SJZ en UDO kabbelen naar remise UIT Veteranen zijn fitter dan 'stadse trutjes' Sport HANDAG 17 FEBRUAR11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 MAN of the MATCH Werner Knetsch let doelpunt dat ik maakte is voor mij één op de duizend, ben stijf links en het is echt av|j wonder dat ik zon bal er p it rechts op die manier intik", Iq. jus een bescheiden Werner etsch, die deskundige Leen- M 1 de Goe}' was opgevallen 0 'een goede techniek en ech- 1 voetbalkwaliteiten'. De stijl- We 25-jarige linkerspits nam schoenenbon niettemin gretig n: „Vandaag speelde ik op \oenen die ik van onze keeper D b geleend, dus dat paar nieu- ]e 'komt precies op tijd. de VISIE van Leen de Goey was aangenaam verrast door het niveau van de wedstrijd. Het isdan wel geen sprankelende pot, maar af en toe zag je leuke 1 altjes voetbal van twee ploegen meteen duidelijk herkenbare ei- 01 n stijl. Resultaat daarvan was een botsing tussen tivee culturen, ;.°l 'tde countertactiek van SJZ en het verzorgde spel van UDO. Beide trainers maken daarmee een logische keuze. Bert Kort van SJZ heeft de beschikking over goede, snelle spitsen en een paar verdedigers die je om een defen sieve boodschap kunt sturen. Ge volg was dat bij balbezit van SJZ de bal meteen naar voren werd gespeeld, waar een sterk spelen de Ron Belt vaak voor de voort zetting zorgde. Een aardige ploeg, maar niet één die een wedstrijd kan beheersen. Je zag ze dan telkens als ze de leiding namen in de problemen komen, want ze konden de weelde van een voorsprong niet aan. Er kwam iets van gemakzucht in de ploegen dat kunnen ze zich juist niet veroorloven. UDO daarentegen speelde op zijn sterkst toen het op achter stand stond. Ik moet daarvoor (3 inerNico van derSalm een groot compliment maken, wantik er d het bewonderenswaardig als een coach met nog een kwartier de klok rustig blijft bij een 1 -2 stand en zichtbaar vertrouwen uit- n lalt in de goede afloop. ei 10 pakte dat op en volhardde in het eigen spelletje. Die tactiek.is i| aseerd op langdurig balbezit, een breed veld en inschuivende ver- Wgers. Ik had daarbij eigenlijk meer verwacht van Bas van Heek, het echter veel te druk had met Ron Belt. De gelijkmaker vlak 'ld ntijd was een terechte beloning. Naar mijn mening een beloning •gi ïïde rust van Van der Salm en ik heb er zelfs even aan gedacht 4 hem man van de wedstrijd te maken. Het is Werner Knetsch ge ep 'den, en dat was een gevoelsbeslissing want het duel had geen n blinker. h kies ik bewust voor een speler van UDO. Naar mijn mening i dat de ploeg die net op punten heeft gewonnen, dat wilde ik ook n ie cijfers laten uitkomen. Het gelijke spel is terecht, want voorde /a ist speelde UDO net even te tam. Het leek ze allemaal eigenlijk sp tzo veel te interesseren. di ie; Plooy (6,5); Edwin van Nierop (7), Rotteveel (7), De Heiden (6,5), Olijerlioek Vim Rijn (6,5), Van der Hoeven (6,5), Belt (7,5); Vink (7), Van Nierop (7,5) (Van Poel 6,5), Van Kampen (7,5). 