A4 bij ongelukken slecht bereikbaar Het Witte Huis dekt 'open tafel' Kap bomen mag doorgaan Leiden Regio icht in donker Rijnsburg ANDEL Rfl WANDEL Leiderdorp leent eeuwenoude 'schat' uit aan Penningkabinet Bedrijf helpt WAO'ers aan baan jrouwer levert bier en bretels ij studenten aan huis af Boekhouden voor 'jonge' ondernemers ISDAG 18 FEBRUAR11997 IJetrapte inbrekers ontkomen >ssenaar Een inbraakpoging in een woning aan de Clemati- ian in Wassenaar is afgelopen nacht mislukt. De dieven had- in een raam ingegooid om binnen te kunnen komen, maar ekten daarbij de bewoners. Toen die naar beneden kwamen, oegen de inbrekers op de vlucht. Ze zijn weggereden in een tte Golf. Ze hebben niets meegenomen. ekeuringen bij verkeerscontrole ksenaar Bij een verkeerscontrole in Wassenaar heeft de poli gisteren 17 bekeuringen uitgedeeld. Agenten stonden op de ei insenweg en Deylerweg. Zij slingerden 15 automobilisten op tf bon die zonder gordels om in hun wagen zaten. Een bestuur- r kreeg een boete omdat hij zonder rijbewijs reed. Een brom- itser werd bekeurd omdat zijn brommer was opgevoerd. nelheidscontrole aan Vronkenlaan jerdqrpVeertien automobilisten zijn gistermiddag bekeurd de Vronkenlaan in Leiderdorp omdat ze harder reden dan de 1 egestane 50 kilometer per uur. Ter hoogte van de oversteek 1! n de Leeuwerikstraat, waar een basisschool is gevestigd, was hoogst gemeten snelheid 69 kilometer per uur. 5 Ike donderdag koopavond op meentehuis van Voorschoten rschoten dimitri walbeek 'koopavond' van het ge- in Voorschoten dt vanaf 27 februari uitge- naar alle afdelingen. Tot toe was alleen de afdeling gerzaken die avond open. sen zes en acht uur 's ids zijn de afdelingen op derdagavond net als over- burg/oegstgeest van der kooij aardedonker stukje Rijnsburg wordt misschien verlicht. De ge- nte onderzoekt hoe duur het is om lantaarns te plaatsen langs stukje Oegstgeesterweg bij de molen 'Hoop doet leven'. „Wan de kosten niet te gek worden, willen we snel wat doen", meldt louder W. Glasbergen van openbare werken, verkeer en ver- De route wordt veel gebruikt door scholieren, was vooral oegstgeest dat op de verlichting aandrong tijdens bespreking met Rijnsburg. Johan Giesbers (1899 -1997) dag open. Er is echter een klei ne beperking, waarschuwt de gemeente. De bezetting van de afdelingen is 's avonds namelijk wel minder dan overdag. „Wilt u specifiek met een van de ambtenaren spreken, dan is het verstandig om even te vra gen of deze bewuste avond aan wezig is", tipt de afdeling voor lichting. .W.A. Giesbers uit War- ind is zaterdag op 98-jarige ftijd overleden. Tot vier jaar eden was hij actief als di- teur van het modehuis iddens BV. Vijfenzeventig nstjaren had hij toen bij familiebedrijf achter de waarvan zeventig als di- teur. Giesbers heeft hier- e een plekje verworven in Guinness Book of Records, rerse onderscheidingen eg de in Den Haag geboren rmonder in zijn leven. In 16 werd hij bevorderd tot icier in de Orde van Oranje ssau. Daarvoor was hij Rid- in de Orde van Oranje ;au. is hij benoemd tot Officier Mérite Agricole. Deze hoge nse onderscheiding kreeg in verband met zijn hobby: fokken van sierduiven, kip- en konijnen. Hij organi- 17 rde op internationaal ni- upluimveetentoonstellin- Jarenlang was hij voorzit- en later ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse VerenigingAvicultura. Verder was Giesbers kort na de oorlog één van de medeop richters van de Winkelprome nade Lijnbaan in Rotterdam. Ook van deze vereniging was hij vele jaren voorzitter en la ter ere-voorzitter. Tot de laatste minuut is de Warmonder betrokken ge weest bij alles wat er in de maatschappij gebeurde. De laatste jaren zat hij altijd bij het raam van zijn woning Mal- gré Tout aan de Oranje Nas- saulaan te lezen, vertelt zijn dochter C. Saris. „Hij las vijf kranten en keek veel televisie en was ook nog erg betrokken bij de Koninklijke Meddens." Half januari bezocht hij nog de honderdste tentoonstelling van Avicultura. Giesbers wordt donderdag be graven op de R.K. begraaf plaats St. Petrus Banden in Den Haag. warmond marieta kroft chef* hans jacobs. 