Londen 99.- Bonden voelen niets voor verkopen vakantiedagen 'Die Spanjaarden zijn bezig met pure doodslag' Fortuyn:Natuurlijk wil ik provoceren met mijn Binnenland PvdA wil studenten in het MBO ontzien Unicef confronteert scholieren met Derde Wereld Tekorten sociale fondsen veel groter dan geraamd EU zet RTL 5 onder druk IrERDAG 15 FEBRUAR11997 etswijziging voor onbetaald verlof ihaag Om het opnemen van onbetaald verlof mogelijk te aken, is het nodig de WW, de WAO, de Ziektewet en de zieken- ïdsverzekering aan te passen. Werknemers moeten niet langer t risico lopen dat zij door het opnemen van onbetaald verlof nsociale-zekerheidsrechten verspelen. Ook moeten zij gedu ide de verlofperiode recht hebben op een ziekenfondspremie n dertig gulden per maand. Dat staat in de nota Onbetaald rlof en sociale verzekeringen van minister Melkert van sociale ken en werkgelegenheid. leen toestemming kooigevechten n bosch De rechtbank in Den Bosch vindt dat burgemeester wethouders van Den Bosch gelijk hebben dat zij kooigevech- i niet toestaan in de gemeente. De organisator van het toer- ioi, dat in maart in sporthal Maaspoort in Den Bosch zou latsvinden, verloor hiermee gisteren een door hem aange- annen kort geding tegen Den Bosch. De president vindt dat j dit soort gevechtssporten geen uniforme, door enige sportor- nisatie voorgeschreven regels zijn, een nationale en interna- inale sportorganisatie ontbreekt, er geen indeling in (gewichts assen is en dat in de praktijk nauwelijks regels bestaan. sjechië straft Nederlanders aag-denhaag» Een Tsjechische rechtbank heeft gisteren drie iderlanders wegens drugshandel veroordeeld tot gevangenis- affen van respectievelijk drieënhalf, drie en tweeënhalf jaar. zijn veroordeeld wegens de productie van synthetische drugs. veroordeelden hebben hoger beroep tegen het vonnis aange- ;end. eels vrijspraak in woonwagenzaak rdrecht De Dordtse rechtbank heeft gisteren zeven van de rtien verdachten in de Dordtse woonwagenzaak vrijgespro- a. De hoofdverdachte kreeg de hoogste straf met zes maanden of 240 uur dienstverlening. Tijdens een politie-inval in een onwagenkamp ontstonden vorig jaar ernstige ongeregeldhe- Tegen de hoofdverdachte was vijftien maanden cel geëist arvan vijf maanden voorwaardelijk. De inval geschiedde om aantal huiszoekingen uit te voeren. De bewoners vreesden truiming en kwamen in opstand. leur open voor buitenlandse loterijen t haag Buitenlandse loterijen moeten in Nederland vrij baan jgen. De Wet op de kansspelen, die hun activiteiten verbiedt, n strijd met het EU-verdrag. De wet discrimineert ten onrech- ondernemingen uit een andere EU-lidstaat. De president van Haagse rechtbank, mr. A. van Delden, heeft dit gisteren be- ald in een door de Postcode loterij (PCL) aangespannen ge- ïg tegen de Suddeutsche klassenloterie (SKL). imburgs dialect officieel erkend haag» Het kabinet heeft het Limburgs gisteren officieel er- nd als een dialect. Gedeputeerde Staten van Limburg hadden ïatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) hierom ver- cht. Volgens GS is de erkenning van politieke betekenis en een vestiging van de eigen culturele identiteit van Limburg. iustace rechterhand van Boonstra ihoven Philips-president Cor Boonstra hééft zijn medebe- turder Dudley Eustace gepromoveerd tot vice-chairman. Met ze nieuwe functie klimt de 60-jarige Engelsman op tot tweede an van het elektronicaconcern. Eustace