Leidsch Dagblad 19 22 Groei Schiphol via banen op afstand Narcissen duurder door ziekte van Alzheimer World Press Photo 1996 elstraf geëist na onttrekken 56.000 gulden aan failliet bureau Ritsma dreigt ook zijn wereldtitel te verliezen Geen gezamenlijke zaal Stadsgehoorzaal en LVC Supersnel autowassen i wesselman IVMiiül X ifRIJDAG 14 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41313 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Verlichting boven snelwegen past zich aan -j het verkeer aan Oplossing in crisis tussen Korea's nog ver weg Mathilde Santing, engel op een wolkje Sport Edwin Otte: ik zie SJC geen kampioen worden Amsterdam Een foto van de Italiaan Francesco Zizola is vanmorgen gekozen als World Press Photo van 1996. Zizola nam de foto in april in de Angolese plaats Quito, in een opvangcentrum voor kinderen die tijdens de burgeroorlog in Angola gewond waren geraakt. Quito werd negen maanden lang belegerd door de troepen van verzetsbeweging Unita. Tijdens dat beleg vielen in de stad 25.000 slachtoffers. Veel van de kin deren raakten gewond doordat ze op een landmijn stapten. foto Francesco zizola Uitgelekte kabinetsnota over toekomst Iucht\>aart: HET WOORD IS AAN Walter Savage Landor De tirannie is nergens zo veilig als onder de vlag der vrijheid. De aanleg van start- en landingsbanen op afstand van Schiphol heeft voorlopig meer toekomst dan de bouw van een geheel nieuwe of een tweede nationale luchtha ven. Die nieuwe banen zouden in zee, in het Markermeer of in Flevoland kunnen komen. De eerder als mogelijke locaties genoemde tweede Maasvlakte, regionale lucht havens en het IJsselmeer zijn niet meer in beeld. valt. Extra banen los van Schip hol bieden daartoe meer moge lijkheden. Zo kunnen ze op ter mijn zelfs uitgroeien tot een ge heel of gedeeltelijk vervangende luchthaven, waardoor op het huidige Schiphol banen kunnen worden gesloten. Uit de nota blijkt dat vanuit milieu-oogpunt een plek in zee beter scoort, maar vanuit eco nomisch oogpunt en bereik baarheid zou de voorkeur moe ten uitgaan naar het Marker meer en Flevoland. In alle ge vallen is een razendsnelle ver binding met Schiphol nodig, om de luchthaven zijn transfer functie te laten behouden. Uit onderzoek blijkt dat het aantal vluchten met 52 procent zal da len als op Schiphol geen passa giers meer overstappen. Zonder die transferpassagiers zou de den haag klaas salverda haags redacteur Dat blijkt uit een naar deze krant uitgelekte nota van het kabinet over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. Met deze zogeheten Perspectieven- nota wil het kabinet de dialoog met het grote publiek aangaan, over de vraag wat er moet ge beuren als Schiphol haar gren zen heeft bereikt. De bouw van een nieuwe nationale luchtha ven is zo ingrijpend en kost baar, dat mag worden betwij feld of die op tijd. klaar is. Voor een tweede luchthaven is op land nauwelijks ruimte te vin den. Het kabinet zegt in de nota te hechten aan de mogelijkheid in te spelen op de groei van de luchtvaart, ook als deze tegen- KLM zelfs bijna tachtig procent van de routes niet meer kunnen onderhouden. Aan de nota is een groot aan tal beleidsanalyses en ronde ta felgesprekken voorafgegaan. Daaraan deden vertegenwoor digers van de luchtvaart- en transportsector, milieu- en be wonersorganisaties en bestuur ders mee. De regering erkent dat lucht vaart nadelige effecten heeft. Maar goede luchtvaartverbin dingen zijn wezenlijk voor de functie van Nederland als 'internationaal logistiek com plex' en daarmee voor de con currentiekracht van onze eco nomie, aldus de nota. In de nota herhaalt het kabi net zijn standpunt dat de gren zen die zijn afgesproken voor de groei van Schiphol, niet mogen worden overschreden. Overi gens zullen de nieuwe voorzie ningen, als die er al komen, nooit voor 2012 klaar zijn. Al leen de procedures zullen al ne gen jaar in beslag nemen. Ver wacht wordt dat het volgende kabinet in 1998 een definitief besluit neemt. "176° 278° 8790 SScnlag 10% 50% 70% ÏSSSS#? 30% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 19 Economie8 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Randstad 16 Regio 13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 'oorschotens bureau ten onder aan debacle popfestival h haag/voorschoten sbureau cerberus om ondernemerschap'. Zo ty- erde de Haagse officier van ititie H. van Verschuer giste- n de manier waarop een 36- ige man uit Voorschoten en |n compagnon uit Assendelft in organisatiebureau Euro- tganisation hadden gefinan- ;rd. De man uit Assendelft lot een lening bij een groep* egoslaven uit Amsterdam, idat in september 1993 het illissement was uitgesproken :r het bureau nam de Voor- ïotenaar nog ruim 86.000 ilden op om de Joegoslaven te 'talen. Dat geld had hij volgens de Meier aan de curator moeten Verdragen. Reden om een ge- Ingenisstraf van acht maan- |n, waarvan vier voorwaarde- k, te eisen. Door de handelwij- f van de Voorschotenaar bleef or andere schuldeisers niets er. De verdachte, een voormalig auffeur die met Euro-Organi- ïederland voor ogere BTW p energie iderland steunt volgens 'lingelichte bronnen het voor- il van de Duitse minister Wai- I (Financiën) om de BTW op ergie en energieproducten in ropa te verhogen. Waigel ted zijn voorstel eerder dit jaar een bijeenkomst van Eu- pese ministers van financiën. Staatssecretaris Vermeend zal BTW-verhoging betrekken zijn plan om het belasting- 'lsel te hervormen. Daarmee tnthij in mei of juni naar bui- Doel van de maatregel is t energiegebruik te beperken, t is goed voor het milieu, let voorstel van Waigel udt in dat naast het BTW-ta- van 17,5 procent voor luxe deren en van 6 procent op lere goederen en diensten, 1 derde tarief komt voor 'tgie. Dat zou rond de 20 öcent kunnen bedragen. Het 'groene' BTW-tarief zou de plaats moeten komen van huidige ecotax, de energie- asting op gas en elektriciteit >°r kleinverbruikers. Door de Wax verslechtert de concur - ntiepositie van Nederland "nen Europa. De BTW is in fel Europa gelijk. sation voor het eerst in zaken ging, is zich van geen kwaad be wust. Op voorstel van zijn 33-ja- rige compagnon, stapte hij in de onderneming. Zijn compaan zat in de afwikkeling van een faillis sement, en kon zelf geen enkele financieringloskrijgen. Samen organiseerden ze in de zomer van 1993 het 'Flevo- soundfestival'. Een kostbare re clamecampagne moest duizen den bezoekers naar dit popfesti val lokken. Dat mislukte, door- Zachte contactlenzen I informeer er naar. I dat de regen met bakken uit de hemel viel. Met de meeste geld schieters zou zijn afgesproken dat ze bij verlies hun geld niet zouden terugzien. De Joegosla ven echter hadden de duidelijk te verstaan gegeven dat ze hun geld hoe dan ook terug moesten hebben. Anders zouden 'bepaalde maatregelen' volgen. Officief van justitie Van Ver schuer geloofde er niets van dat gerenommeerde* bedrijven zich voor no pay-no cure-overeen komsten zouden lenen. Ver schillende schuldeisers zijn lang achter hun geld aan blijven ja gen. Des te kwalijker vindt Van Verschuer het dat er 86.000 gul den zomaar is verdwenen naar een duistere groep Joegoslaven. Advocaat H. Verheyen hield de rechtbank voor dat de ver dachte wel degelijk was gerech tigd het geld op te nemen. Het was op zijn persoonlijke reke ning gestort en zelf ging hij pas later failliet. Verheyen vroeg daarom vrijspraak. De