Mathilde Santing als engel op een wolkje Vervolg op Theater van de Lach ilalthezer valk de unt van de Tefaf Cultuur&Kunst Gekozen burgemeester elcanto-festival wordt immerschool voor talent Finale Leids Cabaretfestival wordt waarschijnlijk strijd tussen twee dames llJDAG 14 FEBRUAR11997 CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 [ormaal gaat weer optreden tcHEDEDe Achterhoekse rockgroep Normaal gaat deze zomer >er optreden. Bennie Jolink komt met dit besluit tegemoet aan iroep van vele fans, die teleurgesteld reageerden toen de door >kte en oververmoeidheid geplaagde zanger drie maanden ge- jen bekend maakte voorlopig met Normaal te stoppen. Er >rd alom rekening gehouden met een definitief einde van de i22 jaar oude rockband. De groep verkocht apparatuur, licht, (luid en wagenpark en ontsloeg het technisch en administratief •rsoneel. De nieuwe reeks concerten blijft beperkt tot de zo- irmaanden. Normaal komt waarschijnlijk alleen op vrijdag en in actie. iib-band speelt 'Clapton' den» De Pub Band, een groep die in Leiden en omstreken een DUtatie heeft opgebouwd in het coveren van nummers uit de en zestig en zeventig, geeft op 12 april een concert met een jciaal thema. In de Muzenhof in Leiderdorp staat die avond iter de muziek van de Engelse gitaarvirtuoos Eric Clapton itraal. In twee sessies van een uur geeft de Pub Band een Dit dwars-doorsnee van het werk van de maestro. De kaartver- jp begint binnenkort. [rik Vos gaat opera regisseren haag/amsterdam Toneelregisseur Erik Vos gaat een opera isseren. Het Amsterdamse theater Carré maakt, in eigen huis, productie van de voorstelling mogelijk als cadeau aan Vos. vertrekkende artistiek leider van De Appel bracht maar liefst 'entien verschillende voorstellingen in Carré op de planken, i mag zelf een (bestaande) opera uitzoeken. Hij denkt aan ;ra's van Mozart, Purcell of aan een Italiaanse opera uit deze uw. Het zal nog zeker twee jaar duren voordat de opera zijn 'iriière in Carré zal beleven. larjorie Reynolds (79) overleden nhattan beach De Amerikaanse actrice Marjorie Reynolds, n van de tegenspeelsters van Bing Crosby en Fred Astaire in iliday Inn, is begin deze maand op 79-jarige leeftijd overleden, it heeft haar familie gisteren bekendgemaakt. Holiday Inn )42) is de film waarin Bing Crosby White Christmas zingt. An- re films waarin Reynolds een hoofdrol speelde zijn Ministry of ar van Fritz Lang, Bring on the Girls, Juke Box Rhythm en The ;nt Witness. Na 1962 heeft ze vrijwel niet meer geacteerd. (an Mierlo tegen vonnis Rushdie' ihaag Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) moet zich EU-voorzitter inzetten voor het intrekken van de fatwa tegen Iman Rushdie, meent de WD. De kamerleden Weisglas en lauw vinden grotere druk nodig nu Iraanse religieuzen de js op het hoofd van de Britse schrijver hebben verhoogd. De anse religieuze stichting Khordad-15 schroefde woensdag de loning voor de moord op Rushdie op tot 2,5 miljoen dollar. De anse Revolutionaire Garde schaarde zich gisteren achter deze roep. Tot deze week bood Iran één miljoen dollar voor het ofd van de schrijver. Kieskeurige zangeres zelf nog beetje verbaasd over rol in musical edrecht anp Belcanto-festival in drecht verandert van opzet, irganisatie richt zich in 1997 een summerschool volledig ïankomend zangtalent. Dit oen worden nauwelijks of sterren aangetrokken, organisatie wil daarmee komende jaar ruim 250.000 s en bezuinigen. De begro- in 1996 was