was in de raad van be- tur verantwoordelijk voor de financiën. WD wil af van het landelijke stbeleid dat haar eigen land- iwminister Van Aartsen voor staat. Tweede-Kamerlid ir de WD Blauw wil voorko rt dat boeren die nauwelijks milieu vervuilen, toch met rlei regels worden gecon- tteerd die hen op kosten ja- De boerenorganisatie LTO Ierland ziet wel wat in uws idee. lm het mestprobleem in Ruime keus, kleine prijs: Sirl. ii m ill naar Londen. U will een keuze uit 13 vertrek- jilen per dag. I wilt kunnen kiezen uil London Stansted of London Lil\ \irport. En u wilt kunnen vertrekken uit )msicrdum of Botterdam. Wat mag dat kosten? Uij \ir I K nu vanaf 99,-* voor een enkele reis. Wanneer u maar wilt. En voor een retourvlucht Wlaalt 11 slechts 198,-. Bel GPD Geassocieerde Pers Diensti den haag gpd Ex-hoogleraar en publicist Pim Fortuyn heeft met zijn nieuwe boek 'Tegen de islamisering van onze cultuur' veel losgemaakt. Kritiek kwam er vanuit moslimkringen, waar Fortuyns uitlatingen wor den beschouwd als koren op de molen van ex treem-rechts. Lof kwam er van CD-leider Jan maat, die hem een Kamerzetel voor zijn partij in het vooruitzicht stelt. Fortuyn moest er gisteren tijdens de officiële presentatie van zijn boek om lachen. „Natuurlijk wil ik provoceren." In zijn nieuwe boek gaat de Rotterdammer te keer tegen de islam. Dit geloof geeft volgens hem geen ruimte aan de democratie of de gelijkwaar dige behandeling van vrouwen en homoseksue len. „Conflicten die worden veroorzaakt door de islam in landen als Egypte en Algerije zullen zich naar Europa verplaatsen, omdat moslims hier in een sociale en economische onderklasse terecht komen", vindt Fortuyn. Hij wil daarom buiten landers die geen economische bijdrage leveren aan onze samenleving, weren aan de grens. „Ik ga binnenkort met de heer Fortuyn praten", zegt Janmaat. „Hij vyijst op een problematiek die wij van de CD al veel langer onderkennen." Zelf voelt de publicist er weinig voor in te gaan op het aanbod van Janmaat om voor de CD in de Kamer te gaan zitten. Maar hij is blij met de aandacht voor zijn nieuwe boek die hij hierdoor trekt. „Een goed idee is niet minder waardevol als Janmaat het er ook mee eens is", zegt hij zonder last te hebben van bescheidenheid. „Om de discussie aan te zwengelen moet je provoceren. Ik word ziek van de truttigheid in Nederland." Voor de jongeren binnen het CDA gaat Fortuyn echter te ver. Eerder deze maand werd op een bij eenkomst van hen een lijst opgesteld van mensen die de jeugd graag in de Kamer zou zien voor de christen-democraten. Fortuyn kwam op eerf ver kiesbare plaats terecht. „Maar ik schrik erg van zijn uitlatingen", zegt Ad Koppejan, initiatiefne mer van de beweging (Confrontatie met de toe komst) voor jonge CDA'ers in een reactie. „Hier distantiëren wij ons van. Als Fortuyn deze opvat tingen ventileert, hoort hij niet in de Tweede Ka mer thuis." Iemand die zich niet laat provoceren door de uitlatingen van de ex-hoogleraar is Mohammed Rabbae, Kamerlid voor Groen Links. Hij nam gis teren het eerste exemplaar van het omstreden boek in ontvangst. „Ik ben blij dat Fortuyn oog heeft voor maatschappelijke problematiek", zegt hij. „Inderdaad zijn er problemen onder allochto nen. Ze hebben een achterstand in het onderwijs, op de arbeidsmarkt en wonen in slechtere buur ten. Maar zijn waarschuwing dat hun sociale ach terstand leidt tot moslimfundamentalisme be grijp