AKZO en DSM sluiten aankopen niet i Feiten &Meningen Tijd begint te dringen voor onrustig CDA Pirelli weg. van de beurs, belegger betaalt het gelag Sigaar voor Simon Communie-angi Onderzoek wrijft werkende vrouw schuldgevoel aan Tamagotchi verovert Japanse harten WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 Oude partijkanonnen die willen dat er snel een lijsttrekker wordt aangewezen. Honderden chris telijke jongeren die per chip card hun zittende Kamerfractie goeddeels wegstemmen, onder het motto 'wie niet kiest ver liest'. Parlementariërs die zich nerveus afvragen of hen nog een termijn wordt gegund. Onze kerheid wie echt de lakens uitdeelt in de partij. Ziedaar de in grediënten voor een spannend halfjaar CDA. Krap drie jaar na de dramatische verkie zingsnederlaag en ruim een jaar voor de nieuwe verkiezingen moet de partij voor de zomer cruciale beslissingen nemen die de na bije toekomst kunnen maken of breken. Er moet een verkie zingsprogramma komen, de vernieuwing van de Tweede- Kamerfractie staat op de rol en last but not least moet er een nieuwe lijsttrekker worden aan gewezen. Naar goed Nederlands ge bruik heeft het CDA voor elk knelpunt een commissie in het leven geroepen. Een groep on der leiding van vice-partijvoor- zitter Lodders buigt zich over het verkiezingsprogramma. Nu het CDA in de oppositie zit en paars al filosofeert over Kok-2, ligt er een uitgelezen kans op heldere keuzes. Maar of die ook zullen worden gemaakt, is de vraag. Net als elke andere grote partij heeft ook het CDA een be houdende en progressieve stro ming. Duidelijke keuzes voor de één schrikken de ander af en op een richtingenstrijd zitten de geplaagde christen-democraten bepaald niet te wachten. Zijn Lodders en de haren nog wel even bezig, partijgenoot Rombouts is ook niet te benij den. Enthousiast stortte de Bos sche burgemeester zich eind vorig jaar op zijn taak een lijst op te stellen die na de volgende verkiezingen moet leiden tot een herkenbare, aansprekende Kamerfractie. Rombouts vindt die eigenschappen te weinig te rug in de huidige fractie, die prompt in woede ontstak. De burgemeester werd daarna door de CDA-top verzocht zijn werk te doen en verder vooral zijn mond te houden. Maar de wens tot vernieuwing van Rombouts en partijvoorzitter Helgers, ge- De Nederlandse beleggers in Pirelli Tyre Holding (PTH) la ten geen traan bij het vertrek van de bandenfabriek van de Amsterdamse beurs. Wel een reusachtige veer. Naar schat ting 385 miljoen gulden heb ben zij, sinds de beursgang in 1989, verloren aan het Pirelli- fiasco. „Italiaanse praktijken", zo be titelt directeur P. de Vries van de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) de gang van za ken. De waakhond van de Ne derlandse beleggingswereld is uit de startblokken geschoten om een hogere prijs te bevech ten voor de overschietende 5,5 miljoen PTH-stukken in ons land. Pirelli kwajn in 1989 naar de Amsterdamse beurs op jacht naar kapitaal voor grootse toe komstplannen. Voor 54 gulden per stuk gingen toentertijd elf miljoen aandelen over de toonbank. Het beursklimaat was zonnig en belastingvoor delen lonkten. Voormalig Phi- lips-topman Wisse Dekker was beschikbaar als vertrouwen wekkend gezicht voor de hol ding, waar verder in Neder land slechts een verkooporga nisatie bij hoorde. Voor beleggers was het geen vreugdevolle actie. Al snel deed het PTH-aandeel weinig anders dan zakken. Een aantal van de tachtig banken, die het bedrijf naar Beursplein 5 bege leidden, dumpten hun onver kochte