Promotie Velocitas ondanks nederlaag rigon kan titel u wel vergeten ISV in 'jojo-duel' onderuit BS Leiden laat het op het beslissende moment afweten Ruime nederlaag voor Oegstgeest Stompwijk grijpt laatste strohalm Sport iderdorp in slotseconden ar zwaarbevochten winst ANDAG 17 FEBRUAR11997 llema verlengt contract met TOP iheim Harald Jellema blijft nog twee seizoenen bij TOP. De iner uit Heerenveen trad dit jaar in dienst van de eersteklasser Sassenheim. urners Excelsior heersen in Den Haag [haag Excelsior heeft bij de regionale turnwedstrijden in n Haag een drievoudige overwinning geboekt. Van de Leide- ars was Dennis Noordermeer zaterdag in sporthal Overbosch beste in de D-lijn met 47,8 punten vóór Sander Landsmeer ,7) en Jasper Lindhorst (45,5). s n michel van gent balmedewerker !g, s \n ting Trigon mag zijn aspi- op een kampioenschap ist vergeten. De Leidse sst gangsklasser leed tegen Zaandijk met 18-20 haar thuisnederlaag, waardoor met twee wedstrijden te twee verliespunten meer dan koploper HKV/Ons liel te verwachten dat Spor- Trigon een zware dobber !8({Koog Zaandijk zou krijgen, uit werd met 18-14 verlo- een 15-3 tussenstand. De enaars leken thuis ook impeld te worden, want tegenstanders toonden in de beginfase bij vlagen Wfeuiver. Dit leverde na acht- minuten een 5-11 achter op. Daarna kwamen de ilingen van Van Vliet be- D( lijk terug, want Chantal van Zijn, Patricia Gottmer, Bianca biljtra, Tim van der Horst, Alf- Lambooy en Jan Willem halveerden de marge tot (rust). waren in de eerste helft [rustig in de afwerking, it wij zo snel achterkwa- Koog Zaandijk speelde ich ook sterk: het had meer rermogen en meer re- ïd. Wij speelden af en toe te ich en het is uit stilstand nu moeilijker om een te creëren", aldus Kees van de pauze leek Sporting de goede lijn van de minuten van de eerste idoor te trekken. Drie straf- :n van Van der Horst en goals van Alfred Lambooy iten na elf minuten de tbal. joris zandbergen aansluiting tot stand (16-17). De aanval creëerde nadien genoeg kansen, maar de gelijkmaker wilde niet vallen. Bovendien waren de schoten soms moeilijk af te vangen, omdat zij op de mand grillig wegstuitten. Koog Zaandijk greep een strafworp aan om 16-18 te maken, waarna Daan Niesing in het veld kwam voor Lambooy, wiens conditie en zuiverheid stilaan minder waren geworden. Volgens Van Vliet had zijn se lectie de wedstrijd nog kunnen omkeren. „In de laatste tien mi nuten waren wij zeker de betere ploeg. Wij konden vaak genoeg drie keer per aanval aanleggen, maar de bal moet er dan wel in en dat gebeurde niet. Alfred kwam conditioneel in de pro blemen, vandaar dat ik Daan heb ingezet. Ik had hem ook voor Tim kunnen inzetten, want die was voor de korf ook niet gevaarlijk, maar hij is wel sterk in de afvang." In de 53ste minuut kwam Sporting Trigon via Gottmer nog eens tot op één punt terug. Koog Zaandijk scoorde uit de tegenaanval echter meteen 17- 19 en twee minuten later ook 17-20. Coach Van Vliet zette nu ook Miranda Dekker in, maar zij kwam niet verder dan een schot dat uit de mand tolde. Alleen Jan Willem Meijer was nog eens succesvol: 18-20. Met deze nederlaag lijkt het kampioenschap verspeeld, zo realiseerde Van Vliet zich. „Het is misschien nog te vroeg om te zeggen dat wij vandaag het kampioenschap hebben ver speeld, maar ik zie HKV/Ons Ei bernest in de