Forse straffen gëeist tegen verplegers Binnenland Lam met vijf poten Peuter doodt zichzelf met vuurwapen /isbaby ook in aagmoeder Politie rolt Nederlands-Belgisch netwerk groeibevorderaars op Borst zoekt ervaren heroïnesnuivers Verzet in brief aan Kohl: Staak uitkeringen SS'ers Zeehondencrèche wil niet dicht Melkert: Overblijfregeling op basisschool slecht DAG 18 FEBRUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persl erde Pers Diensten iristina vijftig jaar vork» PrinsesChris- viert vandaag samen haar moeder, prinses ina (87) en haar drie leren haar vijftigste vt aardag in haar woon- nt>i ts New York. archieffoto Tg kentenissen in moordzaak juwelier iiJCHEMDe politie heeft met de aanhouding van acht ver- or( hten van gewapende overvallen mogelijk ook de moord op (]jc 50-jarige juwelier uit Gorinchem opgelost. Enkele verdach- at hebben bekentenissen afgelegd over hun betrokkenheid bij n(j ïoordzaak. Eén van hen zegt de schutter te zijn. De juwelier d op 10 januari in zijn woning aan de Gorcumse Hoofdwal geschoten. Korte tijd later overleed de man aan zijn ver dingen. iren Waddenzee dreigen met staking and» De kans is groot dat er dit weekeinde stakingen uit- ,en bij de rederij Wagenborg, die de veerdiensten tussen het eland en de Waddeneilanden Ameland en Schiermonnikoog orgt. Dat blijkt uit een ultimatum dat de Vervoersbond CNV iren aan de directie van Wagenborg heeft gestuurd. De bond dat de rederij uiterlijk vrijdagmiddag toezegt dat de prijs- ipensatie wordt uitbetaald in.de nieuwe CAO. Mocht dat niet geval zijn dan volgen er vanaf zaterdag acties. idget voor rolstoelen gaat niet op wk« Ook in 1995 hebben de gemeenten het budget voor de voorzieningen gehandicapten (WVG) niet opgekregen. Dat tuit cijfers die het ministerie van sociale zaken gisteren gepubliceerd. Uit de WVG-gelden worden onder meer rol len en aanpassingen aan woning en auto betaald. In de pot ,2 miljard gulden, daarvan bleef 414 miljoen over; 35 pro- Een jaar eerder was dat 43 procent. Grotere gemeenten jen minder moeite het geld op te krijgen dan kleinere. an randt krantenbezorgers aan en» Een 18-jarige Emmenaar heeft bekend dat hij vorige c, in dronken toestand, vier krantenbezorgers heeft aange- De slachtoffers, drie jongens en een meisje, werden bij een tendepot in de wijk Emmerhout door hem gekust en betast, lood hen verder geld voor seksueel contact. De politie heeft mmenaar vrijdag al aangehouden en ingesloten. lors krijgt Erasmus Prijs De Erasmus Prijs is toegekend aan de voormalige jitter van de Europese Commissie, Jacques Delors. Hij krijgt rijs dit najaar voor zijn buitengewone verdiensten voor Eu- i, zo heeft de Stichting Praemium Erasmianum gisteren be- jgemaakt. De prijs van 300.000 gulden is genoemd naar de Jkeeuwse humanist en filosoof Desiderius Erasmus. „Delors Y tmet zijn visie en enthousiasme een enorme invloed uitge- nd op het proces van Europese eenwording", aldus de stich- )l ts asielzoekerscentrum in opspraak choten Een arts van het asielzoekerscentrum in Winscho- opnieuw in opspraak geraakt. In een petitie aan de directie iet centrum noemen de bewoners het gedrag van huisarts lenselijk en respectloos'. De man zou weigeren klachten se- ste nemen, ernstige aandoeningen negeren en generalise- le en denigrerende opmerkingen maken met betrekking tot and van herkomst. De petitie is de zoveelste klacht uit een e reeks rond de dokter. ;N irenvrienden maken Pest Pakket iaag» Bij de stichting Peta die opkomt voor de dierenrech- zijn naar aanleiding van de varkenspest en de overheids- Iregelen daartegen veel reacties binnengekomen. Dat meldt ichting zelf. Voor consumenten die de massale slachting de varkens verafschuwen