Het gras heeft Goed onderhoud het halve werk honger Tuinieren Vraag en antwoord o>|<o 13 HET WEER rERDAG 15 FEBRUAR11997jst Ben Kleine Wiecherink verbaast zich over de slechte staat waarin tuingereedschap vaak bij hem wordt afgele verd. FOTO CPD door gaat de hardheid verloren en dus de bruikbaarheid. Ook gaat verbrand gereedschap veel sneller kapot", zegt Kleine Wiecherink. Ander steelgereedschap, zoals de bijl, is vaak niet smerig. Meestal kan dan ook worden volstaan met scherp maken en oliën. ,,De kloofbijl moet alleen aan de uiterste punt scherp worden gemaakt, want bij dit gereedschap is niet zozeer de scherpte als wel de breedte van belang." Voor tuinmachines geldt ook 'onderhoud is behoud'. Zowel de elektrische als de benzine maaiers moeten nu grondig weg en koop nieuwe. De laatste twintig jaar zijn er veel nieuwe soorten ontwikkeld en elke goe de rozenkweker kan uitgebreid informatie geven over kleur, geur, groeisnelheid, hoogte en vooral ook of deze soort niet ge voelig is voor meeldauw. Indien het de bedoeling is dat de oude rozen op een andere plaats moeten voortleven, dan zal het verplanten snel moeten gebeuren en met veel zorg. Roy aal uitsteken, de wortels vooral niet in laten drogen, maar meteen planten op de nieuwe plaats. Maak een ruim plantgat, iets goede aarde onderin, dan de rozenwortels, dan liefst wat goede compost of potaarde. Af en toe schudden, zodat de aar de goed tussen de wortels komt. Uiteindelijk moet de roos pre cies even diep in de grond ko men te staan als eerst en als het kan ook in dezelfde richting ten opzichte van de zon (merkteken maken vóór het verplanten). worden schoongemaakt. Gras heeft zich vaak vastgezet in de luchtinlaat. Daardoor zullen motormaaiers vaak niet eens starten. De luchtaanvoer is te gering. Aangekoekt gras kan bij elektrische exemplaren draaien de delen vastzetten. Wie in dat geval de machine start, loopt het risico dat de motor ver brandt. Ook graskanttrimmers en heggenscharen kunnen met dezelfde euvels kampen. Goed onderhoud betekent niet alleen dat men beschikt over vlekkeloos werkende tuinge reedschappen, maar voorkomt ook onnodige slijtage. Kleine Wiecherink weet dat menig Flink inspoelen met veel water en flink insnoeien. Maar dat is gebruikelijk bij rozen. Overigens wil ik nog opmerken dat de grond in Ter Aar zeer ge schikt moet zijn voor rozen als ze, zonder schade, zo lang op dezelfde plaats in goede ge zondheid blijven. Rozen zijn kieskeurig en hebben gauw last van rozenmoeheid ofte wel aal tjes in de grond. A.M. Kruijswijk uit Aerdenhout vraagt of ik iets weet over de bij zondere betekenis van Aron skelk, vooral bij begrafenissen. Met Aronskelk wordt hier zowel de Calla palustris die inheems is als de Zantedeschia aethiopica bedoeld. Over deze laatste ken ik sagen, noch legenden. Maar de in heemse Calla heeft in vroeger tijden geholpen bij het zoeken naar edelmetaal! Althans vol gens Flora Magica, een boek waarin zeer veel gebruiken en tuinliefhebber het niet zo nauw neemt met het onderhoud. On derhoud komt vaak pas aan bod als het spul niet meer functio neert. „Men gooit er benzine in en denkt dan: Het loopt wel. Maar een keer per jaar de zaak nakij ken of laten nakijken en olie en filters vervangen, betekent het behoud van je gereedschap. De cirkelmaaier kan men zelf slij pen, mits van alle messen even veel wordt afgehaald. Anders raakt hij uit balans en dat werkt niet goed. De messen van kooi- maaiers slijpen is vakwerk." legenden betreffende inheemse planten wetenschappelijk zijn gebundeld. De Calla hielp dus de goudzoe kers. Hiervoor werd een hazel- roede gepeld, gedroogd en daarna in het sap van de Calla gedoopt. Aan de uiteinden werd met een haar een stukje zilver of goud gehecht. Daarna werd de aldus behandelde hazelroede bij zonsopgang en wassende maan in de grond gestoken. Na zonsopgang kon men zien naar welke kant de roede gebogen