'Spartelen niet lang vol te houden' Redding Houtkampfestival toch nog mogelijk Tachtig amateur-stemmen zingen met wisselend succes a capello Een adembenemend spel van licht en schaduw Cultuur Kunst demol Entertainment kt zich terug uit nsterdam-Zuidoost CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 L hael Jackson gelukkig met zoontje j. De Amerikaanse popster Michael Jackson is „onvoor- ar gelukkig" door de geboorte van zijn zoontje. Moeder en ebben de kliniek inmiddels met onbekende bestemming :n. Jackson vindt dat zijn kind niet net als hijzelf moet op- n 'als een vis in een aquarium', maar een normaal privé- moet kunnen leiden. Daarom blijft hij waarschijnlijk niet herenigde Staten wonen. Schotland is volgens de zanger ite plaats om zijn pasgeboren zoontje te laten opgroeien, el Jackson er steeds voor gepleit heeft dat iedereen na de rte van zijn kind de privacy van zijn gezin moet respecte- iderhandelt hij wel over de prijs voor de eerste foto van de ng. Daarbij zouden bedragen worden genoemd tot een iljoen dollar. Inmiddels is ook bekend dat Jacksons goede lin de filmster Elizabeth Taylor peetmoeder zal zijn van de Jackson. doctoraat leider Danstheater )rk Jiri Kylian, artistiek directeur en choreograaf van het lands Dans Theater, heeft een eredoctoraat gekregen van liard School in New York. Kylian is de eerste Nederlander je eer te beurt valt. In 1973 kwam Kylian als gastchore- iaar het Nederlands Dans Theater. In april 1995 werd hij sgenheid van zijn twintigjarig jubileum benoemd tot Offi- de Orde van Oranje Nassau. eummedaille echtpaar Sanders ag* Als blijk van waardering voor hun bijdragen aan het taar kunstbezit heeft staatssecretaris Nuis (Cultuur), met •dkeuring van de Koningin, gisteren het echtpaar Sanders ïseummedaille uitgereikt. De museummedaille is een ere- ille voor verdiensten voor openbare verzamelingen van schap en kunst en wordt alleen in uitzonderlijke gevallen eikt. Koning Willem I heeft dit koninklijke blijk van erken- ,eid in 1817 ingesteld. Het echtpaar Sanders begon na de begonnen aan de opbouw van hun collectie. In de jaren tig begonnen ze ook delen van hun, inmiddels zeer om- jke collecties af te staan aan diverse musea. au ol Entertainment neemt ger deel aan de plannen et uitgaanscentrum in dam-Zuidoost, vlakbij de lam ArenA. Dat heeft den Ende gisteren be- naakt. Endemol wilde lusicaltheaters en twee op de plek bouwen, er voerde het bedrijf 995 gesprekken met de te. len Ende ziet af van de omdat hij denkt dat lied niet het stedelijke krijgt dat nodig is om enthousiast te maken n avondje theater. Van le heeft de gemeente ge- om een alternatieve lo- ior een theater in de 'li ad, „op een plek waar is om uit te gaan." eaters in Zuidoost zou- capaciteit van respec- duizend en tweedui- jelen krijgen. De hotels samen 250 kamers tel- ir zou een ballroom ko- LEIDERDORP JAAP VAN SANDIJK De werkgroep Houtkampfesti val in Leiderdorp wil het jaar lijkse feest alsnog door laten gaan. In een brief aan wethou der C. Kerner (CDA/cultuur) laat de werkgroep weten op nieuw over het feest te willen praten. Volgens K. Willems van het projectbureau Leiden Cul tuurstad is daarbij haast gebo den. „Er komen deze zomer tij dens Leiden Cultuurstad vijf zogenaamde opstapweeken- den, een culturele presentatie van de regiogemeenten. Als Leiderdorp daaraan niet mee doet, valt mijn plan in duigen, hi de hele regio liggen de blauwdrukken klaar. Alleen Lei derdorp loopt behoorlijk ach ter. Er is daar veel te lang over het geld gepraat." Het Houtkampfestival zou dit jaar onderdeel vormen van de regionale manifestatie Lei den Cultuurstad. Nadat de wet houder liet weten dat de plan nen voor het festival te duur waren, dreigde de werkgroep het bijltje erbij neer te gooien. „Naast de afwijzing van het ge vraagde budget bestond ook geen waardering meer voor het programma", stelt de werk groep bitter in de brief aan de gemeente. De organisatie re kende aanvankelijk op een be drag van tenminste 24.000 gul den. Maar daarvan bleek uit eindelijk