'P Schouten (6); De Poorter (7), Wilco Knetsch (7), Van Haarlem (7), Fleu eii $6,5); Bas van Heek (6,5), Stuifzand (7), Teitler (7); Werner Knetsch (8), Van (7,5), Hein van Heek (7). Misschien dat de verwachtingen iets te hoog gespan nen waren. De honger naar voetbal zal net even te groot geweest zijn. Hoe dan ook, het duel tussen SJZ en UDO (2-2) kwam nooit echt los. Op het veld waren 22 spelers uiterst actief bezig om er wat van te maken, maar geen van de pakweg honderd toeschouwers werd er echt warm of koud van. Ook het eindresultaat vermocht de gemoederen niet te verhit ten. Het gelijke spel na negentig minuten gekabbel leverde beide ploegen immers weinig op maar kostte hun ook niets om dat de concurrenten voor de tweede plaats, Alphen en Nieuwkoop, eveneens remiseer den. Zo blijft de strijd om de plek achter de gedoodverfde kam- PVALLEND AANWEZIG Wouter Spreij. ftijd: 16 jaar. te oep: scholier (havo 4). di b: AAV '36 uit Alphen aan a lijn. ii it regerend kampioen was de R hense junior Wouter Spreij de 400 meter favoriet bij Nederlands indoorkam- enschap atletiek voor ju- iliren B. De serie zaterdag ?i g ontspannen, de finale Dp. Je kunt zelfs stellen dat eindstrijd uitstekend ging, rjwas alleen drie metertjes te had het in mijn kop gezet weer te winnen. Die Michiel H Haperen had buiten van me onnen en ik wilde hem per trslaan. Maar het was blijk- 0 niet iets té graag." e ;i dj putte zich uit, de boven- )i ien verzuurden. Een bekend icht: de ijzeren punten on- de spike-schoenen prikken het kunststof en de atleet nelt voorover. re uitputting. Ik was vooral dat iemand bovenop me gaan staan. Daarom pro- ik weg te rollen. Pas toen ^rugkwam van de EHBO, om schaafwonden te laten hoorde ik dat ze li zochten voor de prijsuitrei- Ik heb later de finishfoto 'raagd op diskette en daar het inderdaad op. Ik lig 1 m'n schouders precies op de h. Maar vraag me niet hoe tor gekomen ben. Ji dj kreeg dus toch nog o K net als een dag later na V OOmeter. ben geen 200 meter-loper, t ik blijf het proberen. Ik super ontspannen, maar ik met de derde tijd de fina- ging, wilde ik toch een me shalen. t wet al een onverivachte g stprijs voor een bepaald ei gelukkige atleet: v ee weken geleden was ik ook li (en NK bezig; de meerkamp wolle. Bij het polsstokhoog- 'gen heb ik mezelf toen he ul opengehaald met mijn Ik moest stoppen, terwijl tor toen ook eerste stond. pioen DOSR open, met als inzet een ticket voor de nacompetitie. UDO lijkt de meest serieuze kandidaat, de ploeg van Nico van der Salm is zelfbewust en kan het aan om negentig minu ten lang te geloven in het eigen spelletje. Doorgaans een bewijs van een goed team. De zwakke plek van de Oegstgeestenaars is echter ook snel te vinden: over tuiging en zelfbewustzijn veran deren op 16 meter van het vij andelijke doel in getreuzel en vertwijfeling. Een ploeg als SJZ, met duidelijk minder kwaliteit, hield zich daarom tegen UDO lang staande en mocht tot de 85ste minuut zelfs de meeste aanspraak op de overwinning maken. Zo lag bijvoorbeeld de schoon- heidswaarde van de Zoeter- woudse treffers een graadje ho ger dan die van de UDO-gelijk- makers. Bij de 1 -0, een vlotte counter over rechts, plaatste vormgever Ron Belt een voorzet precies in het niemandsland tussen UDO-doelman Fabian Schouten en zijn verdedigers in de voeten van de bedrijvige Jos van Kampen. De tweede goal van SJZ, na een kwartier in de tweede helft, was een kunst stukje van Carlo van Nierop die eerst Patrick de Poorter uitkapte en toen listig de bal onder de aan een handjevol kansen genoeg om een kwartet doel punten te maken. Alleen Martin van Zaanen kwam nog dicht bij een doel punt, maar Plooy tikte de van vier meter ingeschoten bal in een reflex uit zijn doel. De beide doelmannen hoefden daarnaast WEDSTRIJD van de WEEK SJZ - UDO Schouten doorschoof. Aan de andere kant kwamen de UDO-doelpunten min of rneer uit de lucht vallen. De eerste goal, halverwege