Een geinig wagentje voor 'zeszes' Chinese bruidskast in de namaakslag 'i Tweedehands automarkt heeft het moeilijk Steeds meer leasemaatschappijen, dealers en bedrijven met een eigen wagenpark laten hun gebruikte auto's veilen. Dat doen ze bij de enige autoveiling van Nederland, BCA Autoveiling in Barneveld. Deze Nederlandse dochter van een Britse moeder veilde vorig jaar28.000 auto's. Dit jaar moeten dat er 35.000 worden, want het Bameveldse bedrijf heeft grote plannen. TT |im avel 339 staat ingeklemd tussen B een Hyundai en een Honda Civic ^^1,5 i. Het is een prachtige groen- metalic Mercedes 300 SL-24. De kenners staan er deskundig om heen te kijken. Met al die toeters en bellen (ABS, alarm, airco, cd- speler) kost-ie nieuw zo'n drie ton, zegt een van hen. Maar kavel 339 is van juli 1992, heeft 102.141 km op de teller en lekt bij de cilin- derkop, meldt een papiertje achter de zijruit. Wat moet-ie nu dus kosten? Zo tegen de 110.000 gulden, denkt de één. Maximaal 120; schat de ander. In de grote hal van BCA Autoveiling in Bar neveld lopen honderden kenners en het zijn allemaal mannen: jonkies (baard van een week, leren jack, filtersigaret) en oudere rou tiniers (drie onderkinnen en een bierbuik). Ze slenteren langs de auto's, maken wat aan tekeningen en kijken vooral heel ernstig. De autohandel is een serieuze zaak. Via de BCA Autoveiling zijn vorig jaar 13.500 auto's verkocht. Er werden 28.000 wa gens geveild, zodat het gemiddeld iets meer dan twee zittingen duurde alvorens de auto een andere eigenaar kreeg-. Van alle aangebo den wagens is vorig jaar 85 procent verkocht. Voor 15 procent was met - zelfs - drie keer veilen geen liefhebber te vinden en verder gaan ze niet in Barneveld. De veiling (in 1996 42.000 bezoekers, om zet 110 miljoen gulden) is niet voor particu lieren. Uitsluitend voor de handel. „Business to business", aldus algemeen directeur Gert van Vliet. „De kopers zijn vooral dealers en autohandelaren. De verkopende partijen im porteurs, leasemaatschappijen, verzekeraars, grote bedrijven met een eigen wagenpark en overheidsinstellingen." Gewone consumenten mogen wel kijken maar niet kopen. Dat mogen alleen handela ren die namens een bedrijf (al was het maar hun eigen onderneming) in Barneveld ko men. Geregistreerde leden betalen twee pro cent opgeld (veilingkosten) bovenop de koopprijs. Niet-geregistreerden moeten vijf procent opgeld neerleggen en duizend gul den 'waarborgsom'. Directeur Van Vliet koestert die 'handel voor de handel' en is niet van plan de veiling open te gooien voor particulieren: „Die heb ben hier niets te zoeken. De consument moet gewoon z'n auto bij de dealer kopen. Die heeft inruilfaciliteiten, geeft garantie. Dat doen wij hier niet. De technische staat van de auto's wordt door ons heel snel bekeken. Een controle duurt nooit langer dan twintig mi nuten. Maar intensiever hoeft ook niet. De auto's gaan immers naar de autovakhandel zelf." Vijftig per uur Sinds kort telt de autoveiling in Barneveld twee veilingzalen, waar tegelijkertijd wordt gewerkt. Terwijl in de Blauwe Zaal de auto's van onder de zevenduizend gulden passeren, gaat het in de Rode Zaal om nieuwere wa gens. Per uur, per zaal worden vijftig auto's bij opbod geveild. Iets meer dan een minuut per auto. En in die minuut gaat het om veel geld. Met de veilinggids in de hand hebben de ko pers van tevoren de auto's bekeken. Als