en niets meer wensen af te nemen de bio-industrie heeft Peta een 'Pest Pakket' samengesteld, in zitten recepten voor maaltijden zonder vlees en informa- ver vlees, ziekten onder dieren en over de bioindustrie. Levenslang en vijftien jaar cel voor moord op zeven bejaarde vrouwen, diefstal en heling den haag gpd Tegen een 41-jarige Haagse verpleger is gisteren voor de Haagse rechtbank levenlange celstraf geëist voor de moord op zeven bejaar de vrouwen. Zijn zwager en collega (37), hoorde voor het medeple- gen van één moord een celstraf van vijftien jaar eisen. Verder willen de officieren van justitie dat beide ziekenverzorgers voor de rest van hun leven uit hun beroep worden gezet. koningin om gratie worden gevraagd. De mannen hebben steeds gewei gerd zich psychiatrisch te laten onder zoeken. Ze zagen er de noodzaak niet van in. Na het horen van de hoogst mogelijke eis veranderde de 41-jarige gisteravond van gedachten en stemde alsnog in met een onderzoek door een psychiater, mits het iemand uit de ei gen regio zou zijn. Ter observatie op genomen worden in het Pieter Baan Centrum in Utrecht, zoals de officieren graag zouden zien, wees hij af. Justitie heeft tegen de 37-jarige een Behalve de moorden achtten de offi cieren Van Boetzelaer en Mooijen ook bewezen dat de beide verplegers zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal en heling van bezittingen van bewo ners van de luxe serviceflat Waalsdorp in Den Haag. De 41-jarige verdachte hoorde de eis gelaten aan. Zijn zwager keek onverschillig. Levenslang bete kent, als de rechtbank de eis over neemt, ook werkelijk levenslang. In het twintigste jaar van de detentie kan de ontnemingsvordering lopen. Ze wil daarmee voorkomen dat de verdachte daarmee de erfenis ontvangt van zijn in april vorig jaar mogelijk vermoorde 95-jarige vrouw. De man was in janua ri vorig jaar met haar in het huwelijk getreden en verwierf daarbij al de helft van haar op vier miljoen gulden ge schatte vermogen. Volgens zijn raads vrouw mr. M. van Strien kan de familie van de vrouw ze heeft enkele neven via een civiele procedure proberen die helft op te eisen. „Wat het zo erg maakt", zei de Haagse officier van justitie Van Boet zelaer in haar requisitoir, „is niet dat het zulke oude dames waren, zoals steeds in de media wordt gesteld, maar dat het hulploze mensen waren." Ze noemde hierbij het slachtoffer, de 95- jarige miljonaire die leed aan een con centratiekampsyndroom en vrijwel geen familie had. „Ze hoopte nog op wat gezelligheid", sprak de officier, die de verplegers infaam handelen ver weet. De verplegers staan terecht voor de moord op zeven bejaarde vrouwen. Van Boetzelaer schetste hoe de ver plegers de vermogende vrouw geleide lijk hadden 'ingekapseld'. De 37-jarige had bij de visboer haar werkster ont moet, die zo graag eens met vakantie wilde. Hij bood haar aan gedurende twee weken de zorg over de hoogbe jaarde vrouw over te nemen. Het aan bod werd dankbaar aanvaard. Maar twee weken later hoefde de werkster helemaal niet meer terug te komen. De man scheidde van zijn eigen vrouw waarna hij op 17 januari 1996 in het huwelijk trad met de hoogbejaarde. De notaris die al 52 jaar de zaakjes van de vrouw behartigde, werd ver ruild voor een ander. De 37-jarige had nadien geen oog meer voor zijn bruid. Zijn zwager, die de helft van de 'buit' zou krijgen, nam als particulier zieken verzorger de werkelijke zorg van de hoogbejaarde op zich. Volgens Van Boetzelaer hoopte het tweetal op een spoedig overlijden van de vrouw: „Maar mevrouw was, oneerbiedig ge zegd, een taaie. Het duurde te lang." De 37-jarige zou er, ook omdat de bejaarde vrouw seksueel in hem geïn teresseerd zou