ET0S WEEK T0P etos 'leidooi voor aallessen allochtonen Bomen in Oegstgeest vogelvrij ilphen kan 'seksshop' Stuifzwam niet weren 'God bidden of hij gevaar van ons afwendt' )ienstverlening voor ntucht met nichtje Regio Leiden/Rijn Veenstreek Alkemade dreigt bouwer DB Bouw met dwangsom Bus blijft rijden tussen Nieuw Vennep en Leiden Droog houden op z*n voordeligst 4.95 lAANDAG 17 FEBRUARI 1997 bedrijfsauto's gekraakt tinfRDQRP/wouBRUGCEDrie bedrijfsauto's in Leiderdorp en Voubrugge zijn afgelopen weekeinde gekraakt. In Woubrugge i'as het vannacht twee keer raak in de H. de Boerstraat. Uit één ragen werd elektrisch gereedschap meegenomen. Een derde ioging in de Julianalaan mislukte. In Leiderdorp op de Oliesla- er werd ook gereedschap uit een bedrijfsauto opengebroken. 'aar wil gestolen tape eerste kind terug iifiiwKOQPEen echtpaar uit Nieuwkoop doet een oproep aan |e inbrekers die een videoband hebben gestolen. Het paar wil lie band. waarop de geboorte van hun eerste kind is vastgelegd, erug. De ouders roepen de daders op de band een of andere rijze terug te bezorgen vanwege de emotionele waarde van de tape. [wee gewonden bij brand ifuwvEENDe bovenverdieping van een woning aan de Blok ind is in de nacht van vrijdag op zaterdag volledig uitgebrand, ien deel van het dak is ingestort. Twee bewoners van het pand noesten met ademhalingsmoeilijkheden worden overgebracht aai' het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Na behandeling zijn e bij kennissen ondergebracht. De oorzaak van de brand is nog liet bekend. er JORSCHOTEN dimitri walbeek M at stelt Amar Boubkari in een die hij aan de gemeente- 1 :id v n heeft gestuurd. Boub- werkt als vrijwilliger bij be- ei onersorganisatie Vlietwijk en Stichting Assalem. ,,Ik vind belangrijk dat mensen van afkomst in goede irmonie leven met de overige woners van Voorschoten, anwege mijn werk heb ik veel intact met mensen van bui- ne nlandse afkomst en ben hier- h oor goed op de hoogte van un situatie", schrijft Boubkari. Hij bespeurt bij de inwoners in buitenlandse afkomst een ibrek aan kennis van de Ne- irlandse taal. „Met name de irste generatie gastarbeiders eeft dit probleem. Zij kunnen iet met hun buren praten en d ontstaat een voedingsbodem je vooroordelen in de hand ^erkt. Contacten met organisa- RECHT/WARMOND 23-jarige Amersfoorter die j zijn vijf jaar jongere 'annondse nichtje misbruikte, door de Utrechtse rechtbank toordeeld tot 240 uur dienst- tlening. Tegen de man was ree weken geleden een jaar cel eist. De verdachte en zijn nu 18- rige nichtje begonnen onge- er tien jaar geleden met vrij ischuldig 'doktertje spelen', i verloop van tijd werd het feds.serieuzer. Op familiebij- nkomsten trokken de twee ch geregeld terug, waarbij zij alles moest doen om het haar neef naar zijn zin te ma ken. De neef gebruikte daarbij onder andere zwepen en kaar- Toen het Warmondse meisje op haar dertiende in een brief aan haar neef kenbaar maakte dat ze het zat was, stopte de re latie. De man was toen net achttien. Tijdens de zitting stel de de verdachte dat hij vanaf zijn achttiende geen contact meer heeft gehad met zijn nichtje. Daarom kon hij alleen worden veroordeeld voor de vergrijpen die hij heeft gepleegd vóórdat hij voor de wet volwas sen werd. CHEF HANS JACOBS.071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN.071 -5356436 Net herstelde kerk bedreigd door A4 LEIDERDORP JUDY NIHOF De kostbare herstelbeurt van de door brand geteisterde gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is nog maar net achter de rug, of d§ discussie rond de ver breding van rijksweg A4 laait weer in alle hevigheid op. Nog steeds is het voor het gebied tussen de Oude Rijn en de Ericalaan niet duidelijk aan welke kant de verbre ding komt. Als rijksweg A4 aan de oostkant wordt ver breed, moet de kerk zeker verdwijnen. Toch is de gron dige opknapbeurt ook in dat geval niet voor niks ge weest, meent ds. Bogaard. „We hadden geen andere keuze. Half werk doen heeft ook geen zin. Het gebouw kan nu tenminste weer dienst doen als godshuis. En ten tweede: éls*de kerk ooit weg moet dan heeft hij een veel hogere vervangingswaarde dan wanneer we na de brand niets hadden gedaan." De gereformeerde kerk is