KNVB vraagt politiek om steun Politie: 'Te weinig wettelijke mogelijkheden' 'Voorwedstrijd tussen hooligans Feyenoord en Ajax' AjAXWW offm Feiten Meningen VS zetten uitbreiding NAVO door .«we 0f is dit hou Mf,r mm jm mm mirtf uw DINSDAG 18 FEBRUAR11997 152 NIEUWSANALYSE Formeel heet het een kennismakingsbezoek te zijn. Maar de komst vanmiddag van de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel zal vooral het startsein zijn voor de eindspurt naar de uitbreiding van de NAVO. Rus land kan hoog of laag springen, zo luidt de Ameri kaanse boodschap sinds haar aantreden, de NAVO gaat hoe dan ook uitbreiden. Albright zal de bijeenkomst met haar collega-ministers willen gebruiken om dat nog eens krachtig over het voet licht te brengen. De tijd die de NAVO zichzelf gunt, is kort. Begin juli jaar worden op een speciale vergadering in Madrid al 'één of meer landen' uitgenodigd voor het lidmaatschap van de Alliantie. Nog is niet be kend welke landen dat zullen zijn, maar het is geen geheim dat Polen, Tsjechiëen Hongarije de beste papieren hebben. De Fransen hebben ge suggereerd dat ook Roemenië tot de kopgroep zou moeten behoren, maar daarin staat Parijs voorlo pig alleen. Tussen nu en Madrid moet onder meer worden bekeken wat de 'bruidsschat' is van de nieuwe le den. Daarbij gaat het niet zozeer om materiële za ken. Fundamenteler zijn de vragen: levert hun toetreding een werkelijke bijdrage aan meer vei ligheid in Europa; zijn ze op de goede weg met hun democratische hervormingen; bevinden ze zich geografisch in een stabiele omgeving? „Wie met zijn buren overhoop ligt", is al eens op het NAVO-hoofdkwartier opgemerkt, „komt er niet in". Tot aan Madrid zal de NAVO omzichtig moeten manoeuvreren, onder meer ten aanzien van de 'achterblijvers': landen die niet tot de eerste uit verkorenen zullen behoren. Hen moet vooral te verstaan worden gegeven dat het niet bij een uit breiding zal blijven en dat zij op een later tijdstip alsnog een kans maken. Ten behoeve van deze landen wil de NAVO het in middels vier jaar oude Partnerschap-voor-Vrede- programma verder opkrikken, dat vooral op prak tische samenwerking bij vredesoperaties is ge richt. Bovendien is het de bedoeling nog deze zo mer een Atlantische Partnerschapsraad in het le ven te roepen, een extra forum voor deze landen om met de NAVO in discussie te blijven. De moeilijkste taak voor de NAVO zal zijn om nog vóór Madrid met de Russen in het reine te komen. De boodschap die Albright vandaag zal uitdragen, is weliswaar helder en duidelijk, maar betekent bepaald geen massage voor de Russische ziel. Tot nu toe is Moskou niet tevreden met wat de NAVO als compensatie voor de uitbreiding richting Rus sische grens wil aanbieden. Het kernstuk daarvan is een handvest, in de trant van de Helsinki-overeenkomst van 1975. De Rus sen willen een juridisch bindend verdrag, waarin ze alle mogelijke en onmogelijke zaken willen vastleggen. Feitelijk wil Rusland, over de hoofden van de nieuwe leden heen, de modaliteiten voor de uitbreiding dicteren. De NAVO wil de Russen wel over allerlei zaken consulteren, maar als ze het uiteindelijk niet eens worden over een bepaalde zaak, dan behoudt de NAVO zich het recht voor zijn eigen gang te gaan. „Die lijn zal nooit worden overschreden", wordt op het hoofdkwartier in Brussel gezegd. .Anders heeft Rusland alsnog een vetorecht". De discussie over nut en onnut van de uitbreiding wordt binnen de NAVO niet meer gevoerd. Dat is