Sport Er ligt een tijdbom onder Ajax latwijk zeurt niet over late gelijkmaker Rijnsburg Casparov wint, Piket aatste in Linares orfbalduel loopt uit de hand Feyenoord laakt KNVB Caspari in judoselectie 'Het kan toch niet zo maar over zijn?' lAANDAG 17 FEBRUAR11997 Sampras ontbreekt tegen Nederland .anjose» Het Amerikaanse tennisteam moet het in de tweede 'n onde van de strijd om de Davis Cup tegen Nederland zonder j, >ete Sampras stellen. De nummer één van de wereld is niet be- chikbaar voor het thuisduel in april. Bij winst op Nederland is e winnaar van de Australian Open wel bereid in de volgende onde mee te spelen. Andre Agassi twijfelt nog of hij tegen Ne erland in actie komt. Hij wil eerst een gesprek met Davis Cup- aptain Tom Gullikson. Michael Chang, Jim Courier en Todd lartin hebben laten weten te willen spelen. Van den Herik niet in sectiebestuur ilendam Jorien van den Herik heeft geen trek meer in een ze- I in het nieuwe sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. De oorzitter van Feyenoord wil zijn handen vrij houden voor de n irofliga in oprichting, ook wel de eredivisie BV genoemd. „Daar aat nu mijn meeste aandacht naar uit", zei hij gisteren in Vo- endam. „Ik heb nog geen uitnodiging voor het sectiebestuur ge- iad en die verwacht ik ook niet meer." Van den Herik was voor flwel Ajax als PSV een belangrijke kandidaat. „Ik ben in princi- e ook niet meer beschikbaar. Een bestuursfunctie in Zeist heb eigenlijk nooit geambieerd." Kasparov achterhaalde Kram- nik zaterdag in de voorlaatste ronde. Hij won met zwart van de Spanjaard Sjirov. Kramnik liet een half punt liggen tegen de Indiër Anand. Voor Jeroen Piket eindigde het toernooi in een deceptie. Hij verloor in het weekeinde zowel zijn partijen voor de tiende en elfde ronde. Na Ivantsjoek uit de Oekraïne was gisteren de Hongaarse Judith Polgar met wit in een Grünfeld-Indiër te sterk. De grootmeester uit Lei derdorp deelde de laatste plaats met Sjirov. Beiden hadden 31/2 punten. ri Kasparov heeft gisteren het ri mooi van Linares, het Wim- u :don voor schakers, op zijn ji am gebracht. De wereldkam- n >en van de professionele p nd PCA versloeg in de elfde laatste ronde zijn grootste k ïcurrent Vladimir Kramnik in zetten. Kasparov had wit. )oor deze zege kwam Kaspa- uit op een hoog totaal van 8 punten. Kramnik werd >ede met een achterstand een punt. De Bulgaar Topa- en de Brit Adams deelden de de plaats met 61/2 punten. ieelster doet aangifte van mishandeling irieke Bos, korfbalster van o :o uit Vianen, heeft zaterdag de plaatselijke politie aangif- van mishandeling gedaan. Ze door Ernst van Middendorp Revival uit Terschuur in de lerbuik zijn getrapt, let incident gebeurde na af- p van het degradatieduel in derde klasse (12-10). Diverse Iers en toeschouwers gingen het incident met elkaar op vuist. )e matpartij begon met een :n ordenwisseling tussen Van e ddendorp, zijn directe tegen- ider Klaassen en Bos. Van Middendorp zou de vingers van Bos hebben dubbelgeknakt toen hij haar een hand gaf. Daarna zou Bos in een reactie Van Middendorp hebben ge trapt. Die schopte op zijn beurt Bos in haar buik. Zij moest per brancard het veld verlaten. Zelf kwam Van Middendorp evenmin ongeschonden uit de strijd. Speler Klaasen van Vïco 'reageerde door hem vol in de maagstreek te trappen. Henk Schimmel, speler en voorzitter van Revival, beschrijft de gevol gen: „Ineens braken overal ge vechten uit. Het leek wel ijshoc key. Het was zo onoverzichte lijk." Na de winterstop, zeiden de Ajacieden. Na de winterstop, als iedereen weer fit was, zou het gebeuren. Ajax begon de tweede helft van de competitie gisteren met een 0-2 zege op de Vijverberg tegen De Graafschap. Het leed ge leden, de opmars begonnen? ondermijnen. Er gaat gewoon niemand weg. Klaar." Zo