Over oorzaak en gevolg van de Linde(n)laar Spiritueel wakker blijven Leiden Regio Kerk Samenleving ZATERDAG 15 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 Nieuwe spelling dwingt gemeenten tot aanpassing straatnamen Eerst twee o's, toen één o, en nu één woord. De Hoge Rijn dijk maakt voor de tweede keer in minder dan vijftig jaar een spellingsverandering door. FOTO DICK HOCEWONINC Ineens was daar de pannenkoek, en ieder een had er een mening over. De nieuwe spellingsregel voor de tussen-n was - als el ke spellingsverandering - aanleiding tot heftige discussies en vooral veel afwijzende reacties. Maar nu de storm is geluwd, wor den de nieuwe regels in grote lijnen braaf gevolgd door schrijvend Nederland. Op één punt is de discussie tot nu toe ech ter nog niet gevoerd, en worden de oude spellingswijzen nog niet vervangen door de nieuwe. Dat is bij de straatnamen. Aard rijkskundige namen mogen dan buiten de nieuwe spellingsregels vallen, straatnamen moeten gewoon volgens de regels worden geschreven. Zo is Lindenlaan fout, en is Lindelaan goed. Of u het maar even wilt verbeteren. Even tussendoor. Waarom is het wel pan nenkoek en geen Lindenlaan? Dat wordt verklaard op pagina 26 van het Groene Boekje, de officiële Woordenlijst Neder landse taal: Het eerste deel is een zelfstandig naamwoord dat op een toonloze lel eindigt en een meervoud op -en en -s heeft. In dat geval is een tussen-n taboe. Omdat het meervoud van linde zowel 'lindes' als 'lin den' is, schrijven we in Lindelaan geen n. Leiden heeft geen Lindelaan, maar wel een Lindestraat. Da's dus goed. Maar wat te denken van de Bruggestraat, het Galgewa ter, de Hartesteeg, het Hazepad en de Prin- sessekade? Onder de oude spellingsregels was dat makkelijk. Er is maar één brug, één galg, één hart één haas en één prinses op de betreffende straat/water/steeg/pad/kade. Maar dat verhaal gaat niet meer op. Al deze straatna men vallen nu onder de algemene regel dat een samenstelling een tussen-n krijgt wan neer het meervoud van het eerste deel op een 'n' eindigt. Met anderewoorden: de nieuwe spelling dwingt de gemeente tot nieuwe straatnaambordjes. En de bewo ners komen niet onder een adreswijziging uit: Wij zijn verhuisd van het Galgewater naar het Galgen water... Nieuwbouw Gaat Leiden zijn straatnamen aanpassen aan de nieuwe spelling? De waag komt bij ambtenaar H. Fase die de Leidse straatna- mencommissie ondersteunt, als een volsla gen verrassing. „Daar moeten we het eens over hebben. Op 12 maart hebben we onze volgende vergadering. Ik zal het dan aan de orde stellen", meldt Fase. Hij heeft geen idee of de gemeente verplicht is om de spelling van de straatnamen te modernise ren. Moet Leiden zijn straatnamen aanpassen? Er is in ieder geval geen Rijksopzichter die erop toeziet dat de nieuwe spelling spoedig op de bordjes verschijnt. „Het gaat slechts om een geringe spellingswijziging. Het is dan ook niet de bedoeling dat het onder wijs nu ineens allemaal nieuwe leerboekjes gaat aanschaffen", meldt een woordvoer Leentje leerde Lotje lopen langs de lange Lindenlaan. Vroeger kon dat nog, nu niet meer. De nieuwe spelling dwingt Leentje om Lotje mee te nemen naar de Lindelaan, zonder tussen-n. Zo gauw het naambordje van de Lindenlaan aan vervanging toe is, moet de gemeente de straatnaam aanpassen aan de nieuwe spelling. der van het ministerie van onderwijs. „Als er nieuwe boekjes komen, moeten die in de nieuwe spelling zijn. Ik ga er vanuit dat het bij straatnaamborjes niet anders werkt: in nieuwbouwwijken hang je meteen bord jes op in de nieuwe spelling, en als een oud bordje aan vervanging toe is, pas je meteen de spelling aan." Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bevestigt het verhaal, maar voegt er nog aan toe dat gemeenten volledig auto noom zijn in de spelling van hun straatna men. Ondertussen is de gemeente - al dan niet bewust - hier en daar al bezig met de modernisering van de straatnaamspelling. Tot de spellingshervorming van 1953 heet te de Hoge Rijndijk Hooge Rijndijk. De laatste bordjes met de oude spelling zijn inmiddels verdwenen. Toch luidt de naam niet overal hetzelfde. Bij de Wilhelmina- brug staat een gloednieuw straatnaam bordje met daarop in een modern letterty pe 'Hogerijndijk', zonder spatie. Langzaam maar zeker lijkt de doorgaande weg rich ting Alphen aan den Rijn voor de tweede maal in nog geen vijftig jaar van naam te veranderen. De nieuwe spelling 'Hogerijndijk' is overi gens heel wat ingrijpender dan het al dan niet schrijven van een tussen-n. Ten eerste wordt die 'n' niet uitgesproken en de spatie wel. Dat wil zeggen: bij 'Hoge Rijndijk' ligt het accent op de laatste lettergreep, bij 'Hogerijndijk' op de eerste. Ten tweede zet een 'Hogerijndijk' de deur open voor een 'Ouderijn', een 'Stillemare' en misschien zelfs een 'Vijfmeilaan'. Katholiek Als we buiten Leiden kijken, dan zijn het vooral de Lindenlanen die er aan moeten geloven. Op de één of andere manier blijkt de linde een boom te zijn waar het goed straten naar vernoemen is. En liefst na tuurlijk lanen, want een straat met bomen is al gauw een laan, en bovendien ligt het lekker in de mond met die dubbele 1. Zoeterwöude heeft een Lindenlaan, net als Leimuiden en Sassenheim. Dat wordt daar dus bordjes vervangen. Misschien valt er iets te regelen met Wassenaar en Hazers- woude-Dorp, waar de Lindelaan wel de toets der kritiek kan doorstaan. De bordjes 'Bruggestraat' moeten niet alleen in Lei den, maar ook in Leiderdorp en bij de brug die Hazerswoude-Rijndijk met Koudekerk verbindt worden vervangen. Eén brug, toch De Bonekruidstraat in Voorhout schree om een n, en de Papewegen in Zoeterv de en Wassenaar hadden beter naar H; zerswoude moeten kijken. Daar hebbe bij het Papenpad meteen de tussen-n i voegd. Toen omdat er misschien wel m dan één katholiek over het pad ter kerk ging, nu omdat de 'n' de algemene regi In sommige plaatsen komen de spellin regels de straatnamencommissies te hi De Paardebloem in Rijnsburg mag bliji evenals de Zwanebloem in Woubrugge nieuwe spelling heeft geen invloed opi namen van plantjes. Het heeft dus niet met die zwaan te maken. Wanneer een straatnamencommissie mocht besluitf om een weg met een enorme S-bochti vernoemen naar die kronkel, dan word het wel weer gewoon Zwanenhals, met jj- Ook heeft Alphen aan den Rijn geluk n zijn Zonneweg. Niet één samenstelling r 'zon' krijgt van de Nederlandse Taalun een tussen-n. De taalkundigen gaan er J vanuit dat er echt maar één zon is, en den daarom een 'n' in dit geval iets tei van het goede. Een geluk dat er g renkundigen hebben meegepraat over spellingsregels. Overigens blijft er ondanks het gelukje de Zonneweg nog genoeg te schroever 5 Alphen. Want wat te denken van het H veld, het Pannewerk en de Koekebakkf steeg? Weg die bordjes, u loopt achter. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Overste Zusters van Schijndel gaat voort in Gods spoor Truus Sonder is realistisch. Bij na de helft van haar mede-zus ters is boven de tachtig, veertig zelfs ouder dan negentig jaar. Hun leven lang werkten ze in het onderwijs, zieken- en be jaardenzorg. Velen worden nu zelf verzorgd en verpleegd. Dat is een kwestie van accepteren maar niet zondermeer. „Ik vind dat we nog steeds een stuk getuigenis kunnen zijn voor onze maatschappij. Ook al kunnen we dat niet meer zoals vroeger in concrete werken ui ten, we proberen wel oog te houden voor het kleine, het zwakke, het kwetsbare. Oud worden hoeft geen tragiek te zijn. Dat praten mensen elkaar aan. Het gaat erom spiritueel wakker te blijven en dan is er in