ovenwereld kt illegaal aar politie r£ Rotterdamse haven begint bij Southampton Binnenland Daar is Sjirk weer Gendtse telefoontapper strijdt voort tegen 'verrot apparaat' Geen actie tegen bellende automobilisten Aantal gewonde skaters neemt drastisch toe IDAC 14 FEBRUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persl CPD Geassocieerde Pers Dier lan zit ruim uur op inbreker - bkum Een 54-jarige man in het Friese Workum heeft woens- ravond een inbreker belet te vluchten door ruim een uur bo- ïop hem te blijven zitten. Het ging om een 42-jarige inwoner i Leeuwarden die daarna door de politie is gearresteerd. Toen Workumer thuiskwam, zag hij iemand uit de achterdeur van i woning komen. Hij wist de man te overmeesteren en ging irenop hem zitten. Pas na een uur kon hij de aandacht van i buurtgenoot trekken die de politie waarschuwde. eeds meer mensen halen griepprik haag» Steeds meer mensen uit de zogeheten risicogroepen en een griepprik. Ruim zestig procent van de cara-, hart- en betespatiënten en ouderen boven de 65 jaar heeft zich dit zoen laten vaccineren. In 1991 was dat nog 29 procent. roningen en Drente weigeren fusie iingen De provincies Groningen en Drente voelen niets ir een fusie. Nadat eerst Drente zich tegen een samengaan 1 uitgesproken, hebben gisteren de Groningse gedeputeerden de Meijer en G. Beukema laten weten tegen fusie te zijn. Op tiatief van PvdA-Kamerlid Zijlstra hebben de Tweede-Kamer- cties van PvdA, WD en D66 bij staatssecretaris Van de Von- voort van binnenlandse zaken aangedrongen op een onder- k naar een fusie. eerstation geopend op Zuidpool Twee Nederlandse onderzoekers hebben op de Zuid- il drie permanente weerstations geïnstalleerd. Louk Conrads lymond Schorno deden dat in het kader van een Europees :t. Het is de start van een tien jaar durend onderzoek. Forse kritiek van planoloog Martin Bierman op visie van kabinet rotterdam rien polderman miltaat van geheim onderzoek De ideale Tweede Maasvlakte ligt niet bij Rotterdam, maar bij Southampton, in Zuid-Engeland. Dat is de overtuiging van planoloog ir. Martin Bierman. In het vakblad voor ruimtelijke ordening en milieu, ROM magazine, levert Bierman (die ook Eerste-Kamerlid is voor de Groenen) forse kritiek op de 'Agenda 2000-plus' van de regering. Dit plan voor de komende eeuw mikt op nog meer groei van de Rotterdamse haven en Schiphol. „Bouwen voor gisteren", sneert de senator. Volgens Bierman houdt de 'Agenda 2000-plus' veel te weinig rekening met (onder meer) ontwikkelingen vlak over de grens. De ontwerpers van de Agenda doen net alsof alleen in Nederland aller lei plannen op de tekentafels liggen. Maar intussen is de kaart van de landen om ons heen net zo drastisch aan het veranderen. Een voorbeeld daarvan biedt de regio aan weerskanten van het Kanaal, bij de in- en uitgangen van de Kanaaltunnel. In 1986 al waarschuwde Bierman voor het 'afromende' effect van de Kanaal tunnel op de Rotterdamse haven. Tien jaar later, nu de tunnel in gebruik is, blijkt uit cijfers van het havenbedrijf zelf dat zijn voorspelling is uitgekomen. Voorheen was het aan land brengen van goederen uit andere continenten in En geland weinig interessant. Maar de Ka naaltunnel heeft de eiland-nadelen van Albion in belangrijke mate teniet ge daan. Schepen hoeven niet meer door het mistige Kanaal naar Antwefpen of Rot terdam door te varen. Ze kunnen hun lading lossen in bijvoorbeeld Southamp ton, vanwaar goederentreinen via de Ka naaltunnel snel zorgen voor verder transport tot diep in Europa. En omge keerd. Voor Rotterdam is het inmiddels te laat om nog een Europese compensa tie-subsidie aan te vragen voor de 'scha de' door de tunnel. „Dan had