'Herenleed' nog niet te stelpen Betty Serveert is terug van weggeweest Werfpop gered, Pleinpop verhuist naar terrein bij de Val Terugkeer der eenlingen het Leids Cabaretfestiva Cultuur&Kunst The English Patient op kop bij Oscar-nominaties Opschudd over erotis posters in Groningei WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 941 chef jan rijsdam, Kuip kan U2 weer verwachten Rotterdam U2 geeft deze zomer vier concerten in de Rotter damse Kuip. Die aankondiging valt vanavond te verwachten bij de persconferentie die de Ierse rockformatie in New York geeft in het kader van haar nieuwe album 'Pop' en de aansluitende wereldtournee. The Music Factory (TMF) zendt deze bekendma king vanaf 18.00 uur rechtstreeks uit. De kaartverkoop van de Nederlandse optredens begint aanstaande zaterdag bij de be kende voorverkoopadressen. Kunstuitleen Bollenstreek op tournee voorhout De Kunstuitleen voor de Bollenstreek gaat op tour nee. De komende maanden worden onder meer Voorhout en Katwijk bezocht. De Kunstuitleen hoopt met presentaties en in formatie meer leden te trekken. Het komend weekeinde presen teert de Kunstuitleen zich in de openbare bibliotheek van Voor hout. Vrijdag 14 (14.00-17.00 en 19.00-21.00 uur) en zaterdag 15 februari (10.00-13.00 uur) zijn een aantal regionale kunstenaars te gast om informatie te geven. De Kunstuitleen voor de Bollen streek heeft een vast onderkomen in de openbare bibliotheek van Rijnsburg. Veiling collectie brieven Bomans Amsterdam Van Gendt Book Auctions in Amsterdam brengt vol gende maand een collectie brieven van Godfried Bomans onder de hamer. De circa 250 epistels uit de periode 1947-1969 zijn ge schreven aan Maria met wie de schrijver een geheime liefdesre latie had. De vrouw illustreerde onder pseudoniem Pluvier veel van Bomans' werk. Het veilinghuis verwacht een opbrengst tus sen de 20.000 en 25.000 gulden. Na 60 jaar weer vertaling Don Quichot amsterdam Volgende maand verschijnt een nieuwe en volledige Nederlandse vertaling van 'De vernuftige edelman Don Quichot van La Mancha', de wereldberoemde roman van de Spanjaard Miguel de Cervantes Saavedra (1547-1616). Het is de eerste ver taling sinds 60 jaar. De uitgever is Querido, de vertaalster heet Barber van de Pol. De nieuwe versie komt uit in twee delen in een cassette. Het geheel gaat 125 gulden kosten. De verschijning wordt zaterdag 22 maart gevierd in De Balie in Amsterdam. Bar ber van de Pol geeft daar haar visie op Don Quichot en de vrou wen, terwijl Hugo Brandt Corstius een lezing houdt over 'De ide ale literatuurles'. Amusementsdirecteur Endemol weg Hilversum Paul Beek, sinds acht maanden algemeen directeur .van Endemol Live Entertainment, stapt op. Hij voelt zich niet thuis in het bedrijf. „Beek heeft zich vergist in de bedrijfscul tuur,-' aldus Endemol gisteren. Hij had het er naar verluidt nogal moeilijk mee dat hij het bij Endemol niet alleen voor het zeggen had. Paul Beck was verantwoordelijk voor onder meer Holiday on Ice. Hij was ook betrokken bij de plannen van Endemol voor de ontwikkeling van een uitgaansgebied in Amsterdam Zuid oost. Beek vertrok in april vorig jaar ook plotseling als directeur van de Efteling. Hij was toen toe aan een nieuwe uitdaging, heette het. los angeles rtr Het oorlogsepos 'The English Patient' overheerste gisteren de nominaties voor de jaarlijkse Oscar-filmprijzen. Madonna zag een nominatie als beste ac trice voor haar rol in 'Evita', waar zij op hoopte, aan zich voorbijgaan. 