burge meester Loezjkov volgens kenners een potentiële kandidaat voor het presi dentschappremier Tsjernomyrdin en Tsjoebais kwamen een cadeautje brengen. Ze feliciteerden hem en ver dwenen weer, meldt de krant. Jeltsin rust nog steeds uit en als een Ti betaanse gebedsmolen blijft zijn voor lichtingsdienst herhalen dat de presi dent werkt, stukken tekent en op de hoogte blijft van de toestand. Maar ei genlijk zit iedereen te wachten op de mededeling dat hij terugkeert in het Kremlin, want sinds zijn herverkiezing heeft vrijwel geen sterveling hem in le vende lijve gezien. Eerst was hij te moe. Daarna kwam het nieuws over de hartoperatie, die begin november volgde. Alles leek piekfijn in orde, maar te zien kreeg het volk hem niet. Toen kwam in januari de dubbele longontsteking. De Russen en het bui tenland moesten het doen met enkele knullige, opgenomen tv-optredens en een radio-toespraakje. Ze hoorden en zagen een traag sprekende man, die zich als een robot bewoog. Duitse 'kenners' meenden daaruit te kunnen afleiden dat Jeltsin de ziekte van Parkinson heeft. Britse 'deskundigen' hielden het op een leverziekte, veroorzaakt door alcholisme. Jeltsin heeft de vijfvoudige bypass-ope- ratie dan wel goed doorstaan, zijn long ontsteking is hij nog niet te boven. En Boris Nikolajevits staat bekend als is een zeer lastige en ongedurige patiënt. De dokters hebben daar zelfs in het open baar een aantal keren over geklaagd. Hij wil en hij zal weer aan de slag. Maar of zijn geestelijke wil het dit keer wint van zijn fysieke toestand, is twijfelachtig. madrid. afp-dpa-rtr laag gaat van 65 naar 60 jaar. Volgens de regering zou een dergelijke maatregel 'het totale faillissement' van de sociale ze kerheid betekenen. Ongeveer 22 procent van de Spaanse truc kers is ouder dan zestig jaar, en verlaging van de pensioenleef tijd betekent extra pensioenuit keringen van bijna twee miljard gulden per jaar. De Nederlandse werkgevers organisatie Transport en Logis tiek Nederland (TNL) heeft van daag mensen naar Spanje ge stuurd. TNL liet gisteren weten dat er ongeveer honderd Neder landse chauffeurs vastzitten in de blokkades. Er zijn ook enkele schadedeskundigen meegegaan die bekijken hoe groot de scha de is en of die kan worden ver haald op de provincies waar de acties hebben plaatsgevonden. In de onderhandelingen tussen de Spaanse regering en Feda- trans, de organisator van de an derhalve week oude wegblokka des, is enige vooruitgang ge boekt. Een woordvoerder van de stakers meldde gisteren een 'sprankje hoop' te hebben op een oplossing. De blokkades gaan intussen echter gewoon door, hoewel de situatie in Spanje zich meer en meer lijkt te normaliseren. De partijen zijn wel nader tot elkaar gekomen als het gaat om de erkenning van beroepsziek tes, maar bij het grootste strui kelblok, verlaging van de pen sioenleeftijd, is overeenstem ming nog heel ver weg. De chauffeurs willen dat de pen sioengerechtigde leeftijd om-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5