Leidsch Dagblad 8 11 Asielzoekers charteren Boeing Leidse slagers merken niets van varkenspest Albanese president gaf Britten gestolen antiek Veldkamp boos op KNSB /an Gaal bang voor imago Verdwenen' kijkers zijn *erug bij Studio Sport Voetbalrellen verplaatsen zich van stadion naar snelweg TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDAG 17 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland i Leiden indsvoorzitter Wim Schenk lestte gisteren gedeeltelijk feestje dat Bart Veldkamp :de na zijn indrukwekkende ;e op de tien kilometer .41.66) tijdens het WK taatsen. Schenk zal Veld- ip geen startbewijs verle- mocht de missie van de jenaar mislukken om vol le winter België te verte- ai envvoordigen op de Winter- pelen in Nagano. Veldkamp loet voor 1 juni in het bezit ijnvan een Belgisch paspoort lil hij voor onze zuiderburen rs leOlympus beklimmen, ei Omdat hij inwoner is van bw elgië, mag hij niet meer voor ederland uitkomen", vertel- e Schenk. „Dat is een nieuwe chaatsbelg Bart Veldkamp wordt na zijn race op de 10 kilometer ge ld fliciteerd door de Noorse voormalige olympisch en wereldkampioen ohann Olav Koss. foto reuters jerry lampen j bepaling van de internationale schaatsbond." „Typisch weer die KNSB", mopperde Veld kamp. „Ze doen altijd zo moeilijk. Het is trouwens grote onzin wat Schenk vertelt, want het kan wel. Maar ik heb er echt geen zin meer in, ik rijd geen meter meer voor ze. Ik verwacht dat het met België wel goed komt." Veldkamp realiseerde net als gisteren ook zaterdag op de vijftienhonderd meter een persoonlijk record: 1.54.57. Zijn record op de tien kilome ter wordt niet als Nederlands record erkend, omdat Veld kamp voor België schaatst. Overigens bezit hij nog steeds het Nederlands record: 13.46.34. oetinchem anp ouis van Gaal is geïrriteerd or de stroom aan berichten zou hij met ingang van het J ieuvve seizoen de trainer zijn L4ai* Barcelona. Volgens de di- icteur betaald voetbal, die af- :heid neemt van Ajax, gaat imago eraan op deze ma- Van Gaal liet onlangs we- dat hij een nieuwe club in buitenland heeft, maar dat [naam nog een geheim it blijven. De onthulling vervelend zijn voor de lidige trainer in kwestie, ich: met name de Spaanse 'ia gingen spitten. Ze had- Van Gaal al gezien, op naar een huis, enzo- >rts. Van Gaal: „Ik vind dit mgelooflijk vervelend voor de Iz collega die daar zit." Het gaat daarbij om Bobby Robson, die nog een contract heeft tot me dio 1998. „Bovendien kun je je afvragen of het de waarheid is. Mijn imago gaat eraan. Het is net of ik de zittende trainer aan zijn stoelpoten zaag. En ik kan me niet verweren.Want op de feiten wil en kan hij niet j vooruitlopen. Van Gaal heeft een naam hoog te houden. Als voorzitter van de belangenver eniging Coaches Betaald Voet- j bal staat hij altijd op de barri- caden als èen trainer voortij - 1 dig dient te vertrekken en de i financiële afwikkeling nog niet rond is. Pagina 15: Ajax speelt met een tijdbom miljoen voetballiefhebbers wegens de verbrokkeling n het aanbod op televisie niet er naar de competitieversla- keek, is zondagavond in klap teruggekeerd. Dat - jkt uit onderzoek van de rast Kijk- en Luisteronder- ikvan de NOS. De eerste uitzending van Stu- Sport op het oude vertrouw- tijdstip van kwart voor zeven irde met 2,94 miljoen kij- een kijkdichtheid van 21 icent. Toen Sport7 nog uit- nd trokken de zondagse uit- idingen van dit station plus idio Sport samen twee mil- i Q kijkers. De rest van het kij kerspubliek had zich afgekeerd van het voetbal. Overigens za ten afgelopen zondagavond na het journaal van acht uur ook nog altijd tweè miljoen mensen voor hun toestel, wat een kijk dichtheid van 14 procent ople verde. Behalve de kijkdichtheid was ook het waarderingscijfer (7,3 tegen 7 normaal) opvallend hoog. „Wij zijn hier heel geluk kig mee", zei een woordvoerder van de dienst vanmorgen. Hij wees er wel op dat de omstan digheden deze zondag uitzon derlijk goed waren. Niet alleen was het de eerste competitiedag na de winterstop, ook de drie topclubs speelden hun wed strijd op zondag. Umberto Bossi raakt greep op Lega Nord kwijt Sport, Media Business Travel, domein van twee