Nederlandse economen vrezen komst van EMU Haags Westeinde Ziekenhuis zet voeding in als medicijn Binnenland t kattevoer per ais weer in winkel tten infiltreerden in terdamse drugsbende FNV: Voorrang voor werkende patiënten Steun voor Van Aartsen in aanpak varkenspest Twee Nederlandse soldaten omgekomen Voetbalbond blij met 44 miljoen van Sport7 SDAG 12 FEBRUAR11997 153 3 ANP Alsemeen Nederlands Persbure. GPD Geassocieerde Pers Diei itallen valse snippen in omloop Ir. In Noord-Holland zijn bij verschillende politiebu- Jangiften binnengekomen van betaling met valse biljetten gulden. Het gaat om tientallen biljetten, die vol- e politie moeilijk van echt zijn te onderscheiden. De poli- noedt dat de valsemunters gebruik hebben gemaakt van ogwaardige kleurenkopieermachine. De namaak is van onderscheiden doordat er geen gebruik is gemaakt van ük. Bij de echte biljetten is de inkt 'voelbaar', terwijl de Ippen glad zijn. ïf met flexibele snelwegverlichting AG» Rijkswaterstaat gaat volgende week op de A12 tussen en Nieuwerbrug een nieuwe snelwegverlichting uitpro- ïHet gaat om een installatie die haar eigen sterkte regelt, al de verkeersdrukte en weersomstandigheden van het ■nt. De ingebruikname van de installatie is het sluitstuk op jject Dynamische openbare verlichting (DYNO). Rijkswa gaat nu onderzoeken hoe de weggebruikers erop reage- ■jderland is volgens Verkeer en Waterstaat het eerste land waar flexibele openbare verlichting wordt uitgetest. lie brandstichting in eigen huis ;and» De politie van Hoogezand heeft een 31-jarige man jouden op verdenking van betrokkenheid bij een brand 130-jarige vrouw het leven kostte. De man meldde zich n op verzoek van de politie op het bureau en is meteen iten. De verdachte wordt vrijdag voorgeleid aan de officier De brand woedde op 12 december in de woning van ;in aan de Hoofdstraat in Hoogezand. De man redde zelf kinderen van 2 en 5 uit het brandende huis. De echtge- echter geen kans om aan de vlammen te ontsnappen, •offelijk overschot werd een uur na de brand aangetroffen *en ingestort plafond in het kantoorgedeelte van het rersiteit stopt met chipkaart gen» De Rijksuniversiteit Groningen stopt met de nogex- »ntele chipkaart voor studenten. Volgens dr. E. Bleumink, ter van het college van bestuur, functioneert de kaart niet iovendien is de aparte chipkaart voor studenten volgens ptendeels achterhaald door de opkomst van de chipknip ibanken. De Stichting,Studenten Chipkaart in Rotterdam, van zo'n kaart bij zeven universiteiten voorbe- pageert teleurgesteld op het besluit van de RUG. Ook de Beheer Groep heeft met teleurstelling kennis geno- ui het besluit. ze zeehonden tanken bij In de zeehondenopvangcentra in Pieterburen worden momenteel twintig jonge grijze zeehonden »d. De beesten zijn afkomsdg van de eilanden en Holland sen. Volgens deskundigen komen ze voornamelijk uit de plonies grijze zeehonden aan de Engelse kust, maar niet pten wordt dat er ook een enkeling afkomstig is uit de Ne- Ise groep van de zandplaat de Richel, even ten zuiden eland. Hoewel ze, volgens woordvoerster Lies Vedder van pondencrèche Pieterburen 'uitgemergeld' aankwamen en wondjes en huidinfecties hadden, kunnen ze vermoede- snel worden opgelapt. In het voorjaar zullen ze in de -an de Richel worden teruggezet in zee. 'en verliest been ondér trein )uen« Een twaalfjarige jongen uit Wadenoijen is gisteren lierbeen kwijtgeraakt nadat hij onder de trein van Tiel aider mals en terecht was gekomen. Het treinverkeer op eet heeft door het ongeval anderhalf uur stilgelegen. De fietste van zijn school in Tiel naar huis. Om sneller thuis gebruikte hij een voor publiek verboden grindpad langs arbaan en wilde daarna schuin de sporen oversteken. De jiist van de aanstormende trein gaf nog een fluitsignaal, jongen merkte dat niet op. De trein reed een onderbeen de knie eraf. De jongen is zwaargewond overgebracht in ziekenhuis in Nijmegen. >e justitie heeft begin Nederland een Engelse ;ent laten infiltreren in [sorganisatie zonder dat lerlandse