lphen eist randtrap oor scholen Rijn- Veenstreek Boetes en werkstraf voor groot aantal 'zieke geintjes' in Roelofarendsveen Als je die gezichtjes ziet, besef je dat het geld goed besteed is' iatform: Leiderdorp <oet zich sterk maken )or langere tunnel a4 Gesloopte panden verplicht herbouwen v (AG 14 FEBRUAR11997 DORP/HOOGMAPE CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 0 rdorp moet zich samen acobswoude en Alkema- m zetten voor een zo gun- :c nogelijke inpassing van 1 SL in de Hoogmadese ui:r. Daarbij moet Leider- zich sterk maken voor veel langere verdiepte van rijksweg A4. De ïfi moet niet ophouden bij k icalaan, maar moet lopen oogmade. Dan hoeft de daar niet metershoog a de rijksweg heen te wor- le eleid, maar kan de snelle 1 op maaiveld-niveau de i sseren. Dat is volgens D. 1 Uavry van het landelijke a rm Hogesnelheidslijn io goede zaak voor zowel :o rdorp als Hoogmade. i de HSL hoog, dan draagt - ;eluid heel ver. En die gaat straks een herrie n! Bovendien is het veel ijker om geluidswerende I ieningen aan te brengen n hoge HSL dan met een g op maaiveld-niveau, zet je gewoon geluids- men neer." Leiderdorpse wethouder C. Huigen leek deze week tij dens een voorlichtingsavond niet erg bereid om samen met Jacobswoude en Alkemade de strijd aan te gaan. Al wil zij ook 'niet dwarsliggen'. „Maar ik wil uitgaan van wat er is beslo ten. We moeten de discussie over de HSL niet overdoen", stelde zij vast. McGillavry weet uit gesprekken met de project leider van de HSL echter dat de discussie over de precieze inpassing van de snelle trein bij Hoogmade nog open ligt. Leiderdorp maakt zich wel sterk voor een verdiepte lig ging van de A4 van de Oude Rijn tot en met de Ericalaan, maar vraagt zich af of de kos ten van een langere verdiepte rijksweg opwegen tegen de voordelen. Een van de argu menten van de gemeente om de A4 tussen Ericalaan en Hoogmade gewoon boven gronds te laten lopen, is dat de reclameborden van het Meu belplein en de horeca dan in het oog springen van de auto mobilisten. Die visie vindt Mc Gillavry te belachelijk voor woorden. „Dan hang je die re clameborden toch in de tun nel." *d van State moet knoop doorhakken imeentebestuur van Alphen is bij de Raad van State [oep gegaan tegen de weigering vap het ministerie nderwijs om geld beschikbaar te stellen voor het m engen van brandtrappen bij twee scholen. h|G/ALPHEN 'd au cerberus üjljhool Het Palet aan de Ja- en De Tamboerijn aan Nesstraat moeten vol de bouwvoorschriften ji zijn van een brandtrap eerste verdieping. Deze ningen kosten in totaal .000 gulden. Het minis- ;es de gemeente zelf op gelijkheid om hiervoor te krijgen, maar een i daartoe werd vervol- jewezen. tas een bepaald budget ^ji de volgorde van bin- je ist van de aanvragen iei lalend. Toen het verzoek ^ihen binnenkwam, was ,nlget al besteed", zei een oerder van het ministe- :ren op een hoorzitting iad van State, entewoordvoerder M. iom stelde dat de over al n verplichte voorziening financiële redenen mag i. Hij zei ook dat door Monumentencommissie Alkemade trekt touwtjes strakker aan ALKEMADE MARIETA KROFT De monumentencommissie heeft de gemeente Alkemade gisteravond geadviseerd om beeldbepalende panden die worden gesloopt te vervangen. Burgemeester en wethouders moeten in de sloopvergunning voorwaarden opnemen, die de eigenaar van zo'n pand daartoe verplichten. De aanleiding voor de com- misie om de touwtjes strakker aan te trekken, is de sloop van de karakteristieke woningen Zuideinde 36 en 36a in Roelo- farendsveen. Renovatie zou ze ven ton kosten. Het college schaarde zich achter de eige naar die dat te