.EIDEN Sektegedrag Steinerschool' Leids station strekt tentakels uit tot in de stad 'Morsstraat is onveilig' rmenonderzoek oudmijn voor jkale speurders Tas postbode vandaag niet zwaarder t HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 Markt yi f- De dinsdagmarkt I 3 aan de Lijtweg in Oegstgeest gaat binnen kort wellicht een uurtje eerder dicht. Brandtrap /t -y Alphen is naar de I Raad van State ge stapt omdat het ministerie brandtrappen bij scholen niet wil betalen. etsers op de bon ien. Bij een verlichtingscontrole op de Lammenschansweg gisteravond 59 fietsers bekeurd door de politie. Twee perso- i gaven een valse naam op maar dat had de politie meteen in raten. Na verhoor mochten zij naar huis. eisje krijgt klap Een 16-jarig Leids meisje werd gistermiddag onaange- ini verrast door een klap van een man op de Marebrug in Lei- i. De haar onbekende, ongeveer 20-jarige man liep vervol- is door naar de Langegracht. Het meisje heeft aangifte ge- haatsers gehuldigd ien» De vier Leidse schaatsers die hebben meegedaan aan de icial Olympics World Winter Games in Canada zijn gisteren vangen op het stadhuis. Erik van der Stap kreeg van burge ester Goekoop het Conelis Joppenszbeeldje, voor zijn gouden daille op de 500 meter. Voor de uitreiking waren ook het be ur van Centrum Club 58 en de directie van De Zijlbedrijven jenodigd. Gezamenlijk waren de vier schaatsers, twee man- ien twee vrouwen, goed voor negen medailles, 's Avonds was ien groot feest voor de sporters in Centrum Club 58. INO 1897 Zaterdag 13 Februari iet „Nieuws v. d. Dag" komt de volgende advertentie voor, ke wij hier mededeelen voor het geval, dat er zich onder onze »ressen mochten bevinden, die voor het vereerende aanzoek lanmerking mochten wenschen te komen: stelijk huwelijksaanzoek. Prins, jong, levendig, imposant, ischt een zeer rijke dame te huwen. Brieven onder letters DG aan het Annoncen-Bureau M. Dukes, Nachf., te Weenen. -INO 1972 o nocht niet aanwezig zijn bij de uitreiking van getuig- iften, klachten over seksuele intimidatie door haar ienleraar werden niet serieus onderzocht en mede- ingen en hun ouders werden door de school tegen en haar ouders opgezet. En dat alles nadat haar va- ijdens een klassenavond kritische vragen had gesteld de meerwaarde van de Rudolf Steinerschool. AAG/LEIDEN RUUD SEP maandag 14 februari harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" vierde zaterdag- nd in de Stadsgehoorzaal het 70-jarig bestaan met een fees- jke uitvoering. Voor de pauze stonden enkele populair-klas- e werken op het programma alsmede de klassieker van WW it moed voorwaarts', gecomponeerd door Gerardus Dik die inlang dirigent van deze harmonie geweest is. Na de pauze am de lichte muze aan bod met o.a. een Mars-a-go-go en een ;ctie uit de musical Hair. Werkmans Wilskracht kan onder dirigent W.R.G. Blom de toekomst met vertrouwen tege- etzien. N/P/K Industrial Design verantwoordelijk voor ontwerp straatmeubilair LEIDEN SANDRA SMALLENBURG Het lichtobject op de Beesten markt en de straatlantaarns bij het station zijn het eerste straat- meubilair dat het bureau N/P/K Industrial Design voor de ge meente Leiden heeft vormgege ven. N/P/K, dat ook het Neder landse muntgeld en de enkele rode brievenbus voor de PTT ontwierp, gaat in de toekomst meer objecten voor de binnen stad maken. N/P/K Industrial Design is in 1985 opgericht door de vormge vers Bruno Ninaber van Eyben, Wolfram Peters en Peter Krou- wel. Het ontwerpbureau is ge vestigd in de voormalige Witte Poortkazerne aan het Noord einde. Op de binnenplaats zijn voorbeelden te zien van het straatmeubilair dat het bureau in opdracht van de gemeente Leiden heeft ontworpen, zoals bewegwijzering en fietsenrekjes. In de entreehal zijn de meest succesvolle ontwerpen van de firma opgesteld: een babyzitje, een tandartsstoel en een drink fles voor wielrenners. Peter Krouwel zit in een van de