Instemming met luchtvaartnota 799Ó Aangifte ÜG V inkomstenbelasting Randstad Aardappeltelers krijgen verzekering tegen bruinrot 'Deze ontreddering heet woningbouw Boren in een kaartenhuis Den Haag CS en Hollands Spoor moeten 'Hofstation' heten Lmit Jongste broer va Boman overlede Bolletjes palmolie aangespot op strand ZATERDAG 15 FEBRUAR11997 975 chef hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071j den haag. anp Akkerbouwers en tuinders kunnen zich binnenkort verze keren tegen de besmettelijke aardappelziekte bruinrot. De vakgroep Akkerbouw van de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland heeft gisteren de oprichting aangekondigd van een onderlinge waarborg maatschappij. Aardappeltelers kunnen zich daarbij aanslui ten. De ziekte bruinrot heeft de afgelopen jaren grote schade aangericht aan de aardappel teelt. In 1995 is de akkerbouw gedupeerd voor 20 miljoen gulden. Vorig jaar kon de schade door stringente maat regelen beperkt blijven tot pakweg 1,5 miljoen. De schadevergoeding kwam tot dusver voor rekening van zowel telers als overheid. Mi nister Van Aartsen van Land bouw heeft evenwel laten we ten dat zijn bijdrage van tijde lijke aard was. Het bedrijfsle ven zou voortaan de risico's zelf moeten regelen. Voorzitter Maarsingh van de vakgroep Akkerbouw gaat er van uit dat praktisch alle ak kerbouwers meedoen aan de verzekering. „Wie de komende jaren wordt getroffen door een besmetting, krijgt zonder ver zekering geen schadevergoe ding meer", zo zei hij vrijdag in een toelichting. Deelname aan de verzekering is geba seerd op een gedragscode. De aardappelteelt is de be langrijkste pijler van de vader landse akkerbouw. In 1996 verbouwden zo'n 18.000 telers 83.600 hectare consumptie aardappelen, 38.700 hectare pootaardappelen, alsmede 62.900 hectare fabrieksaardap pelen die worden verwerkt tot zetmeel. In de tuinbouw is onlangs al overeenstemming bereikt over een soortgelijke verzekering tegen de ziekte Thrips Palmi. Dat organisme veroorzaakt schade in ficusgewassen. Kwe kers daarvan moeten zich eveneens houden aan een ge dragscode. Importeurs moe ten deelnemen aan de erken ningsregeling import bloemis terijgewassen. Van Zomeren's zorgen over het Groene Hart leiden monica wesseling 'Hij staat waar hij staat en nergens anders. Een beetje achterover, een beetje als het beeld van de verwoeste stad, met die weggeworpen handen. Maar dan in levend hout. Aan veel beknotting heeft hij al het hoofd geboden. Hij staar waar hij staat en maakt er daar het beste van. 'Een ochtend van min zeven. De polder grijs beslagen in de zon. Een groepje meerkoeten maaktal meteen een larmoyante indruk -ontzettend begaan met zichzelf-. "Een sperwer doet wat hij het liefste doet: hij maakt van tivee vogels één. Een sperwer versimpelt de wereld door haar gewoon op te eten. Koos van Zomeren: schrij ver en publicist. Lyrisch over de natuur en vooral die van het Groene Hart. Hij ziet wat aan anderen voorbij gaat en weet het vooral op die ontwa penend mooie manier op te schrijven. Verwondert zich, verheugt zich, maar maakt zich ook grote zorgen. Over de woningbouw en de misère in de melkveehouderij. „Het is niet meer de vraag öf het Groene Hart verloren gaat, maar voor welk vorm van on dergang we kiezen." Hij erkent dat hij soms heel stiekem denkt 'laat ze die huizen maar in dat Groene Hart bouwen, dan verhuis ik wel naar het oosten van het land'. Meteen daarop echter realiseert hij zich dat het Groene Hart en dus het veen- weidegebied uniek is in