zijn, emotioneel niet meer tegen zijn opgewassen. En de 41- jarige was zo veel bij de miljonaire dat zijn eigen gezin eronder begon te lij den. De zorg aan een ander overlaten vonden ze, gelet op hun plan, te ris kant. Uiteindelijk besloten ze, aldus de officier, het overlijden te bespoedigen door haar drank en voedsel te onthou den en medicijnen toe te dienen. De zaak is vandaag voortgezet. schagen Bij de familie Schoen in het Noord-Hollandse Schagen gebeurde vorige week een wonder toen een lammetje met vijf poten werd geboren. Het lam met drie voor- en twee achterpoten, heet'Vijfpittertje'. Het dier is te vroeg geboren. Boer Schoen heeft 140 schaper en verwacht zo'n tweehonderd lammeren. foto anp bas rutting vinkeveen anp Een 3-jarig jongetje heeft zich zelf gisteren gedood toen hij met een vuurwapen aan het spelen was op camping Eilin- zon aan de Winkeldijk in Vin- keveen. Volgens de politie duidt alles erop dat de jongen zichzelf dodelijk trof toen hij met het wapen aan het spelen was. Het drama speelde zich af in de stacaravan waarin het jonge slachtoffer met zijn moe der woonde. Het wapen lag in de caravan. De moeder is voor verhoor naar het politiebureau gebracht. Balkanteam moet verdachte vrijlaten wageningen anp De raadkamer van de rechtbank in Arnhem vindt dat er onvol doende reden is om een 29-jari- ge man uit Gouda nog langer vast te houden op verdenking van betrokkenheid bij de schiet partij in een restaurant in Wa- geningen op nieuwjaarsochtend waarbij drie doden vielen. De man is gisteren naar huis ge stuurd. Het Balkanteam van de poli tie in Ede hield in totaal zeven verdachten, allen afkomstig uit voormalig Joegoslavië aan voor de moord. Zes van hen zitten nog vast. Twee verdachten zit ten in Duitse gevangenissen in afwachting van hun uitlevering aan Nederland. De politie ver wacht hen deze maand. Politie en justitie zijn zwijgzaam over het motief en de toedracht van de schietpartij omdat nog meer mensen worden verhoord. ONDERNEMERSCURSUS (A0V/H0V) CURSUS CAFéBEDRIJF Vijf verdachten handelden mogelijk in verboden dierenhormonen Om meest effectieve manier te testen Binnenkort starten er cursussen i Lagere school als vooropleiding n meer dan 80 steden. Het examen is in juni. is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) Deze cursus beslaol uil 12 wekelijkse lessen. Mei hel diploma is men vakbekwaam èn voldoel men aan de nieuwe wettelijke eis 'Sociale hygiëne'. Voor velen is deze cursus r hel begin van Compleet mei gratis videotilm. CURSUS SOCIALE HYGIENE Een cursus volgens de nieuwe wettelijke eisen, woaraon voorlaan elke leidinggevende moei voldoen. Compleet mei grolis videofilm. CURSUS HYGIENECODE/HACCP Een cursus of workshop die u leerl omgaan met de nieuwe 'hygiënecode'. ONDERNEMERSDIPLOMA (AOV/HOV) De nieuwe cursus (voorheen Middenslond), geldt voor alle branches zoals horeca, boetiek, sportzaak, kapperszaak, taxibedrijf, timmerbedrijf etc. Een cursus die u voorbereidt op het beginnend onderne- merschop. Compleet met gratis videofilm. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cafébedrijf is met name voor degenen die zich willen bekwamen in hel vak van Restauranthouder. Voor grolis brochure of aanmelden, 076 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. ERKEND Stichting Horeca Onderwijs breda anp/belga van alle verzetsorganisaties fun geert, wijst ook op de oneerlijke behandeling van toenmalige deserteurs uit het Duitse leger. „Des te bitterder is het dat deze mensen nog steeds geen ge rechtigheid hebben mogen on dervinden. Nog steeds ont breekt het hen aan een schade vergoeding voor het ondergane leed en aan een uitspraak van de Bondsdag dat ze onrecht vaardig