aan grenzende kamers, waar ook de schaalmodellen staan van de lichtmasten rond het station en op de Beestenmarkt. „Op een van de twee stalen masten van het lichtobject op de Beestenmarkt staat een tekst die is uitgekozen samen met TEGEN-BEELD, de stichting die ook verantwoordelijk is voor de gedichten op muren in de stad. Het gaat om een Oudneder landse tekst uit 1611, het jaar dat de Beestenmarkt is ont Op het lichtobject op de Beestenmarkt prijkt een tekst uit 1611, het jaar waarin het plein is ontstaan. staan. het Stationsplein, de Schiphol- De vormgeving van het licht- weg en het Schuttersveld. In- baken is duidelijk van deze tijd. middels staan er al een aantal. Krouwel: „Het ontwerp is afge- Ik ben zoveel mogelijk uitge leid van de verlichting rond het gaan van de structuur en het station. Daar komen zo'n ze- imago van het station. De gevel ventig lichtmasten te staan, op van dat gebouw bestaat uit gro te kwadraten en die kwadraten komen in onze lantaarpalen te rug. Ook de kleur wit heeft een relatie met het station. Je zou kunnen zeggen dat het station een soort tentakels in de stad heeft gekregen. Het lichtobject foto hielco kuipers op de Beestenmarkt moet een veel groter oppervlak verlichten en daar zijn verschillende lam pen voor nodig. Dus heb ik er voor gekozen vijf van die kwadraten op een rij te plaat- Over het moderne uiterlijk van de lichtmasten zegt Krou wel: „Ik vind als vormgever in deze tijd, als je nieuwe elemen ten toevoegt aan een omgeving, dat dat elementen van deze tijd moeten zijn. Maar je moet wel rekening houden met de histo rische achtergrond, het moet niet gaan vloeken. Een stad is een organisme, dat leeft, dat ontwikkelt zich. Het nieuwe moet reflecteren wat Leiden nu Als de vormgeving over vijftig jaar nog actueel oogt, zou Krou wel dat erg geslaagd vinden. „Maar dat het er over vijftig jaar nog staat is iets anders dan dat men het dan nog apprecieert," glimlacht de ontwerper. „En als vormgever trek ik mij dat heel erg aan. Met een serieproduct is dat natuurlijk anders. Dat is ver gankelijker dan een object voor de openbare ruimte. Zo'n groot lichtobject is veel architectoni- scher en vraagt om een andere benadering dan een theekopje of een deurknop." Over het laten meebeslissen van burgers over het ontwerp van objecten in de stad zegt Krouwel: „Ik zou niet weten hoe je dat zou moeten doen. Er zul len altijd verschillende menin gen zijn. En je zult zien, als je over drie jaar nog eens vraagt wat men van een ontwerp vindt, dat je weer een heel an dere uitslag krijgt. Het is mijn professie om iets te maken dat ergens voor staat en dat een lange stilistische levensduur heeft." d-leerlinge eist dat school seksuele intimidatie leraar toegeeft :ns advocate G. van Driem en de inmiddels 19-jarige ;rlinge en haar ouders^be- eld als 'afvalligen'. „Het veel weg van de manier op mensen die zich vrijma- uit een sekte door de over- even sekteleden worden be id: als je niet bij ons hoort, 1 hoeven we je niet meer." iste gisteren in kort geding le school in een brief aan luders haar falen erkent, en bovenop 35.000 gulden levergoeding betaalt. In het verhaal dat zich giste ren voor rechtbankpresident Van Delden ontvouwde, neemt de relatie met de klassenleraar een centrale plaats in. De leer linge had lange tijd een goede relatie met de docent. Hij hielp haar met de verwerking van een zeer traumatische ervaring. De vriendschap was zo hecht dat hij op een gegeven moment sa men met zijn echtgenote langs kwam op het Zuid-Franse va kantieadres van zijn bescher melinge. Maar zo goed als de verhou ding aanvankelijk was, zo slecht werd die na verloop van tijd. Toen de therapeute van de jon ge vrouw een keer een lezing gaf op de Rudolf Steinerschool, wist de docent het verhaal tegen de afspraken in af te buigen naar de individuele problemen van de leerlinge. De verhoudin gen raakten definitief verstoord