Serviërs krijgen laatste kans in Brcko 06-0036 jj Grote beroering rond moord op zwarte in Zuid-Londen Heeft u vragen over Je veiligheid van vlees? ibrekers slaan slag ij politie en parlement Buitenland Kohlenpott protesteert Paus wil dat embryo's wettelijke status krijgen Netanyahu: 'Met Syrië praten zonder voorwaarden vooraf TERDAG 15 FEBRUAR11997 1 tussische bevolking slinkt snel 19 nsKQUDe Russische bevolking neemt jaarlijks met een mil- S( en personen af. Dat heeft de onderminister van volksgezond- le eidAleksandrTsaregorodtsov gisteren bekendgemaakt. De af- •0 Jopen vijfjaar is het geboortecijfer met 23 procent gedaald, e iwijl het sterftecijfer met 32 procent toenam. Volgens Tsare- a) jrodtsov bedreigt de demografische situatie de veiligheid van Vc eiland. Het Russisch bureau voor de statistiek heeft becijferd it Rusland eind 1996 147,5 miljoen inwoners had. atrouilles op skipistes Val d'Isère ti d'isére Het Oost-Franse skioord Val d'Isère begint deze p iaand met veiligheidspatrouilles op de skipistes. De toezicht- in ouders moeten ervoor zorgen dat de skiërs anderen niet in ge- iar brengen. Als bijvoorbeeld een skiër met hoge snelheid af- event op een groep kinderen, dan moet een patrouilleur de Éstëin actie komen. ,,Wij zijn geen politie. Wij zijn er niet voor ,eirepressie maar voor preventie en opvoeding", aldus een van patrouilleurs. aïrese soldaten nemen de benen ir-es-salaam In de Tanzaniaanse plaats Kigoma zijn 161 Zaïre- soldaten aangekomen die de strijd met de rebellen in Oost- üre zijn ontvlucht. Dat meldde de Zaïrese radio gisteren. De bldaten hadden geweren, handgranaten en een grote hoeveel- lid munitie bij zich. Ze zeiden te zijn gevlucht uit de provincie uid-Kivu, die bijna geheel in handen van de rebellen zou zijn ■vallen. !elstraf voor Reemtsma-ontvoerders lmburg Een rechtbank in de Noord-Duitse stad Hamburg ieft twee ontvoerders van de Duitse multimiljonair Jan Philipp lemtsma gisteren veroordeeld tot respectievelijk 10,5 en vijf ar cel. Wolfgang Koszics (55) en Peter Richter (59) hebben een jkentenis afgelegd. Reemtsma, erfgenaam van een van de ootste Europese sigarettenfabrikanten, werd in maart vorig ar voor zijn huis in Hamburg ontvoerd. Hij kwam 33 dagen la- vrij nadat een losgeld van 30 miljoen mark (34 miljoen gul- in) was betaald. iwitser misbruikte 1.500 kinderen rich» Een Zwitserse rechtbank heeft gisteren besloten een za lf nman in voorarrest te houden omdat hij op Sri Lanka 1.500 ej nderen seksueel zou hebben misbruikt. De man werd dinsdag aankomst op het vliegveld van Zürich aangehouden. De 54- a ige Viktor Baumann kan een gevangenisstraf van maximaal in jaar krijgen. In Zwitserland staat op seksuele omgang met nderen maximaal vijf jaar cel. Als kan worden aangetoond er sprake was van dwang, kan de straf worden verdubbeld. J iloten Israël warrig geïnstrueerd .Aviv» Een commissie die onderzoek heeft gedaan naar de iizaak van het ongeluk waarbij twee weken geleden twee Is- ilische legerhelikopters waren betrokken, concludeert dat de oten onduidelijke en verwarrende instructies hadden gekre- i. De botsing tussen de twee helikopters kostte alle 73 inzit- ïden het leven. aab duikt diep in de rode cijfers :kholm De Zweedse autofabrikant Saab heeft een zeer :ht jaar achter de rug. Het bedrijfsresultaat was 658 miljoen ion (167 miljoen gulden) negatief na een winst van 737 mil- [en kroon in 1995. Het nettoverlies belooptzelfs 1,24 miljard joon (315 miljoen gulden). Topman Robert Hendry noemde Iteren drie oorzaken voor het verlies. In de eerste plaats moest lab meer uitgeven om zijn imago als luxe automerk op te hou- Jn en het dealernet te verbeteren. Daarnaast drukte de koers- Ijging van de Zweedse kroon de winstmarges in het buitenland ■stegen de ontwikkelingskosten. ranse