de auto is 'voorgereden', leest de veilingmeester in hoog tempo de gegevens voor, waarna de tribune in hetzelfde tempo kan bieden. „Ka vel 41: Peugeot 205 1.4 XS, november '90, driedeurs, vijfbakker, elektrische ramen. Gei nig wagentje. We beginnen op vijfdriekwart. Vijfduizendzevenhonderdenvijftig gulden. Vijfaehl, zesrond, zestwee, zesdrie, zesvijf, zeszes. Zeszes, zeszes. Geinig wagentje, beetje vies, maar wat water erover heen en je weet niet wat je ziet. Zeszes, zesduizendzes honderd gulden. Niemand meer? Eenmaal, tweemaal..verkocht. En veertig seconden later rijdt de geinige Peugeot weg en komt de volgende: kavel 42, een Nissan Sunny uit 1986, die binnen een halve minuut voor 2100 gulden van nieuwe eigenaar verwisselt. In de andere veilingzaal is de 'First Class- veiling' aan de gang: nieuwere auto's met minder kilometers op de teller. Binnen drie minuten worden daar bijvoorbeeld twee Opeis Astra's verkocht. Een 1.6 sedan (1995, 26.000 km) voor '24 rond' 24.000) en een stationwagon 1.4 (1995. 15.000 km) voor 25.850. Betrekkelijk lage prijzen, vinden de insi ders. De tweedehands automarkt heeft het moeilijk. In 1996 zijn er, naast de 473.000 nieuwe auto's, zo'n 1,2 miljoen gebruikte wa gens verkocht: 900.000 via de handel en 300.000 van particulier naar particulier. BCA-branchemanager Stoof: „Er is overca paciteit op de markt van gebruikte wagens. Dat komt voor een niet gering deel door de stijgende verkoop van nieuwe auto's. Er wor den te veel nieuwe wagens de markt 'opge duwd' door acties van importeurs en dealers. Dat heeft natuurlijk gevolgen voor de rest waarde van de ingeruilde wagen: die daalt." Groei BCA Autoveiling begon in 1988. Barneveld werd gekozen vanwege de centrale ligging en omdat de grootste autotransporteur van Ne derland (Van Amerongen) daar gevestigd is. In het tweede jaar, 1989, veilde 'Barneveld' 11.000 auto's. Voor dit jaar rekent directeur Van Vliet op 35.000. Dankzij een investering van 6,5 miljoen gulden, kan 'Barneveld' met 55 man personeel nu 45.000 auto's per jaar veilen. Van Vliet: „Dat is hier ook wel het maxi mum. Blijven we in dit tempo groeien, dan zullen we elders in Nederland een vestiging moeten openen. Maar met die twee veiling zalen, werken we nu twee keer zo snel als voorheen, dus voorlopig kunnen we wel even vooruit." In een van die twee zalen is inmiddels die prachtige groen metallic Mercedes 300 SL-24 geveild. De biedingen bleven steken op 98.000 gulden en daarvoor mocht-ie niet weg van de huidige eigenaar. Weer niet, want het was al de tweede poging. De Mercedes krijgt nog één kans. Drie keer meedoen is het maximum. Misschien helpt het als de eigenaar/ aanbieder de limietprijs wat omlaag doet, suggereert een veilingmedewerker. Want op de veiling geldt de wet van vraag en aanbod. Is er geen vraag, dan wil een prijsverlaging nog wel eens helpen. Ook bij een Mercedes- van-drie-ton. Ie stroom van Aziatisch 'eken knappe namaak, ibbert als blikvanger de Chinese bruidskast, een irmijnrood meubelstuk waarin symbolen van eeuwige trouw zijn vgenomen. Was de kast- nkele jaren geleden nog 'ten exclusief, nu staat te koop bij de bloemist of wordt als prijs 'gegeven in een tv-quiz. witeinse antiekhandel 'frtzich blauw. „Straks tzo'n kast bij Blokker. He eebn.]irfm.]jmr>isia et sprookje van de Chinese bruidskast die naar Nederland kwam en daar de taal der liefde sprak volgens een