'Geen onrust in Philips-top' Nieuwe machthebbers, dezelfde martelmethoden Feiten &Meningen Neofascisme in Frankrijk wordt voelbaar NS kiezen vcx Zweeds mode van concurrenl Ex-leider Ecuadi 'Wie is er nu gel VRIJDAG 14 FEBRUAR11997 NIEUWSANALYSE Geen kosjere maaltijden meer voor joodse en moslimkinderen op scholen in Orange, 'gezuiverde' gemeentelijke bibliotheken in Orange, Marignane en Toulon en de aan kondiging van een extra belasting op bedrij ven in Vitrolles die buitenlanders in dienst hebben. Dat zijn de eerste gevolgen van het aantreden van extreem-rechtse gemeente raden en burgemeesters in die vier Franse steden. De afgelopen week hebben 66 vooraan staande intellectuelen en mensen uit de Franse culturele wereld stelling genomen tegen een aantal omstreden wetten. Zij wil len vervolgd worden omdat zij buitenlandse vrienden onderdak hebben verschaft zon der te vragen naar hun papieren. Volgens de nieuwe wettelijke regeling moet een gastheer buitenlanders van bui ten de Europese Unie aanmelden bij het gemeentehuis om illegale immigratie tegen te gaan. Elke gemeente bepaalt zijn eigen normen: sommige kijken wat de gastheer verdient, hoe groot de woning is of vragen zelfs salarisstrookjes. Een week geleden is voor het eerst een vrouw in Lille veroordeeld omdat zij een il legale buitenlander een paar dagen te loge ren had. Zij wist niet dat zijn papieren niet in orde waren. Ze raakte haar werk kwijt na dat de politie haar op haar werkplek had gearresteerd. De 66 intellectuelen hebben ook mensen onderdak verleend zonder ooit naar hun papieren te hebben gevraagd. Zij weigeren dat ook in de toekomst te doen en roepen in advertenties in Franse dagbladen op tot burgerlijke ongehoorzaamheid. De oppositie tegen het Front groeit vooral in de culturele wereld. Gisteren reisden tweehonderd Parijse intellectuelen in een speciale trein naar de Zuid-Franse haven stad Toulon. Daar is een proces gaande over de opheffing van een stichting die het nationale danstheater Chateauvallon van die stad beheert. Front-burgemeester Le Chevallier had daarom gewaagd. Chateauvallon is sinds de gemeente raadsverkiezingen van 1995 het symbool van oppositie tegen het Front, toen direc teur Paquet elke gemeentelijke subsidie weigerde. Hij wilde niet dat de extreem rechtse gemeenteraad zeggenschap kreeg in het theater dat hij 32 jaar geleden heeft opgericht. Le Chevallier heeft Paquet twee weken geleden ontslagen. Met de ontbin ding van de beherende stichting poogt hij de hand te leggen op het theater om er 'fat soenlijke cultuur' mee te bedrijven. Als links bestempelde Franse dagbladen in de gemeente-bibüotheken van Orange, Marignane en Toulon zijn inmiddels ver vangen door extreem-rechtse publicaties. En de nummer twee van het Front Natio nal, Bruno Mégret, wiens vrouw Catherine zojuist burgemeester is geworden van Vi- troües, wil een extra gemeentelijke belasting heffen op bedrijven die buitenlanders in dienst hebben. Dat is een middel om hen eruit te krijgen, zo stelde hij in de New York Times. Het grote gevaar is volgens schrijver Hal ter en de gaullistische voorman in MarseUle Muselier. dat het Front geen schrik meer aanjaagt. Niemand schaamt zich ervoor op het Front te stemmen en 61 procent van de Fransen ziet wei iets in bepaalde ideeën van de partij. PARIJS «JAN VAN ETTEN Cor Boonstra omarmt alsnog Jan Timmer en Frank Carrubba Een blijk van vriendschap of een judaskus? De hartelijkheden waarmee Cor Boonstra de uit beeld verdwijnende Jan Timmer en