De boer contra de glamourboy in Nagano Werter en Roodenburg zijn weer vrienden Romano Sion verkiest Emmen boven FC Den Haag De Roode moet 'dubbele' punten halen met LFC Sport Zit de zaal een keer vol en dan wil Leiden niet spelen Wie zich niet gedraagt, kan vertrekken bij Lugdunum chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 Gert Aandewiel onder het mes katwijkGert Aandewiel heeft vanochtend in het VU-ziekenhuis in Amsterdam een kijkoperatie ondergaan. Tijdens het bekerdu el met FC Zwolle van afgelopen vrijdag liep de middenvelder van Volendam een knieblessure op. Vermoedelijk is de buiten- meniscus beschadigd. De Katwijker is in dat geval zo'n zes we ken uitgeschakeld. Leekens start met nederlaag rflfast George Leekens heeft bij zijn debuut als Belgisch bondscoach een ondubbelzinnige nederlaag moeten incasseren. Zijn elftal ging in Belfast tegen Noord-Ierland hard onderuit, 3-0. De doelpunten kwamen op naam van Quinn (14), Magilton (62) en Mulltyne (88). Leekens, de opvolger van Wilfried van Moer die na het verlies tegen Nederland (0-3) werd ontslagen, bracht een elftal van 331 jaar in het veld. Franky van der Eist (bijna 36) keerde na ruim twee jaar terug. Bart de Roover (29) maalde zijn debuut en Scifo (31) maakte zijn rentree na een blessure. De ge middelde leeftijd van de basis-elf lag ruim boven de dertig. In vergelijking met de wedstrijd tegen Oranje had Leekens het elftal op zes plaatsen gewijzigd. Kansen waren er de eerste helft voor Nilis, die zich in de rust liet vervangen door M'Penza. Wales oe fende tegen Ierland. Er werd niet gescoord. Kostbaar puntverlies Schotland monaco Het Schotse elftal heeft op weg naar de eindronde van het WK voetbal in Frankrijk kostbare punten verspeeld. Het kwam gisteravond op het veld van AS Monaco tegen Estland niet verder dan 0-0. Door het gelijke spel namen de Schotten de leiding met acht punten uit vier wedstrijden, maar Oostenrijk (3- 7) en Zweden (4-6) liggen op de loer. Viscaal weken niet inzetbaar doetinchemEric Viscaal is de komende weken niet inzetbaar voor De Graafschap. De 28-jarige aanvaller is zeker anderhalve maand uitgeschakeld wegens een enkelblessure. De spits heeft twee scheurtjes in de enkelband van zijn rechtervoet. Dat bleek na een uitgebreid onderzoek in het Doetinchemse Slingeland- ziekenhuis. Het herstel duurt zeker vier weken. Daarna kan de speler pas de training hervatten. Viscaal liep de blessure afgelo pen zondag op tijdens de met 4-2 gewonnen uitwedstrijd tegen iFC Groningen. Etappe winst Van Petegem op Mallorca manacor De Belg Peter van Petegem heeft gisteren de derde rit in de Ronde van Mallorca gewonnen. De renner uit de TVM- jloeg versloeg in Manacor de Duitser Erik Zabel en de Neder- ander Erik Dekker (Rabobank) in de sprint. Rotterdammer Mi chael van der Wolf (Foreldorado) eindigde als vijfde in dezelfde tijd. De Fransman Laurent Jalabert bleef leider. Van Petegem kon na 161,2 km zijn eigen gang gaan in de sprint omdat snel heidskanon Jeroen Blijlevens door griep niet aan de start ver scheen. Marokkaanse tennissers weggestuurd dubai De Marokkaanse tennissers Alami en Arazi 'zijn in Dubai gediskwalificeerd. Het tweetal misdroeg zich in de dubbel tegen de Spanjaard Albano en Zweed Nyborg. Op 5-6 in de derde set ;er« werd het tweetal van de baan gestuurd en uit het toernooi gezet. Het tweetal komt begin maart in actie in het 24ste ABN/AMRO- toemooi in Rotterdam. Richard Krajicek, derde geplaatst, maakt ki vandaag zijn rentree op de tennisbaan. Zijn partij tegen de In- diër Leander Paes staat gepland voor twee uur locale tijd. Bij winst speelt Krajicek in de tweede ronde tegen de Spanjaard Ja- vier Sanchez. ir Helder blijft bij KRV itwuk Loek Helder blijft bij