Het onbenul van onze 'verlichte drugsprofeten' Telecommunicatie is handel geworden Feiten &Meningen Trek in spek? Boek over godfather Koninklijke/Shell verspreidt nare ge ZATERDAG 15 FEBRUARI 1997 „Spek", zegt een Amerikaanse vriendin al tijd, „is het geheim van de Hollandse keu ken". Hoe lang nog, vraag je je af na die vre selijke beelden van geëlektrocuteerde var kens die met draglines in containers wor den gestort. Ik heb echt geen trek meer in spek. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik begrijp er helemaal niets van. Als 't virus dat varkenspest veroorzaakt voor mensen ge heel ongevaarlijk is, vanwaar dan deze on gelofelijk ingrijpende maatregelen? Waar om worden dan bruut hele veestapels - overwegend kerngezonde varkens - bij voorbaat afgeslacht, waarvan anders waar schijnlijk een deel zachtjes aan de ziekte zouden overlijden. ->A. 1 waar 's dat er allang een vaccin bestaat te- gen deze ziekte, waarom is dat dan niet allang ingespo ten? Ik heb mij la ten vertellen dat men in alle Europe se landen tot vacci natie wilde over gaan, maar dat De nemarken dwars lag. Omdat men toen bang was dat de consument on gevaccineerde Deense varkens zou prefereren, heeft men ook elders in Europa afgezien van vaccinatie. Uitsluitend econo mische overwegingen hebben dus een rol gespeeld. Het lijden der dieren - helemaal geen punt. Daar wordt zelfs geen woord aan vuil gemaakt. Kent u varkens alleen in de vorm van speklapjes en karbonaadjes? Ooit een le vend varken meegemaakt? Het varken is één van de allerleukste dieren. Eigenzinnig, maar aanhankelijk. Pienterder nog dan een hond. Loopt niet, zoals een hond, achter de baas aan, maar wil altijd voorop lopen. Ze ker, varkens kunnen behoorlijk agressief zijn, en een knauw is geen zeldzaamheid, maar daarin verschillen ze niet van de hond. Ik heb een vriend die eigenlijk een stoommachientje wilde aanschaffen maar toen per ongeluk een piepklein Vietnamees hangbuikzwijntje heeft gekocht. Het diertje, Knorrie genoemd, dartelde vrolijk door de huiskamer en at alles op wat niet terugbeet. Inmiddels is Knorrie zo omvangrijk gewor den dat hij helaas niet meer in de huiska mer kan rondlopen. Hij woont nu, samen met een kip die graag op zijn rug zit, in een mime schuur. Via een lange ren kan hij een deel van de tuin in. Dat deel is helemaal omgewroet. Met Knor heb je evenveel con tact als met een hond. Je kunt hem aaien, en als je hem toespreekt, brengt hij een ge zellig gebrom voort dat doet denken aan een borrelende waterkoker. Varkens hebben er drommels goed weet van als ze dood worden gemaakt. Een var ken laat zich niet als een lam naar de slachtbank leiden. Hij gaat vreselijk tekeer, gilt en schreeuwt, kreunt, maakt geweldig' misbaar, wil net zo weinig graag dood als degenen die hem zo onbekommerd in- de vorm van ham en speklapjes consumeren. Het is onbegrijpelijk dat deze schrandere dieren zo volstrekt rechteloos zijn en dat we ze rücksichtslos bij duizenden afmaken als ons dat, vanwege de varkenspest, beter uit komt. Eens temeer bewijst dit, nog afgezien van de problemen rondom mestoverschot, dat de grootschalige veehouderij ronduit barbaars is. Over honderden jaren zal men huiverend fluisteren dat de mensen in de twintigste eeuw medeschepselen op grote schaal fokten om ze op te consumeren, en dat zich daarbij vreselijke, aan genocide verwante uitwassen voordeden als gekke- koeienziekte of varkenspest werd geconsta teerd. Liever een burgertrut dan een consument van overheids-.xtc Jaarlijks sterven in Nederland talloze mensen door drank (2.000) of tabak (30.000). En als het aan een aantal