071-5356414. plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 wassenaar Burgemeester P. H. Schoute schenkt eerbiedig een glas champagne in voor de heer J. Taams die gisteren honderd jaar is geworden. Taams was huisarts van professie, hij promoveerde in 1933 op de gevreesde ziekte Tyfus en had 43 jaar een praktijk in Amsterdam. Taams en zijn vrouw wonen al 31 jaar in Wassenaar. Wassenaar heeft in totaal vier honderdjarigen. De oudste, een vrouw, is 102 jaar. foto loekzuy- leiderdorp judy nihof Leiderdorp leent binnenkort een bijzonder eigendom uit aan conservator A. Pol van het Ko ninklijk Penningkabinet in Lei den. Het gaat om een minus cuul gouden muntje uit de ze vende eeuw, dat in 1983 werd gevonden in Leiderdorpse grond. De vinder bracht zijn schat destijds naar het gemeen tehuis. De gemeente, die de munt graag wilde houden uit cultuur-historisch oogpunt, be taalde hem de helft van de taxa tiewaarde. Sindsdien ligt het geldstukje achter slot en grendel op het gemeentehuis. Conservator Pol heeft het muntje nodig voor zijn onder zoek naar de productie en om loop van munten uit de mero- vingische tijd. Die studie moet uitmonden in een proefschrift. Pol wil het exemplaar, dat onge veer even groot is als een dub beltje onder meer wegen, me ten en fotograferen. Het geldstukje werd in 630 geslagen in Dorestad, het huidi ge Wijk bij Duurstede, onder verantwoordelijkheid van muntmeester Madelinus. In Ne derland zijn ongeveer vierhon derd van dergelijke munten ge vonden, maar die zijn lang niet allemaal zo fraai als het 'Leider- dorpse' exemplaar. Pol: „Er zit een groot aantal slordiger uitge voerde stukken bij. We hebben de indrtik dat deze niet gemaakt zijn onder verantwoordelijkheid van Madelinus." Volgens de conservator wor den in het westen van Neder land heel weinig van deze muntstukken gevonden. De meeste duiken op in Brabant of Friesland. In 1988 moet Pol een gat in de lucht zijn gesprongen. Toen werden bij Rhenen hon derd van dit soort muntjes ge vonden. Hoe het muntje in Leiderdorp terecht is gekomen, weet Pol niet. Ook kan hij slechts raden naar het doel waarvoor de Do- restad-munten werden ge bruikt. „Vergelijk het muntje maar met een biljet van 250 gul den. Niet iets om je dagelijkse boodschappen mee te betalen. Misschien dat vorsten ze als presentje uitdeelden aan hun volgelingen." Het 'Leiderdorpse' muntje is ongeveer zesduizend gulden waard. Oprit Hoge Rijndijk blijft dicht valkenburg paul van der kooij Vijf tot acht WAO'ers gaan voor Jongeneel zonen transport bv in Valkenburg pakketten bezorgen met combi-auto's. Samen met het GAK heeft het bedrijf een project ontwikkeld dat de WAO'ers uiteindelijk een vaste baan moet opleveren in het beroepsgoederenver- voer. De subsidieregeling die aan het project vastzit, maakt het project interessant voor Jongeneel. „We zouden anders de eer ste twee jaar zeker niet kosten dekkend kunnen draaien", meldt woordvoerder D. Kuijt. Voorlopig voorziet het bedrijf de Bollenstreek en de regio Al phen van pakketten met boe ken. kappersartikelen en far maceutische producten. Voor die regio's heeft het bedrijf alle activiteiten overgenomen van Correctexpress bv in Utrecht. Bij de overname horen ook een trekker/oplegger, vijf bestelwa gens en vijf medewerkers. Die medewerkers nemen de bezor ging op zich, samen met vijf tot acht WAO'ers die al jaren geen vaste baan hebben ge had. Deze laatsten richten zich vooral op spoedbestellingen: pakketten die 's morgens vroeg arriveren, snel gesorteerd moe ten worden en voor twaalf uur 's middags bezorgd dienen te zijn. Op 3 maart begint de proef, die na een half