jVlaggenstrijd tussen Georgia en New York Britten prijzen zich uit markt door euro-geaarzel Dorpspolitiek kenmerkt Haagse benadering 'Brussel' Buitenland Overbevolking begint Indonesië op te breken vantiHIfi In de rij voor melk -ERDAG 15 FEBRUAR11997 Moslims voor hun gesloten winkels in Rengasdengklok, veertig kilometer ten oosten van de Indonesische hoofdstad Jakarta. foto epa Veel Dajaks, die oorspronkelijk een natuurgodsdienst aanhangen, heb ben zich bekeerd tot het christen dom. De immigranten zijn vooral moslims. Dat geeft de onlusten een religieus tintje. Godsdienst speelt zeker een rol bij rellen op Java in de afgelopen maanden. Moslims staken kerken in brand, in een enkel geval met de gelovigen er nog in. „Die rellen op zich zijn niet nieuw", aldus Sche- fold. „Wel is het zo dat onder de christenen steeds meer Indone siërs van Chinese afkomst zijn. Vooral jonge Chinezen bekeren zich tot het katholicisme, dat zij als moderner en mondialer zien dan het boeddhisme. Waar economische motieven in Kalimantan op de voorgrond lijken te staan (de strijd om land), spelen zij op Java meer op de achter grond. Chinezen vormen de rijke bovenlaag in Indonesië. De arme moslimmeerderheid, die 85 pro cent van de bevolking uitmaakt, verwijt hen dat zij het meeste kapi taal bezitten. Die economische on vrede komt van tijd tot tijd tot uit barsting. De regering treedt nauwelijks op tegen de moslims. Schefold: „Niet dat de overheid pro-islamitisch is, maar zij houdt rekening met de ge voelens van fanatieke moslims en wil geen munitie aandragen." Ze ker niet nu er voor mei parle mentsverkiezingen zijn uitgeschre ven. In dat verband stelde de rege ring begin deze maand een sa menscholingsverbod in. Ook kon digde zij vorige week een schenk - verbod af voor dranken met meer dan vijf procent alcohol. Analisten vrezen dat juist derge lijke beperkende maatregelen tot meer geweldsuitbarstingen zullen leiden. „Bij afwezigheid van ande re kanalen voor de bevolking om haar frustraties te uiten", zo zegt een Indonesische socioloog in de International Herald Tribune, „zal ze geweld gebruiken." Juli: Politieke rellen in Jakarta bij ontruiming van kantoor Democratische Partij Indone sië (PDI): zeker vijf doden en tientallen gewonden. Oktober: Rellen na proces te gen jonge moslim in Situbon- do op Oost-Java. Moslims ste ken 25 kerken en een Chinese tempel in brand: vijf christe nen verbranden levend. December: Etnische onlusten tussen moslims en Chinezen in Tasikmalaya op West-Java, na vermeende mishandeling van islamitische leraren door politie: vier doden. Januari: Rassenonlusten tus sen moslim-immigranten en Dajaks in Sanggau op West- Kalimantan (Borneo), leger onderdrukt Dajak-opstand: 300 tot 500 doden, 25.000 vluchtelingen. - is ington hans de bruun spondent dag is voor sommigen niet meer dan ap stof, voor anderen iets waarvoor zij d zijn hun leven te geven. In Amerika zich vorige week een incident voor I vare het gegaan tussen twee landen, J jn minst een diplomatieke crisis zou en veroorzaakt. Het ging slechts tussen staten, Georgia en New York, en de ge- n bleven beperkt. t besluit van de gouverneur van New de Republikein Pataki, om de vlag van f: gia te verwijderen uit de vlaggengalerij !e t staatscapitool in de hoofdstad Alba- or erd door veel inwoners van Georgia als <e ware belediging opgevat. Een beledi- r(j die alleen maar ongedaan kon worden iakt door de Newyorkse vlag uit het ca- lin AÜanta te verbannen. iderachtig? Voor miljoenen Amerika- niet. De vlag van Georgia is hen een n in het oog omdat een kwart ervan at uit het oude vaandel van de zuide- 7; onfederatie. Voor zwart Amerika is die het symbool van onderdrukking, van F idiscriminatie. Voor de blanke inwo- van de zuidelijke staten echter een on- II iel van hun historie, een herinnering un erfgoed. was overigens niet voor het eerst dat idelijke vlag het moest