kostbaar vond en gaf toestemming tot sloop. De eigenaar behield het recht op de bouw van twee woningen. Het college verplichtte hem echter niet om die op dezelfde plek te bouwen. Opschudding Bij de monumentencommissie ontstond vervolgens grote op schudding. In een boze brief aan het college maakte ze een maand geleden duidelijk dat ze vreesde dat er gaten in de ka rakteristieke lintbebouwing van het Zuideinde zouden vallen. De eigenaar had immers geen plannen om op dezelfde plaats te herbouwen. Ook voelden de commissieleden zich gepas seerd omdat hen niet om een advies was gevraagd voordat de vergunning werd afgegeven. Wat dat laatste betreft beloof de secretaris van de commissie beterschap. „Het laten inzien van sloopaanvragen voor pan den die bescherming genieten, staat niet in een verordening. Maar we hebben er ooit wel een afspraak over gemaakt. Inmiddels zijn de commissie leden gerustgesteld over de her bebouwing die de eigenaar on langs toch zou hebben toege zegd. Ze eisen wel dat er pan den in dezelfde stijl voor terug komen. De gemeente moet daarover in contact blijven met de eigenaar, vindt de monu mentencommissie. het ministerie verwachtingen zijn gewekt door op de financie ringsmogelijkheid te wijzen. Overigens had de gemeente ook geld gevraagd voor het ver plaatsen van de cv-ketel in De Tamboerijn. Dat gebeurde na een ontploffing van een ketel in een school in Emmeloord, waarbij een dode viel. De ge meente wilde de installatie in de Tamboerijn verplaatsen en van een zogeheten plofwand voorzien. Ook in dit geval rea geerde het ministerie negatief. De gemeente ging ook hierte gen in beroep, maar gisteren tij dens de hoorzitting werd dat beroep ingetrokken. Er is im mers deze week een beslissing van de Raad van State bekend geworden in een identieke kwestie. Die uitspraak was ne gatief voor de gemeente, zodat burgemeester en wethouders van Alphen geen heil zien in verder procederen. Over de kwestie van 'de brandtrappen doet de Raad van State over zes weken uitspraak. den haag/roelofarendsveen persbureau cerberus Zieke geintjes waren het, die de jeugdbende in Roelofarends veen uithaalde, meende de of ficier van justitie gisteren tij dens de strafzitting in Den Haag. Zo haalde de jongeren een vogelnest leeg jen knipte de jonge beestjes het hoofdje af. Zij kalkten hakenkruizen, sta ken een rijwielstalling en een auto in brand, lijmden sloten dicht. In de herfst van 1994 be gonnen zij met rotzooi te trap pen, in de zomer van 1995 be reikten hun uitspattingen het hoogtepunt. Gisteren moesten twee leden van de vandalenclub voorko men bij de Haagse politierech ter. Een 19-jarige verdachte, een meelopertje, moestzich verantwoorden voor 'slechts' de vernieling van een zonnelui- fel en een informatiebord. De andere verdachte, een 23-jarige man, leek meer de gangmaker van het gezelschap. Hij was be trokken bij haast alle uitspat tingen van de verveelde jonge ren, in het totaal 28 strafbare feiten. Justitie had er vijf op de dag vaarding van de verdachte ge zet. Daarbij zat ook de inbraak in het bedrijfsgebouw aan de Lasso op 3 juli 1995. De ver dachte en zijn companen lieten een grote ravage in het kantoor achter. Zij hadden de bureaus ondergegooid met inkt en olie. Vernieling Verder moest de 23-jarige zich verantwoorden voor de vernie ling van een geparkeerde auto. De verdachte en zijn vriendjes sloopten eerst de radio en de geluidsboxen uit de Fiat Panda, daarna begonnen zij over de auto te lopen en vervolgens staken zij de wagen in brand. Een hondsbrutale daad was volgens de officier de diefstal van twee brommertjes van het het politieterrein