Rotterdam eerder aan de bel moeten trekken", al dus Bierman. De planoloog wijst erop, dat Antwer pen en Rotterdam nu al nauw samen werken. De concurrentie tussen beide havens stelt eigenlijk weinig voor, zegt hij. Zeventig van de grootste havenbe drijven hebben in beide steden een ves tiging. Verstandig zou zijn, wanneer die samenwerking tot Southampton zou worden uitgebreid, meent Bierman. Een dergelijke samenwerking hoeft volgens hem zeker niet ten koste te gaan van werkgelegenheid. Er kunnen afspra ken worden gemaakt over specialisatie, verdeling van goederenstromen en de bewerking van lading. Dat laatste levert meer werk op van een hogere kwaliteit. Gevaarlijke stoffen, die niet door de Ka naaltunnel mogen, blijven in Rotterdam (en Antwerpen) arriveren en hun bewer king ondergaan. Geen nieuwe verplaatsing dus van massa's zand ten behoeve van een twee de Maasvlakte bij Rotterdam, als het aan Bierman ligt. Hetzelfde standpunt trou wens heeft hij over de verplaatsing van een even grote massa zand voor een voorgestelde tweede nationale luchtha ven op een eiland voor de kust. Bierman vindt dat het kabinet-Kok de spreuk bij de Afsluitdijk, 'Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst', te letterlijk neemt. Eerst moet aan de orde komen of uit breiding van bijvoorbeeld de luchtvaart gewenst is. Die vraag heeft het paarse kabinet simpelweg overgeslagen. Het gaat er a priori vanuit dat het antwoord positief is en dat snel moet worden be paald waar de groei moet plaatsvinden. Kok en de zijnen bouwen volgens Bierman niet aan een reële toekomst maar aan een soort 'verlengd heden'. Het is steeds meer van hetzelfde, ook in de plannen voor de luchtvaart. Groei, zonder onderscheid tussen soorten vluchten. De senator neemt aan, dat er op den duur toch wel iets terecht zal ko men van een Europees beleid en dat ho- ge-snelheidstreinen op de 'korte' af stand de plaats van het vliegtuig gaan overnemen. Dan wordt een goede plaats voor een luchthaven er één waar veel hoge-snelheidstreinen samenkomen. Die plaats is niet Schiphol of een eiland voor de Hollandse kust maar, alweer, de regio van de Kanaaltunnel, aldus Bier man. Te weinig wordt in de 'Agenda 2000 plus' rekening gehouden met geheel nieuwe technieken. Nederland kan wel haastig nog vele kilometers asfalt en be ton extra over de weilanden gaan uitrol len, maar straks ligt er daar te veel van, voorspelt hij. Telematica en een verstan diger verdeling van het weggebruik over de dag kunnen een groot deel van de fi- leproblematiek oplossen. En verplaatsing door de lucht kan ook op een milieuvriendelijke manier: per ballon die is gevuld met onbrandbaar helium. De terugkeer van de Zeppelin is betrekkelijk risicoloos, schrijft Bierman. De luchtschepen veroorzaken zo weinig lawaai en gevaar, dat de Groenen-sena- tor ze al ziet 'aanmeren' aan een 'be scheiden mast' in het centrum van ste den. rijven, financiële instellingen, banken en verzeke- s leveren de politie informatie over klanten zonder daar een concrete aanleiding voor is. Ze stellen de it ook niet op de hoogte van het feit dat gegevens de politie gaan. De betrokken instellingen overtre- daarmee de Wet op de persoonsregistratie (wpr). aag carel goseling 'rzoekers van het Instituut toegepaste sociale weten den (ITS), onderdeel van niversiteit van Nijmegen, laarop gestoten. Ze doen in 'S acht van het ministerie van R ie onderzoek naar illegale matie-uitwisseling. Het ac- bij het onderzoek ligt op ènomeen dat politiegege- in handen van derden ko- zonder dat ze daar formeel op hebben. Contacten van ^politiemensen met vroege- llega's spelen daarbij mede ol. aar de politie heeft ook in- in de bovenwereld. Als :en concreet vermoeden of een verdachte, mag bijvoorbeeld bij banken ïformatie vragen. Maar het urt ook zonder die mo menten van verdenking. Ons is gebleken dat de gegeyens dan ook keurig worden geleverd", aldus een onderzoeker. Het ITS-onderzoek moet voor de zomer zijn afgerond. In eer ste instantie hebben de Nij meegse onderzoekers een aan tal archieven doorgewerkt. Daarna hebben ze met 25 men sen gesproken, zowel bij de po litie als in het bedrijfsleven. Tot slot zal nog een aantal concrete gevallen worden doorgespit om het probleem 'hard' te maken. Justitie heeft ITS de opdracht in het diepste geheim gegeven. Binnen de politie is niemand op de hoogte gesteld. Ook het mi nisterie van binnenlandse za ken, formeel de baas van de po litie, is er buiten gehouden. Bij Justitie weigert men verder elk commentaar. Ook het ITS wil verder geen details kwijt. 'Gepensioneerden niet in bestuur pensioenfonds' den haag anp De FNV voelt niets voor het plan van staatssecretaris De Grave van sociale zaken om ge pensioneerden het wettelijk recht te geven op een bestuurs zetel van hun pensioenfonds. FNV-bestuurder Muller zei dat vanmorgen voor het Radio-1- Journaal. Gisteren liet De Grave de Ka mer weten niet zoveel muziek meer te zien in de deelnemers raden, die gepensioneerden in vloed moeten geven op het be stuur van een pensioenfonds. Uit onderzoek blijkt dat slechts twintig procent van de fondsen over zo'n deelnemersraad be schikt. De staatssecretaris wil daar om gepensioneerden één of meer zetels geven in het be stuur. Dat wordt nu nog ge vormd door de sociale partners. Muller wees er vanmorgen op dat sociale partners onderhan delen over de arbeidsvoorwaar den en dat het daarom logisch is dat zij het bestuur van een pensioenfonds vormen. „Daar moet je geen andere partij bij zetten. Die kan als een stoor zender gaan werken." Muller onderstreepte verder dat er nu ook al gepensioneer den zitting hebben in het be stuur van hun pensioenfonds, maar dan namens de vakorga nisatie waarvan ze lid zijn. m Fortuyn: ederland ^eigt te lamiseren' 3&ht»anp lederlandse cultuur dreigt islamisering' ten onder te Het is hoog tijd om de iteresse voor onze eigen iteit' overboord te zetten, A aarden en normen van de ■culturele samenleving dui- te omschrijven en die met en tand te verdedigen, t schrijft de publicist Pim jyn in zijn boek Tegen de 1 isering van onze cultuur, 'andaag is gepresenteerd. I :ns hem is de door cultuur- visme getekende Neder- e samenleving een gemak- e prooi voor met name de itische cultuur, die wel aan haar identiteit vast ly et is dan ook de hoogste j| dat we een politiek en schappelijk debat aangaan de waarden en normen ap de Nederlandse multi- ■V rele samenleving geba- ■I dient te zijn", aldus For- Anders worden de Neder- rs 'een krachteloos volk, gemeenschappelijke en, zonder een bewust be- stelsel van normen en den'. verschillen tussen de •christelijke humanisti- cultuur' en de islam liggen i ns Fortuyn vooral op het f d van de scheiding tussen •n Staat, de omgang tussen en vrouw en de verhou- ussen kinderen en volwas- De Nederlandse samen- moet duidelijk maken dat e terreinen met haar ver- £j inheden niet te marchan- valt, meent Fortuyn. Zijn Jlpunt ten aanzien van 'isla- ■jng' is niet nieuw. Toen hij ■ledewerker van deze krant ■telde hij het onderwerp in ■olumn al enkele malen porde. MONA MEDEDELING MONA heeft besloten het product MONA halfvolle fruitkwark bos vruchten in 450 grams verpakking met de houdbaarheidscode „THT 06-03" terug te nalen uit de markt. Deze maatregel betreft uitsluitend de fruitkwark in de smaak bos vruchten met deze houdbaarheidscode. Uit kwaliteitsonderzoek is gebleken