meer dan een oen gulden. ilgens algemeen directeur ilai Cok betekent het om- 7 en van het roer geen artis- aderlating. „De artistieke van het festival wordt volle- doorgetrokken. Het is wel overlevingsmethode, maar kent tevens dat we het festf- definitief een andere rich- geven", zegt Cok. organisatie heeft wereld- op conservatoria folders Dreid om aankomend zang- Tit aan te trekken voor de merschool. De zangers It een gratis verblijf in Dordrecht aangeboden van ruim een maand (van 11 augus tus tot en met 14 september). Gedurende die periode wacht hun een intensieve begeleiding die Cok 'bijna Spartaans' noemt. Uiteindelijk nemen de zangers deel aan de festival producties. De audities zijn in mei. De or ganisatie verwacht 200 aanmel dingen, waaruit enkele tiental len worden geselecteerd voor deelname aan de summer school. Het Belcanto-festival wordt dit jaar voor de vijfde keer ge houden. De gemeente Dordrecht stelt de komende vier jaar 350.000 gulden op jaar basis beschikbaar. Voorwaarde voor die bijdrage was dat het vorig jaar nog noodlijdende fes tival kleiner van opzet zou wor den. De gemeente wilde verder dat Belcanto meer sponsorgel den zou verwerven. Tot nu toe is een bedrag van 125.000 gul den binnen. Zelf is Mathilde Santing (38) ook nog steeds een beetje verbaasd. Zij, de ei genzinnige en kieskeurige jazzy zangeres in een mu sical. En dan nog wel bij Joop van den Ende. „Ik weet wel dat mensen zo re ageren", lacht ze. „Niet dat vrienden dat nou zó heb ben gezegd, maar ja, een beetje vreemd is het wel. Het leek me gewoon zó ontzettend leuk." amsterdam coos versteeg Ze trekt er een grimas bij, la chende pretoogjes. Ze heeft zo juist in Carré meegedaan aan een werksessie van 'Joe - De musical' voor een select gezel schap van theaterdirecteuren en journalisten. Want 'Joe' moet ruim voor de première op 20 augustus in Amsterdam warm onder de aandacht van de men sen worden gebracht, zodat de voorverkoop eind deze maand op gang kan komen. Reken maar dat bij die werksessie de ogen vooral op Mathilde San ting waren gericht. Want hoe goed de hoofdrolspelers Stanley Burleson, Vera Mann en Simo- ne Kleinsma kunnen klinken, weten we inmiddels wel. Maar wat zou er van Mathilde San- tings eigen ingetogen geluid overblijven? De door de wol geverfde Mathilde Santing, die sinds 1981 podia van Berlijn tot New York heeft bespeeld, lijkt waar achtig een beetje verlegen als ze in Carré de microfoon pakt. Want hier staat niet Mathilde Santing, hier staat een 'verbin dingsofficier', een engel die in het schemergebied tussen he mel en aarde de zojuist omge komen gevechtspiloot Joe op vangt en hem als schim terug stuurt naar aarde om eerst zijn taak af te maken. De piano en gitaar zetten in. Zij zakt een beetje door haar knieën, knijpt de ogen samen alsof ze in een rokerige jazzkelder staat en perst dan bijna fluisterend uit haar tenen ...'Hoe komt een idee ooit tot stand'... Het is meteen duidelijk. Mathilde San ting doet het zoals zij het wil. Ze maakt zich geen musical-toon tje eigen, geen musical-manier tjes, het is gewoon de onverbe terlijke, overmeesterende San- Mathilde Santing: „Het is gewoon een cadeautje. Ik mazzel weer eens." ting. Zonder dat het uit de toon valt. Het kan ook heel goed in haar rol. Als engel op een wolkje neemt ze in het verhaal toch een wat bijzondere plaats in. Ze beschouwt het meedoen met 'Joe' als een kijkje in de keuken nemen. Een paar jaar terug - toen ze haar 