recht bank doet over twee weken uit spraak. nagano anp geldig t/m 15 februari LEIDEN: Lmgegnxhl 5 (noosl DIGROS) rïïïïlTI ALPHEN A/0 RUN: HofiKhhlioat 7-9 LMIÜJ VALKENBURG (LH): Voomhotcnuq <5o Lachend toont Annamarie Thomas haar gouden medaille aan de foto grafen. De Nederlandse won vannacht de 500 meter bij het WK in Na gano. foto anp marcel antonisse de plaats. Falko Zandstra, de nummer drie van het laatste EK in Heerenveen, kwam op de vijf kilometer met 7.01,35 niet ver der dan de 22e plaats. In het al gemeen klassement staat hij na twee afstanden op de twaalfde plaats. Bart Veldkamp staat tiende. Annamarie Thomas pakte vanochtend de winst op de 500 meter voor vrouwen. De rijdster uit Bantega zegevierde in 40,53, 0,28 seconde voor de Duitse ti telverdedigster Gunda Nie mann, die in een rechtstreeks duel Europees kampioene Ton- ny de Jong aftroefde. De Jong eindigde als zesde, met een per soonlijk record van 41,09 secon den. Barbara de Loor werd achttiende, eveneens met een persoonlijk record van 41,99 se conden. leiden ruud sep toch ook geen goed plan, zo moest Langenberg constateren. Zowel het LVC als de Stadsge hoorzaal claimen de zaal met name op de donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond. Daar naast zijn de activiteiten van de twee cultuurtempels moeilijk te verenigen. Zeker nu de Stadsge hoorzaal zich meer wil gaan richten op congressen. „Als er 's avonds een popconcert is ge weest, kun je niet de volgende morgen in dezelfde zaal een congres hebben", aldus de wet houder. Langenberg wil nu snel een besluit nemen over de pre cieze plaats van het nieuwe LVC: direct aan de Breestraat, of wat meer naar achteren richting Aalmarkt. Als er geen gekke din gen gebeuren, kan nog dit jaar de eerste paal voor het nieuwe LVC de grond in. Het Leids Vrijetijds Centrum en de Stadsgehoorzaal krijgen geen gezamenlijke kleine zaal. Wet houder P. Langenberg (D66/cultuur) heeft dat van morgen bekendgemaakt. Voor de gemeente is na onderzoek komen vast te staan dat de wen sen van LVC en Stadsgehoor zaal niet te verenigen zijn. De beide instellingen hebben altijd betoogd dat een gezamenlijke exploitatie niet werkt. Het idee van één zaal voor de twee cultuurinstellingen is ont staan vanuit de wens om de Stadsgehoorzaal meer ruimte te geven. In de huidige opzet is het hier niet mogelijk om twee con certen tegelijk te geven. Een ex tra zaal alleen voor de Stadsge hoorzaal was echter te duur. Maar een combinatiezaal is Weg en wiel Drie kaartjes halen, twee be talen voor de film 'Le huitiè- me jour' in Voorschoten. Kia dealer Vlietwiik v. Beethovenlaan 67 Voorschoten Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel 071-3316800 Fax:071-3316502 RAMEN DEUREN Bart Veldkamp heeft vanoch tend de tweede afstand tijdens de WK allroundschaatsen ge wonnen. De Hagenaar legde op de olympische piste in Nagano de vijf kilometer af in 6 minuten en 43,26 seconden. Daarmee bleef hij de Duitser Frank Ditt- rich net voor (6.43,74). De Ja panner Keiji Shirahata eindigde als derde in 6.47,46. De Nederlanders stelden te leur. Rintje Ritsma, die na zijn Europese zo goed als zeker ook zijn wereldtitel gaat inleveren, finishte als zevende in 6.48,96; Europees kampioen Ids Postma volgde hem op de achtste plaats met 6.49,09. Postma heeft na twee afstanden wel de leiding in het tussenklassement. Hij ver dedigt vannacht op de 1500 me ter een minieme voorsprong op zijn grootste concurrent de Ja panner Shirahata. Ritsma bezet in het tussenklassement de vijf- Pagina 23: 'Shirahata heeft de beste papieren' 'Heel Katwijk in klederdracht' katwuk cees van der bent Heel Katwijk moet zich jaarlijks een week lang in klederdracht hullen. Dat