Iedereen wil weer vriend zijn van Siemerink René Eijkelkamp zal PSV niet missen e damesdubbel die Jan Siemerink van zijn trainingsbaantje in het isterdamse Frans Ottenstadion afjaagt, heeft van hem genoten. In [restaurant hoeft hij deze week zijn kopje koffie niet af te rekenen, nderen staan weer in de rij voor een handtekening en moeten van in moeder 'hartelijk gefeliciteerd' zeggen. Vrijwel elke omroep wil Lh in het programma hebben. Afgelopen zondag viel de bal voor Jan emerink in het Davis-Cupduel tegen Roemenië net aan de goede ant van het net. Nederland ligt aan zijn voeten; iedereen wil weer vriend zijn van Jan Siemerink. De Rijnsburger laat alle belangstelling nuchter over zich heen komen. Hij draaft keurig op in de in zijn ogen serieuze sport programma's, voorziet iedereen die erom waagt van een handtekening en luistert beleefd naar het verhaal van een suppor ter die de tv uitzette, toen Siemerink in de vierde set tegen Voinea een matchpoint tegen had. Toch probeert de Rijnsburger in de week na het 'wonder van Boekarest' de knop om te draaien en zich te concentre ren op de toernooienreeks die komen gaat. De doordeweekse woensdag is daar om een gewone werkdag voor de tennis ser. Dat betekent dat hij twee trainingsses sies van twee uur afwerkt met zijn trai ningsmaatje van die dag, Paul Haarhuis, en daarna op de mountain-bike klimt voor een conditie-training. De trainingen zijn ontspannen, want de spieren zijn nog stram na de inspanning van zondag. „Sporten is gezond, maar of topsport gezond is weet ik niet", vertelt Siemerink later in het restaurant nadat hij net handtekening nummer 99 en 100 heeft moeten uitdelen en naar zijn stijve - hamstrings grijpt. De vrijdag daarvoor kwam niemand de handtekening vragen van de buurman van Jos Verstappen in Monaco. Siemerink ver loor van de Roemeen Pavel, een wedstrijd die hij niet had mogen verliezen. Hij werd neergesabeld. Jan was te lief, hij was geen killer. Als het erop aankwam, kon hij niet winnen. En elk krantenartikel herinnerde aan de Davis-Cupnederlaag van vorig jaar tegen India, waar Siemerink ook al niet van twee 'perenplukkers' had kunnen winnen. „Ik vind dat er vreemd op mijn twee partijen is gereageerd. De negatieve reac ties na de wedstrijd tegen Pavel vond ik overdreven. Had dan niemand even kun nen nakijken dat ik op dat moment zes Davis-Cupwedstrijden had gewonnen en maar drie verloren? En ook de euforie na zondag vond ik te ver gaan, niet realis tisch. Er wordt alleen maar ggkeken naar het eindresultaat. Of je wint of verliest, maakt een wereld van verschil. Ik kan daar iniets aan doen en ik hoef er ook niets aan 'te doen, maar het stoort me wel." Toch raakte Siemerink geïnspireerd door kranten van zaterdag. „Ik heb wel degelijk al die artikelen zitten lezen. Ik dacht toen al: als ik de kans krijg, dan zal ik ze eens wat laten zien. Had ik tegen Voinea ook verloren, dan was ik van dat stempel nooit meer af gekomen. Dat vind ik eigenlijk het mooie van die overwin ning. Ik ben daar voorlopig van af." De Rijnsburger streed in Boekarest niet alleen tegen de Roemeen, maar ook tegen het publiek. „Op zich is het mooi als het publiek als een man achter hun speler staat. Maar er zijn natuurlijk altijd mensen die erop uit zijn de tegenstander te irrite ren. Dan moet de scheidsrechter ingrij pen. Die heeft dat wel een paar keer ge daan, maar het had best meer mogen ge beuren." De Rijnsburger geeft toe dat het duel met Voinea een pure 'fifty-fifty-wedstrijd' was. „Zo'n lange wedstrijd vertoontje spel altijd pieken en dalen. Toen ik de eerste set had gewonnen, was ik de tweede set eigenlijk beter." Maar geen moment dacht hij dat hij de partij zou winnen. „Je hebt soms wel eens, wanneer je tegenstander veel fouten maakt, dat je denkt dat een partij je niet fheer kan ontglippen. Dat was tegen Voinea niet zo. Hij gaf te weinig weg. Elk punt moest ik maken." Daarvoor moest de