EIDEN Politie wil coffeeshops spreiden 'Egyptenaren vierden graag feest' Officier eist 32 maanden cel tegen jonge Leidse vader orele steun wethouder )or buren Bakker Bart 'Eén partij wordt in elk geval ongelukkig' Snel duidelijkheid over komst sneltram ERDAG 15 FEBRUAR11997 971 17 hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 Rijksweg /I Q De projectontwik- 1 Js keiaar heeft de sug gestie gedaan om rijksweg 11 in Voorschoten door een tunnel te laten lopen. Bruinrot O O Akkerbouwers en V/ tuinders kunnen zich binnenkort verzekeren tegen de besmettelijke aardappelziekte bruinrot. jrandweer was gisteren enige tijd in de weer om olie van het jdek van de Korevaarstraat te verwijderen, foto hielco kuipers Us rijdt jongen over benen )ENEen zestienjarige Leidse jongen is gistermiddag zwaar vond geraakt toen hij door een ZWN-bus werd aangereden de Korevaarstraat. De bus raakte bij het passeren het stuur n de jongen die vervolgens viel. Het rechterachterwiel van de s reed daarna over de benen van het slachtoffer dat met zeer stig letsel naar het AZL is gebracht. Na de aanrijding heeft de itie het verkeer omgeleid. Een touringcar die zich in het ver- irvastreed kon in de gegeven omstandigheden niet achteruit ^rijden. Toen de chauffeur vervolgens over een vluchtheuvel ibeerde te keren raakte het carter van zijn wagen een beton- jirand. Het carter scheurde open waardoor de motorolie op lat terechtkwam. De brandweer moest er daarna aan te pas nen om het wegdek schoon te maken. UNO 1897 let aantal bezoekers van het Stedelijk Museum (de Lakenhal) er bedroeg in het afgeloopen jaar 18,133 (11,407 op Zonda- ,5704 op werkdagen en 1022 op 3 October). )e avondschool te Noordwijkerhout is deze week voor het st geweest. Er hadden zich niet meer dan 12 leerlingen aan- neld, waarvan er 3 steeds wegbleven, en met de overigen wa- geregeld 2 onderwijzers bezig. Die negen zijn dus zeker wel lknap geworden. UNO 1972 het centrum van het bloemkwekers- en handelarendorp sburg, direct achter het raadhuis, vordert de nieuwbouw van protestants-interkerkelijk bejaardencentrum - „Avondzon" rasse schreden. Wanneer het enigszins mogelijk is hoopt deze nieuwbouw met dienstencentrum In de loop van sep- ber in gebruik te kunnen nemen. Voor de flats bestaat bij de sburgse 65-plussers grote belangstelling. Begrijpelijk, want gebouw is op een uniek punt gelegen. I sprake van overlast Maandag 15 Februari dinsdag 15 februari herman joustra ovenburen van Bakker Bart ?n van onverwachte zijde gekregen. Volgens milieu- ouder Hans de Goede is er rdaad sprake van geluids- euroverlasthinder in hun rtement, veroorzaakt door akkerij aan de Haarlem- traat. De bovenburen zelf eren al een jaar of acht te vinden voor hun klach- Goede, die het apparte- van de bovenburen gerui- ijd geleden heeft bezocht luidsmetingen door de ge- ïte, gaf zijn mening on- tijdens een zitting van de nissie beroep- en bezwaar- ften. De bovenburen had die ingeschakeld omdat ze mening waren niet langer met de gemeente zelf uit ipasse te kunnen geraken, id 1995 legde de Raad van dwangsommen op aan het jf. De bakkerij zou elke n de buidel moeten tasten leer er sprake zou zijn van en geluidshinder voor de iburen. Zowel de bakkerij ie bovenburen tekenden bezwaar aan tegen die regel. De bakkerij omdat vangsom niet terecht zou de bovenburen omdat de gssommen niet snel ge werden opgelegd. De be- eling ervan stelde de ge- te uit totdat de resultaten en nieuw geur- en geluids- rzoek bekend zouden zijn. Goede toont in elk geval Burgemeesters stellen regionaal beleid vast: In de toekomst is er plek voor maximaal 23 coffeeshops in de politieregio Hollands Midden. In principe zijn dat er wel net zoveel als nu, maar ze moeten beter worden verspreid over de regio. Door het aantal in de steden te verminderen, is het mogelijk nieuwe verkooppunten voor softdrugs in kleinere gemeente te gedogen. Dat blijkt uit de nota voor regionaal sofdrugsbeleid, die giste ren door de burgemeesters uit Hollands Midden is aan genomen. leiden annet van aarsenkerngroep die zich