ondernemende meiden i Cultuur.en Kunst Nieuwste trend verrast autoriteiten compleet Een groep van 173 Tamils uit Sri Lanka heeft gisteren op Schiphol asiel aangevraagd in ons land. De groep zat in een gecharterd vliegtuig uit Turkmenistan. De Boeing 757 van Turkmenistan Airways had geen toestemming om naar Nederland te vliegen. Desondanks is het vlieg tuig door alle betrokken luchtverkeerscentra keurig naar Nederland geloodst. ken'. In plaats van individueel een ticket te kopen bij een lijn dienstmaatschappij, charteren groepen asielzoekers gezamen lijk een vliegtuig om ergens ter wereld asiel aan te vragen. tfet vliegtuig landde gisteren rond 11.40 uur op Schiphol. De luchtverkeersleiding (LVB) be sloot het toestel te laten landen, omdat het niet voldoende schiphol» bill meyer De Nederlandse luchtvaartauto riteiten, de Koninklijke Mare chaussee en de Immigratie dienst waren compleet verrast door de komst van de Tamils. Woordvoerder D.Asser van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) spreekt van de nieuwste trend bij 'het asielzoe- brandstof had om verder te vlie gen. De groep Tamils is gisteren bij de Koninklijke Marechaus see op Schiphol opgevangen met behulp van het Rode Kruis. Vandaag worden ze overgedra gen aan het IND, waar wordt uitgezocht of er kans is op asiel of niet. De IND wist vanmorgen nog niet of de asielaanvragen individueel zouden worden be handeld of niet. Geen van de Tamils had papieren bij zich. De groep wordt vermoedelijk tijdelijk in de voormalige Rip- perda-kazerne in Haarlem op gevangen. Hoe het mogelijk is dat het vliegtuig zonder toestemming naar Nederland is gevlogen, kan nog een politieke rel opleveren tussen Nederland en Turkme nistan, een voormalige Sovjet republiek die ligt ingeklemd tussen Iran, Afghanistan en Uz bekistan. Het ministerie van buitenlandse zaken zal een ste vige brief naar de Turkmenen sturen waarbij om opheldering wordt gevraagd. Vaststaat dat de betrokken autoriteiten in Nederland langs elkaar heen hebben gewerkt. Volgens een woordvoerder van de Luchtverkeersbeveiliging had het vliegtuig keurig een vluchtplan ingediend en waren de LVB en Schiphol sinds vrij dag op de hoogte van de komst Ajax-hooligans dreigen volgende week Feyenoord-trein aan te pakken rotterdam gpd De confrontatie was afgespro ken werk. Intensief telefonisch contact tussen Ajax-supporters en aanhangers van Feyenoord leidde gistermiddag op de ring- - - - - weg in Amsterdam-Noord tot een massale vechtpartij. Onge veer honderd Amsterdammers wachtten de ruim tweehonderd Rotterdammers op die onder weg waren naar de uitwedstrijd tegen Volendam. Gewapend met honkbalknup pels, steekwapens, stokken, ijze ren staven, kettingen, pikhou welen en stroomstootwapens hakten beide partijen op elkaar in. De Ajax-hooligans, die de uitwedstrijd van hun club tegen De Graafschap aan zich voorbij lieten gaan, vluchtten een woonwijk in. „Als zij dat niet hadden gedaan, waren er zeker slachtoffers gevallen", aldus een Rotterdamse hooligan. Op de een of andere manier was de harde kem van de Ajax- aanhang in het bezit gekomen van mobiele telefoonnummers van de Feyenoord-supporters. „Zij wilden op een bepaalde plek een afspraak maken om el kaar te lijf te gaan. We moesten niet denken dat het om een geintje ging en we moesten ze ker niet met te weinig mensen komen. Die gasten van Ajax bel den ons zelfs in de bus", vertelt een lid van de harde kern van Feyenoord. „Toen wij aankwa men en op hen afrenden, waren ze ineens verdwenen. Dat was maar goed ook, anders was het slecht met ze afgelopen. De mo biele eenheid arriveerde pas toen de Amsterdammers de be nen hadden genomen. De Rotterdamse hooligan denkt dat dergelijke taferelen zich in de toekomst zullen her halen. „Bij het voetballen zelf gaat het niet meer", zegt hij. Leden van de Mobiele Eenheid bewaken een dijk vlak buiten Volendam. Na de rellen op de A10 werden de auto's van Feyenoord-supporters (op weg naar de wedstrijd van hun club tegen Volendam) één voor één gecontroleerd. foto anp cees spruyt „Als je ziet wat de politie giste ren allemaal in beslag heeft ge nomen - daar kom je geen enkel stadion meer mee