ik niet. Ik heb nog nooit een moslim in Ne derland horen roepen dat de scheiding tussen kerk en staat moet worden opgeheven, zoals For tuyn suggereert. Hij creëert problemen die niet bestaan. En als hij denkt dat het dragen van hoofddoekjes een bewijs is dat alleen binnen de islam vrouwen worden onderdrukt, dan moet hij maar eens in blijf-van-mijn-lijfhuizen komen kij ken. Daar vluchtten al vrouwen naar toe voordat er moslims naar Nederland emigreerden." Het voorstel van de Sociaal-Economische Raad (SER) om werknemers de mogelijkheid te geven vakantiedagen te verkopen, heeft weinig kans van slagen. De grootste vak bonden, Abvakabo en de Industriebond FNV, willen dit niet in de CAO's vastleggen. amsterdam anp De SER, waarin ook de vakbe weging is vertegenwoordigd, adviseert aan minister Melkert over een wijziging in de vakan tiewetgeving. Daarbij hebben de leden van de raad het com promis bereikt dat werknemers vakantiedagen van vijfjaar kun nen opsparen voor langdurig verlof (wens van de vakbewe ging) en dat werknemers over tollige vakantiedagen kunnen verkopen (wens van onderne mers). Momenteel is het wettelijk verboden om vakantiedagen te verkopen. De SER wil nu dit verbod opheffen voor mensen die volgens hun CAO meer dan twintig vrije dagen hebben, het wettelijke minimum. Nadere af spraken hierover moeten partij en in de CAO's maken, aldus de SER. De mogelijkheid voor het op sparen van vakantiedagen jui chen de bonden toe, maar het verkopen van vakantiedagen is uit den boze. De Abvakabo en de Industriebond sluiten de grootste CAO's in Nederland af, zoals die voor het ziekenhuis wezen, de ambtenaren, de me taalindustrie, Philips, Hoog ovens en de schoonmaak. De bonden wijzen erop dat het de afgelopen jaren de groot ste moeite heeft gekost om de arbeidsduur te verkorten. Het was de bedoeling van deze ATV dat er meer banen zouden ont staan. De zwaarbevochten kor tere werkweek wordt in de prak tijk ongedaan gemaakt als men sen vrije dagen gaan verkopen, redeneren de bonden. „Wij zijn uitermate terughoudend met het omzetten van vrije tijd in geld", aldus CAO-coördinator H. Krul van de Industriebond. Hij wil hooguit in een zeer klein aantal sectoren, waar al veel ATV is doorgevoerd, dis cussiëren over de verkoopmo gelijkheid van snipperdagen. Bijvoorbeeld bij .AKZO Nobel is dat al in beperkte mate moge lijk. In het voorstel van de SER gaat het overigens alleen om de verkoop van de vakantiedagen die boven het wettelijk mini mum van twintig per jaar uitko men. ATV-dagen kunnen niet worden verkocht. De vakbon den redeneren echter dat het in de praktijk niet uitmaakt of een werknemer een ATV-dag of een vakantiedag verkoopt. VD wil regionaal mestbeleid kaart te brengen is Nederland in drie regio's verdeeld. Regio I is het overschotgebied Brabant en Limburg. Overschotgebied II wordt gevormd door de provin cies Overijssel, Gelderland en Utrecht. De rest van het land vormt Regio III, het gebied waar mestoverschotten een onbe kend fenomeen zijn. Regio III zou daarom in het voorstel van Blauw gevrijwaard moeten wor den van allerlei milieumaatre- gelen. Een foto uit het lespakket van Unicef: twee jongetje spelen in een verwoest huis in het Palestijnse vluchtelingenkamp Chatila in West Beiroet. FOTO NICOLE TOUTOUNJI den haag gpd Hoe confronteer je leerlingen van de basisschool met de pro blemen van kinderen in ontwik kelingslanden? Van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, mag