behandeld werden." De Noord-Duitse deelstaat Bremen heeft de pensioenen van twee voormalige SS'ers stopgezet. De deelstaat zal van af maart geen pensioengelden meer overmaken naar beide mannen, die wonen in de Vere nigde Staten. Bremen laat alle beschikbare 5.500 documenten over pensioenontvangers in het buitenland vergelijken met de namenlijsten van oorlogsmisda digers. De politie heeft gisteren op ze ven plaatsen in Nederland in vallen gedaan om een netwerk op te rollen dat zich zou bezig houden met de productie en distributie van groeibevorde raars voor dieren. Ook in België werden huiszoekingen gedaan door de plaatselijke autoritei ten. In Nederland zijn vijf ver dachten aangehouden uit Dordrecht en Sprang-Capelle. De vijf worden verdacht van deelname aan een organisatie die zich bezighoudt met pro ductie van en handel in groei- middelen. Het kopstuk van de bende uit Dordrecht heeft een veevoederbedrijf in Heiningen. De 51-jarige verdachte uit Sprang-Capelle is een ex-werk nemer van diergeneesmidde lenproducent Dopharma uit Raamsdonkveer. Hij werd daar enkele jaren geleden ontslagen toen bleek dat hij in Utrecht een illegaal laboratorium voor ver boden hormoonpreparaten runde. Persofficier W. Koops spreekt niet tegen dat het om dezelfde man gaat. Volgens hem bestaan er ove rigens geen aanwijzingen dat het nu opgerolde netwerk ver band houdt met eerdere rechts zaken die tegen Dopharma en vroegere werknemers zijn ge voerd op verdenking van handel in verboden groeibevorderende middelen. „Verder is nog niet duidelijk of het nu gaat om hor moonpreparaten. Onderzoek in het laboratorium moet dat uit wijzen", zegt Koops. De spilfiguur in België komt uit Beervelde. Hij staat aan het hoofd van het Wetterse veevoe derbedrijf Weco. Op de onderzochte plaatsen zijn de administratie en een groot aantal groeibevorderaars in beslag genomen. Het doel van het onderzoek is de produc tie en distributie te achterhalen en het internationale relatienet werk dat dit deed. Volgens justi tie gaat het niet om 'doorde weekse hormoonspuiters' maar om een 'bende georganiseerde groothandelaren'. ruswuk anp Minister Borst van volksgezond heid wil een klein aantal erva ren heroïnegebruikers inscha kelen om een onderzoek te doen naar het roken en snuiven van heroïne. Dat schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het gaat volgens Borst om een vooronderzoek, dat vooraf gaat aan een experiment met het verstrekken van gratis heroï ne aan verslaafden. Voor dit ex periment moet de Tweede Ka mer nog toestemming verlenen. Borst wil eerst meer weten over de techniek van het heroï negebruik waarna kan worden bepaald of de heroïne bijvoor beeld in pilvorm moet worden verstrekt. In .Zwitserland zijn er varingen opgedaan met een he- roïnesigaret, maar die waren te leurstellend. In Nederland wordt heroïne gesnoven of ge rookt. Bij de laatste methode wordt de heroïne op een stukje aluminiumfolie verhit en via een soort lege huls gëinhaleerd (chinezen). Dat zou ook met de heroïnepil kunnen. Een groep van ten hoogste tien ervaren gebruikers zal zijn mening geven over de meest praktische wijze van toediening. amstelveen/bremen anp/dpa De Stichting Samenwerkend Verzet heeft zich gisteren schrif telijk'tot de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl gewend met het dringende verzoek om de uitkeringen aan oud-SS'ers, on der wie een onbekend aantal mensen van Nederlandse origi ne, te stoppen. „We zijn van mening dat de SS een criminele organisatie was die veelvuldig oorlogsmis daden heeft begaan. Diegenen die vrijwillig tot deze organisatie zijn toegetreden, zijn daardoor medeverantwoordelijk, of hun persoonlijke misdaden nu be wezen kunnen