poëtisch concept dat de westerling alweer bijna vergeten was, dreigt een verwaterd slot te krijgen. De vraag is te groot, imitatie slaat toe. De kast gaat aan zijn eigen schoonheid ten onder. Zo mooi is dat karmijnrode meubel, in zijn eenvoud zo vol raffinement en verborgen symboliek. De opvallende ronde plaat van donker messing op de voorzijde vertolkt de oneindigheid van de liefde. Alleen als de deu ren na verwijdering van een koperen pin opengaan, wordt die tijdelijk verbroken. Toen de kasten enkele jaren geleden voor het eerst in Nederland verschenen, werd er grif zevenduizend gulden- voor betaald, maar sinds de Bijenkorf drie jaar geleden in het ka der van een China-actie enkele containers vol liet aanrukken, is de kast in China 'doorge fokt' met als resultaat dat nu exemplaren in bloemisterijen en doodgewone meubelzaken zijn te vinden voor zo'n vijftienhonderd gul den. De antiekhandel spreekt van een prijzen slag. Bij bonafide handelaren heerst de angst dat nog veel meer oosters antiek Aziatica ten prooi zal raken aan degeneratie. „Hele dor pen zitten in China, Indonesië en India van oud hout zogenaamd antieke bruidskasten in elkaar te timmeren", zegt de Amsterdamse Henriëtte Slot. Zes jaar geleden zette zij 'de eerste bruidskast in Nederland' trots in de' etalage van haar Amsterdamse antiekwinkel Avenue 19. „Ik zag die kast in China en was meteen verliefd op de vorm, op die prachtige, bijna niet te omschrijven rode kleur, de mysterieu ze ronde plaat en de eenvoudige, maar inge- Nep-antiek op de Westerse markt De Chinese bruidskast. De vraag is te groot, imitatie slaat toe. De kast gaat aan zijn eigen schoonheid ten onder. FOTO'S GPD JAAP DE BOER De Chinese kinderstoel, ook een artikel dat via de giganti sche oosterse import in de Nederlandse winkels is geko men. nieuze constructie. Ik houd erg van art deco en vond die ruim een eeuw oude in China zorgvuldig gerestaureerde kast daar mooi bij passen. Ik heb hem zelf geïmporteerd. Franse en Belgische importeurs hadden 'm al ge haald, maar in Nederland had ik de primeur. Een contactman in China bezorgde me meer exemplaren. Ik verkocht ze voor zes- of zevenduizend gulden. Echt antiek. Toen kwam de Bijenkorf met die kasten en ik durf gerust te zeggen: van een veel mindere kwali teit. Daarna is de markt steeds meer verziekt. Ik zag de kast al voor negenhonderd gulden in een advertentie. Wat moeten mijn klanten daarvan denken? Want zij weten niet dat het troep is." Moeilijk te zien Hoe kun je nou zien of een bruidskast antiek is of namaak? Antiekhandelaar Jo Peijnen- burg in het Brabantse Haaren heeft daar niet direct een antwoord op. „Moeilijk te zien. Ze lijken allemaal op elkaar. Bij mij kost-ie ne gentienhonderd gulden en da's eigenlijk te weinig. Ik voorspel die vraag naar bruidskas ten nog maar een kort leven. De handel wordt kapot gemaakt. Er komt steeds meer rotzooi op de markt." Heel goed thuis in de wereld van het Chi nese antiek is Monique Sijkers, eigenares van de antiekwinkel Sino House in Amsterdam. Sijkers studeerde geschiedenis en Chinese taal- en letterkunde en ging in 1990, een jaar na de studentenopstand, verder studeren aan de universiteit van Peking. Vervolgens be machtigde ze een baantje bij een lokaal ra diostation in Sjanghai. „Ik raakte al gauw in de ban van de enor me hoeveelheden prachtig antiek. Het was niet moeilijk om er aan te komen. De Chi