Spanning in Brcko neemt toe Oplossing ver weg in crisis Korea's Buitenland etanyahu houdt voet bij uk over Zuid-Libanon lebellen op de vlucht voor fensief Myanmarese leger Ouders Tanja Groen wisten niets van link met Dutroux Spoedberaad na kritiek op verklaring Praag en Bonn Saint-Valentin viert het feest van de liefde erde Pers Dienster jS doelwit fundamentalisten Egypte airo» I )e extremistische Egyptische moslimorganisatie al- 'itiiHHt al-lslamiya heeft moslims over de.hele wereld gisteren pgeioepen Amerikaanse ambassades te belegeren om de vrijla- ng ie bewerkstelligen van twee moslimleiders die in de VS vast- jlien, I )e groep.vraagt steun voor haar geestelijke voorman sjeik mar Abdel-Rahman, die levenslang kreeg wegens een geplan- bommencampagne in New York. De andere leider is Hamas- liorman Mousa Abu Marzook, die aan Israël wordt uitgeleverd. bessenwijn taboe in Finse kerken isinki Het gebruik van bessenwijn tijdens de communie in inse lutherse kerken is voortaan verboden, omdat de wijn niet gemaakt van druiven, zoals in de bijbel. Ongeveer tachtig pro- a, ent van de Finse bevolking is luthers. Een synode kondigde het w erbod af nadat geestelijken over de wijn hadden geklaagd. Fin- jnd telt 600 congregaties, die 18.000 flessen miswijn per jaar insumeren. Het leeuwendeel wordt belastingvrij ingekocht bij 0 en staatsbedrijf. De overheid heeft al laten weten dat de bes- invvijn alleen tijdens de communie mag worden genuttigd, j ndat er geen belasting over is betaald, jet rg )pnieuw twee Baskische politici vast 'to tpripHet Spaanse hooggerechtshof heeft gisteren de gevan- to inzetting gelast van nog eens twee politici van Herri Batasuna, politieke tak van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In itaal zitten nu tien leiders vast, omdat ze geen gevolg hadden igeven aan een dagvaarding. Het hooggerechtshof heeft alle 25 den van het Herri Batasuna-bestuur naar Madrid ontboden m te worden ondervraagd over het gebruik van een ETA-video deus de verkiezingscampagne van vorig jaar. Eén bestuurslid eegde voor hij voor het hof had moeten verschijnen zelf- Herri Batasuna erkent de Spaanse gerechtshoven niet. luitser had vier uur lol van rijbewijs inneberg Een achttienjarige Duitser heeft slechts vier uur lol had van zijn rijbewijs. Eén dag na zijn achttiende verjaardag lalde hij het rijbewijs af en begon hij te rijden. Vier uur later l erd hij aangehouden na een ongeluk. De politie constateerde 16 promille alcohol in zijn bloed en nam het rijbewijs in. harvard laat Chelsea Clinton toe 1 >s angeles De prestigieuze Harvard universiteit heeft Chelsea inton, de dochter van president Bill Clinton, toegelaten. Was vraagt zich nu af of Chelsea het aanbod accepteert. De eri isAngeles Times meldde dat Chelsea een vroege toelating heeft ïdi ikregen, waarvoor zo'n 4.000 kandidaten in de race waren, arvard neemt studenten aan op grond van cijfers en persoon- ke prestaties. Chelsea heeft tot 1 mei de tijd om te reageren, szij 'ja' zegt, zal zij net na de eeuwwisseling haar bul krijgen. lusbrand in China kost 39 levens )ng kong Bij een busbrand in China zijn 39 passagiers om het ken gekomen. Achttien mensen werden gewond. Dit meldt de ant Ming Pao in Hong Kong. De bus reed in het zuiden van nina met 71 passagiers, toen de motor vlam vatte. Het vuur eep razendsnel om zich heen. De bus had geen nooduitgang. Internationale commissie zou omstreden stad aan Sen'iërs toewijzen Ongeveer tweehonderd Bosnische moslims houden sinds gisteravond een kruispunt in een voorstad van het Noord-Bosnische Brcko bezet. Dat heeft een woordvoer der van de NAVO-vredesmacht SFOR gezegd. Het ge blokkeerde kruispunt ligt op de weg naar een SFOR- kamp. De betogers demonstreren op vreedzame wijze en willen verhinderen dat militaire voertuigen kunnen uit rukken. Brcko verdreven moslims kon digden gisteren eerder op de dag aan dat ze naar de stad zul len optrekken. Brcko viel in 1992 in handen van de Serviërs. De omstreden grens tussen de Republika Srpska en de