ontgelden. Al in nber stelde de Republikeinse gouver- ki Beasley van South Carolina voor om idelijke vlag die op de koepel van het iol in Columbia wappert, weg te ha- j leasley kreeg bijval van zwarte inwo- maar werd verketterd door menige 'b e. Het regende zelfs bedreigingen aan dres. lc andere Amerikaanse staten doen po- n om omstreden symbolen die gene- I lang zijn meegegaan weg te poetsen, arlement van de staat Virginia besloot gs het officiële volkslied Carry me to old Virginia te schrappen, vanwege le verwijzingen erin naar het racisti- rerleden van de staat. Het bevat woor- Is darkies en old massa die kwetsend f)r zwarten. soortgelijk voorstel in Florida, waar ikfclkslied Old Folks at Home (beter be- 17 als Swanee River) nostalgische verwij zingen naar het leven op de plantages bevat die in spottend zwart accent moeten wor den gezongen, haalde het net niet. In Mary land verbood het parlement om de zuidelij ke vlag af te beelden op nummerborden die leden van de Zonen van de Confederatie, een historische vereniging, op hun auto's voerden. „Het gaat niet om racisme", zegt C. Sulli van van de Southern Heritage Association, „maar om het herdenken van de moed en de dapperheid van de soldaten van de Con federatie op het strijdtoneel". Honderddui zenden zuidelijken hebben in hun uiteinde lijk verloren strijd het leven gelaten. Sommige fans van de vlag stellen zelfs dat de critici 'culturele genocide' plegen. Maar de vraag is: om wiens erfgoed gaat het? „Als zij praten over zuidelijk erfgoed en zuidelij ke cultuur, dan bedoelen zij feitelijk blank erfgoed en blanke cultuur", aldus W. Ferris, professor aan de Universiteit van Mississip pi, met Georgia en South Carolina de enige staten die de zuidelijke vlag nog officieel voeren. Hij noemt het 'een strijd voor tradi tionalisme en conservatisme in de zuidelij ke cultuur'. Tegenstanders wijzen er ook op dat bij voorbeeld South Carolina de vlag pas in 1962 als staatsvlag adopteerde, uit protest tegen de federale wetten die een gelijke be handeling van zwart en blank oplegde. Dat was een pure provocatie en volgens zwarte leiders is het tijd daaraan een einde te ma ken. Maar gouverneur Beasley's voorstel haalde het niet. De Democratische meer derheid in de Senaat nam het aan, de Repu blikeinse in het Huis van Gedelegeerden veegde het van tafel. Tijdens het debat in het staatsparlement bleek enkele weken geleden dat de racisti sche sentimenten nog welig tieren. De Re publikeinse afgevaardigde Altman noemde het zwarte verzet tegen de vlag 'patholo gisch' en hij riep de zwarte inwoners van South Carolina op 'te stoppen met symbo len te bestrijden, en in plaats daarvan 'een baan te zoeken, en op te houden met elkaar overhoop te schieten en illegale baby's te verwekken'. Altman bewees daarmee onge wild de juistheid van de argumenten van zijn critici, dat voor velen in het zuiden de burgeroorlog kennelijk nog steeds geen ver leden tijd is. Arrestaties na ongeregeldheden West-Kalimantan jakarta ap De Indonesische politie heeft 68 mensen opgepakt die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij ongeregeldhe den in de provincie West-Kali mantan. De rellen hebben sinds vorige maand aan zeker dertig mensen het leven gekost. Dat heeft een woordvoerder van het leger in West-Kalimantan'giste ren gezegd. De reeks incidenten werd in gezet toen een menigte van zo'n vijfduizend Dajaks, de oor spronkelijke bewoners van het gebied, meer dan duizend hui zen en winkels van Madurezen in de provinciehoofdstad Pon- tianak aanvielen en in brand staken. Het geweld sloeg over naar andere plaatsen, hetgeen Maleisië ertoe zette zijn grens met de provincie tijdelijk te sluiten. De avondklok die in Pontia- nak werd ingesteld is inmiddels opgeheven, maar de politie is nog altijd op zoek naar verdach ten. Dat meldt de in Jakarta ver schijnende krant Merdeka. Op andere plaatsen