salon-progressievelingen ligt, komen daar nog eens wie weet hoeveel duizenden doden bij, omdat het toch de gewoonste zaak van de wereld moet zijn dat je snuift, spuit, slikt of in een opgevoerde paddestoel hapt. Van dergelijk lichtzinnig gebab bel vanuit de luxe leunstoel van wat verlichte intellectuelen en kunstenaars zou je van de weer omstuit aartsconservatief wor den. Alsof er niet talloze rokers zijn die dolgraag van hun mo gelijk dodelijke verslaving af zouden willen. Alsof al die ge woontedrinkers en -blowers nog concurrentie nodig hebben van weer een omvangrijke pro bleemgroep. Ieder zijn eigen roes, betogen de Amsterdamse socioloog Erik van Ree en televisiedier Theo van Gogh in een pamflet dat ze deze week met steun van een aantal bekende Nederlanders aan het volk kenbaar maakten. Nog levend in de alles-moet- kunnen-atmosfeervan de jaren zeventig en tachtig, vinden zij dat iedereen recht heeft op zijn eigen hallucinerende ervaring. Want het is niet vanzelfspre kend dat je daardoor in de goot belandt. Er zijn immers mensen die hun kostbare drugsgewoon tes - of zullen we het toch maar een verslaving noemen - kun nen betalen. De mens heeft het recht op zijn eigen roes, zelfs als dat tot zelfvernietiging kan lei den. Risico's zijn er altijd in het leven. Omkomen kun je name lijk ook van bergbeklimmen en van vet eten kun je ook ziektes krijgen. Wie gelooft in de ultieme vrij heid van het individu, kan bij deze argumenten alleen in stemmend knikken. Maar toch is daar geen reden voor. Steeds meer lopen we in de maat schappij aan tegen de grenzen van de individuele vrijheden en rechten. Omdat we samen in dit land wonen en andermans vrij heden een inbreuk op ons leven kunnen zijn. Omdat de samen leving is gebaseerd op de ge dachte dat we enigszins solidair zijn met elkaar. Maar die solida riteit erodeert als iedereen al leen maar aan zijn eigen ikke, ikke, ikke denkt. Juist de afgelopen jaren is de politieke discussie over normen en waarden weer opgelaaid. De te ver doorgeslagen individuali sering heeft de maatschappij opgezadeld met maatschappe lijk of moreel ongewenste uit wassen. En dan staat zo iemand als Van Ree op die het nodig vindt om vanuit zijn eigen com fortabele positie het taboe op harddrugsgebruik weg te wis sen. Wat in de praktijk neer komt op een propaganda-actie. Nu zal de voorbeeldfunctie van deze Amsterdamse socioloog niet zo groot zijn. Maar je be roepen op de steun van 'makers van uw favoriete televisiepro gramma's, directeuren van be drijven waar u werkt, auteurs van wetenschappelijke rappor ten, cabaretiers, musici, journa listen en politici' omdat ook die zich klaarblijkelijk met enige re gelmaat bedwelmen, is een re gelrechte aansporing om dit ge drag na te volgen. Coke en xtc worden hier aangeprezen als re cept voor succes. Maar het 'probleemloze' drug gebruik van bijvoorbeeld Han- neke Groenteman bestond uit één xtc-pil en Adelheid Roosen komt niet verder dan een lijntje coke in haar studententijd. En passant worden alle nadelige kanten van harddrugsgebruik door de pamflettisten even on der het tapijt geveegd. Natuur lijk zit er wel een risico aan, maar wij - die niet tot de ver lichte geesten behoren - zijn eenzijdig voorgelicht en bang gemaakt voor de duistere we reld van de harddrugs. Wie eens een verslaafde in zijn familie, kennissen- of vriendenkl ing heeft meegemaakt, zal die angst echter terecht vinden. Want in de praktijk komt het er gewoon op neer dat vijfentwin tigduizend heroïneverslaafden een leven aan de rand van de samenleving leiden. De realiteit van alledag is dat mensen er niet in slagen hun gebruik