Leidsch Dagblad 'hilips: 590 miljoen verlies BMlMjiS 7 Prijs varkensvlees gaat drastisch dalen Yeinig informatie ver kindermoorden Kees Jansma voorzitter van Alpheuse Boys 'olitie pakte crossrellen Enschede verkeerd aan' Toeval en voorgevoel redding varkenshouders Leidse regio TWEE WEKENiBAT&l DE WERELD OM U HEEN. jionstra: 'We hebben niet snel genoeg gereageerd op de markt' ilips heeft vorig jaar een verlies geboekt van 590 mil- ;n gulden, vergeleken met een recordwinst in 1995 van miljard. Het bedrijfsresultaat liep terug van 4 miljard 1,8 miljard. Philips noemt dat 'uiterst teleurstellend'. »t is voor het eerst sinds 1992 dat het bedrijf in de rode fers duikt. CNV Metaal en elektro vreest voor de werk- egenheid in Nederland. Philipstopman Cor Boonstra. Philips heeft in het vierde kwar- irganisaties en een stijging taal nog eens 725 miljoen aan i de kosten vormen de oor- voorzieningen getroffen voor kvan het verlies. „We heb- herstructurering van het bedrijf, i simpelweg niet snel genoeg bovenop de 1,8 miljard gulden eageerd op de markt", aldus die al eerder opzij was gezet. DHOVEN»ANP-GPD irgdrager besluit tot terughoudendheid haag/hoofddorp anp OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Het eigen risico helpt nauwelijks in het ziekenfonds Spanningen in Bosnië brengen vredesproces in gevaar Cultuur en Kunst No Doubt: we zijn bijna ~y broers en zus Sport PSV druipt af na bekerstunt van AZ alphen aan den rijn Het vierde kwartaal was dra matisch slecht. Mede doordat extra geld opzij werd gelegd voor reorganisaties verloor het elektronicaconcern 949 miljoen. In de drie laatste maanden van vorig jaar liet vooral de divisie Verlichting het afweten. Deze stabiele winstmaker verdiende in het vierde kwartaal slechts 49 miljoen gulden, vergeleken met 653 miljoen gulden in de eerst negen maanden. In 1995 be haalde deze divisie nog een re sultaat van 983 miljoen gulden. Over het hele jaar bezien heeft ook de melkkoe van het concern, de divisie Componen ten en Halfgeleiders, een forse veer moeten laten doordat lage re prijzen. Het bedrijfsresultaat van deze sector ging terug van 2,2 miljard naar 1,5 miljard gul den. Bij de omvangrijke sector Consumentenproducten steeg de omzet met zes procent, maar daalde de winst van 167 miljoen tot 10 miljoen gulden. Het zat Philips vooral tegen in Europa en Noord-Amerika, waar ook de omzetgroei te rugliep. In Azië, Latijns-Amerika en Oost-Europa was de ontwik keling van omzet en resultaat gunstig. De slechte resultaten zijn bij de CNV Metaal en elektro hard aangekomen. In een nog te pu bliceren artikel in het bonds blad wordt de vrees uitgespro ken dat de komende jaren dui zenden banen in Nederland worden geschrapt. Pagina 6: Uitgever cd-i sleept Philips voor de rechter loman leefmans Kees Jansma wordt de nieuwe voorzitter van Alphense Boys. De 49-jarige journalist, bekend als de 'baas' van Studio Sport, heeft zich bereid verklaard het roer over te nemen bij de Al phense zondag-eersteklasser. Jansma is sinds 1981 lid van de club, die twee jaar geleden nog op het hoogste amateurni veau uitkwam. Hij voetbalde mee bij de veteranen en bege leidde zijn zoon Raymond als junior en later bij het tweede lister Sorgdrager (justitie) en college van procureurs-ge- aal hebben gisteren besloten terughoudendheid bij het ief verstrekken van informa- over kindermoorden. Politie justitie walden ook vanoch- d geen aanvullende informa- verstrekken over het tweede