effecten. Zware verlie zen trapten de navolgende ja ren de koers verder in elkaar. Net op het moment dat PTH het tijdperk van de rode cijfers achter zich laat - over 1996 be draagt de nettowinst 95 mil joen gulden - kunnen beleg gers daarvan niet meer profi teren. De Italiaanse moeder wil de rest van de aandeelhou ders uitkopen a 19,50 gulden per aandeel, de huidige beurs koers. Op de beurs gaan nog dage lijks Pirelli-aandelen voor 19,50 gulden over de toon bank. De warrants, die recht geven.op een PTH-aandeel te gen een prijs van 21,40 gulden - pas lucratief als de koers ho ger is - leveren bij het bod twee kwartjes per stuk op, op de beurs momenteel een gul den. Pirelli heeft bijna 95 procent van alle stukken in zijn bezit, de afgelopen weken mede driftig op de beurs gekocht. Boven deze grens zijn beleg gers, volgens de Nederlandse wet, verplicht hun stukken te verkopen bij een openbaar bod. De VEB heeft aangekon digd tegen de huidige prijs be zwaar te maken en beleggers opgeroepen niet op het bod van Pirelli in te gaan. Indien nodig, aldus Vereni gingsdirecteur De Vries, is zij van plan het bod aan te vech ten bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof Am sterdam. Morgenmiddag moet tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering blijken of Pirelli bereid is water bij de wijn te doen. De doorn in het oog van VEB- baas De Vries vormt de 'onre delijke behandeling' van be leggers door Pirelli. „Beursfondsen, waarvan de meerderheid van de aandelen in handen is van een moeder- of beheersmaatschappij, mo gen de overige aandeelhou ders niet slecht behandelen." De Vries vindt dat Amsterdam Exchanges (AEX, de gefuseer de effecten- en optiebeurs) hier paal en perk aan moet stellen. De beurs, zo laat de woordvoerder weten, ziet geen taak op dit punt. „De beleg gers t de markt, bepalen zelf welke prijs zij over hebben voor een beursgenoteerd aan deel." Het feit dat Pirelli tegen een veel te hoge prijs naar de beurs is gegaan, ligt voor de VEB te lang geleden om er een schadeclaim op te baseren. „Dat kun je moeilijk, zeven jaar na dato, aantonen." Hij signaleert wel dat vooral ABN-AMRO, verreweg de grootste in Nederlandse beursintroducties, haarlessen uit het verleden heeft geleerd. Zo namen vorig jaar, kort na de beursgang, beide grootaan deelhouders van Endemol de risico's van het Sport 7-deba- cle voor hun persoonlijke re kening. amsterdam raymond peil Unilever kiest definitief voor de consument combineerd met de irritatie on der de huidige Kamerleden over de kritiek uit de partij, zorgt voor voortdurend explosiege vaar. Rombouts heeft het echter weer relatief eenvoudig vergele ken met de last die de commis sie van vier meetorst. Dit kwartet - Heerma, Lodders, Helgers en fractievoorzitter Van Leeuwen uit de Eerste Kamer - gaat de top van de lijst samenstel len. En moet dus ant woord geven op de moeder aller vragen bij het CDA: wie wordt het? De 'bende van vier' weet zich daarbij gesteund door een warme belangstelling voor dit onderwerp. Zo warm, dat Heerma deze week in Harden- berg de partij opriep de com missie rustig zijn werk te laten doen. Een snellere procedure is niet mogelijk. En het aandrin gen op haast of het noemen van namen helpt niemand. „Een broedende kip moet je niet sto ren. We komen er echt wel uit", sprak Heerma. Of zijn oproep tot de ge wenste radiostilte leidt, staat te bezien. De bezorgde achterban weet dat de spoeling dun is. Ou de grootheden als Van den Broek, Ruding of Wijffels willen niet. Ze lopen