Rijnsburger ook alle inspiratie in hem naar boven halen. „Dan is het belangrijk dat het teamwedstrijd is. Er zit een coach naast je, er zit een bank met teamgenoten en begeleiders die maar blijven roepen dat je niet moet opgeven. Dat is zo belangrijk. Je voelt je veel sterker dan wanneer je ergens in een hoek van de wereld een partijtje staat te spelen." De vreugde-uitbarsting na de overwin ning stond in schril contrast tot zijn stem ming na het duel van vrijdag tegen Pavel. De tennisser moest toen - vechtend tegen de tranen - bekennen dat hij zijn team in de steek had gelaten. „Tegen Pavel zat ik niet in de wedstrijd en duurde het te lang voor ik wel in mijn spel kwam." Daarbij speelt een rol dat Siemerink dit jaar in vijf toernooien maar één partij won. „Dat heeft er zeker mee te maken. Als je al ergens een finale hebt gespeeld, betekent dat dat je al een flink aantal wed strijden achter de rug hebt. Dat je wed strijdritme hebt. Dan begin je al veel lek kerder aan zo'n wedstrijd." Zijn voorbereiding op het nieuwe sei zoen zag er vrijwel hetzelfde uit als de voorgaande jaren. Maar meteen het eerste toernooi in Doha verloor hij in de eerste ronde van de onbekende El Saywy. In ten- Jan Siemerink speelt liever met Schalken dan met Krajicek tegen de Verenigde Staten: Je kan beter met z'n vieren naar Amerika gaan dan met drie plus één." foto ap nisjargon heet het dat een speler die ver boven zichzelf uitstijgt 'uit zijn reet staat te spelen'. En dat was volgens Siemerink met deze Egyptenaar duidelijk het geval. „Ik verlies met 7-5 in de tiebreak. Zo'n ne derlaag veroorzaakt een sneeuwbaleffect. Als ik in Doha een raar rondjes win, verlies ik ook niet van Ruud tijdens de Australian Open. Dan begin je een jaar heel anders. Het moet net even meezitten, je moet de kans krijgen naar een vorm te groeien." Eind van het vorig jaar was het allemaal net andersom. In Lyon verloor Siemerink met 7-6 in de derde set van Henman, maar daarna vielen een paar partijen net zijn kant op. In Wenen won hij met 7-6 derde set van Edberg in de kwartfinale en in Stuttgart ging in tegen Kafelnikov in de tweede ronde hetzelfde. „Voor hetzelfde geld verlies je die wedstrijden en sta je aan het einde van het jaar niet 15de op de we reldranglijst, maar 30ste", schat de num mer twee van Nederland. Hoger dan die 15de plaats op de wereld ranglijst stond Siemerink nog nooit. „Ik moet zeggen dat ik ook met die positie wel tegen mijn plafond zit. Ik speel goed en het zit mee, dan kom je 15de. Als ik een Grand-Slamtoernooi goed had gespeeld, had ik tegen de top 10 aan gezeten. Het is niet ondenkbaar. Siemerink won in zijn loopbaan van alle top-10-spelers één of meerdere malen. Behalve van Sampras. „Als ik tegen hem speel, heb ik altijd het gevoel: die gozer heeft over. Daar word je mee geboren, dat kan je niet aanleren. Hij kan altijd nog een tandje hoger schakelen. Je merkt nooit iets aan hem, altijd is hij even rustig. Hij straalt uit: voor mij is het alledaags werk op topniveau presteren." Maar ondanks een enkele overwinning op de wereldtoppers weet de Rijnsburger dat hij het niveau van de absolute top niet haalt. „Chang en Muster spelen zo con stant op hoog niveau, daar kan ik niet aan tippen. Ivanisevic is een zelfde soort speler als ik, maar hij heeft meer, zijn opslag is gevaarlijker. Daaronder zit een categorie spelers als Fereira, Enquist, Krajicek, dat zijn goede spelers. Ik denk dat ik tegen dat niveau aan zit, maar dan moet het wel lo pen." In zijn bestorming van de wereldrang lijst wordt Siemerink terzijde gestaan door Tjerk Bogtstra. De coach heeft in een in terview aangegeven niet lang meer met het werk te willen doorgaan. De samen werking wordt in elk geval nog dit jaar voortgezet. De Rijnsburger heeft wel nage dacht over een toekomst zonder Bogtstra. „Ik ga het dan anders oplossen. Ik zorg dan dat ik thuis een trainer heb. De situa tie met een coach die