Leidsch Dagblad J 9 19 Opnieuw irama in ioofddorp 'olitievoorlichters zwijgen om herhaling te voorkomen Geldzorgen voor veel banenpoolers Bloemenfraude op Flora-veiling anslag op hotel Ethiopië Hulshoff Nieuwe kans voor kastanje Rover: Mensen door extra treinen niet uit auto JENSDAG 12 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 [Binnenland Buitenland Kamer zet vraagtekens bij herkomst geld S advocaten Hakkelaar Albanese regering lijkt de controle te verliezen Cultuur en Kunst Betty Serveert /i 0 is terug van J Q) weggeweest iSport Ritsma en Postma: een wereld van verschil ,rlem onno havermans aalf uur na de gruwelijke ontdekking komt de politie jnemérland met een persbericht. Daarin staan de tries- feiten droog op een rijtje. Weer een familiedrama in Ifddorp! De politie heeft intussen maatregelen getrof- om te voorkomen dat een mediacircus op gang komt. kit oogpunt van privacy blijven in het persbericht de pen van de slachtoffers en de plaats van het misdrijf tenoemd. Ook de school van het 6-jarig meisje blijft ge- m, ofschoon de leiding al 's middags is ingelicht en de Iers van haar klasgenootjes per brief op de hoogte zijn |racht. De afdeling voorlichting van de politie bewaart op elke nadere vraag het stilzwijgen. Dat is in overleg met de korpsleiding en het openbaar ministerie afgesproken, zo laat een woordvoerder weten. Ook het college van B en W van Haarlemmermeer heeft besloten niets te zeggen. Het feit dat het 34-jarige vrouwelijke slachtoffer werk zaam was bij het Korps Landelijke Politie Diensten, dat een vestiging heeft op het politiebureau in Hoofddorp, heeft absoluut geen rol gespeeld bij de beslissing om me diastilte te betrachten, aldus politievoorlichter Hans Vos. ,,We melden overigens nooit het beroep van een slachtof fer, tenzij dat beroep iets met het delict te maken heeft", aldus Vos. De mediastilte is een initiatief van de politievoorlichters zelf. Zij willen hoe dan ook voorkomen dat berichtgeving zou kunnen leiden tot een volgend drama. Dit is nieuw beleid," bevestigt Ellwanger. De nieuwe hoofdcommissaris B. Visser heeft hier volgens hem mee ingestemd, net als de persofficier van justitie. ,,Daar hebben we zelf mee over legd", aldus Ellwanger. ,,We hebben de keuze gemaakt om sec de feiten naar buiten te brengen en daarnaast geen vragen te beantwoor den." Om die keuze te verklaren citeert de voorlichter het persbericht: „Gelet op het feit dat veel publiciteit in dit soort zaken leidt tot ongewenste consequenties voor na bestaanden en direct betrokkenen en mede gelet op de [n bekent moord op vrouw en dochter (6) 41-jarige Hoofddorper heeft gisteravond tegenover politie bekend dat hij zijn 34-jarige vrouw en 6-jarig htertje heeft vermoord. De politie trof hen gisteroch- 2 dood in hun woning aan Skagerrak, vlakbij de wo- g waar vorige maand drie kinderen door hun ouders omgebracht. De man meldde zich 's avonds vrijwillig ie politie in Assen. Zijn vrouw .was werkzaam bij het ps Landelijke Politie Diensten (KLPD), dat een bureau ft in Hoofddorp. 'DDORf in smit pauline van der mue politie in Hoofddorp kreeg irmorgen om kwart over ne- telefonisch de melding bin- dat er iets aan de hand zou in de bewuste woning, ■politiemensen gingen kij- werd niet opengedaan. Eigens hebben zij een raam rceerd en zijn de woning lengegaan. Daar vonden zij vee slachtoffers. Een 2-jarig litertje bleek ongedeerd in 'bedje te liggen, vader werd niet thuis aan- iffen. Een team van twintig aemensen werd ingezet om tnan op te sporen. Om- ïks kwart over elf gister- td meldde hij zich bij de de in Assen. In een korte taring heeft hij bekend ver- noordelijk te zijn voor de 1 van zijn vrouw en doch- ftnilieleden en direct be ltenen zijn gisteren door de ie ingelicht. Bovendien j de politie gisteren een ■onderzoek gedaan irjj de hoop meer inzicht te krijgen in de zaak. Hoofddorpers reageerden vanochtend verbijsterd op het feit dat ze voor de tweede keer in korte tijd met een dergelijk familiedrama werden gecon fronteerd. „Dat dat hier gebeurt, om de hoek, in onze straat, hoe kan dat?" Naaste buren van het gezin waren vanochtend erg geëmo tioneerd. Het echtpaar had niet veèl contacten in de straat. Ver schillende buren zeggen dat ze de politie niet of nauwelijks hebben kunnen helpen, omdat ze het gezin niet kenden. Ande ren hadden alleen een 'groet- contact'. „Het echtpaar maakte een gelukkige indruk", zeggen zij. Ouders die kinderen hebben op de Dik Tromschool, waar het vermoorde dochtertje op zat, zijn vanochtend ingelicht. Ze werden gezamenlijk opgevan gen en kregen