bezighoudt met de kwestie, is spoed gebo- Terugdringingsbeleid is een den met het regionale soft- sleutelwoord in de nota. In Lei- drugsbeleid. Her en der komen den en Gouda (de twee steden al aanvragen binnen voor vesti- met een concentratie aan cof- ging van coffeeshops. Boven- feeshops binnen de stadsgren- dien voeren de omliggende re zen) wordt een dergelijk beleid gio's Den Haag, Rotterdam en inmiddels gevoerd. Volgens de Amsterdam al een ontmoedi gingsbeleid. „In de grote steden loopt het aantal coffeeshops aanzienlijk terug. Maar het is het verhaal van de communice rende vaten. Als het de cof feeshophouders in één gebied moeilijk wordt gemaakt, duiken ze elders weer op", waarschuw de de korpsbeheerder, de Leid se burgemeester Goekoop giste ren bij de behandeling van de nota voor regionaal softdrugs beleid. De nota biedt nog mogelijk heden voor vestiging van nieu we coffeeshops omdat wordt uitgegaan van het landelijk gel dende criterium van 25.000 in woners voor het gedogen ervan. Verschillende burgemeesters bestreden dat criterium, zij het in voorzichtige bewoordingen. Zij willen helemaal geen ver kooppunt binnen hun gemeen te. „In de praktijk lost het al dan niet hebben van een coffeshop niet zo veel op. Ik heb het dan bijvoorbeeld over de problema tiek van de zeer jeugdigen", stelde burgemeester B. van Wouwe van Katwijk. Hij liet doorschemeren dat de nota weliswaar coffeeshops aan regels bindt maar dat hij weinig terugvond over het oplossen van softdrugsproblemen. Bur gemeester M. Boelen van Rijn- woude was het met hem eens: „Zelfs in ons kleine dorp staan dealers aan de schoolpoorten. Cursus over het oude Egypte van Leidse universiteit veel begrip voor de klachten van de- bovenburen. „Er zijn veel metingen geweest. Soms zat het geluidsniveau net boven de norm. Dat werd dan gemeld aan de bakkerij en bij de vol gende meting zat het er weer net onder. Maar of het nu wel of niet binnen de normen valt, ik vind het geluid heel hinderlijk." „Of er sprake is van geurover last is natuurlijk voor een deel afhankelijk van iemands per soonlijke beleving. Wie iets niet lekker vindt ruiken heeft het over stank. Maar laat ik dit-zeg gen: ik vind de geur niet lekker. En ik vind dat het er veel te sterk ruikt. Dat het er ruikt, daar is geen discussie over moge lijk." De uitspraken van De Goede moeten vooral worden opgevat als morele steun. De commissie beroep- en bezwaarschriften geeft, waarschijnlijk over een week of vier, uitsluitsel op basis van de laatste gegevens. Een ge luidsmeting van de gemeente heeft inmiddels uitgewezen dat het geluidsniveau de norm met 1 decibel overschrijdt. Dat rechtvaardigt echter nog geen dwangsom volgens de gemeen te. En volgens adviesbureau Oranjewoud, dat het meest re cente geuronderzoek uitvoerde, ondervinden de bovenburen 'met regelmaat' geurhinder van de bakkerij. Maar volgens Oran jewoud heeft de bakkerij inmid dels wel voldoende gedaan om overlast te beperken. Ook al on dervinden de bovenburen dus 'met regelmaat' geurhinder. Jana Loose bij eeh afgietsel van de beroemde Blinde Harpspeler uit het Egypte van 1500 voor Christus. foto hielco kuipers leiden caroline van overbeeke Een zwangere vrouw in het oude Egypte liet zich graag afbeelden met de Nijlpaard godin. Deze godin met haar kogelronde buik stond bekend als de beschermvrouwe voor zwangeren en vrouwen in het kraam bed. Bovendien is een nijlpaard van nature een agressief dier. En die agressiviteit kwam volgens de Eygptenaren goed te pas bij het verjagen van mogelijke demonen in de buurt van de pasgeboren baby. Jana Loose geeft in maart de cursus 'Op weg naar de Eygptische godenwereld' waarin zij vertelt hoe de Egyptenaren dui zenden jaren geleden met hun goden om gingen. Iedere geïnteresseerde Leidenaar kan zich inschrijven voor de cursus die deel uitmaakt van een serie over het oude Egypte. Initiatiefnemer is de sectie Egypto- logie van de Rijksuniversiteit Leiden. „De ze cursussen zijn nieuw. We vinden het als universiteit belangrijk om de samenleving te laten zien waarmee wij