simpel ligt het niet. Blind, leider van de groep, lijkt alleen te staan. De andere 'groten', de gebroeders De Boer en Over- mars zijn immers de aanstich ters van alle onrust. En ze wer den gisteren opmerkelijk ge noeg bijgevallen door Jari Lit- manen, tot voor kort ook zo'n loyale werknemer. De Fin kon zich het gevoel van onbehagen bij de 'Boertjes' wel voorstellen. „Ze zitten hier al zo lang, ze zien ieder jaar weer nieuwe spe lers vertrekken. Dat kan heel ir ritant zijn." Bovendien, vindt Litmanen, „moet iedereen voor zichzelf uitmaken wat hij wil." Nog niet zo lang geleden deed hij nog een indringende oproep aan de Ajacieden om de groep bij el kaar te houden. „Maar dat was twee jaar geleden, toen wonnen we de Europa Cup. Er is sinds dien heel veel gebeurd." Zo veel dat ook Litmanen zelf niet op voorhand alle belangstellenden poetinchem ype minkema gpd-verslaggever Er werd fiks gescholden; op el kaar, zelfs tegen de technische leiding. En direct na afloop botste aanvoerder Danny Blind frontaal op zijn medespelers. Diverse spelers willen weg, on danks doorlopende contracten. Blind noemde de 'Boertjes' en Overmars ronduit 'onfatsoen lijk'. Er ligt een tijdbom onder Ajax. De Boertjes hadden laten doorschemeren dat een vertrek bij Ajax niet langer onbespreek baar was. En Overmars deelde het bestuur doodleuk mee dat hij aan het einde van dit seizoen wegging. Het drietal heeft nog doorlopende contracten. Blind: „Heel onprofessioneel. En on fatsoenlijk ten opzichte van je werkgever. Heel kwalijk. Zulke dingen hou je intern." Dat zei de aanvoerder die ook zijn kri tiek niet binnenskamers kon houden. „Dit kan de sfeer in de groep de deur wijst. Blind was boos, héél boos. Het leek een noodkreet. Aan het adres van de collega's om toch vooral niet alleen en uitsluitend aan zichzelf te denken. Dat lijkt een onmogelijke opgave. Want Van Gaal zag in het eerste halve seizoen zijn eigen collectief al als zand door de vingers glip pen. De spelers kiezen voor zichzelf. Zou een boze Blind ze kunnen tegenhouden? De uitbarsting van de aan voerder was ook bestemd voor het bestuur, dat op korte ter mijn de contouren van een nieuw topelftal moet neerzet ten. Alleen dan zal het oproer kunnen verstommen. Dat zal de bedoeling zijn geweest van Blinds opmerkelijke en open hartige actie. Ook Louis van Gaal deed gis teren een poging om de gelede ren te sluiten. Hij zocht de con frontatie met de pers, die vra gen stelde over de 'Boertjes'. Of, en dat zei hij met stemverhef fing, het nieuws dat ze wilden vertrekken uit mond van de tweeling zelf was gekomen? Na tuurlijk niet. Van Gaal weet ook wel de we gen die er bewandeld worden om 'nieuws' te laten lekken. Of te maken. Dat gaat nooit via de speler zelf, maar vaak komt de gouden tip via een goede vriend, een zaakwaarnemer of een schoonvader. Soms is dat zelfs één en dezelfde. Danny Blind hield op het veld de groep redelijk bij elkaar. Al thans, defensief, met de man dekkers Melchiot en Frank de Boer - terug als linksback - voor zich. Richard Witschge schoof nu door naar het middenveld. Puur verdedigend was dat geen verbetering, opbouwend soms. Maar voorin was het 'ballen'. Was het toeval dat Kluivert geen bal controleerde, dat Overmars zich alleen maar vast liep? Was dat een gevolg van de onrust? Ronald de Boer: „Ik kan goed ongaan met zulke dingen." Lit manen: „Ik weet het niet. Ik vond het op het veld wel erg on rustig." De twee waren kort na rust nog verwikkeld in een bit tere scheldpartij. De één had geroepen dat de ander 'tijd' had om de bal te controleren. Lit manen: „Ronald moest zijn mond houden, vond ik." De on derkoelde Fin maakt zich zel den druk. Gisteren twee keer, een unicum. Hij probeerde zo waar een tegenstander een gele kaart aan te smeren. Dat had hij