jaar wordt geëvalueerd. Commissie wijst bezwaren comité Doesbrug af Rijkswaterstaat voelt niets voor het open stellen van de oude, inmiddels afgesloten oprit aan de Hoge Rijndijk naar de A4 voor politie, ambulance en brandweer. De hulpdiensten hadden hierom gevraagd omdat het te lang duurt om op het Leiderdorpse deel van de rijksweg A4 te komen, sinds de oprit dicht is. leiderdorp dimitri walbeek De bezwaren van het comité Doesbrug tegen het kappen van vijftig bomen langs de kassen van Vegmo-plant in Leiderdorp zijn geen aanleiding om die kap te herroepen. Zo luidt het ad vies van de commisie beroep en bezwaarschriften aan het college van B en W van Leider dorp. Het comité Doesbrug, dat be staat uit een aantal bewoners van het Doeskwartier in Leider dorp, protesteert al maanden tegen de kap van de volgroeide en gezonde essen, elzen en fruitbomen, op twee eilandjes aan de Mauritssingel waar het nieuwbouwwijkje 'Doesplant' moet komen. Die eilandjes moeten weg om een groter wa teroppervlak te krijgen voor de afvoer in de toekomstige wijk. Volgens het comité zijn alterna tieven voor deze waterhuishou ding in het gebied erg snel opzij geschoven. De commissie beroep- en be zwaarschriften meent dat daar geen sprake van is. Projectont wikkelaar Rabo Vastgoed heeft voldoende gedaan om die mo gelijkheden te onderzoeken. Die alternatieven mogen de Rabo daarnaast ook geen extra kosten opleveren, luidt het advies. Bovendien concludeert de commissie, net als de gemeen te, dat de drie andere mogelijk heden om een groter waterop pervlakte te krijgen een belem mering kunnen opwerpen voor toekomstige ruimtelijke ontwik kelingen van het gebied ten oosten van de Achthovenerweg. Dat de bomen een leuk ex traatje en een mooi uitzicht voor de huizenkopers van Doesplant kunnen zijn, zoals het comité Doesbrug stelt, daar in voelt de commissie niet mee. In het nieuw ontworpen be stemmingsplan voor de nieuwe wijk is de locatie van de vijftig bomen al veranderd van agrari sche- in woonbestemming. Te gen die verandering is geen be zwaar gemaakt, en de bouwver gunningen zijn al verleend, dus kan van 'bescherming van het landschapsschoon geen sprake zijn', luidt het advies. Wethouder A. van Dijk zei on langs dat hijzelf ook een alter natief plan had voorgesteld, maar dat haalde het niet. Ook zei hij dat het te laat was om nog met alternatieven te ko men. De mensen die in Does plant een huis hebben gekocht, rekenen er inmiddels op dat de eilandjes met de bomen straks weg zullen zijn. De klachten van een tweede klaagster werden door de Com missie niet in behandeling ge nomen omdat de vrouw haar bezwaarschriften te laat had in gediend. leiderdorp judy nihof Als er een ongeluk op de weg of bij een benzinestation gebeurt, moeten de hulpdiensten eerst de hele Willem van der Made- weg afrijden en vervolgens een paar flinke bochten nemen. Dat kost minuten extra. Vooral de oostbaan is slecht bereikbaar. Die situatie is 'onaanvaardbaar' vinden de gemeente Leider dorp, de Leiderdorpse brand weer, de politie Hollands Mid den en de Centrale Post Ambu lance Vervoer. In een brandbrief aan Rijks waterstaat dringen de hulpdien sten en de gemeente aan op een oplossing. Daarbij denken ze aan het vervangen van de ver sperrende betonblokken op de oprit aan de Hoge Rijndijk door een slagboom. Deze zou dan al leen omhoog moeten gaan voor de hulpdiensten. Volgens C. van der Helm van Rijkswaterstaat is die mogelijk heid uitgesloten. „De oprit wordt afgebroken. Het zand wordt gebruikt voor een nieuwe toerit bij Roelofarendsveen. De voorbereidingen hiervoor zijn al zo ver in gang gezet en daar zijn zo veel kosten mee gemoeid, dat dit niet meer valt terug te draaien." De veiligheid op de A4 ter hoogte van Leiderdorp is al ern stig in het geding, vinden hulp diensten en gemeente. Dat komt volgens hen door de grote verkeersdrukte, de verouderde