toen haar vader tijdens een ou deravond - ten overstaan van de andere ouders - fel van leer trok tegen de klassenleraar. Een oud incident - de docent was lang daarvoor tijdens een spelletje volleybal iets te lang op de leer linge blijven liggen - kreeg in het licht van de nieuwe verhou dingen ineens een heel andere lading. De leraar werd beschul digd van seksuele intimidatie. Er volgde een onderzoek door de school. Volgens de school was er niets aan de hand. De conclusies werden in een brief aan alle ouders wereldkundig gemaakt. De onderwijsinspectie oordeelde vervolgens dat de school hier en daar toch wel wat steken had laten vallen. De ou ders stuurden de conclusies rond onder de voormalige klas genoten. Dat was een jaar geleden. Op dat moment werd het schoolbe stuur echt boos, en dreigde de ouders met een kort geding. Dat werd vervolgens na een paar maanden weer afgeblazen. Uit eindelijk spanden de ouders dan maar zelf een procedure aan tegen de school. De oud-leerlinge betoogde dat een publiekelijk mea culpa van de school voor haar hard nodig is, omdat zij nu niet in staat is haar kant van het ver haal aan haar voormalige klas genoten te vertellen. Ze laten haar links liggen. „Alle proble men zouden de schuld van de school zijn", vatte de advocaat van de school het standpunt van de eisers enigszins cynisch samen. Rechtbankpresident Van Del den deed gisteren nog geen for mele uitspraak. Maar hij liet geen enkele onduidelijkheid be staan over wat hij over twee we ken zal beschikken. „Ik kan hier niks mee. Als u een jaar eerder was gekomen, had ik misschien nog iets kunnen doen", aldus Van Delden. Van haast was vol gens hem geen sprake meer, zo dat een kort geding zinloos was. „Er zijn door de school fouten gemaakt. Maar daarom is er nog geen onrechtmatige daad gepleegd", concludeerde hij na twee uur heen en weer praten. Voor de oud-leerlinge had de edelachtbare geen troost, alleen een goede raad. „Je moet vol wassen in het leven staan. Je zult eraan moeten wennen dat andere mensen fouten kunnen maken waar jij het slachtoffer van kan worden." Buurtwandeling levert tal van klachten op LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURC Er is veel mis in d' Oude Morsch, zeggen som mige bewoners. Tijdens de wandeling gisteren, die de Leidse Welzijnsorganisatie heeft georga niseerd met het doel allerlei problemen in het wijkje te inventariseren, hebben zij het over slechte bestrating, te weinig verlichting en blo wende jongeren in de portieken. Bovendien vin den ze de Morsstraat 's avonds onveilig. Maar vooral de chaotische verkeerssituatie in die straat en rond de Morspoort wordt veelvuldig aangekaart. Zo'n vijftien belangstellenden zijn voor de wandeling komen opdagen. Onder leiding van Ella Koning van Buurtcentrum Dijk 33, de wijk agent en nog een tweede vertegenwoordiger van de Leidse Welzijnsorganisatie, banjeren ze door de buurt. Een oude man die ook meeloopt laat weten dat er niets mis is met de buurt. .Al leen die troep op straat. Dat vind ik gewoon zonde." De echte klachten ontstaan pas bij het naderen van de molen naast de Morspoort. De portieken zijn geliefde hangplaatsen van jongeren. Er wordt geblowd en de troep blijft liggen. Een oudere vrouw bekijkt het zeer nuch ter: „Vroeger rookten wij stiekem sigaretjes. De ze jongens roken jointjes. Maar ze ruimen hun troep nooit op. Groepen jongeren die hier 's avonds laat rondzwerven vind ik vervelender. Dat geeft wel een onveilig gevoel." Maar andere ouderen zijn een stuk minder tolerant. Een van hen maakt zich kwaad. „Dat schorem dealt in onze portieken." In de Morsstraat komt een serieuzer onder werp aan bod. Een zwangere vrouw wijst op het gevaar dat is ontstaan, nadat de stoepen gelijk vloers met de straat zijn gemaakt. „Als hier een vrachtauto staat te lossen, schieten alle fietsers en brommers meteen de stoep op. Vorige week werden er nog twee