149 Israël stelt bouw joodse wijk Oost-Jeruzalem uit 06-0036 jj Heeft u vragen over de veiligheid van vlees? Vie oud wil worden oet honger lijden9 Buitenland Clinton houdt staking American Airlines tegen Karen dupe van strijd Myanmar Bossi heeft Lega Nord niet meer in de hand iri jse zwervers eisen :rmanente huisvesting Zuid-Korea wil via overleg crisis met noorden oplossen A •133 ANDAG 17 FEBRUAR11997 le door autobom in Bilbao In het Noord-Spaanse Bilbao is vanmorgen een auto- nontploft die aan een politieman het leven heeft gekost. Vol ts de politie had de explosie plaats in de buurt van een fcjoJ. Het is niet duidelijk of er gewonden zijn gevallen. De po- I verdenkt de Baskische afscheidingsbeweging ETA van de pee op snelweg: twaalf gewonden Een autorace met snelheden tot 200 kilometer luur tussen een aantal jeugdige automobilisten heeft afgelo- I nacht op de autosnelweg tussen Gelsenkirchen en Dort- lnd tot een kettingbotsing geleid. Twaalf mensen raakten ge lid, van wie drie ernstig. Het is niet bekend of ook andere au- Jiobilisten dan de deelnemers aan de race de dupe zijn ge- pig met hersenbloeding opgenomen kong De Chinese leider Deng Xiaoping is in een zieken- in Peking opgenomen met een hersenbloeding. Volgens de hankelijke krant Apple Daily, die in Hong Kong wordt uitge- >n, ligt de 92-jarige Deng er al sinds donderdag. De Chinese ETering ontkent dat Deng ziek is, hoewel hij tijdens de viering ^het Chinese nieuwjaar in 1994 voor het laatst in het open- is gezien. archais in ziekenhuis De voormalige secretaris-generaal van de Franse Com- listische Partij (PCF), de 76-jarige Georges Marchais, is van- ;in een ziekenhuis in Parijs opgenomen. Marchais, die ge- le tijd met hartproblemen kampte, is zeer ernstig ziek. Er i echter geen verdere bijzonderheden meegedeeld. Marchais liet drie jaar geleden het bestuur van de PCF. t-SS'er Christophersen overleden De voormalige SS-officier Thies Christophersen, die tijd- W riften en boeken heeft uitgegeven waarin de holocaust werd -ijkend, is donderdag in het Noord-Duitse Kiel op 79-jarige tijd overleden. De Duitse justitie had al tien jaar naar hem MA ocht, toen hij vorige maand eindelijk in de kraag werd gevat, ■ra idat hij ernstig ziek was, werd hij echter niet gevangen gezet, ar ondergebracht in een verpleeghuis in Kiel. ans gezin 'vergeet' kinderen li» Tijdens de terugreis van de wintersportvakantie heeft een ns gezin twee van zijn zeven kinderen op twee verschillende ions 'vergeten'. Een 15-jarig kind bleef bij het vertrek van de httrein zaterdagavond met vijftig kilo bagage achter op het ion van Chamonix. Bij het overstappen op het station van Jit-Gervais werd zijn 16-jarige broer vergeten. De politie flforde het vergeten kroost gisteren naar huis. De ouders had- ïnog geen aangifte gedaan van het 'verlies'. I mbery Negen mensen zijn het afgelopen weekeinde in I nkrijk en Zwitserland door lawines om het leven gekomen. In j oye in de Franse Alpen kwamen gisteren vier skiërs om. In de eneeën raakte een skiër onder de sneeuw bedolven. In de itserse kantons Valais en Vaud kwamen in totaal vier skiërs gen doden door lawines ede-oprichter Vlaams Blok overleden k wuk» De Belgische oud-Senator en mede-oprichter van het I ims Blok, Lode Claes, is op 83-jarige leeftijd in het Neder- Ise Cadzand overleden. Dat meldt de Belgische omroep l L IN. Claes spande tijdens de Tweede Wereldoorlog samen Duitsers. Na een gevangenisstraf maakte hij carrière als malist en klom op in de financiële wereld. In 1968 werd Claes lator voor de Volksunie, maar stapte vervolgens uit de partij, nen met Karei Dillen stond Claes aan de wieg van het Vlaams maar later brak hij ook met die partij. jerlijden is volgens Ameri- wetenschappers het fesrecept