Parlement erkent winst van Servische oppositie Albanese regering lijkt controle op land te verliezen Chaos dreigt in VS door acties American Airlines Buitenland Moslims uit Kroatisch deel Mostar verdreven Omstreden wetsvoorstel Slowakije haalt het niet U r, - c'"y Band tussen politie en maffia schokt Italië Israël laat 31 vrouwen vrij Veel gewonden door val van piramide fAiRQIn Egypte zijn 73 mensen, merendeels kinderen, gewond geraakt door een val van de piramide van Cheops. Van hen zijn er 22 ernstig aan toe. De valpartijen vonden plaats tijdens het feest dat het einde van de ramadan markeert. De piramides van Gizeh zijn een populair toneel voor de festiviteiten, die duizen den mensen trekken. Het beklimmen van de piramide is offi cieel verboden, maar in drukke periodes staat de politie machte loos. De piramide is 137 meter hoog. ETA vermoordt Baskische zakenman madrid» In de Baskische plaats Tolosa is gisteren een zakenman tijdens een carnavalsoptreden doodgeschoten. Het is de derde aanslag in twee dagen waarvoor de Baskische afscheidingsbewe ging ETA verantwoordelijk wordt gehouden. Francisco Arratribel werd beschoten terwijl hij een orkestje dirigeerde. Hij heeft in 1988 onderhandeld om enkele door de ETA ontvoerde collega- zakenlui vrij te krijgen. Hij werd er door de separatisten van be schuldigd losgeld in eigen zak te hebben gestoken. Rebellen en regering Peru praten door lima De Peruaanse regering en de linkse rebellenbeweging Tu pac Amaru gaan onderhandelen. De partijen hebben daartoe besloten tijdens hun eerste officiële contact na bijna zeven we ken. Een datum is nog niet vastgesteld, zei de woordvoerder van de bemiddelaars, aartsbisschop Cipriani, vanmorgen. Kort voor het contact las hij een mis voor de 72 gijzelaars, die al 56 dagen worden vastgehouden in de residentie van de Japanse ambassa deur. De rebellen eisen de vrijlating van ruim vierhonderd ge vangen kameraden, maar Lima weigert op die eis in te gaap. Indianen eisen het Vrijheidsbeeld op albany Een Amerikaanse indianenstam eist het Vrijheidsbeeld in New York op. Ook het eiland waarop het beeld staat is ons ei gendom, beweren de Western Mohegan. De indianen claimen daarnaast een ander beroemd eiland in de baai van de metro pool: Ellis Island, met de tot museum ingerichte historische ge bouwen van de immigratiedienst. New York is in een juridisch gevecht gewikkeld met de buurstaat New Jersey, dat eveneens aanspraak op Ellis Island maakt. De zaak ligt bij het Hoogge rechtshof, maar de indianen vinden dat het hof helemaal geen bevoegdheid in de kwestie heeft. Twintig miljoen bellers voor retourtje ionden De kantoren van British Airways zijn gisteravond over stelpt met telefoontjes van belangstellenden voor het spotgoed kope vliegticket naar New York. Volgens de maatschappij belden twintig miljoen personen op in de hoop een van de dertig-gul- denkaartjes te bemachtigen. British Airways maakte 190 perso- gelukkig met een vlucht in de supersonische Concorde van Londen naar New York. Normaal kost een retour ruim 16.000 gulden. Met de ludieke actie viert de maatschappij de tiende haar privatisering. Crisis in Ecuador lijkt bezworen quito Aan de politieke crisis in Ecuador lijkt een einde te zijn gekomen. In een buitengewone zitting koos het parlement van morgen zijn voorzitter Alarcon tot nieuw tijdelijk staatshoofd, nadat interim-president Arteaga had besloten zich terug te trek ken. Het was de twee keer binnen enkele dagen dat het Congres instemde met Alarcon, maar de eerste verkiezing stuitte op fel verzet van Arteaga. Zij claimde de macht nadat het parlement president Bucaram naar huis had gestuurd. Alarcon mag het ot 10 augustus 1998 regeren. Hij moet dan de macht over- t aan een nieuw gekozen staatshoofd. Amerikaanse hond ontloopt executie Portsmouth Na zes maanden in een dodencel, een vloedgolf publiciteit en vele juridische stappen heeft de zwarte labra dor Prince uit het Amerikaanse