dat dit product schimmel kan bevatten. Hiermee voldoet het product niet aan de kwaliteitsnormen van MONA. Daarom adviseren wij u dit product niet te consumeren, hoewel deze schimmel niet schadelijk is voor de gezondheid. Aangezien MONA de hoogste kwaliteitseisen aan haar producten stelt, biedt MONA u uiteraard de gelegenheid het aankoopbedrag voor het betreffende product retour te krijgen. Wilt u hiervan gebruik maken, dan verzoeken wij u het gedeelte van de verpakking waarop de houdbaarheidscode „THT 06-03" staat uit te knippen en onder vermelding van uw naam, adres en bank- of girorekening op te sturen naar MONA, Antwoordnummer 3310, 3440 ZB Woerden (postzegel niet nodig). U krijgt dan uw geld terug gestort. Voor nadere inlichtingen kunt u gebruik maken van de speciale MONA kwarkinformatielijn, telefoonnummer 0800-0550. Vanaf 8.00-17.00 uur. MONA biedt haar oprechte verontschuldigingen aan voor het ont stane ongemak. bartlehiem Tijdens de afgelopen Elfstedentocht was het bruggetje in de Friese vlek Bartlehiem even de navel van de schaatsminnende wereld. Sindsdien is van het gehucht niets meer vernomen. Tot gisteren. Toen kwamen de 21 Friese rayonhoofden naar Bartlehiem om een bloemenhul de te ondergaan, georganiseerd door het Nationaal Bloemenbureau Holland. Voor Sjirk Veldstra was het een thuiswedstrijd. Hij is immers rayonhoofd van Bartlehiem. In een bootje werd hij gisteren geflankeerd door bloemenmeisje Willy Brandsma. foto wfa bert wierenga Meer controle op Duitse drugstoeristen enschede gpd De politie in Twente gaat con troles van de twintig cof feeshops in Enschede combine ren met grenscontroles. Zo hoopt de politie het Duitse drugstoerisme te beperken. Bij de controles worden ken tekens doorgegeven van Duitse auto's waarin bezoekers van een coffeeshop zijn weggere den. De inzittenden krijgen bij de grens een proces-verbaal we gens uitvoer van softdrugs wan neer hasj of wiet in hun wagen wordt aangetroffen. Blijkt bij zo'n controle dat in een coffeeshop meer dan vijf gram softdrugs aan een Duitser is verkocht, dan wordt de ex ploitant van die winkel vervolgd wegens medeplichtigheid. Wekelijks komen ongeveer drieduizend Duitse drugstoeris ten naar Enschede om verdo vende middelen in te kopen en te gebruiken. Sponsorreclame verboden in lesmateriaal den haag gpd Ook als een school een bedrijf als sponsor heeft, mag in het lesmateriaal geen reclame wor den opgenomen. Dat is een van de afspraken die staatssecretaris Netelenbos van onderwijs giste ren heeft gemaakt over sponso ring van scholen in het basis- en voortgezet onderwijs. De bewindsvrouw maakte de afspraken met vijftien betrok ken partijen, waaronder onder- wijsbesturen, consumentenor ganisaties en reclamemakers. Het convenant is een gevolg van een uitgebreide discussie over sponsoring op school. De Tweede Kamer sprak vorig jaar haar zorg uit over de oprukken de invloed van het bedrijfsleven in het onderwijs. In overleg tus sen de onderwijsorganisaties en het ministerie is afgesproken dat er geen wettelijke regels ko men. Scholen moeten daar zelf over kunnen beslissen. Op sommige scholen is spon soring al ingeburgerd. Het komt tot uiting in gesponsorde les materialen, advertenties in de schoolkrant, financiële steun voor schoolreisjes en het geld voor het schoolgebouw. Het convenant spreekt zich over dergelijke concrete voorbeelden niet uit, maar stelt vast dat sponsoring de inhoud van het onderwijs nooit mag beïnvloe den. Belangrijk is ook dat een school niet afhankelijk wordt van de fondsen van buitenaf. Het convenant geeft wel en kele voorbeelden van onge wenste vormen van sponsoring. Bij de aanschaf van bijvoor beeld computerapparatuur