Insdrama in Hoofddorp, irbij een 41-jarige man zijn uw en 6-jarig dochtertje ift omgebracht, gdrager is in actie geko- naar aanleiding van een if van het Landelijk Bureau chtofferhulp. Dat verzocht irmatie over kindermoorden meer te verstrekken of dat irst terughoudend te doen. :htofferhulp geeft als reden uitgebreide aandacht moge- dient als voorbeeld voor een ende kindermoord, let blijft speculeren", aldus irdvoerder J. Heerkens. aar publiciteit zorgt ervoor erover wordt gepraat en dat normaler lijkt om tot zon d te komen." Heerkens wijst p dat wetenschappelijk is igetoond dat publiciteit rond ride leidt tot meer zelfmoor- let vijfde geval van kinder- ord dit jaar leidde bij de po- Kennemerland dinsdag al een veranderde opstelling, politie verstrekt na de eerder endgemaakte feiten geen in- natie meer in de hoop zo de oed van berichtgeving op eventuele navolgers te beper ken. Er worden geen medede lingen gedaan over het motief van de moord of de wijze waar op de vrouw en het kind zijn omgebracht. Prof. J. Hermanns, hoogleraar algemene opvoedkunde aan de Universiteit van Amsterdam, vindt dat er een groep deskun digen moet komen die de reeks kindermoorden onderzoekt. Het onderzoek zou zich moeten richten op de vraag of er sprake is van imitatiegedrag en wat de rol van de media daarbij is. Ook moet er volgens Hermanns hel derheid komen over de signalen waarop hulpverleners moeten létten om nieuwe drama's te voorkomen. In tegenstelling tot het eerste familiedrama in Hoofddorp be steedde het Jeugdjournaal giste ren wel aandachf aan het twee de geval. „De vorige keer leek het nog om een incident te gaan", aldus een woordvoerder. „We konden ons bovendien niet goed genoeg voorbereiden. Nu konden we het verhaal min der plat en simpel brengen en voldoen aan onze criteria: even wichtig en helder voor kinde ren." Pagina 2: Informatiebeperking is be tutteling 'Laat het kind maar spuien, laat het zijn verhaal doen' 'Media moeten terughou dend zijn' Enschedese politie heeft de ss-rellen vorig jaar zomer teerd ingeschat. Omdat het ps te voorzichtig optrad en aat ingreep, liep de zaak uit land. Dat is de conclusie van onderzoek van criminoloog Iruinsma van de Universiteit üite naar het oproer. De re- aten van het onderzoek zijn morgen bekendgemaakt, let begon onschuldig in juni juli met bijeenkomsten van Golf GTI- en Honda-club. inten stelden zich terughou- id op om escalatie te voorko- Op een gegeven moment echter een andere groep crossen over, waarvan een ot deel eerder met justitie in raking was geweest. 'egenover die groep werkte politiestrategie van de-esca- niet. Door de zaak min of tr op zijn beloop te laten, d volgens Bruinsma de ha lt gewekt dat de politie 'niet fde'. Volgens de hoogleraar duidelijk maar beheerst op- len effectiever geweest dan gedogen. Nu moest uitein- ijk de Mobiele Eenheid wor den ingezet om een einde te maken aan de rellen. Bruinsma constateert verder dat de politie 'een aantal malen' had moeten optreden op grond van strafbare feiten en de open bare orde. Niet optreden werkt volgens de criminoloog als aan moediging en verhoogt de kans zelf aangevallen te worden, zoals op 11 augustus gebeurde. De 'te laat genomen' maatrege len als sloopauto's weghouden en los materiaal verwijderen, hielpen wel. Nagano De Olympische ijsbaan van Nagano ligt er helemaal klaar voor. Vannacht om twee uur Nederlandse tijd begint daar het wk schaatsen allround voor mannen en vrouwen. Vandaag was