Frank Carrubba gisteren overlaadde, konden het vermoeden van botsende karakters en richtingenstrijd binnen de Phüips-leiding niet wegnemen. Boonstra tijdens de presentatie van de jaarcijfers. Timmer Uet dinsdag weten dat hij om 'persoonlijke redenen' bedankte als lid van de Raad van Commissarissen. Giste ren liet ook vice-president Carrubba we ten dat hij het in Eindhoven voor gezien hield en terug ging naar de VS, waar hij in 1991 vandaan was gehaald als direc teur van de Hewlett Packard Laborato ries. Ook al om 'persoonlijke redenen'. „Echt waar", bezwoer Boonstra vanaf het podium in het met journalisten ge vulde Evoluon, terwijl hij de als een was sen pop in een hoek van de voorste rij zetelende Carrubba toegrijnsde, „er is geen onrust binnen de leiding van Phi lips, maar juist vastberadenheid om Phi lips op het goede spoor te krijgen." „That's why I need you Frank", mees muilde Boonstra toen hij even later niet op de juiste leeftijd van het Philipscon- cem („honderdtwee..., honderdvier...") kon komen en Carrubba hem te hulp schoot met het correcte 106. Volgens Boonstra was er ook geen sprake van dat Carrubba voortijdig vertrok, want zijn contractwas al in september vorig jaar afgelopen. „We moeten hem dus dank baar zijn dat hij zelfs langer heeft wiüen blijven." Carrubba blijft aan Philips verbonden als adviseur, zei Boonstra, die na de persconferentie nog even demonstratief van het podium stapte om onder het flitsen der camera's de hand van de Amerikaan te omklemmen. „Thankyou, Frank." Het afstandelijke lachje van Carrubba ademde echter een andere boodschap. Geruchten dat ook twee andere leden van de Phüips Groepsraad, vice-presi dent Henk Bodt en directeur Sound&Vi- sion Jan Tollenaar, zouden willen op stappen, werden krachtig tegengespro ken. Zelf wilden de heren er niet op in gaan. President-commissaris Maljers had ze ernaar gevraagd toen een jour- naüst het gerucht natrok, beiden had den het ontkend en dus zouden ze gro te problemen krijgen met de president commissaris als ze toch zouden zeggen weg te wiüen. Timmer hoefde gisteren als commissa ris niet aanwezig te zijn, anders had Boonstra het waarscWjrüijk ook met de bonkige bakkerszoon wel op een vriendschapsdemonstratie laten aanko men. Het handen schudden is echter geagendeerd voor de aandeelhouders vergadering over een paar weken, zei Boonstra. Daar neemt Timmer afscheid van het bedrijf waar hij in 1952 als 19- jarige begon en dat hij van 1990 tot vo rig jaar oktober zes jaar lang leidde. Timmer zou president-commissaris Maljers eigenüjk over een paar maan den opvolgen. Dit vertrek is-een treurige afgang door de zijdeur voor Timmer, bij de onderneming die zijn leven is gewor den. Maar het lijkt niet waarschijnüjk dat Timmer rechtstreeks is uitgeran geerd door zijn troonopvolger, zoals Timmer zelf zijn voorganger Wisse Dek ker uiteindelijk uit de Raad van Com missarissen zette. Eerder is Timmer door de opeenvolging van gebeurtenissen en voor hem onzali ge pubüciteit murw gebeukt. Het echec met zijn liefdesbaby Sport7, waar Boon stra de kraan ijskoud dichtdraaide, heeft hem vernederd. Timmer zelf zwijgt over de redenen van zijn vertrek, zoals hij altijd het liefst de publiciteit meed. Maar zijn gezondheid zal het niet zijn; hij loopt nog met krachtige pas en ziet er slanker en veel minder vermoeid uit dan in zijn dagen als president-directeur. Bovendien zijn er geen berichten dat hij zijn andere commissariaten bij onder meer ING en Koninküjke/SheU opgeeft. De