boer verliest strijd om grot Ij, rus» De Franse boer Pierre Coulange moet zijn grond in Pont M Are, waaronder grotten met 300 prehistorische tekeningen zijn itdekt, voor een gering bedrag aan de staat verkopen. Dat heeft Tl n rechtbank gisteren beslist. Volgens de rechter hoeft de staat lulange slechts 3.700 gulden te betalen. Coulange wil zijn ond in de Ardeche houden om er een toeristische attractie van maken. Moet hij er toch afstand van doen, dan wil hij er 278 iljoen gulden voor hebben. De tekeningen in de Ardeche zou- Én mooier zijn dan de beroemde grotschilderingen van Las- ux(Dordogne). STAD RUNA HELLINGA hadden ze zeker, de dieven onlangs in het hoofdbureau politie in Pretoria een com- le geldautomaat uit elkaar roefden en meenamen. De ers zijn nog steeds niet ge- den, evenmin als degenen het de rechters en advoca- in Pretoria's gerechtshof on gelijk maakten een kopje ie te drinken. Daar zijn alle l'[ jes, schoteltjes, lepeltjes, iezetapparaten en zelfs de koffievoorraad gestolen. Hoe serieus moeten we alle praken over betere bestrij- van de criminaliteit nemen le politie en de rechters zelfs ei igen huis de boel niet op or- kunnen houden", vroeg de rale parlementariër Tony i zich deze week af. aar het Zuid-Afrikaanse ement heeft ook zelf de no- boter op het hoofd. On- ks alle debatten over mis- e* idbestrijding wordt uit het ementsgebouw ook het no- gestolen. Bijvoorbeeld de lijnen die speciaal waren laakt voor het bezoek van de se koningin Elizabeth, een «camera, deurknoppen, boiler, computers, een be- Stad blijft onder internationaal toezicht in Ser\'ische handen De omstreden Bosnische stad Brcko blijft voorlopig nog in Servische handen, maar wel onder internationaal be stuur. Een definitief besluit over de toekomstige status van de strategisch" zeer belangrijke stad volgt uiterlijk in maart 1998. Dat heeft de Amerikaanse bemiddelaar Ro berts Owen gisteren in Rome bekend gemaakt. De uit spraak kwam als een grote verrassing en wordt be schouwd als laatste waarschuwing aan de Serviërs. bevolking van de 87.000 inwo ners tellende gemeente Brcko voor bijna 70 procent uit mos lims en Kroaten. Nadat de Ser viërs de stad hadden veroverd, vermoordden ze er volgens schattingen van de Bosnische regering 3.000 moslims. Vrijwel alle Kroaten en moslims sloegen daarna op de vlucht. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Donderdag viel in diplomatieke kringen nog te beluisteren dat de stad definitief aan de Bosni sche Serviërs zou worden toege wezen. Die veroverden Brcko in 1992 na felle gevechten. Voor de oorlog bestond de De vraag wie Brcko krijgt toe gewezen, de Bosnische Serviërs of de moslim-Kroatische federa tie, was zo netelig dat het hele vredesakoord van Dayton er op stuk dreigde te lopen. Het 'Brcko-probleem' werd daarom uit de vredesonderhandelingen gelicht en voorgelegd aan een internationale arbitrage-com missie onder leiding van de 72- jarige Amerikaanse jurist Ro berts Owen. Die commissie, waarin ook de Bosnische Serviërs en de mos- lim-Kroatische federatie verte genwoordigd waren, moest ui terlijk vandaag een voor alle partijen bindende uitspraak doen. Tijdens onderhandelin gen in Rome kwamen de partij en echter geen stap dichter bij elkaar. Zowel vertegenwoordi gers van de federatie als zegslie den van de Bosnische Serviërs dreigden de afgelopen dagen openlijk met een nieuwe oorlog om Brcko. Owen kwam daardoor tot de conclusie dat het nog te vroeg is voor een definitief oordeel over de status van de omstreden stad. Het voorlopige oordeel van Owen betekent dat Brcko tot uiterlijk maart 1998 onder bestuur van een nog te benoe men 'internationale supervisor' komt te staan. Die supervisor zal er, ge steund door een multinationale politiemacht, op toe moeten