voor een lang le- Dat blijkt uit studies die jepresenteerd op een con- van de Amerikaanse orga- ie voor bevordering van de nschap in Seattle, t een onderzoek dat tien heeft geduurd, blijkt dat isapen die aan een honger- werden onderworpen, amer verouderden en ge ler en actiever waren; Ze sten genoegen nemen met derde van het aantal calo- i dat ze voor de proef inna- Of een mens zoiets zou len volhouden, is de vraag at de apen 'zichtbaar hon- •CEES VAN ZWEEDEN espondent derden Parijse daklozen 'en gisteren een trein bezet irotest tegen het immigra nt huisvestingbeleid van de se regering. De daklozen Aden rond drie uur 's mid- een perron op van het sta- Saint-Lazare en namen be an de trein naar Le Havre, nden niet te zullen vertrek- voordat hun eisen waren villigd. daklozen kozen Saint-La- als doelwit, omdat het ult- htse Front National hier lijks voedsel uitdeelt aan ers 'van Franse oar s'. Oproerpolitie grendel- !t perron af en leek zich op paken voor een ontruiming [de trein. Maar later trok de terug. vijfhonderd zwervers eisen I directe huisvesting voor fe jongeren alsmede een oplossing voor dui- anderen. Ruim twintig vonden de dood toen Pand rond de jaarwisseling [bittere kou werd getroffen. Besluit verhoogt spanningen in regeringscoalitie De Israëlische premier Netanyahu heeft besloten om de bouw van een geplande joodse wijk in Oost-Jeruzalem uit te stellen om spanningen met de Palestijnen te ver mijden. Dat meldde het Israëlische televisiestation Ka naal 2 TV gisteren. JERUZALEM AP-Rtr-AFP Volgens de tv-zender zeggen 'hoge bronnen' dat Netanyahu tot de conclusie is gekomen dat de bouw van de wijk Har Horna op dit moment van vredesbe sprekingen niet verstandig is en dat er daarom 'in de nabije toe komst' geen toestemming zal worden gegeven voor de bouw. In plaats daarvan zal Netanyahu opdracht geven tot de aanleg van twee nieuwe wegen naar Je ruzalem. Het besluit kan de spannin gen binnen Netanyahu's con servatieve coalitie nog verho gen. Vorige week dreigden par lementariërs van diverse partij en de coalitie te verlaten als Netanyahu de bouwactiviteiten in Oost-Jeruzalem niet opvoert. Ze drongen vooral aan op de bouw van de wijk Har Horna waar 6.500 woningen moeten komen. Netanyahu's politiek adviseur Bar-Illan liet telefonisch vanuit New York weten niet op de hoogte te zijn van een beslissing over Har Horna, maar hij voeg de eraan toe dat hij het niet ont kent. Bar-Illan is momenteel sa men met Netanyahu op bezoek in de Verenigde Staten. Het bericht kwam een dag nadat de Palestijnse leider Arafat Israël had gewaarschuwd dat bouwwerkzaamheden in Je ruzalem schadelijk zijn voor de vredesbesprekingen. Hij zei gis teren dat Israël zich schuldig maakt aan 'veel schendingen' zoals de weigering van vesti- gingsbewijzen aan Palestijnen die in Oost-Jeruzalem wonen en vermeende graafwerkzaamhe den nabij de Al Aqsa-moskee. Israël veroverde Oost-Jeruza lem in 1967 op Jordanië en de Palestijnen willen van het stads deel hun toekomstige hoofdstad maken. De Palestijnen vrezen dat meer Israëlische huizen de kansen op Palestijnse soeverei niteit in Oost-Jeruzalem verklei nen. Er wonen momenteel al meer joden dan Palestijnen in het stadsdeel en door de bouw van Har Horna zouden er nog eens 25.000 joden bijkomen. Israëlische en Palestijnse ver tegenwoordigers zijn gisteren een nieuwe onderhandelings ronde ingegaan over de uitbrei ding van het Palestijnse zelfbe stuur op de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook. De ge sprekken hebben plaats in Maale Hahamisha, een kibboets ten westen van Jeruzalem. Op de agenda staan zaken als regelingen voor een Palestijnse lucht- en zeehaven, een corri dor tussen de Westelijke Jor- daanoever en Gaza en econo mische, civiele en