je een positieve in steek verwachten. Niet direct la ten zien hoe slecht kinderen het in veel landen in de Derde We reld hebben. Toon ook maar eens hoe de kinderen daar spe len, ruzie maken, vrienden vin den en verhuizen. Deze gedachte ligt ten grond slag aan het lespakket 'Kinderen eerst' dat Unicef Nederland vandaag presenteert. Als thema is gekozen voor 'kinderen in moeilijke omstandigheden'. Het gaat in het bijzonder om kinde ren die op straat leven, werken de kinderen, vluchtelingen en oorlogskinderen. Volgens conservatieve schat tingen moeten zo'n 250 miljoen kinderen hard werken om in hun levensonderhoud te voor zien. Nog eens honderden mil joenen anderen leven op straat, zijn slachtoffer geworden van oorlogen of zijn verdreven door natuurrampen of geweld. In het leskatern voor de groe pen 1 en 2 komen deze gruwe lijke omstandigheden nauwe lijks voor. Daarin wordt bespro ken hoe je ruzie kunt krijgen en het weer goed kunt maken of waarom mensen verhuizen. Vrijwillig of gedwongen, omdat het te gevaarlijk wordt. De oudste leerlingen krijgen daarentegen al wel te horen over oorlogen, hoe kinderen verminkt raken en waarom zij soms moeten vluchten en dan thuisloos zijn. Hier vind je een enkele verwijzing naar kinderen van twaalf die als soldaat op groeien, evenals de vooroorde len over vluchtelingen. „We beseffen terdege dat het hierbij niet gaat om een gemak kelijke problematiek", zegt Uni- cef-voorlichter Bert Tielemans. „In de lespakketten voor kinde ren van de onderbouw zijn we dan ook bijzonder voorzichtig. We willen de kinderen niet overvallen met een hoeveelheid ellende. Daarom laten we zien dat ook als kinderen op straat leven of moeten werken, zij toch spelen, ruzie maken en vriendschap sluiten. Unicef verwacht dat het les pakket, dat wordt uitgegeven in samenwerking met de Leidse uitgeverij Zorn, uiteindelijk op zo'n achthonderd basisscholen gebruikt zal worden. De komen de jaren verschijnen aanvullen de pakketten waarbij de nadruk zal vallen op voedselgebrek, vei lig en voldoende drinkwater en de gezondheidszorg. llederlandse vrachtwagenchauffeurs dupe van staking celona henk van den boom fraad iedereen af in Spanje te gaan pen. Wat daar gebeurt is doodslag." Vit Bos van de firma Wesseling in [smeer was blij toen hij gisternacht ?rens met Frankrijk weer over was. [dens zijn rit door Spanje de afgelo- ii dagen kregen hij en zijn bijrijder fee keer een steen door de voorruit, jeen derde confrontatie dreigden panse actievoerders hun vrachtwa- p in brand te steken. De Nederlan- s moesten door de Guardia Civil Irden ontzet. Ook de Nederlandse jbassade in Madrid raadt af op dit nent op Spanje te rijden, omdat de ning onder de stakers steeds niger wordt. P diverse plaatsen in Spanje zitten fderlandse truckers vast in blokkades •als gevolg van de staking van de Spaanse 'onafhankelijke' vrachtwagen chauffeurs. De actievoerders willen een verlaging van de brandstofprijzen en een betere pensioenregeling. Het aan bod van de minister van verkeer om de diesel met veertien peseta's (bijna twintig cent) per liter te verlagen heb ben de chauffeurs van de hand gewe zen. Er worden nog twee vrachtwagens van Wesseling door actievoerders vastge houden. De Nederlandse ambassade heeft in totaal vijftig meldingen bin nengekregen. Hoeveel er in totaal stil staan is niet bekend, zegt Philip de Waal van de economische