een gepasseerd station. Ook als het niet lukt om met de Russen een overeenkomst te sluiten, gaat de top in Madrid door, al zal hij in dat geval een minder glansrijke vertoning worden. De kansheb bers en de achterblijvers zullen in de laatste we ken vóór Madrid worden ingelicht. Madrid wordt geen loterij, waar iedereen straks wordt gecon fronteerd met goede of slechte verrassingen. Binnen de NAVO zelf moet voor die tijd nog wel een vuiltje worden verwijderd. Frankrijk en de Verenigde Staten bakkeleien al geruime tijd over de vraag of de commandant op het zuidelijke NAVO-steunpunt in Napels (Afsouth) een Frans man of een Amerikaan moet zijn. In de gesprek ken daarover zit nauwelijks schot. Frankrijk vindt dat zijn volledige terugkeer in het militaire apparaat van de NAVO moet worden ge honoreerd met het Afsouth-commando. De Ame rikanen willen er geen afstand van doen, omdat in oorlogstijd vanuit Napels hun Zesde Vloot wordt gedirigeerd. Het is niet waarschijnlijk dat minister Albright dit probleem vandaag zal oplossen. Haar is het er nu vooral om te doen te vertellen dat de uitbreiding er hoe dan ook komt. Gemakshalve wordt er daar bij vanuit gegaan dat alle Russische tegenwerpin gen en dreigementen met het saboteren van inter nationale verdragen vooral voor binnenlandse comsumptie zijn. Of dat zo is, zal mogelijk op 20 en 21 maart dit jaar duidelijk worden, wanneer de Amerikaanse president Bill Clinton de Russische leider Boris Jeltsin in Helsinki ontmoet. BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT „Het is een soort oorlog, we vechten het gewoon uit." Nederland heeft zondag met afgrijzen de ge beurtenissen op de rijksweg AIO gevolgd, waar Feyenoord- en Ajax-fans elkaar massaal naar het leven stonden. Messen, honkbalknuppels, loden pijpen, molotov-cocktails, kortom alle wapens werden gereed gehouden. WILLEM VEENMAN, voorzitter supportersvereni ging Feyenoord: „Ze zijn nu echt te ver gegaan. Ik geef lorien van den Herik (voorzitter van Feye noord, red.) gelijk als hij zegt dat justitie dit soort mensen maar eens keihard moet aanpakken. Te gelijkertijd vraag ik me af of we nog wel over Feyenoord-supporters praten. We praten over een machtsstrijd tussen Amsterdam en Rotter dam. Die gasten bellen elkaar doordeweeks op en spreken een punt af waar ze iets willen uitvech ten. Dat kunnen geen mensen zijn die het beste voor hebben met hun club. Het gaat onder de noemer Feyenoord, maar het zijn gewoon gasten die het heerlijk vinden om een dagje te knokken. Nee, ik ben er niet bij geweest. Maar 's avonds en gisteren stond de telefoon roodgloeiend. Allemaal emotionele supporters. De goeden moeten zoals vaak weer onder de kwaden lijden. Mensen die echt overal het elftal volgen en voor het voetbal komen. Die waren een hoop geld kwijt, konden de wedstrijd niet zien omdat ze als misdadigers werden aangehouden en op de dijk werden terug gestuurd. Ik houd nu mijn hart vast voor Ajax-Feyenoord van aanstaande zondag. Ik vind dat ik moet gaan, maar ik blijf liever thuis. Ik heb een vrouw en kin deren en die willen niet dat papa in elkaar wordt geslagen". KEJE MOLENAAR, ex-Feyenoorder, ex-Ajacied en jurist in Volendam: „Feyenoord heeft het mooiste legioen van Nederland. Er zijn tienduizend sup porters die helemaal gestoord zijn van hun club en die het elftal overal achterna reizen. Daarnaast heeft men te maken met tweehonderd idioten die helemaal de weg kwijt zijn. Als ik in het bestuur van Feyenoord zou