bezig zijn", al dus Loose-. Loose is zelf Egyptoloog en is verbonden aan de Leidse vakgroep Middelegyptische grammatica. Daarnaast geeft ze al jaren cursussen en organiseert ze studiereizen naar Egypte. Afgelopen najaar gaf ze de cursus in de Egyptische taal en het hië rogliefenschrift. „Dat is pittige kost. Hië rogliefen hebben behalve een letterlijke betekenis ook een klankwaarde. Boven dien kunnen de tekens weer een andere betekenis hebben in de context van de tekst. En je leest van rechts naar links." In de cursus die op 5 maart begint, staan de goden centraal. „Die speelden een hele belangrijke rol in het oude Egypte. Monu menten, teksten, tempels, bouwwerken ge ven ons een beeld van de manier waarop de Egyptenaren de wereld van de goden beleefden. Tijdens rituele handelingen werd contact gemaakt met de wereld 'aan de overkant'. Ook werden offers gebracht en feesten gevierd. Loose verhaalt over de beroemde periode van de farao's, vanaf ongeveer 2600 voor Christus en gaat door tot het begin van on ze jaartelling. Veel aandacht is er voor de feesten die met veel drank en muziek ge paard gingen. „Egyptenaren vierden veel feest, zo blijkt uit hun kalenders. Ze vier den bijvoorbeeld de overstroming van de Nijl, volle of nieuwe maan en politieke feesten zoals een kroning of een overwin ning. Groot feest was het als een goden beeld uit een tempel werd gedragen. Ge wone Egyptenaren mochten namelijk de tempels, heilige plaatsen, niet in. Maar op zulke dagen als iedereen vrij kreeg, werd de god getoond en kon iedereen hem met eigen ogen aanschouwen. Maar het beeld was helemaal bedekt omdat het volk het anders niet zou verdragen zo dichtbij te zijn..." De Egyptenaren hadden nogal wat goden. Zo was er de 'rijksgod' de belangrijkste god in het land, zoals Re in het Oude Rijk en Amon in het Nieuwe Rijk. Daarnaast had het volk eigen favoriete goden. „Ptha was bijvoorbeeld de god van de ambachten en Thot was de beschermer van de schrijvers. Egyptenaren richtten voor htm lievelings god een kleine gedenksteen op, de zogehe ten Stéle. Zwangere vrouwen zagen zich graag afgebeeld met de Nijlpaardgodin." Loose besteedt ook aandacht aan de pas sagerituelen die de Egytpenaren gebruik ten. „Zo'n ritueel was bedoeld om de over gangen tussen de ene levensfase en de an dere te vergemakkelijken. Zo was er een ri tueel rond de geboorte, de pubertijd, ado lescentie, het priesterschap en de dood. Zo'n ritueel kende drie fases: afzondering en het losmaken van de oude banden, het doorstaan van beproevingen en het aan vaarden van de nieuwe status." „Zo zonderde een zwangere vrouw zich af in een aparte kraamhut. Ze deed haar kle ren uit, maakte haar haar los, onderging de weeën en werd tenslotte moeder. Een tot priester gewijde man, zonderde zich ook af, trok andere kleren aan, werd kaal ge schoren, moest examen doen en was ten slotte priester. De anderen gingen zich vanaf dat moment ook anders gedragen om zich aan te passen bij de nieuwe status van zo iemand." De cursus wordt op woensdagavond in een collegezaal van het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats in Leiden gegeven. Aanmelding vóór 1 maart via te lefoonnummer: 071-5272042/5272040. zing over in-bedevaart ifdeling Rijnland van de .rlandse Vereniging van igstellenden in het t- en Tramwezen IS) organiseert op j 19 februari een 'vond over de bedevaar ier trein naar Lourdes en ndorf. De bijeenkomst gehouden in café/res- int Eigenzorg aan de onsweg in Leiden en be- om 20 uur. NVBS-leden en 2,50 gulden, niet-le- I gulden. Ik heb het dan over een uk van dertien die verkoopt aan een uk van tien." F. Jonkman, van Waddinxveen, gaf te kennen dat hij zijn gemeenteraad niet al leen wilde informeren over de nota, maar zeker ook wilde dis cussiëren over de inhoud. Pijn Officier van justitie Den Hollan der kon de burgemeesters van de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners enigszins ge ruststellen. „Ergens in de regio komen gemeenteraden onder druk te staan. Ergens doet het pijn. Het getalscriterium is ech ter niet