Begemann werkt aan Fokker 2 School ziet schietpartij leerlingen als incident; |Otot6o% korting Rechter gunt verslaafde gedetineerde meer methadi Rijnland OLD INN WONEN Regio Vondst 'h bijzonder* munten' Maasbach moet ex-werknemer 70 mille betalen VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 07 Bezwaar tegen lagere muren proefdraaiplaats Schiphol Shorts en Stork nog obstakels SCHIPHOL «ANP Haarlemmermeer, Amstelveen en Aalsmeer tekenen geza menlijk bezwaar aan tegen ge deeltelijke afbraak van de mu ren van de proefdraaiplaats op Schiphol. De luchthaven wil de muren met tien meter ver lagen, naar zes meter hoogte. Volgens de gemeenten levert dat te veel geluidsoverlast op. De zestien meter hoge proefdraaiplaats waar vlieg tuigmotoren worden getest, geeft al enige tijd problemen. Bij sterke zuid-westenwind kunnen toestellen niet landen op de Buitenveldertbaan om dat de muren turbulentie ver oorzaken. Schiphol wil de gedeeltelijke afbraak voor 1 maart rond hebben, omdat dan de Kaag baan wegens werkzaamheden voor veertien weken buiten gebruik is. Om de dienstrege ling te kunnen handhaven, Minister Borst: 'Vos handelde niet onwettig' ALPHEN AAN DEN RUN» HANS KOENEKOOP/WIM KOEVOET Minister Borst van volksgezond heid is niet van plan de chemi sche handelsonderneming Vos bv in Alphen aan den Rijn straf rechtelijk te laten vervolgen. Vos is betrokken bij een levering van een partij glycerine aan een me dicijnenfabrikant in Haïti. Het spul is verwerkt in een hoest- drank. Vele tientallen kinderen zijn na consumptie overleden. Het medicijn bleek ernstig te zijn vergiftigd met anti-vries. Vos werd eerder ook al niet verantwoordelijk gehouden Voor het drama, maar er kwa men nieuwe verdenkingen. Uit onderzoek van een Amerikaan se gezondheidsorganisatie bleek dat de glycerine twee maanden in een havenloods in Rotterdam in opslag is geweest. Voor Ka merleden was dat aanleiding om nieuwe vragen te stellen over de betrokkenheid van Vos. Evenals in haar vorige beant woording zegt Borst dat Vos hiermee de Warenwet of de Wet op de geneesmiddelenvoorzie ning niet heeft overtreden. De minister heeft dan ook geen maatregelen tegen Vos in ge dachten. Volgens haar moet de schuldvraag voor het drama in Haïti worden gesteld. De fabri kant in dit Derde Wereldland heeft namelijk verzuimd om de glycerine te controleren. VOORGELEID - De 41-jarige Hoofddorper die heeft bekend dinsdag zijn vrouw en 6-jarig dochtertje te hebben gedood, is vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Haarlem. De politie wil niet zeggen hoe de slachtoffers om het leven zijn gebracht. Dat houdt zij voor zich in het kader van de terug houdende berichtgeving. Vol gens een politiewoordvoerder is tot dusverre uit de verhoren niet gebleken wat het motief is ge weest voor de dubbele moord. moest er voor die tijd een op lossing komen voor de proef draaiplaats. Onderzoek heeft aangetoond dat verlaging tot aanvaardbare luchtwervelin gen leidt. De provincie Noord-Hol land is akkoord gegaan met de gedeeltelijke sloop en heeft Schiphol twee jaar de tijd ge geven voor het zoeken naar een andere plek voor de proef draaiplaats. De drie gemeen ten tekenen bezwaar aan te gen dat besluit. Ze stappen ook naar de Raad van State om te voorkomen dat Schip hol gedurende de bezwaarpro cedure al gaat breken. Volgens Schiphol is er geen extra lawaai door verlaging van de muren. De luchthaven is met name verbaasd over het standpunt van de gemeente Haarlemmermeer. Schiphol verwachtte dat die toestem- - ming voor de afbraak van de muren zou geven. Begemann werkt onder leiding van bestuursvoorzitter A. Deleye aan een nieuw plan voor het failliet verklaarde Fokker. De investeringsmaatschappij uit Breda wil dat de vliegtuigbouwer verder gaat met de vliegtuigproductie. AMSTERDAM/BREDA ANP Begemann werkt daarbij samen met een Aziatische partner