mogeüjkheid dat Timmer is uitge stapt omdat hij vindt dat Philips onder Boonstra totaal de verkeerde kant op gaat, is na gisteren ook van tafel. Boon stra's plannen voor de eerstvolgende ja ren bestaan vooral uit 'overwegingen en studie' en zijn voor de rest een voortzet ting van Timmers operatie Centurion. Blijft over de psychische blokkade die de negatieve berichten van de afgelo pen maanden over Timmer hebben uit gestort. Vooral de teloorgang van Sport7 door direct ingrijpen van Boonstra, die de geldkraan ijskoud dichtdraaide, heeft Timmer vernederd. De golf van perspublicaties en tv-uitzendingen over een veronderstelde 'afrekening' van Boonstra met het beleid van Timmer foto gpd roland de bruin zullen ook hebben bijgedragen, ook al misten ze echte grond. Timmer, bij zijn aftreden in oktober vorig jaar nog een nationale held, is in enkele maanden tijd veel gezag kwijt geraakt. Maar dat Boonstra's ingrepen moeten worden beschouwd als een afrekening met Timmers beleid is onlogisch. Boon stra's reorganisatie is al door Timmer in gang gezet. De conclusie dat Centurion na 1995 een terugslag kreeg en minder goed werkte dan voorzien, kwam van Timmer zelf. Het idee van de continué herstructure ring van Phüips, nodig om slagvaardig te büjven als wereldspeler zei Timmer vóór Boonstra. Boonstra kapt helemaal niet zo rigoreus met Timmers erfgoed: hij zet er alleen vaart achter, zoals hij zelf ook uitlegde. Niet ongebruikelijk voor een nieuwe baas. Van financieel analisten is er zelfs kritiek op Boonstra omdat hij het niet snel genoeg doet. Timmer zal, murw gebeukt, geen zin hebben gehad nog meer te worden ge kielhaald en na zijn stukgelopen huwe lijk opnieuw een relatie - Timmer woont sinds vorig jaar samen met een nieuwe vriendin - op het spel zetten. Zo bezien krijgt de verhuüende, diploma tieke en nietszeggende formulering 'persoonlijke redenen' toch inhoud. EINDHOVEN FRED VAN ESSEN Mensenrechten in Palestijnse staat op grote schaal geschonden „Dat de Palestijnse Autoriteit op grote schaal mensenrechten zou gaan schenden, dat had ik ver wacht. Maar wat me heeft ver rast, is dat de Palestijnse samen leving zich zo stil houdt. Waar zijn de inteüectuelen? Waar zijn de universiteiten? Waar zijn de journalisten, de schrijvers, de dichters?" Bassem Eid zucht Hij verbaast zich elke dag weer over het ge brek aan moed van zijn mede- Palestijnen. Als directeur van de net opgerichte Palestinian Hu- man Rights Monitoring Group wil hij zijn volk laten weten wat er gebeurt in de gevangenissen van Arafats Palestijnse Autoriteit (PA). Eid noemt het geval van Yusef Is mail Baba, een 32-jarige Palestijn die eerder deze maand bij zijn verhoor is doodgemarteld. Hij werd opgepakt toen hij weigerde land te verkopen aan iemand die goede relaties onderhoudt met het Palestijnse bestuur. De Pales tijnse politie weigerde een lijk schouwing en verbood de familie foto's van het stoffeüjk overschot te maken. Maar tot ieders verrassing erken de minister Freih Abu-Medein (justitie) zonder meer dat Baba was bezweken onder martelin gen. Het was voor het eerst dat zoiets openlijk werd toegegeven. Medein noemde de arrestatie 'een flagrante schending van de wet, omdat Baba is opgepakt zonder een order van de politie of de procureur-generaal'. Uit dat laatste zou men kunnen afleiden dat Palestijnen die met medeweten van poütie of justitie de cel indraaien, niets te duchten hebben. Maar zo is het niet. Yusef Baba was al het twaalfde dodelijke slachtoffer van de mar