laatste twee wed strijden niet zo gauw meer pun ten verspelen." Met nog twee speeldagen te gaan zijn de eerste beslissin- een degelijke 15-10 overwin gen in de Leidse regio gevallen. Velocitas promoveert van de afdeling naar de derde klasse, terwijl Fluks juist de omgekeerde weg bewandelt. TOP en Crescendo besten digden hun aanspraken om het kampioenschap met nieuwe overwinningen. De Danaïden, Pernix en Tempo blijven na nieuwe nederlagen in degradatienood, Tim van der Horst onderneemt namens Sporting Trigon een doelpoging in het duel met Koog Zaandijk. Zijn ploeg verloor met 18-20 en lijkt uitgeschakeld voor de titel. foto taco van der eb korfbal michel van gent medewerker De verdediging van TOP had in de eerste helft weinig te duch ten van VEO, want het werd via 7-1 bij rust 10-3. Het achttal van Harold Jellema toonde zich wel slagvaardig, met name in de be ginopstelling. Michiel Kok (9), Steven Baart (3) en Marion Broekhuizen scoorden immers dertien doelpunten. Na de pau ze hield de thuisclub haar voor sprong zelfverzekerd in stand. Petra van Niekerk benutte bij voorbeeld haar eerste strafworp in het eerste achttal. Uiteinde lijk werd een afgetekende 19-11 zege binnengehaald. De Danaïden gaf koploper Refleks behoorlijke tegenstand, zoals de 18-15 ook aangeeft. Sandra Kalthoff en Arne Heij- man vervingen de geblesseerde Sandra Slingerland en Paul Hüsken naar behoren. De blauw-witten haalden na 9-4 op tot 9-8 (rust) om vervolgens meteen weer 12-8 achter te ra ken. Coach Edwin Muntjewerff dacht met een dubbele wissel de moeizaam operende begin- aanval nieuwe impulsen te ge ven, maar ook invallers Henny van der Top en Martij n van der Meer hadden geen schot. Arne Heijman (5), Marcel Keijzer (4) en Heiko Locher (3) scoorden als enigen meer dan eens. Pernix verzuimde alle degra- datiezorgen van zich af te schudden door met 15-14 te verliezen van RODA. De Leide- naars zagen hun tegenstander extreem achterverdedigen en misten de lengte en de schot vaardigheid om deze tactiek adequaat te bestrijden (6-3). Na 8-6 zorgde Lian Tieleman voor een 8-8 ruststand en Ineke van der Vegte bracht haar club voor de enige keer aan de leiding bli verker r! S; at door speler-coach Jan werd aangeduid als een i wedstrijd' trok MSV tegen met 64-58 aan het korste Delft zag het publiek een :dejnende wedstrijd, die voort- gelijk op ging. Telkens van beide ploegen een voorsprong nam, kwam er net zo snel weer langs- fepooral Jan Koek, 21 punten eerste helft, zorgde dat de ;p dwijkers bij rust (34-33) ïai gelijkwaardig waren aan ïdfiuisclub. Ook de tweede everde hetzelfde beeld op, MSV zijn beide spelver- Richard Augustinus en van Leeuwen, verloor met ïaximum aan persoonlijke DAS nam een kleine n: prong, waarna MSV pro- le met persoonlijke fouten di elftenaren onder druk te ijn i. De tactiek leverde de on dwijkers wel veel balwinst laar door aan de andere de bal weer net zo makke- te leveren beroofden de ikers zichzelf van de kans ug uel nog een keerpunt te s MSV: Jan Koek 26. lijkt de mannen van BV meer te kunnen redden, dleen kwam er de afgelo- reek een einde aan de sa menwerking met coach Michel van Ruiten, maar tot overmaat van ramp belandde de ploeg uit de Bollenstreek ook nog op de laatste plaats in de eerste divisie door de onverwacht ruime overwinning van staartploeg Jumpers op de reserves van Weert. De beoogde 'schrikreac tie'.