heilig. Maar het is een redelijk getal dat landelijk wordt aanvaard. Momenteel zijn er 23 coffeeshops in de regio, (dertien in Leiden, zeven in Gouda, één in Alphen en twee in Schoonho ven, red.) Maar ik weet dat het aantal in bijvoorbeeld Leiden in de toekomst zal dalen. Dus ont staat er ruimte ergens anders. Die ruimte kan wél maar hoeft niet ingevuld te worden." De nota stelt overigens wel dat in die plaatsen waar een 'reële lokale behoefte' bestaat aan softdrugs, het de voorkeur verdient om een coffeeshop te gedogen in plaats van het risico te lopen dat zich een illegaal circuit ontwikkelt van huis- en straatverkoop. Directeur Gilde over afwijzen lichtbak: leiden timoteus waarsenburg „Als ik door de Haarlemmer straat loop zie ik storender re clames dan dit bord aan de ge vel." D. Sloos van de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten begreep gisteren niet goed waarom de lichtreclame aan de gevel van Beroepencollege Het Gilde - de voormalige lts Don Bosco aan de Boerhaavelaan - is afgekeurd. Sloos had maar weinig begrip voor de uitleg die woordvoerder J. Knoop van de welstandscom missie gaf waarom de reclame niet door de beugel kon. Dat had te maken met de architec tuur van het schoolgebouw, voerde hij aan. Daarbij paste geen lichtbak. „Maar met mooie losse bronzen letters zouden wij geen problemen hebben." Nog tijdens het vaktechnische betoog van Knoop, fronste Sloos verscheidene keren de wenk brauwen. „Het gebouw is toch recht en hoekig? Waarom kan er dan geen rechthoekige reclame op?" Knoop had daar geen dui delijk antwoord op. „De recla me is unaniem door zes specia listen afgekeurd." Het Gilde had op zijn vorige pand aan de Boerhavelaan 51 een soortgelijke lichtbak. Na de verhuizing, naar nummer 44 in dezelfde straat, werd ervan uit gegaan dat dezelfde soort licht bak wel weer kon worden opge hangen. Dat gebeurde zonder vergunning. Na klachten uit de buurt over de boog de wel standscommissie zich Over het geval. Die gaf een negatief ad vies, waarna de inmiddels aan gevraagde vergunning werd af gewezen. „Ik vind het spijtig dat het zo ver heeft moeten komen. Ik heb gesproken met de buurtbewo ners en we kunnen eenvoudig tot een oplossing komen. Maar dat is volgens de gemeente niet relevant. Wij hebben geen ver gunning en daarmee is de zaak af. Als er nu een uitspraak komt, is in elk geval één van de twee betrokken partijen ongelukkig. De buurt of ik. Maar als de ge meente een oplossing tussen de twee direct betrokken partijen zouden toestaan, zijn we er zo uit", aldus schooldirecteur J. Swildens. De commissie voor beroep en bezwaarschriften doet acht weken uitspraak in de vorm van een advies aan het college van burgemeester en wethouders. Dat neemt dan uiteindelijk een besluit. Gedeputeerde: verbinding kan rendabel zijn den haag monica wesselinc Binnen enkele maanden is dui delijk hoe de verkeersproble men tussen Leiden en de kust het best kunnen worden opge lost, met een sneltram, de aan leg van Rijksweg 11-West, of verbetering van de bestaande wegen. Als een sneltram niet de beste oplossing is, wil dat niet zeggen dat de aanleg van de Rijn Gouwe-lijn van de baan is. Gedeputeerde T. Jansen (WD, verkeer en vervoer), houdt stel lig rekening met de mogelijk heid dat de lichte railverbinding tussen Leiden en Gouda ook dan rendabel kan zijn. Een half jaar geleden presen teerden twaalf gemeenten, de provincie, en de vervoersregio's Rijn- en Bollenstreek en Mid den-Holland het plan voor de sneltram, die met een lus door door Alphen aan den Rijn, de Grote Polder in Zoeterwoude en langs nieuwbouwwijken in Gouda zou moeten gaan rijden. Tussen Gouda en Alphen zou de tram de bestaande spoorlijn moeten gebruiken. Op die laatste mogelijkheid wordt nog gestudeerd. Het spoor moet er voor worden verdubbeld. Voor het deel tussen Leiden en de kust liggen er nog andere plannen om de verkeersproble men. Zo wordt al jaren gespro ken over Rijksweg 11-west, de verbinding tussen de A4 en de A44 (beide wegen lopen van Den Haag naar Amsterdam). De komende maanden moet dui