tweedeklasser KRV. De trainer rerlengde deze week zijn contract met een seizoen bij de Kat- P ivijkse Rijnvogels. Henk Krauwel behoudt de portefeuille van technische zaken, do Bobby Robson blijft voorlopig aan bij Barcelona groningen «anp/gpd Romano Sion komt de rest van dit seizoen vrijwel zeker uit voor Emmen. Diens zaakwaarnemer Ger Lagendijk verwacht dat vandaag de laatste plooien in de contractonderhandelingen wor den gladgestreken. De bij FC Groningen-trainer Hans Wes terhof in ongenade gevallen linksbuiten geeft aan de Drent se club de voorkeur boven FC Den Haag, dat ook hevig aan hem trok. Sion had de club uit de Residentie eind vorige week al afgezegd, maar een nieuw, fi nancieel verbeterd Haags aan bod, had hem toch weer aan het twijfelen gebracht. Emmen wil hem tot het eind van dit seizoen huren, met een optie tot koop. Sions contract met FC Groningen loopt af op 1 juli 1999. Het is de bedoeling dat hij zaterdagavond in de thuiswedstrijd tegen RBC zijn debuut maakt. Pieter Huistra traint momen teel Groningen, de club waar hij zijn profloopbaan begon. De 30-jarige linkerspits onderhan delt over een verbintenis tot het einde van het lopende seizoen. Hij moet Sion opvolgen. Gilles de Bilde is met ingang van 1 april speelgerechtigd voor PSV. Er is volgens Rob de Leede, woordvoerder van de KNVB, geen juridisch beletsel meer voor een debuut in de Neder landse competitie. De afgelopen dagen was er bij de KNVB enige onduidelijkheid over de toepas sing van de reglementen van de wereldvoetbalbond FIFA. Zo kon De Bilde formeel geen con tract tekenen bij PSV gedurende zijn schorsing. De Leede: ,,Aan alle formaliteiten is voldaan, al leen moet het transfercertificaat tijdig bij ons binnen zijn." Dat wordt door de Belgische voet balbond pas vrijgegevn, zodra de schorsing van De Bilde is verlopen. Go Ahead Eagles probeert al geruime tijd René Eijkelkamp in te lijven voor het nieuwe sei zoen. Bestuurslid Harry Eibers heeft de interesse anderhalve maand geleden gemeld aan zaakwaarnemer Bob Maaskant. Eagles heeft als eerste profclub de jacht geopend op Eijkel kamp, die zijn loopbaan in De venter begon. Inmiddels liggen er volgens Maaskant echter meerdere kapers op de kust. Eij kelkamp laat weten dat hij een rentree in De Adelaarshorst niet uitsluit. Bobby Robson wil zijn con tract tot juli 1998 bij Barcelona uitdienen. Als trainer/coach, niet als technisch directeur. Dat heeft de Engelsman de clublei ding laten weten. Robson ligt onder vuur na de nederlaag bij stadgenoot Espanyol (2-0). Door het verlies liep de achter stand op koploper Real Madrid op tot acht punten. De trainer had een onderhoud van vijf uur met het bestuur van de club. Daarin werd hem de post van technisch directeur aangebo den. Carlos Reixach, de rechter hand van Johan Cruijff tijdens diens'bewind, zou het seizoen afinaken als trainer/coach. Daarmee zou de club de weg vrijmaken voor Louis van Gaal, die volgens de doorgaans be trouwbare krant El Periodico een contract bij de club heeft ondertekend. Robson wees de promotie af. Hij gelooft nog hei lig in de kansen op het kam pioenschap. Het bestuur heeft daarop vooralsnog het vertrou wen in Robson uitgesproken. Maar wel onder de voorwaarde dat Barga de eerstvolgende drie wedstrijden wint. Tussen Ritsma en Postnia zit een wereld van verschil Ze spreken dezelfde taal, rijden allebei hard en heb ben dezelfde sportieve am bities. Maar de manier waarop ze praten, schaat sen en prestaties leveren is totaal verschillend. Rintje Ritsma en Ids Postma. Twee Friezen, maar niet één gedachte. Ritsma de glamourboy, Postma de boer. De één laat zijn trommelvliezen het liefst strelen door de branding van de Hawaiiaanse kust, de ander veert op bij het