autoriteiten op de hoogte waren, jrale Toetsingscommis- hierdoor niet kunnen of de door de infor- opsporingstech- de Nederlandse wet zijn. gisteren voor de in Rotterdam tijdens tegen drie Neder- Zij staan te-' 3 verdenking van de van 6100 kilo wiet en leyeelheden grondstof- de aanmaak van XTC jamine. Tegen hen wer- [angsisstraffen tot zes >t. officier van justitie wist niet, zo vertel- rechtbank, dat een En- in Nederland was geïnfiltreerd, blijken niet ge- zijn met de Britse ope- het gebruik van appa- gesprekken op te ne- d ze op de hoogte wil- ij Felix kattenvoer die Supermarkten vorig uit de markt heeft ge- s door een interne fout in de schappen geko- gaat om 240 pakken - brokken Felix Vis- fix in een blauwe ver- ran 1 kilo. Vorig jaar i produkt voor verlam- chijnselenbij katten. De Boer is de partij listributiecentrum in chtergebleven, terwijl nietigd had moeten De bewuste pakken 'Strenge eisen EMU leiden tot hoge werkloosheid en armoede' Een groep Nederlandse economen heeft zich uitgespro ken tegen de Economische en Monetaire Unie, de EMU. De afgelopen weken hebben diverse wetenschappers een verklaring ondertekend waarmee ze het debat over de muntunie nieuw leven willlen inblazen. amsterdam anp De actie is een initiatief van Amsterdamse economen en het cultureel-politieke centrum De Balie. Onder de ondertekenaars zijn de professoren Kleinknecht, Klamer, De Beus, Goudzwaard, Siegers, Degenkamp en Wilke. De economen stellen dat ze de voorbereiding van de EMU 'met toenemende verontrus ting' volgen. „Een wetenschap pelijk verantwoorde onderbou wing van de EMU-eisen ont breekt. Er wordt beweerd dat de unie in economisch opzicht noodzakelijk is en dat daarover onder economen consensus be staat. Dat is niet het geval", al dus de wetenschappers. Zij waarschuwen onder meer voor de sociale gevolgen van de invoering van een Europese munt. De strenge eisen die de EMU stelt aan het begrotingste kort, de inflatie en de staats schuld zullen leiden tot hoge werkloosheid, meer armoede en de ontmanteling van de over heidssector, zo vrezen de eco nomen. Hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit van Amster dam A. Kleinknecht zei vanmor gen in een toelichting dat de in voering van de EMU naar zijn mening te vroeg komt en tot spanningen zal leiden. „Er zou eerst een politieke unie moeten komen, pas daarna een muntu nie. Een muntunie kan alleen goed functioneren als deze vol doende is omkleed." Volgens Kleinknecht ont breekt het de Europese autori teiten straks aan instrumenten om de EMU te ondersteunen. Zo missen de Europese autori teiten het budget voor een krachtig monetair beleid, en zijn er onvoldoende fiscale maatregelen om ongelijkheid tegen te gaan. „De lidstaten hebben niet al lemaal dezelfde concurrentie kracht. Als landen nu kampen met een importoverschot, valt dat te compenseren door de munt van dat land te deva lueren. In de toekomst kan dat niet meer", aldus Kleinknecht. Het gevaar is volgens hem dat in de landen die wegzakken in een recessie massale werkloos heid ontstaat. In zo'n gebied zouden vijandige sentimenten kunnen gaan heersen tegen de welvarendere lidstaten. Kleinknecht meent dat de EMU in 2002 alleen succes kan hebben als hieraan een beperkt aantal landen deelneemt. Hij denkt daarbij aan Nederland, Duitsland, Oostenrijk 'en nog één of twee andere landen'. De economen staan niet al leen in hun kritiek op de EMU. De WD-leider Bolkestein zei in een gisteren in NRC Handels blad gepubliceerd interview dat Nederland in een uiterste geval in 1999 niet in de Economische en Monetaire Unie (EMU) stap pen. Dat gaat gebeuren als be langrijke landen als Duitsland en Frankrijk met de criteria voor toelating gaan sjoemelen. tol» anplen zijn. Toetsing van deze voor Nederland bijzondere opspo ringsmethode heeft niet plaats gevonden. In totaal zijn drie Britse infiltranten ingezet. Volgens de Rotterdamse CID- officier van justitie mr. R. de Groot was aanmelding van alle drie in Nederland werkende buitenlandse infiltranten