vormgeving van de weg en het transport van zowel brandge vaarlijke als explosiegevaarlijke stoffen. De slechte bereikbaar heid voor hulpdiensten komt daar nog eens bovenop. Volgens de wettelijke normen moeten de diensten binnen acht minuten na alarmering bij de plek des onheils zijn. De rou te via de Willem van der Made- weg kost echter zeker tien tot zestien minuten. Volgens H. Vorst van de Leiderdorpse brandweer is dat gewoon te lang. „Op 31 mei 1996 hadden we bijvoorbeeld een autobrand, waarbij overigens geen slachtof fers waren. Veertien minuten na de alarmering waren we ter plaatse. Je kunt natuurlijk een hoop schade beperken als je er minuten eerder bij bent." Het is volgens Vorst niet de eerste keer dat de hulpdiensten aandringen op een oplossing. Het probleem speelt al sinds de opritten werden afgesloten en dat is al ruim twee jaar geleden. „Het is tijdens informeel over leg wel steeds aangekaart. Rijks waterstaat kapte het alleen steeds af. Maar het probleem komt telkens weer naar boven." Dat laatste wordt door Van der Helm van Rijkswaterstaat ontkend. Volgens hem hebben hulpdiensten en gemeente hun zorg nooit eerder kenbaar ge maakt. Ook is er volgens hem nog nooit een verzoek gedaan voor het open stellen van de op rit aan de Hoge Rijndijk. „Was dit verzoek twee jaar geleden bij ons binnen gekomen, dan had den we nog kunnen kijken of we de oprit open hadden kun nen houden." Van der Helm heeft nog geen andere oplossing voor het pro bleem van de slechte bereik baarheid voorhanden: „We zijn ermee bezig." rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071-535 64 36. fax 071-532 79 21 timoteus waarsenburg kratten bier en een paar i bretels. Dit is een van de 'f lelijkheden die de Heine- Studenten Service sinds in Leiden biedt. De service en door studenten levert wijn en frisdrank op be ng aan studentenhuizen. I u krat krijgt de afnemer een upunt. Met deze punten 'P allerlei Heineken-'souve te krijgen, zoals badla- sokken, petjes bretels en ere bescheiden van de las iwerij. Ik huis krijgt bij de eerste elling een kennismakings iet. Daarin zitten biergla- een kalender en posters", elt Joost Michon. Deze stu- rechten rijdt samen met las collega Stefan Meulesteen salie huizen. „Toen we net innen kostte het erg veel We moesten een groot al huizen aanschrijven, re- afwachten en een beetje gheid ontwikkelen. In het was alles natuurlijk w. Op dit moment kost het zo'n 15 uur per week." o[) lensteen beaamt dit en 1 ^lan: „Maar we zijn nu pre- drie weken bezig en we •Uien al zo'n 30 huizen als klant. Dat is natuurlijk niet slecht. Binnenkort gaan we nog meer huizen en flats aan schrijven." Michon is van mening dat het netwerk langzaam moet worden uitgebreid. „We had den ook meteen iedereen een brief kunnen sturen. Maar ik betwijfel of het dan net zo goed was gegaan. Door steeds nieu we huizen aan te schrijven bouwen we langzaam een klein bierimperium op. En de reclame via-via is voor ons erg belangrijk. Uiteindelijk bindt je natuurlijk alleen klanten door kwaliteit en goede service. En dat leveren wij." Vanaf twee kratjes komen de jonge onder nemers langs. Als ze voor 16 uur zijn besteld, staan ze de zelfde dag nog in huis. „We zijn ruim een jaar geleden be gonnen met de studentenser vice in Groningen. Dat liep goed. Naar aanleiding daarvan hebben we dezelfde projecten ook in Amsterdam en Leiden opgezet. Opvallend is wel dat het in Leiden beter gaat dan in Amsterdam." Vertegenwoordi ger van Heineken M. Collée, zelf oud-student uit Leiden, houdt namens de brouwerij een oogje in het zeil bij de stu dentenservice. „Dit project is natuurlijk een mooie vorm van merkbinding. Misschien wor den klanten op deze manier merktrouw. Om die reden denk ik niet dat andere ver kooppunten van Heineken schade ondervinden van deze dienst. Uiteindelijk moeten alle studenten later toch ook er gens hun