in Roelo farendsveen. De verdachte stond daarbij op de uitkijk De rechter stuurde de 19-ja- rige verdachte, de meeloper, weg met een boete van 750 gulden. De 23-jarige verdachte kreeg uiteindelijk een werkstraf van 210 uur en een voorwaar delijk celstraf van een maand. De officier had gewaagd om een werkstraf van 240 uur, wat gelijk staat aan een celstraf van zes maanden. Zij had zich geergerd aan de houding van deze verdachte, die tijdens de zitting ongeïntereseerd in het beklaagdenbankje hing. Bezoek aan Veense engelen ROELOFARENDSVEEN De monumentencommissie van Alkemade brengt volgende week donderdag een bezoek aan twee uit 1795 daterende eikenhouten engelen in Rot terdam. De werken van Frans van Ussel komen van oor sprong uit de Petrus Banden- kerk in Roelofarendsveen. Die kerk kwam enkele tientallen jaren geleden onder de slo pershamer terecht. De engelen moeten toen tijdens een ker- keveiling zijn gekocht door het Bisdom Rotterdam. Voorzitter van de commis sie, W. Groen kwam de houten kunstwerken op het spoor na publicaties over de tentoon stelling in het Schielandhuis waar ze momenteel deel van uitmaken. Volgens Groen is het niet de bedoeling van het bezoek om de engelen weer terug te halen naar Roelo farendsveen. „Misschien kun nen we ze tijdelijk lenen voor bijvoorbeeld een expositie." Overtoom Rijpwetering monument De overtoom bij de Blauwe Mo len in Rijpwetering wordt een rijksmonument. Dat is gister avond bekendgemaakt in de vergadering van de monumen tencommissie van Alkemade. Eerder werd al bekend dat de brandweergarage in Roelo farendsveen er nog niet voor in aanmerking komt. De garage is er nog te jong voor. Hoewel de provincie onderschrijft dat het hier om een uniek pand gaat, geldt een minimale leeftijd van vijftig jaar om monument te kunnen worden. Die leeftijd wordt pas in 2003 bereikt. De monumentencommissie legde zich hier gisteravond met tegenzin bij neer en hoopt dat de garage over zes jaar alsnog op die lijst komt. De leden be treurden het wel dat het nog zo lang moet duren. Er zijn im mers plannen bij de gemeente om het gebouw te slopen. Zo lang de kazerne geen monu ment is, blijft dat gevaar aanwe zig. Een derde gebouw waarvan de commissie hoopt dat het ooit monument zal worden is de unieke luchtwachttoren die langs de Galgekade staat. Ge zien de leeftijd komt de toren op z'n vroegst in 2006 op de lijst. VRIJE TIJD LEIDEN Wandelen. Het wandelcafé van de Nivon houdt zich vrijdag 14 fe bruari bezig met het thema 'Sterrenhemelen, onze plaats in het heelal'. Het wandelcafé is geopend vanaf 20 uur in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. Toegang drie gulden. Vanaf 22.30 uur maken de bezoekers een wandeling langs de Leidse Vestenrou- Lezing. In ontmoetingscentrum De Ruimte houdt Lies Hofstede 14 februari om acht uur een lezing over yoga. Zij gaat in op de achter gronden en beoefening van deze eeuwenoude meditatietechniek. Toegang vijf gulden. Informatie: 071-5217782. Themaweek. Jongerencentrum 't Stathuys organiseert van 14 t/m 20 februari een week met activiteiten rond het thema 'Sex, drugs ander lekkers'. Vrijdag 14 februari van 21-2 uur: Total Body Dance Show met travoshow, gratis condooms, live piercing/tattoo en een Male-stripper. Tevens optreden van Funky Diva's. Toegang 10 gul den: 18 februari: 15-17 uur: voorlichting over aids en veilig vrijen. 19 februari: 15-17 uur: informatie over ecodrugs, crack en XTC; 20-22 uur: film 'Trainspotting'. 