zien dat de bepalingen van het vredesakoord van Dayton voortaan in Brcko worden nage leefd. Het vredesakkoord voor ziet onder andere in de vrijheid van beweging en de mogelijk heid voor alle vluchtelingen naar hun vooroorlogse huizen terug te keren. Tot nu toe hou den de Serviërs in Brcko dat met alle middelen tegen. Het besluit van Roberts Owen houdt in feite in dat de Bosni sche Serviers in Brcko onder cu ratele worden gesteld en een laatste kans krijgen. Dat bleek ook uit de uitleg die de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, John Korn- bochum Meer dan 200.000 mensen vormden gisteren in het Ruhrgebied (bijgenaamd de Kohlenpott) een menselijke keten met een lengte van ruim 93 kilometer. De betogers zijn diep bezorgd over het dreigende verlies van 200.000 arbeidsplaatsen in de steenkoolindustrie in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. De banen staan op de tocht doordat de bondsregering miljarden aan subsidie dreigt in te trekken. Het menselijke 'solidariteitslint' liep van Neukirchen-Vluyn aan de Nederrijn tot Lünen in Westfalen. Deze foto werd gemaakt in Bochum. foto epa uta rademacher ademingsapparaat, magnetrons en creditcards. Opmerkelijk wa ren verder de verdwijning van een pistool dat een parlements lid tegen de regels in mee naar binnen had genomen, en het feit dat de loper voor alle deu ren van de nieuwe zuidvleugel van het parlementsgebouw weg is. Veel diefstallen worden niet eens meer aangegeven. De be stolenen achten aangifte zin loos, omdat er maar heel zelden iemand wordt aangehouden. Alle tot nu toe gepakte dieven bleken mensen te zijn die in het parlement werken. Er bestaat een sterk vermoeden dat som mige agenten die het complex bewaken, medeplichtig zijn. An ders is haast niet te verklaren dat mensen met zaken als vloerkleden en tv-toestellen kunnen wegkomen van een ter rein dat aan alle kanten wordt bewaakt. Enige tijd geleden werd bij een politieagent thuis een bar- meubel aangetroffen dat uit het parlementsgebouw afkomstig was. De man is nog steeds niet aangehouden of ontslagen. Wel schijnt er een 'intern onder zoek' naar dit zaakje te zijn be gonnen. Nieuwe stap in strijd tegen abortus LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT 'Moordenaars', schreeuwde gis teren een vette kop over de vol le breedte van de voorpagina van het Britse -schandaalblad Daily Mail. Daaronder prijkten de portretten en de namen van vijf jongeren. Volgens de Orde van Advocaten en een groot aantal politici ging de Mail daarmee ver over de schreef. Want de vijf, allen blank en ver dacht van de moord op de zwarte teenager Stephen Law rence, zijn door de rechter niet veroordeeld. Stephen Lawrence, beschre ven als een rustige, veelbelo vende student, werd in 1993 in Zuid-Londen vermoord toen hij op de bus stond te wachten. Hij werd zonder enige aanleiding aangevallen door vijf mannen. De politie deed er zeer lang over om tot arrestaties te komen, hoewel een vriend van Stephen signalementen had verstrekt. Voor de strafrechter bleek de ze getuige echter te aarzelen. Twee van de vijf werden daarop niet gedagvaard, de andere drie werden vorig jaar van vervol ging ontslagen. Dit tot grote woede van de zwarte gemeen schap. Lawrence's moeder spande daarop een civiele zaak tegen de vijf aan, die vorige week in Londen diende. De rechter van instructie was echter machteloos, want de vijf verborgen zich achter 'een muur van stilte', aldus de rech ter. Ze beriepen zich op hun recht om geen verklaringen af te leggen die henzelf zouden kun nen belasten. De rechtbank stelde vervolgens wel vast dat Lawrence het slachtoffer was van een 'racistische moord'. Volgens de familie van Law rence is het vrijuit gaan van het vijftal te danken aan het lakse optreden van de politie. Die