geloei van koeien. Eén van de twee wordt zondag in het Japanse Nagano we reldkampioen, als er niks geks gebeurt. nagano renze lolkema Zowel Ritsma (26) als Postma (23) leeft van het schaatsen. Postma incasseerde bij voor beeld met zijn Europese titel van vier weken terug in Heeren veen bijna zestigduizend gul den. „Wanneer alles een beetje meezit, verdien ik dit seizoen ongeveer drie ton", aldus Post ma. Het team Ritsma is daar min Rintje Ritsma feliciteert Ids Postman met zijn Europese titel. der openhartig over. De profes sioneel opgezette privé-ploeg toucheert van alleen hoofdsponsor Sanex al ruim een half miljoen gulden. „Een rede lijke schatting", zegt marketing directeur Rolf van Woerkom van de zeepfabrikant. Sanex blijft Ritsma steunen, ook al zou de Fries in het Olympische stadje zijn wereldtitel verspelen. „Natuurlijk hopen we dat hij ARCHIEFFOTO ANP wint", zegt Van Woerkom. „Maar Rintje blijft een bekende Nederlander. Zijn persoonlijk heid geeft de doorslag. Hij is ge zond, sterk en aantrekkelijk." Een succesvolle Ritsma houdt aan een schaatsjaar ongeveer vijf ton over. Maar geld is in de nacht van donderdag op vrijdag niet de in zet. Als om twee uur (Nederlandse tijd) de 500 meter begint, telt vooral de eer. Vooral Ritsma wil zijn gekrenkte trots uitdeuken. De nederlaag in het volgepakte Thialf is na een maand nog steeds voelbaar. „Ik voel me goed en heb er zin in. Dat komt vooral omdat ik nog niets heb gewonnen, althans, nog geen grote prijs. En ik wil nog wel wat winnen." Postma's imponerende sprint (36,77) haalde op die vroege vrijdagavond in januari alle spanning uit het EK. Ritsma was meer dan een seconde langza mer. Ritsma: „Na afloop heb ben we natuurlijk het toernooi geëvalueerd. We hebben niet bewust naar een oorzaak ge zocht, maar we kwamen wel tot de conclusie dat ik voor het EK misschien te weinig rust had genomen. Dat hebben we nu anders gedaan. Maar dat was niet de enige oorzaak. Er was er nog één, maar daar wil ik niet over zeuren. Er kan eens wat tussenkomen waardoor het niet loopt. Ik zat in elk geval niet lek ker in mijn vel. Die zondag was dat gevoel weer verdwenen." Op die zondag won Ritsma de enige afstand van het toernooi, de tien kilometer. De rest was voor Postma. Een griepvirus na het EK vel de Ritsma, Postma en Falko Zandstra. Ritsma volgde een driedaagse anti-bioticakuur, zijn provinciegenoten lieten hun lichaam op natuurlijke wij ze uitzieken. Volgens Gemser sloeg toen de twijfel toe bij Postma. „Hij is heel erg onge rust geweest of hij wel het WK zou kunnen rijden. Ik heb toen een plan van aanpak opgesteld. Gedoseerde tempotrainingen is in dat geval het beste." Breekpunt Postma wordt later boer, weet hij. „Maar voorlopig blijf ik schaatsen. Ik ga door tot na de Winterspelen. Ik presteer im mers goed en daar haal je toch weer nieuwe motivatie uit. Bo vendien gaat dat hand in hand met de verdiensten. Ik weet wel dat dat geen motivatie mag zijn, maar het speelt wel mee, om eerlijk te zijn. Ik kan niet snel iets bedenken waar ik net zo veel geld mee kan verdienen. Toch weet ik ook dat de motiva tie minder zal worden als ik een stap terug zou moeten doen. Ik weet wel dat de verdiensten dan niet veel terug zullen lopen, maar als je dezelfde inzet levert als nu en je wint niet meer dan is dat toch een breekpunt. Je wilt altijd blijven winnen." 