Ter Aar irriteert provincii Oud-raadsleden breken lans voor Vroegindewer Klachtenstroom ovc advertentie thuiswei Buurthuis brengt bewoners Weipoort samen Ter Aarse politiek dubbelhartig in burgemeesterskwestie Weer geval open TBC in Katwijk Rijn- Veenstreek Grill-room brandt uit WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 974 Het onafhankelijk onderzoek naar de oorzaken van de bestuurscrisis in Ter Aar is nog maar koud begonnen, of twaalf van de dertien raadsleden roe pen in koor dat ze de oplossing al lang weten: de burgemeester, mevrouw W. Vroegindeweij, moet weg. Het moment waarop de grootst mo gelijke meerderheid van de Ter Aarse gemeenteraad het vertrouwen in zijn eerste burger officieel heeft opgezegd, wijst erop dat de fracties van CDA, WD en het Progressief Akkoord heel zeker zijn van hun zaak. Ze gaan er klaarblijkelijk van uit dat ook de on derzoeker onmogelijk een andere op lossing kan bedenken. Zelfs al zou hij tot andere bevindin gen komen, dan kan hij ze beter maar niet in zijn rapport zetten, want met Vroegindeweij erbij blijft Ter Aar onbe stuurbaar hebben de fractievoorzitters te kennen gegeven. Zij moet namelijk werken met wethouders en ambtena ren met wie ze nooit meer door één deur kan. Achter de veronderstellingen van de fractievoorzitters kunnen echter flink wat vraagtekens worden gezet. Het is nog niet zo heel lang geleden dat de Voorhoutse gemeentepolitiek dacht op vergelijkbare wijze zich van haar bur gemeester, eveneens een vrouw, te kunnen ontdoen. De Voorhoutse burgemeesterskwes tie speelde tussen eind 1995 en april 1996. Anno 1997 hangt de ambtsketen nog altijd om haar hals. Juist op de wethouderszetels hebben zich nieuwe lingen neergevlijd. De oplossing in Voorhout bleek wel degelijk het vertrek van de rest van het college, dat wil zeg gen drie wethouders. Dan de suggestie dat Ter Aar met behoud van Vroegindeweij een koers- loos schip wordt. Steeds meer ge meente-ambtenaren die verder ano niem willen blijven en voormalige ge meentebestuurders mengen zich de laatste dagen in de discussie over dit punt. Zij beweren dat Ter Aar al voor de komst van Vroegindeweij onbe stuurbaar was doordat ambtenaren de sfeer op het gemeentehuis verziekten. De pogingen van Vroegindeweij om hierin verandering te brengen zijn wel licht wat onbeholpen geweest, maar dat wil niet zeggen dat zij de hoofd schuldige van de bestuurscrisis is. De bewuste ambtenaren worden aangeduid met 'de rotte appels in de mand'. Hun negatieve invloed op de sfeer aan de Aardamseweg zou voort komen uit hun onvrede over de reor ganisatie. De plannen hiervoor zijn ge maakt in een periode dat Vroeginde weij nog geen burgemeester van Ter Aar was. De eensgezindheid waarmee de raadsleden de Ter Aarse bevolking hebben laten weten dat het in het be lang van de gemeente is dat Vroegin deweij de ambtsketen inlevert, is in drukwekkend. De argumenten die zij hanteerden in de openbare raadsver gadering, eerder deze week, zijn dat echter geenszins. Vroegindeweij wordt niet verweten dat zij de bel de gemeente heeft geschaai er geen dubieuze onkosten gen in het spel. Geen klachti burgers die sinds Vroegind de openbare orde en de ve het dorp 'gaat' extra slote deuren hebben laten aa Nee, Vroegindeweij wordt v« delijk gehouden voor verst houdingen die niet meer zij reren. Dat lijkt wat magertji burgemeester heen te zend de schermen willen de wethi kwijt dat er 'meer' aan de ha gen daarover gaan ze uit dei wege het onderzoek." Dubl kan bijna niet. ter aar marieta kroft/wim koi katwijk wim van wanrooy In Katwijk is, naar nu bekend is geworden, twee weken ge leden opnieuw een geval van open TBC geconstateerd. Dat gebeurde bij een 52-jarige man. Vorig jaar november werd er ook al open TBC ge constateerd bij een man van 65 jaar. Volgens de GGD in Leiden is het nog niet duidelijk of er