ZATE R DAGS BI JVOEGSE L De woede en wanhoop van ALBANIË 191 ZATERDAG 15 FEBRUAR11997 'Iedereen heeft boter op z'n hoofd gehad' Weg huis. Weg vee. Weg spaargeld. En vooral: weg illusie. Honderdduizenden Mbanezen dachten snel rijk te worden. Verkochten hun rollingen, hun veestapel, dunderden hun spaarrekeningen en sloten leningen af bij banken in buurland Griekenland. Het \eld ging naar de zogeheten riramide-fondsen, die mwaarschijnlijk hoge rentes teloofden. Maar de riramides stortten in. ieloofden de Albanezen in sprookjes? Ook. Maar de verkelijkheid is gecompliceerder, ferslag uit een land dat een mlve eeuw in een volstrekt solement leefde. Een land, lat nu keihard kennismaakt net rauw kapitalisme. msEsmmna In Tirana wordt het straatbeeld bepaald door politie, die massaal is ingezet om samenscholingen meteen te onderdrukken. foto reuters oleg popov De radio staat op z'n hardst in pizzeria Las Vegas aan de Bou levard van de Helden van de latie in de Albanese hoofdstad Tirana. Zwij- end luisteren de eters naar de vervormde tem van de nieuwslezer: bij rellen in de zui- elijke havenstad Vlore zijn tenminste vier oden gevallen en vele tientallen gewonden, ommigen zijn er slecht aan toe. De staatste- visie bericht dat 'criminelen en terroristen' e bevolking van Vlore hebben opgejut en op afhartige' wijze politiemensen en militairen iet molotov-cocktails en vuurwapens heb- en aangevallen. Zes jaar na de val van het trengste communistische regime in Europa Albanië opnieuw in de ban van de onrust. De Albanezen voelen zich belazerd en be- olen. Aanvankelijk eisten ze alleen het geld ïug dat zo hoopvol was geïnvesteerd in de iramide-fondsen. Maar al snel richtte dé wede zich tegen de regering, die in hun gen verantwoordelijk is voor het drama dat ijvvel geen Albanese familie bespaard blijft, ommigen zien geen uitweg meer en plegen elfmoord. Duizenden proberen, net als in I90, het land te ontvluchten naar Italië of aar Griekenland. De straatprijzen voor valse sa zijn in de afgelopen week meer dan ver- ubbeld. Griekenland heeft de bewaking aan a grenzen verscherpt. Op de Boulevard van de Helden van de atie wemelt het van de politie, in uniform i in burger. In cafés en op straat wordt ge- listerd dat de regering een speciale elite- nheid heeft ingezet om 'staatsgevaarlijke' arsonen in de gaten te houden en onder uk te zetten. De journalist Roland Beqiraj erd, nadat hij in het populaire en grootste 'gblad Koha Jone verslag had gedaan van Den in Korea, opgepakt, mishandeld en raalf dagen vastgehouden. De krant protes- erde door elke dag een lege pagina te publi- ren. Gespannen sfeer P veel plaatsen in de stoffige binnenstad in Tirana is het verboden over het trottoir te pen. Wie dat toch doet krijgt een snauw of 'n duw. Overheidsgebouwen worden door Ditairen bewaakt. Op het centraal gelegen anderbeg-plein heerst een gespannen sfeer emet de dag grimmiger wordt. In 1990 viel 1 dit plein het communisme. De regerende emocratische Partij van president Sali Be- >ha vreest juist op deze plek een nieuwe fcsopstand. Door elke vorm van protest te rbieden, door oppositieleiders te arresteren 1 te intimideren en met een groot machts- ftoon op straat, hoopt Berisha de controle érTirana te behouden. Op iedere straathoek staan de donkerblau we busjes van de oproerpolitie. Zodra zich op en rond het plein groepjes mensen vormen, komt de politie onmiddellijk in actie en wor den de mensen dringend gemaand vooral door te lopen. Veel van de talloze barretjes en restaurants houden de deuren gesloten. Het aan het plein gelegen internationale Tirana- hotel, waar uitsluitend buitenlanders verblij ven, heeft een eigen beveiligingsdienst aan gesteld die de entree bewaakt. Ndrek Hafizi (gefingeerde naam, red.) do cent aan de universiteit van Tirana, vergelijkt de huidige sfeer met zes jaar geleden. „Explo sief. De mensen zijn woedend. Woede die vooral is gebaseerd op wanhoop. Er kan van alles gebeuren. Bijvoorbeeld, dat de situatie zoals die in Vlore