Volendam laaiend op Van der Zee Toekomst Formule 1 staat op het spel Bij Ajax komt er niemand meer weg Sport oordwijk bedwingt jax-reserves: 2-2 Geldboete na salonremise AJ I5DAG 18 FEBRUAR11997 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 leeskens mag Hiddink niet vervangen 5TDe KNVB neemt morgen een beslissing over de coaching nhet Nederlands elftal rond de vriendschappelijke interland ;en Frankrijk. Oranje komt volgende week woensdag in Parijs tegen de Fransen. Bondscoach Guus Hiddink is gisteren ont- igen uit het ziekenhuis in Doetinchem, waar hij een darmope- tie heeft ondergaan. Hoewel zijn herstel redelijk verloopt, iudt men er bij de voetbalbond rekening mee dat de interland or Hiddink nog te vroeg komt. In dat geval moet een vervan- rvvorden gezocht. Johan Neeskens, de assistent van Hiddink, schikt niet over de vereiste papieren. ederlaag Siemerink in Antwerpen werpen Jan Siemerink kan zijn draai niet vinden in het ATP- cuit. De Rijnsburger werd voor de vierde keer dit jaar in de rste ronde uitgeschakeld. In Antwerpen boog hij in drie sets or de Duitse qualifier Kiefer, de nummer 178 van de wereld: 6- •6 5-7. Siemerink won in 1997 slechts één partij in de ATP luseeuw wint tweede rit Ruta del Sol nte genil De Belg Johan Museeuw heeft gisteren de tweede ippe van de Ruta del Sol gewonnen. De wereldkampioen ver- leg na een rit over 160 kilometer van La Rinconade naar Puen- Genil de Duitser Erik Zabel, die de leiderstrui behield. De der plaats was voor de Rus Vjatsjeslav Ekimov redivisie gewoon met achttien clubs wuk Hoe de discussie over de zelfstandige Eredivisie BV ook ig aflopen, de hoogste klasse van het betaalde voetbal bestaat mend seizoen gewoon uit achttien clubs. Dat is evenveel als .Aantallen van zestien, veertien of hoeveel dan ook zijn on- lar. Dat meldt de projectgroep die zich bezighoudt met de rstructurering van de eredivisie en die geïrriteerd is door aller- in de media gemelde aantallen. Een projectgroep, die com- jrciële, gespecialiseerde bureaus inmiddels opdrachten heeft rstrekt, wacht bij de herstructurering op het bedrijfstakonder- ek dat in mei klaar is. uur bezoekje Amokachi hnbul» De topclub Besiktas uit Istanbul heeft de Nigeriaanse dette Daniel Amokachi bestraft met een boete van 16.000 gul- i omdat hij dreigde te laat terug te keren van een bezoek aan zieke moeder. Besiktas was gedwongen een privé-vliegtuig ie zetten om de aanvaller op tijd aan de aftrap van de topper ;en Fenerbahce te krijgen. De extra vlucht, nodig omdat lokachi de aansluiting miste in Londen, kostte Besiktas ruim 000 gulden. Het publiek overigens was laaiend enthousiast in de mededeling kwam dat Amokachi juist op tijd was gearri- erd. Hij speelde matig, maar Besiktas won met 1-0. risis in supportersvereniging Ajax sterdam Het rommelt bij Ajax niet alleen op het veld of net arbuiten, ook bij de grootste supportersvereniging van Neder- d heeft de crisis toegeslagen. Het bestuur van de supporters- b is door de ledenraad weggestuurd. Morgen zal er een lijm- ging worden ondernomen om de problemen op te lossen. De iportersvereniging van Ajax telt liefst 72.000 leden. Zij zorgen ir een omzet van 4,6 miljoen gulden. Er is zes man fulltime ïhet werk. De onstuimige groei van de laatste vijfjaar bracht [bestuur ertoe een dertig man tellende ledenraad in te stellen, ar het model van de voetbalclub Ajax. Dat gebeurde vorig jaar. orzitter Theo Pouw: „Na drie maanden kwamen ze er achter ivve het helemaal verkeerd hadden gedaan." Concrete voor- :lden werden volgens Pouw niet gegeven. „Het ging meer om emene dingen." irgenavond komen ledenraad en bestuur opnieuw bijeen, Dreen