in de hand te houden of om ermee te stoppen als ze merken dat ze niet langer normaal kunnen functioneren. En als dat laatste wel lukt, ligt hun hele leven vaak onherroepelijk in duigen. En het is niet alleen het leven van de verslaafden dat drama tisch verstoord raakt, maar ook dat van hun omgeving. CDA-Kamerlid Wim van de Camp kwalificeerde de actie van Van Ree en Theo van Gogh deze week als elitair en onver- Amerikaanse lobby komt onderhandelaars op vingers kijken Vandaag loopt de termijn af waarbinnen een akkoord bereikt moet zijn over de wereldwijde liberalisering van telecomdien- sten. Nu al gaat het om een internationale markt van meer dan een biljoen gulden. Slagen de diplomaten en ministers er niet op tijd in compromissen te bereiken, dan wordt het de komende ja ren 'ieder voor zich', zo verwachten diplomaten bij de Wereld Handels Organisatie WTO. Over het opruimen van han delsbelemmeringen tussen lan den worden met enige regel maat afspraken gemaakt. Het laatste algemene akkoord betrof de zogenoemde Uruguay Ronde van het GATT, tegenwoordig de Wereld Handels Organisatie WTO. Traditionele onderwer pen op dergelijke rondes zijn concurrentieverstorende zaken als landbouwsubsidies, maxi male invoerquota en lagere in voerheffingen. Afspraken over de handel in diensten, vooral toegespitst op die van allerhan de nieuwe telecommunicatie diensten, vielen daar tot nu toe buiten. Vandaag komt daar mo gelijk een einde aan. Dan komen de ministers van de leden van de WTO (inmid dels vrijwel alle leden van de Verenigde Naties) bijeen in Ge- nève om een akkoord te berei ken over liberalisering van de internationale telecommunica tie. De Verenigde Staten, met binnen hun grenzen veel toon aangevende bedrijven op dit ge bied, hebben jarenlang op een dergelijk verdrag aangedrongen. Maar in Europa en verschillen de Aziatische landen zijn er weerstanden te overwinnen. De Nederlandse delegatie bij de WTO in Genève is redelijk te vreden met de tot nu bereikte compromissen. De Nederlandse markten voor telecommunicatie zijn al vergaand geprivatiseerd. Voor een invasie van Holly- woodproducten, waar vooral de Fransen huiverig voor zijn, be staat hier minder vrees. Amerikanen en Nederlanders •kunnen wat dat betreft wel sa men door een deur. Maar voor een bonte verzameling andere nationaliteiten geldt dat niet. De vraag is dan ook of de Ame rikaanse regering uiteindelijk akkoord gaat met allerlei com promissen, die meestal een tij delijke of gedeeltelijke beper king inhouden van de toegang tot de telecom-consumenten van die landen. Europese diplomaten in Ge nève hebben dezer dagen met schrik de enorme delegatie Amerikanen in Zwitserland zien arriveren. Minstens tien Ameri kaanse parlementariërs komen de onderhandelaars op de vin gers kijken. En daar achter weet men de machtige lobby van uit eenlopende Amerikaanse con cerns op het gebied van media, film, multimedia tot de defen sie-industrie aan toe (satellie ten). Zeggen de Amerikanen van daag 'nee' tegen de maatregelen die de diverse landen en lan dengroepen (zoals de Europese Unie) hebben voorgesteld, dan' spat de zaak naar verwachting uiteen. Landen zullen dan ieder voor zich proberen akkoorden te sluiten met andere landen, of de grenzen dicht gooien voor buitenlandse bedrijven. Bij enkele problemen zullen de Amerikanen zich op de een of andere manier moeten neer leggen. Zo hebben 57 landen weliswaar een aanbod gedaan om hun telecomsector te libera liseren, maar in veel van die voorstellen blijft het buiten landse telecombedrijven verbo den een meerderheid te verwer ven in de nationale bedrijven. Een