mag geen sprake zijn van verplichte afname van de software bij de sponsor. Het convenant heeft een looptijd van vijf jaar. Na een evaluatie wordt dan bekeken of het zal worden verlengd. gendt gpd De telefoontapper in Gendt (Over-Betuwe) gaat niet op z'n lauweren rusten. Dat de politie het onderzoek naar zijn afluisterpraktijken bij gebrek aan resultaat in de ijs kast heeft gezet, is voor hem geert reden de strijd tegen het volgens hem corrupte gemeentebestuur op te ge ven. „Dat kan niet, want het is hier echt een zootje. Ik doe dit niet voor mezelf, maar in het belang van de Ge ndtse gemeenschap", aldus de anonymus. Vorige maand zorgde de telefoontapper voor een fik se politieke rel, toen hij een cassettebandje met een af geluisterd gesprek tussen een wethouder en een plaat selijke projectontwikkelaar in handen speelde van de journalist van een plaatselijk blad. Deze publiceerde daarover in een column. Volgens velen was daarmee het bewijs geleverd dat het college van burgemeester en wethouders en de bouwondernemer onder één hoedje speelden bij de aankoop van grond voor een toekomstige nieuwbouwwijk. Een politie-onderzoek naar de identiteit van de aan stichter van de rel heeft tot dusver niets opgeleverd. „Ik heb me goed laten informeren. Er staat een maximale gevangenisstaf van zes maanden op wat ik heb gedaan. Als ze me ooit pakken, betekent het waarschijnlijk dat ik hooguit onbetaald moet werken in een bejaardente huis. En dat heb ik er graag voor over", zegt de tele foontapper. In de Gendtse politiek ontstond grote onenigheid over het afgeluisterde telefoongesprek. De oppositie eiste opheldering, maar volgens de betrokken wethou der en de meerderheid van de gemeenteraad is niets onoorbaars gebeurd. De telefoontapper werd daarover zo kwaad dat hij nog diezelfde avond diverse exempla ren van de cassettebandjes bij raadsleden in de brie venbus stopte. Duidelijk is dat de anonymus veel meer telefoonge sprekken heeft afgeluisterd in Gendt. Niet alleen van gemakkelijk af te tappen draagbare toestellen, maar ook van vaste telefoons. Hoe hij dat doet, wil hij onder geen beding kwijt. „Dat vertel ik nooit, al hakken ze m'n kop eraf." De bandjesman zegt over bewijzen te beschikken dat de corruptie welig tiert in het Over-Betuwse dorp. „Het apparaat is door en door verrot. Dat moet aan de kaak worden gesteld." Het verwijt dat hij immorele metho den gebruikt en diep ingrijpt in de privacy van mensen legt hij naast zich neer. „Ik luister mee, niet af. En per soonlijke gesprekken interesseren me niet. Daar doe ik verder niks mee." Jorritsma: 'Er zijn wel meer dingen die de aandacht afleiden den haag gpd Minister Jorritsma van verkeer voelt niets voor een regeling dat automobilisten on der het rijden alleen nog maar 'hands-free' mogen telefoneren, zoals in landen als Groot-Brittannië, Zwitserland en Italië het geval is. Alle andere vormen van autotele- fonie zijn in die landen verboden. Jorritsma zegt dat naar aanleiding van een onderzoek van Canadezen, die tot de conclusie zijn gekomen dat telefoneren in de auto net zo gevaarlijk is als dronken rij den. Eerder is uit studies in Duitsland en Nederland al gebleken dat chauffeurs snel ler een ongeluk veroorzaken tijdens een te lefoongesprek. Volgens Jorritsma moet de algemene be paling dat een weggebruiker andere ver keersdeelnemers niet in gevaar mag bren gen, voldoende zijn. „Er zijn wel meer din gen die de aandacht kunnen afleiden, zoals een shaggie draaien achter het stuur. Maar we gaan niet al die handelingen af zonderlijk verbieden", zegt haar woord voerster. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het daarmee tot nu toe eens, maar naar aanleiding van het Canadese onderzoek wil de PvdA'er Valk de minister wel vragen stellen. De Canadezen analyseerden het gedrag van zevenhonderd chauffeurs met autote lefoon die een ongeluk hadden gehad. De kans op een ongeluk bleek vier keer zo groot te zijn in de periode van één tot tien minuten na een telefoongesprek. Hands- free toestellen zijn niet veiliger dan gewo ne toestellen, zeggen de Canadezen, want de chauffeur wordt kennelijk vooral afge leid door de verwerking van de informatie die hem per telefoon bereikte. Ook uit eerder onderzoek van TNO en de universiteit van Bremen bleek al dat het gebruik van de autotelefoon de aandacht van de bestuurder sterk afleidt. Deskundi gen van TNO zetten echter vraagtekens bij de bewering van de Canadese onderzoe kers dat telefoneren tijdens het rijden en met alcohol op achter het stuur stappen even gevaarlijk zouden zijn. TNO vindt ook niet zonder meer dat au- totelefonie moet worden verboden. Vol gens het instituut is wel op z'n minst dis cussie nodig over de toepassing van nieu we technologie in het dashboard. „Fabri kanten komen telkens met nieuwe vindin gen. Daarbij wordt wel eens vergeten naar de mogelijke gevaren te kijken", aldus een TNO-woordvoerder. Uit alle onderzoeken blijkt in elk geval dat een automobilist niet veel informatie tegelijk kan verwerken. Dat probleem wordt nijpender naarmate er meer infor matiesystemen in de auto zitten. Te den ken valt daarbij niet alleen aan telefoon, maar ook aan een fax, een routebegelei dingssysteem, een navigatiesysteem en au tomatische verkeersinformatie. Niet alleen de bediening van de knopjes waardoor de chauffeur even niet op het verkeer kan letten is van belang maar ook de ver werking van de informatie. Een 5-daagse midweek, inkl. trein- retour tussen elke willekeurige plaats in Nederland en Almelo, 2 treintaxi-kaartjes en 2 taxiritten in Almelo r m n r f 475,- pp Geheel verzorgd, inkJ. 4 overnachtingen, alle drankjes en maaltijden, gebruik van vele spelfacilltelten en Iedere avond Plussers betalen bij ons altijd minder. Alle all-in midweek-arrangementen van ma. t/m do. f 100,- p.p.p.n.l. Vraag vrijblijvend O""",n,A" Preston Palace - Almelo - Tel. 0546-542121 amsterdam anp derde uit kneuzingen en ont wrichtingen en 12 procent uit schaafwonden. Vijf procent van de gewonden moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Veel beginners dragen geen be schermende kleding. Bijna de helft (46 procent) van de gewonden valt in de leeftijdscategorie 10 tot 15 jaar, 27 procent is tussen de 5 en 10 jaar. Vorig jaar werden 400.000 paar rolschaatsen verkocht. Veel skaters leren zelf hoe ze daarmee moeten omgaan. Vei lig Verkeer Nederland pleitte in juli vorig jaar voor strenger toe zicht door politie, betere voor lichting én lessen over verkeers regels en de gevaren van rol schaatsen op de openbare weg. Volgens de organisatie is skaten simpelweg gevaarlijk op de openbare weg. Het aantal skaters (rolschaat sers) dat met letsel in het zie kenhuis belandt, is de afgelopen twee jaar verviervoudigd. Eer- ste-hulpafdelingen van zieken huizen behandelden vorig jaar bij 4.300 skaters breuken, ont wrichtingen dan wel hoofdlet sel. In 1994 vielen nog 1.200 ge wonden. De Stichting Consu ment en Veiligheid heeft dat gisteren laten weten. Volgens de stichting is de toe name vooral te wijten aan het groeiende aantal mensen dat aan het skaten slaat. Door oner varenheid en gebrekkige tech niek komen veel beginners on gelukkig ten val. Bijna alle ver wondingen (97 procent) ont stonden door vallen. Bijna de helft van de letsels (49 procent) bestond uit botbreuken, een-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5