niet nodig omdat al toestemming voor één infiltrant was gegeven. Kuitert zei inderdaad van een infiltrant te hebben geweten. Justitie eiste tegen een 49-ja- rige Rotterdam verdachte zes jaar cel plus een boete van 100.000 gulden. De levenspart ner van de Rotterdammer hoor de een eis aan van drie jaar ge vangenisstraf. Een Amsterdam se betrokkende bij de zaak ver dient, volgens de officier vier jaar cel. De bende deed alsof zij grondstoffen voor chemische drugs van Rusland via Neder land naar een legaal laboratori um in Kenia verscheepte. In Nederland vervaardigden de le den echter xtc en amfetamine. De drugs waren bestemd voor de Nederlandse en Engelse markt. Behalve grondstoffen voor harddrugs smokkelde de bende ook wiet. zijn verspreid in supermarkten in Albergen, Amsterdam, An- nen, Barneveld, Castricum, Houten, Lelystad, Vlagtwedde en Weterbork. Tot nu toe zijn 24 pakken teruggevonden. De ove rige 216 zijn onlangs verkocht. Vandaag verspreidt de keten briefkaarten huis-aan-huis in de directe omgeving van de negen supermarkten waarover de pak ken zijn verdeeld. Ook wijzen informatieborden bij de winkels de klant op de problemen. Con sumenten kunnen voor vragen terecht bij de klanten servicelijn van de Boer (0528-290 493). Een op de drie patiënten ondervoed den haag» anp Een op de drie patiënten op chirurgische- en interne afde lingen van ziekenhuizen lijdt aan ondervoeding. Bij steeds meer ziekenhuizen dringt het besef door dat hiertegen maat regelen genomen moeten wor den. Het Haagse Westeinde Ziekenhuis beschikt vanaf van daag over een voedingsteam dat patiënten gaat begeleiden bij de keuze van voedsel en de manier van toedienen ervan. Specialisten en verplegend personeel houden te weinig re kening met de gestoorde stof wisseling van patiënten als ge volg van ziekten. Daardoor komt bij dertig tot veertig pro cent van de patiënten onder voeding voor. Dit concludeer den onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit in Maas tricht vijfjaar geleden. De afge lopen jaren is het echter maar in geringe mate tot de zieken huizen doorgedrongen wat hieraan te doen valt. Veel ziekten hebben als ne veneffect dat ze de eetlust ver minderen. Bij aandoeningen aan het spijsverteringskanaal kan ook de inname van voedsel problemen opleveren. Het li chaam heeft daarentegen bij ziekte juist een grotere behoef te aan bouwstenen. Die haalt het lichaam weg uit de be staande voedselreserves. Omdat zieke mensen deze reserves niet of onvoldoende aanvullen, ontstaat ondervoe ding. Patiënten zijn vaak al on dervoed als ze bij een zieken huis binnengebracht worden. Tijdens de opname komt daar vaak nog bij dat een patiënt re gelmatig nuchter moet zijn voor onderzoeken. Volgens Dr. C. Ulrich, chirurg verbonden aan het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag, is het van buitengewoon belang dat een dreigende ondervoeding tijdig wordt herkend. „Een slechte voedingstoestand kan negatieve gevolgen hebben voor het genezingsproces. Wonden kunnen minder snel genezen, de weerstand kan ver minderen en de reactie op be handelingen kan minder zijn. Dat leidt tot verlenging van de opnameduur." Bij juiste, voldoende voeding geneest de patiënt sneller en is er minder kans op complicaties na een operatie. Uit gegevens van het Academisch Zieken huis in Maastricht blijkt dat pa tiënten bij voldoende voeding zeven tot tien dagen korter in het ziekenhuis hoeven te lig gen. Vele honderden miljoenen guldens kunnen hierdoor be spaard worden. Het voedingsteam dat vanaf vandaag actief is in het West einde Ziekenhuis bestaat uit een arts-assistent interne ge neeskunde, een arts-assistent chirurgie en een diëtist. Zij co- ordineren dagelijks de keuze en de manier van toedienen van kunstmatige voeding van pa tiënten. Het team stelt aan de hand van eeri formule vast wat de voedselbehoefte van de patiënt is. Hierbij wordt ondermeer re kening gehouden met het ge wicht, de lengte en de lichame- Een patiënt in het Haagse Westeinde Ziekenhuis krijgt per infuus