Leidsch Opkoopregeling voor varkens Camera's knippen enduizend auto's heiden vrolijk bezeten van Borsato CDA: laagste uitkering moet omhoog lacht Groen Links tegen urgemeester Katwijk eelal ouder dan gedacht PvdA kiest Adelmund als voorzitter L AMBERS Supersnel autowassen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. kTERDAG 15 FEBRUARI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Brandhaard Albanië. Woede en wanhoop. DEN HAAG ANP De basisgroep sociale zekerheid van het CDA vindt dat de mini mumuitkeringen met 10 pro cent omhoog moeten. Voorzit ter A. Jansen van de basisgroep zei dat gisteravond tijdens een bijeenkomst in Dordrecht. Jan sen is tevens lid van het partij bestuur van het CDA. Volgens hem moeten de uit keringen zo hoog zijn dat de bij zondere bijstand niet meer no dig is. De bijzondere bijstand is bedoeld om uitkeringsgerech tigden die de eindjes niet meer aan elkaar kunnen knopen een extraatje te geven. Ze moeten daarvoor dan wel aankloppen bij de sociale dienst. Veel men sen laten dat uit schaamte ach terwege. Onlangs pleitten de directeu ren van de sociale diensten al voor een verhoging van de bij standsuitkering. Ook in de Tweede Kamer gaan stemmen op om groepen die in de knel zitten structureel wat extra's te geven.- Minister Melkert van sociale zaken wijst een structurele ver hoging van de uitkeringen af. Overheid koopt overtollige dieren tegen marktwaarde DEN HAAG ANP Minister Van Aartsen van landbouw heeft gisteren over eenstemming bereikt met het bedrijfsleven over een op koopregeling voor varkens uit de Brabantse streken waar wegens de varkenspest een vervoersverbod geldt. van kracht. Er was door de sec tor met klem op zo'n voorzie ning aangedrongen omdat veel varkensstallen door het ver voersverbod uitpuilen. De vleesvarkens groeien door en de fokzeugen werpen dagelijks ze ker tienduizend biggen. Veel bedrijven zijn niet berekend op deze overbevolking. Premier Kok is bijzonder te spreken over wijze waarop de minister de crisis rond de var kenspest tot dusver heeft aan gepakt. Na afloop van de minis terraad stelde hij gisteren dat de WD-minister „heel sterk heeft geopereerd richting sector en richting samenleving". Ook bin nen de Europese Unie heeft Van De regeling houdt in dat var kenshouders hun overtollige varkens en biggen aan de over heid kunnen verkopen tegen de marktwaarde. Afgesproken is dat Nederland een deel van de kosten zal financieren uit het speciale noodfonds van hon derd miljoen dat overheid en bedrijfleven sam-sam vullen. Verder gaat de minister nog in de slag met Brussel om een zo hoog mogelijke bijdrage van de Europese Unie binnen te sle pen. De regeling wordt nu nader uitgewerkt en wordt naar ver wachting begin volgende week Aartsen volgens Kok alles ge daan wat hij kon doen. Eerder deze week had de grootste oppositiepartij, het CDA, kritiek op het optreden van Van Aartsen. Diens maatre gelen zouden zeker aan het het begin van de epidemie tot on duidelijkheid hebben geleid bij veel Brabantse varkensboeren. Ook zouden de regels ontoerei kend zijn geweest om tijdig ille gale varkenstransporten te kun nen voorkomen. Het CDA wil volgende week een spoeddebat in de Tweede Kamer. Het optimisme dat de epide mie inmiddels een halt is toe geroepen, neemt toe. Net als donderdag werd ook gisteren geen nieuw besmettingsgeval ontdekt. De waarde van de gedode varkens, bijna 50.000, schat het ministerie op zo'n vijftien mil joen gulden. pvallende camera's zijn niet over het hoofd te zien. Toch rijden veel inobilisten er met hoge snelheid langs. foto dick hogewonino I.RUDOLF KLEUN i tienduizend bekeuringen ivee maanden. Dat is de it die de Leidse politie heeft "engehaald sinds begin de- ber op zes plaatsen opval- e camera's zijn geplaatst zowel hardrijders én men- door rood rijden foto- lS|èren. De cijfers over februari nog niet binnen, maar het erop dat automobilisten lleers zijn, want volgens de tie daalt het aantal nauwe- Binnenkort komen er ïlom in de stad nog zes ca- 'sbij. dat terwijl de apparaten bijna niet te missen zijn. zijn reflecterend geel en zien van een bordje '50'. I bewust is er voor gekozen utomobilist te laten zien dat of zij bekeurd kan worden, lolitie is er alles aan