verband tussen beide geval len bestaat. „Het zou kun nen, maar daar moet nog on derzoek naar worden ge daan. Het is nu in elk geval nog niet duidelijk. Via een bacterie-onderzoek kunnen we daar over twee tot drie maanden meer over weten", aldus een arts van de ge- zondsheidsdienst. Hij wijst er op dat tbc een lange incu batietijd (tijd tussen de be smetting en het uitbreken van de ziekte, red.) heeft en vaak al in de jeugd kan zijn ontstaan. Open TBC kan worden vastgesteld door een Man- toux-huidtest of het laten maken van een foto van de longen. De besmetting wordt overgebracht door hoesten. Mensen die TBC hebben kla gen ook over vermoeiheid. Behalve veel hoesten kunnen er bijkomende klachten (zweten en gewichtsverlies) zijn. Kluis gekraakt alphen aan den run Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in een bedrijfspand aan de Fleming- weg te Alphen. Binnen forceerden de daders de deur van een twee meter hoge muurkluis, waaruit ruim 10.000 gulden en een gouden speld werden gestolen. Het is nog niet duidelijk hoe de daders het pand zijn binnengekomen. Wagen spontaan in brand alphen aan den run» De eigenaar van een Saab personenauto meldde de brandweer gisteren dat zijn wagen spontaan in brand was gevlogen. Het voertuig stond geparkeerd op de America- laan. Om 22.15 uur kwam de melding bij de brandweer binnen, die daarop meteen uitrukte, die kon voorkomen dat de auto ge heel uitbrandde. Illegale wafels alphen aan den run De politie heeft gisteren twee stroopwafel- verkopers op de Havixhorst in Alphen bekeurd. De twee verko pers van 17 en 21 jaar verkochten stroopwafels zonder hiervoor een vergunning te hebben. Gespreksgroep familie dementen warmond De stuurgroep Dementie Duin- en Bollenstreek or ganiseert gesprekken voor familie van thuiswonende demente rende ouderen in centrum Mariënhaven in Warmond. De ge sprekken worden gehouden op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur op de volgende data: 13,20 en 27 maart: 3,10, 17 en 24 april. De groep wordt begeleid door een maatschappelijk werker en een wijkverpleegkundige. Vijf illegale werknemers aangehouden runsburg» De Vreemdelingenpolitie heeft bij een controle in een bedrijf aan de Laan van Verhof in Rijnsburg vijf illegaal in Ne derland verblijvende Polen aangehouden. Het vijftal - twee mannen en drie vrouwen - was in het bedrijf aan het werk. Ze worden naar hun vaderland teruggestuurd. De werkgever heeft een proces-verbaal gekregen. alphen aan den run Een grill restaurant in het Alphense win kelcentrum 'De Herenhof' is gis termiddag volledig uitgebrand. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar an dere panden, maar door de ster ke wind liepen drie naastgelegen winkels ernstige rookschade op. Uit voorzorg werden wel de be woners van 24 appartementen boven de winkels geëvacueerd. De eigenaar van grillroom 'Jeru salem' en huurder van het pand kwam gistermiddag even na twaalven aan bij zijn restaurant. Hij zag een behooilijke rookont wikkeling en alarmeerde vervol gens de brandweer. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Zowel poli tie als brandweer hebben nog geen aanwijzingen hoe het vuur had kunnen ontstaan. Vandaag verricht de technische recherche onderzoek. Geëvacueerde bewo ners werden opgevangen in het Chinees restaurant in het win kelcentrum. In het grill-restau rant was niemand aanwezig en er raakte dan ook niemand ge wond. De brandweer had het vuur binnen een uur onder con trole. Hoe hoog de schade be draagt, weet de politie niet foto hielco kuipers 'Burgemeester niet afrekenen op slecht functionerende ambtenaren wim koevoet/marieta kroft Burgemeester W. Vroegindeweij wordt aan de kant geschoven voor problemen die vóór haar tijd ook al speelden. Een groepje voormalige raadsleden, aangevoerd door G. Koeleman (Ge meentebelangen) en V. Born (WD) is na maan