in West-Kali- mantan geldt nog wel een nach telijk uitgaansverbod. Munir, een koopman uit Pon- tianak, zei dat de situatie in sommige delen van de provin cie nog steeds gespannen is. Langs wegen staan volgens hem borden met opschriften als: 'Dajaks verwerpen Madurezen' en 'Madurezen die in ons ge bied komen, zullen worden ver moord'. De Madurezen, die in de ja ren dertig naar West-Kaliman tan begonnen te verhuizen, vor men acht procent van de bevol king van de provincie en de Dajaks 25 procent. De Madure zen zijn moslims, zoals negentig procent van de Indonesische bevolking, en de Dajaks christe nen. Indonesië wordt sinds ok tober geplaagd door geweldda digheden tussen moslims en christenen. brussel aly knol correspondent „Wij zijn een soort sluis waar door de hele puree van de be sluitvorming gaat. Wij maken die brij hanteerbaar. Want je wilt ministers natuurlijk niet lastigvallen met allerlei techni sche details. Uiteindelijk is het de (Europese) raad van minis ters die de besluiten neemt. Wij maken de besluiten hapklaar." Zo omschrijft 'onze man' in Brussel, Ben Bot, in het zojuist verschenen boek Het Hof van Brussel van journalist Arendo Joustra het wekelijkse overleg met zijn veertien collega's uit de andere EU-lidstaten. Komen deze ambassadeurs er niet uit, dan wordt het probleem naar de vergaderingen van de Eu ropese ministers getild. En als ook die het onderling oneens blijven, is er uiteindelijk twee keer per jaar de Eurotop van de Europese leiders die de knoop moet doorhakken. In het boek vormen de passa ges, gewijd aan het handjeklap waar de Europese politiek vaak op neer komt, uitermate smake lijke lectuur. 'Sjacheren' blijkt geen vies woord te zijn: help je mij bij punt 12, dan help ik jou bij punt 25. Joustra beschrijft hoe een 's morgens uit Den Haag aange- reisd ambtenaar tijdens de tra ditionele lange lunchpauzes door de Brusselse binnenstad slentert, mopperend dat er kostbare tijd verloren gaat. Op datzelfde moment zitten colle ga's uit andere lidstaten, die de lunchcultuur beter naar waarde weten te schatten, met elkaar in een restaurant aan tafel om de één-tweetjes voor de middag vergadering met elkaar door te nemen. Het gevolg: de Neder landse ambtenaar kan 's avonds alleen nog maar teleurgesteld op de trein naar huis stappen. Het is (weer) niet gelukt. Het is een beetje overtrokken beeld, zeker omdat er in de laatste jaren een duidelijke ver andering is opgetreden in de omgang van 'Den Haag' met 'Brussel'. Het paarse kabinet lijkt zich meer dan de voor gaande Nederlandse regeringen bewust van wat er kan worden bereikt met de Brusselse 'ruil handel'. Daarbij helpt dat pre mier Wim Kok zijn dossiers kent. Hij wordt dan ook flink geprezen. Auteur Joustra werkte van 1994 tot half 1996 als corres pondent van Elsevier in Brussel. Inmiddels is hij adjunct-hoofd redacteur van het blad gewor den. Die voor Brusselse corres pondenten bescheiden duur van zijn verblijf in Europa's hoofdstad speelt hem in zijn boek een beetje parten. Hij beperkt zich in enkele be schrijvingen te veel tot wat hij persoonlijk heeft meegemaakt, waardoor bijvoorbeeld het inci dent om het gedoogbeleid rond softdrugs onbesproken blijft, evenals het uiteindelijke com promis dat over de Europese politie-informatiedienst Euro pol werd bereikt. Veel hoofdstukken in het boek zijn echter voor wie niet dagelijks met de EU omgaat zeer leerzaam. Onder meer als Joustra uit de doeken doet hoe de Tweede Kamer zich vaak in een veel te iaat stadium over Brusselse besluiten buigt, wan neer er eigenlijk al niets meer aan valt te sleutelen. Daarbij wordt in de Tweede Kamer over het hoofd gezien dat Brussel een steeds grotere greep op de nationale speelruimte krijgt. „Niet Straatsburg en Brussel kenmerken zich door dorpspoli tiek", aldus Joustra, „maar Den Haag. Het dringt nog steeds niet tot het Binnenhof door dat der tig procent van de nationale wetgeving een gevolg is van Brusselse besluitvorming. En die stroom zwelt al meer en meer." Vandaar ook de onderti tel van het boek: Hoe Europa Nederland overneemt. Het boek is doorspekt met anekdotes en fraaie, humoristi sche uitspraken van direct be trokkenen en is zeer vlot en hel der geschreven. Er is geen spoor van droge 'Euro-spraak'. Boven dien is het ook'nog eens een handig naslagwerk geworden, met een uitgebreide verklaren de woordenlijst en een goed re gister. Arendo Joustra: Het Hof van Brussel Uitgeverij Prometheus. 