er dus tijd voor het proeven van sfeer, het beoordelen van de tegenstanders en het rijden van de laatste trainingsrondjes. Pagina 27: Tonny de Jong is nederlaag in Davos allang vergeten. foto reuters kimimasa mayama Na uitvoer\>erbod van Europese Unie brussel/den haag gpd/anp Het gisteren afgekondigde ver bod om 'varkens uit te voeren zal leiden tot een forse prijsda ling, voorspelt het Productschap voor Vee en Vlees. Niet alleen de prijs van biggenvlees, maar ook die van volwassen varkens vlees gaat omlaag. De Europese Commissie in Brussel vaardigde gisteravond met onmiddellijke ingang een exportverbod uit voor levende varkens uit Neder land. Minister van Aartsen van landbouw reageert teleurgesteld en spreekt van een 'paniekreac tie' uit Brussel. De verwachting was, dat de maatregelen van de afgelopen dagen om de varkenspest onder controle te krijgen, voldoende zouden zijn om de andere lid staten van de Europese Unie Zij moeten op de varkensbedrij ven blijven en gemest worden. En dat betekent meer aanbod in Nederland dan vraag, dus een gerust te stellen. Dat bleek niet het geval. Maar Van Aartsen houdt staande dat het export verbod onnodig is. Een woordvoerder van het* forse prijsdaling. Productschap Vee en Vlees Ook de prijzen spreekt van een 'donderslag bij heldere hemel'. Hij voorspelt 'ingrijpende gevolgen' voor de de 'vol wassen' varkens zullen een neerwaartse beweging verto nen, verwacht hij. Minister Van Inmiddels is ver buiten het quarantainegebied in oostelijk Brabant, op een bedrijf in Best varkenspest geconstateerd. Vol gens het ministerie van land bouw gaat het om geïsoleerd geval, dat niet betekent dat de voorzorgsmaatregelen hebben hele varkenssector. Vooral voor Aartsen hoopt het veterinair co de biggen, die met 70.000 stuks per week worden geëxporteerd. mité volgende week op andere gedachten te kunnen brengen. Het probleem dat het de structiebedrijf Cebuson in Son door het vervoerverbod onbe reikbaar dreigde te worden, werd rond het middaguur opge lost. Het bedrijf krijgt een ont heffing. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Bijzondere Valentijnsboeken Leuke voorjaarsattracties Winterpret op de Veluwe Fed Cup Nederiand-USA Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Wijnaendts Francken Het succes van denkbeelden hangt niet af van hun juist heid. elftal. Het was in Alphen aan den Rijn en omstreken geen ge heim dat Jansma via zijn con tacten in de voetbalwereld Al phense Boys hielp bij het tot standkomen van oefenwedstij- den tegen grote clubs als Bar celona, Ajax en Feyenoord. Jansma volgt Jan de Rijk op, die in november afscheid nam na 27 jaar bestuurslid te zijn ge weest. Oud-trainer Paul Bahl- mann gaat als coördinator tech nische zaken optreden en voor malig eerste elftalspeler Frank Bakker wordt leider van het keurkorps. 1750 ovgo 40% 10% 40% 20% 30% 10% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie i t/m 11 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Ombudsman 21 Randstad21 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport25,27 Strips 12 Uitgaan Kortingsbon voor concert in de Stadsgehoorzaal van Louis van Dijk en het Bra bants Kamerorkest die een brug willen slaan tussen jazz en klassiek. CAO-akkoord bij Hoogovens IJMUIDEN ERIC J AN WETERINGS Hoogovens en de vakbonden FNV. CNV, Unie en VHP heb ben vanmorgen na in totaal 126 uur onderhandelen een CAO- akkoord bereikt. De overeen komst met een looptijd van twee