Ne derland. Een gebied dat bij hem de mooiste zinssneden doet op wellen. Over de grutto's die tevergeefs uit Afrika zijn ge komen omdat ze massaal wordt uitgemaaid door de grasmaaimachine, 'de jongen zo donzig als pluis van paar debloemen'. Over 'leeuwerik ken, piepers en zwaluwen en al dat kleine spul dat nodig naar het zuiden moet en over het mooie van de natuur: 'de natuur geeft je geweten vrij'. Ontredderd Het Groene Hart met die hon derden melkveehouderijen moet blijven: 'Die groene ruimte om ons heen. Wat moeten we met al dat gras als er geen koeien waren om het op te eten? Stel dat koeien op pannenkoeken leefden; waar haalden we dan zoveel beslag vandaan? De aantastingen van de na tuur, bijvoorbeeld door het bouwen van huizen in het groene land, gaan hem door merg en been. 'Maar het meest ontredderd waren de luizen. Weken achtereen dool den ze langs de draglines. Het leek alsof ze dachten dat het over een paar weken wel weer zo zou worden als vroeger. Hazen op eewbouwterein zijn het toppunt van ontredde ring. In de natuur komt het ook voor dat het leefgebied van een dier plotseling ver dwijnt, bijvoorbeeld door een overstroming. Dat noem je dan een ramp. Deze ontred dering heet woningbouw. Van Zomeren moet, zo zegt hij zelf, steeds grotere oog kleppen op doen om nog te kunnen genieten. Terugko mend van een vakantie in de bergen schrijft hij 'Ik vind dat we moreel verplicht zijn het hier naar onze zin te hebben. Als wij het al niet naar onze zin hebben, wie of waar ter wereld dan wel? Maar hij moet steeds meer zijn best doen om zich te richten op het mooie en de aantastingen van de natuur te vergeten. „Ik ben schilde rijen gaan verzamelen. Af en toe blijf ik thuis en kijk daar maar naar." Mr. Drs. A. Hoogwout Fb belastingadviseur van Oldenbarneveltstraat 7 2334 AD Leiden tel. 071-5173498 voor belastingaangiften en advisering 'Blijvend een rol weggelegd voor luchthaven Schiphol' In de Tweede Kamer is voorzichtig instemmend gerea geerd op de gisteren via deze krant uitgelekte kabinets nota over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. De regeringspartijen WD en D66 en oppositiepartij het CDA vinden het logisch dat er in de toekomst blijvend een rol is weggelegd voor het huidige Schiphol. Groen Links vindt de nota teleurstellend. Volgens haar is het ka binetsstuk te sterk geënt op een verdere groei van de luchtvaart. den haag gpd In de nota wordt gesteld dat de aanleg van start- en landingsba nen op afstand van Schiphol, met een razendsnelle verbin ding naar de bestaande lucht haven, voorlopig meer toe komst heeft dan de bouw van een geheel nieuwe of een twee de nationale luchthaven. De no ta moet overigens nog definitief worden vastgesteld. CDA-Kamerlid Y. van Rooy noemt de analyse van het kabi net weinig verrassend: „Je hebt geen uitgebreide studies nodig om te weten .dat een compleet nieuwe luchthaven een giganti sche operatie betekent. Dat is ook de reden dat het CDA altijd heeft gepleit voor aanvullende voorzieningen, waarbij Schiphol een centrale rol blijft vervullen. Voor de WD is een satelliet verbinding ook bespreekbaar. „Wij zien ook wel in dat je de gigantische investeringen die al in Schiphol zijn gedaan, niet op korte termijn kunt afschrijven", aldus WD-Kamerlid N. Ver- bugt. De fractievoorlichter van D66 zei gisteren dat zijn partij van meet af aan niet veel heil heeft gezien in de bouw van een compleet nieuwe luchthaven. Fractievoorzitter Wolffensper- ger heeft zich kortgeleden uitge sproken voor de aanleg