en de Rabobank. Het plan voor een Fokker 2, is afhankelijk van de steun van Shorts en Stork. Die is nog onzeker, zo meldde een in gewijde rond Fokker. Shorts dat vorig jaar met de productie van de Fokker-vleu gels is gestopt, wil de vleugels niet meer maken. De productie hal bij Shorts heeft inmiddels een andere bestemming gekre gen. Wel zijn de Ieren bereid de kennis voor de vleugelfabricage te verkopen aan de Nederlan ders. ,,Op commerciële basis", aldus een Ierse Shorts-woord voerder. De woordvoerder van Econo mische Zaken noemde de Bege- mann-plannen gisterene 'een serieuze zaak'. Minister Wijers is gevraagd de gesprekken te coördineren en stimuleren. De Staat is er echter niet financieel bij betrokken. „Het is een puur particulier initiatief." Ook wees de zegsman erop dat Wijers er altijd bij is als een buitenlandse overheid bij de plannen wordt betrokken. De coöperatieve Rabobank uit Utrecht bevestigde haar re latie. „We zijn erbij betrokken, zoals we er altijd actief bij be trokken zijn geweest", aldus een woordvoerder. Zijn bank kijkt „actief' naar de doorstart op basis van de gepresenteerde businessplannen. De Rabo-fi- nanciering is gericht op de vliegtuigbouw en niet op de op richting van een leasemaat schappij. Binnen veertien dagen moet duidelijk zijn of de deal door gaat. De bedoeling is dat Fokker na mei, als de laatste vliegtui gen onder leiding van de Fok ker-curatoren zijn afgebouwd, nog zo'n vier tot acht toestellen op Schiphol bouwt, zo meldden kringen rond Fokker. In de jaren daarna moet de productie groeien. Volgens in gewijden is het Begemann-plan ..verder dan toen bij Samsung". Wel moeten er nog twee be langrijke obstakels verdwijnen; Shorts, dat de vleugels voor de Fokker zou moeten leveren, en Stork, eigenaar van het enige gezonde Fokker-onderdeel Fok ker Aviation. Aviation moet de onderdelen leveren, maar, zo tekende de ingewijde aan: „Stork wil eigenlijk niet deelne men in een Fokker 2". Stork echter laat weten „serieuze ge sprekken te voeren met Bege mann". De machinebouwer en inge nieursbureau zit op een bijzon dere manier vast aan Fokker. Stork is verplicht goed samen te werken met een toekomstige ei genaar van Fokker. Dat bedon gen de curatoren van Fokker toen ze de onderdelen-divisie Fokker Aviation, verkochten aan Stork. Mocht Stork moeilijk doen bij de samenwerking dan komt Fokker Aviation weer in handen van de curatoren. Opvallend is dat Deleye van Begemann een Aziatische part ner heeft gevonden. Zijn voor ganger loep van den Nieuwen- huyzen wilde Fokker eveneens overeind helpen met steun van een Aziatische kennis, maar dat bleek uiteindelijk niet te lukken wegens gebrek aan geld. De beursspeculantjes rea geerden met enthousiasme. De koers van het Fokker-aandeel sprong bijna veertig omhoog tot f 0,90. Het certificaat staat imid- dels op de incourante markt. Fokker werd uit de officiële no tering verwijderd na het faillis sement op 15 maart 1996. Toen werden ruim 5000 werknemers ontslagen. tiel/leiden anp Bij opgravingen in Tiel de Rijksdienst voor heidkundig Bodemo zoek (ROB) 36 zilveren ten uit de tiende eeui vonden. Volgens het Ko lijk Penningkabinet in L is de muntschat var „zeer bijzondere histoi betekenis". De rijksi heeft onder andere eei gelse munt uit de rege riode van de Britse 1 Eadwig gevonden, munt is volgens het Peij kabinet nooit eerder i troffen. Het grootste del de schat bestaat uit H munten, die mogelijk ij zelf geslagen zijn. munten hebben een ding van een zogenoj Keulse penning, wat tol betrouwbaar waarmerk Amsterdam Langs de A-10 Zuid, vlakbij het World Trade Centre (op de achtergrond zichtbaar) ligt een gigantische bouwput. In de loop van dit jaar moet hier het nieuwe hoofdkantoor van de ABN-AMRO verijzen. Het tennispark dat plaats moest maken voor dit complex, verhuist naar het Amsterdamse bos. v FOTO AA sorgeij