het eerste be drijf, kreeg Werner Knetsch op een presenteerblaadje aangebo den van de SJZ-verdediging en bij de tweede gelijkmaker leek invaller Martin Pigge te stran den waarna rechtsback De Poorter plotsklaps verscheen om de 2-2 binnen te knallen. Beide ploegen hadden zodoen- niet meer serieus in actie te ko men. De flauwe subtopper die de herstan van het seizoen op een feestelijke manier had kun nen inluiden bleek uiteindelijk slechts een valse start. Alsof de winterstop nog steeds voort duurt. SJZ-UDO 2-2 (1-1). 16. Van Kampen 1- 0,24Werner Knetsch 1-1,57. Carlo van Nierop 2-183. De Poorter 2-2, Scheidsrechter: Braun. Toeschouwers: 100. GERARD BAAS MEDEWERKER Onze Lieve Heer heeft kenne lijk het beste voor met vete ranen. Op de dag van het Ne derlands kampioenschap veld lopen voor 40-plussers (man nen) en 35-plussers (vrouwen) zorgt een milde voorjaarszon voor een temperatuur van tien graden. Daardoor is het goed toeven in het schitterende Keukenhofbos in Lisse. De pui ke organisatie van atletiekver eniging De Spartaan, inclusief mobiele kleedruimtes en pen delbussen van en naar de atle tiekbaan, doet de rest. Er valt deze zondag dan ook geen onvertogen woord. Hoog stens zijn er jaloerse blikken van jongere sporters, die voor één keer zouden willen dat zij alvast veertig waren. Nu zijn zij bij het NK voor de verandering veroordeeld tot een passieve rol, die van toeschouwer. Zij zien bloedfanatieke topvetera- nen schouder aan schouder met recreatief ingestelde leef tijdsgenoten kilometers lang zwoegen over de prachtige bospaden. In dezelfde wedstrijd waarin Jaap Vallentgoed (net 50) op vallend goed presteert, loopt ook de 72-jarige Jan Lekker- kerk te sjokken. Winnaar Val lentgoed, van Leidse origine maar in 1973 verhuisd naar Leunden, heeft zich bij wijze van spreken al gewassen en ge schoren als de bejaarde inwo ner van Haamstede over de fi nish strompelt. Voor negen ki lometer heeft Lekkerkerk bijna een uur nodig. „Toch doe ik graag mee aan wedstrijden", zegt hij monter, hoewel zijn rood aangelopen hoofd andere taal spreekt. „In zón wedstrijd moet je op mijn leeftijd vooral niets forceren. Het is veel leu ker dan in mijn eentje trainen, dat stompt zo af. Al moet ik natuurlijk geen anderhalf uur doen over zón stukkie. Dan zou ik de boel maar ophouden. Als dat mocht gebeuren, dan houd ik de eer liever aan me zelf." Lekkerkerk mag dan als laatste 50-plusser finishen, op één punt overtreft de nestor al zijn mededingers. Hij stond op de wedstrijddag als eerste naast zijn bed, klokslag vijf. „Dat is mijn geheim. Op tijd naar bed, dan ben je de volgende dag lekker fit. Ik had trouwens nog een hele reis voor de boeg: om half negen met de bus naar Goes, vervolgens met de trein naar Rotterdam Zuidplein, me tro, trein en bus. Maar wat geeft het dat ik vanavond na zessen pas weer thuis ben. Ik heb een leuke dag gehad, al kom ik hier niet zo veel beken den tegen als bij wedstrijden in Zeeland." De kwieke zeventiger is net als vele andere veteranen een laat bloeier. Tijdens zijn werkzame leven als landbouwer had hij nooit puf voor wedstrijdsport, die hij pas een jaar of tien gele den ontdekte. „Eerst richtte ik mij vooral op het schaatsen. In 1985 heb ik de Elfstedentocht volbracht. Nu vind ik het voor al leuk als ik een jongere eruit kan lopen. Zenuwachtig ben ik nog steeds voor iedere wed strijd. Zo moest ik vandaag heel wat keertjes extra plas sen." Ook bij andere deelnemers