maar 12.000 gulden beschikbaar. Te weinig om op korte termijn een aangepast programma samen te stellen, vindt de werkgroep. Wethouder Kerner is het daar echter niet mee eens. „Men wist eind november hoe hoog het budget was. Vervolgens diende rfien een plan in van 30.000 gulden. Dan kun je wel raden dat wij er niet het ver schil bijleggen." Willems denkt dat Leiderdorp te weinig geld voor het festival heeft uitge trokken om de subsidies van andere culturele activiteiten niet in gevaar te brengen. „Zoeterwoude, Oegstgeest, Alkemade en Voorschoten heb ben voor Leiden Cultuurstad wel extra geld uitgetrokken." Dat is tegeq, het zere been van wethouder Kerner. „We hebben juist besloten het geld uit het overschot van voor gaande jaren te halen. Zodat het niet ten koste van andere culturele activiteiten gaat", rea geert zij hoogst verontwaar- digd. Willems wil er alles aan doen om de affaire tot een goed eind te brengen. „Wij willen praten met de werkgroep. De wethou der moet maar even aan de zij lijn wachten." Ook Kerner vindt dat de Leiderdorpse werkgroep zo snel mogelijk met Leiden Cultuurstad om de tafel moet. Het Leiderdorpse opstapweekend staat gepland voor 21 en 22 juni. Nieuwe directeur Leidse bibliotheek: men. Met de plannen was een investering van meer dan 100 miljoen gulden gemoeid. Van der Ende gaf enkele jaren geleden al te kennen dat hij de voorkeur gaf aan een locatie in de binnenstad. De plannen van de gemeente om van Zuidoost een aantrekkelijk uitgaansge bied te maken, deden de produ cent van gedachten veranderen. Dat is nu, na anderhalf jaar onderhandelen, weer veran derd. Volgens een woordvoer der van EndemoJ is er nog te veel onduidelijkheid over de ontwikkelingen in het gebied. Ruim een jaar geleden was be kend dat Pathé er een megabio scoop zou openen en Mojo een poptempel. De gemeente Amsterdam be treurt de beslissing van Ende mol. B&W dringen er bij Van den Ende op aan om het besluit te heroverwegen. Maar de ge meente is ook bereid tot overleg met Van den Ende over een an dere plek voor een musicalthea ter. Pathé en Mojo zijn even eens teleurgesteld. De subsidie blijft dalen en de kosten stijgen. De Leid se openbare bibliotheek heeft net een ingrijpende reorganisatie achter de rug, maar maakt zich op voor een reeks nieuwe ingrepen. Om een bezuiniging van twee ton op te vangen, 'leenrecht' af te dragen en een 36-urige werkweek in te voeren. Hans Veen (42), sinds 1 februari directeur, laat zich er niet door ont moedigen. ,,Als je somber begint zit je op deze plek verkeerd. Ik zie ook schitte rende nieuwe mogelijkhe den voor de bibliotheek." LEIDEN ERNA STRAATSMA Leuk is het natuurlijk niet om vlak na de sluiting van twee fili alen wederom de opdracht te krijgen flink in eigen vlees te snijden. Het bestuur van de openbare bibliotheek zag zich vorige maand genoodzaakt we derom in te stemmen met een korting op de gemeentelijke subsidie. Dit jaar moet de boe- kenuideen het doen met een bijdrage van bijna 5,7 miljoen gulden. Volgend jaar gaat de subsidie andermaal omlaag, naar een bedrag van 5,5 miljoen gulden. De stijgende kosten waarmee de bibliotheek wordt gecon fronteerd behelzen onder meer het 'leenrecht'. Sinds 1 januari 1996 zijn leeszalen verplicht een vergoeding te betalen aan au teurs van uitgeleende boeken. Een kostenpost die in Leiden rechtsreeks wordt doorbere kend aan de leners: de tarieven moeten omhoog. Datzelfde leenrecht wordt volgend jaar verdubbeld en gaat in 1998 nog eens omhoog. De invoering van Hans Veen: „Ik word nou niet overmand door zorgen over de financiën." een 36-urige werkweek, medio 1997, brengt mogelijk ook extra kosten met zich mee. „Ik word nou niet overmand door zorgen over de financiën," zegt Veen, woonachtig in Ba- rendrecht en tot voor kort werk zaam bij Pro Biblio, een facili taire dienst voor het biblio theekwezen. „Vrijwel alle open bare bibliotheken in Nederland hebben dezelfde problemen. Gemeenten hebben het finan cieel moeilijk en bezuinigen op de budgetten van bibliotheken. We moeten