Rijkswaterstaat probeert flexibele verlichting uit 06-0036 Heeft u vragen de veiligheid van over vlees? Varkenspest legt zwakte van de varkenssector bloot Binnenland rbodiensten werken W met beunhazen' J)bas haalt bakzeil geding tegen EO PTT Telecom klaagt over gestunt met mobiele telefoon Melkertbanen in de zorg vaak te zwaar )AG 14 FEBRUAR11997 >na haalt fruitkwark uit de handel t^G' Mona gaat de halfvolle fruitkwark met bosvruchten handel halen. Het gaat om pakken van 450 gram met de baarheidscode THT 06-03. De pakken kunnen schimmel ten. Hoewel de schimmel volgens de fabrikant niet schade- voor de gezondheid, adviseert Mona de fruitkwark niet te Consumenten die het product in huis hebben, moeten de baarheidscode uitknippen en opsturen naar Mona in den. Ze krijgen dan het geld terug. ■iiurverhoging vooral door hoge OZB ftag» Gemiddeld zullen de woningbouwverenigingen en re huizenverhuurders dit jaar minimaal een procent van de en verhoging nodig hebben om de stijging van de onroerende- op te vangen. De Nationale Woningraad, de over- elende organisatie van woningcorporaties, laat dat weten in cUiiijdrage aan een symposium over huur en verhuur van vast- irg, Op basis van de nieuwe OZB-regels hebben de woning- rverenigingen nu bij elkaar zo'n 200 miljoen gulden meer te idt en aan onroerendezaakbelasting. lel }>okrijder uit Nuland voorlopig vrij De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren besloten orlopige hechtenis te schorsen van een 25-jarige man uit De man veroorzaakte in november als spookrijder p ïland een ongeluk met drie doden en twee zwaargewon- )e man, die zelf een verbrijzelde voet opliep bij het onge- it ruim drie maanden in voorlopige hechtenis. Er is echter - een rapport over zijn geestelijke vermogens gemaakt. De •Jiank besloot de man voorlopig vrij te laten omdat hij be- tot het onderzoek, wegens zijn medische situatie en om- zelf contact heeft opgenomen met de nabestaanden van :htoffers van het ongeluk. iar Guido de Brés voor rechter De 46-jarige aardrijkskundeleraar van de vrijgemaakt- jrmeerde scholengemeenschap Guido de Brés in Amers- moet zich dinsdag voor de rechtbank in Utrecht verant- den voor seksueel misbruik van in totaal negen leerlingen. in beent heeft eerder toegegeven dat hij tussen 1977 en 1993 pinstens achttien scholieren ontucht heeft gepleegd. Niet ingens hebben echter aangifte gedaan. De affaire veroor- e vorig jaar een golf van verontwaardiging. Dat mede om- ntschoolleiding ervoor had gekozen de zaak in de doofpot nelPPen- j0 'ers zien niks in PvdA-congres iag Het PvdA-congres, dat vandaag en zaterdag in Den wordt gehouden, dreigt uit te draaien op een inhoudelijke 3e!Dat stelt Niet Nix, een groep kritische jonge volgers van de "w „Thema's die cruciaal zijn voor de toekomst laten de he- i^ngresgangers vandaag en morgen gewoon maar even zit- ïrl aldus T. Wallaart, één van de initiatiefnemers van Niet Nix. mt ngeren vinden dat kennis en milieu geheel ten onrechte eken op de agenda van het PvdA-congres. En de théma's el uitgebreid ter sprake komen - de toekomst van de socia- 11 erheid, de oudedagsvoorziening en het buitenlandbeleid - e!in er volgens Niet Nix inhoudelijk erg mager vanaf. d< geregistreerde bedrijfsarts. Volgens Bergen laten veel ar- irbodiensten, die bedrij- bodiensten het daarbij. Ze be- loeten helpen bij de be- helpen zich voor het overige 'ng van zieke werkne- met niet-gespecialiseerde art- werken met 'beunha- sen, omdat die goedkoper zijn. Voorzitter Bergen van de De NVAB, de beroepsvèreni- iilijke Huisartsenvereni- ging van bedrijfsartsen, beves- ei