'The English Pa tient' is in twaalf categorieën voorgedragen, onder meer voor beste film, Anthony Minghella als beste regisseur. Ralph Fien- nes als beste acteur en Kristin Scott Thomas als beste actrice. Daarna volgen 'Shine' en 'Fargo', elk met zeven nomina ties, onder meer voor beste film. De overige kandidaten in deze belangrijke categorie zijn 'Se crets Lies' en 'Jerry Maguire'. De verfilmde musical 'Evita' behaalde vijf nominaties in on belangrijke categorieën, met uitzondering van Madonna's vertolking van 'You must Love Me' als beste oorspronkelijke lied. Popster Madonna, die de titelrol speelt en een nominatie voor zich had voorspeld, werd als beste actrice door de Oscar- stemmers gepasseerd. Als beste regisseur droeg de Academy of Motion Picture Arts and Sciences verder voor Milos Forman met 'The people vs. Larry Flint', Joel Coen met 'Far go', Mike Leigh voor zijn 'Se crets Lies' en Scott Hicks met 'Shine'. De academie voor filmkunst nomineerde als beste acteurs Tom Cruise met 'Jerry Maguire', Woody Harrelson voor 'The People vs. Larry Flynt', Geoffrey Rush voor 'Shine' en Billy Bob Thornton voor 'Sling Blade'. Als beste actrice droeg de Academy voor Brenda Blethyn in 'Secrets Lies', Diane Keaton voor 'Marvin's Room', Frances McDormand voor 'Fargo', Kris tin Scott Thomas in "The Eng lish Patient' en Emily Watson voor 'Breaking the Waves'. De Oscar-uitreiking wordt op 24 maart gehouden in Los Angeles. leiden aap rietveld Werfpop is gered. De 16de aflevering van dit be langrijkste popfestival van de stad hoeft, zoals al tijd, pas om 23.00 uur te eindigen en niet al om 21.30 uur. Een vervroeging van de eindtijd had geleid tot een afgelasting van Werfpop. Werfpop kan worden gered door de verhuizing van Pleinpop van de Garenmarkt naar het par keerterrein bij molen de Valk aan de Lammer markt. De gemeente en de organisatoren zijn dit overeengekomen. Leiden wil zo de met lawaaiige evenementen overbelaste omgeving van de Ga renmarkt tegemoet komen. Volgens wethouder H. de Goede (D66/milieu) is de oplossing voor Pleinpop en Werfpop de eer ste vrucht van het besluit van de gemeente, om alle evenementen die overlast veroorzaken op een kalender te zetten. Organisaties moeten al aan het begin van het jaar hun plekje op de ka lender claimen en de gemeente kan dan zien waar de knelpunten liggen. „Je ziet dat bepaalde locaties overbelast raken en dan ga je onderhan delen over de spreiding van de overlast." De gemeente moet ook in de slag met de orga nisatie van Leiden Cultuurstad 1997. Die had ge vraagd dit jaar op de Garenmarkt twaalf evene menten te mogen organiseren. De Go hebben voor Leiden Cultuurstad veel r reserveerd in de agenda, maar we moet zoek naar andere locaties. Al die evenen de Garenmarkt; dat gaat niet." Op de et tenkalender, die gisteren is vastgestelt komende vier weken worden ingesprok na nemen burgemeester en wethouders nitiefbesluit. Cherry Duyns en Armando in Leidse Schouwburg Vijfentwintig jaar weemoed en verlangen. Het illustere duo Cherry Duyns en Ar mando treedt nog eenmaal op onder de noemer He renleed. Nog een keer de conversatie tussen een au toritaire man die zijn onze kerheid tracht te verbloe men en een onderdanige heer die van zijn twijfels juist geen geheim maakt. amsterdam john oomkes Bij de bel voor de laatste ronde krijgt niet alleen het absurdis tische literaire theater van beide heren alle ruimte. Ook zoiets triviaals ais nostalgie. Man 1 te gen man 2: „Zeg, Snip en Snap warep langer een duo, niet?" Het jubileumprogramma 'Een Wesp van Hout' is op 27 februa ri te zien in de Leidse Schouw burg. In de foyer van De Kleine Komedie zingt Armando een tragisch lied over het Limburgse natuurschoon, dat zo eenvou dig door onwelgevallige lieden kan worden bejegend. De won derschone, sonore tweede stem