er nog uit komen waar we dat bedrag vandaan halen." Bezuinigingen noodzaakten het bibliotheekbestuur vorig jaar tot sluiting van twee filia len. Iets dat Veen niet zelf mee maakte, maar werd uitgevoerd door de twee adjuncten die tij delijk directeur Henk Sannes vervingen. Sannes vertrok na een langdurig ziekteverlof. Veen: „Hoewel de sluiting van filialen treurig was, is het leden verlies beperkt gebleven tot 4,7 procent, terwijl het bestuur des tijds uitging van een verlies van vijf procent. We hebben de re organisatie nog niet geëva lueerd, maar er zijn geen dra matische ontwikkelingen uit FOTO DICK HOGEWONING voortgekomen." Al vindt Veen wel dat het ein de van de bezuinigingsrondes in zicht moet komen. „Voor de langere termijn maak ik me wel zorgen. Al maar spartelen om boven te blijven is op de lange duur niet vol te houden. Ik ben dus ook heel benieuwd wat de politiek bij de nieuwe gemeen teraadsverkiezingen voor stand punt inneemt over dit punt. Ik denk dat de politiek zich moet realiseren dat een bibliotheek niet kan functioneren zonder een forse subsidie, die 80 tot 85 procent van de kosten dekt." De mogelijkheden om andere inkomstenbronnen aan te bo ren zijn volgens Veen beperkt. Mocht dit lukken dan wil de di recteur het geld steken in een interieurwijziging. „Ik ben zelf de afgelopen jaren intensief be trokken geweest bij de bouw en herinrichting van bibliotheken. Natuurlijk valt je als je hier aan de slag gaat een aantal dingen aan het interieur op. Ik heb nog geen lay-out in gedachten, maar de opstelling zou wat mo derner kunnen." Moderner betekent onder meer dat de presentatie van boeken, cd's en andere media wat 'agressiever' wordt. „Jonge ren zijn tegenwoordig gewend aan snelle beelden, gewend om te zappen. We hebben er geen ruimte voor, maar de boeken zouden wat dat betreft het beste met de kaft naar voren in onze rekken liggen. De media moe ten aantrekkelijker en agressie ver gepresenteerd worden In de toekomst wil Veen de aandacht vooral richten op de nieuwe media, zoals Internet en cd-roms. „De functie van een bibliotheek is veranderd. De taak bestaat niet alleen meer uit het aanbieden van boeken. De bibliotheek van de toekomst moet een venster op de wereld zijn. Met een informatie-aan bod via geautomatiseerde net werken, met cd-roms en Inter net. Op den duur moet je je af vragen hoe je mensen thuis kunt bedienen. Wat dat betreft heeft dè bibliotheek schitteren de mogelijkheden in het ver schiet liggen. Misschien dat die informatievoorziening op den duur wel belangrijker wordt dan het uitlenen van media." BEELDENDE KUNST RECENSIE Sandra Smallenburg Tentoonstelling 'De eenzame stem van de mens'. Te zien: t/m 2 maart, wo. t/m zo. 12-17 uur, Blonk-garage, Nieuwstraat 33-41Leiden Zou je film als een vorm van beeldende kunst kunnen beschouwen? Deze vraag vormt al jaren een discussie punt tussen kunstenaars, regisseurs en critici en kwam ook tijdens het Rotterdamse Filmfestival weer uitge breid aan bod. Op tentoonstellingen op het gebied van de hedendaagse kunst is er een tendens dat steeds meer beeldend kunstenaars het medium film gebrui ken. Maar ook speelfilms worden steeds vaker in een museale context vertoond in plaats van in bioscopen of filmhuizen. Neem nu het werk van de Russische regis seur Alexander Sokurov. In oktober vorig jaar wijdde de LAKgalerie een hele filmdag aan zijn oeuvre, op dit mo ment is een film van zijn hand te zien op de tentoon stelling 'Face a l'Histoire' in Centre Pompidou te Parijs en ook Museum Boijmans Van Beuningen zal in april een van zijn films vertonen. Toch gaat het hier om speelfilms en documentaires die voor het bioscooppu bliek bedoeld waren. Op dit moment is in het kader van Leiden Cultuurstad 1997 in de Blonk-garage de ten toonstelling 'De eenzame stem van de mens' te zien. De film Steen (1992) van Sokurov wordt hier samen met schilderijen van de Hongaar Lzló Fehér en beelden van de Leidenaar Pieter Geraedts gepresenteerd. Bij het zien van Steen wordt het onmiddellijk duidelijk waarom