^ zoals voorzitter André Jan sen" het vertrek van Michel van Ruiten noemde, miste in de wedstrijd tegen Binnenland in ieder geval zijn uitwerking. Pre ses Jansen, die gehoopt had dat het vertrek van de coach de ploeg wakker zou schudden, kwam bedrogen uit en zag zijn vlaggenschip een smadelijke 93-74 nederlaag lijden. In Ba- rendrecht werd eens te meer duidelijk dat Lisse een stuurloos schip is. De ploeg, die voor Van Ruiten geen opvolger heeft we ten te vinden, zal het in de res terende zes wedstrijden zelf moeten opknappen onder aan voering van een playing-coach. De vrouwen van DVZ/Grasshoppers bezorgden de honderden toeschouwers in Lieshout een teleurstellende avond. Thuisploeg - en titelkan didaat - BC Lieshout won wel (61-42), maar de veegpartij waar men van te voren op ge hoopt had bleef uit. Een der aanwezigen verweet na afloop Grasshoppers-coach Martin Hoekstra dan ook dat zijn ploeg 'te taai' was geweest. bal pieter van der vliet 1 KERKER ve ouwen van BV Leiderdorp id in in de wedstrijd tegen ira uit Waalwijk in de slotse- n aan het langste eind. e van der Voort bepaalde £n lay-up in het eindsig- le eindstand op 66-64. dat zich eerder dit sei- 's lands sterkste toonde de final four te winnen, jol vond in Leiderdorp veel gei stand. Beide ploegen hiel- ch fear in de eerste helft in evenwicht. Vlak voor iepen de gasten pas uit 10-37. ioi ie tweede helft dreigden ia! talwijksen BV Leiderdorp i kijken te geven, omdat de i 'loeg verzuimde de verde- waan te trekken en WSC ntuik scoorde. Bij de stand 7-51 moest coach Joris Zandbergen een time-out ne men om zijn speelsters op hun verdedigende taken te wijzen. Deze raad werd niet terstond opgevolgd, want met name Jes sica van Gils bleef voor haar club moeiteloos de weg naar de Leiderdorpse basket vinden. Gelukkig hield Birthe van der Voort met belangrijke scores Leiderdorp in de race. Pas in de slotfase bleek de -verdediging goed op slot en bij Van Gils stokte de productie. Toen WSC in de laatste minuut bij een 64- 64 stand betrapt werd op een loopfout en Leiderdorp het bal bezit kreeg, werd in een time out het scenario bepaald. Rens- ke van der Voort ontving na de spelhervatting de bal en wist in het eindsignaal het vonnis over WSC te vellen. Scores Leiderdorp: R. van der Voort 18, B. van der Voort 15, Schuit 12, Van Zegveld 12. Het moet de technisch leids man als muziek in de oren ge klonken hebben. Lieshout, dat sinds enkele weken ex- Grasshopper Marie-José Allers in de gelederen heeft, had het vooral in de eerste helft moeilijk tegen de Katwijksen. Allers en mede-intemational Lia Maas liepen voor rust (30-26) al tegen veel persoonlijke fouten op, zo dat de thuisploeg alle zeilen bij moest zetten om een 15-18 ach terstand om te buigen in een kleine voorsprong. Tot negen minuten in de tweede helft bleef Grasshoppers keurig in de buurt van de tegenstander. Twee fatale minuten later, waarin Lieshout van 39-34 naar 47-34 liep, was het duel beslist. De Katwijkse ploeg ontbeerde de kracht om een dergelijke achterstand om te buigen, maar gaf in de rest van het duel wei nig meer toe aan de nummer twee van de ranglijst. Het ver toonde spel in Brabant, en dat van donderdag in het duel te gen Prisma College, zorgde ech ter wel voor een positiêve uitkijk op het treffen tegen Leiderdorp, dat zaterdag