is, ineens overslaat naar Ti rana." Nee, hij heeft zelf geen geld geïnves teerd in de piramide-fondsen. Hafizi wist al lang dat het fout zou lopen. Hij waarschuwde zijn studenten en collega's. Uiteraard ver klaarden die hem voor gek en oliedom. Dom, omdat-ie niet meedeed. Veel Albanezen ont kennen nu, uit schaamte, dat ze geld in de fondsen hebben gestoken. Maar allemaal kennen ze mensen, ook in hun directe omge ving, die wel het slachtoffer zijn geworden. Europa's armste land In Tirana gaan extremen hand in hand. De armoede ligt op straat. Vuilnisbakken worden overhoop gehaald in de hoop iets eetbaars te vinden, of iets wat nog te verkopen is. Zwerf kinderen vragen om Albanese leks of Ameri kaanse dollars. In de troosteloze winkelstra ten staan mannen in lompen met weegscha len. Voor een paar dubbeltjes mag je er even op gaan staan. Anderen poetsen schoenen. Woningen en kantoren zijn onverwarmd, simpelweg omdat in Albanië iets als een ver warming nog nauwelijks bestaat. In de zomer is er gebrek aan drinkwater. Maar terwijl er zes jaar geleden door Tira na vrijwel geen auto's reden omdat particu lier bezit verboden was, is de stad nu verge ven van de auto's die luid toeterend hun weg banen. Tijd om verkeersregels op te stellen lijkt er nog niet te zijn geweest. Een op de drie auto's is een Mercedes, soms splinter nieuw. Vraag een Albanees niet hoe dat kan. De zaktelefoon heeft zijn intrede gedaan en wie zich het maar enigszins kan veroorloven gaat gekleed naar de laatste Italiaanse mode. Het land staat te boek als het armste van Europa. Albanezen leven van de moestuin, de koe, van de zoon die als gastarbeider - le gaal of illegaal - in Griekenland, Italië of Duitsland werkt en tot voor kort van de pira mide-fondsen. Nu deze laatste zo wonderlij ke inkomstenbron is weggevallen, is het land terug bij af. De communistische dictatuur hield tot 1990 elke vernieuwing buiten 's lands grenzen. De industrie is op sterven na dood, de landbouwgronden op het platteland zijn voor een groot deel uitgeput. Ndrek Hafizi: „Wij willen graag bij Europa horen. Want dat betekent in onze ogen wel vaart en rijkdom. Democratie hadden we al; er waren immers verkiezingen geweest. De rijkdom dachten we te verwerven door ons geld te beleggen in die fondsen. In het begin werkte het ook. Er werd veel geld mee ver diend. Wie twijfelde werd wel op andere ge dachten gebracht door de buurman die plot seling in een Mercedes reed. Of een restau rantje begon. Dus verkochten mensen hun huizen en trokken in bij een familielid. Ook het geld dat de zoon in het buitenland ver diende en maandelijks trouw opstuurde, werd geïnvesteerd. De fondsen keerden maandelijks hoge rentes uit en een deel van dat geld werd opnieuw belegd. Zo groeide het vermogen. Tot eind januari de eerste twee fondsen aankondigden dat ze failliet waren. Er ontstond paniek en dat was het be gin van de chaos van nu. Ik ken mensen die de woning die ze eerst bezaten, nu moeten huren." De regerende Democratische Partij van president Sali Berisha is in de ogen van de Albanezen de grote boosdoener. Immers, zo is de redenatie, de regering had moeten waarschuwen dat de fondsen nooit de gou den beloftes konden waarmaken. En erger: had de regering niet op z'n minst de sugges tie gewekt dat de fondsen betrouwbaar wa ren? Prijkten de logo's van de fondsen niet op de verkiezingsaffiches van de Democratische Partij? Werd er niet openlijk reclame voor ge maakt op de staatstelevisie? „Het is hier behoorlijk uit de hand gelo pen", zegt H. van der Pol, de Nederlandse consul in Albanië. Nee, hij heeft geen cent geïnvesteerd. Helaas, veel van zijn medewer kers wel - ondanks zijn nadrukkelijke waar schuwingen. „De mensen geloofden echt dat ze bezig waren met een verstandige vorm van sparen. En zolang de regering niet zei dat het onverstandig was, voelde niemand nat tigheid. In dit land heeft de regering bijna een halve eeuw bepaald wat goed en slecht was. En vergeet ook niet dat de Albanees am per sjoege