van 'een paar nieuwe banen elders', in ruil waarvoor twee banen op Schiphol gesloten kunnen wor den. Discussie PvdA-woordvoerder R. van Gij zel heeft 'al meermalen laten weten voorstander te zijn van een geheel nieuw vliegveld in zee. In dat geval dient Schiphol helemaal te verdwijnen. Van Gijzel voorziet anders grote pro blemen met de transporten van en naar de banen in zee. Van Gijzel vindt wel dat een periode van vier maanden, die het kabi net heeft gepland voor een maatschappelijke discussie over de toekomst van de luchtvaart, te kort is. GroenLinks fractievoorzitter Rosenmöller vindt het onjuist dat het kabinet voor een onver valste groei van milieubelasten de activiteiten kiest. Waar Schiphol bij 40 miljoen passa giers moet ophouden, is dit het begin van een doorgroei naar 80 miljoen passagiers. Het mag dan het goedkoopst en het minst ingrijpend voor het land schap zijn om die landingsba nen in zee te leggen, daar wordt de uitstoot van kwalijke stoffen niet minder om." den haag Werknemers van het sloopbedrijf Demostaai treffen voorbereidingen in een vier verdiepingen tellend gebouw dat vandaag in Den Haag zal worden opgeblazen. De mannen boren gaten waarin de springstof wordt gestopt. Het is de bedoeling dat het ou de kantoorpand, dat plaats moet maken voor nieuwbouw, na 'een druk op de knop' als «en kaartenhuis in elkaar zakt. FOTO ANP den haag anp Als het aan het Haagse college van B en W ligt moeten treinreizigers de twee gro te stations in de stad (CS en Hollands Spoor) in de toekomst gaan zien als één geheel. Deze twee namen kunnen dan uit de spoorboekjes worden geschrapt. De naam 'Hofstation' komt ervoor in de plaats. Dat schrijft wethouder H. Meijer in een vrijdag aan de gemeenteraad ver zonden brief. Volgens de bestuurder vormen de twee stations op de schaal van grote steden nu al een eenheid, maar hebben reizigers dat idee niet van wege de fysieke afstand. Om dat pro bleem op te lossen pleit hij voor een in tensievere treindienst tussen die haltes. De zogenoemde 'peoplemover' zou daarvoor wat hem betreft kunnen wor den ingezet. Meijer doet zijn pleidooi in het kader van toekomstige vervoersontwikkelin- gen. In zijn stad stopt de HSL-trein niet, maar een aftakking loopt wel naar Den Haag CS. Verder zit RandstadRail in de pen en zit Agglonet er aan te komen. In de brief aan de raad vermeldt de bestuurder verder welke plannen er zijn met het plein voor het Centraal Station. Het stadsbestuur beschouwt dat nu nog als een troosteloze toestand. Een plein vol met fietsen, taxi's en een rommelige inrichting. Het streven om het plein iets van de gezelligheid van het Damrak mee te geven is nu overboord gezet. De met ruimtegebrek kampende stad wil het plein nu gedeeltelijk bebouwen. Kanto ren komen daarvoor in aanmerking. „Wi'j kunnen het wel leuker maken" MARNAN Administratie- en Belastingadvieskantoor voor particulieren en ondernemers ook 's avonds staan wij voor u klaar J. de B. Kemperpad 10 - Leiden - 071-5322733 QKOXQ), W Q) (Q [p§ign[n)c Registeraccountants/Adviseurs voor: cfJOcfCC overheids-, zorg-, welzijns-, sport- en non-profitinstellingen Lid van de Qrkzee-groep Uw adviseur voor het grijze gebied van de fiscaliteit voor verenigingen en stichtingen subsidies, schenkingen, huur/verhuur omzet-, vennootschaps- en loonbelasting Verbeekstraat 8a Postbus 2266 Tel.: 071-531 11 04 2301 CG Leiden Fax: 071-532 07 05 Kom gerust binnenlopen of maak een afspraak ACCOUNTANTSBUREAU LTB ADMINISTRATIE COLLECTIEF Zoeterwoodsesingel 63 2313 