meereist is wel ide aal. Iemand met wie je ook onderweg ge richt aan bepaalde dingen kunt werken, die de wedstrijden bekijkt en speltechni- sche zaken controleert. Ik heb dat altijd De komende weken kan hij in Antwer pen, Milaan, Rotterdam en Key Biscane weer aan verbetering van zijn 'ranking' werken. Daarna - op 4,5 en 6 april - staat de volgende ronde van de Davis Cup te gen de Verenigde Staten te wachten. Het inpassen van Krajicek in het team heeft al tot wat discussie geleid. .'Krajicek heeft aangegeven dat hij dit jaar niet voor het team wil spelen, dus wordt hij ook niet ge vraagd', zo luidt het standpunt dat door bondscoach Stanley Franker en de spelers naar buiten wordt gebracht. Siemerink wil er eigenlijk niet veel over zeggen, maar duidelijk is dat Krajicek niet in het team past. „Sjeng Schalken ligt goed in de ploeg. Je kan beter met zijn vieren naar Amerika gaan dan met drie plus één", luidt het duidelijke antwoord van Sieme rink. De kans dat de Davis-Cupexpeditie naar Newport Beach, net zo florissant verloopt als die naar Boekarest, is - zeker zonder Krajicek - niet zo groot. Siemerink kan echter nog wel even teren op zijn overwin ning van afgelopen weekeinde. „Mijn eer ste Davis-Cupwedstrijd, een dubbel met Richard in Mexico, vergeet ik nooit meer, maar deze partij tegen Voinea zal me ook altijd bijblijven." De gipspoot rust op de tafel, het lange lijf ligt opgevouwen op een mime bank. „Man, man, man, ik verveel me kapot." René Eijkelkamp zucht nog maar eens. Steekt de brand in weer een sigaret. De lange aanvaller van PSV is begonnen aan een 'bezigheid' waaraan hij een pesthekel heeft: revalideren. Vorige week maandag werd uit zijn linker achillespees dood weefsel verwijderd. Eijkelkamp baalt, maar degradeert zijn malheur onmiddel lijk tot een futiliteit. „Ik mag niet klagen. Laatst zag ik op tv het laatste interview met Frans Swarttouw. Die man wist dat-ie maar bleef nuchter en moedig. Heel knap." Eijkelkamps bewondering voor de on- ngs overleden voormalige Fokker-top man is oprecht. Zoals alles wat de rijzige .Aspits zegt, goudeerlijk is. In zijn woning in 'ihet Brabantse St. Michielsgestel gaat Eij kelkamp op van alles en nog wat in. „Dat .4gekloot met die achillespees begon half ja- "fnuari. Dokter Van den Hoogenband (club arts PSV) was duidelijk: opereren of alkeu ren. Afkeuren zag ik niet zitten. Dat is zo definitief. En als ik me had laten afkeuren, hadden ze me niet geopereerd. Dan was die pees over een paar maanden mis schien helemaal afgescheurd." y „Toen ik had gehoord dat ik weg moest I bij PSV, stond ik vlak voor die operatie. Dat vond ik maar helemaal niets. Op een gegeven moment kuierde ik wat over trai- ningscomplex de Herdgang. Iedereen was lekker bezig en Eijkelkamp liep daar met zijn ziel onder de arm. Ben ik op Dick Ad- Jaat afgestapt. 'Mag ik hier alsjeblieft Op dit moment heb ik hier niets te ken'. Advocaat begreep dat wel en gaf me een paar dagen vrij. Ben ik lekker naar Dalfsen geweest, mijn geboortedorp. Een i René Eijkelkamp: „Een afscheidswedstrijd? Nee, die poppenkast hoeft van mij niet." foto gpd beetje achter de kruiwagen gelopen bij mijn huis, waar ik op 1 juli intrek." „De operatie verliep prima. Geen com plicaties, geen pijn. Als alles meezit, ben ik half mei weer honderd procent fit. Kan ik nog een paar wedstrijdjes bij PSV op de bank zitten. Een afscheidswedstrijd? Nee, die poppenkast hoeft van mij niet. Een af scheidswedstrijd is iets voor een speler die jarenlang bij een club heeft gevoetbald. Ik zit nog geen twee jaar bij PSV. Ik voel me dan ook niet gebonden aan Brabant. De buren ken ik niet eens, we hebben hier be wust geen sociale contacten opgebouwd. Omdat we wisten dat we naar Dalfsen zouden verhuizen. „Ik vertrek bij PSV, dat is jammer. Het is een fantastische club. Maar ik doe er niet dramatisch over. Zo gaat dat nou een maal. De voetballerij is verzakelijkt. Senti menten