omzien naar elkaar nog veel le ven te leven." De betrokkenheid bij de samen leving is bij de Zusters gebleven. Op tal van terreinen vindt mo rele en financiële ondersteuning van initiatieven plaats, zoals voor de opvang van vluchtelin gen en andere nieuwetijdse groepen van kwetsbaren. In no vember, bij het 160-jarig be staan van hun congregatie, heb ben de Zusters van Schijndel zich opnieuw gebogen over hun spiritualiteit. „Voortgaan in het spoor van Gods barmhartig heid", omschrijft de algemeen overste het. In het volgen van die weg kan ze niet om de wer kelijkheid heen. „We hebben pas een klooster verkocht, dat wordt bestuurscentrum van de nieuwe gemeente Laarbeek. Het is een inkrimping maar ik ga daar niet gebukt onder." Ze wijst op het begin/Door een dorpspastoor die in 1836 in Schijndel heel eenvoudig met een paar zusters een breischooltje begon. Van daar uit diende voor hen het andere liefdewerk zich vanzelf aan. „Zij hebben op hun weg nooit voor- Truus Sonder (59) is sinds twee jaar algemeen overste van de Zusters van Schijndel. Het is een van de circa 125 sterk vergrijzende congregaties van vrouwelijke religieuzen in ons land. Zuster Truus, geboren en getogen in het Twentse Bornerbroek, viert deze maand dat ze veertig jaar geleden haar intrede deed. Een gesprek over geloven en doen, toen en nu. zien dat hun werk zou uitgroei en tot een congregatie van over de duizend leden. Ze hebben gewoon gedaan wat hen voor de voeten kwam. Anno 1997 komt ons dit voor de voeten", zegt ze en wijst op de feiten. In heel West-Europa is er een ster ke vergrijzing van congregaties. De omringende samenleving veroudert ook, weet ze. „Het gaat om de uitdaging waardig oud te worden. Daar liggen voor ons nog veel mogelijkheden. Ik kan daar best warm van wor den." Op de huishoudschool in Bome kwam ze voor het eerst in con tact met de 'Zusters van Liefde van Jezus en Maria, Moeder van Goede Bijstand', zoals de con gregatie van Schijndel officieel heet. De zusters leidden in de Twentse plaats een goed deel van het onderwijs. Na haar in trede in 1957 volgde Truus Son der de kweekschool en stond acht jaar lang (in het zuiden van het land) voor de klas. Geboeid door de vernieuwende wind van het Tweede Vaticaans Concillie stapte ze in 1975 in het vormingswerk voor religieu zen. Bijna twintig jaar lang hielp ze mee aan de vernieuwing bin nen ordes en congregaties in Nederland, België en Duitsland. Het eerste wat binnen haar ei gen congregatie zichtbaar was, was het afleggen van het habijt en het voortaan dragen van burgerkleding. Zusters werd meer eigenheid gegund, ook Truus Sonder. Ze legde de haar bij intrede gegeven zusternaam Alide af en nam haar eigen naam weer aan omdat ze zich daar prettiger bij voelde. Of alle vernieuwing en demo cratisering binnen de religieuze en kerkelijke muren de moeite waard geweest zijn? Zeker, maar de ontwikkelingen mogen voor haar nog niet stoppen. „Hoe in grijpend de vernieuwing hier en daar ook geweest is, op een aantal niveaus heeft ze nog geen toegang gehad en dan denk ik met name aan de struc tuur van de kerk. Het is allemaal nog te kort geweest. Ik ben er heUig van overtuigd dat voor de echte omwentelingen en ver nieuwingen van binnenuit, meer dan een generatie nodig Toen ze in 1959 intrad was door de Zusters van Schijndel al meer dan een eeuw onbetaald liefdewerk verricht, zoals zovele congregaties belangeloos hun diensten aan de samenleving verrichten. Zuster Truus: „We hebben het werk zo gedaan dat het maatschappelijk gezien en erkend werd. Allengs zijn zowel in onderwijs als ziekenzorg le ken gaan meewerken, kwamen er betaalde banen en werd het werk van de congregaties maat schappelijk ingekapseld. „Mis schien is dat voor ons niet de beste ontwikkeling geweest. Want we raakten een stuk