11* v>^ Bijdragen: Gert Jan van Geen, Rob Onderwater, Willem Spierdijk J ychen i: I Gelder! is een klein dorpje in Gelderland. Het locale be- ijfsleven profileert zich dan >k als afkomstig uit Wychen ij Nijmegen), om aan te geven aar het ligt. In Wychen (bij jmegen) speelt basketbalver- liging Wyba. Het ontving afge- ipen zaterdag BS Leiden in het der van een wedstrijd in de omotiedivisie. Maar wat zag iden toen het de hal binnen- P? )e baskets stonden minstens if graden uit het lood", aldus terim-coach Hennie Nijssen. en beetje scheef maak je vaker ee, maar ik loop lang genoeg ee om te weten dat dit niet 1 "eden om verhaal te halen bij scheidsrechters. Beide leids mannen waren het met de be- ekers eens. Hier kon niet op speeld worden, aar daar zat Wyba toch mee zijn maag. Niet alleen voor- gde ploeg een boete, maar de al zat ook nog een voller dan innaai. Oorzaak? De plaatse- ke bioscoop had een voorpre- ière gepland van de eerste m van giga-ster Michael Jor- in, de hoogvlieger uit het nerikaanse profbasketbal. En de hal een keer vol, dan is t toch ook wel prettig dat er k gebasketbald wordt als bij- Tgramma. ba stelde nog voor om de dstrijd dan maar op een half _-d te spelen - afmeting gym- altje met houten borden en en uiüoop. Maar dat vond Iden te gevaarlijk en de zaak «d afgeblazen. Nou ja, half n. Om het publiek te behagen ifrd er toch maar geoefend te- nelkaar. oordvoerder Sinnema van vat de zaak laconiek op. Het probleem was al eerder die week bij ons bekend, maar de gemeente weigert er iets aan te doen. Die denkt dat het onze schuld is, maar wij hebben geen zware Amerikanen die dunken en aan de basket blijven han gen." Nee, dat kunnen we ook beter aan Michael Jordan overlaten, dachten wij van Suizebollen. Sinnema vervolgt:We hebben nog geprobeerd plankjes eronder te leggen maar dat werkte niet. Ik kan geen ijzer met handen breken. Maar ik snap Leiden niet. Die hadden een lange reis achter de rug. Dan wil je toch spelen?Beide partijen hebben er een helft nadeel van. Wij had den vorigjaar bij MSV in Noordwijk hetzelfde probleem en toen hebben we ook ge speeld. Om er lachend aan toe te voe gen: „En verloren ja." Woordvoerster Marloes Gebuijs van de NBB weet nog niet wat er gaat gebeuren. „Er zijn geen vrije weekeinden meer en de wedstrijd moet ge speeld worden. Dan maar op een doordeweekse dag. Maar daar heeft Nijssen geen trek in. „Ik ga niet nog eens een keer midweeks met vier auto's naar Wychen (bij Nijmegen) rijden. Dat is anderhalfuur rijden. De reiskosten vordert hij terug van Wyba. Het gaat toch om de somma van ongeveer zeven honderd gulden. Sinnema be looft de rekening linea recta door te sturen naar de gemeen te. De film 'Space Jam' van Mi chael Jordan draait binnenkort bij u in de bioscoop. Leuk voor een doordeweekse dag? Dat Ron de Roode trainer wordt van LFC, weet u in middels. Wat u waarschijnlijk niet weet is dat hij LFC niet mag trainen. Ra, ra? De Roode heeft het diploma oe- fenmeester 3. Daarmee mag hij geen vierdeklasser trainen. Joop Molendijk, voorzitter van de vereniging van oefenmeesters (WON), is duidelijk: „Iemand met het diploma oe fenmeesters mag alleen clubs lager dan vierde klasse trainen. Clubs die zondigen tegen die re gel kunnen maatregelen ver wachten. Het kan natuurlijk ook zo zijn dat LFC een vooruitziende blik heeft. Misschien gaat het be stuur ervan uit dat de club ko mend seizoen vijfdeklasser is. Kan toch, zo goed gaat het niet met de Kanaries. Een andere mogelijkheid is dat De Roode traint onder de vleu gels van een zogenaamde stro man. Molendijk: „Iemand mag natuurlijk stage lopen bij een gediplomeerde oe- fenmeester. Nu heeft LFC plannen om Jan December 1996, Roodenburg leek weer op de rails te staan. Een nieuw bestuur stond klaar om de problemen het hoofd te bieden. Voorzitter Ron van Poelgeest vertelde enthou siast over de plannen van zijn nieuwe ploeg. Er was echter een dissonant. Er was een conflict ontstaan met voormalig vice- voorzitter Jan Werter, en de ru zie liep hoog op. Werter dreigde zelfs met juridische stappen. Het goede nieuws van februari 1997 is dat