10-jarig ju bileum als zangeres vierde - had ze het idee dat haar leerperiode voorbij was. Inmiddels weet ze beter. „Ik ben nog steeds niet uitgeleerd. Hier sta ik tussen al lemaal mensen met enorm veel ervaring. Het is voor mij een vreemd territorium. Ik ben er gewoon tussen gesprongen. Ik heb niet eens de Kleinkunstaca demie gedaan. Maar acteren hoef ik ook niet echt. Ik zing al leen, ik heb geen gesproken tekst. Ik ben heel benieuwd hoe het zal uitpakken. Het is een goddelijke rol." Weer die pretoogjes. „Het is gewoon een cadeautje. Ik maz zel weer eens. Ik ben in een hele goede periode van mijn leven. Ik heb het uitstekend naar mijn zin. Dit had op geen beter mo ment kunnen komen. Ik keek er wel heel erg van op, toen ik werd gevraagd hieraan mee te doen. Maar ik vond het meteen enig. Ik wil zo graag mijn vleu gels nog verder uitstrijken. Ik heb zelf ook wel eens met het idee gespeeld om musical te maken. Ik heb natuurlijk in de afgelopen jaren ook diverse mu sicalliedjes opgenomen. Uit 'Fiddler on the roof, uit 'My fair lady'. Een musical als 'The sound of music' is er de oorzaak van dat ik zelf ben gaan zin gen." Dan voelt ze zich ineens ge roepen het voor Joop van den Ende op te nemen. Natuurlijk foto hielco kuipers weet ze welk imago aan de amusementskoning kleeft. „Maar dit is geen one of the middle-Joop van den Ende-pro- ducties. Joop probeert met al les... Met man en macht... Het is toch een redelijke sterrenkast, de hele aanpak, Carré, hij heeft er een goed creative team te- De komende maanden is ze nog met haar band op tournee. Dan volgt een korte vakantie en vervolgens zit ze tot december vast aan 'Joe'; zeven dagen per week, op de zondagen twee voorstellingen. Zeven dagen per week zingen in het Nederlands. „Meestal zing ik Engels, dat vind ik een lekkere taal. Ik heb wel een paar dingen in het Ne derlands gedaan. Het moet er nu ook wel een keer van komen, een Nederlandstalige cd. Het zit echt in de planning." Laatst mocht ik ergens mijn me ning geven over het gekozen burgemeesterschap. Wat heeft dat met kunst te maken? Wel, de hele wereld is een schouwtoneel, zoals Vondel al zei. Ejt dat geldt a fortiori voor openbare amb ten. Tegenwoor dig stelt het burgemeester schap in onze contreien niet veel meer voor dan een kluch tig toneelstuk, met in de hoofdrol een met een zilveren ketting versier de heer of da me. Zo af en toe mag hij of zij, spontaan of ge regisseerd, maar heel voorzichtig proberen de meester (es) van de burgers te zijn. Let wel PROBEREN, want de feitelij ke macht zetelt elders. In de eerste plaats is daar na tuurlijk het ambtenarencorps dat elkaar, het stadshoofd en de burgerij op vele kleurrijke ma nieren naar het leven staat. In Leiden heb je bijvoorbeeld de Dienst Parkeerbeheer die het 'evenementenplein' aan de Ga- renmarkt alleen tegen exorbi tant tarief voor evenementen verhuurt. Of de Milieudienst die het liefst zou zien dat het popfes tival in het Van der Werffpark plaats heft tijdens Sesamstraat. Dus de stekker eruit trekt op het moment dat de modale poplief hebbende medemens net zijn ontbijtpcip naar binnen gelepeld heeft. De burgemeester mag ook de vergadering van de democra tisch gekozen plaatselijke volks vertegen woordiging voorzitten. Hij of zij moet proberen om zijn of haar gezicht in de plooi te houden wanneer deze gemeente raad discussieert over ontwikke lingshulp aan Oegivanbibi, in plaats van over de schrijnende woningnood van Oegwanbibi- sche