verzoeningsgesprek. Pouw wil alle opties openhouden. jax - Feyenoord op nieuwe grasmat sterdam De voetbalwedstrijd Ajax - Feyenoord wordt zondag peeld op een nieuwe grasmat, de vierde binnen een halfjaar de Amsterdam Arena. De Heidemij bracht de nieuwe laag de lelopen weken aan. De bovenste laag van vijf centimeter is af- mstig uit midden-Engeland. De zoden kwamen per boot van naar Rotterdam en gingen van daar met 28 vrachtwagens ar de Arena. Bovendien werd het bodemprofiel door de Hei- mij totaal veranderd. Daardoor is regelmatige herbezoding in Arena per jaar kostenbeheersbaar. onica Seles niet tegen Nederland ïte plains Monica Seles ontbreekt in de Amerikaanse tennis - ieg in de wedstrijd uit de eerste ronde van de Fed Cup tegen derland. De nummer zes van de wereld is nog niet genezen de blessure aan de schouder. Coach Martina Navratilova, dit jaar Billie Jean King opvolgde, selecteerde vier speelsters ïr de wedstrijd op 1 en 2 maart in Haarlem. Mary Joe Feman- :en Chanda Rubin nemen de enkelspelen voor him rekening, j Fernandez en Kimberley Po vormen het dubbel. Van het artet maakte alleen Mary/ Joe Fernandez deel van de ploeg die ig jaar in de finale Spanje versloeg. eltic moet op herhaling féURGHCeltic is er nog niet in geslaagd zich te plaatsen voor kwartfinales van de Schotse FA Cup. Gisteravond speelde het Edinburgh met 1-1 gelijk tegen Hibernian. Celtic nam in de minuut de leiding door O'Donnell. Zeven minuten voor het de maakte Jackson uit een strafschop gelijk. rvarte Wolf deelt met ZVVL [Ni De zaalvoetballers van De Zwarte Wolf hebben gisteren eeld met ZWL. Het werd 4-4 na een 2-2 stand bij de doelwis- ng. Marco de la Rie 2, Norbert van Lochem en Ronald van ft waren trefzeker. gwuk willem spierdijk van de elf spelers die in de f helft met Ajax 2 tegen dvvijk speelden, stonden izoen in het eerste. Maar uigen deden de Ajax-reser- isteravond tijdens het oe- iel tegen Noordwijk geen ent. Twee uiterst gelukkige brachten de Amsterdam- voor rust nog wel op een ''oorsprong, maar in de Je helft kwam Noordwijk it langszij: 2-2. manier waarop Ajax 2 de 'unten maakte was curi- let eerste doelpunt kwam and toen Martin van Kins voor het eigen doel wilde erken. De rechtsback 'f de bal echter in de voe- an Arno Splinter, die drie verderop stond. Vanaf zes 'joeg Splinter de bal langs ind Claus. tweede doelpunt was nog erbaarlijker. Laatste man Mare Overmars. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Bij Ajax komt er niemand meer weg. Dat is het korte en krachtige antwoord van het bestuur op de onrust die bij de club is ontstaan. Arie van Os, penningmees ter, met zijn vakantiekoffer nog in de hand: „Alle contracten worden nageko men." Er dreigt weer eens een grote leegloop bij Ajax. Na Kluivert en Bogarde heeft ook Overmars zijn vertrek aangekon digd. De kleine aanvaller heeft echter één probleem: in tegenstelling tot Klui vert en Bogarde heeft hij nog een door lopend contract. Ook de gebroeders De Boer en Litmanen sluiten een eventueel vertrek niet uit als Ajax er niet snel in slaagt topspelers te halen. Zondag, na De Graafschap-Ajax, haalde aanvoerder Danny Blind hard uit naar zijn mede spelers. Hij noemde de verhalen en ge ruchten over de drie 'onfatsoenlijk ten opzichte van de werkgever'. Van Os deelt die mening. Het bestuur van Ajax laat Overmars onder geen voorwaarde vertrekken. „Niemand komt nog weg", zegt de pen ningmeester. „Tenzij wij medewerking verlenen." Dat zit er verder niet meer in. „Daar is momenteel geen enkele aanlei ding toe", zegt Van Os simpel. Hij vindt dat de uitholling van Ajax al ver genoeg is gegaan door het vertrek van Kluiverl en