nees is meer gecharmeerd van Westerse spullen dan van zijn eigen meubilair. Terug in Amsterdam ben ik kasten en stoelen aan vrienden en kennissen gaan doorverkopen. Dat liep goed. Ik heb nu een vaste klanten kring in Amsterdam en 't Gooi. Ik blijf antieke bruidskasten verkopen, alleen de echte, voor zien van het lakstempeltje van het Chinees Antiekbureau, dat de export controleert. In China is iets antiek als het honderdvijftig jaar oud is. Ik houd tachtig jaar aan als maatstaf. De Bijenkorf heeft de vraag naar bruidskas ten sterk aangewakkerd. En ze verkochten die kasten niet eens zo goedkoop. Ik sluit niet uit dat er een paar goeie tussen hebben gezeten, maar ja... als je acht containers binnenkrijgt, komt kwaliteit niet meer op de eerste plaats.. De Chinezen zijn meesters in het reproduce ren." In haar winkel gaat een gegarandeerd an tieke bruidskast er voor 3300 gulden uit. „Voor minder kan niet. Ik neem de tijd voor mijn klant, geef hem eventueel een Chinees meubelstuk op proef mee, praat onder het genot van een glaasje wijn over de Chinese cultuur en over mijn ervaringen." Eén van de grotere im- en exporteurs van oosters antiek is groothandel Marcel van Dam aan de Wilgenweg op het industrieter rein van Oudewater. Timmerlieden, restaura teurs en decorateurs zijn er bezig in sterk naar was en zaagsel ruikende werkplaatsen. Zes jaar geleden stortte Van Dam zich op 'het grenen'. Toen hij merkte dat de consument daar 'iets decoratiefs' bij begon te zoeken, liet hij teakhouten tafels uit Indonesië en bruids kasten uit China aanrukken. „Kleur en symboliek spreken de mensen aan, dat mysterieuze hè", zegt Van Dams be drijfsleider Jos Eberson. Hij bekent zelf nog nooit in China te zijn geweest. Van lakzegel- tjes en een Chinees antiekkeuringsbureau heeft hij nooit gehoord. „Maar wij importe ren langs legale paden, dus dat zit wel goed." Magazijnruimten stampvol oosterse im port. Tientallen bruidskasten en ook dres soirs, altaarkisten, schrijfbureaus, kinder stoeltjes, commodes, krukjes en slim gecon strueerde scheerdozen. Eberson: „De handel wil dat spul er graag bij. Wij proberen de krenten uit cfe pap te halen. Er zit veel antiek tussen, maar ook veel knappe namaak. Het ziet er allemaal zo grappig en degelijk uit. De bruidskasten zijn nog steeds niet aan te slepen, vooral in de Randstad. Wij kopen het liefst ongerestaureerde kasten in. Dan kun je zien wat er aan de hand is. Wij knappen de kasten op zoals de markt het wil. Zo'n kast moet er niet alleen mooi uitzien, maar ook stevig in elkaar zitten. Onze klanten willen geen kasten die zijn gerestaureerd in Honkongstijl, dat wil zeggen helemaal vernieuwd en zwaar in de lak gezet. Nieuw of namaak, dat is zelfs voor een tim merman nog moeilijk om te zien. Wij werken met een Chinese agent die ons vertrouwen geniet." Eberson ziet een nieuwe hausse aan de ho rizon verschijnen. „Let op. India is in op komst. Wij zijn al druk doende met de im- en export. Prachtige spullen, rijk gedecoreerd, warme teakkleuren die het goed doen bij de trendy kleuren eigeel en warm-oranje. In diaas antiek is niet goedkoper dan het Chine se, eerder duurder. Ik denk dat de handel daarin uiteindelijk een langere adem zal heb ben." De enige autoveiling van Nederland, BCA in Barneveld. Deze dochter van een Britse moeder veilde vorig jaar 28.000 auto's. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37