EL-Lerden Tel. 071-5127054 - Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: Boekhoudingen en belastingzaken voor midden-kleinbedrijf Financiële diensten en verzekeringen Van Der Hoeven ACCOUNTANT EN BELASTINGCONSULENTEN Voor een vakbekwame verzorging van: Samenstellen jaarrekening Begeleiding startende ondernemers Boekhouding Loonadministratie Belastingaangifte ondernemers en particulieren DE HE YDERWEG 17.2314 XZ LEIDEN TEL. (071541 87 81 FAX (071541 91 34 - c° - Administrateur heeft nog tijd over om uw administratie bij te werken of belastingformulier in te vullen. ADMINISTRATIEKANTOOR RICHARD JANSE TEL.: 071-5121776 Administratiekantoor Nilsthoven Voor het midden- en kleinbedrijf alsmede particulieren verrichten wi| tegen vaste, gemitigeerde tarieven: - Financiële administraties - Kontrole-opdrachten - Samenstellen van Jaarrekeningen - Belastingen (IB en VPB) - tijdelijke arbeidsondersteuning zundert» keesv Arnold Bomans, de joi broer van Godfried Bon is gisteren op 80-jarige tijd overleden in de abd de trappisten in Zundei was al geruime tijd zie afgelopen tweeëneenhal lag hij met een sterk zwakt hart in bed. Bomans woonde 62 j; de abdij Maria Toevluc Zundert, waar hij de r 'Jan Baptist' aannam, kreeg in 1970 landelijk kendheid door zijn optr in de televisiedocumei 'Bomans in triplo'. In dit gramma zocht Goc Bomans zijn broer en zi beide kloosterlingen, en met hen in gesprek. Arnold werd gebore Haarlem, waar hij de Cn usschool en het Triniti ceum bezocht. In een i view in deze krant vei hij vorig jaar dat hij zie school doodongelukkig de. „Ik was de domste v klas en ben zelfs vier blijven zitten. Ik heb di varen als de grootste v dering in mijn leven." 0 vies van zijn biecht brak hij zijn schoolople voortijdig af en koos vot klooster. De kennism met de Trappisten hem zo goed, dat hij t besloot in te treden. Reclamebur eist ton van Planvisie uit Wassenaar den haag/wassenaar persbureau cerberus Een reclamebureau uit zee wil dat het in Wassen vestigde projectadvies Planvisie op de proppei met bijna een ton aan stallige betalingen. Planvisie was volgens 1 rikzeese De Vries Comn tiecentrum in 1995 drachtgever voor een re campagne rond een win] trum in Sluis. Toen Di klaar was met de klus, i hij op aanwijzing van PI de rekening van 98.000 naar twee andere adviesb die op hetzelfde adres ge waren als Planvisie. Die b zeiden niets met de zaak ken te hebben. Vrijdag eiste De Vries i Haagse kort gedingrech middellijke betaling v, openstaande bedrag. De Vries was het zo klaar klontje dat Planvisie drachtgever was, en niet bemiddelaar tussen reek reau en bouwer, zoals PI zelf zegt. De advocaat van Planv tijdens de rechtszitting Vries zich maar tot de heer van het winkel moest wenden, de onde in Lisse kantoor houdei kenman R. van der Pul zou als adviseur betrokl bij de bv's die aandeel zijn van Planvisie. Uitspraak op 28 februa alkmaar anp Langs de Noord-Holl kust zijn gisteren stranden tussen Wijk ai en Bergen gele bolletje gespoeld. Onderzoek uitgewezen dat het ora olie gaat, aldus Rijks staat. De bolletjes zijl schadelijk, palmolie f natuurproduct. De meeste bolletje aangetroffen in de buu Egmond. Het gaat nif grote hoeveelheden. In betreft het zo'n tien ki meter, aldus een woori der. Het lozen van pal is volgens hem niet str omdat het een plant product is. Schepen gebruiken olie als schoonmaakn Rijkswaterstaat begint dagochtend met het van de stranden waart letjes olie zijn aangetrd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20