Bogarde. Van Os noemt het 'lastig' dat hij tel kens zijn werknemers op de vingers moet tikken. Ze zouden, vindt de pen ningmeester, zo langzamerhand, nu toch wel beter moeten weten. Het is im mers niet de eerste keer dat Overmars zijn contract wil inleveren. Toch moet het bestuur de spelers voortdurend op de vingers tikken. „Dat weet je nu een maal bij een club als Ajax. Dat. is niet nieuw, het gebeurt alle jaren. Alle ogen zijn gericht op kwatta." Het bestuur zal verder niets onderne men om een einde aan de groeiende on rust binnen de selectie. Dat vindt Arie van Os ook niet nodig. De boodschap is duidelijk genoeg zo. Ook wordt naar buiten toe niets gedaan om de voor naamste bron van de onrust - de kwali teit van de selectie - weg te nemen. Voorzitter Van Praag verzekerde na de oefenwedstrijd tegen Cambuur dat Ajax met echte toppers zou komen. Van Os, die de onderhandelingen voert en dus weet wat er op de internationale markt te koop is, wil zo ver niet gaan. „Wij doen er alles aan om Ajax op topniveau te houden." Want Van Os kent als geen ander bij Ajax de problemen om topspe lers te halen. Zijn club, weet hij, kan nooit concurreren met de toppers in het buitenland. Het belastingstelsel maakt het financiële leven van een voetballer nu eenmaal niet gelukkiger. Er is volgens Van Os wel voortdurend overleg met 'Den Haag', maar dat zal niet meer dan marginale verbeteringen opleveren. De inspanningen van Ajax richten zich met name op het CFK, het verplichte 'spaar fonds'. De voetballers stoppen daar de helft van hun salaris in. Meer zit er niet in. Van Os: „Je kunt nu eenmaal niet voor een paar voetballers het hele belas tingsysteem op zijn kop zetten. Dat lukt niet." Daarom zal Ajax altijd een achter stand houden op het buitenland. Van Os: „Daar zullen we mee moeten leren leven." Maar, vindt hij, „de heren bij ons verdienen ook niet slecht." Dus wat valt er te zeuren? (Pagina 16: 'Er zijn genoeg sportieve argumenten') Trainer kiest voor Sparta De blik was vriendelijk, de toon mild, maar de woor den vielen als bakstenen op de tafel. Volendam- voorzitter Wim Westen dorp wond er geen doekjes om. Het bestuur van de dorpsclub was teleurge steld in Hans van der Zee. De trainer die in Volendam de kans kreeg aan het be taalde voetbal te ruiken en zich te manifesteren in de eredivisie, vertrekt deson danks. Volgend seizoen gaat hij naar Sparta, waar hij een twee-jarig contract zal tekenen. volendam gpd Wim Westendorp mag dan klein van stuk zijn, de ex-burge meester maakt er de gewoonte van de dingen bij hun naam te noemen. Hij laakte ondubbel zinnig de handelwijze van de vertrekkende trainer: „Eind vo rig jaar al hebben we aan Van der Zee gevraagd of hij wilde komen praten over zijn toe komst. Omdat hij aarzelde en overwoog terug te keren in het onderwijs, wilde hij z'n beslis sing pas na het trainingskamp in Italië nemen. Op 13 januari hebben we hem een aanbod ge daan waarmee hij zeer tevreden was. Omdat er waardering voor zijn functioneren uit sprak. Daarna is Hans vreemd gegaan. En omdat vreemdgaan over het algemeen in het geniep gebeurt, hebben wij er niets van ge merkt. Hij heeft ons nooit iets verteld over de contacten met Sparta. Dat getuigt niet van de juiste houding en dat betreuren wij heel erg. Volendam dacht Van der Zee voldoende moge lijkheden te bieden om zich ver der te ontplooien. Ik heb weinig goede woorden over deze han delwijze en slechte zullen jullie niet van mij horen." 