immers een goe de kans him fraaie carrières te gen een sterk gereduceerd sala ris te moeten vervolgen als op positieleider in de Kamerbank jes. Dat een volstrekt onbekend CDA-talent uit het land tegen over Kok, Bolkestein en Van Mierlo wordt ingezet, is niet uit gesloten. Maar het ligt gezien de risico's ook niet voor de hand. Omdat Heerma zelf na alle aanmerkingen op zijn presenta tie ook niet staat te trappelen, lijkt de keuze voorlopig te gaan tussen de tweede man van de fractie, De Hoop Scheffer, en de tweede vrouw van de partij, Lodders. Waarbij de eerste maar niet uit de verf wil komen en voorlopig niet op brede steun kan rekenen, terwijl de tweede .niet wil. Dat is de stand van zaken in 's lands grootste oppositiepartij, nog niet eens zo lang geleden bewonderend om schreven als een geoliede machtsmachine. den haag wilco dekker AKZO Nobel en DSM sluiten aankoop van onderdelen van Unilevers chemische activiteiten niet uit. De twee grote Nederlandse chemiecon cerns gaan zich snel buigen over de gisteren door Unilever te koop aan geboden chemiebedrijven. Het zeep- en voedingsmidde lenconcern wil de vier bedrijven - het Amerikaansé National Starch Chemical Company (8.500 werknemers), het Neder landse Quest International (4.400 mensen) in Naarden, Unichema International (1.600 werknemers) in Gouda en het Britse Crosfield (1.300 mensen) - zowel en bloc als afzonderlijk verkopen. Analisten schatten de vraagprijs op zo'n acht miljard gulden. „Wij hebben het vooral voor zien op tussenproducten voor de farmacie. De aangeboden Unilever-bedrijven zijn hierin nauwelijks gespecialiseerd, maar toch gaan we kijken", al dus een DSM-woordvoerder. DSM is zich aan het specialise ren in de fijnchemie. Dit jaar stijgt de omzet binnen deze sec tor door twee acquisities naar 1,2 tot 1,3 miljard gulden. In 2000 moet de fijnchemie bij DSM goed zijn voor een omzet van ongeveer twee miljard gul den. AKZO volgt de verkoopplannen van Unilever met grote belang stelling. „We bespreken de mo gelijkheden en kijken of het past bij bestaande of potentiële kernactiviteiten", aldus een woordvoerster. Nu Unilever haar chemièdoch- ters in de etalage heeft gezet, zal het uiterlijk van het concern drastisch veranderen. De op brengst van de chemiedochters zullen het concern in staat stel len om bedrijven in voedings middelen, waspoeders, cosme tica bf haarverzorging aan te ko pen en op die manier haar kernactiviteiten te versterken. Bestuursvoorzitter Tabaksblat, die gisteren in zijn toelichting op de jaarcijfers uitvoerig inging op het afstoten van de chemie- tak, verwacht voor de chemie zwaar weer. „Wereldwijd is er een verregaande concentratie in de chemische industrie aan de gang. Je moet je dan de vraag stellen: zijn wij de juiste moeder voor onze chemiedochters of niet. Wij vinden dat wij in de komende jaren onze werkkracht en energie beter kunnen inzet ten voor onze kernactiviteiten, dan die te verdelen." Met de verkoop van haar chemiedoch ters kiest Unilever definitief voor de consument. De halffabrikaten van NSC, Quest, Unichema en Crosfield leverden in de praktijk te weinig dwarsverbanden op met de consumentenartikelen van de andere Unileverbedrijven. NSC is producent van kleefstoffen, harsen en speciale zetmeelpro- ducten, Quest is een van de lei dende ondernemingen in de wereld op het gebied van geur en smaakstoffen voor de voe dingsmiddelenindustrie, Uni chema heeft een leidende posi tie in de wereld op het gebied van chemische bijproducten en Crosfield produceert