worden of niet. Ze moeten daarom de gevolgen zelf dragen en van een vergoe ding kan geen sprake zijn", schrijven voorzitter R. Hemmes en secretaris P. Coumou. De stichting, die als koepel Populatie in Waddenzee gedijt beter dan ooit pieterburen anp De Zeehondencrècfeie in Pieterburen meent dat er nog lang geen aanleiding is om op te houden met de opvang van zieke zeehonden. Dat zegt woordvoerster L. Vedder gisteren in reactie op uitlatingen van de Waddenvereniging die deze opvang ter discussie stelt. De Waddenvereniging meent dat de Waddenzee een stuk schoner is en dat de zeehondenpopula tie zo langzamerhand weer sterk genoeg is om zichzelf te kunnen redden. Maar volgens Vedder is er nog lang geen situatie bereikt waarin de zeehondencrèche zichzelf overbodig heeft ge maakt en de zeehon'den in staat zijn om zonder menselijke hulp te overleven. Vedder zegt dat er in de Waddenzee geen sprake is van een natuurlijke toestand. Ze noemt ver vuiling, toerisme, militaire activiteiten en proef boringen. „De zeehonden zwemmen in onze drek. Het is verbijsterend dat juist de Wadden vereniging met dit standpunt komt. Die mensen staan buiten de realiteit en brengen dit verhaal om politieke redenen naar buiten." In Denemarken is de opvang van zieke zeehon den al afgeschaft, maar dat vindt ook de Wad denvereniging te ver gaan. Zieke robben krijgen daar van een dierenarts een spuitje. De Denen menen dat er geen aanleiding meer is voor op vang van zieke dieren. Bovendien wijzen zij op het gevaar dat zeehonden allerlei ziekten vanuit een crèche kunnen meenemen naar hun soort genoten in het wild. „Mensen die dat beweren, weten echt niet wat hier gebeurt", aldus Vedder. „De dieren nemen ziekten mee van het Wad naar de crèche, maar niet omgekeerd. Wij hebben buitengewoon zorgvuldige protocollen voor de behandeling die zijn opgesteld in samenwerking met deskundi gen." De zeehondencrèche telt ongeveer twintig be taalde medewerkers (merendeels parttimers) en een groot aantal vrijwillige medewerkers. Per jaar vangt Pieterburen vijftig tot honderd zee honden op. De 40.000 donateurs staan borg voor het leeuwendeel van de inkomsten. den haag» anp onderzoek blijkt dat er een gro te behoefte is aan goed opvang maar dat die nu vaak slecht is geregeld, waardoor het nog wel eens gebeurt dat moeders hun baan opgeven of besluiten een oppas tussen de middag te re gelen die de kinderen uit school haalt. Volgens Melkert valt het over blijven onder de Wet op het Ba sisonderwijs, maar is er finan cieel niets geregeld, waardoor het niet mogelijk is eisen te stel len zoals in de kinderopvang aan leiding, groepgrootte, hygi ene, veiligheid, en salans. Melkert zal 'de problematiek van de tussenschoolse opvang onder de aandacht brengen van de ambtelijke werkgroep Kin deropvang'. Hij benadrukte overigens dat kinderopvang niet alleen een zaak is voor vrou wen. Mannen zouden een even belangrijke rol moeten spelen. Het overblijven op de basis school is onduidelijk geregeld. Er is geen zicht op welke manier de afzonderlijke scholen het overblijven van kinderen orga niseren maar wordt er maar wat gëimproviseerd. Ook ontbreekt vaak elke aanwijzing of de kwa liteit van deze tussenschoolse opvang wel in verhouding staat met de prijs ervan. Dat heeft minister Melkert van emancipatie gisteren ge zegd bij de ontvangst van het rapport over een onderzoek naar tussenschoolse opvang in de regio Eindhoven. Bij het overblijven worden kinderen die tussen de middag niet naar huis gaan, opgevangen in of na bij het schoolgebouw. Ze eten vaak een boterham onder toe zicht van ouders en/of leer krachten. Uit het Eindhovense

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3