dagavond hierover zo kwaad dat zij de onafhan kelijke onderzoeker A. van den Berge zal verzoe ken een boekje open te mogen doen. Van den Berge onderzoekt momenteel de oor zaak van de moeilijkheden op het Ter Aarse ge meentehuis. Hij doet dat in opdracht van com missaris van de koningin J. Leemhuis-Stout. De gemeenteraad heeft vooruitlopend op het onder zoek het vertrouwen in de burgemeester opge zegd. Bom, Koeleman en ook oud GB-fractievoorzit- ter W. van Tol zeggen maar al te goed te weten dat de problemen bij het ambtenarenkorps ook in de tijd van burgemeester Verhoef levensgroot waren. „Ambtenaren gunden het licht in eikaars ogen niet", weet Koeleman. „Dames in het ge meentehuis trokken aan eikaars haren", herin nert Van Tol zich. Eind jaren tachtig kwamen de problemen aan de orde in een besloten raadsvergadering. „We kregen zwijgplicht opgelegd", zegt ze geërgerd. Notulen zijn van die bijeenkomsten niet ge maakt. Het WD/CDA-college zou de problemen met de ambtenaren zélf wel oplossen." Van Tol weet dat niet lang nadien een ambte naar is ontslagen. „Een ander die dat veel méér verdiende, werkt nog altijd op het gemeentehuis. Alles werd met de mantel der liefde bedekt." Bom vult aan: „Als zo'n twaalf, dertien jaar gele den de rotte appels emit waren gevlogen, had het nu niet zover hoeven te komen." Los van het feit of Vroegindeweij voli stuurlijke kracht heeft, vinden Bom, Kt Van Tol het schandalig dat ze nu wc kend op personeelsproblemen. Zaken voor haar aantreden hadden kunnen gelost. „In elk geval had ze in beschermt worden genomen door haar niet de personeelszaken te geven. Otto (wethc zegt nu wel dat ze die portefeuille heef Maar hij had hem moeten claimen. Wa precies wat er allemaal aan de hand is. Burgemeester W. Vroegindeweij. foto henk bouwman De commissaris van de koningin J. Leemhuis-St het 'ongepast' dat de Ter Aarse gemeenteraad trouwen heeft opgezegd in burgemeester W. Vi weij. „Dit past niet in de gebruikelijke bestuui gangsvormen", reageert haar zegsman J. Di „Vorige week nog heeft de hele raad ingestemc onafhankelijke onderzoek. En dan krijg je dit." begrip voor. „De raa commissaris van de zélf gevraagd om een de bestuurlijke prob zei dat ze die reactie ven na een onderzoe mee werd ingestemd. Een waarnemend b ter kan Ter Aar voc vergeten, zegt de woordvoerder. De ra maandag om Leemhi vragen hier spoed ac ten. Distelbrink: „Te: een burgemeester d neert. Een gemeenti leen een waarnemer burgemeester meer i buitengewoon ernst aan de hand zijn w« burgemeester niet m gewone manier kan ren. Dat is bijvoorbei val als hij of zij in ee cedure is verwilckeld.' marieta kroft/wim koevoet Distelbrink kan niet zeggen in hoeverre onderzoeker A. van den Berge door de actie van de gemeentepolitiek wordt gehin derd. „Dat zal moeten blijken. We willen een zo objectief mo gelijk beeld hebben van wat er allemaal speelt in Ter Aar. Nu het vertrouwen is opgezegd in de burgemeester, kan het zijn dat verhoudingen zijn aange scherpt." Distelbrink vreest ook dat mensen die door Van den Berge moeten worden gehoord oneigenlijk worden beïnvloed door de recente ontwikkelingen. De Ter Aarse politici stellen vast dat ze zélf niet om het on derzoek hebben gevraagd. Voor hen is de zaak zo klaar als een klontje. De provinciewoord voerder heeft hier geen enkel hans koenekoop Het is een wel heel gemakkelijke manier van geld verdienen: eerst een advertentie plaatsen in een landelijk dagblad, daarin lucratief thuiswerk aan bieden, dan melden dat meer informatie beschik baar is door 20 gulden over te maken en vervol gens alleen een briefje terugsturen waarin staat dat het bewuste thuiswerk bestaat uit 'het ko piëren van de brief en zelf een advertentie zetten over thuiswerk'. De truc is vaker beproefd, heel doorzichtig, maar maakt momenteel weer veel slachtoffers. De politie van het