zitten, zou ik nu alles in het werk stellen om die paar honderd man op te spo ren en voor het leven te verbannen. Wat zondag is gebeurd, heeft zo'n negatief sig naal. Dat berokkent de club verschrikkelijke scha de. Die tienduizend echte supporters moeten er ook alles aan doen om die tweehonderd 'gekken' te weren. De rotte appels moeten uit het legioen. En als inderdaad een zootje Rotterdammers en Amsterdammers elkaar de hersens wil inslaan, dan ben ik daar helemaal voor. Dan moeten we komende zondag gewoon twee wedstrijden orga niseren. Eerst eentje voor die vandalen van Feye noord en Ajax en daarna eentje.voor de voetbal elftallen van beide clubs. Bij die eerste wedstrijd leggen we dan honkbalknuppels op het veld, we doen er hekken omheen en we laten die 'hooli gans' los in een kooi. Dan gaan we daar lekker met 50.000 man naar zitten kijken. Een soort voorwedstrijd". WOORDVOERDER F-SIDE AJAX: „Noem mijn naam maar niet. Maar ik organiseer veel vc F-side en maak dit soort taferelen al twinti] mee. Ach, wat er voor Volendam-Feyenooi beurd stelt niet eens veel voor. Er zijn geen gewonden gevallen. De mensen denken da een stel mongolen zijn die met slag- en ste pens op elkaar inhakken. Maar het is een h uiterlijk vertoon. Grote groepen die schijngi ten houden. Alleen als je valt en niet snel gi wegkomt, dan ben je de sigaar. Dan wordj afgeslacht door de andere partij. De F-side en die harde kern van Feyenoorc liggen niet wakker van de negatieve public Het interesseert de jongens geen reet wat a ren er van vinden. We zoeken gewoon ond contact en vechten het ook onderling uit. I een soort oorlog. Heeft verder niets met on clubs te maken." ROTTERDAM-AMSTERDAM GPD Veiligheidsmanager Van Rhee verbaast zich over optreden politie tegen voetbalvajidalen De KNVB gaat de politiek vragen middelen ter beschikking te stellen, waardoor voetbalvandalen in de nabije toekomst kei hard kunnen worden aangepakt. Will van Rhee, veiligheidsmanager bij de nationale voetbalbond, vernam gisteren met stijgende verbazing dat de Amsterdamse noch de Volendamse politie erin was geslaagd zondag ook maar één enkele aan houding te verrichten. Minister Madeleine Albright is vastbesloten de uit breiding van de NAVO door te zetten, foto archief In de ogen van de KNVB had den alle raddraaiers op de AIO bij Amsterdam moeten worden aangehouden en een stadion verbod moeten krijgen. Van Rhee vindt het triest dat de poli tie op dit moment niet in staat is om in te grijpen, omdat de letter van de wet de 'hooligan' nog te veel mogelijkheden biedt om de dans te ontspringen. Maar al die slag- en steekwa pens dan. Het bezit daarvan is toch al een overtreding? Van Rhee: „Dat was het eerste wat ik zei. Ik heb op televisie al die wapens gezien. Toen ik naar de politie in Amsterdam en Vo lendam belde om te horen wel ke resultaten men had geboekt, kreeg ik te horen dat er nie mand was aangehouden. Al die wapens hadden de heren gauw weggegooid toen de politie in aantocht was. Ik heb daar grote moeite mee. Het is heel frustre rend dat dit soort voetbalvanda len dan vervolgens z'n weg mag vervolgen. Ze horen geen sta dion meer in te komen! In En geland krijg je al een levenslan ge verbanning als je zonder wa pen een voet op het veld zet. Hier wil de officier van justitie er niet eens zijn vingers aan branden. De stewards, die sup porters begeleiden, hebben ook geen middelen om mensen aan te houden. Zij vallen niet onder de identificatiewet, terwijl