vluchtelingen. Of over het inrichten van een opvanghuis voor potloodventers, terwijl de VALLENTGOED laatste lokale potloodventer al lang opgevangen is. Onder zulke omstandigheden moet de, benoemde dan wel ge kozen, burgemeester optreden. Als daar de bezem niet doorheen gaat, zou ik zeggen: Wat is er eigenlijk tegen dat een commissie uit de ge meenteraad aan de fleg- matieke vR m. saxofoon spelende mi nister van binnenland se zaken zijn advies uit brengt, zodat deze dat naast zich neer kan leg gen om ten slotte ie mand te be noemen die volgens de landspolitiek weggepar- keerd dient te worden in een goed betaalde baan met enig aanzien? Ware het echter zo dat de ambtenaren zich collectief tot doel zouden stellen dat alles wat op hun bureau komt zo snel mo gelijk, en niet beperkt door no deloze regelgeving tot een aan vaardbare oplossing moet wor den gebracht; de gemeenteraad met een werkelijke positieve grondhouding de politieke pro lemen oplost; en de burgemees ter een beetje gelijk een jeltsin per decreet de stad bestuurt; dan is misschien de tijd aangebroken voor het gekozen burgemeester schap. Een gekozen burgemeester moet natuurlijk een veel betere acteur/actrice zijn dan de be noemde pendant. Het valt te verwachten dat zijn of haar su perieure speltechniek zal afstra len op de andere spelers in het politieke veld, waardoor valt te verwachten dat voor de zittin gen van de gemeenteraad toe gangsgelden zullen worden ge heven. om het professionele to neelgeen oneerlijke concurrentie aan te doen. Vroeg werk Mondriaan in Kunsthal rotterdam anp De Kunsthal in Rotterdam heeft een tentoonstelling van het vroege werk van Piet Mondriaan (1872-1944) samengesteld. Dat is ge beurd in samenwerking met het Haags Gemeentemuseum, dat de grootste collectie Mondriaans ter wereld bezit. Te zien zijn ruim 150 schilderijen, tekeningen en aquarellen. Een aantal van deze werken is onlangs gerestaureerd. Zo'n honderd van deze vroege werken zijn lange tijd niet samen te zien geweest. De expositie loopt van 8 maart t/m 8 juni. Geen concerten Elton John in Hongkong hongkong dpa De Britse popzanger Elton John ziet af van de twee concerten in Hongkong die hij wilde geven ter gelegenheid van de terugkeer van de Britse kroonkolonie in Chinese handen. De autoriteiten bepaal den dat de bezoekers koptelefoons moesten dragen om geluids overlast te voorkomen. De Hongkongse overheid vreesde dat de concerten anders de avondrust van de niet-popgezinde omwonen den grondig zouden verstoren. De live-optredens waren gepland op 28 en 29 juni in het sportstadion van Hongkong. goed en zwak uitgewerkte programma's tot uitdrukking ideetjes. Dat kan niet worden komt. In haar verhaal over een gezegd van het werk van de bei- zaamheid en verlangen naar de dames die - hoe verschillend een partner komt Myriam Mul- het uit 1647 daterende derij 'Twee koeien en een bij een omheining' van us Potter is het klapstuk irjde internationale kunst- en kbeurs Tefaf. Ook Wassily [J linsky's doek 'Entre deux' 4) is niet het hoogtepunt The European Fine Art epdation, die van 8 tot en 16 maart in Maastricht it gehouden, en zelfs niet 7de-eeuwse sculptuur van Lorenzo Bernini, dat als el diende voor het grafmo- ent van gravin Mathilde ^anossa en Toscane dat se- 1637 de St. Pieter in Rome e, de stunt van de tienjari- :faf-beurs, waar de crème crème van kunsthandela- ïit de hele wereld zich met mooiste stukken presente- is de vijf kilo zware