is van zijn kameraad Cherry Duyns: „Ik ben Limburgs, ziet U?" En: „Er is niet schoners dan muziek. Zij reinigt de geest en het gemoed." Naarmate Armando's leeftijd vordert en een museum in Amersfoort 'zijn rommel op ver- fgebied' voor hem gaat beheren, keert hij in toenemende mate terug naar zijn jonge jaren. Hij hernam de vioolstudie, speelde met diverse familieleden van Tata Mirando de finesses van de zigeunerstrijkjes door en schep te onlangs met een, door hem geleid kwartet een ton vol oude muzikale herinneringen leeg. „Muziek speelt in ons beider leven een grote rol", zegt Ar mando, onder meer duidend op Cherry's roman 'Dante's Trom pet' of op de wijze waarop deze documentaires draait over de samenwerking van dirigent Reinbert de Leeuw met de Rus sische componiste Oestvolskaja. Het leidt tot de zoveelste ver makelijke cross-talk tussen twee vrienden voor het leven. Een ca maraderie waarvan Duyns be weert dat zij sterker is dan me nig huwelijk. „Je hebt het ook wel eens met een vrouw. Maar met Armando hoef ik niet eens opzij te kijken om te weten of hij getuige was van hetzelfde voorval of incident als ik, en al helemaal niet of hij gelijklui dende gedachten koestert. Zo gaat dat tussen twee heren Cherry Duyns en Armando in 'Herenleed'. van stand, die in de loop der ja ren steeds meer op elkaar zijn gaan lijken. Twee goedgeklede heren die struikelen over de dwarse betekenis van etymolo gisch slecht te verklaren woor den als sikkepit, weegbree, dek mantel of geroezemoes. En al koutend in standsbewust Ne derlands verklaringen ten beste geven die opnieuw leiden tot begripsverwarring. Vroeger was er nog een derde heer, de Arn hemse dichter Johnny van Doorn die als een vreemde trait d'union de verbinding vormde tussen deze bizarre theaterwe reld en de alledaagse werkelijk heid. Maar kort na een reeks memorabele performances in de Amsterdamse Stadsschouw burg kwam Johnny begin 1991 te overlijden. Cherry: „We zijn aan het vor men, aan het herhalen nu." Armando: „Zorgen dat de pa tronen weer in ons spel komen. Herhalen, herhalen. Cherry: „Ja, laat de patronen in ons spel komen! Goed, je hebt je tekst, en als je die kent, kun je verder. Armando: „Wij spreken altijd af om de tekst te kennen voor aleer wij beginnen. We vinden het zinloos om met een boek op schoot te repeteren." Cherry: „Vroeger, toen we Herenleed op tv deden, was dat makkelijker. Minder te onthou den. Korte shots, een close-up, beeld van veraf. Je hoefde nooit meer dan een paar minuten tekst te beheersen. Maar nu staan we anderhalf uur." Armando: „We houden ons ook angstvallig aan de tekst." Cherry: „Als er even een heel klein wak optreedt in je concen tratie is dat heel gevaarlijk. Als je iets hoort in de zaal - iemand lacht gek, kan ik me herinneren, dan ben je niet meer bij de tekst. Niemand hoeft dat verder te merken, maar ik ben van mijn a propos. Net nog bij het maken van een foto strekte Ar mando zijn wijsvinger en prompt schoot ik in de lach. Er was geen aanwijsbare reden voor, maar zo reageren we op elkaar. Levensgevaarlijk in het theater! We hebben dan ook af gesproken dat we geen dingen doen anders dan gerepeteerd en afgesproken. Pas nadat we tientallen keren de voorstelling hebben gedaan, treden er onge vaarlijke vrijheden op. Ik heb een keer een vlieg gezien tijdens een voorstelling. Vreselijk! Alles was weg. Die hoorde daar niet; die hadden we niet besteld. Ik heb alle aandacht nodig; ik ben ook geen beroepstoneelspeler. Armando: „Ik hoor veel vanuit de zaal. Adèle Bloemen- daal nam ik eens waar. Maar verder dan dat kom ik niet. We zijn inderdaad verstrikt in el kaar en gevangen in de