dat vandaag voor het tigt dat sommige arbodiensten -1-Journaal. Staatssecre- te weinig gekwalificeerd per- -j )e Grave van sociale za- soneel in dienst hebben. Vol- k I ondigde aan de zaak te gens de NVAB zijn bedrijfsart- onderzoeken en zo no- sen dure krachten, omdat zij te zullen grijpen. een opleiding van vier jaar odiensten moeten om moeten volgen. Uit financiële ee wettelijke erkenning in overwegingen is het dus aan- Jei erking te komen be- trekkelijk met minder goed )at een over minimaal één opgeleide artsen te werken. ;er bi »am anpDe rechter zag geen onzorg vuldigheid in het handelen van ongetuige' in het Hakke- de EO-journalisten. De omroep ces, Abbas, heeft het kort had geprobeerd zoveel mogelijk dat hij tegen de Evange- de beschuldigingen door de 'be- )mroep had aangespan- trouwbare bron', zoals de wet- ra rloren. Abbas werd in de houder genoemd wordt, te veri- ualiteitenrubriekTijdsein fiëren. Bovendien kon het de -vveken geleden in ver- EO niet kwalijk genomen wor- (ebracht met vrouwen- den dat Abbas, die door justitie en kinderprostitutie. De wordt afgeschermd en is onder- pse wethouder P. Sören- gedoken, niet was te vinden e toen die verdenkingen voor het op zich noodzakelijke Abbas en diens voorma- wederhoor, indin. In België is er inmiddels tegen lU' s, die steeds gezegd de Antwerpse wethouder een ch uitsluitend met hasj strafklacht wegens smaad inge- 4j e houden, voelde zich diend. Daarop is nog niets be- omroep en de wethou- slist, aldus de advocaat van Ab- w zijn goede naam aange- bas en zijn vriendin, J. Pen. Of eiste rectificatie. Hij Pen tegen het Amsterdamse psteren ongelijk van de vonnis in hoger beroep gaat damse rechtbank. moet hij nog bekijken. Meer licht op snelweg tijdens spitsuren; minder in rustige nacht Weggebruikers krijgen verlichting op maat. Met behulp van nieuwe lampen kan, afhankelijk van het weer en de drukte op de wegen, de hoeveelheid licht worden aange past. Dinsdag begint een proef met de nieuwe verlichting op een tien kilometer lang traject A12 tussen Gouda in de richting van Utrecht. In de huidige situatie geven de lampen langs de autowegen de hele avond en nacht dezelfde hoeveelheid licht. „Tijdens sommige periodes, in de spitsuren bijvoorbeeld, zou wat meer licht beter zijn voor de verkeersveiligheid. En in de nachtelijke uren, als er bijna geen verkeer is, kan het best iets minder", zegt Engbert Folies van Rijkswaterstaat. De nieuwe door Philips ont wikkelde natriumlampen bie den die mogelijkheid wel. Ze kunnen veel meer licht leveren dan de huidige lampen en te vens probleemloos worden ge dimd. Een computerprogram ma dat voortdurend wordt ge voed met gegevens over het aantal auto's op de weg, hun onderlinge afstand en de lokale weersomstandigheden, gaat de lampen besturen. „In de spitsuren of op andere momenten dat het erg druk is geven de nieuwe lampen twee keer zo veel licht als de huidi ge", legt Folies uit. „En als het rustig is, zo tussen één en zes uur 's nachts, zullen ze nog maar twintig procent geven van wat nu standaard is langs de au towegen." Behalve een bijdrage aan de verbetering van de verkeersvei ligheid moet het nieuwe sys teem ook een besparing op de elektriciteitsrekening van Rijks waterstaat opleveren. Folies schat dat het energieverbruik twintig procent minder wordt. Een ander voordeel is dat de le vensduur van de nieuwe lam pen veel langer is. Het komende jaar zal Rijks waterstaat het weggedeelte waar de proef wordt gehouden goed in de gaten houden. Tij dens de donkere uren worden de verrichtingen van de ver keersdeelnemers