Portsmouth gisteren gratie ge kregen. De hond was door een jury ter dood veroordeeld omdat hij een haan had doodgebeten en daarna nog tweemaal onaan- gelijnd op pad was geweest. Er is één voorwaarde: Prince mag i Portsmouth blijven wonen. Zijn eigenaren hebben ermee ingestemd een nieuw tehuis te zoeken buiten de stad. In ruil daarvoor laat het openbaar ministerie de aanklacht vallen. Nieuw tv-programma door Dutroux brussel België krijgt onder de naam 'Oproep 2020' een eigen versie van het tv-programma 'Opsporing Verzocht'. Dat is een direct gevolg van de zaak-Dutroux. Minister De Clerck van justi tie zei gisteren dat het programma er vooral is gekomen dankzij de ouders van verdwenen en vermoorde kinderen, die het land hebben gemobiliseerd. „Het programma wil geen sensatie zoe- ïaar de waarheid. Kijkcijfers zijn van ondergeschikt be- aldus De Clerck. Bij de zaak-Dutroux liepen verschillende politiediensten elkaar nogal eens voor de voeten. Voor het pro gramma zullen rijkswacht, gemeentepolitie en gerechtelijke po- samenwerken. Peuter verkracht door schoolgenootje mqntpellierIn het Zuid-Franse Montpellier is maandag een driejarig meisje op een kleuterschool door een zesjarig schoolge nootje verkracht. Dat hebben de ouders en de politie opgemaakt uit wat het kind vertelde. Ze is door een nog onbekend voorwerp ernstig aan haar geslachtsorgaan verwond. Daarnaast is ze sterk getraumatiseerd. De verkrachting heeft kennelijk plaatsgehad tijdens de pauze. Niemand op de school merkte op dat het on dergoed van de kleine onder het bloed zat. De moeder ontdekte de verwondingen toen ze het kind kwam ophalen. 'Jeltsin niet snel terug in Kremlin' moskou Het herstel van Boris Jeltsin verloopt 'vrij langzaam' en daarom zal de Russische president zijn werk in het Kremlin voorlopig niet volledig hervatten. Dat zei Jeltsins woordvoerder gisteren. Zijn uitlatingen staan in schril contrast met eerdere rooskleurige uitspraken over de toestand van de president, die vorige maand een longonsteking opliep terwijl hij nog herstel lende was van een bypass-operatie. De woordvoerder zei dat de president te snel na de operatie aan het werk was gegaan. MOSTAR AP b'n honderd moslims zijn gis- eren verdreven uit het Kroati- che deel van de Bosnische stad lostar. VN-woordvoerder Liam IcDowall sprak van 'zeer goed Organiseerde acties' tegen de loslims, waar de Kroatische flitie direct bij betrokken is. De verdrijving volgde nadat roaten en moslims maandag waren geraakt en de roaten het vuur openden. En- f'e tientallen moslimfamilies het Kroatische deel van 'ostar trokken weg naar het °stelijke deel, waar overwe- fnd moslims wonen. Sommige lilies zouden uit hun huizen in gezet, andere vluchtten uit "gst. de ongeregeldheden die maandag uitbraken toen een groep moslims een kerkhof in het Kroatische stadsdeel wilden bezoeken, werd een moslim doodgeschoten. Moslim-burge meester Orucevic eiste een diepgaand onderzoek van de vredesmacht SFOR of de VN. Orucevic, die zelf gewond raak te, waarschuwde dat het Day- ton-vredesakkoord anders op de tocht zal komen te staan. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Kinkel heeft de aanval op moslims 'een klap in het gelaat' genoemd van dege nen die zich inspannen om vre de in Bosnië te bewerkstelligen. 'Misleide fanatici' mogen niet in staat worden gesteld de vreed zame samènleving van mos lims, Serviërs en Kroaten in ge vaar te brengen, aldus Kinkel. De Servische oppositie heeft gisteren een belangrijke overwinning geboekt in de Strijd tegen president Milose vic en diens regerende linkse blok. Het Servische parle ment erkende gisteravond via een speciale wet dat de lo kale verkiezingen van 17 november in Belgrado en der tien ander steden gewonnen zijn door de oppositie. boedapest hans gertsen correspondent Het nieuws werd door de oppo sitie niet bepaald met gejuich ontvangen. Oppositieleider Draskovic toonde zich bijzon der sceptisch. „We voorzichtig blijven. We