220 pagina's. Prijs 29,90 gul den. londen hans geleunsesluiting te kwalificeren, niet in 1999 in mei te houden parlementsverkie- ring van de.euro is dat een belangrij- I fyiBJHS correspondent van start zal gaan. Clarke vertaalde de zineen. De Wirrall-zetel was in Con- ke reden voor investeerders en snern- I correspondent Het zit de Britse Conservatieven niet mee. Vol trots kondigden zij deze week de elfde achtereenvolgende re corddaling van de werkloosheid aan. Ruim 67.000 mensen in een maand aan een baan helpen, is een wapenfeit dat zij in de bittere verkiezingsstrijd hard nodig hebben. Maar de glans was er meteen af door een dreigement van de Brits-Ne- derldndse multinational Unilever, met 21.000 werknemers een van de groot ste concerns in Groot-Brittannië. Vol gens concernvoorzitter FitzGerald gaat Unilever investeringsplannen in Groot-Brittannië 'heroverwegen' als het land buiten de Europese Monetai re Unie (EMU) blijft. Die waarschu wing kwam hard aan, mede doordat de hoogste baas van Toyota een paar weken geleden precies hetzelfde zei. Natuurlijk werd van Conservatieve kant meteen geprobeerd het effect van FitzGeralds dreigement te ver zachten. Volgens minister Clarke (fi nanciën) is het vrijwel zeker dat de euro wegens problemen van een groot aantal landen om zich voor aan sluiting te kwalificeren, niet in 1999 van start zal gaan. Clarke vertaalde de opmerkingen van de Unilever-voor- zitter als een pleidooi tegen ondoor dachte stappen. „FitzGerald wil net als ik alle opties openhouden en geen overhaaste aansluiting bij een een heidsmunt", zei hij voor BBC-radio. Dat was een heel optimistisch naar zich toetrekken van een tweede waar schuwing van de Unilever-topman, namelijk dat de EMU niet om politie ke redenen moet worden nagestreefd, maar om de gezamenlijke Europese markt te versterken. De aandrang om vanuit een positie ve houding actief mee te werken aan introductie van de euro werd uiter aard zoveel mogelijk genegeerd door Labour, dat over die euro slechts een fractie minder aarzelend en afwach tend is dan de Coriservatieven. Maar dat verhinderde oppositiekopstukken niet met grote dankbaarheid dit Uni- lever-cadeautje aan hun verkiezings campagne te accepteren. Unilever is de grootste werkgever in het kiesdistrict Wirral bij Liverpool, waar eind deze maand een tussentijd se verkiezing wordt gehouden, die als graadmeter wordt beschouwd voor de in mei te houden parlementsverkie zingen. De Wirrall-zetel was in Con servatieve handen, maar zal volgens de opiniepeilingen door Labour wor den ingepikt. Labour-voorman Cun ningham beschuldigde het kabinet- Major dan ook onmiddellijk van het in de waagschaal stellen van 1.200 ba nen. De kritiek uit het bedrijfsleven gaat echter niet alleen om de onzekerheid over wat de intern verdeelde Conser vatieven met de euro doen. Er is ook grote zorg over een ander pronkstuk van de Conservatieve verkiezingspro paganda, het sterke pond. Sinds zo mer vorig jaar is de Britse munt zo'n 25 procent in waarde gestegen. Dit tot groot verdriet van exporteurs die de prijs van hun product navenant om hoog zien gaan. De stijging van het pond wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de Britse economie in het kielzog van Amerika in een opwaartse cyclus zit, waarbij de rest van Europa nog niet aansluit. Daarbij komt dat