binnej lijkerw ?bou\v rotterdam gpd Nee, van een onhoudbare toe stand op het Albeda College in Rotterdam-West wil de school leiding niet weten. Woensdag loste een 16-jarige scholier na ruzie met een even oude knaap een schot met een gasalarm- pistool in de kantine. Het Albeda College is een van die megascholen in Rotter dam. Met een vestiging in de Breitnerstraat waar meer dan duizend leerlingen onderwijs volgen. De drie richtingen zijn horeca, oriëntatie of sociaal- pedagogisch werk, bedoeld als vervolgopleidingen na mavo of voorbereidend beroepsonder wijs. Twee 'vrienden' raakten woensdag slaags met elkaar. Toen de een de ander in een wurggreep hield, probeerde de laatste de ruzie te beslechten door een schot te lossen met een gasalarmpistool. Niemand raakte gewond, wel moest de schutter zelf door een te hulp geschoten docent worden be handeld aan zijn ogen. Na het schoonwassen was hij weer de oude en kon hij samen met zijn opponent naar het politie bureau. De dader zit nog vast. In het wapen zaten overigens geen patronen. Hoofd van de Albeda-vesti- ging Simon Mans en school- coördipatoren Van Riet en Dopper zitten nog een beetje bij te komen van de gebeurte nis. Ze willen de uit de hand gelopen ruzie niet bagatellise ren, maar houden het toch op een incident. De schoolleiding is mede daarom niet van plan allerlei drastische maatregelen te ne men. Dus niet bijvoorbeeld de tectiepoortjes naar Amerikaans voorbeeld om te controleren op wapenbezit. Mans: „Nee, we proberen toch meer te doen aan gedragsbeïnvloeding. En niet de oplossing zoeken in allerlei technische middelen- ."Het Albeda College zegt al bezig te zijn de sfeer te verbe teren om mede de veiligheid en het veilige gevoel op school te garanderen. Dopper: „Dan moet je denken aan de toe zichthouders, die zorgen extra aandacht binne school. Andere, vrolijkera ren in het schoolgebouw! de verlichting of zorgej nergens afgelegen hoekje staan." I Dat er problemen zik school erkent de schoollf Want op het Albeda Col] vorig schooljaar ook eed ciërge in elkaar geslagen schoolleiding bevestigt dl I dent. „Maar dat ging or uitzèndkracht die duidelfl gewend was met jeugd j gaan. Dat gebeurde naM hier een halve dag wasl de schoolleiding. De ouders van alle leen van het Albeda College een brief met tekst en-n over het schietincident. Q( betrokkenen van schoo den gestuurd, is niet zek 11 catiehoofd Mans: „Er 31 in elk geval sancties geul En we voeren gesprekkejc ouders, politie en de leef/u zelf voordat we een bei nemen. Je kunt dergelijljhc gens niet zo maar dumpf r [de DEN HAAG GPD De stichting Johan Maasbach Wereldzen ding iri Den Haag moet een ex-werknemer (47) een vergoeding van 70.000 gulden be talen. Het is de derde maal in twee jaar dat de Haagse kantonrechter het evangelisatie concern dwingt bij het ontbinden van een arbeidsovereenkomst met geld over de brug te komen. In de eerste twee gevallen be droeg de vergoeding respectievelijk 25.000 en 60.000 gulden. De drie oud-werknemers waren het niet eens met de gang van zaken bij de Haagse evangelist Johan Maasbach, die de leiding inmiddels heeft overgedragen aan zijn zoon David. De onvrede mondde in juli 1995 uit in een 'zwartboek'. Zes 'dissidenten' be schuldigden het evangelisatieconcem daar in van financiële malversaties, geldzucht, het onmondig houden en kaalplukken van medewerkers, ontduiking van belastingen en misbruik van sociale voorzieningen en subsidies. Ingezameld geld zou niet naar de goede doelen gaan waarvoor het was be stemd. Bovendien werd Maasbach sr. be schuldigd van ongewenste intimiteiten met tien vrouwelijke volgelingen. Het rapport werd aangeboden aan Justitie. Nadat de Economische Controle Dienst (ECD) in.de boekhouding van de Maasbachs geen harde bewijzen van malversaties kon vinden, be sloot justitie de familie niet strafrechtelijk te vervolgen. De