eerst zien hoe de wet wordt toe gepast", zo zei de leider van de Servische Vernieuwings Bewe ging (SPO) in een eerste reactie. De oppositie kondigde vorige week nog aan dat de al maan den durende dagelijkse demon staties tegen Milosevic en de verkiezingsfraude zouden op houden als het parlement de i. Nu is echter besloten door te gaan totdat de gemeenteraadsleden daadwer kelijk zijn geïnstalleerd. De strijd tegen Milosevic gaat ook met andere middelen door, als het aan Draskovic en zijn collega's Djindjic en Pesic ligt. De coalitie Zajedno ('Samen') wil Milosevic en zijn linkse blok definitief verslaan tijdens de presidents- en parlementsver kiezingen, die komend najaar worden gehouden. Het 250 leden tellende parle ment nam de speciale wet met 128 stemmen voor en nul stem men tegen aan. Twee parle mentariërs onthielden zich van stemming. De zitting werd ge boycot door de oppositie. De ul tra-nationalistische Radicale Partij nam niet aan de stem ming deel. Voordat het parlement de overwinning van de oppositie via de speciale wet erkende, kreeg de oppositie er tijdens een debat ongenadig van langs. Premier Marjanovic, die de wet op verzoek van Milosevic in diende, beschuldigde de oppo sitie ervan demonstraties te or ganiseren 'met het doel de rege ring met geweld over te nemen'. Andere vooraanstande partijge noten van Milosevic beschul digden de oppositie ervan 'bui tenlandse belangen' te dienen. boedapest hans gertsen correspondent De regering van premier Meciar heeft gisteren een gevoelige ne derlaag geleden in het Slowaak se parlement. Tot veler verras sing slaagde ze er niet in een meerderheid te vinden voor de omstreden 'wet ter bescher ming van de republiek'. Er dreigt nu een kabinetscrisis, omdat zes parlementsleden van Meciars coalitie zich van stem ming onthielden. De wet stelde strenge staffen op 'activiteiten die de territoria le integriteit van het land on dermijnen'. De wet, een stok paardje van de ultra-nationalis tische Nationale Partij, was vooral bedoeld als een wapen tegen de naar autonomie stre vende Hongaarse minderheid. De tekst was volgens critici ech ter zó vaag dat de regering die tegen al haar politieke vijanden had kunnen gebruiken. De wet werd vorig jaar al door het parlement aangenomen, maar een veto van president Kovac dwong de regering het voorstel opnieuw in te dienen. Volgens de grondwet kan het parlement een wet dan alsnog aannemen, mits zeker 75 van de 150 parlementariërs vóór stem men. De regering wist gisteren echter slechts 69 stemmen te vergaren. Leider Slota van de Nationale Partij was woedend over het 'verraad' en zei dat Slowakije 'nu uit kan zien naar vervroegde verkiezingen'. Ook binnen de Beweging voor een Democra tisch Slowakije (HZDS), de par tij van premier Meciar, werd re kening gehouden met de val van het kabinet. „V" V" 1 v '■j De begrafenis van Artur Rustemi, die maandag omkwam bij rellen, bracht gisteren in Vlore meer dan 40.000 woedende rouwers op de been, onder wie deze oudere n Ongehinderd trok de menigte naar de haven. Later op de dag staken demonstranten het lokale kantoor van de regerende Democratische Partij in brand. boedapest hans gertsen correspondent De Albanese regering lijkt niet meer te weten hoe de groeiende oprust in het land moet worden bestre'den. Maan dag, na de bloedige rellen in de haven stad Vlore waarbij twee mensen om het leven kwamen, pleitte premier Meksi voor de inzet van het leger en 'een gedeeltelijke noodtoestand'. Het parlement voerde een beslissing over dat voorstel gister avond echter van de agenda af. De situatie in Vlore en andere steden in het land is al weken gespannen van wege het faillissement van een aantal zogenaamde 'piramide-schema's'. Dat zijn dubieuze beleggingsfondsen die hun deelnemers gouden bergen belo ven. Honderdduizenden Albanezen vrezen hun spaarcenten kwijt te zijn. Volgens de Italiaanse maffiabestrijder Piero Luigi Vigna is de Napolitaanse maffia mogelijk