massief len valk; een replica van de emde Malthezer valk, zoals igureerde in de film 'The ese falcon' uit 1941, met 'phrey Bogart in de hoofd tor deze stunt tekent Ameri- topjuwelier House of Harry ton uit New York, de lieve- juwelier van talloze film- -n. Directeur Ronald Wins- tocht het originele filmre- 4 twee jaar geleden op een )g van Hollywood-memo- iavoor een slordige 750.000 ■n, de hoogste prijs ooit be taald voor een filmsouvenir. Zijn bedrijf besteedde vervol gens, onder supervisie van ju- welenontwerper Ambaji Shinde, maar liefst een jaar aan het ver vaardigen van de gouden repli ca, waarvan de ogen zijn ver vaardigd uit twee geslepen Bur mese robijnen, terwijl het beest in zijn snavel een platina ket tinkje vasthoudt waaraan een peervormige diamant van 42,98 karaat fonkelt. De vraagprijs be draagt niet minder dan acht miljoen dollar, ofwel ruim vijf tien miljoen gulden. Maar voor dat bedrag zijn de nagels aan de klauwtjes van de vogel dan ook verwisselbaar van koraal in goud. De Tefaf biedt behalve aan dachttrekkende buitenissighe den zoals de Mathezer valk heel veel topstukken waar meer seri eus kunstminnend publiek op zal afkomen: werken van Chagall, Matisse, Corot, Leger, Magritte, Delaunay, Max Ernst en Picasso worden aangeboden door kunsthandels uit Amster dam, Genève, Parijs, Londen en New York. Vorig jaar trok de beurs 56.000 bezoekers, dit jaar rekent men dat er 58.000 mensen langs de 167 stands (waarvan 126 niet-Nederlands) zullen trek ken. De Tetaf-organisatie meent dat rond de eeuwwisseling het aantal bezoekers in Maastricht op 70.000 zal liggen, ongeveer het maximum wat de beurs kan verwerken. Een strijd tussen eenlingen zal de finale van het negentiende Leids Cabaretfestival te zien ge ven. Het enige duo dat de voor ronden van het festival door kwam, moet nu afhaken. My riam Mulder, Hetty Feteris en Oscar Siegelaar mogen dooi naar het hoogtepunt op aan staande zaterdagavond da waarschijnlijk in een strijd tus sen beide dames zal uitmon den. Oscar Siegelaar brengt een programma met leuke, onver wachte momenten waarop het publiek enthousiast reageert. Toch is zijn festivalbijdrage nog te zeer een samenraapsel van ze ook zijn - voor elkaar niet der met een verrassende slotact hoeven onder te doen. Hun voor de dag. Hetty Feteris blijkt aanwezigheid op het podium een cabaretière van het bijna verraadt een professionele ach- klassieke soort die prachtig een tergrond die ook in de samen- lied met een hilarisch verhaal hangende structuur van hun kan vertolken. Alleen als het gaat om de mu ziek heeft Hetty Feteris een dui delijke voorsprong. Terwijl Mul der genoegen neemt met (ken nelijk 'low-budget' opgeno men) pianobegeleiding op ge luidsband, heeft Feteris de steun van twee muzikanten die het programma op een hoger plan tillen. Eindelijk valt er weer eens muziek te beluisteren die voor de sfeertekening van het geheel bepalend is. Want met name dat muzikale aspect komt er bij het Leids Cabaretfestival nog wel eens bekaaid van af. Niettemin kan de confronta tie tussen Hetty Feteris en My riam Mulder toch nog span nend worden. Ook zou het wel eens onbeslist kunnen blijven, een tussenoplossing valt im mers niet uit te sluiten: per slot van rekening worden er zater dagavond twee prijzen (namens vakjury en publiek) uitgereikt. Het dure beest dat tijdens Tefaf te koop wordt aangeboden, foto gpd Liever dan eindeloos te groei- van de oceaan hoog op de ver en in