binnen." Bo vendien is door de strikte veilig heidsmaatregelen in en rond stadions lijfelijk contact tussen vijandelijke supportersgroepen zo goed als uitgesloten. Voor komende zondag staat de klassieker Ajax-Feyenoord op het programma. Voor de heen wedstrijd in Rotterdam, in no vember, werd de spelersbus van Ajax belaagd door enkele tien tallen Feyenoord-hooligans van wie er één een ijzeren staaf door een ruit van de bus gooide. Rot terdamse supporters (de Am sterdamse politie rekent op 1.700 Feyenoord-fans) kunnen de wedstrijd zondag alleen bij wonen als ze per trein naar Am sterdam reizen. Tegelijkertijd met de 'uitnodiging' voor de knokpartij van gisteren werd de Feyenoorders telefonisch toege fluisterd dat de Amsterdamse hooligans van plan zijn zondag 'iets' met de supporterstrein van Feyenoord uit te halen. De sportwoordvoerders van verschillende fracties in de Tweede Kamer overleggen van daag opnieuw over de aanpak van het voetbalgeweld. Na het vorige incident tussen Feye noord- en Ajax-aanhangers in november maande de Kamer staatssecretaris Terpstra van sport, minister Dijkstal van bin nenlandse zaken en minister Sorgdrager van justitie al tot spoed. leiden/katwuk ad van kaam De varkenspest in Brabant mag zich steeds verder uitbreiden, de slagers uit de Leidse regio verkopen er geen onsje vlees minder om. „Sterker nog, afge lopen zaterdag was er juist een opvallende vraag naar varkens vlees", zegt slager Ton de Vrind van de Nieuwe Rijn in Leiden. „Ik heb absoluut geen idee hoe dat komt." Ook in Katwijk merkt slager Bert van der Plas weinig tot niets van enige terug houdendheid bij de consument. In de Annastraat gaan de speklappen als gewoonlijk grif over de toonbank. „Nee, angsti ge mensen heb ik nog niet in de zaak gehad. Ze weten dat het hier goed is, hè." Bij slagerij De Roode aan het Vijf Meiplein in Leiden leidden de drie nieuwe gevallen van varkenspest die de Algemene Inspectie Dienst van het minis terie van landbouw constateer de evenmin tot een vertrou wenscrisis met betrekking tot de kwaliteit van de hammen of de worsten. „Slechts een enkele klant maakt zich zorgen. Vraagt of het nog wel vertrouwd is om varkensvlees te eten. Die kun nen we geruststellen. Qua om zet hebben wij er in elk geval nog niet onder geleden." De verwachting dat het ex portverbod de prijzen van het varkensvlees flink zouden doen kelderen, is nog niet bewaar heid. Naar verluidt brengen big gen per stuk al twintig gulden minder op dan vorige week het geval was. Het effect daarvan is voorlopig nog niet doorgedron gen tot de markt! „Ik heb er ten minste niks van gemerkt", zegt slager Van der Plas. „Bij ons zijn de prijzen hetzelfde gebleven." Pagina 3: Varkenspest rukt op LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Hetty Feteris wint Leids Cabaretfestival HET WOORD IS AAN Marivaux Een massa vrouwen zouden er aardig uitzien, als zij kon den vergeten dat zij er zo aardig uitzien. van de Boeing. Dat wordt te gengesproken door woordvoer der M. Duijvestein van het mi nisterie van verkeer en water staat. Zij stelt dat er weliswaar bij de RLD een vluchtplan was binnengekomen, maar dat dat plan zo summier was dat de RLD om opheldering vroeg bij de Turkmenen. Die opheldering is nooit gegeven. Er is dan ook geen vervoersvergunning aan de Turkmenen verleend. Tussen de betrokken departe menten is vanmorgen spoed overleg gevöerd om uit te zoe ken hoe het toestel ongehinderd naar Nederland heeft kunnen vliegen. .ar wisselvallig 379° 7*/10° 5710° 50% 60% 20% mmcS# 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .11 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad12 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 T/M 25 Strips26 Uitgaan De kortingsbonnen betreffen een recital van pianist Ivo Janssen in de Stadsgehoor zaal en het lezersmenu in Stadscafé van der Werff in Leiden. Leraar verdacht van ontucht sassenheim paul de vlieger Een leerkracht van de protes tants-christelijke basisschool De Rank (locatie Jacoba van Beierenweg) in Sassenheim is op non-actief gesteld omdat hij wordt verdacht van ontucht met leerlingen. Tegen de man is een justitieel onderzoek inge