in Katwijk wordt gespeeld. Scores DVZ/Grasshoppers: Van Duijn 12, Hartlief 10. Langzaam maar zeker moet ook coach Hans van Vegten ervan doordrongen zijn, dat alleen een wonder BV Lisse nog voor degradatie kan behoeden. Na de 79-68 tegen Orca's hield hij desondanks de schijn op, dat nog niets verloren is. „We heb ben nog vier wedstrijden te gaan en in drie van deze vier duels zijn we niet kansloos. Het wordt alleen met de week lasti ger. Het zal er wel tot de laatste wedstrijd om hangen." Van Vegten heeft daarnaast de hoop op uitbreiding van de eredivisie nog niet opgeven. Het bestuur van de Damesliga lijkt daar vooralsnog niet voor in te zijn. Wel lieten de NBB-bestuurde- ren de afgelopen week weten het verzoek tot uitbreiding in overweging te willen nemen en binnen twee weken een beslis sing te zullen nemen. Een plus punt voor de degradanten is het gegeven dat de ploeg die tot de gradatiewedstrijden veroor deeld wordt (Grasshoppers of Lisse) na afloop varï de eredivi siecompetitie (medio maart) tot midden mei moet wachten alvorens deze wedstrijden kun nen worden afgewerkt. En die marge (zeven weken) ligt het bestuur van de Damesliga zwaar op de maag. Scores BV Lisse: E. Droogh 23, Hettema 16, Steen 12. Ben de Jong van BS Leiden lijkt hier een aanvallende fout te maken, maar er zou niet voor wor den gefloten. Leiden verloor van concurrent Piranha's uit Amstelveen. foto henk bouwman basketbal joris zandbergen medewerker Op het moment dat het er het meeste toe deed, gaven de basketballers van Ton van Bemmelen- /Leiden niet thuis. Mede-degradatiekandidaat Pi ranha's verliet de Vijf Meihal zaterdag met een 98-78 overwinning. Vooraf leefde er hoop bij de Leidse formatie. Piranha's stond slechts twee plaatsen hoger op de ranglijst en het spel van de laatste weken had aangetoond dat de thuisploeg weer kon meedoen om de punten. In de eerste helft leek die ver wachting uit te komen. De Amstelveners lieten de bucket open voor Leidse penetraties, waarvan met name Ben de Jong en Michael Kool goed ge bruik maakten, terwijl de doorgaans weinig ge bruikte Patrick SchLiyt met enkele zuivere scho ten de aandacht voor zich opeiste. Alleen de on houdbare Jack Joseph (32 punten) hield de gasten in het spoor van de thuisploeg. Van 46-44 liep Leiden, vooral door vrije worpen van Kool, door naar een 55-46 voorsprong bij rust. In de tweede helft werd het Amstelveense strijdplan snel duidelijk. De kleine, maar snelle (12-13). Bij 14-13 leek Ellen La gendijk een punt te redden, maar in de voorlaatste mi- nuuten werd ook deze treffer waardeloos. In de tweede klasse stelde Fiks zich vrijwel zeker in veilig heid door een knappe 20-15 ze ge bij Altius. Matthijs de Visser (3), Theo Vreeken (2), Inge An- holts en Carola van Tol gaven een club met 7-1 een steuntje in de rug. Zij profiteerden opti maal van het goede onder scheppen van de verdediging. De formatie van Jasper Engel bouwde de marge zelfs even uit tot negen punten (10-19), zodat zij aan het einde de teugels rus tig kon laten vieren. Vlak voor rust kwam Tempo eindelijk tot scoren tegen De Kapellen door toedoen van Marcel Hanegraaff (1-6). De Alphenaars hadden namelijk geen afvang en schot, zoals de opgetrommelde aanhang en de blaaskapel constateerden. Er kende schutters Martijn Hooijer en Ben Nikkels gingen voor nul aan de kant. Na de