financiële re gelingen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Met het toepassen van een sinds 1966 niet meer gebruikte wet heeft president Clinton za terdag een staking bij American Airlines onmogelijk gemaakt. Clinton beval dat het arbeids conflict tussen de negendui zend piloten en de directie van de vligemaatschappij zal wor den voorgelegd aan een specia le arbitragecommissie, die twee maanden de tijd heeft om tot een oordeel te komen. Honderdduizenden luchtrei zigers haalden zaterdag opge lucht adem. Tallozen hadden zaken- of vakantiereisjes afge zegd of geboekt bij andere luchtvaartmaatschappijen. Maar omdat American de grootste binnenlandse lucht vaartmaatschappij is, zou een staking verstrekkende gevolgen hebben gehad. Dat was voor Clinton reden om in te grijpen. Vrijdagnacht om twaalf uur gingen de piloten van American Airlines in staking nadat de laatste onderhandelingen met de directie op niets waren uitge- gerig' waren, aldus George Roth van het instituut voor ouder- domsonderzoek. De bloeddruk van de honge rende apen was lager en ze had den minder schadelijk choles terol in hun bloed. De spiegel van het goede cholesterol, dat hartziekten voorkomt, was twee keer zo hoog als dat bij de naar hartelust etende apen van de controlegroep. Bij de studie speelde het vet-, eiwit- en kool hydraatgehalte van de voeding geen rol. Wel kregen de op hon- gerdieet gestelde apen extra vi taminen en mineralen. Andere onderzoekers stelden vast dat ratten dertig procent langer leefden op een hongerdi- eet. bangkok Duizenden Karen-vluchtelingen zijn in het nauw gebracht door de gevechten tussen Karen-rebellen en troepen van het Myanmarese regeringsleger in het grensgebied met Thailand. Volgens hulpverleners zijn mogelijk zo'n 20.000 vluchtelingen inmiddels naar Thai land uitgeweken of zijn nog wanhopig doende het buur land te bereiken. Twee dagen na het begin van het rege ringsoffensief wist het Myanmarese leger donderdag het hoofdkwartier van de Karen Nationale Unie in te nemen. In het gebied wordt overigens nog steeds gevochten. Het leger onderneemt ook acties tegen vluchtelingenkampen in Thailand, waar zich duizenden Karen bevinden. Op de foto een totaal verwoest opvangkamp. FOTO EPA EMMANUEL DUNAND ROME EELCO VAN DER LINDEN 'in bezet op station Saint-Lazare De bezetting kwam een dag nadat vierhonders acteurs zich hadden aangesloten bij een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid tegen het im migratiebeleid van de regering. In totaal hebben nu meer dan tweeduizend acteurs, schrijvers, cineasten, journalisten en advo caten een petitie getekend waarin zij justitie tarten hen te arresteren wegens overtreding van de immigratiewet. De on dertekenaars zeggen illegale buitenlanders onderdak te heb ben verschaft zonder hen aan te geven, zoals de wet gebiedt. Premier Juppé heeft vandaag de oproepen tot burgerlijke onge hoorzaamheid scherp veroor deeld. Gisteren werd Catherine Mé- gret, lid van het extreemrechtse Front National, door de ge meenteraad van het Zuid-Fran se Vitrolles tot burgemeester ge kozen. De partij had de ge meenteraadsverkiezingen vori ge week ruim gewonnen, en de verkiezing van Mégret was een formaliteit. Alle opposanten in de gemeenteraad, negen socia listen, meden de verkiezing. CORRESPONDENT Met een mengeling van onduidelijke uit spraken, dreigementen en bizarre histori sche verwijzingen heeft de Noord-Italiaanse separatist Umberto Bossi gisteren het derde congres van zijn partij Lega Nord afgeslo ten. Na de vaststelling dat federalisme in Italië niet te realiseren valt, zei Bossi te wil len aansturen op een 'vreedzame afschei ding' van Padania, de staat die alleen in zijn hoofd bestaat. Bossi heeft het moeilijk en dat bleek ook af