ander probleem is dat van de definities. Wanneer is iets telecom en wanneer is het omroep. Omroep valt buiten het verdrag over telecom, maar hoe zit het met uitzendingen via Internet, met betaal-tv of uit zendingen per satelliet De Eu ropese Unie heeft deze week voor zichzelf een scheidslijn ge trokken: betaal-tv valt nog wel onder omroep, maar een video conferentie is telecom en valt dus onder de termen van het ontwerpverdrag. Vooral de Zuid-Europese landen, onder leiding van Frankrijk, hebben de definitie van 'omroep' zo breed mogelijk proberen te staatsondernemingen zijn in houden. Amerika niet welkom. Dat Tussen Europa en de VS is er wordt dus dag en nacht door- verschil van mening over de werken, de komende dagen in verdeling van de ruimte voor Genève. satellietdiensten en de toegang tot de Amerikaanse markt voor den haag marien van den bos Europese bedrijven. Europese TOM JANSSEN Deterding in de jaren dertig op het Duitse landgoed Dobbin. Aan zijn zijde zijn derde vrouw, Charlotte Kna- ack. Deze foto stamt uit de collectie van de familie Deterding. Wie nijver feiten vergaart en die uitstrooit over 300 pagina's pleegt daarmee nog geen goede geschiedschrijving. Paul Hen drix' boek over Henri Deterding (1866-1939), de man die van Koninklijke/Shell een wereld concern maakte, is daarvan een voorbeeld. De auteur wil op en kele punten per se zijn gelijk halen. Hij doet dat zo kramp achtig dat hij zijn doel voorbij schiet. Jammer, want in Hen- drix' pap drijft zeker één boei ende krent. Ook nu nog huldigt de Konink lijke/Shell Groep het adagium van haar aartsvader: wij staan buiten de politiek. Waar de grens ligt tussen politiek en eco nomie blijft echter de vraag. Dat geldt voor het hedendaagse Ogoniland (Nigeria) evenzeer als voor vroegere bemoeienis sen met bijvoorbeeld nazi- Duitsland. Wat opvalt is dat de 'onpolitie ke' oliereus zich altijd heeft ver zekerd van perfecte politieke contacten. Zo kreeg Deterding begin deze eeuw voor elkaar dat de Nederlandse regering, toen dat voor het oliebedrijf nuttig was, een zaakgelastigde in Te heran stationeerde. Goede rela ties had hij met met Hitiers bankier Schacht, met de Duitse rassenfilosoof Rosenberg en met topnazi Göring. Dat politici als Colijn en Churchill ooit op de loonlijst prijkten, legde even min windeieren. Of Deterding daarbij het politie ke van het economische kon scheiden, komt straks ter spra ke. Eerst zij opgemerkt dat Hen- drix meent dat hij een Deter- ding-biografie heeft geschreven, terwijl hij de lezer eerder een geschiedenis van Koninklijke/S- hell tot 1940 offreert. De mens Deterding leren we nauwelijks kennen. Hoe zat het precies met zijn drie huwelijken, wat voor vader was hij, met welke morele dilemma's kampte hij op dergelijke vragen krijgt de lezer geen adequaat antwoord. Daarmee belanden we bij het eerste punt dat Hendrix per se wil scoren: Deterding was vol gens de auteur een genie, een reus. een fantastische kerel. Nu zal niemand bestrijden dat De terding als ondernemer een kei was, maar als conclusie van een nieuw dik boek is dat wel ma ger. Nog armzaliger is de manier waarop de auteur denkt af te re kenen met alles links van het politieke midden. Hendrix: „Wie geschiedenis wil schrijven over de eerste helft van deze eeuw zal partij moeten kiezen. Hij zal of het Marxistisch-Leni- nistische model moeten kiezen, of het Christelijk-liberale. Zelf heb ik gekozen voor het Chris telijk-liberale model". Dat mag. Maar waar hij dat 'een princi pieel punt' noemt, had Hendrix wel moeten uitleggen waarom volgens hem die keuze zo es sentieel is. De manier waarop hij zijn keu ze