de KNVB juist zit te springen om de personalia van al die vanda len, die bijvoorbeeld op de AIO afspreken om te knokken." Is de KNVB geschrokken van de jongste voetbalrellen Van Rhee: „We schrikken elke keer weer. Ik heb al een tijd ge leden gezegd dat de ontwikke lingen in het voetbalvandalisme ons zorgen baren. De organisa tie van de rellen neemt angst aanjagende vormen aan. Het is gewoon georganiseerde crimi naliteit. Als je de elementen be kijkt van de groepen waarom het gaat, dan zijn er heel veel parallellen. Het zijn gewoon cri minele organisaties. Er zijn mensen die de rellen organise ren, personen die de contacten onderhouden en mensen die het uitvoeren. Alles is erop ge richt om strafbare feiten, ge weldsdelicten dus, te plegen. Dit gaat veel verder dan het ter rein waarop de KNVB zich kan begeven." De KNVB vindt dat dit soort rel len niet in de schoenen van de clubs kan worden geschoven? Van Rhee: „Wat kan de voetbal- 'H f#W bond Feyenoord en Ajax nu ver wijten? We leggen de laatste ja ren stevige boetes op en zijn er op gebrand om een strak beleid te voeren. Maar als de suppor ters nu al via de mobiele tele foon gaan afspreken op de AIO en daar met grof geschut willen gaan vechten, dan kan je niet zeggen dat de club daarvoor verantwoordelijk is. Had u meteen ander competi tieprogramma dit kunnen voor komen? Van Rhee: „Ik zal eerlijk beken nen dat ik me in het weekeinde heel ontmoedigd voelde. Het is frustrerend als zoiets gebeurt en je denkt datje er aan het begin van het seizoen alles aan hebt als dit soort vandalen kwaad wil, dan lukt het ze ook om er een rotzooi van te maken. De KNVB vraagt zich telkens af wat er nu weer moet worden ge daan om het vandalisme de kop in te drukken. We hebben de stadions verbouwd en veiliger gemaakt, het stewardcorps in gevoerd, het Cotas-systeem ge- introduceerd, waar mogelijk stadionverboden opgelegd. Wat kunnen we hier nu weer tegen over stellen?" Is Nederland dit seizoen een uit schieter in Europa? Van Rhee: „We hebben het staafincident bij Feyenoord- Ajax gehad. Er zijn nog wat klei ne rellen geweest. Zondag was ik zelf bij Vitesse-PSV. Daar zorgde een groep van twintig a dertig raddraaiers voor wat pro blemen. De ME kwam het veld op en toen bleef het rustig. Maar in z'n totaliteit viel het tot voor kort mee. Het centraal bu reau voor voetbalvandalisme (CIV) meldt in zijn rapportage zelfs dat er een sterke afname van incidenten was geconsta teerd. Aan de andere kant is het logisch dat in het buitenland minder gebeurt. In Duitsland, Engeland en België is de politie- inzet vele malen groter dan in Nederland." Welke maatregelen heeft de KNVB nu in petto? Van Rhee: „Gisteren heb ik uit voerig overleg gehad met de Rotterdamse politie en met Feyenoord. We willen geen al gemene maatregelen meer ne men. Er moet een aanpak ko men waardoor specifiek de van dalen worden gestraft. Via cri minele inlichtingendiensten gaan we proberen om er een vinger achter te krijgen wat ze van plan zijn. Er komt een in formatiebestand: wie zijn het, wat doet men, hoe komt men aan kaarten. Verder worden nieuwe gedragsregels kenbaar gemaakt en zal een lik-op-stuk- beleid worden gehanteerd. Dat wil zeggen de personalia van al le mensen die zich ophouden in de buurt van rellen en rond het stadion laten overdragen. Daar voor heeft de KNVB alleen de steun van de politiek nodig. We smeken inderdaad om 'tools'. Geef ons de kans om al die van dalen bij het minste of geringste