voedsel rechtstreeks in het bloed toege diend. FOTO ANP ED OUDENAARDEN lijk stress van de patiënt. „Het komt voor dat we kunstmatige voeding moeten toedienen via het maag-darmkanaal of recht streeks in de bloedbaan", zegt H. Bos, hoofd afdeling diëtiek bij het Westeinde Ziekenhuis. Vooral chronische patiënten die langere tijd in het zieken huis liggen worden nogal eens het slachtoffer van ondervoe ding, maar ook mensen met brandwonden behoren tot de risicogroep. Volgens Bos is de situatie niet zo schrijnend dat mensen aan ondervoeding zul len sterven, zij sluit echter niet uit dat het voedselgebrek in combinatie met een andere aandoening tot sterfte kan lei den. Een aantal ziekenhuizen in Nederland beschikt inmiddels over voedingsteams. Volgens chirurg Ulrich zouden alle zie kenhuizen zo'n team moeten krijgen. Het belang ervan dringt volgens hem bij de di recties van ziekenhuizen slechts langzaam door. Een an der probleem is dat ondervoe ding moeilijk te meten is. Vol gens diëtist Bos komt de aan dacht voor voeding van een pa tiënt nogal eens op de achter grond omdat de specialisten zich met name concentreren op de medische behandeling van een patiënt. Volgens Bos moet er bij de berichten over ondervoeding in de Nederlandse ziekenhuizen niet meteen gedacht worden voedseltekorten. „Er is in de ziekenhuizen natuurlijk vol doende voedsel voorhanden. De mensen moeten gewoon beter begeleid worden." den haag anp De FNV heeft er geen moei te mee als op beperkte schaal en onder voorwaar den werknemers 's avonds of in de weekeinden worden geholpen in ziekenhuizen. Dit zei FNV-voorzitter Ste kelenburg gisteravond op een discussiebijeenkomst in Den Haag. De FNV keerde zich tot nu toe altijd fel tegen voorrang van werkenden op niet-wer kenden. De discussie over de wachtlijsten is vorig jaar los gebarsten door de priva tisering van de sociale ze kerheid. Werkgevers draaien nu zelf op voor de kosten van het ziekteverzuim. Zij proberen er van alles aan te doen om dit binnen de per ken te houden. De operaties buiten 'kan tooruren' mogen volgens Stekelenburg niet ten koste gaan van het reguliere aan tal. „Het moet gaan om ex tra operaties. Mensen die 's avonds worden geholpen, zorgen er voor dat de wacht lijsten korter worden waar door ook andere patiënten eerder aan de beurt zullen zijn. De toegankelijkheid van de zorg moet in elk ge val gewaarborgd blijven", al dus Stekelenburg. Hij vindt evenwel dat dit soort initiatieven niet op grote schaal moeten plaats vinden. Stekelenburg heeft er ook geen problemen dat de bedrijvenpoli's die in Ne derland bestaan vooralsnog niet worden gesloten. De voorzitter van Zorgver zekeraars Nederland, H. Wiegel, deelt de mening van Stekelenburg. Ook Wiegel vindt echter dat de toegan kelijkheid van de gezond heidszorg voorop moet blij ven staan. Minister Borst (Volksgezondheid) is ook te gen een tweedeling in de zorg. den haag anp De coalitiepartijen WD, D66 en PvdA zijn tevreden over de wij ze waarop minister Van Aartsen (Landbouw) tot dusver opereert in de crisis rond de varkenspest. De woordvoerders van de frac ties spreken allen van een slag vaardig optreden. De grootste oppositiepartij CDA is kritisch. De WD-fractie wil na afloop van de affaire wel met de minis ter in de Tweede Kamer een evaluatie over de Nederlandse aanpak van het probleem. WD- woordvoerder Blauw meent dat zijn partijgenoot Van Aartsen binnen de grenzen die de wet biedt, al het mogelijke heeft ge daan om de epidemie onder controle te houden. CDA-woordvoerster Van Ar- derme meent dat het in de be ginfase vooral heeft ontbroken aan duidelijkheid voor de be trokken boeren. Ze wijt dat aan het ontbreken van een concreet rampenplan. Daardoor ver streek volgens haar te veel tijd verstreek tussen de afkonding van de vervoersverboden en de feitelijk afsluiting van de wegen. PvdA-woordvoerder Huys noemt het beleid van Van Aarts en „deugdelijk". Hij vindt het verstandig dat de minister ook heeft besloten preventief bedrij ven te ruimen waar de ziekte