biertje kopen." Een kleine aanvulling op de studiebeurs door met bier door de stad rond te rijden, is na tuurlijk niet de enige motivatie voor de twee studenten. „Het is leuk werk en je komt in al die verschillende huizen," ver telt Meulesteen. Collée: „Wij kunnen op deze manier na tuurlijk ook bekijken of iemand voor ons bedrijf geschikt is. De jongen die de service in Gro ningen heeft opgezet, bleek een hele waardevolle kracht voor ons. Hij zit nu ergens in het buitenland voor een stage bij Heineken." Of de twee Leidse studenten ooit bij Heineken gaan werken weten ze niet. „Voorlopig is het gewoon leuk werk naast de studie." De studentenservice is te bereiken onder telefoon nummer: 071-4080172. oegstgeest eric de jager Een warme maaltijd en een goed gesprek. Dat biedt het Oegstgeestse hotel 'Het Witte Huis' bezoekers van 55 jaar en ouder aan. Vanaf vrijdag kun nen 55-plussers aanschuiven aan een zogenaamde 'open ta fel'. „Er zijn vergelijkbare voor zieningen in bejaarden- en dienstencentra, maar ik denk dat ouderen gevoelsmatig liever voor een horecagelegenheid kiezen. Dat is gezelliger", zegt R. van Ingen Schenau van 'Het Witte Huis'. Het idee voor de open tafel komt uit de koker van de nieu we chef-kok van het hotel, F. Pieters. De kok bood volgens Van Ingen Schenau bij zijn aan treden direct een serie goede ideeën aan, waarvan de oude- renlunch als eerste in de prak tijk gebracht wordt. Voor acht gulden en twee kwartjes ser veert het personeel van Het Witte Huis tussen half twaalf 's ochtends en één uur 's middags een driegangen lunch. Gasten kunnen de maaltijden zeven dagen per week bestellen. Voor 55-plussers die niet willen eten wat de pot schaft, biedt de eet gelegenheid korting op een a la carte lunch. „Het lijkt ons een grote markt", legt Van Ingen Schenau uit. Hij denkt dat de gezellig Eigenaar R. van Ingen Schenau en chef-kok F. Pieters van het Witte Huis over de groep 55-plussers: „Het lijkt ons een grote markt." foto mark lamers heid en de lage prijs belangrijke redenen zijn om aan de open tafel aan te zitten. Bovendien zou zo'n lunch de gezondheid ten goede kunnen komen. De kók bereidt 'uitgebalanceerde maaltijden' met voldoende vita minen. In het samenstellen van verantwoorde maaltijden heeft Pieters voldoende ervaring: voordat hij de keuken in Het Witte Huis overnam, was hij on der meer hoofd van de afdeling 'Voeding' in het Diaconessen- huis in Leiden. De open tafel is dagelijks ge dekt vanaf vrijdag 21 februari. Reserveren is verplicht. „We willen graag weten op hoeveel eters we kunnen rekenen, van wege de inkoop van verse ingre diënten", zegt R. van Ingen Schenau. Reserveringen opge ven kan tot de dag voor de lunch, 12 uur. 'Open tafel' hotel Het Witte Huis, Wilhelminapark 33, Oegstgeest, telefoon 071- 5153853. De vereniging 'Contact Jonge Bedrijven Leiden en Omstreken' (CJB) organiseert donderdag 20 februari een themabijeenkomst over boekhouding. Onder de ti tel 'Boekhouding: zelf doen of uitbesteden?' spreken accoun tants en belastingadviseurs over onderwerpen die bij het boek houden van belang zijn. De organiserende vereniging CJB is er speciaal voor jonge on dernemingen (tot tien jaar oud), die behoefte hebben aan con tacten en uitwisseling van idee- en. Aanmelden voor de bijeen komst of informatie aanvragen over de CJB kan op faxnummer 071-5123609, of via postbus 11137,2301 EC Leiden. NAAMSVERANDERING De naam van verhuisbedrijf Bin nendijk verdwijnt de komende maanden uit het straatbeeld. Het Lisser bedrijf trad in 1995 toe tot de Lagerberg Verhuis- groep. Dat heeft tot gevolg dat de oude naam geleidelijk wordt vervangen door die van Lager berg. Lagerberg heeft vestigin gen in Wassenaar en Leiden en gaat de activiteiten uitbreiden naar de Duin- en Bollenstreek. Lagerberg is bereikbaar via 071- 5317272.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11