'Van der Zee hoorde het be toog van de voorzitter lijdzaam aan, hoewel de woorden moes ten aankomen als zweepslagen. Schijnbaar onberoerd pareerde hij: „Ik heb inderdaad een pri ma aanbieding van Volendam gehad. Het is een fijne club, waar ik met veel plezier mijn werk doe. Ik vind het ook verve lend om weg te gaan. Maar ik moet voor mijn eigen toekomst Hans van der Zee: „Ik heb voor mezelf gekozen." kiezen." Ziet Van der Zee dan geen toekomst meer in Volendam? „Dat zeg ik niet. Ik heb daar ook geen enkele aanwijzing voor. Dit bestuur is bereid gebleken elke situatie het hoofd te bie den. Meer kan ik er niet over zeggen." Als een regenwolk blijft het waarom boven de partijen han gen. Van der Zee kan of wil de werkelijke redenen van zijn keuze niet naar buiten brengen. Het is niet het geld, zegt hij. „Geld heeft geen enkele rol ge speeld." Ook niet het prestige. Sparta staat twee plaatsen on der Volendam. Is het dan het gevreesde verlies aan kwaliteit? Robert Molenaar voetbalt reeds bij Leeds United, Ab Persijn ver trekt volgend seizoen naar AZ, en Samardzic wil niet bijteke nen. „Nee", zegt Van der Zee, „dat is het ook niet. Ik ben er van overtuigd dat de club in staat is adequate vervangers aan te trekken. Dat heeft men al eerderbewezen." Van der Zee voelt wel enige loyaliteit ten opzichte van Vo lendam, maar die houdt aan het einde van dit seizoen op. „Mijn loyaliteit moet er uit bestaan, dat ik het seizoen zo goed mo gelijk afmaak. In de loop der ja ren zijn er uit dit dorp verschil lende trainers enigszins gefrus treerd vertrokken. Ik hoop niet dat mij dit overkomt." Oud-speler en huidig assis tent van Van der Zee, de Volen- dammer Dick de Boer, lijkt de belangrijkste kandidaat om de vacature te vervullen. Op het se cretariaat staat intussen de tele foon niet stil. Onder de bellers ook al weer drie zaakwaarne mers. Of het klopt dat Volen dam een vacature heeft in de trainersstaf..... Wim de Jong schoot de bal aan de zijkant van zijn eigen straf schopgebied hard tegen Ajax- spits Gabrich aan, waarna de bal in de uiterste hoek van het goal rolde. Het was de enige noemens waardige actie van de spits van Ajax, die verder geen schijn van kans kreeg tegen zijn bewaker Cees Smit. Verder viel op dat Patrick Scheurwater zijn directe tegenstander John Veldman in de eerste helft een paar keer wel heel erg gemakkelijk de verkeer de kant op stuurde. Na rust kwam Noordwijk op 2-1 door Patrick van Dam. De ex-Ajacied kopte de bal uit een voorzet van Wim de Jong op de lat, maar schoot in de rebound alsnog in. Een paar minuten la ter zorgde De Jong voor 2-2. Scheurwater krulde de bal uit een vrije trap om de muur heen, Grim liet de bal los en de laatste man van Noordwijk schoot at tent in. Staat de toekomst van de Formule 1 op het spel? Donderdag begint voor de rechtbank in Bologna het proces dat opheldering moet verschaffen over wie schuldig is aan de dood van Ayrton Senna. De Brazi liaanse Formule 1-coureur reed zich bijna drie jaar geleden bij de Grand Prix van San Marino op het cir cuit van Imola te pletter. Over de toedracht en de schuldvraag bestaat sindsdien onduidelijkheid. Zal de waarheid ooit aan het licht komen? De Italiaanse wetgeving is op het gebied van dode lijke ongelukken bij snelheidssporten anders dan el ders. In Italië zeil justitie altijd een onderzoek doen, terwijl in andere landen een fataal ongeluk door gaans wordt beschouwd als een bij deze sport beho rend risico. Zo werd ook de crash van Roland Ratzenberger, die daags voor Senna op hetzelfde circuit dodelijk veron gelukte, tegen het licht gehouden. Dat onderzoek is inmiddels afgesloten. Vast is komen te staan dat de Oostenrijker kort voordat hij door een afgebroken vleugel van de baan raakte een schuiver door de grindbak had gemaakt. Hij verzuimde echter voor controle terug te keren naar