Voorschoten: andere stap dichterbij koers met woonboten 'Jonge mensen de kans geven' dvies GGD aan iderdorp: biedt ugd meer vertier Nieuw veld ASC Jachtwerf in Voorschoten heeft asbestgolfplaten nodig is ramt lantaarnpaal Leiden Regio ïoed dat er weer een vrouw in de raad komt' Hollands Midden werft 300 agenten - re dakbedekkers cthoten Opnieuw is een oudere vrouw, dit keer in de Icovskilaan, de dupe geworden van twee mannen die zich ven voor dakbedekkers. De twee boden de vrouw gisteren •nkel'e pannen op het dak recht te leggen. Zij stemde toe. ide mannen klaar 'waren', presenteerden ze een rekening 400 gulden. De vrouw betaalde. lorp.jupy nihof dorp moet jongeren meer bieden. De gemeente iverwegen om een cross- ierbaan aan te leggen en ngerencafé op te richten, •zouden ouders die pro- n hebben met de opvoe- ondersteuning moeten I. Het openen van een de- nce van het bureau Op- in Leiden is het over waard. Dat is een greep maatregelen van de GGD en Omstreken aan de nte Leiderdorp om de st van jongeren te beper- te voorkomen dat het van alcohol, softdrugs Idrugs groeit. )GD Leiden en Omstre- in opdracht van de nte onderzoek gedaan et gokgedrag en het ge- fan genotmiddelen in Lei- p en de eventuele over- dit oplevert voor de om- wel het onderzoek gaat liderdorpers van alle leef- zijn de aanbevelingen GGD vooral gericht op dorpse jongeren en het men van ellende. Want onderzoek komt naar vo- overlast in Leiderdorp wordt veroorzaakt door in. Niet zozeer overmatig of drugsgebruik zijn in de oorzaak, maar ver en opvoedkundige pro- t. Overlast van volwasse- et bijvoorbeeld een alco- bleem, komt in Leider- 8 ildenvoor. Schokkend zijn de uitkom sten van het onderzoek niet. Leiderdorpers gebruiken niet meer genotmiddelen dan de doorsnee Nederlander en ze gokken ook niet vaker. Wel ligt het gebruik van harddrugs vol gens schattingen van Leider- dorpse huisartsen boven het ge middelde, maar andere bron nen bevestigen die indruk weer niet. Volgens onderzoekster J. Tielen is het aantal harddrugs gebruikers 'in absolute zin klein', al stijgt het aantal wel door gebruik van XTC. Uit het onderzoek komt wel naar voren dat, jongeren in Lei derdorp meer soft drugs gebrui ken dan hun 'doorsnee' leeftijd genoten. Dit heeft onderzoek ster Tielen niet verbaasd, omdat dit al bleek uit eerder onderzoek onder jongeren in de hele Leid- se regio. „Je moet je ook afvra gen of dit een probleem is. Voor jongeren zijn soft-drugs een ge notmiddel zoals alcohol. Het is alleen een probleem voor som mige jongeren, die er te veel van gebruiken." De GGD raadpleegde Leider- dorpse huisartsen en zoge noemde 'sleutelinformanten': mensen uit het onderwijs, maatschappelijk werk, jonge renwerk en de politie. Verder maakte de GGD gebruik van een enquête onder scholieren uit 1992. Wethouder C. Kemer (CDA- /welzijn) wil de uitkomsten van het onderzoek van de GGD be trekken bij haar jeugd- en jon gerenbeleid. Binnenkort ver schijnt hierover een nota. chef hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Secretaris Blauw weg bij Oranjevereniging Scheidend secretaris Rien Blauw van de Leiderdorpse Oranjevereniging deelde gisteravond tijdens de jaarvergadering voor het laatst de stukken uit. FOTO MARK LAMERS Gemeente wil rechten van bewoners erkennen leiderdorp* judy nihof „Ik heb steeds gezegd: als ik 65 ben, stop ik ermee." Leiderdor per Rien Blauw vierde in januari zijn 65ste verjaardag, en houdt woord. Zijn werk als secretaris bij de Oranjevereniging zit er na twintig jaar op. „Het bestuur is al helemaal verjongd. Waarom zou ik blijven? Je moet jonge mensen de kans geven. Dan