district Rijn- en Aarlanden wordt overstelpt met telefoontjes van mensen die klagen over deze advertentie. Zij menen te zijn opgelicht door zogenaamde thuiswerkcentrales in Alphen aan den Rijn. De gedupeerden bellen vanuit het hele land. Was er maar sprake van oplichting, dan kon de politie tenminste iets doen, zegt vooi Schimmel. „Maar zolang mensen die re de advertentie een brieije krijgen teruj is er sprake van een tegenprestatie. Enf dat briefje ook voorstelt, het is geen feit." Veel meer dan waarschuwen kan de dit moment niet. Schimmel: „Via de nummers zijn inmiddels drie adressenl kend waar geld naartoe gaat. Het zijni alledrie adressen in Alphen. Maar nog: staan machteloos. Het enige dat we kun is de mensen dringend adviseren nieti op deze advertentie." Op die manier hoopt de politie dat ht zich niet verder verspreidt. „De adverte de werking van een kettingbrief als stt mensen zo'n advertentie gaan plaatsen dit moment ook totaal geen zicht op 1 adressen waai' geld binnenkomt. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Stress. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland geeft vanaf maandag 17 februari een cursus 'Omgaan met stress' in het wijkgebouw aan de Henry Dun- antweg. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten van 20 tot 22 uur. Deelname kost 200 gulden voor leden en 270 gulden voor niet-leden. Informatie: 071-5161467. Historisch. De historische vereniging houdt op maandag 17 februari een lezing over de gebrand schilderde ramen in de Oudshoomse ka 1665. De lezing wordt gegeven in de trotf het oude gemeentehuis aan het Burgerij serpark en begint om 20 uur. Wandelen. De vereniging voor natuur- 0 educatie IVN houdt op zondag 23 februa tuurwandeling in het park de Rijnstroom deling wordt begeleid door natuurgidsem om 14 uur op de parkeerplaats bij het Pal aan de Ds. Geellaan. Deelname is gratis.! tie: 0172-426990. 'Het is allemaal vrijwilligerswerk' In elke hoek in zijn woonkamer is de oogst te zien van de crea tieve cursussen die in zijn buurthuis worden gehouden. Bert Oostdam is voorzitter van de vereniging 'buurthuis de Weipoort' en al zestig jaar be woner van het buurtschapje. Hij kent alle leden en dona teurs van de vereniging per soonlijk en weet precies waar ze wonen aan de Weipoortse- weg, de Uiterdijk, de Noord Aa, de Ommedijksweg en in Gel- derswoude. Het buurthuis is gevestigd in het voormalige kleuterschooltje halverwege de Weipoortseweg. „Er waren steeds minder kleu ters en daardoor ging het schooltje dicht. Het gebouw zou worden gesloopt, maar toen is de vereniging opgericht. Sindsdien mogen we dat ge bouw gebruiken en betaalt de gemeente de huur." Oostdam is er trots op dat zijn vereniging verder geen fi nanciële steun van de gemeen te nodig heeft. „En het is alle maal vrijwilligerswerk; we mo gen geen betaalde krachten in dienst hebben. Daardoor is het allemaal vrij goedkoop. En heel gezellig, want de mensen voe len zich heel erg betrokken bij het buurthuis." Oostdam vertelt aan de hand Een bezoeker van buurthuis de Weipoort is bezig met Fries houtsnijwerk. foto henk bouwman van zijn eigen interieur welke activiteiten het buurthuis heeft. Een kunstig uitgesneden naai doos is het resultaat van de cursus Fries houtsnijwerk. Zijn vrouw heeft bij het figuurzagen lampjes gemaakt en er zijn ook wandtapijtjes, teddyberen en figuurtjes van hooi. Dat Oost dam en zijn vrouw zelf in elk geval trouwe bezoekers zijn, is duidelijk te zien. Behalve creatieve avonden, zijn er ook andere bijeenkom sten. In het buurthuis wordt veel gekaart, bingo gespeeld, er is een cursus vogels kijken. Het buurthuis is echter voor alles een ontmoetingscentrum van de buurtschap. „We kennen elkaar hier nog, behalve de nieuwelingen. Maar die komen ook steeds vaker naar het buurtcentrum.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16