steld. Volgens de voorzitter van het schoolbestuur, J. van Dijk, gaat het om twee zaken die zich in de jaren zeventig en tachtig zouden hebben afgespeeld. Fietser na val overleden oegstgeest dimitri walbeek Een 42-jarige fietser uit Oegst- geest is gisteravond in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden overleden, nadat hij zaterdag middag ten val was gekomen op de Terweeweg in Oegstgeest. Een bromfietser raakte de man vermoedelijk aan zijn arm bij een inhaalmanoeuvre. De fietser kwam ten val en is be wusteloos naar het AZL overge bracht. Volgens getuigen reed de vermoedelijk 18-jarige man op zijn bromfiets, een witte Puch Maxi zonder bagagedra ger, na het inhalen door richting de De Kempenaerstraat. De po litie is op zoek naar getuigen van het ongeluk en roept ook de bromfietser op zich te melden. Telefoon: 071 -409 01 01. Olifanten' 'oor Vanessa Benaar kees van kuilenburg moedelijk een bewonde- ir van Vanessa heeft de assenaarse zangeres afge- 'pen nacht een wat verlaat alentijnscadeautje bezorgd. 1 de tuin van de familie tri feukhoven aan de Backers- jti agenlaan werden rond vart over twee drie 'olifan- Q' neergezet. De dieren, ■getrokken uit gevlochten j ëtonijzer en bekleed met j bnten, waren gestolen bij j Ri tuincentrum aan de Qdsestraatweg in Den tog. De 'dieren' verblijven "tijdelijk op het politiebu- I tau in Wassenaar. Cadeaus voor staatsbezoek uit eigen nationaal museum gehaald i Naam:. 1 Adres: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. londen gpd De Albanese president Sali Berisha heeft de Britse premier Major, verschillende Britse ministers en waarschijnlijk ook het koningshuis tijdens een staatbezoek in 1994 gestolen antiek cadeau gedaan. Volgens de Engelse krant Independent on Sunday haalde Berisha de 'persoonlijke cadeautjes' uit musea in Albanië. Het gaat om voorwerpen uit de perio de van het Ottomaanse rijk. John Major kreeg een zeldzaam vuursteen-pistool, landbouwminister Hogg een met juwe len versierde dolk, voormalig minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd een Ottomaanse sabel met ingelegde edelstenen. Koningin Elizabeth zou een zilveren sierdoos hebben gekregen. Volgens het zondagsblad ijvert de Al banese oppositieleider Neritan Ceka voor teruggave van het antiek. Ceka is de voormalig directeur van het Albanese Nationaal Archelogisch Museum. Hij zegt dat Berisha een wet, die export van nationale kunstschatten alleen toestaat als daarvoor een speciale vergunning is afgegeven, aan zijn laars lapte. De onthulling over Berisha's antieke presentjes is onderdeel van een begin nende rel tussen de Britse oppositie en de regering-Major over de warme rela ties met het Albanese regime. Volgens Labour-parlementslid McShane negeer de het kabinet waarschuwingen van de inlichtingendiensten over betrokkenheid van Berisha en diens Democratische Partij bij onder meer drugssmokkel, wa penhandel en het opzetten van de zoge heten pyramidefondsen, die inmiddels tot gewelddadige demonstraties in Alba nië hebben geleid. Londen bleef met de overige EU-lan- den Berisha steunen uit bezorgdheid voof terugkeer van de voormalige com munistische machthebbers. Volgens McShane ging die Britse steun zelfs zo ver dat diplomatieke post werd gebruikt om de Democratische Partij verkiezings- materiaal te bezorgen, hetgeen een schending van de Weense Conventie over diplomatieke privileges zou bete ken. Berisha is een oude vriend van de Brit se Conservatieve Partij. Volgens de Inde pendent on Sunday heeft het ministerie van buitenlandse zaken pas recentelijk gekozen voor een meer kritische bena dering van het door corruptie geteisterde Berisha-bewind. Illustratief voor de goe de relaties was, dat Albanië vorig jaar no vember het eerste land was dat een claim op teruggave van bij de Bank of England opgeslagen nazi-goud zag ge honoreerd. De Albanese vordering (ter waarde van ongeveer 35 miljoen gulden) op het door de geallieerden in 1945 in beslag genortien goud kreeg voorrang boven aanspraken van andere landen, waaronder Nederland. (ï.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OFBEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1