was. Daar zou dan het edelme taal te vinden zijn. De Zantedeschia wordt vooral als kuipplant toegepast, 's Zo mers buiten, 's winters 12 gra den, veel licht, iets vochtig maar vooral niet te nat en zon wordt op prijs gesteld. Of met het sap van deze plant edelmetaal ge vonden kan worden weet ik niet. Trouwens, ik betwijfel ook de macht van de Calla. PAT /S DAT-lE PWSftS PW&36T' een mens leeft niet van brood alleen en het gras niet van water. voeding en advies op maat vindt u bij: cjarcXeri-GCkrrtrfö bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp HEINZ In de tuin werken is leuk. Maar als de herfst invalt, laten we vaak de boel de boel. Schop, hark en schoffel verdwijnen li- nea recta in het schuurtje. Ook de grasmaaier en de heggen- schaar gaan vies de winter in. Als het voorjaar aantreedt, moet het gereedschap worden ont- roest en aangekoekt vuil uit de apparaten worden verwijderd. Als het al niet te laat is. Wie zijn tuingereedschap goed schoonmaakt en Het dan pas in de schuur opbergt, voorkomt veel problemen. Want goed on derhouden tuinspullen werken makkelijker en gaan langer mee. Degenen die dat karweitje hebben verzaakt, worden on aangenaam geconfronteerd met hun eigen luiheid wanneer ze van het voorjaar weer de schuur induiken. Want de schoffel en de bats zijn verroest. Aange- klonterd vuil heeft zich vastge zet en de snijvlakken zijn stomp. Wie zijn gereedschap in een dergelijke staat aantreft, moet de staalborstel ter hand nemen. Daarmee kunnen de schoffel, hark, de bats en de schop van roest en smeer worden ont daan. Daarna kunnen de ge reedschappen worden geslepen en tot slot lichtjes in de olie worden gezet opdat de werktui gen als het ware de grond in glijden. Aanscherpen kan het best met een vijl. Velen zullen de neiging hebben om het materiaal met een slijpsteen scherp te maken, maar dat raadt Ben Kleine Wiecherink van de firma in tuingereedschap Ben van 't Mos in Usselo af. „Slijpen met een slijpsteen gaat vaak zo hard, dat het materiaal verbrandt. Daar- De vraag van J.H. Fieseler uit Ter Aar is summier. Het ant woord is evenwel niet zo ge makkelijk te geven. De vraag luidt of twintig jaar oude rozen nog verplant kunnen worden. Er staat niet bij of het stam- danwel struikrozen zijn, of het er veel of weinig zijn en vooral niet of er emotionele binding is met deze rozen. Is dat laatste niet het geval dan is het antwoord simpel: Doe ze vergeten het maar al te ge- jceüjk; planten hebben ook ger. Net als mensen en die- willen ze gevoed worden, e keer wil ik het over een n stukje tuin hebben: het ga- ons.eeuwige zorgenkind zijn monocultuur, jt het gras niet voldoende iing, dan worden we afge- ft met slechte groei en open ken voor onkmid (planten zich voeden op arme grond) ials mos. Krijgt het te veel idan groeit het te weelderig ormt het een waar tafeltje- je voor plagen. Bovendien en we dan abnormaal vaak :ten maaien, wil het de ge ste lengte behouden, idan ook zullen we de gul middenweg moeten zien te jen tussen te veel en te wei- Laten we beginnen met ipost. Die verhoogt het hu igehalte van de grond, ver- ct het bodemleven en igt ook nog voeding in de ld, al is dat minder dan vaak ndersteld wordt, iger strooiden we de com- en eventueel verteerde nest in de herfst uit. Daar- zijn we teruggekomen om- ilijkt dat in de loop van de ermaanden een aantal voe- stoffen ongebruikt de d inzakt, samen met smel- e sneeuw en regen. Om uit- elijk in het grondwater te- tte komen en dus ook nog «bedreigend is. gaat de compost tegen- rdig pas in het vroege voor op het gras. Afhankelijk van ueer is dat dan februari of rt. En wel in een hoeveel- van ongeveer driekwart vagen per tien vierkante ir. Helaas blijkt de compost i nog enige ruigte te bevat - i n die willen we niet over roetelkind uitstrooien. Wat n vroeger tijden waren er izeven in de handel. Be- d om rest-kooltjes uit de as ven. In een tijd met