gelegen de trend van een groeiend tal gewonden in het verkeer te buigen. „De gemiddelde heid moet daarom gewoon aag", stelt K. de Vries van de afdeling verkeersadvisering vast. In totaal zijn tussen 2 decem ber en 2 februari 9.767 automo bilisten gefotografeerd. Daarbij ging het om 1.084 mensen die door rood reden en 8.583 die het niet zo nauw namen met de snelheid. Het leeuwendeel van hen reecftussen de 60 en 75 ki lometer per uur. „Dat zijn dus de snelheden waardoor mensen niet meer op tijd kunnen stop pen als een kind of een fietser onverwacht oversteekt. Over hogere snelheden - 331 mensen reden harder dan tachtig, we hebben zelfs snelheden van bo ven de honderd gemeten - heb ben we het maar niet. Dan doe je echt piks meer", aldus De Vries. De zes camera's staan op in valswegen zoals de Wilem de Zwijgerlaan (twee, in beide richtingen), de Churchilllaan (ook twee), de Plesmanlaan en op de Sumatrastraat. Het is nog niet bekend waar de zes nieuwe camera's komen. weinig allochtonen aan de arbeid WK WIM VAN WANROOY ïn Links heeft bij de politie ands Midden een klacht in- end tegen de gemeente Mjk en burgemeester B. van uwe omdat zij niet zouden oen aan de wettelijke ver ging arbeid voor allochto- te bevorderen. De politieke ij leidt dat af uit het feit dat jemeente, zoals uit controle de Kamer van Koophandel zijn gebleken, twee achter volgende jaren geen verslag i ingediend. Uit dat verslag t blijken hoeveel allochto- de gemeente in dienst t Daarnaast heeft de ge- nte volgens Groen Links geen werkplan ingediend. fjo Janssens, raadslid voor ïn Links, neemt het vooral Wouwe kwalijk geen haast naken met de verplichting ljuni 1995 wettelijk is inge- i voor bedrijven en instan ties die meer dan 35 werkne mers in dienst hebben. „Als je vandaag aan de dag niets doet op het gebied van minderheden ben je geen knip voor de neus waard. En als je als burgemees ter in twee jaar ook helemaal niets doet wat er ook maar op lijkt, mis je iets elementairs. Ik neem het hem in persoon kwa lijk." Van Wouwe is bepaald niet onder de indruk. Via voorlichter P. Post laat hij weten 'zich geen enkele zorg' te maken over de actie van Groen Links. „Werkgevers kunnen allochto nen niet registreren omdat werknemers weigeren te zeggen of ze allochtoon zijn. En dat mogen ze ook. We hebben het wel aan ze gewaagd. Ik maak me hier dan ook niet druk om." ïfhAP gemaakt. Op grond van de me tingen is het waarschijnlijk dat het heelal tien procent groter is. Hipparcos stelde vast dat het heelal tussen de tien en dertien miljard jaar oud is. Eerdere schattingen spraken van negen miljard jaar. dtaten van metingen van de 'arcos-satelliet wijzen uit !/l 'et heelal groter en ouder is otnu toe door astronomen aangenomen, heeft de e Royal Astronomical So- gisteren in Londen bekend LEIDEN PABLO CABENDA Blauw licht schiet alle kanten uit en een dreigend geraas klinkt door de zaal. Het is 20.15 uur als in de Stadsgehoorzaal in Leiden het dak openscheurt, bliksem over het podium flitst en bombast en bombarie de zaal in worden geslingerd. Dan komt de sympathieke zanger op. De man zo groots en alle daags dat binnenkort zowel de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen als de Bond voor mannen die durven huilen zijn erelidmaatschap zullen bevech ten. De man die als enige in aanmerking komt voor de titel 'Ridder in de Orde van de Fijne Knul': Marco Borsato. De begeleiding is in het zwart en Marco in het wit met alleen een zwarte zonnebril. De zaal raakt gelijk al bevangen door de kleine man met de sympathieke uitstraling. Zijn vingers trillen van opwinding als hij wijdbeens en zelfverzekerd met zijn rug naar het podium staat. Hij slaat de kraag van zijn jasje nog eens op en bespeelt bij gebrek aan instrument de microfoonstan daard als volleerd luchtgitarist, en zingt, krachtig, teder of uit gelaten. Met lange uithalen waarin in elke snik een dosis el lende of pijn zit besloten. Gene reus strooit hij met grote gevoe lens en gebaren. In de uptempo nummers danst hij uitbundig, ietwat overenthousiast. 