er voor deze speelfilm gekozen is: de beelden laten zich bekijken als schilderijen. Er is een verhaallijn - de dode Tsjechov bezoekt zijn tot museum gemaakte buitenverblijf in Jalta en voert daar gesprekken met de jonge nachtwaker - maar deze is totaal ondergeschikt aan de esthetiek van de beelden. Het verhaal ontwikkelt zich uiterst traag en alleen de zeer gemotiveerde toeschouwer zal de film tot het ein de uitzitten. Er wordt nauwelijks gesproken in de zwart wit film en de scènes duren minutenlang zonder dat erin gesneden wordt. Het beste is de film te omschrij ven als een adembenemend spel van licht en schadu wen, waarbij ook de muziek van Tsjaikovski, Mozart en Mahler een duidelijke functie heeft. Steen is een prach tig voorbeeld van een 'Gesamtkunstwerk', waarbij film, beeldende kunst en muziek vloeiend in elkaar over gaan. De monochrome, grijs-witte schilderijen van Fe hér sluiten naadloos aan bij de film van Sokurov. Ook de Hongaar speelt met licht en schaduw en zijn werk straalt dezelfde mysterieuze, dromerige sfeer uit als de Russische film. De nietigheid van de mens ten opzichte van de overweldigende natuur lijkt ook hier het belang rijkste thema te zijn. De Duchamp-achtige ready-mades van de Leidse kunstenaar Pieter Geraedts doen hierbij vergeleken op eens heel banaal aan. Hij exposeert plastic teilen en emmers op de kale betonnen vloer van de voormalige garage, waarbij hij de binnenvorm van de objecten met klei benadrukt. Het werk is heel conceptueel en theore tisch van aard en past niet in de verder zo poëtische sfeer van de tentoonstelling. Met 'De eenzame stem van de mens' heeft de organi sator, de Stichting Européer, laten zien dat film inder daad als beeldende kunst kan worden beschouwd en dat de verschillende disciplines elkaar kunnen aanvul len en versterken. De bijzondere tentoonstelling heeft ervoor gezorgd dat ik met veel verwachting uitkijk naar de komende projecten van deze veelbelovende jonge stichting. Concert in Pieterskerk Leiden MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK 'Toonkunstkoor Leiden en Omstreken' met Gabrieli, Leo, Purcell, Pachelbel en Stanford. Dirigent' Hans v.d Toorn m.m.v. Koperkwartet' Adriaan Jaeggi, Cor Brinkers, Gerard Koning en Bart van Zut- phen, orgel, Aart Bergwerff, cello, Armen van der Linden, contrabas, Walter van Egeraat Gehoord op 14/2 in de Pieters kerk, Leiden. Je moet durven, om met 80 amateur-stemmen een groot deel van je programma a capel- la te zingen! Hans van der Toorn heeft deze stap gewaagd; met wisselend succes. Een pro fessioneel dirigent als Van der Toorn, weet door en door wat zingen vraagt. Hij is niet alleen een uitstekend vakman, hij be zit ook een prachtige, heldere liedstem, die in kleine vocale ensembles floreert. Hij kan zich dus op twee fronten verplaatsen in de materie. Over twee fronten gesproken, om de dubbelkorigheid van de verschillende programma-on derdelen te accentueren is het koor voor deze avond over twee podia gesplitst. In Gabrielis Jubilate lopen de stemmen overigens over de vol le breedte van hoog naar laag. De lange melodielijnen flitsen van links naar rechts en verster ken zo het overnemen van de verschillende motieven. Zonder begeleiding komt deze golfbe weging zeer tot z'n recht. Leonardo Leos Miserere wordt ondersteund door een continuo; orgel, cello en contra bas. Dat geeft voor de luisteraar een stevige structuur aan het geheel, maar kennelijk werkt dat niet zo voor het koor. Het gaat niet goed. Alle inzetten zijn zwak, er komt geen spanning in, de onderdelen hangen als los zand aan elkaar, hoe overtui gend ook de voorzanger de ik- -persoon in beeld brengt. 