tellen niet meer mee. De contac ten met de andere PSV'ers zullen gauw verwateren. Alleen hoop ik wel dat ik in contact blijf met Stan Valckx, mijn maatje bij PSV. Stan zit hetzelfde in elkaar als ik. Fanatiek, maar met een goed oog voor de geneugten des levens. Biertje, sigaretje, gezelligheid. Dat mis ik wel eens bij al die jonge voetballers. Die gasten zijn zo seri eus. Toen ik nog een ventje was, stond plezier altijd voorop. Nu komt de com mercie steeds vaker om de hoek kijken. De salarissen die jonge spelers verdienen, rij zen de pan uit. Twee ton is niets. Begrijp me goed, ik misgun die gasten niets. Maar zo'n torenhoog salaris brengt wél een enorme druk met zich mee. Dan moet je heel sterk in je schoenen staan, wil je sla gen. Toen ik bij Go Ahead begon, kreeg ik 1250 piek bruto per maand. Dat be schouwde ik als leergeld." „Vroeger was niets me te gek. Revalide ren? Een makkie. Ik kreeg een paar sche ma's mee en zat in mijn eentje uren op de racefiets. Of ik rende moederziel alleen drie kwartier rond een voetbalveld. Nu kan ik dat niet meer opbrengen. Dat is puur een mentale kwestie. Ik wil best twintig kilometer fietsen, maar dan wel op een brik met twee fietstassen eraan. Zodat ik mijn eigen tempo kan bepalen. Als ik nu alleen zou moeten revalideren, werd het niets. Daarom leg ik die hele lijdensweg af samen met Luc van Agt (inspanningsfysio loog van PSV). Er moet iemand zijn die mij op mijn donder geeft als ik dreig te verslappen." „Toen bekend werd dat ik wegga bij PSV, hingen er meteen een boel clubs aan de lijn. Welke dat zijn, ga ik jou hier niet vertellen. Ik wacht rustig af tot ik fit ben. De enige zekerheid omtrent mijn toe komst is dat ik op 1 juli ga verhuizen. Één club kan ik wel noemen: Anderlecht. Toen Gilles de Bilde bij PSV tekende, trok An derlecht bij mij aan de bel. Ik heb dat meteen afgewimpeld, zonder naar de fi nanciën te vragen. Ik zie het niet zitten om steeds maar weer op en neer te rijden tus sen Dalfsen en Brussel." „Geef mij maar een cluppie in een straal van honderd kilometer rond Zwolle. Of dat nou een subtopper is of niet, daar maak ik me nu nog niet druk over. Gq Ahead? Best mogelijk. Al vraag ik me af of Go Ahead me kan betalen. Ik heb heus geen belachelijk hoge salariseisen, maar ik ga niet zomaar voor een appel en een ei ergens voetballen. Ik wil het liefst naar een club waar ze me ook iets na het voetballen kunnen bieden. Ik zou later dolgraag met de jeugd aan de slag willen. Misschien ben ik daar geschikt voor, misschien zeggen ze ook wel 'wat een lui, die Eijkelkamp, hij kan er niets van'. Ik zou er graag achter komen of ik een goede trainer ben." „Ik heb zelf een paar goede trainers meegemaakt. Als eerste Bertus Lenferink, de broer van tv-presentator Jim. Hij was in mijn jeugdjaren trainer van SV Dalfsen. Bertus is helaas al overleden. Een prachti ge kerel was dat. Hij gaf ons altijd een stukkie Mars als we gewonnen hadden. Voor die man ging ik door het vuur. Bij Go Ahead had ik veel aan Nico van Zoghei Met hem was het altijd groot feest en ik leerde veel van Nico." „Bij FC Groningen maakte ik een gewel dige tijd mee onder Hans Westerhof. Een man naar mijn hart. Perfecte benadering, goede oefenstof. Ik snap niet dat hij het bij PSV niet heeft gered. Ook met Rob Jacobs kon ik het goed vinden. Tactisch en tech nisch was hij niet zo sterk, maar je kon ge weldig met hem lachen. Als we op trai ningskamp waren met Groningen, ging ik altijd bij Jacobs aan tafel zitten. Dan lag ik helemaal in een deuk. Jacobs was na een nederlaag helemaal in de war. Nadat we een keer hadden verloren, wilde hij een stukkie met zijn hond gaan lopen. Toen Jacobs weer voor de voordeur van zijn huis stond, bleek dat-ie alleen de honde- riem in zijn hand had. Hij was de hond vergeten mee te nemen, die zat nog in de gang te janken. De mensen zullen wel ge dacht hebben: 'Wat doet die gek met die riem nou?'