afdeling. „In een aantal gevallen is onze bemidde ling ingeroepen. We doen wat we kun nen doen, maar dat is niet altijd even veel. In het geval van Wesseling heb ben we de politie ingeschakeld en de plaatselijke autoriteiten. Nederlandse verladers en transportondernemingen hebben gisteren in een gezamenlijke brandbrief aan de Spaanse regering ge- eist dat zij ingrijpt. Niet alleen de Nederlandse chauffeurs hebben te maken met agressieve sta kers. Op verschillende plaatsen zijn rel len ontstaan tussen stilstaande en rij dende chauffeurs. Ook is het op een paar plaatsen uitgedraaid op gevech ten met de politie. Een van de actie- Voerders is overleden nadat hij door een Franse vrachtwagen was overre den. De problemen met Gerrit Bos en zijn collega ontstonden doordat hij geen gevolg gaf aan een stopteken van de actievoerders. Toen hij even later uit een tunnel kwam, gooiden stakers van af een talud een steen door de voorruit. „Het was ons geluk dat we langzaam reden, zodat we zelf niet gewond raak ten. Alles zat onder het glas." De Ne derlanders werden daarop achtervolgd en tot stoppen gedwongen. Later wist de politie hen te ontzetten en konden ze doorrijden. Daarna werden ze nog twee keer aan gehouden, waarbij opnieuw een steen door de ruit werd gegooid en de sta kers dreigden hun auto in brand te ste ken. Onder begeleiding van de politie hebben ze uiteindelijk hun lading kun nen lossen. „Ik heb er geen goed woord voor over", zegt Bos. „Als je bij collega chauffeurs stenen door de voorruit gaat gooien ben je bezig met pure doodslag." Hans Laarhuis en Hans Kivits, de chauffeurs van een andere combinatie van Wesseling zitten vanaf woensdag middag samen met nog tachtig Spaan se en internationale vrachtwagens vast den haag gpd De bezuiniging op de OV-kaart voor MBO-studenten moet wor den geschrapt. De PvdA wil de daarvoor benodigde 52 miljoen gulden uit de belastingmeeval ler betalen, zo liet fractievoor zitter Wallage gisteren weten. De PvdA'er waarschuwde WD- leider Bolkestein te stoppen met zijn aanvallen op de Nederland se verzorgingsstaat. Wallage hield zijn achterban op de eerste dag van het PvdA- congres voor dat 'de winter van de bezuinigingen' voorbij is. „Het is nu tijd voor de lente van de investeringen." De coalitie partners WD en D66 delen de mening van de PvdA dat de ge plande bezuiniging op de open baar vervoerskaart voor MBO'ers van tafel moet. De PvdA wil verder dat de minima profiteren van de miljarden ex tra aan belastingopbrengst. De PvdA-congresgangers stemden unaniem in met de plannen van de partijtop voor een welvaartsvaste AOW. Om die AOW na 2010 betaalbaar en op peil te houden, wil de PvdA nu alvast een spaarfonds vor men. Het kabinet gaat daarmee akkoord, zo bleek uit de woor den van premier Kok. Als het aan de PvdA ligt gaan rijkere be jaarden AOW-premie betalen. Wallage trok flink van leer te gen coalitiepartner WD. Hij he kelde Bolkesteins oproep om de NAVO voorlopig niet uit te brei den. Ook de voorstellen van WD-zijde om het minimum loon te verlagen en CAO-afspra- ken niet langer verplicht op te leggen, gaan de PvdA te ver. Wallage: „Ik roep de WD op zuinig te zijn op het goede soci ale klimaat in Nederland. En op te houden voortdurend voet zoekers los te laten op onze overlegeconomie". (bijna vijf miljard) te gebruiken om de tekorten weg te werken. Een andere oplossing zou kun nen zijn de tekorten bij de soci ale fondsen niet in drie maar in vier jaar weg te werken. In theo rie zouden ook de premies om hoog kunnen. Maar dat is slecht voor zowel de werkgelegenheid als de koopkracht. Het kabinet zal in het voorjaar besluiten wat er moet gebeuren. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak is van de tegenvaller. den haag»anp De tekorten bij de sociale fond sen vallen 4,5 miljard hoger uit dan eerder geraamd. Dat blijkt uit voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). Het kabinet hield in sep tember vorig jaar al rekening met een tekort van 3,8 miljard gulden. Het kabinet zal moeten over wegen een deel van de belas tingmeevaller over vorig jaar brussel» anp De Europese Commissie eist dat RTL 5 zijn programmering aanpast. In de ogen van Euro pees commissaris voor Concur- rentiezaken Van Miert is het station momenteel nog geen echte nieuwszender. Wanneer de programmering niet wordt aangepast, kan hij de zender als uiterste sanctie uit de lucht ha len. De Europese Commissie rea geert daarmee op een klacht die SBS 6 vorige maand in Brussel deponeerde. Van Miert dreigde vorig jaar al met stappen tegen de Holland Media Groep (HMG), waarvan RTL 5 deel uit maakt, omdat deze onderne ming een te grote greep leek te krijgen op de televisiemarkt. De woordvoerder van RTL zegt in een eerste reactie dat RTL 5 rond 1 april redelijk zal voldoen aan het vereiste net profiel van nieuws- en weerzen- der. RTL 5 heeft vanaf het begin gezegd dat het ombouwen van de zender geleidelijk zal verlo pen. De commissiewoordvoerder zegt dat HMG voor die geleide lijke ombouw toestemming diende te vragen. Die toestem ming is nooit gewaagd. „Wij houden HMG daarom aan de gemaakte afspraken. De Belgische eurocommissa ris ging akkoord met de fusie van Veronica en RTL tot HMG, op voorwaarde dat RTL 5 een themazender zou worden. 'S WERELDS SNELSTE FERRY KOMT ERAAN. DE BROCHURE IS AL GEARRIVEERD. bij Pontevedra.. Ze staan op een groot parkeerterrein bij een tankstation. Het is wijdagmiddag twee uur. Laarhuis: „We zouden hier zo weg kunnen rij den, maar nu we hebben gehoord wat er met onze collega's is gebeurd, lijkt ons dat niet verstandig. We wachten maar af tot de situatie verandert." In de winkels en fabrieken in grote de len van Spanje beginnen tekorten te ontstaan. Ook de land- en tuinbouw kampt met grote problemen, omdat hun producten niet kunnen worden af gevoerd. Gisteren is door de regering in Madrid druk overleg gevoerd om uit de impasse te komen. Er wordt gestu deerd op een reorganisatie van de transportsector, waardoor betere eco nomische voorwaarden ontstaan voor de kleine zelfstandige wachtwagenbe- Vanaf 2 juni vaart tussen Hoek van Holland en Harwich de Stena HSS. Dankzij een snelheid van 75 km/p.u. heeft hij voor de over tocht slechts 3.40 uur nodig. Als u voor de eerste afvaart kiest bentTi al voor 10.00 uur in Engeland. De HSS biedt plaats aan 350 auto's. De treinreis van Harwich naar hartje Londen duurt slechts 1.10 uur. Informeer Bi bij uw reisagent, bel Stena Line: 0900-8123 Cfpw»i f /«?a (44 ct.p.m.) of stuur onderstaande bon op. ImlËlG J Stuur mij gratis: de autobrochure, Stena HSS Engeland en Ierland j de treinbrochure, Stena HSS Londoner I I Deze bon in een gefrankeerde envelop opsturen naar Stena Line Holland BV, Postbus 2, 3150 AA Hoek van Holland STENA HSS. HOEK VAN HOLLAND - HARWICH IN 3.40 UUR.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3