ei genheid kwijt." Als voorbeeld noemt ze het be heer van ziekenhuizen. „Die runden we op ons eigen ritme. Toen de ziekenhuiszusters moesten overschakelen op de achturige werkdag hebben ze het zwaar gehad. Ze moesten in acht uur al dat werk doen waar ze vroeger misschien wel twaalf of veertien uur over deden maar waar ze zich veel lekkerder bij- voelden." Van de mensen waar over ze praat wonen er 110 in het Moederhuis aan de Pastoor van Erpstraat in Schijndel. Het management van hun dagelijk se verzorging is uitbesteed. Za kelijk is ze een grote werkgever maar ze ziet zich als eindverant woordelijke liever als voorgang ster van een geloofsgemeen schap. Geloven is vandaag de dag voor haar veel breder dan wat zich binnen kerkelijke instituten laat vangen. „De spiritualiteit ligt niet binnen de muren maar midden in het leven. Op veel plaatsen zijn goede dingen aan de gang waar mensen elkaar vinden op bewogenheid. Of het nu gaat om wereldwinkels, bij- Truus Sonder: „Het gaat om de uitda ging waardig oud te worden. Daar liggen voor ons nog veel mogelijk heden." FOTO GPD LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 Redactie: C Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I standsvrouwen, gehandicapten of initiatieven om de multicul turele samenleving inhoud te geven, overal blijft er beweging. Ook onder jongeren. Die zijn best bereid ergens in te stappen en ergens voor te staan, ook al staat dat los van het traditionele geloof en kerk." Ze wil daar jon geren niet op vastpinnen. „Je moet hen volwassenheid van le ven laten vinden en dan mag je als jongere best een tijdje rond kijken. Ik denk dat wij in onze jeugd geloven te vroeg gemoe ten hebben. Zo hoorde het en zo deed je het, terwijl je er ei genlijk nog niet aan toe was om daar je hele leven naar te rich- Voor haar eigen geloofsleven beschouwt ze het leven zelf als voornaamste bron. „Al dat wat er voor je voeten komt. Het is de weg van zien, daar speelt het zich af." Ze put persoonlijk veel uit het Titus Brandsma Instituut voor spiritualiteit in Nijmegen, het tijdschrift Speling en teksten en liederen van Huub Ooster huis. De rijkdom daaruit kop pelt ze aan haar ervaring en kennis die ze achttien jaar lang heeft opgedaan in het geven van vormingswerk. „Je moest daarvoor voortdurend program ma's ontwikkelen, veel lezen en studeren. Dat is eveneens een grote inspiratiebron voor mij geweest." „God was voor mij vroeger hoog en ver weg. Hij is mij nu veel meer nabij. Geloven was vroe ger wat de kerk zei dat je moest geloven. Zelf had je bijna geen toegang tot God. Dat ligt nu veel opener. God gaat met ieder mens een eigen weg. Niet dat je op je eentje kunt geloven. Maar je kunt je eigen geloofservaring wel inbrengen in de gemeente en horen naar hoe anderen ge loven. Dan breng je eikaars ge loof verder." H.G. DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J B M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco IENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin ken tot het automatisch afschrijv 1, ontvangen LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sh hebben of blind zijn (of een ande dicap hebben), is een samenvatte regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voor 0886-482345 (Centrum voc ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrij tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tc Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.31 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.0 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslui partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er eenf zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neu de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundd kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18