zou de familie uitputtend hebben onderdvraagd in plaats van te jagen op de daders. „Het leek wel of Stephen de verdachte was", zei Stephens moeder deze week. Ze weigert zich bij de gang van zaken neer te leggen en heeft, met steun van familie en de zwarte gemeenschap, de politie wegens wanprestatie voor de rechter gedaagd. Volgens advocaat Imran Chan van de Lawrence-familie heeft de Mail gedaan wat de autori teiten weigeren: het onderzoek heropenen. Advocaat Michael Holmes van een van de vijf jon geren zei gisteren dat zijn cliënt onzet is over de beschuldiging van de Mail. „Hij houdt vol on schuldig te zijn en voelt zich nu berecht door de media." De zaak Lawrence heeft de verhoudingen tussen blank en zwart in de volkswijken van Zuid-Londen volgens sociaal werkers zwaar onder druk gezet. Bovendien zou het vertrouwen van de zwarte gemeenschap in het rechtssysteem tot het nul punt zijn gedaald. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Paus Johannes Paulus II heeft zich gisteren met kracht uitge sproken voor het toekennen van een wettelijke status aan em bryo's. Dit is volgens hem het beste wapen tegen abortus, een ingreep die hij opnieuw typeer de als een. product van de 'cul tuurvan de dood'. De paus richtte zich vooral tot een groep Italiaanse politici en intellectuelen die pleit voor 'het statuut van de ongeboren men selijke vrucht'. De beweging, die ook in niet-katholieke kringen aanhang heeft, wil naar eigen zeggen op vreedzame wijze abortus ter discussie stellen. Onder de intiatiefnemers be vindt zich de vroegere socialisti sche premier Giuliano Amato. De paus zei gisteren dat het 'historische uur' aangebroken is voor de 'beslissende stap die moet leiden tot juridische be scherming van het ongeboren leven'. „Het menselijke leven moet vanaf de conceptie wor den beschouwd als een per soon. Vanaf hetzelfde moment zijn dus ook de meest funda mentele mensenrechten van toepassing", aldus de paus. Dat de kerkvorst zich met zijn aanval begeeft op het terrein van de wetgevers van nationale staten deert hem niet. Integen deel. Hij veroordeelde die staten scherp met de opmerking: „Hoe kunnen we vergeten dat in onze tijd een bijna onvoorstelbare slachting plaatsvindt onder on schuldige wezens dankzij mo derne wetten". Volgens de paus zal de juridi sche bescherming van de onge boren vrucht de basis vormen voor het respect voor alle ande re 'broze momenten van het be staan'. Johannes Paulus II doelt hiermee op gehandicapten en patiënten in de terminalë fase. blum, gisteren in Rome gaf. Volgens Kornblum is het voorlopige vonnis van Owen 'een laatste waarschuwing' voor de Serviërs. ,,Als die de uitvoe ring van het vredesakkoord van Dayton niet beter ter hand ne men, zal Brcko een speciale sta tus krijgen", aldus Kornblums interpretatie. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vergaderde gisteravond in New York nog over de uitspraak van de com missie. De Veiligheidsraad werkt aan een verklaring waarin alle partijen worden opgeroe pen samen te werken met de internationale supervisor. Doodstraf voor volkerenmoord in Rwanda KIGALIRtr-AFP Een Rwandese rechtbank heeft Froduald Karamira gisteren ver oordeeld tot de doodstraf we gens betrokkenheid bij de vol kerenmoord in 1994. Karamira, zelf een Tutsi, zou als vooraan staand politicus leiding hebben gegeven aan de moordpartijen op Tutsi's en gematigde Hutu's. „Hij heeft oorlogsmisdaden op zijn geweten. Hij leidde de Interahamwe (de Hutu- doodseskaders) en doodde zelfs zijn eigen buren", aldus rechter Rutaremara in een toelichting op het vonnis. Karamira is ook veroordeeld tot betaling van een schadever goeding van omgerekend 29 miljoen gulden aan de nabe staanden van de slachtoffers van de genocide. Hij gaat tegen het vonnis in