ko men er ook weer nieuwe idee- en. Een opvolgster heb ik al, en die doet het hartstikke leuk." Zijn vrouw knikt instem mend. „Koninginnedag is toch vooral een kinderdag. Die moet door jonge mensen worden ge organiseerd, die zelf ook kleine kinderen hebben. Zij weten be ter wat kleintjes leuk vinden." Het wordt trouwens geen ri- goreus afscheid van de Oranje vereniging. Blauw blijft hand en spandiensten verrichten. Van verenigingswerk krijgt hij nu eenmaal nooit genoeg. „Ik heb altijd in verenigingen geze ten. Dat betekent wel datje veel van huis bent. Je moet dus wel medewerking van je vrouw heb ben." Aan dat laatste ontbrak het Blauw niet. Zijn echtgenote is al net zo'n verenigingsmens: „Die gekken moet je hebben, anders kunnen die verenigingen niet draaien." Het feest rond het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp in 1979 beschouwt Blauw als een hoog tepunt in zijn carrière bij de Oranjevereniging. „Daar had ik het draaiboek voor samenge steld. Dat feest was zo geslaagd, echt een spektakel. Elke buurt had zijn eigen activiteiten. Zo iets krijg je nooit meer." Voor het bestuur van de Oranjevereniging mag Blauw zich inmiddels te oud voelen, uit het bestuur van drumfanfare Tamarco is hij niet weg te slaan. „Daar moeten ze me wegdra gen. Dat blijf ik doen zolang ik het kan." oegstgeest maarten keulemans us van de ZWN is gister een aanrijding op de traatvveg in Wassenaar een lantaarnpaal gebotst de berm tot stilstand ge- Er moest een takelwa- ||an te pas komen om de eer op de weg te krijgen. ?rs kwamen met de vrij. bus, bestuurd door een 45-jarige man uit Leidschen- dam, reed tegen negen uur over de ventweg van de Rijks straatweg richting Wassenaar dorp. Ter hoogte van indu strieterrein Maaldrift zag de chauffeur plotseling dat een achteruitrijdende auto op hem af kwam. Een botsing was niet meer te vermijden. De be stuurder van de auto, een 59- jarige man uit Wassenaar, bleef ongedeerd. De gemeente Voorschoten wil de rechten van woonboot bewoners erkennen door hun een juridische status te ge ven in de gemeentelijke bestemmingsplannen. Met de le galisering van woonboten wijkt de de gemeente af van het tot nu toe gevoerde 'uitstervings'-beleid. Leden van de commissie voor Financiën hebben gisteravond en thousiast gereageerd op de voorgenomen beleidswijzi ging. „Dit is beter voor de rechtszekerheid van de woon- booteigenaren", zo verwoordde D66-raadslid Y. Molen kamp de algemene opvatting. voorschoten marcel smeets In het verleden werd voor het afgeven van een vergunning voor een ligplaats uitdrukkelijk als voorwaarde gesteld dat de vergunninghouder het woon schip niet verder mocht verko pen. Daarmee hoopte Voor schoten het aantal woonboten binnen de gemeentegrenzen na verloop van tijd te kunnen ver minderen. In de praktijk echter is steeds weer opnieuw een lig plaatsvergunning afgegeven aan nieuwe eigenaren. In enkele ge vallen heeft de gemeente zelf woonboten aangekocht en ze vervolgens laten slopen. Woonbootbewoners hebben dit gebrek aan duidelijk beleid altijd ervaren als bedreigend. P. Bollen, woordvoerder van de 41 vergunninghouders, is tevreden over de nieuwe koers van de ge meente. „Eerst werden we vo gelvrij verklaard, nu komen er tenminste regels", meent Bol len. Door de woonboten in de bestemmingsplannen te betrek ken en ze daarmee te erkennen als woonmogelijkheid, zullen er ook regels gelden ten aanzien van veiligheid en milieu. Zo worden nagenoeg alle woonbo ten aangesloten op het riool. „Wij verwachten daarvoor wel een bijdrage van de eigenaren", zo hield wethouder A. Draijer (CDA/Financiën) de