betrokken bij de pira mides. De woede en frustratie over het be drog richt zich steeds meer tegen pre sident Berisha en diens regerende De mocratische Partij (DP). Zij hebben volgens veel Albanezen direct of indi rect geprofiteerd van de piramide schema's en vier jaar lang nagelaten de schimmige beleggingsfondsen te con troleren. Maandag kwam het in Vlore tot de ernstigste ongeregeldheden tot nu toe. Bij gevechten tussen demonstranten en de politie vielen twee doden en meer dan 100 gewonden. De 30-jarige winkelier Artur Rustemi werd door de politie doodgeschoten, een 51-jarige demonstrant overleed na een hartaan val. De Albanese regering probeert de schuld voor de onlusten te leggen bij de linkse oppositie, die de vroegere communisten weer aan de macht zou willen helpen. Tientallen oppositielei ders zijn de afgelopen dagen opgepakt of mishandeld. De mensenrechtensitu atie in het land is volgens het Albanese Helsinki Comité 'zeer zorgwekkend'. washington hans de bruijn correspondent Een staking van de ruim 9.000 piloten van American Airlines, 's werelds op één na grootste luchtvaartmaatschappij, dreigt komend weekeinde voor een complete chaos in het Ameri kaanse luchtverkeer te gaan zorgen. Vele honderdduizenden luchtreizigers kunnen gedu peerd worden omdat zij wel- Tadzjikistan willigt eisen rebellen in dusjanbe ap De Tadzjiekse regering heeft vandaag een groep guerrilla strijders uit Afghanistan naar Tadzjikistan overgevlogen in de hoop daarmee de vrijlating te bewerkstelligen van buitenland se gijzelaars. De terugkeer was geëist door rebellenleider Sadi- rov, die veertien mensen, onder wie acht VN-medewerkers, in gijzeling houdt. Deze had ge dreigd hen te vermoorden als de regering niet voor vanavond aan zijn eis tegemoet kwam. De teruggekeerde groep wordt ge leid door Sadirovs broer Rizvon. De Afghaans-Tadzjiekse grens wordt bewaakt door Russische militairen en de groep moest per helikopter worden opge haald omdat de grenswacht weigerde de rebellen door te la ten. De Tadzjiekse regering wil de rebellen in groepjes l lentegen deg" licht niet kunnen vertrekken of onderweg zullen 'stranden'. Reisbureaus raden hun klan ten al aan geen reserveringen bij American te maken en naar ander transport uit te zien, en dat in één van de drukste reis- weekeinden van het jaar. Vrij dag is het Valentijnsdag en maandag de nationale feestdag Presidents Day. De concurren ten van American zeggen de verwachte golf aan overboekin gen niet te kunnen opvangen. Vorig jaar boekte American een verrassend hoge winst van een miljard dollar. De piloten van American behoren al tot de best betaalde in Amerika, met gemiddelde salarissen van ruim 120.000 dollar. Ze menen echter eindelijk recht te hebben op een deel van de hoge winst, die me de tot stand is gekomen omdat de piloten hun salariseisen de afgelopen jaren danig hebben teruggeschroefd. Gisteren werd opnieuw langdurig onderhan deld tussen de pilotenvakbond en de directie. De maatschappij houdt vast aan een loonsverho ging van vijf procent over vier jaar. De piloten kondigden daarop aan vrijdagavond na middernacht in staking te zul len gaan. Elke actiedag zal Ame rican 30 miljoen dollar kosten. American heeft vrijwel een monopolie in het luchtverkeer naar het Caribisch gebied, neemt van alle vluchten vanuit de VS naar Midden- en Zuid- Amerika meer dan 80 procent voor zijn rekening en is de grootste maatschappij op de transatlantische route tussen de VS en West-Europa. De staking zal dan ook goed merkbaar zijn voor concurrenten als de KLM. correspondent Het is in Italië altijd gemeengoed geweest dat een maffia-baas ook vanuit de gevan genis blijft regeren over zijn clan. Hóe, dat wist niemand. Maar gisteren is daar deels een verklaring voor gevonden. In Palermo werd een man gearresteerd die zestien jaar lang leiding heeft gegeven aan de ci piers van de twee belangrijkste 'maffia-ge vangenissen' van Sicilië. Francesco Federico, 55 