de klap van de brand medio september te boven. De brand legde de consistorie vol ledig in de as. De hele bibliotheek en het financiële ar chief van de gereformeerde gemeente gingen verloren. Hele delen van het orgel en de kroonluchters smolten in de hitte. De rook- en roetschade was enorm. De oor zaak van de brand is nooit opgehelderd. Bogaard is er van overtuigd dat de brand is aangestoken, omdat het gebouw destijds geregeld het doelwit was van vanda len. De herstelwerkzaamheden namen maanden in be- beseft dat de kans bestaat dat de kerk moet verdwijnen. „Die dreiging is er. Die realiteit moeten we onder ogen zien. Wij hopen dat de regeling inziet dat het voor ons zeer ingrijpend zou zijn als de kerk weg zou moeten. Je kunt makkelijker een huis vervangen dan een kerk. Al weet ik dat er ook bewoners zullen zijn die een zeer emotionele binding met hun huis hebben. Maar een kerk zoals wij nu hebben is denk ik heel moeilijk te vinden." In verzet komen tegen de verbreding ligt niet in de lijn van de gereformeerde gemeente. „Als het gevaar op ons afkomt bidden we God of hij het gevaar van ons af wendt." oorschoten moet iedereen die geen Nederlands spreekt de gelegenheid stellen de taal te leren. Geen beheer- rkW van die taal is namelijk funest. Mensen zakken dan leeds verder weg in een maatschappelijk isolement om- at zij geen contact durven te zoeken met buren en di- ai, erse instanties. Daar moet Voorschoten wat aan doen. ties zoals school, gemeente of de woningbouwvereniging wor den hierdoor problematisch", merkt Boubkari tijdens zijn werk. De mensen schamen zich omdat ze de taal niet beheer sen, telefoneren niet en gaan nooit op bezoek en zodoende raken ze steeds meer in een iso lement en kunnen ze niet voor hun rechten opkomen. „De kin deren van deze ouders kunnen hierdoor makkelijk^ hun eigen gang gaan. Ouders begrijpen niet waar hun kinderen - mee bezig - zijn. Kinderen raken ge makkelijk stuurloos en komen snel in het criminele circuit te recht", schrijft Boubkari. Een deel van de oplossing van deze problemen is volgens hem alle mensen van buitenlandse afkomst de Nederlandse taal te leren. De brief wordt eind fe bruari in de gemeenteraad be handeld. Claudia Steenkamp bij het restant van de linde aan de Terweeweg. „Voor hetzelfde geld heb je met iemand te maken die zo'n monumentale boom zomaar weghaalt. Vanwege de zon, of zoiets. Dat zou toch niet moeten kunnen?" foto henk bouwman Claudia Steenkamp strijdt voor herplantingsplicht OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Tot voor twee weken terug was ze gewoon één van de 20.000 inwoners van Oegstgeest, nu is ze een Begrip: Claudia Steen- kamp-BIankesteijn. Op 23 ja nuari rond het middaguur ver klaarde de Oegstgeestse het bomenbeleid van haar ge meente de oorlog. Een oorlog die lijkt uit te monden in een plaats op de politieke agenda voor het gemeentelijk bomèn- beleid. Hoe Oegstgeest een boom armer werd en een actie voerster rijker. Het omzagen van die 250 jaar oude linde aan de Terwëeweg, dat was de overbekende drup pel. „Je hoort ineens zo'n tand- arts-herrie en daarna zie je hoe ze allemaal brokstukken afvoe ren. Prachtige stukken hout, van de grootste, mooiste boom van Oegstgeest. Verschrikkelijk! Toen ik dat zag ging ik hele maal op tilt", verhaalt ze over de kap van de boom in tuin van boerderij Ora Et Labora. Ze kwam in de benen: belde de landelijke Bomenstichting, sprak met de hovenier die de linde aan het omzagen was, bezocht de eigenaar van de boerderij en stormde uiteinde lijk zelfs het kantoor van burge meester Sj. Scheenstra binnen. Zomaar, onaangekondigd. „De burgemeester keek na tuurlijk wel raar op toen ik in eens voor hem stond. Ik trok hem bijna aan zijn stropdas over het bureau heen, het kon me niks schelen. Hij probeerde me te troosten. Maar toen ik over die linde begon, zei hij dat er te veel bomen zijn in Oegst geest. Tja, dat vind ik niet zo'n slimme opmerking. Te veel bo men zijn er nooit. En toen ik begon over die bomenverorde- ning, gaf de burgemeester al helemaal niet thuis." Een bomenverordeningis een aangescherpte kapvergunning. De kapvergunning stelt regels over het kappen van bomen en de bomenverordening regelt het beheer van