met videoca- mara's vastgelegd en wegge bruikers worden bij benzinesta tions ondervraagd. De resulta ten moeten volgend voorjaar bekend zijn. Er moet een einde komen aan het gestunt met mobiele tele foontoestellen. Dat systeem, waarbij de apparaten vér onder de de inkoopsprijs over de toonbank gaan, kost de exploi tanten van de mobiele netwer ken vreselijk veel geld. Daar staan niet genoeg inkomsten te genover. Veel mensen die op zo'n goedkope aanbieding af gaan, bellen betrekkelijk weinig met hun mobiele telefoon. Dat betoogde P. van Doorn, directeur van PTT Telecom Mo biele Netwerkdiensten, gister middag op een bijeenkomst in Hoofddorp. Volgens Van Doorn is het hard nodig dat in het sys teem van de aansluitvergoedin gen - een premie voor de dealer op het aanbrengen van een nieuwe abonnee - het mes wordt gezet. Die premie kan af hankelijk van het afgesloten abonnement oplopen tot zes honderd gulden. Het duurt lang voor zo'n bedrag is terugver diend. PTT Telecom wil die premie niet schrappen als concurrent Libertel niet rhee doet. En on derling afspraken maken over deze praktijken, mag niet van de overheid. Dat zou de vrije concurrentie doorkruisen. Het 'weggeven' van mobiele toestellen voor een laag bedrag kost de exploitanten niet alleen erg veel geld. Volgens Van Doorn werkt het ook fraude in de hand. Het komt volgens hem voor dat goedkoop verkregen toestellen met winst worden doorverkocht. In sommige ge vallen is het zelfs zo dat zo'n toestel door de dealer wordt te ruggenomen en opnieuw, met een nieuw abonnement, aan ie mand anders wordt verkocht. De exploitant betaalt dan öp- nieuw de aansluitvergoeding. Speciaal 06-nummer roodgloeiend Dat de varkenspest is uitgebroken is op zich niet zo vreemd. Veel verba zingwekkender is dat het nu pas is ge beurd. De rigoureuze maatregelen, waaronder een exportverbod, die landbouwminister Van Aartsen heeft genomen na het uitbreken van de var kenspest in Venhorst hebben niet kunnen voorkomen dat de zaak uit de hand loopt. Zoals altijd komen bij een crisis de zwakke plekken van het sys teem boven water. De enorme var kensdichtheid in het gebied maakt het moeilijk de uitbraak te beperken. Virussen trekken zich niets aan van vervoersverboden en de experts wa ren er van het begin af aan al van overtuigd dat het in dk gebied nooit bij één geïsoleerd geval van varkens pest zou blijven. Wat Nederland echt de kop heeft ge kost, is de structuur van de varkens houderij. In Nederlandïs een verre gaande specialisatie doorgevoerd van boeren die biggen fokken en boeren die de biggen mesten tot slachtvar- kens. Zodoende moeten wekelijks tienduizenden biggen van het ene be drijf naar het andere worden getrans porteerd. Daar komt nog bij dat veel meer biggen worden geproduceerd dan in Nederland kunnen worden af- gemest. Jaarlijks verdwijnen daarom nog eens miljoenen biggen naar het buitenland. Ook slachtvarkens uit Nederland zijn een gewild object in het buitenland. De Italiaanse Parmaham is vaak Ne derlands varkensvlees. In Duitsland, waar veel slachterijen staan, bieden de slachthuizen tegen elkaar op om zo veel mogelijk varkens te kunnen slach ten. De prijzen zijn dan ook vaak be ter dan de boeren in Nederland kun nen krijgen, zodat veel varkens naar Duitsland gaan voor de slacht. Al dat gesleep met varkens is een gro te risicofactor. Er bestaat op papier een waterdicht registratiesysteem voor varkens, I&R. Alle varkens heb ben een oormerk en zodra het beest op transport gaat moet dat worden gemeld. Op die manier is altijd te con troleren waar een beest vandaan komt en wanneer dat is gebeurd. De afgelo pen week bleek dat systeem echter niet waterdicht te zijn. Van Aartsen besloot de export te verbieden van al le varkens die na 1 januari in het var- kenspestgebied waren geweest. Al snel bleek dat een aantal varkens is zoekgeraakt. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren (PVVE) is al een tijdje bezig de zwaktes te verhelpen. Speerpunt is daarbij het IKB-systeem, de Integrale Keten Beheersing. Dat systeem gaat uit van een gesloten keten van biggetje tot lapje vlees in de supermarkt. Boeren moeten dan hun eigen biggen vetmes ten, of alleen biggen betrekken van een vaste leverancier. Op die manier wordt het gesleep met beesten tot een mini mum beperkt. 1KB is al ingevoerd, maar nog lang niet alle varkenshou ders doen mee. Dat komt enerzijds door de grote ver scheidenheid onder varkensboeren en anderzijds door de handelsmentaliteit bij de varkenshouders. Ongeveer tien duizend van de naar schatting twintig duizend varkenshouders zijn meer hobbyboeren dan varkensfokkers die hun boterham met het varken verdie nen. 1KB vraagt nogal veel van de boe ren op het gebied van controle en boekhouding, dus lang niet iedereen heeft zin aan zo'n systeem mee te doen. Andere boeren zijn weer meer hande laar. Ze spelen vol overgave het spel van onderhandelen met de veehande laren. Ze verkopen hun dieren aan de hoogste bieder en waar die varkens blijven zal ze een zorg zijn. Omgekeerd kopen ze hun biggen bij de handelaar met de laagste prijs en ook dan is de herkomst niet de grootste zorg van de boqr. De illegale transporten van var kens uit de besmette gebieden zijn dan ook symptomatisch. Voor de serieuze boeren zijn deze praktijken een gruwel. Jarenlang gewe tensvol boeren wordt zo in één klap onderuit gehaald. Als grote exporteur weet de sector hoe lang het kan duren voor het imago van het Nederlandse varken weer op het oude peil is. Het speciale 06-nummer dat de Productschappen Vee, Vlees en Eieren gistermiddag openstel den voor consumenten die vra gen hebben over de varkenpest en de veiligheid van het vlees, stond meteen roodgloeiend. De eerste middag en avond belden al meer dan duizend mensen naar 06-0036. Volgens woordvoerder Sjoerd Dijkstra vroeg vrijwel iedereen naar de folder van het Voor lichtingsbureau Vlees. In de ad vertenties voor het 06-nummer wordt naar deze folder verwe- 'zen. Het vouwblad geeft ant woord op tal van vragen over de varkenspest, maar ook over bijvoorbeeld de gekke-koeien- ziekte BSE en verboden groei bevorderaars en de vleespro ductie in het algemeen. De meeste bellers wilden we ten of je gewoon varkensvlees kunt blijven eten en hoe de kwaliteit wordt gecontroleerd. Ook wilden opvallend veel mensen weten of zij hun hond of kat voer kunnen voorzetten waarin varkensvlees is ver werkt. Al deze consumenten konden worden gerustgesteld. Behalve het varken is geen en kel dier besmettelijk voor het varkenspestvirus. Ook mensen zijn er absoluut ongevoelig voor. Een spoedige opheffing van Een boer trok gisteren met zijn kudde door Best. Hij negeerde daarmee het verbod om in deze streek levend vee te vervoeren. Volgens de herder had hij geen andere keus, omdat de schapen anders zouden verhongeren. foto reuters het exportverbod voor Neder- ten in Brussel, naar aanleiding houderij in Best. Het Perma- avond dat Nederland geen le- zien de deskundigen van het landse varkens lijkt onwaar- van het veertiende geval van nent Veterinair Comité (PVC) in vende varkens meer mag expor- PVC of het exportverbod kan schijnlijk. Dat zeggen diploma- varkenspest bij een varkens- Brussel oordeelde woensdag- teren. Binnen acht dagen be- worden versoepeld. 