CV op folie zijn dat museum- een. i nood. Ik heb er een prima ssing voor gevonden. Span iel kuikengaas over een vagen en wrijf met een p de compost erdoor. Het i] taat is rommel op het gaas. I ;aat naar de compost in op- ven de mooie rulle com- GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM post in de kruiwagen wordt over het gazon gestrooid. Meen vooral niet dat het gras nu voldoende voeding heeft voor een heel seizoen. Er moet nog meer bij en wel een week of vier later. Dan strooien we er nog eens een kilo gemengde or ganische mest op per tien vier kante meter over het gazon. Bij aankoop letten we vooral op de samenstelling van de mest die aangegeven is in geheimtaal N.P.K. N staat voor stikstof en moet redelijk hoog zijn, want gras is een bladgewas en blad houdt nu eenmaal van veel stik stof. Een week of zeven later gaat er als het goed is nog eens een kilo (of iets minder) samengestelde mest op het gras. Ervaring wijst immers uit dat gras dat goed gevoed is veel minder last krijgt van allerlei onkruiden en mos. Als we het heel goed willen doen, dan 'ver luchten' we ons grasveld ook nog bij elke beurt met mest. Een klein gazon wordt gewoon om de 30 a 40 cm losgeprikt met een riek. Een leuk werkje op een mooie dag. Er zijn ook avonturiers die er speciaal verti- kuleer-gereedschap op na te houden. Zelf hoor ik niet bij dit soort avonturiers. DOOR JAN VISSER Een uitloper van een hogedrukgebied boven het zuidwesten van Euro pa bepaalt dit weekeinde het weerbeeld. Daardoor kan de paraplu zo wel vandaag als morgen aan de kapstok blijven hangen. Voor vandaag was dat aanvankelijk niet de verwachting omdat er boven het Noord zeegebied nog restanten van een depressie rondzwerven. Doordat het hogedrukgebied zich duidelijk versterkt (het weerglas gaat vandaag zo'n 10 hPa omhoog), wordt mogelijke buiigheid echter onderdrukt. Verder laat de zon zich nu en dan zien en loopt de temperatuur op tot omstreeks 6 graden. De wind waait uit west- tot noordwestelijke rich ting en is over land matig. Langs de kust is de wind vrij krachtig. Af hankelijk van de mate waarin de bewolking verdwijnt, kan het kwik de komende nacht iets onder nul geraken. Morgen weer temperaturen oplopend tot omstreeks 6 graden en ver der zijn er perioden met zon. De wind gaat uit zuidelijke richtingen waaien en neemt 's avonds flink in kracht toe. De windtoename heeft te maken met het naderbij komen van het frontensysteem van een de pressie westelijk van Ierland. Dat systeem veroorzaakt in de nacht van zondag op maandag regen. Maandag overdag houden de regenkansen aan, met in de laatste plaats omdat met rasse schreden een volgend slechtweergebied ons land nadert. Dit hangt samen met een zeer die pe depressie van wel 940 hPa nabij IJsland. Ook de dagen daarna blijft het aanhoudend wisselvallig met periodiek regen en wind. De temperaturen schommelen meest rond de voor deze tijd van het jaar normale waarden van ongeveer 6 graden en 's nachts dichtbij het vriespunt. Gisteren een dag met juist in onze streken de meeste zon. De tempe raturen liepen op tot omstreeks 6 graden, 's Avonds koelde het echter sterk af. Bij weinig wind en bewolking was het om 19 uur nog maar 2 graden en vanuit Hoofddorp en Leiden werd alweer bericht dat de au toruiten bevroren waren. 10 11 12 13 14 M M GAVE OPLOSSING iop elke regel de letters lie samen het woord vor- at overeenkomt met de irijving. De resterende let- irmen van boven naar be en van links naar rechts taat. ntaal: «kamer; 2. boei; 3. onvoor- >orval; 4. feestmaaltijd; 5. uk hout; 6. mom; 7. koren; Iheid; 9. drempel; 10. wa ntje; 11. vaartuig; 12. wijf- Td; 13. knaagdier; 14. pel. KRUISWOORDRAADSEL TOMPOES Tom Poes en de Niks Toen commissaris Bulle Bas voor het gemeentelaboratorium aankwam stond de professor hem reeds op te wachten. „Het is een vreemde zaak", sprak de politiechef. „Ik heb hier een modern