nog nooit gedaan. Zelfs Van Gaal, die de heren tot kalmte maande, kreeg de wind van vo ren. Emotie, haalde Van Gaal zijn schouders op, „dat hoort er bij." Dat was wel erg simpel. De Boer werd even later gewisseld voor Scholten. „Misschien zag Van Gaal wel dat ik moe was", zei Ronald de Boer later. Iets eerder had hij proberen uit te leggen dat Scholten ook een kans verdiende. De Boer: „Ik moet toch wat zeggen?" Ajax' eerste zege van 1997 was echter onomstreden. De Graafschap was geen schim meer van de ploeg die de Am sterdammers in de Arena op 1-1 hield. Toen was er niets te ver liezen, nu waren er verwachtin gen. Zo ver is de ploeg nog lang niet. Er werd opvallend verde digd. Bovendien werd Viscaal (geblesseerd) gemist. Ajax be nutte slechts twee van de zes kansen, beide na rust. Litmanen (52ste minuut) en Kluivert (op de valreep) werden bijgeschre ven als doelpuntenmakers. De Graafschap: Olyslager; Nok, Hen driks, Vreman en Liridenbergh; Lukas- sen, Oosterhuis, Godee; Ibrahim, Breetveld (65. Van de Haar), Schuit/. (80. Victoria). Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind, Wit schge (79. Veldman), Frank de Boer; Ronald de Boer (84. Scholten), Litma nen en Musampa; Babangida, Kluivert, Overmars. volendam anp In navolging van Ajax wil ook Feyenoord van de KNVB ophel dering over het contract met Endemol inzake de productie rechten van voetbalwedstrijden. „We zijn zeer verrast over de deal tot 2005", liet voorzitter Jo rien van den Herik gisteren we ten. „Het demissionaire sectie bestuur regeert nu wel erg ver over het eigen graf heen." Volgens Van den Herik is met de KNVB de afgelopen maan den nooit gesproken over de verdeling van produktierechten en sublicenties. „Toch is dat ge beurd", stelde hij vast. „Het cir cus over de voetbalrechten dreigt dus opnieuw te begin nen. Maar dat komt door de KNVB, niet door de clubs." Feyenoord wil tijdens een buitengewone algemene leden vergadering op 3 maart de transactie met Endemol aan de orde stellen. Eind vorige week kondigde Ajax al stappen tegen de KNVB aan. De Amsterdamse club heeft met ID-TV, het tv- productiebedrijf van Harry de Winter, een samenwerkingsver band inzake de live-registratie van de thuiswedstrijden. Beide partijen willen onder geen voor waarde productieteams van En demol in de ArenA toelaten. De KNVB sloot eerder deze maand met een aantal zendge machtigden tv-contracten af. Zoals afgesproken met de clubs hebben de meeste contracten een looptijd van 2,5 jaar. Ende mol bedong echter een extra periode van vijf jaar, mede in het kader van de afwikkeling van de falliete zender Sport7. Endemol verwierf de productie rechten tot medio 2005 voor de eerste divisie, de Amstel Cup en thuiswedstrijden van het Ne derlands elftal. Volgens De Winter van ID-TV is bij deze 'onderhandse' deal van vrije mededinging geen sprake geweest. Hij heeft een klacht bij Economische Zaken gedeponeerd. nieuwegein gpd Boudewijn Caspari maakt deel uit van de nationale judoslectie voor de Open Duitse kampioen schappen, die komend week einde in München worden ge houden. De Alphenaar maakt deel uit van een groep jonge ju doka's, die wordt begeleid door bondscoach Jur Raatjes. ii wuk gert-jan onvlee was logisch dat met name ii [wijk na afloop van het duel :n Rijnsburgse Boys (3-3) Ct goed te spreken was. smaal op voorsprong komen ook drie keer de tegenstan- weer op gelijke hoogte zien. aken - het is een gang van en die je er als aanhanger het andere Oranje niet di- vrolijk op maakt. Zeker niet je in alle redelijkheid kunt (stellen dat je ook nog eens beste van het spel hebt ge- iondanks: een zekere vorm gerechtigheid school er wel in die derde Rijnsburg- jelijkmaker, in de vierde mi lt van de blessuretijd. Zoals Hans Zwaan later aangaf, spits van Katwijk die