taal." Armando: „Er zit veel werk aan deze creaties, de teksten komen als vanzelf, en de ont- FOTO JAAP DE BOER wikkeling van de figuren ook, maar we moeten er aan trek ken." Cherry: „We vatten het niet licht op. Het is iets wat uit ons voortgekomen is, hoewel we niet zelf Man 1 en 2 zijn. We kennen de taal die bij Heren leed hoort, de muziek die erbij past, het is onze wereld." Armando: „We zeggen nooit tegen elkaar: die man moet een beetje meer zó zijn. Dat geldt voor de voorstelling zelf ook. Opeens is er voldoende tekst." Cherry: „Maar nu is het ge noeg, hoor. Ik zal na deze 25 ju bileumvoorstellingen die we de komende weken doen, nooit meer die snor opplakken of dat gezicht in de plooi trekken." Armando: „Een goede vraag is dan: wat nu als er dan toch weer teksten opborrelen? Ja, dan moeten we misschien wel wat anders. Of vroegtijdig over lijden." groningen gpd Het Groninger GP\ David De Jong wil nie kinderen en andere m straat ongevraagd met van de Amerikaanse Andres Serrano worde fronteerd. Een poster, vanaf zaterdag 22 febn exemplaren in de stat hangen, betreft een oi den plasseks-scène; e naakte dame plast op li en de mond van een ra „Ik heb mijn kindere dat ze na het plassen d moeten wassen, en wi ze in het openbaar n pornografie worden ge teerd," zegt De Jong. kaat werd onlangs geê op het filmfestival ii dam, waar het ook al schudding veroorzaakt! niets onthullende en ende' foto's van Serrai fen een bejaarde vroui het geslacht van een p weer is, een lilliputter! punt staat seks te ht een scène fist-fucking. In een officiële pr vraagt het GPV direct stuur van het Groning um helemaal af te ziei exposeren van 'pornografische' werk toonstelling is de gen den des te meer een aanstoots aangezien sche foto's van de kt worden tentoongeste vorm van een bijbel. door vele duizenden c als een slag in het gezi vat," stelt De Jong. Museumwoordvoen Selbach zegt de reacti GPV te respecteren, verspreiding van de p de expositie gaan wat tie betreft gewoon dc het werk van Serrano i het museum beangstig hutsend en ontroeren kertijd. PATHÉ - De directie v< thé-bioscoopconcern plan vier bioscopen ii dam, Den Haag en F te sluiten. Het besluit ouderde theaters te sl overigens nog in de mingsraad van het moet worden besproki Alhambra in Amsterd. Ion in Den Haag en de Calypsobioscopen dam. De theaters heb: den onder de concun (deels door Pathé zelf de) megabioscopen. Komende zaterdag in het LVC leiden jelle bakker Bettie serveert is terug van weg geweest. Op 17 maart ziet de nieuwe cd, 'Dust Bunnies', het levenslicht en komende zater dag geeft de band een optreden in het LVC in Leiden. Bassist Herman Bunskoeke: „De eerste twee albums, 'Pa- lomine' en 'Lamprey', en de bij komende tournees hebben bij na het einde van Bettie Serveert betekend." Bunskoeke kan er nu om lachen maar tijdens de slopende tournees door de Ver enigde Staten zaten de leden van Bettie Serveert bijna 24 uur per dag op eikaars lip en ston den de onderlinge verhoudin gen onder zware druk. „We hebben na de laatste tour be wust een rustperiode ingelast, zodat we wat tijd hadden voor ons privé-leven. Achteraf heeft die rust ons goed gedaan." „Voor de opname van 'Dust Bunnies' hebben we ook be wust een rustige omgeving ge kozen. Deze keer zijn we niet in Amsterdam aan het opnemen geweest maar in het Ameri kaanse Woodstock, veel bos en heel weinig afleiding. Tijdens de opname van 'Lamprey' dronken we namelijk veel te veel witbier en zaten we elke avond met een man of "twaalf te eten. Nu heb ben we ons volledig op het nieuwe album kunnen concen treren. 