'Je Zit Op Rozen' is een zonnestraal- iedereen-blij nummer waarbij het uitverkochte theater in vro lijke bezetenheid van het goede gevoel raakt. De Marco-euforie stroomt in dikke, bijna tastbare golven en als je vanaf het bal kon e,en blik werpt in de zaal raak je bijkans zeeziek van een dicht opeengepakte zee van gol vende armen. Maar Marco Borsato betekent ook verstilde momenten van in tieme conversatie met zijn pu bliek. Als hij in kleermakerszit op de vleugel even tot rust komt en verhaalt over het licht aan het eind van de tunnel en het dal waar je na lange tijd weer uitkomt, weten alle fans precies waar hij het over heeft. En als troost zingen ze met hem mee. Totdat hij het eind nadert van 'Vreemde Handen' en komt bij 'Er zaten vreemde lippen...', dan dramatische stilte, en vervol gens zacht gefluisterd aan je mond'. Marco wrijft over zijn ogen en je besluit dat het niet anders dan een echte traan moet zijn geweest. Er volgt een indrukwekkende a capella versie van 'You've Got A Friend' waarbij het achter grondkoor eens stevig mag uit pakken. En dan het overweldi gende monster van ontkende emoties, het muzikale excuus om eens een flink potje te gaan janken, hartverscheurend en schokschouderend. 'Waarom nou jij?' Marco blaast met een waagt aan het publiek of ze het band op volle kracht en een ge- licht ook kunnen zien. Duizen- voel te groot voor zijn hart bijna den armen steken naar voren, de hele zaal weg. sterretjes worden heen en weer Dus komt er een toegift, gezwaaid en van allerwege Borsato betreedt het podium, wordt Marco gescandeerd. HET WOORD IS AAN Voltaire God heeft je gemaakt om Hem lief te hebben, niet om Hem te begrijpen. Karin Adelmund zwaait met bloe men na haar verkiezing. foto anp koen suyk DEN HAAG ANP Het congres van de PvdA in Den Haag heeft gisteren Karin Adel mund met 97 procent van de stemmen gekozen tot voorzit ter. Zij was de kandidaat van het partijbestuur, nadat voorzit ter Felix Rottenberg de functie wegens ziekte moest neerleg gen. Adelmund hoeft niet te kie zen of zij Kamerlid blijft of voor zitter van de PvdA. Een duidelij ke meerderheid van de afge vaardigden vond dat niet nodig, in tegenstelling tot de Jonge So cialisten. Toen het partijbestuur Adel mund als kandidaat naar voren had geschoven kwam er heftige kritiek omdat de functie van partijvoorzitter niet te vereni gen zou zijn met die van Ka merlid of minister. Het is im mers aan het partijbestuur om de fractie te beoordelen en voor de voorzitter is zelfs een rol weggelegd bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Bovendien zou den beide functies zo zwaar zijn, dat ze niet door een enkele persoon te vervullen zijn. Adelmund wordt algemeen gezien als de meest geschikte fi guur om de PvdA naar de vol gende verkiezingen te leiden. Het congres besloot een voor stel om haar nu al voor de keus te stellen, niet in stemming te brengen. De goedkoopste matrassen van Leiden 1.20x1.90185,- 1.30x1.90190,- 1.40x2.00199,- Ook andere maten verkrijgbaar. Hogewoerd 27-29 Leiden 071-5125985 8° 8790 3770 50% 70% 50% zonnefcKjn 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina J 3 VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio.17,18,19 RTV/programma's14,15 Sport25,27 Strips13 Uitgaan11 Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor het toneelstuk 'Hanebuurt' meto.a. Gees Linnebank in de Leidse Schouwburg. Lammenschansweg 130 Leiden ijl HOUTWERF JIJ KEUKENS KEUKEN- STUDIO ILJ Koningin Julianalaan 46 Voorschoten Magische Optica tentoonstelling voor jong en oud morgen, zondag 14 en 15 uur. Theaterspektakel de nieuwe doe-tentoonstelling Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 i i 64ste [Oi Kia dealer WESTFRIESE FLORA Vlietwijk Nederlands grootste overdekte 1 Bolblojemen v. Beethovenlaan 67 1 14-23 febr. '97 fl f) Voorschoten Thema China. Bovcnkarspcl Ja, ik wil een abonnenicn Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch I >agblad. - .'.'•"O I V 1 Adres: ll.v.m. controiebezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per inaand Per kwartaal automatisch ff. 92,05) automatisch 32.951 OacceptRiro (f 93,05) Nr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Vooraan proberen enkele fans nog de zoom van zijn leren broek aan te raken: binnen en kele ogenblikken zal hij zijn grootste hit 'De Waarheid' gaan verkondigen. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1