telpraktijken van het Palestijnse veiligheidsapparaat. „Na dertig jaar Israëlische bezet ting gaat ons lijden gewoon door", stelt Eid somber vast. „De zelfde methoden worden nu ge hanteerd door een andere macht. In feite is het aüeen maar erger geworden. Daarmee bedoel ik niet dat we terug wiüen naar de bezetting. Verre van dat. Maar de schendingen die nu door de PA worden begaan, zijn veel pijnlij ker. Tijdens de intifada heb ik uitge breid onderzoek verricht naar martelingen in Israëlische gevan genissen. Ik heb gesproken met Palestijnse slachtoffers, die trots en openlijk vertelden hoe de vei ligheidsdienst hen onder handen had genomen. Maar als je men sen die onder de PA zijn gemar teld naar hun ervaringen vraagt, beginnen ze meestal te huilen en zwijgen ze. 'Als je praat zullen we je opnieuw laten oppakken', is hen bij hun vrijlating ingepe perd." Het is niet aüeen angst, maar ook diepe schaamte, zegt Eid. De beulen behoren nu immers tot hun eigen volk. En bij wijze van extra straf maakt de PA vaak ook nog eens bekend dat de gevange ne coüaboreerde met Israël. Dat betekent een schandvlek op de hele famüie. Als veldwerker van de Israëlische mensenrechtenbeweging B'tselem vestigde Bassem Eid zijn reputa tie tijdens de Palestijnse opstand, de intifada. Hij reisde de bezette gebieden af om getuigenissen te noteren van Palestijnen die in Is raëlische gevangenschap waren gemarteld of van hun nabestaan den. Hij voerde actie tegen de ge heime Israëlische arrestatieteams en tegen de executie van voort - vluchtigen. Vorig jaar vertrok hij bij B'tselem omdat hij geen kri tiek op de PA wil leveren als me dewerker van een Israëlisch insti tuut. Israëlische militairen controleren inwoners van Hebron. Wat de mensenrechten betreft zijn de Palestijnen er sinds het zelfbestuur niet erg op vooruit gegaan. foto reuters Zolang Israël het mikpunt was, was Eid voor de Palestijnse lei ders een held. Maar de stemming sloeg om toen hij de moord op Palestijnen aan de kaak ging stel len. Onbekenden dreigden hem te vermoorden. Kolonel Jibrü Ra- joub, de commandant van de nu al beruchte Palestijnse 'preventie ve veüigheidsdienst' liet hem ar resteren. Dankzij zijn internatio nale connecties was Eid binnen twee dagen weer vrij man, maar de dienst had haar visitekaartje afgegeven. 'Maak je tong korter', kreeg Eid te horen. „Maar mijn tong zal aüeen maar groeien." Volgens Eid ontwikkelt de PA zich langs dezelfde lijnen als andere Arabische regimes. „De PA ope reert met dezelfde mentaliteit. Arabische leiders zijn ervan over tuigd dat ze aüeen door het ge bruik van geweld kunnen blijven zitten. Volgens de Oslo-akkoor den kan de Palestijnse Raad, het parlement, wetten uitvaardigen. Maar tot nu toe zijn al vier ont werpen door Arafat zonder dui delijke reden afgewezen. Nie mand durft hem te vragen waar om. Het lijkt wel of dat heilig schennis zou zijn." Eid heeft zijn eigen organisatie opgericht omdat de al bestaande zichzelf zouden censureren. „Tot nu toe heeft geen enkele organi satie het aangedurfd een uitge breid rapport te laten verschijnen over het gedrag van de PA. In Pa lestijnse gevangenissen worden honderden mensen zwaar gemar teld en er zijn al elf Palestijnen ter dood veroordeeld. Arafat heeft hen twee weken geleden amnes tie verleend, maar zolang de rechters de doodstraf kunnen op leggen, is er sprake van een ern stige schending van mensenrech ten." De doodstraf, legt Eid uit, is on derdeel van de Palestijnse revolu tionaire rechtspraak die in 