beroep. De 50-jarige zakenman/politicus Karamira is weliswaar een Tutsi, maar hij sloot zich aan bij de Hutu- meerderheid die in 1994 onge veer 500.000 Tutsi's en gematig de Hutu's afslachtte. Uiteinde lijk greep de Tutsi-minderheid de macht in Rwanda. Karamira ontvluchtte daarop het land. Hij werd in juni 1996 in Ethiopië gearresteerd. Parlement Praag steunt akkoord met Duitsland PRAAG AFP-Rtr Het Lagerhuis van het Tsjechi sche parlement schaarde zich gisteren achter de verklaring over de verzoening tussen Tsje chië en Duitsland. De stemming volgde op vier dagen van verhitte discussies. Vooral de oppositionele com munisten en uiterst rechts keer den zich daarbij tegen de ver zoening. Ze zien daarin een uit verkoop aan Bonn. Uiteindelijk stemden 131 par lementariërs in met de verzoe ning, 59 afgevaardigden bleven tegen. Tadzjikistan: drie gijzelaars vrijgelaten MOSKOU-DUSJANBE Rtr-AFP Tadzjiekse rebellen zijn gisteren begonnen met de vrijlating van veertien gijzelaars. Volgens functionarissen komen alle gij zelaars vrij als 35 Tadzjiekse op standelingen uit Afghanistan zich bij de rebellen hebben ge voegd. Rebellenleider Sadirov heeft drie gijzelaars toestemming ge geven het rebellenbastion op 80 kilometer van de hoofdstad Dusjanbe te verlaten. Ze moe ten terugkeren met de opstan delingen die vanuit Afghanistan zijn overgevlogen. Sadirov sprak gisteren het be richt van een dag eerder tegen dat een gijzelaar zou zijn dood geschoten. 1 Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? "'Bel dan de gratis informatielijn van het Voorlichtingsbureau Vlees: van 8.oo - 23.00 uur, maandag t/m zaterdag Voorlichtingsbureau Vlees WASHINGTON AP De Israëlische premier Netanyahu heeft Syrië gisteren voorgesteld de vredesbe sprekingen voort te zetten, 'met kennis name' van de territoriale concessies die eerdere Israëlische regeringen hebben aangeboden ten aarizien van de Golan- hoogvlakte. Netanyahu zei dat de on derhandelingen wat hem betreft kun nen worden hervat zonder voorwaarden vooraf. Ook zei hij klaar te zijn voor een ontmoeting met de Syrische president Assad. „Als president Assad de weg van de vrede kiest, zal hij in ons een redelijke gesprekspartner vinden", zei Netanyahu tijdens zijn bezoek aan Washington te gen journalisten. De onderhandelingen werden begin vorig jaar afgebroken na een reeks Pa lestijnse aanslagen in Israël. Daaraan voorafgaand had de toenmalige Israëli sche regering Syrië de terugtrekking van Israel van de Golan-hoogvlakte aange boden in ruil voor vrede. Syrië zegt pas met de regering-Neta- nyaihu te willen onderhandelen als ze deze toezegging, die Syrië als bindend beschouwt, overneemt. Israël voelt hier echter niets voor. Gisteren zei Neta nyahu dat zijn regering slechts 'onderte kende akkoorden' kan nakomen. Zijn aanbod om 'kennis te nemen' van wat in eerdere onderhandelingen is aange boden, wordt echter wel als een handreiking gezien. De Amerikaanse president, Clinton, toonde zich op basis van de voorstellen die Netanyahu aan hem heeft voorge legd optimistisch over de kans dat de besoprekingen tussen Israël en Syrië worden hervat. Ook Netanyahu zei er vertrouwen in te hebben dat de onder handelingen weer op gang komen. De precieze inhoud van Netanyahu's voorstellen werd niet onthuld. Dat de premier de besprekingen met Syrië zon der voorwaarden vooraf wil hervatten, duidt er echter op dat hij mogelijk be reid is een deel van de Golan-hoogvlak te aan Syrië terug te geven. Maar vol gens de Israëlische krant YediotAhronot heeft Netanyahu aan Clinton en diens minister van buitenlandse zaken, Al bright, gevraagd 'Assad duidelijk te ma ken dat de mogelijkheid van een totale terugtrekking van de Golan voor ons nietbestaat'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5