mos- De moslims protesteren met hun actie tegen plannen om de stad in handen van de Serviërs te laten. Meer dan 20.000 uit lim-Kroatische federatie vlakbij Brcko is het enige territoriale geschil tussen de twee entitei ten binnen Bosnië dat in 1995 niet is geregeld in de akkoorden van Dayton. Een internationale arbitragecommissie kreeg tot' deze maand de tijd om een op lossing te vinden. Volgens de Washington Post en diplomatieke bronnen in Ro me zou die commissie, onder leiding van de Amerikaan Ro berts Owen, de stad een jaar onder internationaal toezicht willen plaatsen. Op die manier zouden de vluchtelingen de ge legenheid krijgen terug te keren. Na dat jaar zou Brcko echter in Servische handen blijven. De moslims zeggen zich verraden te voelen, hoewel het besluit of ficieel nog niet bekend is. De commissie geeft vandaag of morgen pas uitsluitsel. De Bosnische president Izet- begovic heeft een maand gele den gedreigd af te treden als Brcko Servisch blijft. Hij deed dat in een brief aan de leiders van de landen van de Contact groep voor ex-Joegoslavië. Vol gens Izetbegovic zullen andere moslimleiders in Bosnië zijn voorbeeld volgen „omdat ze de bevolking deze onrechtvaardige toestand niej kunnen uitleg gen". De Bosnische Serviërs hebben met een nieuwe oorlog gedreigd als ze de stad moeten afstaan. Deze ligt in een smalle corridor die een verbinding vormt tus sen de twee delen van de Repu blika Srpska. Moslims en Kroaten zijn er fel tegen gekant dat de Serviërs Brcko mogen houden, waar de laatste bevol kingsgroep voor de oorlog im mers in de minderheid was. Dat zou een beloning zijn voor de etnische zuiveringen. hington hans.de bruijn Israëlische premier Neta- hu heeft gisteren nog eens idrukt dat hij zijn troepen uit Zuid-Libanon zal terug ken zolang de pro-Iraanse teging Hezbollah eenheden lat gebied heeft. Netanyahu een eenzijdige terugtrek- alleen maar toe zal lei dat Hezbollah zijn raketin- laties dichter naar Israël zal ilaatsen. jetanyahu zei dat gisteren een langdurig onder- id met de Amerikaanse pre- 'nt Clinton. Hij zei dat Israël nu genoeg stappen in de rich ting van de Palestijnen heeft ge daan 'en dat het nu de beurt is aan de andere kant'. Netanyahu en Clinton deden verder geen mededelingen over hun gesprek, dat als 'strikt pri vé' werd omschreven. Neta nyahu zou naar verluidt een plan voor verdere onderhande lingen met Syrië over de Golan- hoogte hebben meegenomen, maar hij verstrekte daarover geen details. Clinton spreekt de komende weken ook met Arafat, de Egyptische president Mubarak en de Jordaanse ko ning Hussein. Zege oppositie in Belgrado bekrachtigd BELGRADO AFP-Rtr De kiescommissie in Belgrado heeft gisteren de overwinning van de oppositie bij de gemeen teraadsverkiezingen van 17 no vember in die stad bekrachtigd. De maatregel is conform de wet die dinsdag door het Servische parlement is aangenomen en waarin de oppositionele zege in veertien steden wordt erkend. Dat gebeurde na grote druk van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Belgrado is de eerste stad waar de overwinning van de op positie officieel is bekrachtigd. In de gemeenteraad van de Ser vische hoofdstad won de oppo sitionele coalitie van Zajedno (Samen) 67, de regerende linkse coalitie 24, de radicale partij 17 en de democratische partij van Servië 2 zetels. Oppositieleider Pesic be schuldigde de machthebbers er gisteren van de verkiezingsuit slagen nog steeds te willen ma nipuleren. Zij zei dat de demon straties pas definitief ophouden als in alle steden een gemeente raad is geïnstalleerd op basis van de verkiezingsuitslagen. Rebellen doden VN-waarnenier in Tadzjikistan MOSKOU DPA-AFP-Rtr Eén van de veertien mensen die al een week door Tadzjiekse re bellen worden gegijzeld is giste ren gedood. Het gaat om een militair waarnemer van-de Ver enigde Naties. Dat meldden twee gegijzelde journalisten vanmorgen via de satelliettele foon aan hun werkgevers, de Russische persbureaus Interfax en Itar-Tass. Volgens de journalisten dreigt