1979 door de PLO is vastgelegd. Arafat heeft in aprü 1995 op basis van datzelfde document een order uitgevaardigd voor de oprichting van een 'staatsveiligheid-recht- bank', die inmiddels al meer dan zestig Palestijnen heeft berecht. Eid: „Een verdachte wordt soms binnen vijf minuten tot levens lang veroordeeld. Een advocaat krijgt hij niet." Arafats regering staat onder zware Israëlische en Amerikaanse druk om de radicale oppositie te on derdrukken. „Ik weet dat en ik vermeld het ook altijd", zegt Eid. „Maar dat neemt niet weg dat de PA moet weten dat een arrestant rechten heeft. Je kunt niet ie mand zes maanden of zelfs twee jaar gevangen houden zonder een aanklacht in te dienen." Uit de reactie van Europese lan den op zijn werk leidt Eid af dat die aüeen maar belang hebben bij het zo sterk mogeüjk maken van de PA. Hij citeert een Britse diplo maat: „Die zei: ik weet dat u een slechte reputatie geniet bij de Pa lestijnse Autoriteit. Als we uw werk steunen, zou dat kunnen leiden tot misverstanden tussen ons en de PA. Het betekent in fei te", zegt Eid bitter, „dat het Pales tijnse volk wat Europa betreft mag lijden, als het vredesproces maar verder gaat. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Is de treinreiziger beter af met concurrentie op i concurrentie om het spoor? Voor die vraag ziet ter Jorritsma (verkeer en waterstaat) zich gestel* heeft aangekondigd binnenkort te zullen kiezen ze twee varianten voor marktwerking in het raüi na het jaar 2000. Om een antwoord op die vraa£ den zal zij een vergelijking moeten maken tusse Britse en het Zweedse model. In Groot-Brittannië is in principe het spoor vrijg voor iedereen die treindiensten wil onderhoude currentie op het spoor dus. Voordeel van die vai dat verschillende maatschappijen elkaar naar hi staan en elkaar dwingen de prijzen zo laag mogi houden. Ideaal voor de consument, zo lijkt het. schijn bedriegt. Want als gevolg van de scherpe currentiestrijd hebben de ondernemingen nauw geld om te investeren in bijvoorbeeld comfortat materieel of een betere infrastructuur. Meer dan twintig ondernemingen voeren de stri het Britse spoor. Ze bezitten geen treinen, maar hun materieel van drie speciale ondernemingen het gebruik van het spoor betalen ze weer aan e der bedrijf, dat het railnet beheert. Het gevecht} vooral om de grote rendabele lijnen, want daan geld te verdienen. De reizigers treffen daar dan goede voorzieningen. Moeten ze echter de regio dan maken ze kennis met de keerzijde van de m Oude boemels die slecht aansluiten op grote lijn Kortom, het Britse spoor zit in een negatieve spi die zo'n beetje het schrikbeeld is van de Nederla Spoorwegen. NS Reizigers ziet het al gebeuren dat de concurn strijd losbarst om de twaalf lucratieve intercitydi die ons land kent. De gevolgen zullen groot zijn overige 88 treindiensten waarvan er een aantal veer quitte draaien, maar de meeste verliesgevei Nu is de situatie zo dat onrendabele stoptreinen den gefinancierd uit winsten die worden gemaal de intercity's. De vraag is of dat straks nog het gt zijn als verschillende ondernemingen de hoofdli gaan exploiteren en de winsten per bedrijf marg worden. Het is om die reden dat NS Reizigers voorstand! concurrentie óm het spoor, het Zweedse model. Zweden bepalen regionale overheden welke om ming in een bepaald gebied voor een bepaalde t openbaar vervoer mag exploiteren. Het is daarb kunst om voor zo'n re gio een zo gunstig mo gelijk pakket te leveren van op elkaar aanslui tende trein- en