beide kemphanen elkaar weer gevonden hebben. Op initiatief van voormalig sportwethouder Wilbert Hettin- ga gingen beide partijen vorige week om tafel zitten. Het bleek dat Wetter zich bijzonder had geëergerd aan een interview van Van Poelgeest met de sport redactie van deze krant. De nieuwe voorzitter zei zelf ook geschrokken te zijn van de kop boven dat artikel en de toon er van. „Dat betreur ik zeker", al dus Van Poelgeest. Werter accepteerde de uiüeg en zegde toe de juridische stappen niet door te zetten. „Rooden burg is een club die overeind moet blijven en dat kost al moeite genoeg." Speciaal voor deze rubriek wa ren de beide Roodenburgers be reid de vrede met een handdruk te bezegelen. Lugdunum neemt het niet langer. Clubleden die zich in woord en gebaar misdragen, kunnen maatregelen verwach ten. Die kunnen soms verstrek kend zijn, lazen wij in het laatst verschenen clubblad. „Iemand die zich misdraagt of de vereniging in woord en ge baar een slechte naam bezorgt, wordt zonder pardon geschorst. Leden kunnen worden geroy eerd, en niet-leden zal de toe gang tot het complex worden ontzegd." Het staat er niet zomaar. On langs moest voorzitter Phil Ver- straaten overgaan tot een aantal onvriendelijke maatregelen. De preses royeerde vijf leden naar aanleiding van uiteenlopende misdragingen. Verstraaten: „Leuk is anders, maar bij Lugdunum hebben we ook een opvoedkundige taak. Mensen die zich misdragen horen niet bij Lugdunum thuis. Zo denkt het bestuur er simpelweg over en we schromen niet om maatrege len te nemen. Onder de vijf geroyeerde leden zijn twee senioren. Verstraaten heeft volgens eigen zeggen alles geprobeerd om vervelende maatregelen te voorkomen. „Maar als praten met ouders van jeugdleden niet meer helpt, dan ondernemen we actie. Ik ben anders opgevoed, maar in deze tijd metal die criminaliteit moet je een daad stellen. Er za ten tussen de weggestuurde le den niet de slechtste voetballers, maar het gaat ons om de club. Ik ga liever met vijf elftallen ver der, dan met een grote club met allerlei brandhaardjes. Want zo was het. We hebben die brand haardjes gedoofd en het gaat weer goed. Hoe de reacties wa ren? Louter positief. Zoetemelk, de huidige trainer, volgend seizoen een coördine rende functie te geven. Wordt Zoetemelk de souffleur van de ex-prof Ron de Roode? De Roode: „Ik heb alleen gesproken met be stuursleden van LFC en daaruit is gebleken dat er maar één ver- antiuoordelijk is voor de trai ningen opstelling. En dm hen ik. Gaat Zoetemelk dan stiekem in een hoekje van het veld staan, alleen maar om de WON te be hagen? Zoetemelk: „Mij zien ze zeker niet meer op het veld. Ik heb er genoeg van. Er is gesproken overeen nieuwe functie bij LFC. maar duidelijk heid is daar nog niet over. Ik weet niet wat ik volgend seizoen ga doen, misschien werk ik wel bij een andere club. Weet ik veel. In dat geval ziet het er somber voor LFC uit. Molendijk, de hui dige trainer van het Voorburgse Devjo: We zijn als WON scherp op dit soort zaken. We vragen aan de KNVB elk seizoen een uitdraai van de oefenmeesters die werk zaam zijn bij de clubs. Als De Roode nu op de cursus oefen - meester 2 had gezeten, dan had den we eventueel dispensatie overwogen. Maar dit mag niet. Die bestuursleden zijn toch niet gek, die weten toch dat ze fout zijn ah een ongediplomeerde trainer in dienst hebben. We zijn met de KNVB in bespreking dat misstanden bestraft moeten wórden. Desnoods met punten aftrek, dan twelen de clubs dat direct. De Roode moet volgend seizoen elke wedstrijd winnen met LFC om niet te degraderen. De 'gouden' handdruk van Jan Werter (r) en Ron van Poelgeest. De sfeer is opgeklaard bij Roodenburg. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19