Maastricht, organiseert langlijst staat. Leo Lemmens, men naast de Tefaf in Basel en secretaris-generaal van de Tefaf de PAN in Amsterdam nog een verwacht in het jaar 2000 ergens derde Tefaf binnen een straal in Amerika een Tefaf-beurs met van 300 kilometer, terwijl ook een geheel eigen identiteit te de sprong naar de andere kant kunnen openen. amsterdam gpd Het Theater van de Lach van John Lanting krijgt een vervolg. Weliswaar stopte de 'ko ning van de klucht' vorig jaar met zijn op tredens, de zeven man tellende cast van het gezelschap is nog dit jaar te zien in een nieuwe productie. Het stuk zal 'Wat te doen met twee miljoen' gaan heten en moet op 24 november van dit jaar in première gaan. De producent van de nieuwe voorstelling is Eddy van der Schouw van het gelijknami ge Amsterdamse theaterbureau. Van der Schouw kocht vorig jaar de rechten van de voorstelling van de schrijver van het ver haal, Ray Cooney. De Engelsman was de cennia lang de vaste leverancier van kluch ten voor John Lanting. De oorspronkelijke titel van de klucht is 'Funny Money'. Hij schreef het in 1994. Daarmee heeft Van der Schouw het laatste product van de veel schrijver Cooney in handen gekregen. De voorstelling is in Engeland al meer dan een jaar geleden in première gegaan en trekt daar nog steeds volle zalen. Van der Schouw vertaalde het stuk zelf. Door het besluit van Lanting om te stop pen met de jarenlange zegetocht langs de theaters, kwam de zeven man tellende cast op straat te staan. Het betrof Guido Jonc- kers, Flip Heeneman, Diana Dobbelman, Loeki Knol, Niek Pancras, Stan Ras en Ben nie ten Haan. „Ze waren zeer opgetogen, toen ze hoorden dat we met hen weer een nieuwe kiucht wilden gaan maken", vertelt Van der Schouw. „Na de laatste voorstelling van Lanting dachten ze dat het voor hen over en uit was. Even leek dat er ook op, maar gelukkig hebben we ze toch weer aan het werk gekregen. Het is natuurlijk ook zonde om zo'n geweldig ervaren cast zo maar te laten gaan." Volgens Van der Schouw is de markt mo menteel erg gunstig voor het kluchtige to neelgenre: „Zowel bij theaterdirecteuren als bij het publiek bestaat een grote vraag naar de lichtere theatervormen. We zien het aan onze productie 'Slippers'. Die was vanaf het begin uitverkocht. We wilden eerst vijftig voorstellingen, maar dat zullen er vanwege de grote interesse wel veel meer worden." Wat dat betreft zijn de tijden wel veran derd, vindt Van der Schouw: „Kijk maar naar de musicals. Hoe lang is het nog maar geleden dat je als serieuze theaterliefhebber amper durfde te zeggen dat je naar een mu sical was geweest. Nu is het al zover dat je niet meetelt als je Miss Saigon niet gezien hebt." 'Even kort vertellen waar de nieuwe voor stelling over gaat', vindt Van der Schouw moeilijk. „Als ik dat zou kunnen, dan zou het geen goede klucht zijn. Maar dat is het wel." Uit het lange verhaal dat volgt, blijkt dat het gaat om een man (Jonkers) die een koffer vindt met twee miljoen gulden erin. Hij wil met dat geld en zijn vrouw (Dobbel man), naar het buitenland. De vrouw weet echter niets van dat geld. Dat leidt tot een onontwarbare wirwar van misverstanden waarin volgens Van der Schouw 'om de paar seconden een grap wordt gescoord'. Het kluchtminnende publiek moet nog tot eind november geduld hebben. 'Wat te doen met twee miljoen' zal vanaf dan tus sen de tachtig en honderd keer in Neder land te zien zijn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19