de ren testand kunstmatig hoog wordt ge houden en de Duitse mark zwaar on der druk staat. Met alle politieke on zekerheid in Europa rond de invoe ring van de.euro is dat een belangrij ke reden voor investeerders en specu lanten om naar de Britse munt te vluchten. Een gevolg van het sterke pond is echter dat Groot-Brittannië voor buitenlandse ondernemingen niet langer een lage-lonenparadijs is. Jarenlang lag het Britse uurloon op de helft van het Europese gemiddelde, nu benadert het de lonen die in Frankrijk en Duitsland worden be taald. Clarke weigert echter te bezwijken in het al enige maanden durende ge vecht met de centrale Bank of Eng land. Die zou het liefst een discon toverhoging van 6 naar minimaal 6,25 procent zien teneinde de binnenland se bestedingen af te remmen door kredieten duurder te maken. Dat zou weliswaar de druk op de munt doen toenemen, maar ook een prijsverho gend effect hebben op de binnen landse markt. Duurdere producten in de winkels, hogere hypotheekrentes, onvrede bij de consumenten, dat kan een regering in verkiezingsnood zich niet permitteren. Op langere termijn echter, en dat is de waarschuwing van het bedrijfsleven, dreigt Groot-Brit tannië zich uit de markt te prijzen. De Britse minister van financiën Clarke. Gepensioneerden staan in Moskou in de rij bij een vrachtwagen vol melk. Onder de ouderen is paniek uitgebroken na berichten dat de overheid de uitkering wil schrappen die na hun pensionering door blijven werken. Dat moeten ze wel, omdat het pensioen niet toereikend is. foto reuters viktor korotayev utrecht-leiden erik van schaik Indonesië raakt overbevolkt en dat begint zijn tol te eisen. Uit de dichte oerwouden van Borneo ko men berichten dat er vorige maand honderden, mogelijk zelfs duizenden doden zijn geVallen bij rellen tussen de Dajak-stam en moslim-immigranten. Maar er is meer aan de hand. President Suharto riep een pasge boren jongetje op Lombok onlangs uit tot de tweehonderdmiljoenste inwoner van Indonesië. Al die Indonesiërs behoren tot zo'n drie honderd etnische groeperingen en wonen verspreid over 13.000 eilan den. Dat zij tot één staat behoren, is haast een wonder. De Indonesische regering is er sinds Soekarno veel aan gelegen om de eenheid van het land te be vorderen en de verschillende etni sche groeperingen met elkaar te vermengen. Daartoe voert zij 'transmigratieprogamma's' uit: honderdduizenden inwoners op overbevolkte eilanden als Java en Bali worden overgeplaatst naar Irian Jaya en Kalimantan (Borneo). „Op Borneo pakt dat beleid ave rechts uit", zegt prof. R. Schefold, hoogleraar Zuid-Oost-Aziatische Studies in Leiden. „De grote stam men van de binnenlanden, zoals de Dajaks, hebben altijd al proble men gehad met de Maleisische kustbevolking. Het gaat nu om hun land. De regering claimt dat als 'le ge grond' waar de migranten zich mogen vestigen. Dat ziet de lokale bevolking als een bedreiging." Begin dit jaar stak een immi grant van het Oost-Javaanse eiland Madura twee Dajaks neer bij Sing- kawang op West-Kalimantan. De aanleiding zou ruzie om een meis je zijn geweest. De Dajaks namen bloedig wraak en vijfduizend Ma durese immigranten sloegen op de vlucht. De onlusten breidden zich vervolgens uit en Jakarta stuurde troepen. Bij gevechten in de afgele gen stad Sanggau werden vorige week 130 Dajaks door het leger ge dood. Het zijn niet alleen landrechten die de recente onlusten uitlokken. Uit honderden topmodellen als speciale aanbieding bij Van Til: plintvrije banken van HF Style, voor een luchtige optiek op het moderne design-interieur. "Mistral" biedt perfect zitcomfort en heeft deels donsgevulde kussens met afritsbare hoezen. Zolang de voorraad strekt, bekleed met (3,5 mm dik!) BULL-leder, bij Van Til 2,5- zits (180 cm) 3 zits 210 cm) van 9135 - Nu voor 5700.- Leverbaar in diverse kleuren. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7