zater- de eerste wedstrijd van zijn duels tellende schorsing aanleiding van het beker- n echt met Roda JC uitzat, dde het spontaan: „Hier ïten we niet over zeuren. In sburg was het eerder dit sei- i andersom." Toen was het irdaad Katwijk dat ver in isuretijd de 1-1 liet aanteke- i in een wedstrijd waarin sburgse Boys nog veel na- kkelijker dan Katwijk zater- d de beste ploeg was geweest, ic'ie thuisclub opende zater- overigens wel een stuk ster- dan de gasten uit Rijnsbürg, Marko Klaassen (in de rust oj evallen) en Peter van Duyn n k voor tijd gewisseld) weer e basis wisten. Met name bij voerder Menno Vaartjes, de linkerkant van het geel de verdedigingsblok, ram- s.' de het in dat eerste kwartier en het was dan ook niet zo iij md dat de openingstreffer die zijde werd geboren. In te instantie werd de inzet de doorgebroken Toine l'A- log door Paul van Meizen Albert de Haas was zaterdag goed voor twee treffers van Katwijk. Hier maakt Paul van Meizen hem namens Rijnsburgse Boys het leven zuur. van de doellijn weggewerkt. Maar bij de rebound van Zwaans vervanger Albert de Haas was er ook voor de sterk spelende Rijnsburgse voorstop per geen houden meer aan. Direct na die openingsgoal leek Rijnsburgse Boys even seri eus rijp voor de slacht. De waar schijnlijk beslissende 2-0 bleef echter uit. Omdat De Haas kort daarop een tweede mogelijk heid niet benutte nadat goalie Marcel IJzendoorn een inzet van Jan Lijst niet onder controle had gekregen. Maar vooral om dat Katwijk meer en meer niet het bewust zoeken naar een tweede treffer, maar het (te rus tig) rondspelen van de bal tot doel ging verheffen. De Rijnsburgers waren maar wat blij met di,e Katwijkse spel opvatting. De geelzwarten kre gen steeds weer de tijd om de defensie dicht te spijkeren om vanuit die positie op een wel licht doeltreffend countertje te gokken. Eerst nog vergat Steve Faber de bal op tijd aan Erwin Hermes mee te geven, maar dat foutje maakte-ie vijf minuten voor rust meer dan goed. Su bliem werd Raymond Buis weg gestuurd, koelbloedig werd de 1-1 een feit. Een fraaie gelijkmaker die tien minuten na rust in schoon heid nog werd overtroffen door de goal die Faber zelf produ ceerde. Goed, de spits werd door invaller Wilfred Kwestro wat te veel ruimte gegund, maar de diagonale knal direct na de aftrap was bepaald schitterend FOTO KEES VAN HOOGDALEM te noemen. Die aftrap was ove rigens noodzakelijk geworden, omdat Katwijk vijftig seconden eerder opnieuw op voorsprong was gekomen. Geoffrey Tetro klom hoger dan Martin den Haan en over de wat ver voor zijn doel staande IJzendoorn werd de 2-1 een feit. De vijfde treffer in dit door scheidsrechter Van Haaften van zes gele kaarten voorziene, bij vlagen inderdaad wat al te fysie ke duel, viel een kwartier voor tijd. Of de handsbal van invaller Leon Vonk in het luchtduel met Seger Oudshoorn stand-in voor de één wedstrijd geschorste Marco de Ridder) Van Haaften ontging, bleef later volstrekt on duidelijk. Het resultaat van die 'voordeelregel' was echter wel dat de doorgelopen De Haas de hoek voor het uitzoeken had. Met die 3-2 leek de strijd ge streden. Katwijk controleerde het duel volledig, totdat Erwin Hermes er in de vierde minuut van de blessuretijd op de linker flank een knappe actie en een dito voorzet tegenaan gooide. De volledig vrijgelaten Martin den Haan liet zich dit buiten kansje bij de tweede paal niet ontgaan. Wedstrijd, scoreverloop en uitslag vormden voor Rijns burgse Boys-trainer Arie Kurver na afloop voldoende aanleiding om nu eens de loftrompet over zijn team te steken: „Inzet 10, bereidheid 10, uitvoering 7. Als de ploeg dit wekelijks kan bren gen, degradeert Rijnsburgse Boys dit jaar echt niet." Het klonk allemaal aanzien lijk positiever dan de nabe schouwing van Katwijks trainer