'Miserere' lijkt een ontijdige ge boorte. Zo niet Pachelbel. Psalm 100 is een welgeschapen, vol dragen Ode aan de Heer, die voor Zijn aanschijn bejubeld wordt. Hier juist perfecte inzetten, een heldere .articulatie en een uitnemende frasering. Hier is het elkaar toezingen optimaal. The Funeral Sentences for Queen Mary van Purcell bestaat uit een drieluik die door trom pet-melodieën aan elkaar ge klonken wordt. Twee trombo nes en twee trompetten blazen een plechtige omfloerste melo die van achter uit de kerkruim te. Chromatisch opgaande lij nen 'O Lord most merciful Sa viour' benadrukken in een na galm de bede om redding voor de ziel van de gestorvene. Die nagalm werkt nog nadrultkelij- ker in Stanfords motetten. Hier heeft Van der Toorn weer op vallend goed op de frasering ge let. Elke strofe krijgt de tijd om als een zon-doorschenen wolk op te lossen. Mooi. Geld voor Leidse museumprojecten Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen geeft de gemeente Leiden een subsidie van 670.000 gulden voor de uitvoering van twee museumprojecten. Deze zijn bedoeld om basisschoolleerlin gen vertrouwd te maken met museumbezoek, en om de Leid se musea gezamenlijk onder de aandacht van een breed publiek te brengen. De gemeente past zelf 470.000 gulden bij, terwijl er wordt gerekend op 50.000 gul den sponsorgeld. De projecten lopen vier jaar. Dankzij de sub sidies is het mogelijk de komen de vier jaar de leerlingen van groep drie tot en met acht jaar lijks een gratis bezoek te laten brengen aan een museum. Het Museumfestival beleeft in 1997 haar eerste aflevering. Het festival wordt dit jaar een on derdeel van Leiden Cultuurstad en zal in het teken staan van de film. In april gaat het Museum festival van start. ikte te- iam in andse ms als en ik' en r Pulver ipavers'. e acteur, ook regisseur. In 1958 verwierf hij de tv- n het Prins Bernhardfonds voor zijn regie iridice'. debuut bij het Nederlands Volkstoneel ij onder meer deel uitgemaakt van het lams Toneel en Toneelgroep Theater en ij in verscheidene vrije producties ge il staat van dienst is het te verwachten iLensink met hart en ziel verknocht is theater. Toch heeft hij meer dan eens de ak gedaan, dat hij liever de voorkeur aan zaken geeft dan aan het toneel. „Het to- lersmilieu heb ik altijd verschrikkelijk en. Ik heb ook weinig collega's met wie ik buiten het theater omga", zei hij eens. In 1977 nam hij uiteindelijk het besluit om met acteren te stoppen. Na het jaar daarvoor zijn omvangrijke en kostbare collectie stoommachi nes geveild te hebben, verkocht hij toen zijn woning om samen met zijn vierde vrouw en dochtertje in Italië een nieuw leven te beginnen. Hij was toen 55 en dertig jaar aan het toneel verbonden. Daar hield hij zich bezig met liefhebberijen, waar hij voor dien nauwe lijks tijd voor had: schrijven, schilderen en tuinieren. Voordat hij zich in 1944 op de Amsterdam se toneelschool inschreefheeft Ton Lensink na zijn hbs-oplei- ding nog ge- werkt bij een -handelsonder neming en on der meer als kunstredacteur bij het dagblad De Tijd. De hoofdreden om toneellessen te gaan volgen, was zijn ver liefdheid op een actrice. Zijn hoop om nog eens sa men met haar te mogen spe len werd later bewaarheid. Hij leerde er zijn eerste vrouw Henny Orri ken nen. Zijn jeugd bracht hij in Nederlands-Indië door. Hij is op 22 oktober 1922 in Batavia geboren. Hij kwam uit een rooms gezin van zes kinderen. Zijn vader was procuratiehouder. Op zijn tiende repatrieerde de familie naar Nederland. Zijn va der begon een radiozaak in Amsterdam. De haat/liefde-verhouding voor het toneelvak en voor Nederland heeft Ton Lensink niet kun nen loslaten. Na zijn vertrek naar Italië heeft hij nog enkele malen gastrollen gedaan, sommige naar hij zei uit geldnood. Tenslotte is hij zich weer in ons land gaan vestigen, in het Rosa Spier Huis in Laren, waar hij is gestorven. :ft tal van indrukwekkende rollen ge- Toch komt Ti Ta Tovenaar spontaan als gedachte op bij het vernemen van het en van Ton Lensink (74) afgelopen don- |in een ziekenhuis in Amsterdam. Deze ia serie uit de jaren zeventig met hem in de was zo dat zijn daarvoor ;aan ver- nzal blij- Dkzijn ige.sono- is iets ig in de ering left. 'lijk is er an dit. reerze H al die su- vertol- vanhem heater en elevisie: ides Ro- ijmen- Ben', alle- iWillem t,in sonate' indberg preekt 'moor-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9