. Prachtig!" Little Jack Caldicott, zeg ik u. Jack Caldi- cott. Met dubbel t. U denkt nu hardop na, Caldicott, Caldicott, wie was ook al weer Jack Caldi cott? U kijkt nu uit het raam, ziet een fietser voorbij fietsen of een man op het trottoir met een hond, maar nee, ze vertonen geen van beiden gelijkenis met the one and only Jack Caldicott. Het zou ook te toevallig zijn ge weest als die jongen op de fiets of die man met hond Caldicott wa ren geweest. Ze hadden iedereen kunnen zijn, maar niet Caldi cott. Caldicott, zal ik u verklappen, maakte voor Engeland een doel punt in de finale van het WK voetbal in het jaar 2018. Dit klopt trouwens niet hele maal, wat hier boven staat. Maakte moet natuurlijk zijn maakt. Of het een mooie goal was, weet ik niet. Misschien kwam het doelpunt van Caldicott wel uit de lucht vallen en was gezien de krachtsverhoudingen eerder aan de andere kant van het veld een treffer op zijn plaats geweest. Buitenspel?Zou kunnen. Ging Caldicott niet eerst zeven tegen standers voorbij, alvorens hij de bal met rechts door de benen van de keeper tikte en daarna uit een onmogelijke hoek met links onderkant lat in het doel schoot, waarna hij de tribune opklom, tivee politiemensen te gen de vlakte sloeg, zijn vader in de armen vloogen samen met de oude Caldicott spoorslags uit het stadion verdween, richting Birmingham, om nooit meer iets van zich te laten horen? Ook mogelijk, maarzeker weten doe ik het niet, we hebben het im mers over 2018, over 21 jaar dus pas. Ik kom hierop na het lezen van dit krantenberichtje: 'Een voetbalgekke vader voorziet voor zijn zoontje van drie maanden een grote toekomst in de sport. Hij is ervan overtuigd dat zijn telg, Jack Caldicott, in de finale van de wereldtitelstrijd in 2018 scoort voor Engeland. Caldicott senior heeft daartoe twintig pond (zo'n zestig gulden) ingezet bij een wedbureau in Birmingham. Als 'little Jack' de belofte inlost, is vader in één klap miljonair. Dit berichtje stond een maand geleden in de krant en sindsdien schieten mij telkens nieuwe rampen te binnen die de nu vier maanden oude Jack Caldicott er over 21 zomers van kunnen weerhouden voor zijn oudeheer het miljoen veilig te stellen. 1. Engeland haalt de eindronde niet, laat staan de finale. 2. Engeland haalt de finale, maar de levensgevaarlijke spits Caldicott wordt nog tijdens het spelen van de volksliederen door zijn bewaker het ziekenhuis in geschopt. De scheidsrechter doet dit af met een gele kaa rt. Op de tribune bezwijkt een oudere heer aan een hartaanval. 3. Jack Caldicott wordt op 4-ja- rige leeftijd door de schoolbus overreden. 4. Jack Caldicott vindt voetbal len maar niks, wil balletdanser worden, maar dit gaat niet daar zijn vader hem toen hij 10 was om hem op andere gedachten te brengen beide benen heeft ge broken. 5. Het Engelse tennis leeft hele maal op dankzij de sympathieke Jack Caldicott die in 2021 voor de vierde keer Wimbledon wint en deze keerde titel opdraagt aan zijn betreurde vader, die zelfmoord pleegde op de dag, ja ren geleden, dat Jack jr. voorde keuze tennis of voetbal stond en voor tennis koos. 6. Al sinds zijn jongste padvin- dersdagen is Jack Caldicott in de ban van Baden Powell. Zijn be sluit staat vast: hij zal later hop man worden. 7. Jack Caldicott gaat in de poli tiek. 8. Jacky Caldicott wordt in 2017, na een geslachtsoperatie, door een vakjury tot Miss Engeland gekozen. 9. Engelands grootste voetballer aller tijden, Jack Caldicott, wordt aan de vooravond van het WK 2018 in een Engels competi tieduel invalide geschopt door Paultje Gascoigne jr. 10. Engeland wint de finale van het WK2018 met 3-0. Het vierde doelpunt, een schitterende om haal van Jack Caldicott, wordt wegens vermeend buitenspel ten onrechte afgekeurd, maar nie mand die daar in de euforie om de eerste Engelse wereldtitel sinds 1966 om maalt, nou ja, bijna niemand.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25