anorgani sche chemicaliën op basis van silicaten en aluminiumoxiden. Tabaksblat verwacht dat de ver koop van de chemiebedrijven weinig problemen zal opleve ren, omdat de dochters in de af gelopen twintig jaar uitgegroeid zijn tot 'wereldwijde spelers'. „Wij zijn trots op deze goed renderende bedrijven en zullen kieskeurig zijn bij het pen." Bij het personeel van het hoofdkantoor int en bij de vakbondeni verbaasd gereageerd stoten van Unilevers dochters. De Industri CNV en de VHP.bela nisatie voor middelb; ger personeel, maken gen om de werkgeleg de toekomst. „Het ga waar om moderne \vi de bedrijven, maardi kantoren van Quest e ma staan in Nederlar kunnen banen verdw dus VHP-bestuurderi ROTTERDAM-ARNHEMCl san andres hoofdstad, cisme met iztapa Een vrouw steekt een sigaar op bij de heilige Simon die in het Guatemelaanse dorp San Andres Iztapa, ten westen van de wordt vereerd. Dagelijks wordt de icoon van Simon door zo'n 250 mensen bezocht. De meeste dorpelingen combineren het katholi- Maya-tradities. Volgens een lokale legende zuivert het roken van sigaren het lichaam. foto »ap» scottsady Zeven jaar was ik, pastoor Ser- l/TA rarens drukte me een op een Remington ge typte brief in de handen die be sloot: „En nog een lekker stuk chocolade voor jezelf!" Aan mijn Heilige Communie bewaar ik, dat spreekt vanzelf, alleen maar goede herinneringen. Maar nu in België de etalages volhangen met communiekleer- tjes, -cadeautjes en -aanbiedin gen en mijn dochter Charlotte eveneens de zevenjarige leeftijd heeft bereikt, blijken we niet al leen in een andere tijd, maar ook in een andere wereld te le ven. „Ik wil geen Communie doen, ik geloof daar niet in. Ik ben niet eens katholiek!", rea geerde Lotje toen wij haar vroe gen of zij samen met haar klas genootjes Catechese wilde vol gen. Daar had ze een punt te pakken: Lotje is niet gedoopt. Maar dat was te regelen en een doopplechtigheid leek ons in dit .land, waar de ontkerkelijking nog niet gehéél voltooid is, nu juist zo'n leuk idee. „Je krijgt ook cadeautjes", suggereerden we uiteindelijk. Maar het kind was onvermurwbaar: „Hoefik niet", mokte ze. Pas weken later werd ons dui delijk waar het verzet van Lotje vandaan kwam- ..Ik wil niet bij de kerk horen. Dan loopt het slecht met je af", zei ze op een avond. Volgde een aarzelend verhaal over Jezus die toch erg lief was, maar aan het kruis ge spijkerd werd. En dat was nog niet alles. „Julie en Melissa wa ren óók bij de kerk", wist Lotje. Zij bleek op tv een glimp te heb ben gezien van de twee witte kistjes in de basiliek van Luik. Jezus aan het kruis, twee slacht offertjes van de bendi Dutroux in de kerk: h als een bus. Van deri je maar beter geen lió Bijna driekwart jaam Dutroux in de boeien slagen en in het Belgj genpark de zwarte lin heersten, speelt de Bt zedenzaak een belanj de gedachtewereld \i kinderen, of liever ges affaire na lange tijdei aan de oppervlaktegi Ook Milou (4) bleeb het nodige te hebben We betrapten haar ot een spel met haar po; - zo liet ze met eenht niekstemmetje weten voerd werd in een am van de deuren niet op den. 