bejaarde vrouwen aangere den. En als ik met mijn kinderwagen de deur uit wil, moet ik eerst controleren of het veilig is. Ik snap wel dat fietsers over de stoep gaan als er een auto in de weg staat. Maar nu lijkt de stoep net een stuk straat. En daar wordt nu eenmaal harder gereden dan op een verhoogde stoep." De Steenstraat ligt er redelijk bij. Slechts de bestrating zou beter kunnen. Maar dat is in de hele wijk het geval. Het meest storend in deze hoek van de wijk vindt iedereen het nieuwe plein aan de Beestenmarkt. Ook de wijkagent is het hiermee eens. „Het plein leeft niet echt meer. Maar misschien komt daar in de zomer verandering in als er terrasjes zijn." TIMOTEUS WAARSENBURG varen er vroeger arm? Hoe n het dat een stad als Lei relatief veel armen kende? ovenal, hoe was de armen- in vroeger tijden geregeld? en andere vragen komen- >od tijdens de cursus 'De liedenis van de Armen- die vanaf 17 februari door Misset gegeven wordt in pmeentearchief van Lei- 3e cursus is een initiatief 'et project Regionale Ge- ibeoefening Zuid-Hol- armenzorg spreekt velen 'ewoners van bijvoorbeeld lolje vinden het leuk om II iver de geschiedenis van ^uis te weten. Archiefon- naar dit soort sociale indigheden staat ook i in de belangstelling bij toomonderzoekers. Te- oordig willen zij niet alleen unen van hun voorouders maar ook de situatie ri zij leefden. En de gege- °ver deze specifieke zaken je alleen maar in de ge- tearchieven. Wat dat he 's dit plaatsgebonden on- ,ek een goudmijntje voor onderzoekers. Deze gege vens zijn namelijk nergens an ders te vinden", aldus Misset. In de vorige eeuw leefde meer dan de helft van de inwoners van Leiden net op of onder de armoedegrens. De oorzaak hier van was het verval van de tex tielindustrie. Maar ook in de dorpen bestond het gevaar om in armoede te vervallen door een slechte oogst, ziekte of ou derdom. Armen waren dan aan gewezen op onderhoud of steun van welgestelden, kerk of ge meente. Rond de zestiende eeuw bestonden er ondermeer gasthuizen, weeshuizen, oude mannen- en vrouwenhuizen en tuchthuizen. De armenzorg was zeer complex en de doelgroep zeer groot. Pas in 1854 kwam er voor het eerst armenwetgeving op nationaal niveau tot stand. In de praktijk veranderde er echter weinig. Tijdens de cursus wil Misset ingaan op de armenzorg in deze regio. „In principe beperk ik mij tot de vorige eeuw. Dat is een leuke en overzichtelijke periode. Maar ik sta voor alle suggesties en wensen van deelnemers open. Het eerste uur van iedere les is inleidend. Dan vertel ik al gemene geschiedenis over de armenzorg. Het tweede uur ga Wel topdrukte voor bloemenhandel op Valentijnsdag Carly Misset: „In de vorige eeuw leefde meer dan de helft van de Leidse bevolking op of onder de armoedegrens." foto hielco kuipers ik met de deelnemers in de ech- deze regio, te bronnen zoeken." Het doel Er is nog plaats voor een paar van de cursus is om mensen deelnemers. De cursus bestaat wegwijs te maken in archieven uit vijf bijeenkomsten van twee en een soort kader te geven uur in het gemeentearchief aan voor verder zelfstandig onder- de Boisotkade te Leiden. De zoek. En natuurlijk om wat te kosten bedragen 85 gulden. In- weten te komen over de ge- lichtingen en informatie: 070- schiedenis van de armenzorg in 3624121. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Een kaartje, champagneontbijt of voor de deur een billboard met tekst. Het is maar een klei ne greep uit de vreemde caprio len die verliefden uithalen om de aandacht van hun stille lief de te trekken op Valentijnsdag. Valentijnsdag is de feestdag van de heilige Valentinus. Tot enke le jaren terug stuurden alleen aanbidders in Amerika en Enge land een kaartje of een bloeme tje naar hun geheime liefde. Maar Amerika is 'in'. En Valen tijnsdag dus ook. De commercie speelt handig in op deze 'Amerikaanse' feest dag. Zo bood V&D de mogelijk heid om een leuke