kun je de wedstrijdstress van de gezichten scheppen. De Warmondse topveteraan Henk van Velzen ontspant zich pas als hij als derde in de jongste leeftijdsklasse is geëindigd. „Dat valt me alles mee', zegt de gewezen crosskampioen bij de veertigplussers, die nu met zijn 44 jaar tot de oudsten van zijn categorie (40-44 jaar) be hoort. „Volgend jaar zijn mijn titelkansen groter. Misschien doe ik er dan weer een schep bovenop in de training." De sterkste veteraan van Lei den Atletiek dankt zijn presta ties aan een ijzeren discipline. „Dat had ik al toen ik meedeed aan motorraces. Zo rond mijn 35ste ben ik overgestapt op at letiek. Toen ik de smaak daar van te pakken had, mocht ik al bij de veteranen meedoen. Hardlopen was inmiddels een levenswijze geworden. Door mijn dagelijkse trainingen voel ik mij veel fitter dan die 'stadse trutjes' die alleen maar met een zak chips voor de tv han gen en een saai leven leiden. Al kan ik dat bijna niemand dui delijk maken. Alleen mijn trai ningsmaatjes weten wat het betekent om zo te sporten." Bij Van Velzen, die ondanks zijn intensieve hobby voldoen de energie overhoudt om met of zonder zijn zoon housepar ty's af te lopen, is de motivatie in de loop der jaren wel afge nomen. „Toen ik op mijn top was, ging ik er altijd voor. Maar dat is niet goed voor mijn li chaam. Misschien krijg ik weer een opleving als ik 45 word. Pas liep ik tot mijn stomme verbazing 100 meter in 14 se conden. Dat heb ik nooit eer der gepresteerd. Daarom kan ik niet zeggen wanneer ik stop met wedstrijden. Er zijn gren zen aan veteranenatletiek. Van mij hoeven mensen van zestig met een kromme rug niet zo nodig meer ver te springen." Als pluspunten van zijn vrije tijdsbesteding noemt de ortho pedisch instrumentmaker uit Warmond in de eerste plaats de onderlinge sfeer. „Van haat en nijd merk ik bij veteranen nooit iets. Hans van Weegen (tweede voor Van Velzen) hielp mij onderweg zelfs in de jacht op koploper Kees Kraaijeveld. Daarnaast vind ik het prettig dat ik een volledig kledingpak- ket krijg van mijn sponsor. Maar voor het geld of voor snoepreisjes doe ik het niet. In terlands vind ik verschrikkelijk. Dan ben je maar suf en saai een hele dag aan het reizen" Zijn Katwijkse clubgenoot Dirk van Beelen (negende) daaren tegen vindt het wel leuk om via zijn sport wat meer van de we reld te zien. Al is het de vraag of hij buiten de landsgrenzen beter af kan zijn dan bij het zonovergoten NK in Lisse. Louter blije gezichten in het Keukenhofbos, dat tot vreugde van De Spartaan na zorgvuldig lobbyen mocht worden betrok ken van de Stichting Zuid-Hol lands Landschap. Zelfs als Spartaan-voorzitter Wim van der Krogt bij de prijsuitreiking de vrouwen van Leiden Atle tiek (Leny van der Plas, Marja Hogenboom en Herma Beerla- ge) per ongeluk afscheept met de tweede plaats in het ploe- genklassement, blijven open bare protesten uit. Ploegleider Norbert Groenewegen regelt achter de schermen dat zijn vieve vrouwen net als hun clubgenoten Van Velzen, Van Beelen en Paul Barnhoorn bij de mannen de hoofdprijs krij gen toebedeeld. TIM BROUWER DE KONING GESPROKEN Stanley Menzo in Elsevier: „In België spreekt iedereen me in het Engels aan. Een donkere jon gen die Nederlands praat is daar een wereldwonder. Ook als ik in het Nederlands antwoord blij ven ze maar doorkachelen in het Engels. Anderen spreken me dan weer aan in gebroken Neder lands: ik graag handtekening willen. Idem: Nederland is nog