jaar, was tot voor kort werkzaam in de beruchte Ucciardo- ne-gevangenis van Palermo. Hij stond echter, zo heeft een zevental spijtoptanten onthuld, sinds begin jaren zeventig op de loonlijst van de Cosa Nostra en met name op die van de Corleonese-clan van 'baas der bazen' Toto Riina. Dat de 'Ucciardone' in bepaalde periodes de allure van een Grand Hotel had, was mede te danken aan Federico, die de maf fia-bazen behalve informatie en wapens ook kaviaar en champagne toespeelde. Volgens de spijtoptanten presteerde de man het zelfs om vergaderingen in zijn kantoor te organiseren tussen vrije en ge vangen maffiosi. De ene keer dat Federcio een ontsnapping verijdelde, zo blijkt nu, gebeurde dat in opdracht van de maffia. De hoofdcipier werd goed voor zijn dien sten betaald. De magistraten lieten giste ren beslag leggen op onroerend goed en banktegoeden ter waarde van enkele mil joenen guldens. Ook bleek de man vijf be drijven te bezitten. Eén voorzag de Sicili- aanse gevangenissen van maaltijden, een dienst die uiteraard de functie had het netwerk van Federico te smeren. De arrestatie heeft indruk gemaakt in Ita lië, dat de afgelopen dagen meermaals is opgeschrikt door bizarre gevallen van met de maffia heulende overheidsdienaren. Het opvallendst was de arrestatie van de voormalige politiecommissaris van Na pels, Sossio Costanzo. Ook hij bleek nauw samen te hebben gewerkt met wat, op pa pier, zijn grootste vijand was: de Camorra. Gisteren onthulde een tot spijtoptant om gevormde politie-agent dat Costanzo wa pens die werden buitgemaakt op crimine len later afstond aan zijn tweede werkge ver. De met veel tam-tam aan de pers ge presenteerde cocaïne-vangsten bleken in scène gezet met hulp van de maffia om goede sier te maken en elke verdenking uit te sluiten. Hoofdprocureur Cordova van Napels één van Italië's meest onbuigzame en eigen zinnige maffia-bestrijders, heeft het poli tiekorps scherp bekritiseerd. Eerder deze week zei hij dat de politie geen enkele controle heeft op het Napolitaanse grond gebied. Gisteren riep Cordova in de Cor- riere della Sera in herinnering dat sinds het begin van vorig jaar al 94 politiemen sen zijn gearresteerd op beschuldiging van banden met de Camorra. Cordova hekelde de politie, maar ook de politiek, die zijn zwaar onderbemande parket maar niet wil versterken. Hij zei de Camorra te moeten bestrijden met een 'zwaard van blik' en niet veel meer te kun nen doen dan 'het verstrekken van een soort juridische eerste hulp'. tel aviv ad bloemendaal correspondent Een petitie van een rechtse ac tiegroep bij het Hooggerechts hof heeft niet kunnen voorko men dat Israël gisteren 31 Pa lestijnse vrouwelijke gevange nen in vrijheid heeft gesteld. Het Hof bepaalde gisteravond laat dat ook de zeven vrouwen die zijn veroordeeld na de on dertekening van de Oslo-ak koorden vrij mogen komen. De groep 'Slachtoffers van Terreur' betoogde in haar peti tie dat dit ingaat tegen de over eenkomst die de vorige regering in 1995 met de Palestijnse Auto riteit heeft gesloten. Kort na de uitspraak vertrokken 24 ex-ge vangenen naar Ramallah, waar familieleden, vrienden en presi dent Arafat het grootste deel van de dag hadden gewacht. Zeven anderen waren al eer der op de dag vrijgelaten. Onder hen was Lamia Marouf, die deel uitmaakte van een groep Pales- tijnen die een Israëlische sol daat heeft ontvoerd en ver moord. Ze werd direct overge bracht naar het vliegveld van Tel Aviv, vanwaar ze naar Brazi lië vertrok. Ze heeft een Brazi liaans paspoort. Haar man, die ook tot de ontvoerders behoor de, zit nog vast. Premier Netanyahu zei giste ren dat Israël met de vrijlating voldoet aan een van zijn ver plichtingen volgens de Oslo-ak koorden. „We verwachten dat nu ook de Palestijnen hun ver plichtingen nakomen en om te beginnen hun politieke activi teiten in Jeruzalem zullen stop pen. Hun kantoren daar moe ten dicht, punt uit."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9