plan lanceerde de RPF gisteren. De partij verwacht op die manier veel meer toeris ten naar de badplaats te lokken. Volgens RPF'er N. Zwaan vin den badgasten het wel aardig om een week lang naar op klompen lopende 'Kniertjes' te kijken of naar kinderen die tol lend en hoepelend op straat spelen. Erg veel bijval van zijn mede raadsleden kreeg Zwaan niet. Volgens sommigen was het voor het imago van Katwijk niet echt nodig om vijftig jaar terug te gaan in de tijd. STAAT DER NEDERLANDEN VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENING 6V4% lening 1987 per 1998/2002 Aflossing op 15 maart 1997 geheel vervroegd aflosbaar tegen de koers van 102%. Rente de rente loopt tot 15 maart 1997 en wordt op die datum betaalbaar gesteld. Betaling betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N v. van 15 maart 1997 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Stof uit bollen stopt verder geheugenverlies lisse paul van der koou De ziekte van Alzheimer maakt twee narcissensoorten duurder. De Carltons en Ice Follies worden massaal opgekocht, omdat in hun grote bollen een stof zit die verder geheugenverlies bij Alzhei- mer-patiënten een halt kan toeroepen. Volgens woordvoerder J. Hoogervorst van bollenveiling Hobaho in Lisse zijn de twee narcissensoorten in één maand tijd 'zeker prijziger' geworden: „Terwijl de prijs van andere narcissen ongeveer ge lijk is gebleven. We hebben dan ook erg veel tonnen gekocht. Zo'n vijfhonderd ton van elke soort, schat ik. Een kwart van wat er in één seizoen in Nederland vrij te koop is bij die soorten." Honderd kwekers gaan op 2.700 hecta re narcissen kweken, alléén voor een fa briek die de stof galanthamine uit de bollen gaat halen. Die stof zorgt ervoor dat Alzheimer-patiënten hun geheugen niet verder verliezen. De stof zit ook in de bpllen van sneeuwklokjes, maar om grote hoeveelheden te halen zijn grote narcissenbollen nodig. Zoals de Carltons en Ice Follies. Het project verkeerde jarenlang in een experimenteel stadium, waarbij de bol len werden gekweekt om voldoende ga lanthamine te hebben voor een reeks proeven. Nu de testen hebben aange toond dat pillen met galanthamine wer ken en de eerste goedkeuringen binnen zijn, nadert het moment dat het medi cijn op de markt kan verschijnen. Omdat het seizoen nog jong is, zou het Hoogervorst niet verbazen wanneer de prijs nog verder stijgt. Zijn klant is het Britse Lingarden Limited, al jaren de grootste narcissenfirma ter wereld. De coöperatie heeft de gekochte bollen no dig om de productie te kunnen verdrie voudigen. „Zodra het medicijn op de markt kan komen, moeten er grote hoeveelheden bollen zijn, vele duizenden tonnen per jaar", meldt de geboren Hillegommer B. Out, de directeur van Lingarden. „Voor die hoeveelheden en het verder Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lÖPermaand Per kwartaal jQwhimatisdvil. automatisch (f. 32,95) - Oacd-pcgim 11 l,».o I Nr. hank/giro: Handtekening: telen zijn we nu aan het kweken." Hoog ervorst verwacht desondanks dat er altijd 'medicinale' bollen nodig blijven, met de positieve gevolgen vandien voor hun prijzen. Volgens H.J. Elfering van bollenveiling CNB moet je 'altijd rekening houden i Bij automatische betaling krijgt u met golfbewegingen'; „Nu er geen over productie meer is, is de narcissenmarkt een gewilde markt met goede prijzen. En natuurlijk helpt Lingarden daar nu een beetje bij met hun veelbelovende pro ject. Want het js toch prachtig dat je met bollen zo'n ernstige ziekte te fijf kunt?" Leidsch Dagblad, Abo Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop,/ r 10050, 2300 VB l.e OF BEL 071-51 28030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1