Bob Kootwijk: „Teleurgesteld, niet tevreden. We speelden be ter dan Rijnsburgse Boys, maar absoluut niet goed." Een extra reden voor Kootwijk om zich niet (meer) te fixeren op het nu met tien punten meer aan kop van de ranglijst bivakkerende Scheveningen: „Die ploeg is een stuk verder dan dit Katwijk. Wij moeten dit seizoen gewoon doorbouwen aan de formatie en dan aan het eind van de rit eens kijken waar we staan." Plas; L'Ami, Lijst (Pronk), Van der Meer; Tetro (Vooys), De Haas, Ouds- Rijnsburgsc Boys: Rzendoom; Roest, Van Meizen, Van Duyn (Van Delft). Vaartjes; Van Beelen, Klaassen (Vonk), Den Haan; Faber, Buis (Cadel), Hermes. Ritsma 's troon heeft geen poten meer nagano renze lolkema gpd-verslaggever Hij pakt een eenvoudig klap stoeltje en schuift aan. Rintje Ritsma moet toch ergens zitten. De troon waarop hij drie jaar lang zat, heeft na gisteren geen enkele poot meer over. Zijn ge zicht staat strak, z'n beroemde lach doet het even niet. De kilte in zijn ogen verklaart een onge lukkig schaatsleven. Het aureool van de kampioen lijkt in Japan verbrand door de rijzende zon. Aan de andere kant van de aardbol werd gisternacht zijn wereld op de kop gezet. Bart Veldkamp weet ongeveer wat er aan schort. De zuider buur met Haagse tongval vindt dat Ritsma zijn techniek moet bijschaven. „Als je goed rijdt, trap je ook met gewone schaat sen geen gaten in het ijs", zei Veldkamp die daarmee reageer de op de toelichting van Ritsma op diens slechte eerste dag. Ritsma klaagde toen over het boterzachte oppervlak waar door hij bijna de betonlaag on der de ijslaag raakte. „Beweren kenners dat ik niet goed op mijn schaatsen sta? Nou, dat klopt wel. Normaal gesproken gaat het in de training niet goed en in de wedstrijd wel. De laatste tijd is dat steeds anders om. Dat is frusterend." De Vegt: „Rint is mentaal ook dik in orde. Daarom is het moeilijk om een oorzaak te vin den." Een oorzaak voor Rits ma's falen ligt voor het opra pen. Na zijn griepaanval van vier weken geleden, ging Ritsma weer keihard trainen, onder meer in Davos. „Misschien heb ik wel te hard getraind. Maar als eten lekker is, neem je toch ook meer." De Vegt gaf gisteren schoorvoetend toe dat hij zijn pupil, misschien had moeten af remmen. „Ik ben verantwoor delijk, dat is waar. Hetzelfde probleem speelde vlak voor het EK. Toen hebben we ook te wei nig rust ingecalculeerd. De Vegt deed geheimzinnig over de samenwerking voor vol gend seizoen. „Je moet je kwetsbaar durven opstellen", sprak hij cryptisch. Een nadere toelichting wilde hij niet geven. Ritsma wel: „Wopke zegt altijd dat er over gesproken moet worden als mij of wie dan ook iets niet zint. Maar zoals de za ken er nu voor staan, is er geen enkel probleem tussen ons." Ab Krook, topsportcoördina tor van de KNSB, keek gisteren tien kilometer lang knarsetan dend naar Ritsma's gezwoeg. Krook leerde Ritsma min of meer schaatsen toen de Fries nog deel uitmaakte van de kernploeg. Van die techniek leek gisteren weinig over. „Er is een aantal zaken niet in orde", bleef Krook behoudend in zijn commentaar. „In vergelijking met 1994, toen hij voor het eerst Europees kampioen werd, is hij zwaarder geworden, waardoor hij anders is gaan rijden. Ik wil er niet te diep op ingaan, maar technisch goed rijden is een combinatie van factoren." De Vegt wilde tot slot kwijt dat hij denkt dat Ritsma niet over zijn top is. „In de trainin gen zit nog altijd verbetering." Ritsma: „Ik heb in het voorsei zoen ook goed gereden. Geloof me, we zijn niet in paniek. Vol gens mij won Koss een jaar voor de Winterspelen in Hamar ook helemaal niets. Er is nog niets verloren." Mare Overmars, die heeft aangekondigd Ajax te verlaten, in duel met Michel Nok van De Graafschap. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15