de pits, met alle gevol gen van dien. De fout ligt hier duidelijk bij de cou reur. De 'Senna-zaak' is een ander verhaal. Al vanaf 1 mei 1994 is onderzoeksrechter Maurizio Passarini belast met het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk, dat de hele wereld beroerde. Op die zondag verloor drievoudig wereldkampioen Ayrton Senna op mysterieuze wijze de macht over het stuur van zijn Williams-Renault FW 16. Het gebeurde in de verra derlijke Tamburello-bocht bij een snelheid van iets meer dan 300 kilometer per uur. Senna schoot recht door en sloeg te pletter tegen een betonnen muur. Een metalen stang van de voorwielophanging door boorde zijn helm en richtte fataal hoofdletsel aan. Enkele dagen na het ongeluk werd al het vermoe den uitgesproken dat een gebroken stuurstang de oorzaak zou kunnen zijn van het feit dat Senna de controle over zijn bolide verloor. Foto's, genomen enkele minuten na de crash, gaven de eerste aanzet tot dit vermoeden. Daarop zijn artsen te zien die Sen na eerste hulp verlenen, maar de foto's tonen op de achtergrond ook duidelijk een stuurwiel met een af gebroken stang. Onderzoek onder de microscoop aan de universiteit van Bologna wezen op haar scheurtjes in het metaal. Volgens de ingenieurs een 'toonbeeld van instabiliteit'. Kort voor de GP van San Marino had Senna zijn ongenoegen uitgesproken over de zitpositie in de Williams-Renault. Hij verzocht het team de stuurko- lom langer te maken. Dat gebeurde door het metaal doormidden te zagen en er een stuk tussen te lassen. Precies op een van de lasnaden, zo zou het onder zoek hebben uitgewezen, heeft een breuk plaatsge vonden op het moment dat Senna de Tamburello wilde insturen. 'Dood door schuld', luidt de aan klacht derhalve. Naar aanleiding van het onderzoek heeft de officier van justitie besloten dat zes mensen moeten terecht staan wegens doodslag. Dat zijn teameigenaar Frank Williarris, technisch-directeur Patrick Head, hoofd ontwerper Adrian Newey, de Belgische veiligheidsof ficial Roland de Bruynseraede, circuit-directeur Gior gio Poggi en de voorzitter van de organiserende auto mobielclub, Federico Bendinelli. Het team heeft steeds ontkend dat de stuurkolom gebroken is vóór de klap tegen de muur. Patrick Head beweert dat de telemetrie - de computerdata van de auto - absoluut niet wijst in de richting van een breuk van de stuurkolom op het moment dat Senna de Tamburello-bocht aansnijdt. Het team heeft het wrak nooit mogen onderzoeken. Het staat al bijna drie jaar te verroesten in een afgesloten gara ge in Bologna. Over wat dan wel de oorzaak van de fatale crash is geweest, hult het team zich in stilzwijgen. Eigenlijk blijven er slechts twee mogelijkheden over: een lang zaam leeglopende band of een rijdersfout. Dat laatste wordt door iedereen uitgesloten. Een langzaam leeg lopende band is met het blote oog niet waar te ne men, maar maakt een auto onder extreme belasting 'wel onbestuurbaar. Dat er naast de drie Williams-teamleden nog drie gedaagden zijn, heeft te maken met de veiligheids toestand van het circuit drie jaar geleden. De omloop in Imola was volgens justitie destijds niet optimaal beveiligd. Daardoor zou de klap van Senna tegen de muur harder zijn aangekomen dan noodzakelijk. De 'Senna-zaak' kent precedenten, maar telkens kwam er - vaak na vele jaren - 'vrijspraak' uit de bus. De beroemde Colin Chapman, teambaas van Lotus, bleef zelfs twee jaar weg uit Italië nadat in 1970 Jo- chen Rindt in een van zijn auto's op het circuit van Monza was verongelukt. Pas toen werd hij gezuiverd van elke blaam. De verwachting is dat het ook dit keer niet zo'n vaart zal lopen met een