kreet voor je geliefde in te sturen. De leukste inzendingen staan vandaag op een billboard voor de deur van de geadresseerde. En de PTT geeft speciale kraszegels uit. Dit zijn gewone postzegels, die een krasvakje hebben. Na het weg krassen van het toplaagje ver schijnen boodschappen als 'Ik hou van je' en 'Ik mis je'. Ca deauwinkels hebben grote as sortimenten met beertjes, voor bedrukte ballonnen en speciale Valentijnskaarten. Maar dit jaar is het weer een belemmerende factor. „Met de kaarten en kraszegels loopt het niet storm. De enige plaats waar het stormt is buiten. De ballonpost is succesvoller. En we verkopen best veel Va lentijnskaarten, maar het is ze ker geen topdrukte. Het is jam mer dat we weinig losse krasze gels verkopen, want ze zijn het hele jaar geldig", vertelt een woordvoerder van het postkan toor aan het Leidse Bevrijdings plein. Zijn collega aan de Bree- straat is het hiermee eens. „Het weer is veel te slecht. Mensen gaan niet speciaal de deur uit om een Valentijnskaart te ko pen." Het lijkt alsof het slechte weer al weken van tevoren is voor zien. „Hoewel wij meestal op vrijdag in deze tijd van het jaar wel een paar bruiloften hebben, is er vreemd genoeg geen enke le voor de 14de gepland. Wel is het aantal aanvragen van men sen die in ondertrouw willen gaan op deze dag hoger dan normaal. Maar we kunnen er maximaal zeven per dag heb ben", vertelt een woordvoerder van de afdeling burgerlijke stand op het Leidse stadhuis. Anders is het bij 'Pictures', een kaarten- en geschenken winkel aan de Haarlemmer straat. „Het is hier vrij druk. Het begon bij ons al anderhalve week geleden. We verkopen de- Feestelijke dag heeft lugubere kant Valentijnsdag heeft in de Verenigde Staten ook een lugubere kant. De statistieken wijzen uit dat rond 14 februari aanwijsbaar meer zelfmoorden worden gepleegd dan in andere perioden van het jaar. Zelfs meer dan rond de kerst Het niet krijgen van een kaart, dat mensen het gevoel geeft dat niemand van ze houdt, is meestal het motief voor de wanhoopsdaad. Valentijnsdag is de feestdag van de heilige Valentinus die leef de in de derde ofvierde eeuw. Al in de vierde eeuw werd hij ver eerd op 14 februari in Rome en andere steden in Midden-Italië. Over het leven van Valentinus is weinig bekend. Hij was waar schijnlijk priester in Rome of bisschop in TernL Na zijn dood werd hij als beschermer gezien tegen de vallende ziekte. Een mogelijke verklaring hiervoor is zijn naam. Het Latijnse 'valére' betekent gezond of sterk zijn. In Angelsaksische landen, en sinds een paar jaar ook in andere landen, worden op 14 februari liefdesverklaringen verstuurd. ze dagen voornamelijk Valen- tijnsspulletjes." De PTT verwerkt rond Valen tijnsdag zo'n 7 miljoen extra poststukken. Toch heeft zij het niet drukker dan normaal. „Wij verwerken 21 miljoen stukken per dag. Die 7 miljoen extra is verspreid over een aantal dagen en verdeeld over het hele land. Het is niet zo dat de postbodes een zwaardere tas hebben in deze tijd", aldus een PTT woordvoerster. Maar dan de bloemenhandel. Voor Willem Driebergen van Bloemenhart Valentijn betekent Valentijnsdag topdrukte. „Het is vandaag echt beuken, werken, knallen. Vannacht was ik pas om half een klaar met de. voor bereidingen en vanmorgen om vier uur stond ik alweer op de veiling. Op deze dagen zet ik ie dereen in. Mijn vader en buur vrouw rijden bestellingen rond en alle hulpen werken vandaag extra. Morgen hebben we de 'nazorgdag'. Dan bellen veel mensen op om te vragen van wie ze bloemen hebben gekre gen. Dat geven we echter alleen door als de besteller gezegd heeft dat het mag." De naam van zijn winkel is vandaag na tuurlijk erg populair. „Toen ik negen jaar geleden deze naam verzon, kon niemand de link leggen met Valentijnsdag. En nu denken ze dat mijn winkel spe ciaal voor deze dag geopend is."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13