commissie voor. Leden van de commissie voorzien problemen bij het te ontwikkelen bouwplan in de Kr- impolder. Volgens hen zouden de in die omgeving gelegen woonboten niet het veld moe ten hoeven ruimen voor de nieuwe woonwijk. „Je moet er niet vanuit gaan dat die boten dan weg moeten", meent W. Zoetemelk (CDA). WD, CDA, D66 en Groen Links menen dat de ligplaatsen in de bestem mingsplannen moeten worden 'ingepast'. Ook de woonbooteigenaren zelf zijn bang dat er ligplaatsen zullen verdwijnen en menen dat er binnen het voorgenomen be leid plaats moet zijn voor een 'reservelocatie'. „Wij pleiten niet voor meer woonboten, maar zeker ook niet voor min der", zegt Bollen. Mocht het on verhoopt nodig blijken, dan zouden de woonschepen alsnog elders moeten kunnen aanleg gen, meent hij. Volgens wethouder Draijer is het aanwijzen van reserveloca ties 'niet wenselijk', omdat dat binnen de nieuwe plannen zal leiden tot aanzienlijke wijzigin gen van de bestaande bestem mingsplannen. De kans is groot dat de Oegst- geestse voetbalclub ASC in april kan beginnen met de aanleg van een nieuw speelveld. ASC heeft 20.000 gulden subsidie ge vraagd aan de gemeente. De vereniging scoorde daarmee gisteren: de politiek is bereid de behandeling van het subsidie- voorstel met voorrang te behan delen. ASC onderhandelt al drie jaar met Oegstgeest over het nieuwe veld. Het gaat om een zogehe ten wetra-veld: iets groter dan een half wedstrijd veld, voor een deel bestaand uit kunstgras, en bedoeld voor voetbaltrainingen. De nood is groot, legde club voorzitter G. Ciggaar gisteren nogmaals uit aan de commissie voor sportzaken: de ASC-spelers moeten steeds uitwijken naar de velden van een andere ver eniging en het enige veld op het ASC-terrein wordt zo intensief bespeeld dat het gras na het weekeinde 'helemaal, volkomen op' is. In 1994 beloofde de gemeen teraad de subsidie naar ASC over te maken, maar er kwam een kink in de kabel: het ASC- terrein bleek vervuild en moest worden gesaneerd. De voetbal club wil behalve geld voor het nieuwe speelveld nu dan ook een tegemoetkoming in de schoonmaakkosten van de grond: zo'n 60.000 gulden. „En dat is in wezen niet eens zo'n heel groot gedeelte van de kosten die we moeten maken", vindt Ciggaar. De voorzitter schat de kosten van sanering op 110.000 gulden. De aanleg van het nieuwe veld kost nog eens zo'n 140.000 gulden, inclusief lichtmasten en nieuwe parkeer plaatsen. De bestuurder vindt dat de aanleg van het trainingsveld een eventuele verhuizing naar De Voscuyl niet in de weg hoeft te staan. „We blijven ons inzetten voor de toekomst. En wellicht ligt die toekomst op een andere locatie dan het ASC-terrein." In maart hakt de gemeente raad de knoop door over de subsidie. Ciggaar vertrouwt op een goede afloop. „Het heeft al zo lang geduurd, dat ik vind dat we best gehonoreerd mogen worden. En de reacties van de raadsleden waren niet negatief. Ik heb een voorzet gegeven, en die is ingekopt." rve-reservespeler Salm loopt zich warm voor raad Oegstgeest eest* maarten keulemans •reservespeler zijn. En eens, toch worden opge- om mee te spelen. Aagje au Salm kan er sinds kort 5 eepraten. „Destijds was op de lijst van Progres- jstgeest. Als dan blijkt maar drie raadszetels te tl, tja, dan verwacht je lijk niet dat je ooit nog in leenteraad komt. En dan tdat nu. Opeens." 2-jarige Papineau Salm °een paar weken geleden ar fractievoorzitter Maar lort te horen dat ze zich aan warmlopen voor de PrO-raadslid Jos Roef- op zijn beurt weer in de van Johanna van Raalte komen, had immers be- het raadslidmaatschap jeven na een omstreden ak van de wethouder van i >sief Oegstgeest, Guus a sen. deze krant. „De zijn ons uit de handen wil Papineau Salm wel •ver die aanvaring. „En oodzonde Te meer om- veel enthousiasme in de heeft gestoken." 