had van de waarde van geld. Vlak na de omwenteling, toen allerlei producten vanuit het Westen hier ineens verkrijgbaar waren, werden daar de meest merkwaardige prijzen voor gevraagd. Dan kostte een doosje lucifers meer dan een pakje sigaretten. De verhoudingen waren vaak zoek. Voor een groot deel uit onwetendheid. En zo ging het ook met die fondsen. De mensen achter die fondsen waren razend populair. Een uiter aard waarschuwde de regering niet. Het is voor mij duidelijk dat die er op de een of an dere manier, vraag me niet hoe, bij betrok ken is." Dat ook de oppositie geen alarm sloeg is logisch. „Iets dat een razende popu lariteit geniet bestempelen als fout of onbe trouwbaar, betekent politieke zelfmoord. Je kunt dus zeggen dat iedereen in Albanië bo ter op z'n hoofd heeft gehad." Onvermijdelijk Economen van het IMF en de Wereldbank hebben de werkwijze van de ongeveer tien piramide-fondsen die actief waren onder de loep genomen. Zuchtend kwamen ze tot de conclusie dat er zo'n miljard dollar in om ging, maar dat er verder nauwelijks een touw aan vast te knopen was. Het ene presenteer de zich als liefdadigheidsinstelling, het ande re organiseerde de allereerste miss-verkie- zing in Albanië, weer een andere kocht Ar gentijnse profvoetballers voor de lokale voet balclub. Er zijn sterke vermoedens dat de fondsen ook zijn gebruikt om zwart geld, af komstig uit de drugs- en wapenhandel, wit te wassen. Eén ding stond voor de onderzoekers wel als een paal boven water: het was onver mijdelijk dat de fondsen vroeg of laat een voor een op de fles zouden gaan. Het geld dat aan deelnemers werd uitgekeerd, was geld dat bij nieuwe aanmeldingen binnenkwam. Bij het afnemen van het aantal deelnemers, werden de rentepercentages verlaagd. Toen zich nauwelijks nog nieuwe investeerders aanmeldden, werkte het piramide-systeem niet meer en stortten de fondsen als kaarten huizen in elkaar. Een aantal directeuren van failliete fondsen is aangehouden en zal op verdenking van fraude voor de rechter moe ten verschijnen. Maar de gevangenis van Tirana, even bui ten de stad, wordt"vooral bevolkt door wat de regering 'criminele oproerkraaiers en terro risten' noemt. Tenminste vierhonderd men sen zouden de afgelopen twee weken zijn op gepakt. President Berisha accepteert geen enkele vorm van protest. 'Tirana is vandaag Vlore', kopte het dagblad Koha Jone afgelo pen zaterdag, een dag nadat het in Vlore tot ernstige ongeregeldheden was gekomen. Maar het bleef die zaterdag betrekkelijk rus tig in de hoofdstad. Berisha had de demon stratie waartoe de oppositie had opgeroepen, verboden. Begin deze week riepen de politie ke tegenstanders van Berisha de bevolking opnieuw op om te demonstreren. Op alle mogelijke manieren, maar vreedzaam en on der het motto: met bloemen in plaats van stenen. De machthebbers reageerden met het inzetten van nog meer politie op straat. Pessimistisch Consul Van der Pol heeft de hoop nog niet opgegeven. „Na de val van het communisme heerste in Albanië een sfeer van 'Samen de schouders eronder'. Een vergelijkbare sfeer met de situatie in Nederland, vlak na de Tweede Wereldoorlog. Met het instorten van de piramide-fondsen is in korte tijd een situ atie ontstaan van ieder voor zich. Het is nu een kwestie van zien te overleven. Maar ik verwacht dat dit van tijdelijke aard zal zijn." Ndrek Hafizi is daarentegen pessimistisch. Als universiteitsdocent verdient hij iets slechts meer dan tweehonderd gulden per maand. Maar wat hij erger vindt, veel erger, is de aanwezigheid van zoveel politie op straat. Het doet hem herinneren aan de dic tatuur van voor 1990. „We zijn bang en men sen wantrouwen elkaar weer, net als vroe ger." Het liefst wil hij weg, naar het buiten land. Veel van zijn collega's en vrienden zijn hem voorgegaan. „Een paar weken geleden dacht ik nog: erger dan de tijd van het com munistische bewind kan het in Albanië niet worden. Maar nu weet ik het niet meer."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33