'Beloning ook vaak te mager' Werknemers met een Melkert- baan in de kinderopvang en in de gehandicaptenzorg doen in de praktijk verantwoordelijker werk dan waarvoor ze aangeno men zijn. Hierdoor zouden ze eigenlijk in een hogere CAO- schaal terecht moeten komen. Dit blijkt uit het onderzoek 'Rapportage onderzoek laag ge kwalificeerde functies' van KPMG Management consulting, dat in opdracht van de werkge versverenigingen in de zorgsec tor is uitgevoerd. Uit het onderzoek blijkt dat de extra werknemers in de zorgsector als zinvol worden er varen. Bovendien 'kunnen groepshulpen in de kinderop vang en in de gehandicapten zorg bij gebleken geschiktheid relatief makkelijk doorstromen naar hogere functies. Daar staat tegenover dat de Melkertbanen veel administra tieve rompslomp opleveren. Ook is de beloning (maximaal 120 procent van het minimum loon) een probleem. Veel vrou wen met kinderen gaan na af trek van de kosten voor kinder opvang er ten opzichte van een uitkering zelfs op achteruit. Een woordvoerster van de on dernemersorganisatie zorg en welzijn, de VOG, erkent dat Melkertbanen in de praktijk zwaarder kunnen uitvallen dan de bedoeling is. Dat geldt met name in de kinderopvang en in de dagverblijven en tehuizen voor gehandicapten. Zij vindt deze situatie ongewenst. „Het is geen goede zaak om laagopgeleide mensen te zwaar werk te laten doen. Hoog opge leide mensen moet je ook geen te laagbetaald werk laten doen., De zwaarte van de baan moet in overeenstemming zijn met de beloning die daarvoor geldt." Ook de AbvaKabo vindt het on gewenst als Melkertbanen zwaarder uitvallen dan bedoeld. Een hogere beloning, vindt de vakbond niet realistisch omdat daar geen geld voor is. Diepvriesgroente vol met vitamines DEN HAAG ANP Mensen hoeven zich niet meer schuldig te voelen als ze voor het gemak diepvriesspinazie eten in plaats van verse spina zie. Volgens voedingsdeskundi gen van TNO en Unilever maakt het wat vitamines betreft name lijk weinig uit of mensen verse groenten eten of diepvries groenten. De onderzoekers ver geleken de kwaliteit van diep vriesgroenten met die van verse groenten en groenten in blik of glas. Zij namen spinazie, dop erwten, broccoli en sperziebo nen onder de loep. Volgens het onderzoek is het vitaminegehal te in groente het grootst direct na de oogst. Diepvriesgroenten, die snel na de oogst worden in gevroren, verliezen geen vitami nes tijdens het bewaren in de vriezer. Verse groente zijn meestal al een paar dagen oud voordat ze op tafel staat. Het transport naar de winkel kost bijvoorbeeld al een paar dagen. Het gehalte aan vitamine C in diepvriesgroenten zou volgens de onderzoekers aanzienlijk ho ger zijn in vergelijking met Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? Bel dan de gratis informatielijn van het Voorlichtingsbureau Vlees: van 8.oo -23.00 uur, maandag t/m zaterdag 4 Voorlichtingsbureau Vlees verdriet om collega's Tranen van Nederlandse militairen tijdens een her- jigsdienst voor twee verongelukte collega's. De twee mili- hi i kwamen dinsdag om het leven bij het een ongeval met jantservoertuig in Midden-Bosnië. Het voertuig raakte van 1 >g raakte en stortte in een 150 meter diep ravijn. Naast de >ei doden werden zeven militairen gewond. Eén van de ge- ■tvv ien is woensdag al overgebracht naar Nederland. De andere ab ewonden arriveerden gisteravond, samen met de stoffelijke ichotten van de twee overleden militairen. foto reuters matko biljak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3