paalwisse- ling werden de bezoekers met achterverdedigen in toom ge houden, maar de eigen aanval viel na de goals van Marcel Haagsman en invaller Ronald Drieduite ook stil, zodat in de laatste zeven minuten de 8-10 stand intact bleef. Binnen dertien minuten stond Madjoe op 5-1 tegen KVO, maar daarna gingen de aanvallers te dicht op elkaar spelen (6-4 rust). Invallers Mar co Ravensbergen en Miranda Pronk brachten meer spreiding in de aanval, zodat er meer ruimte kwam voor de door braak. Elize Blankert, Andrea den Heijer, Mariska Korsman, Remco van de Meeberg scoor den allen twee keer en dit lever de met één goal van Klaas Star laag tegen SDO(K) definitief te ruggewezen naar de afdeling Rijndelfland. Aanvoerder Petra Both hield haar club met vijf treffers voor rust aardig in de ra ce (9-7). Vijf tegentreffers op rij doofden echter alle hoop op een goede afloop (14-7). Nadien waren Arno Passchier, Wilfred Plesman en invaller Enrico Mud nog eens trefzeker. Crescendo had aan één helft voldoende om het standsver schil met Vlug en Vaardig dui delijk te maken. De lijstaan voerder van 3K had de hekken sluiter voor rust al op 14-6 ge zet, waarbij alle spelers scoor den, op Edwin van der Kraan na. Daarna werden de kansen minder goed benut, zodat de teller bij 22-14 bleef stilstaan. Gert-Jan Hensing (7), Monique Kooien (5) en Wijnand Alberts (4) ontpopten zich als de beste schutters. Poulegenoot KZ Leiden be haalde bij Aurora een 16-16 ge lijkspel door tot het laatst voor een goed resultaat te strijden. De ploeg van Cees Blok bezat tussen 6-6 en 8-10 een voor sprong van twee punten en raakte daarna in een dip. Zij miste op 13-11 een strafworp, waarna de bal wel door de eigen mand viel (14-12). Invaller Ro nald Siera schoot op 15-13 twee keer raak, maar de thuisclub scoorde daarna toch weer. Een vrije bal van Mark Zierikzee redde in de slotminuut alsnog een verdiend punt. Velocitas verloor bij Oranje Zwart met 11-9, maar werd toch 'beloond' met promotie naar de landelijke competitie. Coach Janko Breedveld taxeerde de wedstrijd als de slechtste van dit seizoen. Joyce Kamphuis, Fem- my van Nieuwkoop, Paul-Ro bert Nugteren en invaller Ste ven de Ronde haalden na 5-1 wel op tot 7-6, maar de gelijk maker bleef uit. Daarna werd het verschil nooit kleiner dan twee punten, mede doordat op 11-9 een strafworp werd gemist. tafeltennis ron hoogendam medewerker „Een nare vent, die Van Tol", zo karakteriseerde Pecos Oegst- geest-coach Joop van der Borg de arbiter in het duel tussen Perfection Irene en Pecos (5-2). Van der Borg ergerde zich groen en geel aan het pietluttige op treden van de scheidsrechter tij dens de laatste partij tussen Reinier Paetzel en zijn pupil Herman van den Broek. Van den Broek: „Ik stond in de der de game met 15-13 voor en kreeg toen een smerige randbal tegen en ja, toen zei ik getver derrie, dat mag toch zeker wel. Geeft ie me ineens een gele en rode kaart tegelijk en later gaf hij ook nog eens drie punten cadeau aan de tegenstander. Het sloeg nergens op, er was to taal geen aanleiding toe. De zaal was leeg en het was gewoon een leuke pot. Dat vonden ze overi gens ook bij Irene. Hij was ken nelijk zo nerveus omdat er een beoordelaar bij zat." Al met al sloeg Van den den Broek de plank mis ondanks vier match points. Geen 4-3 nederlaag, maar een 5-2. Oegstgeest was zich bewust