keihard aan te pakken. Want we kunnen ze niet hard genoeg tekening Tom straffen. Het verhalen va schade op supporters hc daar ook bij." Maakt de KNVB zich zoi het verdere competitiew Van Rhee: „Daar hebbel met Feyenoord en de Rc damse politie al over g weten ook dat Sparta-Aj dag over een week op hi gramma staat en dat Fe> op zaterdagavond al ina komt. De wildste verhall de ronde, het is niet altij om daarop in te gaan. geef toe dat het ons wel baart". ZEIST MARCEL VAN DER KRAI De wettelijke mogelijkheden om voetbalvandalen aan te pakken schieten tekort. Bij rellen komt het daardoor amper tot arrestaties, maar ook de ver volging van de arrestanten levert nadien proble men op. Dit zegt de Amsterdamse politiewoord voerder K. Wilting in reactie op de rellen met sup porters van Ajax en Feyenoord afgelopen zondag op de ringweg AIO bij Amsterdam. Wilting: „We moeten van iedere deelnemer aan het geweld individueel bewijzen wat-ie heeft ge daan. De groep in zijn geheel kun je niet aanpak ken. Dat is een groot probleem", aldus Wilting. „De discussie zou daar over moeten gaan of in de wettelijke mogelijkheden iets moet worden ver anderd. De artikelen over deelname aan een cri minele organisatie zijn er niet geschikt voor. We missen een instrument." De Amsterdamse officier van justitie mr. N. Schaar zegt dat de aanpak van voetbalvandalen moeilijk is, maar niet onmogelijk. „Het kost een hoop tijd om het bewijs voor mekaar te krijgen, alleen al doordat het vaak aan getuigen ontbreekt. Dus moeten twee politiemensen het hebben ge zien." De roep van Wilting om een discussie over de wettelijke mogelijkheden van de politie, on derschrijft Schaar niet: „Zoals we het nu doen, daar kunnen we mee uit de voeten. Het is moei lijk, maar niet onmogelijk. Als de wetgever, de po litiek, daar anders over denkt, zien we het wel". Ook L. Heijs van het centraal informatiepunt voetbalvandalisme is terughoudend als het gaat om uitbreiding van de wettelijke mogelijkheden van de politie. „Dat bij openlijk geweld door een groep iemand alleen kan worden vervolgd voor wat-ie zelfheeft gedaan, is de basis van ons straf recht. Anders worden misschien mensen gepakt die onschuldig zijn. Aan de andere kant is het wel juist dat een groep een zekere anonimiteit voor de deelnemer oplevert. Daar maken ze gebruik van." In maart zal een speciale commissie de minister van binnenlandse zaken voorstellen doen voor de aanpak van voetbalvandalisme. Heijs, lid van die commissie, zegt op persoonlijke titel dat volgens hem de plaatselijke APV's, de algemene plaatselij ke verordeningen, nog mogelijkheden bieden om openbare ordeproblemen aan te pakken. Maar het meeste heil ziet hij in de directe benadering van de probleemgroepen door clubleiding en po litie. „Je zult met ze in gesprek moeten komen en blijven. Daarvoor moet meer structurele aandacht bestaan en niet alleen na problemen zoals pen zondag." Volgens Wilting kan de politie een bus mt welddadige supporters wel aanhouden en slagwapens in beslag nemen, maar is er vi weinig tegen te beginnen. „Terwijl iederei met welke bedoelingen deze mensen in d zitten, namelijk het plegen van misdrijven juridisch kun je er niets tegen doen." Det damse politieman begrijpt de bevreemdii buitenwacht als bij massale rellen amperi ties worden verricht. „Dat snap ik, maarv nen niet veel meer dan we doen." Afgelop dag werd niemand gearresteerd. AMSTERDAM HANS LEBER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2