busdien sten. Wie dat voor de laagste prijs kan, mag aan de slag. De Nederlandse Spoor wegen gokken er een beetje op dat het ook in Nederland die kant op gaat. In Friesland, Gel derland en Zeeland zijn al vergaande samenwerkingsverbanden aangegi met streekbusondememingen om tot beter opei vervoer te komen. In Friesland zal die samenwej waarschijnlijk zelfs leiden tot de oprichting van| nieuwe gezamenüjke onderneming die bussen 4 nen gaat exploiteren. De eerste stappen van Jorritsma op weg naar werking in de raüsector neigen ook de kant op \j currentie om het spoor. Ze wü gaan experimentj met budgetten voor regionale overheden die m ken kunnen aanbesteden, zo blijkt uit de brief - week naar de Tweede Kamer is gegaan. Maar J< blijft daarin onduidelijk over de toekomst. Voorf riode na 2000 maakt ze nog geen keuze. Wel signaleert de minister al een probleem dati doemt als wordt gekozen voor een volledig opi currentiestrijd op het spoor. De diverse spoorwi schappijen zuüen dan te maken krijgen met de kingen van het net. Gevolg is dat de beheerder ik rails, het van de NS afgesplitste en onder verantf delijkheid van de minister vallende Railned, zal ingrijpen. Het zal deze organisatie zijn die moei len wie in de spits de meest lucratieve treinen n den en wie in geval van storingen het eerst wee.| mag. Terecht signaleert de minister nu al dat df atie kan leiden tot een nieuwe vorm van vergaai" overheidsbemoeienis. De reizigersorganisatie Rover ziet in elk geval ni een model waarbij de concurrentiestrijd vrijwel ten koste gaat van de kwaüteit van het openbaa voer. Samenwerking tussen busmaatschappijei spoorwegen en een goede afstemming tussen se regionale netwerken en het kernnet (onder in de Randstad) zullen, zo is de overtuiging van vrijwel zeker leiden tot een beter resultaat voor ziger. UTRECHT «RON KRACHTEN ti „De Amerikaanse president Clinton speelt sa» Ot zijn Argentijnse coüega Menem droomt van ei w ère als profvoetballer en de Peruaanse presidei ei mori hield ooit zijn hemd aan in een warm ba< ;e zijn zij afgezet vanwege geestelijk onvermogen Ex-president Abdala Bucaram van Ecuador, bij naamd El Loco (De Gek), wel en heeft zich er o| klaagd. „Ik gedraag me in het openbaar zoals i 1 privé doe, en daarom beweren ze dat ik gek be J geet niet dat wanneer ik zing, de armen een m dollar krijgen. Het is sociaal werk", aldus Buca 4 dens een bezoek aan Argentinië. De ex-presid( t kreeg veel aandacht wegens zijn Spaanstalige) king van Jaühouse Rock en zijn cd Een Verheft )M Het parlement had vorige week genoeg van zij sen en zette hem af. 0] Bucaram maakt momenteel een rondreis door ce Amerika om de autoriteiten aldaar op zijn har krijgen. Hij heeft voor 26 februari een grootse! keer voorspeld, met een landelijke demonstrai heel Ecuador lam zal moeten leggen. Maar hei ua meer verrassingen in petto. Zo zou hij tijdelijk w gaan houden in Panama, waar hij zelfs van pk ,e| gen kabinetsvergaderingen te houden. 'e] De Argentijnse president Menem droeg zijn ai pS deur in Ecuador eerder deze week nog op om ;e naar de beëdiging van de nieuwe president te omdat hij van mening is dat het parlement on ,n( matig heeft gehandeld bij de afzetting van Bik s Maar aan de vooravond van Bucarams bezoek gentinië bleek weinig van Menems steun. Hij J :e schriftelijke verklaring uit waarin hij slechts sti0 zegt aan de Ecuadoraanse democratie maar vï Zj.- naam van Bucaram niet voorkomt. BUENOS AIRES AP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2