'Help ik word on ga in een kistje', hoon pop Ezra via Milou ui Terwijl in het Belgiscl ment een onderzoek sie probeert te recons waar het allemaal iss; pen bij het onderzont bende-Dutroux, trad thuis de mentale sche men die de Waalse crimineel p edofiel he zaakt. Lotje heeft een nogali ke remedie gevonden haar Communie-angi mo-klei knutselde zei een soort asbak die zé een op de bodem aaq kruisje een 'kerkhofje' Daarin strooide ze wi die ze de volgende da „Ik heb heilig poederj nu ben ik heilig en nu Communie doen", zo fantelijk. We hebben voorlopig maar bij gö paul koopman j correspondent De makers van Missing Mum? zijn op hun wen ken bediend. Zij brachten onlangs in het BBC- programma Panorama onder deze provocerende titel het nieuws dat kinderen van fulltime werken de moeders het slechter doen op school dan het kroost van gezinnen waar moeder een parttime baan heeft. Er volgde in de media een reeks reac ties en columns. Times-columniste Libby Purves liet geen spaan heel van het door een team van de universiteit van Noord-Londen gehouden on derzoek onder zeshonderd werkende ouders met schoolgaande kinderen. Het was allemaal aanvechtbaar, zo concludeerde Purves, want wat is nou een onderzoek onder zeshonderd personen in twee Londense wijken? En bovendien, een andere bevinding van het team onder leiding van professor Margaret O'Brien was dat kinderen van thuiszittende moe ders nóg slechtere schoolresultaten boekten. Die conclusie was door de onderzoekers gemakshalve naar de achtergrond gedrukt met het argument dat de betreffende moeders zelf onvoldoende in tellectuele bagage hadden om hun kinderen iets bij te kunnen brengen. De conclusies van de on derzoekers wercfen duidelijk als zeer vrouw-on vriendelijk ervaren. 'Terug naar de keuken, jullie egoïstische teven', dat was de strekking, vond Purves. Wetenschappelijke steun kwam er van dr. Ro berts, chef van een onderzoekseenheid van het Instituut voor Kindergezondheid aan de Universi teit van Londen. Zijn team had sinds de jaren zes tig al acht onderzoeken naar hetzelfde fenomeen verricht en was tot tegenovergestelde conclusies gekomen. De kwaliteit van de kinderopvang was doorslaggevend en niet, wat O'Brien poneerde, de beschikbaarheid van de moeder als de kinde ren uit school thuiskomen. Nooit is bewezen dat het slecht is voor het welzijn van kinderen of hun studieresultaten als moeder wordt vervangen door crèche of kindermeisje, zegt Roberts in het dagblad The Independent. In tegendeel. Bij zijn onderzoeken was juist vastge steld dat kinderopvang de basis legde voor een hoger IQ en betere resultaten op school. Ook op langere termijn waren de voordelen van goede kinderopvang aanwijsbaar. Individuen zonder crèche-ervaring waren op 27-jarige leeftijd vijf keer zo vaak door de politie opgepakt als de crè- chegangers. O'Brien krijgt het ook voor de kiezen van Inde pendent-commentator Polly Toynbee. O'Brien had Toynbee zelf verteld niet te weten wat voor kwaliteit opvang de onderzochte kinderen had den gehad toen ze jong waren. Ze had. alleen een beperkte grpep 14- tot 16-jarigen aan de tand ge voeld en wist zelfs niet hoeveel tijd hun vaders vroeger aan opvang en opvoeding hadden be steed. Met andere woorden een flutonderzoek. Al deze argumenten onderbouwen de voornaam ste grief tegen Panorama en het onderzoek van O'Brien: werkende vrouwen worden opgezadeld met schuldgevoelens over het welzijn van hun kinderen. En dat juist in een tijd waarin zeker de Conservatieven de aanval hebben ingezet op wer kende moeders. Armoede en gebrek aan kinderopvang zijn be dreigender voor de ontwikkeling van het kind dan afwezigheid van ma, zegt Colette Kelleher, direc trice van de stichting Kinderopvang, in de krant The Guardian. In de grote steden is voor iedere negen kinderen slechts één crècheplaats beschik baar, op het platteland is de situatie nóg ellendi ger. Slechts een enkeling komt in deze verhitte discus sie op het idee