jaar biedt volgens de bon den voldoende garantie dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Wel is duidelijk dat de werk gelegenheid bij het staalbedrijf de komende jaren verder zal dalen, zonder dat exacte aantal len worden genoemd. Belangrij ke punten zijn verder een loonsverhoging van 2,75 pro cent per jaar en de afspraak in de kantoordienst (stapsgewijze) 36 uur te gaan werken. FNV en CNV leggen het akkoord van daag met een positief advies voor an hun achterban. Unie en VHP presenteren het neutraal aan hun leden. Het grootste obstakel tijdens de elf ronden lange onderhan delingen bleek een zogenoemd 'sociaal statuut', waarin Hoog ovens en bonden afspraken ma ken hoe de werkgelegenheid de komende jaren met ongeveer tweeduizend arbeidsplaatsen kan dalen. Dat kan door uitbe steding van werk, het elders plaatsen van werknemers (externe detachering) en ver vroegde pensionering. Over de ze instrumenten zijn nu gede tailleerde afspraken gemaakt. leiden wim koevoet Doorlopend rediet aflossen iet hypotheek? .Adviesgroep Ifllfmeer uil uw hypotheek JK de gratis HypotlieekScan 08 OO -1800(n"iis) Baalbergen Katwijk ruimt op! Naast df v' kortingen tot wel 50°/- \|Vf ^5 onze gehel» - 4. llVue nu voor le 'an& wanI °P 1 met Op! 1-13. LEIDERDOR D I E M E N Hij had al zo'n voorgevoel. De Hazerswoudse var kenshandelaar J. Smits liet daarom begin deze week alle tweehonderd varkens van zijn bedrijf wegbrengen naar een exportplaats Daarmee blijkt hij achteraf gezien het exportverbod voor g door Nederlandse varkens drie dagen te snel af te zijn mooiste meubelen geweest- Dat verbod is gisteravond afgekondigd door de Europese Commissie. Maar zijn vreugde is beperkt. Na het vertrek van de varkens heeft hij de schuur helemaal leeg gehaald en gereinigd. Als de schuur geruime tijd leeg blijft, lijdt hij alsnog financiële schade. En de kans op 'leegstand' is reëel nu het gebied in Ne derland waar varkensvervoer is verboden, steeds groter wordt. Smits zegt dat hij begrip kan opbrengen voor het exportverbod mits de duur ervan tot een week blijft beperkt. „Ik kan me voorstellen dat de auto riteiten alles in kaart willen brengen. Maar als het exportverbod een politieke kwestie wordt, dan verdwijnt fn'n begrip." Zijn Alphense' collega C. Wijsman, die ook de spreekbuis is van de Land- en Tuinbouworgani satie LTÜ, noemt het exportverbod 'een enorme teleurstelling'. „We hebben de situatie toch goed onder controle. Van een doorbraak van de var kenspest naar andere delen van het land is nog geen sprake." Het grote spookbeeld, zegt Wijs man, is nu 'overvolle stallen'. Louter door toeval is zijn uitgangssituatie gunstig: „Net nu Brussel export verbiedt, zit ik nog ruim in m'n ruimte" 1 Adres: - Plaats: Na de eerste twee v i Per maand 1 automatisch (f. 32,95) (I.v controle bezorging) eken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,0ï>) 1 Oaccepigiro (f. 93,05) - Handtekening: - Zonder dat 'hij zwartepieten' wil uitdelen. betaling krijg,jteen hanrtge *c™,M™„cadeau._ spreekt Wijsman zijn vermoeden uit over de oor zaak van de huidige varkenspestepidemie. „In de voorbije vorstperiode konden de transporteurs slecht schoonmaken. In veel veewagens lagen h^- le ijsbanen. Lang niet altijd is er dan heetwater- reiniging mogelijk. Het virus houdt stand in de vrieskou, een diepvriesvirus, inderdaad." FO-TELEFOON 071-402 81 51 Leidsch Dagblad de wereld om je heen. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1