vrouwen die slachtoffer zou den zijn van seksueel misbruik weigerden openlijk te getuigen. „Er zijn in de loop van de jaren 32 men sen bij Maasbach vertrokken, omdat ze het er niet meer zagen zitten", zegt mr. T. Gers- jes, de Eindhovense raadsman van de 47-ja rige oud-werknemer. „Ik schat dat zeker de helft recht had op geld". Gersjes meent dat Maasbach er met een bedrag van 70 mille nog genadig vanaf is gekomen. „Mijn cliënt had eigenlijk veel meer moeten krijgen. Hij heeft 27 jaar voor Maasbach gewerkt. Zijn salaris lag 50 gulden onder het minimumin komen en hij kreeg er nooit iets bij, terwijl hij wel meer moest betalen voor het appar tement dat hij van Maasbach huurt." AMSTERDAM GPD Welkom in onze royale showroom KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM TEL 0252-230481 'S MAANDAGS GESLOTEN RUIME B FAX 0252-230563 laaiiaagkf IJMAWIdrH n/jiiiag« MdMdSI hllkMM UI'.'J Ook gedetineerden hebben recht op een vrije artsenkeuze. Dat heeft de kortgedingrechter gisteren bepaald in een zaak te gen een gevangene die meer methadon eiste dan hij van art sen in de Bijlmerbajes krijgt. De 40-jarige man mag nu deze art sen negeren en zich weer onder behandeling stellen van de GG &GD die hem al voor zijn ge vangenschap onder de hoede had. De gedetineerde is al 25 jaar verslaafd aan drugs, waarvan de laatste tien jaar zwaar en aan meerdere drugs tegelijk. In au gustus 1995 ontfermde de Am sterdamse GG&GD zich over hem, en hielp hem van de drugs af door middel van een hoge dosis methadon van 120 milli gram per dag. ORIGINEEL GELOOGDE GRENEN MEURELEN bankstellen t.v. kasten boekenkasten boerentafels broodkasten slaapcomfort babykamers eethoeken sfeerverlichting r«*,o en ttleWfn MAANDAGMORGEN GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND Nadat hij in november vórig jaar zijn vriendin ernstig had mishandeld, kwam hij echter vast te zitten in de Bijlmerbajes. Artsen daar. négeerden de be handeling en de adviezen van de GG&GD en zetten hem eerst op dertig en later op vijftig mil ligram methadon per dag. Tijdens de behandeling van de zaak op 4 februari voerde zijn advocaat aan dat zijn cliënt 'doodziek' was geworden door de veel lagere dosis. Ook zou hij nu de helse pijnen voelen van de kwalen die hij in zijn 25-jarig gebruik heeft opgelopen. Hij is drager van hepatitis B en C, heeft een chronische alvlees klierontsteking en een enorm gat in zijn neustussenschot van het cocaïne snuiven. Ook lijdt hij aan epileptische aanvallen. Die zijn in aantal toegenomen sinds de verlaging van de me- thadondosis, aldus Struf De president van de? damse arrondissemeir' bank, mevr. mr. W/B Gerkema nam gisteren? vonnis geen stelling i cussie tussen de GGD e| vangenisartsen over f wenste methadondosir" oordeelde dat de man de artsen te kiezen Mocht zijn keuze op d artsen vallen, dan dienr merbajes hem daarin j te geven. Een voortzetting i handeling door de ge\ y. artsen, tegen zijn wil volgens president neerkomen op een gedwongen beh^ndelii voor zou de Tweedi 11 eerst een wettelijke moeten opstellen, alt aanbeveling. itE v)l; ziekenhuis Afscheidsreceptie Na ruim 25 jaar aan het Rijnland Ziekenhuis verbonden te zijn gew de heer DrWJ. VAN AMSTEL, internist, op 1 maart 1997 zijn praktijk in het ziekenhuis beëindigen. Ter gelegenheid daarvan wordt een afscheidsreceptie gehouden op donderdag 27 februari a.s. van 16.30 - 18.30 uur in de sp~r+'"—5 onder de woonflat van de locatie St. Elisabeth te Leiderdorp. er pl Voor deze receptie wordt u van harte uitgenodigd. Woni Alp LEIDEN Lammenschansvveg 138. Tel. 071-5766013 De heer Van Amstel zou in plaats van eventuele persoonlijke cades financiële gift voor de Nierstichting op prijs stellen. Uw gift is over maken op gironummer 206204 ten name van dr W.J. van Amstel c vermelding van Nierstichting.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16