veroordeling, omdat schuld moeilijk te bewijzen valt. Mocht het toch zover ko men, dan is het einde zoek. Geen Formule 1-baas zal het in zijn hoofd halen dan nog naar Italië te reizen met het risico dat een van zijn coureurs om het leven komt en hij daarvoor moet boeten. „Geen haar op mijn hoofd die eraan denkt dan nog door te gaan met deze sport," liet Ken Tyrrell, teambaas van Jos Verstappen, al weten. ivo op den camp gpd De remise van Jan Timman te gen de Armeniër Akopian in de achtste ronde van het schaak toernooi van Ubeda was correct in de ogen van organisator Rentero. Het tweetal toonde voldoende strijdlust. De Hongaren Leko en Almasi en de Russen Barejev en Khalif- man besloten in hun onderons jes tot salonremises. Dat was te gen Ijet zere been van Rentero. De kruidenier, die vroeger het toernooi in Linares organiseer de, gaf het viertal een boete van 50.000 peseta's de man, iets meer dan zeshonderd gulden. De Fransman Lautier behield de leiding. Het echte voetbal is weer be gonnen en de wereld ziet er direct anders uit. Beter ook. Pas in de praktijk van zo'n eerste weekeinde na de winterstop blijkt hoe zeer je dat allemaal hebt gemist. Twee maanden lang wist je im mers niet beter meer. Het spor tieve beeld werd bepaald door lange latten, zaalsporten, schaaktoernooien, af en toe wat in Australië of Roemenië ver dwaalde tennissers en vooral flitsende ijzers. Zo was het altijd geweest en zo zou het altijd zijn. Wat die ijzers betreft, die deden natuurlijk het afgelopen week einde ook nog hun best. Maar het feit dat ze hun vleugels de laatste dagen in het Japanse Na gano hadden uitgeklapt, maakte het eenvoudiger ze links te laten liggen. Puur nachtiverk, inderdaad. Toch benieuwd naar de kijkcij fers van die wereldkampioen schappen. In Japan zat het wel snor, metal die schoolkinderen op de tribunes. Maar bij ons, voor de kijkbuis? Was het al die uren televisiezendtijd wel waard? Ik betwijfel het. Ook al omdat ik die cijfers nog niet in de krant heb teruggezien en die van Studio Sport op zondag wel. Er is, zo heb ik begrepen, een miljoen sportkijkers terug van weggeweest. Het zijn cijfers die eens te meer aangeven dat de gemiddelde sportliefhebber zich niet met surrogaat wenst bezig te houden. Of het nu surrogaat-Sport7 of surrogaat-sport betreft. Er wordt in de schrijvende sport wereld gesproken over A-spor ten. In volgorde van belang vol gen dan de B en de C, terwijl ook regelmatig de elfde letter van het alfabet aan de orde komt. Voetbal staat als A-sport te boek. Maar verdient in mijn ogen een opwaardering. Een plekje in de super-categorie, een soort Alpe d'Huez zeg maar. Het spelletje zelf. Maar vooral dat commentaar erbij. De trai ners en hun trainerstaai. Afgelo pen weekeinde werd beheerst door de opmerkingen Je weet nooit hoe je uit de winterstop komt'en 'We zijn opnieuw be gonnen'. Zo op papier lijkt dat niet enerverend. Maar het is de manier waarop het wordt ge zegd die je zwijmelend in het ge lukkig niet eens zo gele gras ach terover doet vallen. Het leven is weer rijk en belooft dat tot eind mei te zijn. Met in haalwedstrijden als doorde weekse, extra hoogtepunten. Het blijft alleen jammer van die persoonlijke heropening van het voetbalseizoen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de 6-1 winst op de koploper die tot zondag nog zonder pun tenverlies was, veel vergoedt. Maar tien uur, het is geen favo riete aanvangstijd. En ook Meerburgs kunstgras blijft kunstgras. Zeker na twee maanden vol van strand en vooral koolas heb je hef dan pas echt over surrogaat van de ergste soort. GERT-JAN ONVLEE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17