niet klaar voor een donkere keeper in het nationale elftal. Veldspelers heb ben het iets gemakkelijker, die scheiden zich niet zo af. Het vloekt ook wel een beetje, een donkere huid in oranje sokken. Idem: „Laatst las ik in de rubriek ver geten voetballers van Voetbal In ternational een quote van Harry Schellekens: „Ik heb misschien niet alles uit mijn carrière ge haald, maar ik ben nog steeds bij mijn eerste vrouw. Dat kun nen slechts weinig voetballers mij nazeggen." Die zin spookt almaar door mijn hoofd. Die zin is diep voetbal. Ik heb, zoals ve len, voor de sport een groot offer gebracht. Ronald Koeman in Voetbal In ternational: „Ik heb me wel vergist in de mo gelijkheden van Feyenoorcl. Daarin ben ik teleurgesteld. Je moet je niet verkijken op de ranglijst, er bestaat nog een be hoorlijkgat metAjax en PSV. Idem: „We hebben maar drie of vier middenvelders in een selectie van 22. Dan denk ik: heeft Feye- noord Bosz niet te makkelijk la ten gaan?" Idem: „Ik heb gespeeld met Gullit, Rijkaard en Van Basten. Die wa ren echt wel een poepie beter dan de jongens die afgelopen zo mer zoveel heisa maakten, maar ze deden wel normaal. Die zeur den niet om een basisplaats. Clarence Seedorf in Nieuwe Revu: „In het zuiden kunnen ze hun tas zijn vergeten, te laat komen en toch goed spelen. Ik Neder land moet alles geprogram meerd verlopen, alles op tijd. Ik pleit niet voor chaos, maar wel voor meer ruimte. Ik respecteer alle regels die een club heeft, maar ik wil de voorbereiding kunnen volgen waarbij ik me lekker voel. Idem: „Voor mezelf is het heerlijk me eindelijk te kunnen ontwikkelen op één positie. Dit, die rol van nummer tien, is het natuurlijk echt. Diepgang, scoringsvermo- gen, lopen zonder bal. een actie maken, een pass geven, ik kan dat allemaal. Vanuit het cen trum gaat dat het beste. Idem: „Er is veel gebeurd, het was tij dens en na het EK niet makke lijk. Maar dat ik nu alweer een half jaar goed speel, komt deels door een gebrek aan twijfel, deels omdat ik veel nadenk en deels omdat ik snel na her EK op vakantie ging naar Suriname. Dat was feesten, warmte krijgen, familie om me heen. Marnix ten Kortenaar in het AD: „Ik schaam me niet voor wat ik denk. De hele wereld mag het weten. Het is mijn belevingswe reld. Ik zeg wat ik op mijn hart heb. Toen ik na het EK griep had, vertelde ik dat ik dacht dat ik dood ging. Dat ik de bijbel heb gepakt en daarin heb gele zen. Veel reacties kreeg ik daar op." Idem: „Nu heb ik drie plannen in mijn hoofd om de medemens van dienst te zijn. Ik ga naar Zuid- Afrika, leg daar een ijsbaan neer en leer zwarte kindertjes schaat sen. Of ik ga chemie-onderwijs geven in Kenya of Tanzania, of waar dan ook in zwart Afrika beneden de evenaar. Een soort ontwikkelingshulp. Of ik zet vijf kinderen op de wereld en ga ze zo gelukkig maken dat ze zeg gen: Ik heb een toffe vader ge had." Dennis de Nooijer in de Tele graaf: „De geruchten dat transfers af ketsten, omdat we als tweeling niet buiten elkaar zouden kun nen zijn ergens op gebaseerd. Tot zo'n vier jaar geleden leefde dat idee. Maar er bestaat toch zoiets als telefoon en briefpapier. Idem: „Een egoist ben ik niet als spits. Buiten het veld? Evenmin. Wel toen ik revalideerde van twee zware knieblessures. Daarvoor moestalles wijken. Verdwaalde vrachtwagens doen in het Keukenhofbos dienst als kleedkamer bij de nationale titelstrijd voor veteranen. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21