rebellenleider Sadirov alle gijze laars te doden als er niet snel een oplossing komt. Gisteren leek een uitweg in zicht, met de komst van veertig van Sadirovs geestverwanten uit Afghanistan. De rebellenleider ontkende ech ter dat ze waren aangekomen De terugkeer van de geestver wanten van Sadirov, onder wie ook zijn broer, was de voor waarde voor vrijlating van de gegijzelden. Dat zijn, naast vier Russische journalisten, VN- waamemers, VN-hulpverleners en de Tadzjiekse minister van veiligheid. De VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR heeft haar mede werkers in Tadzjikistan inmid dels geëvacueerd naar het buur land Oezbekistan. Ook Nederlandse politie werd niet door België ingelicht NAVO-topman probeert boze Russen te sussen MOSKOU AP gkok AFP-Rtr-AP een offensief van Myanma- regeringstroepen tegen Ka- rebellen zijn duizenden hielingen de grens met iland overgestoken. De aiiingen over het aantal lliielingen lopen uiteen van tot zestienduizend. Myanmarese leger open- woensdag met artillerie en liergranaten de aanval op ipementen van de Nationale en-Unie (KNU), een van de en-organisaties die strijden grotere autonomie binnen inniar. Duizenden dorpelin- en guerrillastrijders zijn ge- ht, nadat zij eerst hun eigen fdkwartier in brand hadden uken. De KNU strijdt al sinds de on afhankelijkheid van het toen- PATRICK VAN DEN HURK De ouders van Tanja Groen, het malige Birma in 1948 voor meer vermiste meisje uit Schagen dat autonomie. De Karens zijn een waarschijnlijk slachtoffer is banezen gaan togers met okken te lijf voornamelijk christelijke min derheid in het overwegend boeddhistische land. Zo'n 70.000 Karens leven al jarenlang in Thaise vluchtelingenkampen. Toetreding van Myanmar tot de ASEAN (Associatie van Zuid- Oost-Aziatische Landen), zoals het plan is, zal voor de Europese Unie problemen geven. De vraag is of de EU kan en wil pra ten met een land waar de men senrechten worden geschon den. Dat zei minister Van Mier- lo (buitenlandse zaken), als EU- voorzifter, vandaag aan het ein de van de tweedaagse Euro- Aziatische top in Singapore. worden van de bende-Dutroux, zijn door justitie in België niet op de hoogte gebracht van het feit dat er sporen van hun doch ter zouden zijn gevonden. Ook de Nederlandse politiediensten die aan de zaak werken, wisten tot gisteren van niets. Het Belgische dagblad De Morgen onthulde gisteren dat een speciaal identificatieteam van de rijkswacht de afgelopen vijf maanden in alle stilte heeft gewerkt aan een onderzoek van bijna 4.500 voorwerpen en kle dingstukken die in woningen van de bende zijn gevonden. Daarnaast zijn DNA-tests uitge voerd op een deel van 20.000 gevonden haartjes. Uit de resultaten zou blijken dat de bende op zijn' minst iets te maken heeft gehad met de verdwijning van nog eens zes meisjes, onder wie Tanja Groen. Een onderzoeker meldde in De Morgen zelfs 'voor 99 procent zeker' te zijn van het feit dat de zes in de huizen zijn geweest. De ouders van de vijf Belgi sche meisjes, die verdwenen tussen 1976 eri 1994, zouden eind januari in het geheim al op de hoogte zijn gebracht van het onderzoek. Vader en moeder Groen moesten echter uit de Belgische media vernemen dat hun dochter waarschijnlijk door Dutroux en de zijnen is ont voerd. Ook de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag en de politie van Maas tricht wisten tot hun ergernis niets van het onderzoek. Het korps van de Limburgse hoofd stad is bij de zaak betrokken, omdat Tanja (19) in september 1993 vlakbij Maastricht ver dween. Ze studeerde er. De ouders van het meisje zijn inmiddels wel officieel door de rijkswacht uitgenodigd om vol gende week bezittingen en kle dingstukken die eventueel van Tanja waren te identificeren. Ook de ouders van de Belgische meisjes zullen dat de komende dagen doen. Als de identificatie positief verloopt, zullen de dos siers van de zes meisjes officieel aan het onderzoek worden toe- SEOUL-PEKING «AFP-Rtr NA.Rtr inese burgers, gewapend stokken en ijzeren staven, ■en gisteren