de gelegenheid na te praten. Daarna kwamen ze met een brief in de hand weer naar buiten. abeba» ap len aanslag met handgrana- Dp een toeristenhotel in de [Harar in het oosten van apië zijn gisteren twee isen om het leven gekomen. nationaliteit is nog onbe- ij. Volgens de Ethiopische lisie raakten acht personen gewond: vijf Britten, een Duitser en een Frangaise. Twee Nederlandse gasten van het hotel in Harar, 525 kilome ter ten oosten van de hoofdstad Addis Abeba, bleven ongedeerd. Niemand heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist en het motief is onduide lijk. leiden Deze ongeveer 30-jarige kastanjeboom krijgt een nieuwe kans op de Leidse Joop den Uyllaan op het Waardeiland. De boom is gisteren weggetakeld van de Laan der Verenigde Naties waar hij niet tot volle wasdom kon komen vanwege een 'concurrerende' es. Bovendien stond de kastanje te dicht op een gebouw. De boom kan op zijn nieuwe plek nog zeker honderd jaar mee. FOTO HENK BOUWMAN Beslaglegging bij tien procent den haag anp/gpd Tienduizenden banenpoolers verkeren in grote geldnood. Bij ongeveer één op de tien werk nemers zijn de schulden zo to renhoog opgelopen dat de rech ter beslag heeft gelegd op het salaris. Nog eens 66 procent lukt het niet om de bankreke ning uit de rode cijfers te trek ken. Een groot deel van de bijna 22.500 banenpoolers stroomt niet door naar een 'echte' baan en moet dus jarenlang rondko men van het minimumloon. De FNV-bond AbvaKabo heeft de afgelopen weken hon derden telefoontjes gekregen van banenpoolers die zeggen niet langer te kunnen leven van hun salaris. „Diep triest", zegt woordvoerder A. Pastoors, „want meestal hebben ze een zware baan en zijn ze voor de bedrijven onmisbaar. Ze wor den daar alleen niet naar be taald." De AbvaKabo heeft in middels aangekondigd de strijd aan te binden met de banen pools en de jeugdwerkgarantie- wet. De politiek moet de bijna 50.000 mensen in deze regeling een serieus perspectief op nor male arbeidsvoorwaarden bie- utrecht gpd Den Haag nieuw leven in te bla zen en de stoptrein van Leiden via Den Haag HS naar Rotter dam te laten doorrijden naar Lombar dijen. Volgens Rotteveel is minister Jorritsma net als haar voorgan gers Maij en Smit-Kroes. Hij vindt dat ze veel praatjes heeft, maar die uiteindelijk niet in da den vertaalt. De extra spitstreinen die minis ter Jorritsma vanaf 1 juli wil la ten rijden in de Randstad zijn volstrekt onvoldoende om men sen uit de auto en in het open baar vervoer te lokken. Als dit alles is wat zij met haar bereik baarheidsbeleid in petto heeft, dan draait dat uit op een totale mislukking. Met die woorden reageerde gisteren een zeer teleurgestelde woordvoerder C. Rotteveel van de Reizigersvereniging Rover op het voornemen van Jorritsma om tot de eeuwwisseling 36 mil joen gulden uit te trekken voor extra spitstreinen. Het geld moet worden gebruikt om per uur twee extra treinen te laten rijden tussen Amsterdam CS en Schiphol, de reis per sneltrein van Amsterdam'CS naar Den Haag met 7 minuten te bekor ten, twee extra stoptreinen te la ten rijden van Leiden, via Den Haag HS naar Rotterdam, de treindienst tussen Hoorn en Leiden: Nieuwe Rijn. Koper spekt eigen portemonnee met foutief gewicht runsburg paul van der koou Bij de Rijnsburgse Flora-veiling heeft een bloemenkoper een groot aantal kwekers voor vele duizenden guldens opgelicht door ervoor te zorgen dat hun bloemen voor te lage prijzen werden geveild, waardoor de koper ze voordeliger in zijn be zit kon krijgen. Zijn truc werkte als volgt: in alle vroegte bekeek hij de aan gevoerde bloemen nog voordat de keurmeester ze richting ad ministratie en klok liet gaan. Zodra de koper geïnteresseerd was in een partij, veranderde hij op de bijbehorende aan- voerbrief het gewicht of de lengte van de bloemen. Het la gere gewicht of de kortere lengte, drong vervolgens overal door. In de papieren van de veiling en dus ook op de klok. In dure tijden kon de prijs per steel kon soms zó een dubbel tje duikelen. Pure winst voor de koper, die de bloemen na tuurlijk gretig kocht voor de aantrekkelijke prijs. Volgens ingewijden werd hij niet direct ontmaskerd doordat keurmeesters er vooral op let ten dat kwekers gewicht en lengte niet overdrijven. Feit is ook dat er in de donkere win termaanden extra verschillen in gewicht zijn. Door goede belichting, schone ruiten en een goed klimaat in de kas, kunnen kwekers 'scoien'. Ook toen de prijzen tegenvielen. Omdat de koper steeds bij de ze transacties betrokken was, besloot de veiling deze koper te volgen in de zogeheten 