20 februari 20-23 uur: One-man theater van J. Cahuzak met 'Aap op je rug'. Vogellezing. De Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude orga niseert op 16 februari een lezing over ganzen, eenden en zwanen in aansluiting op de ganzententoonstelling in het activiteitencen trum Cronesteyn. De lezing begint om 15 uur. Toegang gratis. Excursie. De Hortus Botanicus verzorgt een excursie op 16 febru ari met het thema: planten voor lijm, papier, verf en rituelen. De rondleiding begint om 11 uur. De kosten voor de excursie bedra gen 7,50 gulden, inclusief entreegeld. Spelmiddag. In ontmoetingscentrum De Ruimte is 16 februari een spelmiddag voor volwassenen, waarbij nieuwe spellen ge speeld kunnen worden. Maar ook klassiekers als monopoly, scrabble en risk zijn aanwezig. De bijeenkomst begint om 13 uur en kost 7,50 gulden. Informatie en reserveringen: 071-5217782. Katten. De Nederlandse Kattenfokkersvereniging houdt zondag 16 februari een tentoonstelling van raskatten in de Groenoordhal. Vrijwel alle rassen zijn tussen 10 en 18 uur vertegenwoordigd. Toegang 7,50 gulden. Theater. Het WEB-theater verzorgt 16 februari een voorstelling in'Rijn en Vliet'. De voorstelling begint om 14.30 uur. De zaal gaat open om 14 uur. Toegang 2,50 gulden. Gewichtsbeheersing. Vanaf 18 februari houdt de Stichting Thuis zorg Groot Rijnland de cursus 'Uw gewicht de baas'. Doel is in zicht te krijgen in het eigen eetgedrag en bewuster om te gaan met de eigen voeding. De cursus kost 170 gulden voor leden en niet-leden betalen 240 gulden. Informatie: 071-5161467. Borstvoeding. De Borstvoedingsgroep Leiden en omgeving houdt woensdag 19 februari een voorlichtingsavond. Vanaf 19.45 uur praten zwangere vrouwen, voedende moeders en partners aan de Witte Rozenstraat 17 over borstvoeding. Informatie: 071-5122673. S voering v )lg van Ihiliezaken' Rijnwoudenaren in actie voor Bulgaren roering van de 22-jarige lit Doom, die dinsdag in is teruggevonden, heeft n gehad met 'familieza- at meldt de politie in lort, die deze zaak onder lede heeft. Waaruit die aken bestaan, wil de po niet kwijt. De Doornse ^Averd maandag bij het van Amersfoort door innen met enig geweld auto gestopt. Het spoor ontvoerders leidde naar waar de politie dins- id een inval deed in een Daar werd de vrouw ffen. De politie arres- er plekke twee familiele- i 39-jarige Katwijker en arige Amersfoorter. Bei- aen worden beschouwd lofdverdachten. mnginbraak lnden rijn» woning aan de Wagen- Alphen aan den Rijn is ingebroken. Welke zijn weggenomen, is tend. In een huis daar- lea irerd eveneens gepro- te breken. Toen de be- r vroeg wie er aan de is, gingen de inbrekers runwoude kees van kuilenburg De Stichting Voedselhulp Bul garije Varna verzorgt begin maart weer een hulptransport naar dit Oost-Europese land. Sinds het begin van de oorlog in het voormalig Joegoslavië wer den de goederen per vrachtboot naar de Bulgaarse havenstad Varna gestuurd. Dergelijke transporten zijn echter veel duurder dan over de weg. „We hebben overleg gevoerd met diverse instanties, zoals de ANWB en de organisatie van transportondernemingen. Die geven aan dat vervoer per vrachtauto een haalbare kaart is", aldus voorzitter Theo Wes- selingh en bestuurslid Cees den Hollandér. „Tot voor kort was Roemenië nog onveilig, maar dat is vrij gegeven. Toch blijft het een hele onderneming. Dat hebben we ervaren toen we zelf met een gehuurde vrachtauto de spullen wegbrachten. Er was een tocht bij dat we zeventien uur bij een grensovergang heb ben moeten wachten. Tijdens die rit hadden we ook nog eens drie klapbanden door de slechte wegen." De rit gaat nu via Duitsland, Oostenrijk, Honga rije en Roemenië naar de stad aan de Zwarte Zee. De inwoners van Koudekerk en Flazerswoude-Rijndijk gaan