een aanval uit- ■erd op duizenden denton nen in Fieri, 120 kilometer de Albanese hoofdstad Ti- Daarbij raakten zes men- gewond. De betogers gooi- met stenen om hun bela- van zich af te houden. De ■onstranten gaan er van uit le aanval is uitgevoerd door ■angers van de regerende ■ocratische Partij van presi- Berisha. de havenstad Vlore is giste- ■pnieuw een politieman het nt geweest van een aan- In de woning van de man een explosief af. Er is geen tog gemaakt van gewon- Eerder werd een 30-jarige 'door onbekenden dood- toten De Chinese regering heeft Noord- en Zuid-Korea gisteren opgeroepen de kalmte te bewa ren in de diplomatieke crisis rond de overgelopen Noord-Ko- reaanse topideoloog Hwang Jang-yop. De 73-jarige vertrou weling van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il zit sinds woensdag in de Zuid-Koreaanse ambassade in Peking. Hij heeft politiek asiel in het zuiden ge vraagd. China weigerde gisteren in eer ste instantie een hoge delegatie van het Zuid-Koreaanse minis terie van buitenlandse zaken te ontvangen, die naar Peking was gekomen om te onderhandelen over de voorwaarden voor ver trek van Hwang naar Zuid-Ko rea. Vandaag zijn de gesprekken alsnog begonnen. Volgens Zuid- Koreaanse diplomaten wilde China even laten merken dat het boos was over het feit dat Seoul een akkoord om geen melding te maken van overlo pers heeft geschonden. De Chinese regering zit met de kwestie in haar maag. Het over lopen van Hwang doorbreekt de Chinese politiek van evenwicht tussen de beide Korea's. Peking, dat van oudsher goede contac ten met het communistische Noord-Korea onderhoudt, zocht de afgelopen jaren toena dering tot het vooral econo misch veel beter draaiende Zuid-Korea. De Chinese politie arresteerde gisteravond Noord-Koreanen die zouden hebben geprobeerd het zwaar bewaakte terrein van de Zuid-Koreaanse ambassade in Peking binnen te dringen. Eén van hen verklaarde slechts even een kijkje te hebben willen nemen. De Zuid-Koreaanse regering publiceerde gisteren een hand geschreven brief, ondertekend door Hwang. Daarin verklaart de Noord-Koreaanse topfunc tionaris naar Zuid-Korea te wil len om de beide Korea's te vere nigen. Hij vraagt zijn vrouw en vier kinderen, die in Noord-Ko rea zijn achtergebleven, hem te vergeten. „Najaren en jaren te hebben geleden, heb ik beslo ten het noorden te verlaten om ons volk van een tragedie te redden", aldus Hwang in de brief. „Iedereen, te beginnen met mijn familie, zal denken dat ik gek ben. Maar de vraag is: ben ik de enige gek? De beide zijden beschouwen elkaar als vijanden en dreigen de ander in een zee van vlammen te veranderen. Maar tegelijkertijd wordt ge praat over eenwording. Is dat normaal gedrag?", vraagt Hwang zich af. Hij is als secretaris van de al- leenheersendeArbeiderspartij en lid van het centraal comité de hoogst geplaatste overloper in de Koreaanse geschiedenis. Hwang is één van de architec ten van de 'juche-leer', de Noord-Koreaanse staatsideolo gie. Deze leer, een mengeling van boeddhistische en marxisti sche denkbeelden, gaat uit van volledige zelfvoorziening. Noord-Korea kampt door twee jaar van mislukte oogsten intus sen echter met een dreigende hongersnood. In april of mei zouden de voorraden op zijn, aldus de VN. Noord-Korea noemt de brief 'een lachwekkende vervalsing' en spreekt tegen dat Hwang is overgelopen. Volgens Py ongyang heeft de regering in Seoul de functionaris door ge heim agenten laten ontvoeren. Noord-Korea dreigt met vergel dingsmaatregelen. De Verenig de Staten hebben Zuid-Korea inmiddels steun toegezegd. Washington gaat ervan uit dat de affaire moet worden be schouwd als 'een normaal asiel verzoek'. Secretaris-generaal Javier Sola- na van de NAVO heeft gisteren zijn bezoek aan vier voormalige republieken van de Sovjetunie afgesloten en opnieuw gepro beerd Rusland gerust te stellen over de uitbreidingsplannen van de NAVO. De landen die Solana heeft bezocht Arme nië, Georgië, Azerbeidzjan en Moldaviëlijken moeite te hebben met de keuze tussen