uitwerkt, doet bovendien eerder denken aan de stijl van een pamflettist dan aan die van een geschiedschrijver. Zo schuift hij zonder ordentelijke bewijsvoering dr. L. de Jong als halve geschiedsvervalser terzij de. Uit Hendrix' laatste honderd pagina's stijgt zelfs een geur op die doet denken aan de walm uit een groenbak in de zomer. Neem Fritz Mannheimer(1893- 1939), op wie Deterding nogal gebeten was. Hij mag dan een frauduleus bankier zijn geweest, het is toch onfris als Hendrix Mannheimers gerommel tel kens in één adem noemt met 's mans joodse afkomst. Niet onfris, wel wat naïef is de wijze waarop Hendrix tracht te bewijzen dat Deterding geen nazi-vriend was. Om zijn doel te bereiken, voert de auteur weinig relevante excuses aan. Neem de twee landgoederen die Deter ding in nazi-Duitsland kocht. Een daarvan schafte hij aan om dat het goedkoop was. Zo'n bui tenkansje, maken we uit Hen drix betoog op, kon geen wel denkend mens laten lopen. Maar tegelijk deelt hij de lezer mee: „Hoewel in de ogen van buitenstaanders Hitier nog steeds niet al te vast in het zadel zat, zat hij er na de Röhm- putsch voor Deterding vast ge noeg in om in Mecklenburg een landgoed te kopen". Was Deter ding dan geen buitenstaander? Vond hij het kennelijk pas ver antwoord zijn geld in Duitsland te steken toen de Führersteeds meer macht vergaarde? In een poging zijn held van blaam te zuiveren, meldt Hen drix dat Deterding tegen Hitiers 'discriminatie' van de joden was. Die discriminatie, gaat Hendrix voort, 'was voor een economisch herstel van Duits land alleen maar schadelijk, meende hij (Deterding, red.)'. Fijn argument tegen de joden jacht! En wat schrijft Hendrix verder? „Uit die warwinkel pakte Deter ding het probleem waaraan Hit- ler-Duitsland uiteindelijk ten onder is gegaan: het joodse pro bleem". Maar het probleem wa ren toch de nazi's, niet de jo den? Hendrix laadt met zijn for mulering een erg vervelende schijn op zich. Onder ai dat negatieve dreigt de enige echte krent in het boek geheel onder te sneeuwen. „Wie een boek wil lezen over de olie industrie, zal in de index bijna altijd een verwijzing vinden naar de Achnacarry- of AS-IS- overeenkomsten. Slaat! op, dan leest hij dat diti tionalekartelovereenkoi 1 zijn, die dateren uit 192! zoals ik in deze biografit j toon, niet juist", aldus F „AS-IS dateert van 1902 een spelregel die Deterd ot troduceerde om consuii continuïteit van leverinj zorgen." Het is waardevol dat H uitlegt wat AS-IS voorstf dat Deterding dat systef eerder bedacht dan de li menen. Helaas wordt hi na weer wat warrig. Zo i Hendrix dat Deterdingl morele plicht vond zijn mers continuïteit van le te garanderen, om even lijk uit de doeken te doe R puur economischemoti het AS-IS-idee ten gron> rrj gen. Al met al is deze 300 paj lange bewieroking van I ding op onderdelen inte maar overheersen de m Be ronald frisart Paul Hendrix: Henri P ding. De Koninklijke, d m en de Rotchilds. Uitg. gevers, 368 blz., geboni m BN 90 12 08306 0, f69 Harddrugs gebruiken: De gewoonste zaak van de wereld? archieffoto antwoord. Hij heeft volkomen gelijk. Het is te hopen dat de lichtzinnige oprisping van deze lieden snel in de vergetelheid raakt. Laat eenieder die gebrui ken wil dat vooral héél schijn heilig doen. Een toekomst waar bij we massaal op weg van werk naar huis langs de snelweg bin nenwippen bij de AH-Shellshop voor een volle tank, een thuis- menu en een door de overheid goedgekeurde strip xtc-pillen uit de 'drugstore' mag van mij eeuwig uitblijven. Dan maar een burgertrut. den haag ans bouwmans

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2