overigens niet meer zelf op pad. „De spullen gaan als retour vracht mee met een Bulgaarse vrachtauto. Deze auto brengt goederen uit Bulgarije naar Rot terdam en zou anders leeg terug zijn gegaan. Dat hebben we kunnen regelen met het bedrijf in Rotterdam dat die transpor ten verzorgt. Niet alleen hoeven we zelf niet meer te rijden, het is ook nog goedkoper. Wat we nu uitsparen kunnen we weer gebruiken om ter plaatse het een en ander te regelen. Want alle hulp is noodzakelijk. Het land is namelijk totaal bank roet", vertellen Den Hollander en Wesselingh. Toch is het niet zo dat de stichting niet verder betrokken is met het transport. Samen met twee andere Rijnwoudenaren gaat Wesselingh met een door een Hazerswouds bedrijf ter be schikking gestelde auto naar Varna om toezicht te houden op het lossen en verdelen van de hulpgoederen. Den Hollan der: „Dat is altijd onze doelstel ling geweest. Je werkt met geld en goederen die door anderen ter beschikking zijn gesteld. Vandaar dat we zelf betrokken willen blijven bij het lossen en uitdelen. Voordat je het weet vallen de spullen in verkeerde handen en komt het niet bij de mensen waarvoor het is be stemd. Trouwens, die begelei ding deden we ook bij de trans porten over zee. Daardoor kun nen we ook iedere gulden die we hebben gekregen verant woorden." De stichting is een van de twee organisaties die in Rijn- woude actief zijn voor Bulgarije. Enkele jaren geleden is de groep die de hulptransporten verzorg de uiteengevallen. Theo Wesse lingh. „Er waren problemen over de aanpak en zijn er men sen opgestapt en zelf verder ge gaan. Dat is jammer. Nu werken we samen met de groep in Bul garije. Wellicht de aanzet tot een wat meer gecoördineerde hulp. Het is onze opzet om er een landelijke stichting van te maken. Nu werken zo'n negen groepen apart en moeten bij voorbeeld zelf die papierwinkel regelen." In de loop der jaren heeft de stichting al heel wat goederen richting Bulgarije verzonden. Nu bestaat de zending uit 30 ziekenhuisbedden, drie massa getafels, 50 kastjes, 60 rolstoe len, vitamines, medicijnen, an tibiotica en aardappelen. Ook gaat er twee ton tarwebloem om in een kindertehuis brood van te bakken. „Op de basis school De Tweeklank in Hazers woude is een kerstactie gehou den. Van dat geld hebben we samen met de leerlingen speel goed gekocht voor hun leeftijd genootjes in Varna. Op die ma nier betrek je ook de jeugd bij het werk en doe je ook aan be wustwordingvan de Nederland se kinderen." Van die actie op de school is een plakboek gemaakt en ook dat gaat mee naar Varna. „Dan krijgen ook de kinderen daar een beeld van hoe het hier bij ons aan toe gaat. Dat men het idee krijgt dat het bij ons ook niet vanzelf gaat. Want zo is het toch. Een gift van een tientje van een vrouwtje dat alleen maar AOW heeft, is zeker een offer. Dat mag je best laten doorklinken", merkt Theo Wes selingh op. De stichting heeft in de loop der jaren veel contacten gelegd. „Vandaar de we zoveel spullen, zoals medische apparatuur krij gen. Vooral van ziekenhuizen in de regio. Daarnaast krijgen we jaarlijks zo'n tienduizend gul den aan giften binnen. Daar be talen we de onkosten, zoals het transport en begeleiding van. Wat overblijft wordt in Bulgarije zelf besteed. Bij de vorige zen ding hebben we de kinderen van een tehuis in Varna in het nieuw gestoken. Als je dan die gezichten van die kindertjes ziet, besef je dat het geld goed besteed is." Zuideinde 36 en 36a komen binnenkort onder de slopershamer. Tot opluchting van de monumentencommis sie komen er huizen voor terug. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17