van de sterkte van Irene, de nummer twee van de herfst- competitie. Toch hielden beide partijen voor de pauze gelijke tred. Ted van den Berg begon sterk, maar verloor van Ver hulst. Jurgen Pastoors won vlotjes van de zwakste Tilburger Paetzel, en Van den Broek trok tegen Boute aan het kortste eind. Met de winst op Boute en Verhulst bewezen Pastoors en Van den Berg sterk ingespeelde dubbelpartners te zijn: 2-2. Na de pauze gleden Pastoors (tegen Verhulst), Van den Berg (Boutd) en Van den Broek onderuit. verdedigers van de bezoekers moesten de spel verdelers onder druk zetten zodat de aanvoer naar de lange mannen bij de thuisclub zou stok ken. Binnen zeven minuten hadden zij hun doel bereikt en waren beide teams weer in evenwicht. Leiden kwam niet meer in zijn normale aanvals- patronen, waardoor De Jong zijn succesvolle op treden in de eerste helft geen vervolg meer kon geven. De ploeg maakte de fout om mee te gaan in het 'run and gun'-basketbal van de tegenstan der. Slechts de vele vrije worpen, veroorzaakt door het te fanatieke verdedigen van Piranha's, hielden de Leidenaars in de race. Een time-out van coach Henny Nijssen in de voorlaatste minuut bracht niet het gewenste re sultaat. In plaats van een ultieme poging om het duel alsnog een andere wending te geven liet de thuisploeg zich gewillig naar de slachtbank lei den. Van 75-87 liep het in twee minuten nog op tot een vernederende 78-98 eindstand. Leiden moet de komende weken uit een ander vaatje tappen om degradatie te voorkomen. Scores Ton van Bemmelen/Leiden: De Jong 18, Schuyt 16, Kool 13. handbal frank bonte medewerker Saturnus wist wat het te wachten stond in Oudorp. De ploeg van trainer-coach Wim van Leeuwen stroopte de mouwen pas op toen Kolping een voorsprong had genomen, 9-5. Daarna liepen de Leidse eerste-divisionisten achter de feiten aan. De arbitrage hield daarbij de thuisploeg ongewild overeind. Als Saturnus de aan sluiting dreigde te maken, werden gescoorde treffers om gezet in vrije worpen die niets opleverden. In het begin van de tweede helft kreeg SatLirnus nog een tegenvaller te incasse ren. Hans van der Waal kreeg in een Saturnus-aanval een el leboog van een Kolping-verde diger zo hard in het gezicht dat hij met een gat in de on derlip 'naar het ziekenhuis moest worden afgevoerd. Sa turnus kon dat moeilijk incas seren, al kwamen de Leide naars nog terug tot 20-25. Foreholte merkte na de her vatting het gebrek aan ervaren wissels. OSC kwam dichterbij en in de slotminuut werd het voor Foreholte op de tanden bijten: 22-22. In een breakout combinatie van Jacqueline van der Graaf met Maaike Turn hout werd laatstgenoemde zo duidelijk onreglementair afge stopt dat een strafworp niet kon uitblijven. Spreeuw verzil verde die met een koel lobje: 22-23. Stompwijk '92 leek tegen Tachos onafwendbaar naar verlies en daarmee eveneens de degradatie, te worden ge speeld. Aanvallend kon de ploeg van trainer-coach Ton van Beek geen gaten prikken in de Waalwnjkse defensie. De ruststand van 5-8 beloofde weinig goeds en toen direct na de hervatting Tachos op 7-12 kwam leek het doek voor Stompwnjk gevallen. Maar het uitvallen van Tineke Heems kerk luidde de opleving van Stompwijk in. Tachos raakte het spoor bijster en Stompwijk sloot de inhaalrace met winst af: 16-14.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23