'Dust Bunnies' is nog se rieuzer geworden dan 'Lam prey' en doordat we achteraf ex tra instrumenten hebben toege voegd is het eindresultaat vrij bombastisch geworden. Beloofde land Al snel na het eerste succes van Bettie Serveert kwam de band ook in de VS in de belangstel ling te staan. Het viertal tekende een contract bij het Amerikaan se Matador-label en deed diver se tournees aan de overzijde van de grote plas. „Relatief ge zien zijn we in Nederland na tuurlijk bekender maar we ver kopen in Amerika wel drie keer zoveel albums als in ons eigen land." „De optredens in Ameri ka zijn aardig te vergelijken met die in Nederland, de zalen zijn ongeveer even groot en het pu bliek verschilt ook niet zoveel van dat in Nederland." Van de huidige popmtiziek heeft Buns koeke niet zo'n hoge pet op. „Ik luister nooit meer naar Radio 3, al moet ik zeggen dat ik Marco Borsato wel kan waarderen. Van onszelf durf ik best te zeggen dat we goed zijn." Hoe goed valt komende zater dag te zien in het LVC, al be staat er een kans dat Bunskoeke er halverwege vandoor gaat. Zijn vrouw verwacht binnenkort een kleine Bunskoeke en daar wil de grote Bunskoeke geen moment van missen. Betty Serveert, zaterdag 15 februari, LVC, Breestraat 66, Leiden. Vier solisten en één duo naai- halve finale recensie wunand zeilstra Voorronden van de negentiende editie van het Leids Cabaretfestival Gezien: 10/2 en 11/2, schouwburg Leiden. Even leek de solotrend op zijn retour. De terugkeer van het aantal eenlingen is dit jaar echter opvallend. Maar liefst vier solisten en één duo mogen door naar de halve finale aan staande donderdag avond. Dat is overigens een aardige afspiegeling van het totale aanbod tijdens dit negentiende Leids Cabaretfestival: drie duo's op zeven so listen. Het duo dat vooralsnog de jaarlijkse afvalrace heeft over leefd, bestaat uit de broers Marco en Tommy van Es. Hoe wel de onervarenheid nog van hun act afstraalt, zijn er kenne lijk voor de jury toch voldoen de vrolijk-gekke momenten geweest die een volgende ron de rechtvaardigen. Daarin moeten zij het opnemen tegen de heren Óscar Siegelaar en Fi- lip Haeyaert en tegen de da mes Hetty Feteris en Myriam Mulder. De solisten maken het zich zelf niet gemakkelijk door meteen maar voor één van de moeilijkste disciplines te kie zen. Probeer maar eens in je eentje een klein half uurtje een zaal met 500 mensen te amu seren: dat is niet eenvoudig. Zo veel lef is moedig, maar ook een beetje overmoedig. Nu blijkt dat laatste doorgaans weinig bezwaarlijk. De sfeer in de zaal is bij deze gelegenhe den uiterst welwillend. Bijna traditiegetrouw spreekt de jury zelfs van een 'fantastisch' aan bod. En dat is een groot woord. Dankzij de workshop waar aan de festivalkandidaten deel nemen, zijn de optredens tij dens de voorronden qua 'podi umtechniek' duidelijk verbe terd. Er valt eigenlijk geen ge stuntel meer te zien. D helaas geen garantie kwaliteit van de tekstei diverse deelnemers. M vaak is het tekstmatei beduidend. Men heeft delijk weinig te mei babbelt er ongeremd zonder dat mei wachte geestigh compenseren, deelnemers zoel heil in komisch de bijkomstighe jaar bijvoorbeelt vele heren broek of onderb tonele te moei schijnen. Wat de kansen finaleplaats bel ken de dames d troeven in handen te Hetty Feteris en Myri. der hebben ieder een vorm en inhoud. De b van Oscar Siegelaar Haeyaert zijn in opze werking nog veel difi ry's zijn echter onvoor? Zoals een vaste bezo recht opmerkte: „Iet heb ik mijn eigen jure nooit blijkt te kloppen dat nou ooit nog eens geval zijn, dan hoef ik meer te komen." Betty Serveert: onderlinge verhoudingen onder zware druk. FOTO CLEMENS RIKKEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18