gelopen weekeinde in Milaan. Er vallen geen kabirfetsscrises op korte termijn te verwachten en regering en oppositie onder handelen, zónder de Lega, over staatkundi ge hervormingen. Tegelijkertijd heeft Bossi de (legale) grenzen van zijn strategie be reikt. Wat valt er nog te doen nu er een Le- ga-regering, een Lega-parlement en een Le- ga-Grondwet bestaan, het Lega-geld ge drukt is en de onafhankelijkheid van Pada nia al is uitgeroepen? Hoe kan het vuur in zo'n situatie nog brandend worden gehou den, is de vraag die Bossi hoofdbrekens be zorgt. Bossi haalde al zijn retorische kwaliteiten uit de kast en bracht de 10.000 aanwezige Leghistigisteren in extase. Begeleid door het nieuwe volkslied, Verdi's slavenlied Va pensiero uit de opera Nabucco, werd Bossi unaniem herkozen als secretaris van de zich nu 'Lega Nord voor de Onafhankelijk heid van Padania' noemende partij. Bossi realiseerde zich echter ook dat een uitgela ten congreszaal nog geen revolutie bete kent: „We bevinden ons nog in een pre-re- volutionair stadium. We moeten onze broe ders in het noorden overtuigen van de noodzaak tot afscheiding". Ondanks alle aanvallen op net 'kolonialisti sche Rome', hield Bossi de deur op een kier. Hij zei te willen onderhandelen op voor waarde dat de 'Italiaanse partijen' het zelf beschikkingsrechtvan het 'Padaanse volk' erkennen. De directe reactie van premier Prodi, die de eis in strijd met de Grondwet noemde en de Lega als 'zeer gevaarlijk' be stempelde, bracht Bossi tot razernij. Hij sprak van 'een belediging voor de grootse Padaanse natie' en riep op tot een belas tingstaking. Bossi werd dit weekeinde als een god be wierookt, maar ook bleek duidelijk dat zijn basis inmiddels radicaler is geworden dan de leider zelf. Bij een in alle haast gehouden rondvraag sprak 83 procent van de congres gangers zich uit voor een afscheiding zon der compromissen. Bij de naderende lokale verkiezingen moet de Lega, volgens hetzelf de onderzoek, 'alleen strijden' en zich niet verbinden met het linkse of rechtse blok. Dat men klaar is voor de strijd, bleek wel uit het door iedereen uit volle borst gezongen lied 'Wij zijn het leger van Padania'. Bossi pleit voor een 'vreedzame afscheiding in overleg', maar zijn basis lijkt inmiddels niet op te zien tegen geweld. De Lega-se- cretaris heeft in dit opzicht veel weg van de tovenaarsleerling die geen greep meer heeft op wat hij in gang heeft gezet. De groteske verwijzingen naar de Keltische cultuur en uitspraken als 'de Padani zijn een uitverko ren en puur ras', rechtvaardigen echter de vraag of Bossi wel meer greep wü hebben. De linkse burgemeester van Venetië Caccia- ri noemde gisteren de ontwikkelingen bin nen de Lega Nord 'gevaarlijk'. Hij beschul digde alle politici in Rome van onderschat ting van de Lega en van de problemen van Noord-Oost-Italië. Als tegenwicht voor de Bossi's partij richtte hij een federalistische beweging op die openstaat voor alle politie ke gezindten. Overleg gestart met rebellen in Tadzjikistan OBIGARM Rtr-AFP De onderhandelingen tussen de Tadjziekse rebellen en president Rachmonov zijn vanmorgen met drie uur vertraging begon nen. Twee afgevaardigden van de rebellen kwamen in Obigarm aan met een van de zes reste rende gijzelaars, minister Zoechoerov (veiligheid). Over het lot en de verblijfplaats van de andere gijzelaars is niets be kend. De rebellen houden nog steeds zes mensen in gijzeling houden. Gisteren lieten de rebellen opnieuw vijf gijzelaars vrij, hoe wel ze hadden beloofd alle elf te zullen vrijlaten na de terugkeer van 26 van hun aanhangers uit Afghanistan. Een woordvoerder van de gijzelhouders zei tegen het persbureau Interfax dat de vrijlating van de laatste zes gij zelaars in twee etappes gebeurt. Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? Bel dan de gratis informatielijn van het Voorlichtingsbureau Vlees: van 8.oo - 23.00 uur, maandag t/m zaterdag Voorlichtingsbureau Vlees Zuid-Korea wil met Noord-Ko- rea gaan praten in een poging de spanningen tussen beide landen te verminderen die is ontstaan door het overlopen van een hooggeplaatste Noord- Koreaan, Hwang Jang-Yop, die nog steeds in de Zuid-Koreaan- se ambassade in de Chinese hoofdstad Peking verblijft. Vol gens Hwang zijn zeker zes tot lopen. Maar nog geen vijf minu ten daarna riep Clinton de spe ciale Spoorwegenwet in, die hem het recht geeft stakingen te verbieden bij transportonderne mingen die van vitaal belang zijn voor de Amerikaanse eco nomie. Tienduizenden Amerikanen die hun reisplannen in het wa ter zagen vallen, konden het af gelopen weekeinde alsnog ver trekken. De luchtvaartmaat schappij begon meteen met een prijzenslag om de verloren ge- gane klandizie terug te winnen, en bood tickets voor de helft van de prijs aan. Andere maat schappijen zullen nu noodge dwongen aan de prijzenslag moeten meedoen, en daar pro fiteren alle reizigers van. Het conflict draait om geld en om werkomstandigheden. De piloten eisen een salarisverho ging van elf procent over vier jaar en dat het gebruik van straalvliegtuigen door regionale dochtermaatschappijen van American wordt beperkt, ten einde hun werkgelegenheid niet aan te tasten. Deel van Spaanse truckers breekt wegblokkades op MADRID EFE-ANP De Spaanse regering heeft van daag toegezegd garant te staan voor de veiligheid van stakende chauffeurs die hebben besloten de wegblokkades op te breken. Dat gebeurde nadat woordvoer der Soldevilla van Fedatrans, de organisator van de anderhalve week oude blokkades, had ge zegd dat vandaag 'geen enkele vrachtwagen de weg op gaat' omdat de actie doorgaat. Directeur-generaal Cascales van het ministerie van transport verklaarde dat met de meeste actievoerders een akkoord is bereikt, maar dat slechts een klein aantal onverzettelijken de blokkades instandhoudt. Fedatrans verwierp de over eenkomst die de regering en de concurrerende vervoerskoepel CNTC zaterdag bereikten, ook al komt die grotendeels aan de eisen tegemoet. Inzet van de ac ties is een grondige reorganisa tie van de zeer versnipperde transportsector, waarbij de pen sioenleeftijd van 65 naar 60 jaar gaat, beroepsziektes worden er kend en dieselbrandstof goed koper wordt. Twee granaten op moslimwijk in Oost-Mostar SARAJEVO Rtf-DPA Het door moslims beheerste oostelijk deel van Mostar in Bosnië-Hercegovina is zaterdag getroffen door twee mortiergra naten. Een woning en twee vrachtwagens raakten zwaar be schadigd. De door de NAVO ge leide vredesmacht SFOR onder zoekt het incident. Een woord voerder wilde niet bevestigen dat de granaten zijn afgevuurd vanuit het Kroatische deel van Mostar. Vorige week kwam een man om het leven toen Kroatische extremisten het vuur openden op moslims die op weg waren naar de begraafplaats in het door de Kroaten gecontroleerde westen van de stad. Twintig mensen raakten bij dit incident gewond. Mostar is verdeeld in een Kroatisch- en een moslim- deel. Seoul Rtrzeven Noord-Koreaanse top functionarissen van plan hun land te ontvluchten. De Zuid-Koreaanse vrees voor terroristische aanvallen vanuit Noord-Korea is toegeno men na de aanslag van gisteren op een Noord-Koreaan die be gin jaren tachtig naar het zui den was gevlucht. De daders zouden twee Noord-Koreaanse agenten zijn. VEREDELD WIT OF TARWE abrikoos/sinaasappel, perzik/sinaasappel r.9 i2.9 (FRITES I zak 1000 gram vanjesr Aanbiedingen geldig van ma 17 l/mwo 19 feb. 1997 i A&P Services B.V. tel. 035-5483333. j CTB ELKE DAG GOED NIEUWS g|

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5