niet is vastgesteld. Het jongste exportverbod voor levende var kens die dit jaar in het getroffen gebied zijn geweest, kan ook de goedkeuring wegdragen van Huys. Hij meent dat Nederland beter zelf dergelijke maatrege len kan nemen, dan dat Brussel dat later onverhoopt doet. Kamerlid Ter Veer (D66) kan zich vinden in de opvattingen van zijn coalitiegenoten PvdA en WD. De Verenigde Staten hebben Nederland intussen afgevoerd van hun lijst van landen die „varkenspest-vrij" zijn. De maatregel heeft alleen betrek king op vers varkensvlees.Van- daag vergadert in Brussel het Permanent Veterinair Comité van de Europese Unie. Dat zal zich moeten uitspreken over de Nederlandse maatregelen. In Bosnië in ravijn den haag anp Twee Nederlandse militairen van de SFOR-vredesmacht in Bosnië zijn gisteren om het le ven gekomen toen hun pantser voertuig in een ravijn stortte. De slachtoffers zijn een 21-jarige soldaat en een 23-jarige soldaat. Zeven andere Nederlandse mili tairen raakten gewond, van wie er een in levensgevaar verkeert. Volgens het ministerie van Defensie deed het ongeluk zich voor bij Novi Travnik. Het YPR- pantservoertuig was met een andere wagen bezig met een verkenningsrit. Ongeveer vijf tien kilometer ten oosten van Novi Travnik raakten een van de YPR's van de weg. De route was daar met ijs en modder be dekt. Het pantservoertuig begon te glijden en stortte 150 meter een ravijn in. Per helikopter en zie kenwagen zijn de gewonden naar de basis zijn vervoerd. amsterdam anp De KNVB zegt blij te zijn met de 44 miljoen gulden die zij uitein delijk overhoudt aan de nasleep van de val van Sport7. Vooral omdat de aandeelhouders van de vrijwel failliete zender de helft al binnen enkele dagen uitbetalen. Dreigende financiële nood bij een tiental profclubs is daarmee afgewend. Kort voor de uitspraak in het kort geding dat de KNVB tegen de ING-bank had aangespan nen, werd gisteren in Amster dam een schikking getroffen. Daarmee werd tegemoet geko men aan de grote wens van de betrokken partijen: geen jaren lang slepende juridische kwes ties. De bond eiste niet langer een eerste deel van de bankgarantie van 180 miljoen van ING. Bo vendien ging de claim van be windvoerder Van de Vijver van Sport7, van ruim tweehonderd miljoen bij de KNVB, van tafel. Daarnaast kwamen de aandeel houders van Sport7, waaronder de KNVB, met concrete voor stellen naar de schuldeisers (on der andere toeleveringsbedrij ven) van de zender toe. In de (korte) tijd van Sport7 waren de voetbalrechten 140 miljoen per jaar waard. Ruim een week geleden werden de rechten opnieuw verkocht - aan NOS, SBS6, HMG en FilmNet - en bleek de jaarwaarde met zo'n zestig miljoen verminderd. Bepaalde clubs kwamen daar door in grote financiële nood. Vaak waren de verwachte in komsten van Sport7 al uitgege ven voor ze binnen waren. In dat kader was 1 februari een cruciale datum. Daarop zou namelijk de derde termijn van Sport7, een uitbetaling van 35 miljoen, binnenkomen. Van daar het spoedeisende karakter van de claim van de KNVB bij ING. Mr. H. Knijff, raadsman van de KNVB, sprak van een goede oplossing. „Onder de tijdsdruk van het kort geding hebben we behoorlijke afspraken kunnen maken. Iedereen heeft water bij de wijn gedaan. Ik heb reden om aan te nemen dat door deze schikking de clubs in elk geval voor de naaste toekomst uit de financiële problemen zijn." Gaston Sporre, als voorzitter van de formatiecommissie op zoek naar een nieuw sectiebe- stuur betaald voetbal, is uiterst verheugd over de schikking. „Een grote hobbel om een nieuw college te vormen is weg genomen." De praeses van FC Zwolle wil daarom 'haast maken met de nieuwe ploeg'. Sporre sprak zijn waardering uit over het huidige demissionaire bestuur, dat de laatste weken overuren maakte om de slepende juridische kwestie op te lossen. „Het wa ren tropendagen voor hen. We kunnen nu echter niet van ze verlangen zich verder nog met grote zaken bezig te houden. Dat is niet ethisch."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3