bomen die nog leven. Gemeenten met zo'n verordening hebben doorgaans een 'monumentenlijst' van ka rakteristieke bomen. En wie een boom wil omzagen, moet niet alleen een vergunningpro cedure doorlopen, maar is ook verplicht nieuw groen te plan ten. Volgens de Bomenstich ting werkt één op de zes Ne derlandse gemeenten met een bomenverordening. Meer dan 95 procent van de gemeenten hanteert een systeem van kap- vergunningen. Maar Oegst geest heeft noch een bomen verordening, noch een kapver- gunningenstelsel. De bomen van Oegstgeest zijn vogelvrij. „In het verleden hebben we in de gemeenteraad wel eens gepraat over kapvergunnin- gen", zegt wethouder G. van Eisen (PrO, ruimte en groen). „Maar er is niets uit gekomen. Er zitten namelijk allerlei nade len aan. Willen mensen nog wel bomen planten als de kap ervan ze allerlei problemen op levert en ze verplicht zijn nieu we bomen aan te planten?" Van Eisen is persoonlijk fer vent voorstander van betere bomenregels, komt de discus sie erover op een politiek lastig moment. Oegstgeest moet be zuinigen en een bomenveror dening betekent extra werk voor 'groene' ambtenaren. Steenkamp laat zich niet ont moedigen. Haar spontane actie van twee weken geleden is uit gegroeid tot een eenmans- kruistocht tegen de gemeente met de vogelvrije bomen. Ze toog naar de gemeenteraad, maakte een afspraak met Van Eisen en deelde een model-bo- menverordening uit aan de raadsleden. De Oegstgeestse krijgt steun van steeds meer dorpelingen. „Ik heb intussen al met wel vijftig mensen ge sproken", zegt Steenkamp. „En allemaal zeggen ze: prima, meid, ga hier alsjeblieft mee door." Goed idee Ook de wethouder is bereid een boom op te zetten over de Oegstgeestse boom. „Ik ben bereid voordelen eens naast de nadelen te zetten, de gemeen teraad te polsen. Ik vind het een goed idee om de beeldbe palende bomen op een monu mentenlijst te plaatsen. Daar hebben we er hier nogal wat van." Daarbij speelt mee dat de linde aan de Terweeweg een oude bekende is van de wet houder. „Ik keek als kind vanuit het raam van mijn ka mertje uit op die linde. Uren van staren naar de kouwen in die boom." Steenkamp hoopt op een mentaliteitsomslag. „We wo nen in een hartstikke rijke ge meente. Daar moet een bo- menfonds er toch vanaf kun nen?" Installatie burgemeester ALPHEN AAN DEN RUN N. Schoof, de nieuwe burge meester van Alphen, wordt woensdag om 15 uur in de raadzaal van het stadskan toor geïnstalleerd. Tijdens een buitengewone vergade ring overhandigt interim burgemeester W. Van der Veen Meerstadt de voorzit tershamer over aan de opvol ger van M. Paats. Bouwbedrijf DB Bouw in Oud Ade moet de opslagplaats ont ruimen. Doet het bedrijf dat niet en ontbreken er geldigde redenen voor, dan moet het een dwangsom betalen voor elke dag dat de ontruiming niet plaatsheeft. Dat hebben B en W van Alkemade besloten. Op een open terrein aan de Zuidzijderweg staan volgens een woordvoerster van de ge meente allerlei bouwmateria len. In het begin stond de ge meente dat toe. Zodra de nieuwbouw van de loodsen ge reed was, moest het terrein worden ontruimd. De loodsen staan er nu enkele jaren. B en W hebben, aldus de woordvoer ster, het bedrijf daarom het af gelopen jaar diverse malen la ten weten dat het terrein moet worden ontruimd. De directie van DB Bouw wil eerst de aanschrijving van de gemeente afwachten voordat hij reageert. Kaag opgelucht ring van zes ton worden bereikt. Bij de inwoners van Kaag en Abbenes ontstond onlangs gro te opschudding toen het voor nemen van de NZH onlangs uit lekte. Dorpsraad Abbenes be legde met spoed een vergade ring waarbij Strikker 'op het matje' moest verschijnen. Maar liefst 120 mensen bezochten die avond. Dorpsraad Kaag be stookte minister Jorritsma van vervoer, de provincies Noord en Zuid-Holland, de gemeenten Haarlemmermeer en Alkemade en de NZH bestookt met brie- KAAG/ABBENES MARIETA KROFT De vervoersmaatschappij NZH heeft het opheffen van lijn 145 tussen Nieuw-Vennep en- Lei den voorlopig uitgesteld. Vol gens S. Strikker zijn er nog geen alternatieven beschikbaar om de reizigers toch te vervoeren. Zodra die er wel zijn, zoals klei nere busjes, taxi's of zoiets der gelijks, bekijkt de NZH opnieuw of deze bus uit