'neerzethal', waar de aange voerde bloemen wachten op keuring, klok én koper. Want kopers hebben alle recht om de bloemen alvast een beetje te bekijken voordat die voor de klok verschijnen. Dat de be wuste koper misbruik heeft ge maakt van dat vertrouwen, is hard aangekomen bij kwekers. Uit hun kringen klinkt dan ook de roep om harde sancties. „Iedereen moet weten dat dit niet door de beugel kan. Want als je dit tolereert, heb je vol gende week zó drie zaken", meldt een kringvoorzitter. „Het zou ook een slechte zaak zijn wanneer kwekers kopers niet meer kunnen vertrou wen." De zaak brengt toch al veel emoties boven bij kwe kers, die vooral vaak verzuch ten dat de koper 'van onze centen in een dikke vette Mer cedes rijdt'. Volgens woordvoerder P. Kralt heeft de koper die schade terugbetaald die door de vei ling kon worden aangetoond. Bijvoorbeeld door te kijken naar verdacht gekras op oude briefjes. Geschorst is de man echter niet. „Uit oogpunt van menselijkheid ook. Want de bloemenwereld is een ver domd klein wereldje en de man heeft toch al geen leven meer." NR.41311 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 maatschappelijke discussie over berichtgeving in de me dia over Idndermoorden door ouders, die herhalingsrisi co's in de hand zou kunnen werken". De voorlichters verzoeken om begrip. Ellwanger ontkent dat de politie nu al stelling heeft genome.n in de discussie die vorige maand werd aangezwengeld nadat binnen en kele weken drie keer een vader zijn kinderen om het leven bracht en probeerde zichzelf van het leven te beroven. „We doen dit om te voorkomen dat het zou kunnen ge beuren." HET WOORD IS AAN Curton Collins Een gunst van een vriend aannemen is er een bewij zen. enkele,buien en zwarejwinjJstotefT den, meent de vakbond. Som mige banenpoolers van het eer ste uur hebben na zes jaar nog geen 'gewone' baan. De bond maakt zich ook boos over het verdringen van gewoon werk door banenpoolers. Vandaag wordt een actiejaar geopend in Utrecht onder het motto 'weg van het minimum'. B. Burgter, directeur van Bu reau Maatwerk dat de banen pool voor de hoofdstad uitvoert, kent de problemen maar al te goed. „Het is moeilijk om rond te komen van het minimum loon en voor gezinnen is dat zelfs onmogelijk zegt hij. Veel banenpoolers maken volgens Burgter dan ook noodgedwon gen schulden. In Amsterdam is bij tien procent van de werkne mers al beslag gelegd op het sa laris en het landelijke cijfer moet ook rond dit getal schom melen. Dat betekent dat de rechter bij zo'n 2.250 banen poolers beslag heeft gelegd op het inkomen. Uit onderzoeken van de Rotterdamse dienst soci ale zaken en werkgelegenheid (RSZW) blijkt dat 76 procent van de banenpoolers in de rode cijfers staat. Gemiddeld be draagt de schuld 7.000 gulden. r/6o 0750 .2740 50% 50% 20% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .18 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad 17 Regio13,14,15,16 RTV/programma's11 Sport19,21 Strips10 Uitgaan20 Theater Muzenhof presen teert 'Als ik het niet dacht' door Kees Torn, waarvoor een kortingsbon op de pagi na Uitgaan. Zwartrijders zetten boete om in abonnement brussel gpd Brusselse zwartrijders in het openbaar vervoer hebben sinds enige tijd een unieke kans om hun boetes af te kopen: ze mo gen ze omzetten in een jaar abonnement. Wie op zwartrijden wordt be trapt, mag zijn boete aftrekken van de prijs van een jaarabon nement om vervolgens een jaar lang legaal van tram, bus of me tro gebruik te maken. Drie boe tes leveren zelfs een volledig jaarabonnement (van om en nabij 700 gulden). Tot nu toe zouden enkele honderden zwartrijders zich op deze ma nier een jaarabonnement heb ben verschaft. De Belgische justitie zet vraagtekens bij het experiment. Zwartrijden is .tenslotte een overtreding, die moet worden bestraft. Bovendien zit er een ri sico aan de regeling vast. Zwart rijders zouden zich gemakkelijk tot drie keer toe kunnen laten betrappen om dan vervolgens alsnog een jaarabonnement te nemen. Elke dag maken ongeveer 30.000 reizigers illegaal gebruik van het openbaar vervoer in de Belgische hoofdstad. Per jaar weigeren zo'n 80.000 mensen de hun opgelegde boetes te be talen. Postcode. lel - Plaats: - (l.v. Na de eerste twe< 1 Per maand I automatisch If. 32,95) ontrolc bezorging) 1 weken betaal Ik mijn abonnement: Per kwartaal Odutomatisch (f. 92,05) i Oacceptgiro (f. 93,05) Nr. bank/giro:Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaarl cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ?en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1