om de rol van de vader aan de or de te stellen, want zowel de voor- als tegenstand (st)ers van werkende ouders gaan er vanuit dat het de moeder is die de opvang moeti- dan wel een schuldcomplex krijgt aaif als ze dat vanwege haar baan niet kanf Adrienne Burgess van het Instituut vod Research constateert in een lang artikel meer mannen zijn gaan meedraaien in ding en huishouding. Burgess zou het! dat er meer vader-vriendelijke initiatie men, bijvoorbeeldjpuderschapsverlofi kende pa en ma zodat ze zich kunneni den op de komst van het kind. Het zou? Burgess standaard-praktijk moeten ivo' pa en ma na de geboorte een vrije peril 'instelling' op de nieuwe gezinssituatiel te vergelijken met de wittebroodsweke! huwelijk. Het wachten is nu op iemand die hetiir neemt om het aan de meest betrokken/ vragen. Een grootscheeps representatie zoek onder, pakweg, 4- tot 18-jarige kit' werkende en niet-werkende ouders ka- verloos lijkende discussie misschien ef sende wending geven. londen hans geleijnse correspondent TOM JANSSEN Na vier, vijf minuten springt het ei open en het huisdiertje is ge boren. Geef het te eten, niet te weinig, niet te veel. En ruim zijn uitwerpselen op. Op tijd wel te verstaan, anders wordt het ziek. Is dat het geval, geef het dan een injectie. Nu is het drie jaar oud, zegt zijn checklist, en weegt elf gram. Het wordt tijd dat je het wat dingen bijbrengt. Ondertussen is het diertje al een paar keer van gedaante veran derd. Zorgt de eigenaar van Ta magotchi (want zo heet-ie) goed voor zijn troetelbeestje, dan kan het wel tien dagen oud worden. Tien dagen? Drie Jaar? Hier klopt iets niet. Toch wel, het gaat namelijk om een virtueel huisdiertje op een miniscuul spelcomputertje. Het is de nieuwste aanwinst op de met computerspelletjes overspoelde Japanse markt. Eind november kwam Tamagotchi in de winkel, een vijf centimeter grote, eivor mige sleutelhanger met een schermpje. De naam is een combinatie van 'tamago'het geen 'ei' betekent, en 'watch' (horloge). De sleutelhanger heeft namelijk ook een klok- functie. Binnen een maand wa ren er 300.000 exemplaren ver kocht. Alle winkels zijn voortdu rend uitverkocht, want zo gauw bekend wordt dat er een nieuwe lading bij een bepaalde speel goedwinkel zal arriveren, staan de Tamagotchi-fans de nacht ervoor al in de rij. Tamagotchi is uitgegroeid tot een rage onder kinderen, maar vooral tieners en jonge vrou wen. Op Internet zijn er tiental len home-pages te vinden waar op tips staan over de verzorging van Tamagotchi, waardoor hij een langer leven kan leiden. Het maximum schijnt rond de tien dagen te liggen. Het verschijnsel is voer voor psychologen. Die proberen de rage te verklaren als compensa tie voor de leegte die de anonie me maatschappij heeft gecre- eerd. Het lijkt een onzinnige verklaring voor een land waar de hele marketing is gericht op trends. Het is gewoon een heb bedingetje, zoals er zovelen wa ren en zijn in deze consumptie maatschappij. Als de rage voor bij is, moet de fabrikant weer iets nieuws bedenken. Het ligt in de bedoeling Ta magotchi ook te exporteren, al dus een woordvoerdster van de fabrikant. „Maar zolang we niet aan de vraag in eigen land kun nen voldoen, heeft het geen zin om een uitspraak te doen over export." De software met Britse, Duitse en ook Nederlandse tek sten ligt al klaar. Het is een kwestie van wachten totdat de productielijnen beschikbaar ko- tokyo judith stalpers (jOÉO, Wie QMT gK STmn.J, correspondent

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2