delijk worden wat de beste keus is. Voor Jansen staat de nood zaak om de oost-west-verbin- ding te verbeteren als een paal boven water. De afgelopen twintig jaar zijn mensen steeds verder van hun werk gaan wo nen en bovendien is het kust toerisme belangrijker gewor den. De Rijn-Gouwelijn moet naar schatting 60 tot 74 duizend rei zigers per dag gaan vervoeren. Aanleg van de lijn kost om en nabij 500 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat de lijn er tegen 2005 ligt. den haag/leiden aad rietveld De 21-jarige Leidenaar die gisteren voor de Haag se rechtbank stond voor een enorme reeks inbra ken in buurthuizen, kantines van sportclubs, zwembaden en tuinhuisjes komt, als het aan offi cier van justitie Kole ligt, voorlopig niet terug bij zijn jonge gezin. Zij eiste tegen de man - die zei erg te verlangen naar zijn vriendin en zijn op 20 november vorig jaar geboren zoontje - voor zes tien strafbare feiten twee jaar en acht maanden' gevangenisstraf. Tegen een 19-jarige mededader eiste zij dertig maanden cel. Het was in de zaak tegen de twee Leidenaars afrekenen geblazen voor justitie. De 19-jarige Lei denaar had van eerdere zaken voor de kinder rechter en de politierechter nog voorwaardelijke gevangenisstraffen van twee weken en twee maanden staan. De 21-jarige werd in februari 1995 tot twee jaar cel veroordeeld, waarvan acht maanden voorwaardelijk. En allebei gingen ze in hun proeftijd weer het verkeerde pad op. De twee krabden op een avond in oktober van het vorig jaar de stopverf uit een raam bij buurt werkmaatschappij De Gracht in Leiden en gingen er vandoor met een kluis. In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht kwamen zij makkelijker binnen, omdat iemand op hun verzoek de deur had opengelaten. Daar bestond de buitmit geld, kratten limonade, cd's en geluidsapparatuur. Voor het vervoer van de spullen hadden zij een bakfiets meegenomen. 'Laakbaar' vond de offi cier ook de diefstal van een mobilofoon uit een ambulance. De 19-jarige had het nog een graadje erger ge maakt dan zijn oudere kameraad, vond Kole. Hij had op een nacht in augustus in Leiden en Oegst- geest twintig brievenbussen opengebroken in de hoop wat geld te vinden. „En post is een kwets baar element in onze samenleving", vond Kole. „Als je dat steelt veroorzaak je chaos." Op zijn lijstje stond ook nog een mislukte aanslag met een molotov-cocktail op het huis van een jongen die zijn vriend in elkaar had geslagen. Kole had wel enig begrip voor de daden van de 19-jarige jongen, wiens ouders op zijn achtste ge scheiden waren en die door zijn stiefvader seksu eel was misbruikt. Hij is door die traumatische ervaring onhandelbaar geworden, oordeelde de psychiater in zijn rapport. „Hij moet geholpen worden", vond de officier. De 19-jarige maakte in de rechtszaal nog excu ses aan zijn partner in het kwaad. Hij had de an der meegesleept, vertelde de jongen. „Hij zei: ik wil hiermee stoppen. Ik wil voor mijn kindje zor gen. We hebben samen nog de kinderkamer op geknapt. Maar hij was erg gemakkelijk over te ha len om toch mee te doen." Kole stelde echter de 21-jarige volledig verant woordelijk voor zijn daden. De officier werd, ver telde zij, langzamerhand een beetje wanhopig van de verdachte. „Hij is al een paar keer veroor deeld. De reclassering en andere instellingen hebben hem hulp aangeboden, maar hij is nog steeds niet volwassen. Ik betwijfel of enkel het hebben van een gezin hem voldoende structuur in zijn leven geeft om op het reèhte pad te blij ven. Ik heb daar niet veel hoop op." De verdachte beweerde dat het, nu hij een zoontje heeft, wel degelijk beter met hem zou gaan. „Want ik weet wat ik nu mis." De recht bank doet op 28 februari uitspraak. Thema-avond over speelgoed in Klapstuk Speel-o-theek Klapstuk houdt dinsdag tussen acht en tien uur 's avonds een the ma-avond over spel en speel goed. De bijeenkomst wordt gehouden in de speel-o- theekruimte van Buurtcen trum 33, Apothekersdijk 33 te Leiden. Informatie: 071- 5146398.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17