Moskou en de NAVO. In Moskou is verbolgen gere ageerd op Solana's tournee. Rusland heeft gisteren na een gesprek met Franse parlemen tariërs in het Kremlin opnieuw een duidelijke waarschuwing afgegeven. „Plannen voor een oostwaartse uitbreiding van de NAVO vormen een grote be dreiging voor de betrekkingen van Rusland met Frankrijk en West-Europa", zo zei een woordvoerder van chef-staf Tsjoebais. Solana heeft tijdens zijn reis veelvuldig beweerd dat een uit gebreide NAVO de veiligheid in Europa alleen maar ten goede komt, en dat die veiligheid zich ook zal uitstrekken tot de roeri ge Kaukasus en Rusland. Uit een opiniepeiling onder Moskovieten blijkt dat de zaak in de Russische hoofdstad wei nig emoties oproept. Op de vraag of de NAVO vriendelijk of vijandig is, bleef 36 procent van de 1.040 ondervraagden een antwoord schuldig en had 32 procent geen mening. Ongeveer 23 procent antwoordde dat de NAVO weinig goeds van plan is met Rusland. Iets meer dan de helft is het eens met de stelling dat een grotere NAVO een 'ern stige bedreiging' is. Uit een peiling in de Verenig de Staten bleek gisteren dat de meerderheid van de Amerika nen vóór de uitbreiding van de NAVO is: 62 procent van de on dervraagden 'zei 'ja'. Een kleine dertig procent was tegen uit breiding van de NAVO met Oost-Europa. De Tsjechische premier Klaus heeft gisteren zijn regering in een spoedzitting bijeengeroe pen, wegens de felle kritiek die Tsjechische nationalisten in het parlement leverden op de on langs ondertekende Tsjechisch- Duitse verklaring. Daarin zetten beide landen een streep onder conflicten die nog dateren uit de Tweede Wereldoorlog. „De regering is uiterst be zorgd over de ontwikkeling in het parlement", zei Klaus na het kabinetsberaad. „Zouden enke le uitlatingen niet in het parle ment maar daarbuiten zijn ge daan, dan zou strafrechtelijke vervolging volgen", aldus de premier. In de verklaring zeggen beide landen dat ze niet meer zullen terugkomen op wederzijdse on rechtvaardigheden uil het verle den, zodat deze 'de betrekkin gen niet zullen belasten'. De oppositie vindt echter dat de Tsjechisch-Duitse verklaring de weg vrijmaakt voor aanspra ken op verloren gegane bezit tingen en gebieden door Sude- tenduitsers en hun nakomelin gen. Sudetenduitsers zijn Duitstaligen die tot en met de Tweede Wereldoorlog in hel toenmalige Tsjecho-Slowakije woonden, maar die aan het eind van de oorlog werden ver dreven. De nationalistische fractieleider Sladek beschuldig de de parlementariërs van de regeringspartijen ervan de 'ad vocaten van nazi-Duitsland' te zijn. SAINT-VALENTIN AFP In Saint-Valentin draait alles om het Valentijnsfeest. Het enige Franse plaatsje met deze naam verwacht van vandaag tot en met zondag zes- tot achtduizend bezoekers, die sa men met de 281 inwoners h?t grote feest van de liefde ko men vieren. Sinds de hernieuwde belangstelling voor Valentijnsdag reizen talrijke stelletjes naar het in Midden-Frankrijk gele gen dorpje om de wederzijdse hartstocht te bekrachtigen. Doordat het feest van de Heilige Valentijn dit jaar op een vrijdag valt en er dus een weekeinde op volgt verwacht Saint-Valentin duizenden gasten meer dan normaal. Zondag geeft de burgemeester speciale certificaten uit als bewijs voor het bezoek aan de 'hoofdstad van de verliefden'. De pastoor laat na de mis ballonnen op die 'liefdesduiljes' moeten symboliseren. Verder mogen de minnaars, onder wie opvallend veel veertigers, hun hartenwensen aan de tak ken van een moerbeiboom hangen. De mogelijkheid om in een speciaal liefdesbos een boom te planten is dit jaar beperkt wegens plaatsgebrek. De bur gemeester belooft voor volgend jaar meer ruimte om aan de klaarblijkelijk grote vraag te voldoen. Ondanks alle speciaal georganiseerde romantische activi teiten, kent Saint-Valentin een groot nadeel. Het dorp be schikt slechts over één hotel met maar negen kamers. De meeste paartjes zullen hun liefdesnachten dus elders moe ten doorbrengen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9