de rit kan wor den gehaald. Dat heeft de NZH vorige week laten weten. Het enige dat verandert is dat de bus op zondag minder gaat rijden. De bus rijdt die dag nu nog zeven keer heen en weer tussen Leiden, Buitenkaag en Nieuw-Vennep. Dat aantal wordt teruggebracht naar drie. De NZH wilde aanvankelijk bus 145 van de weg halen om dat die buiten de spits te weinig reizigers trekt. „Vaak rijdt de bus helemaal voor niets", weet Strikker. Daarbij komt dat het vervoersbedrijf van het Rijk zes miljoen gulden per jaar moet bezuinigen. Met de opheffing van lijn 145 zou al een bespa- P. Riemen, secretaris van de dorpsraad Kaag is blij met het behaalde resultaat. „Voor de horeca en de zeilschool zullen de beperkte ritten op zondag minder prettig zijn", verwacht hij. Lex van Rijn van Zeilschool De Kaag beaamt dat. Hij krijgt in het zeilseizoen veel jongeren op bezoek die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer. „Op zondag was de dienstregeling al niet best. Dat wordt dus nog slechter", zegt hij spijtig. Wassenaar ruimt dode vissen op WASSENAAR DIMITRI WALBEEK Wassenaar gaat de komende weken de openbare wateren schoon maken. De strenge vorst heeft veel vissen en eenden het leven ge kost. De dode dieren drijven nu in de sloten rond. Ze zijn gestorven omdat ze te weinig zuurstof hadden of omdat er te weinig voedsel voor ze was tijdens de vorstperiode. De smalle sloten in het dorp worden met sleepnetten schoongemaakt. De rest met een platte schuit. Een destructiebedrijf vernietigt de dode dieren. Kagermeer huldigt elfstedenrijders Maup Honcoop, Gerard van Leeuwen, Wim Schoo, Aad On derwater, Frans Biemond en Jan Uijttewaal. Eén van hen, Bie mond, deed mee aan de wed strijd. Hij eindigde als 57e. IJsclub Kagermeer heeft zater dagmiddag haar leden gehul digd die de elfstedentocht heb ben uitgereden. Het gaat om bestemmingsplan biedt ruimte voor erotische lingeriezaak PHENAAN DEN RUN« WTRI WALBEEK phen kan de komst van de ngerieshop aan de Stuifzwam 'verbieden. „Hoewel we we- dat sommigen in de ge ënte moeite hebben met de staan ons geen middelen land op grond waarvan de inkel op voorhand kan wor- verboden", schrijven B en in een reactie op een brief de RPF-GPV-fractie. De •mst van de lingerieshop heeft E afgelopen weken veel stof Kn opwaaien in de politiek en lndom het buurtwinkelcen- "m de Stuifzwam. winkel denkt te beschermen te gen de negatieve invloeden en overlast. „Hoe denkt u tege moet te komen aan al diegenen die zich ernstig gekwetst voelen door deze handel?", vroeg de fractie. De winkel in erotische lingerie is volgens de fractie in essentie niet te onderscheiden van een seksshop. Volgens B en W biedt het be stemmingsplan alle ruimte voor deze erotische lingeriezaak. Daarnaast wijzen ze op de alge mene plaatselijke verordening (APV) waarin staat dat het is verboden seksartikelen openlijk ten toon te stellen of aan te bie den. „De ondernemer heeft echter te kennen gegeven dat in de etalage de meer gangbare lingerie wordt getoond, niet veel anders dan bij de damesmode winkels", concluderen B en W. Achter Ook zal vanuit de etalage de achterliggende winkelruimte, waarin wel seksartikelen en - tijdschriften liggen, niet te zien zijn. Alleen optreden bij daad werkelijke ordeverstoring be hoort daarom volgens de wet tot de mogelijkheden. „Omdat het niet te verbieden is lijkt het ons weinig zinvol nader in te gaan op de ethische aspecten van waarden en normen. De beleving van een dergelijke ves tiging is sterk afhankelijk van ie ders persoonlijke achtergrond en levensovertuiging", luidt de conclusie van het college. Belachelijk Eigenaar Redegeld van de linge rieshop zei eerder dat hij de commotie rond de komst van zijn zaak belachelijk vond. Hij dreigde zelfs met rechterlijke stappen tegen slagerij Wijtman, in zijn ogen de aanjager van de commotie. Volgens Redegeld hebben de meeste detailhande laren in het winkelcentrum wei nig bezwaren tegen de komst van zijn lingerieshop. De Al- phense gemeenteraad spreekt zich donderdag over deze zaak volop in aktie KINDER CD van ANNIE M.G. SCHMIDT Pippeloentje gaat uit logeren taterdag 22 februari a.s. in alle ETOS winkels in Leidei

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9