kladschilderijtje, dat niks voorstelt. Maar het hinderlijke is, dat er nu uit al lerlei donkere hoeken niks te voor schijn komt. Hij kan niet weg omdat hij in verf is vastgelegd, zegt hij." De ge leerde wierp een wantrouwige blik op de ambtenaar en nam het schilderstuk je aan. „Uw praten heeft geen kop en geen voet", mompelde hij. „Geef maar hier, dan zal ik dit maalwerk weten- schappelijkanalyseren. „Goed", zei de heer Bas. „Maar wees er zuinig op, professor. Het is bewijsmate riaal in een rechtszaak." Na deze woor den nam hij afscheid en de geleerde trok zich knorrig terug in de schadu wen van zijn werkplaats. „Kindergebrabl", prevelde hij. „Alsof ik niets beters te doen heb. Der dubbel- frekwens van Humpelmayer is tot vijf tien opgelopen en ik moet gaan regule ren. Maar in plaats daarvan sta ik hier met een onbekwaam plaatje. Praw. Wat stelt het voor?" Hij hield het schilderij op armlengte van zich af, zodat het spookachtig verlicht werd door de ont ladingen in zijn apparatuur. „Ko misch", hernam de grijsaard. „Het lijkt op iets, dat men uit der oogwinkel denkt te zien. Een onbewuster angstre flex waar men als uitvinder vaak last van heeft. Bijzonders wanneer men ener materie-ontbinder bouwt.Ja, ja", riep een snerpende stem achter hem. „Denk aan straks! Het is niet goed om straks in nu te zien, dan kan men geen ontbinders bouwen. Maak de ver- fplaat in kleine diggeltjes, dat is beter!" De professor staarde hevig geschrokken naar de kolossale gedaante van Niks, die zo plotseling uit de schaduwen was opgedoken. „Denk aan straks!" stamel de hij. „Hoe schrikkelijk!" E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking. In het zuidwesten van tijd tot tijd regen of sneeuw en zon dag een toenemende wind. Vooral ten noorden van Bergen ook enkele op klaringen, Sterk uiteenlo pende maxima van iets boven nul vlak langs de zuidwestkust tot rond -15 in het noorden. Zweden: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zondag later op de dag in het zuidwesten meer wind en een toenemende kans op sneeuw. Koud met in het zuiden maxima rond - 5 en in het noorden rond - 12 graden. Denemarken: Wolkenvelden met af en toe sneeuw. Middagtem- peratuur rond of net onder het vries punt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden. Zaterdag in het zuidoos ten hier en daar zon; met uitzondering van noordwesten droog Zondag in de loop van de dag van het westen uit regen en opnieuw veel wind Maxima uiteenlo pend van een graad of 5 in het oosten van Schotland tot 11 in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Nu en dan zon. Zaterdag in de Ardennen eerst nog bewolkt en misschien wat (natte) sneeuw. Verder tot zondagavond bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in het oosten eerst nog regen, in de Vogezen en Jura ook sneeuw,- in het westen droog en misschien wat zon. Zondag een aanwakkerende wind en van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen; in het oosten eerst nog zon. Middagtemperatuur van een graad of 7 in de buurt van Straatsburg tot 11 graden in Bretagne Portugal: Zaterdag flinke perioden met zon en droog. Zondag meer bewolking en vooral ten noorden van Lissabon enkele buien, misschien met onweer. Aan zee middag temperatuur rond 16 graden maar zon dag in het noorden wat frisser. Madeira: Eerst flink wat zon maar zondag meer bewolking en later af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: Perioden met zon maar in het noorden en westen ook wolkenvelden en af en toe regen. Zaterdag in het noordoosten eerst veel wind. Zaterdag aan de kust maxima van een graad of 16 rond Bar celona tot 20 in de buurt van Malaga; zondag iets lager. Canarische Eilanden: Zaterdag vrij zonnig en droog. Zondag van het noorden uit meer bewolking en een kleine kans op een bui. Maxima on geveer 23 graden. Marokko: Westkust; veel zon en droog. Zondag la ter op de dag ook enkele wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Tunesië: Wolkenvelden en in het noorden enkele regen- of onweersbuien, vooral op zon dag Zaterdag in het zuiden nog vrij zon nig. Zaterdag aan zee nog ongeveer 20 graden, zondag aanmerkelijk frisser en een stevige noordelijke wind. Zuid-Frankrijk: Zaterdag veel bewolking en in het mid den en oosten eerst regen, in hogere streken sneeuw; in het westen opklarin gen. Zondag in het oosten wat zon en droog en in het westen dan toenemende bewolking, gevolgd door regen. Zaterdag steekt de Mistral op. Middagtempera tuur variërend van een graad of 7 bij Lyon tot 15 graden lokaal aan de voet van de Pyreneeën. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen en Pyreneeën tijdelijk dalend tot -10 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden; zaterdag een kleine kans op een enkele bui en een harde wind Middagtemperatuur onge veer 17 graden Italië: Zaterdag veel bewolking en op veel plaatsen regen, misschien ook onweer. In de bergen in het noorden kans op wat sneeuw. Zondag van het noorden uit meer zon maar in het zuiden eerst nog enkele buien. Tijdelijk veel wind Zater dag maxima uiteenlopend van een graad of 8 in het noorden tot 17 in het zuiden. Zondag met name in het midden en zui den aanmerkelijk frisser. Corsica en Sardinië: Zaterdag veel bewolking, enkele regen- of onweersbuien en een stevig aantrek kende wind. Zondag van het noordwes ten uit opklaringen, droog en afnemen de wind Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui, misschien met onweer. Zater dag nog een middagtemperatuur rond 18 graden; zondag aanmerkelijk frisser. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien, in het noordwesten lokaal met veel neerslag. Zaterdag rond de Egeïsche Zee ook perioden met zon Middagtemperatuur meest tussen 13 en 17 graden. Turkije en Cyprus: SL onweer W warmtefrc sneeuw ~T~ koufront tk? haeel L lagedruk 19 temperatuu -1000- luchtdruk hecto pas Kusten: wolkenvelden en enkele buien, misschien met onweer. Langs de Turkse westkust soms ook zon. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 13 graden rond de Dardanellen tot 18 op Cyprus Duitsland: Zaterdag bewolkt en hier en daar regen, in de hoger gelegen gebieden sneeuw, de meeste neerslag valt in het zuiden. Zondag op steeds meer plaatsen opkla ringen Maxima zaterdag tussen 0 en 5 graden, zondag iets hoger. Zwitserland: Eerst bewolkt, soms veel wind en vooral in het noorden en westen een flink pak sneeuw. Zondag op steeds meer plaat sen zon en bovendien rustiger. Tempe ratuur op 2000 meter tijdelijk dalend tot bijnq -10 graden In Locarno door foehn wellicht10 graden. Oostenrijk: Bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. Zon dag in de bergen geleidelijk weer meer zon. Temperatuur op 2000 meter da lend tot waarden tussen -5 en -9 gra den; in de lager gelegen gebieden maxi ma rond +4. ZONDAG 16 FEBRUAR11997 Zon- en maanstanden Zon op 07.53 Zon onder 17.54 Maan op 12.44 Maan onder03.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.56 23.46 10.29 23.19 Laag 06.15 18.55 05.56 18 36 MAANDAG 17 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07 51 Zon onder 17.56 Maan op 13.32 Maan onder04.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 22.10.- 21.43 «21.43 Laag 21.16 20.10 20.57 23.51 Weerrapporten 14 februari 19 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Helsinki Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca Stockholm li Warschau z V/enen I Zurich r Bangkok I Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg I Los Angeles I New Orleans z New York r TelAvtv imw2 8 2 01 9 -3 20 4 -2 0.1 22 16 0.0 17 13 08 w 13 19 14 0.0 wil 17 7 0,0 l -7 -8 0.0 w8 14 4' 0.0 io 1 16 8 0.0 5 -6-7 0 3 7 5 2 3.0 iw3 9 4 0.1 w5 8 1 17.0 w3 35 26 0.1 5 23 19 0.0 3 18 10 0,0 s.O 29 20 0.2 r. 2 20 8 0.0 5 10 8 0.0 Tokyo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13