'an de gemeenteraad van eest. Het is op het eerste wat merkwaardige voor Papineau Salm. Ze bijna acht jaar door in als arts. Bleef vervol lief in de ontwikkelings- tferking en werd me- dviseur bij het ministerie •itenlandse zaken. Haar 111 de Leidsestraatweg is k het huis van een we- onder de Friese klok :n rij Afrikaanse voorva- djes en de oerhollandse it doet een dutje op een te doek. je de problemen van est afzet tegen wat in de tvereld gebeurt, ja, dan ze natuurlijk afdoen als oblemen. Wat maakt het ttensen hun auto wel of °t Albert Heijn kunnen Tegelijkertijd heb ik den haag/voorschoten Directeur E. van Riel van jacht werf Klaassen in Voorschoten vindt het onredelijk dat de ge meente Voorschoten zijn voor raad asbesthoudende dakbe dekking als afval wil afvoeren. Dat bleek gisteren tijdens de zit ting van een schorsingszaak voor de Raad van State in Den Haag. Jachtwerf Klaassen, een scheepswerf voor motorjachten met 32 werknemers aan het Rijn-Schie-kanaal, heeft de schorsingszaak tegen de ge meente Voorschoten aange spannen, omdat deze de werf dwangsommen dreigt op te leg gen. Het gaat daarbij om 200 gulden per dag zolang Van Riel zijn reservevoorraad van 25 as besthoudende platen niet op ruimt en 300 gulden per dag zo lang hij geen verplicht milieu jaarverslag opmaakt. Volgens juridisch medewer ker M. Vollebergh van de ge meente bevatten de golfplaten 10 tot 15 procent asbest en vor men ze een gevaar voor de volksgezondheid. De daken van de drie bedrijfsloodsen van de werf zijn bedekt met dezelfde platen, maar die hoeven niet verwijderd te worden zolang ze niet bewerkt worden. Volle bergh zegt dat bij vervanging van de kapotte platen gaten in de reserveplaten geboord moe ten worden waarbij asbestvezels vrij komen. Het verwerken van asbestplaten in de bouw, ook al gaat het om vervanging, is uit drukkelijk verboden. Van Riel zegt dat hij de 25 platen in voorraad houdt ter vervanging van eventueel ka potte dakplaten. Aangezien het gaat om een speciaal model golfplaten uit de jaren zestig, die niet meer gemaakt worden, kunnen ze niet vervangen wor den door golfplaten van kunst stof. Het verbod zou betekenen dat hij de daken in een keer moet vervangen. Wat betreft het milieujaarver slag (MJV) zegt Vollebergh dat alle middelgrote en grote bedrij ven in de gemeente verplicht zijn deze jaarlijks op te stellen. Met het MJV moet het bedrijf een boekhouding van het ener gieverbruik en de behandeling van de afvalstoffen bijhouden. Van Riel vindt dat hij het slachtoffer is van ongelijke be handeling omdat de grootste jachtwerf van Nederland, Van Lent in De Kaag, geen MJV hoeft op te maken. Vollebergh zegt dat de gemeente Voorscho ten wel die verplichting kent en dat zij geen inzicht heeft in het beleid van de gemeente Haar lemmermeer, waar De Kaag on der valt. Rechter J. Leyten van de Raad van State wil eerst de behande ling van het bezwaarschrift van Klaassen door de' gemeente Voorschoten afwachten alvo rens zij uitspraak doet. Wel te kent zij aan dat de Raad van State een termijn zal vaststellen waarna de dwangsommen zul len worden opgelegd, mocht Voorschoten de bezwaren van de jachtwerf tegen het asbest verbod en het MJV afwijzen en de dwangsommen gaan opleg gen. Leyten wil de jachtwerf langer de gelegenheid geven de asbestplaten op te ruimen en een MJV op te stellen. De uitspraak valt te na 19 maart te verwachten, de datum dat de gemeente het bezwaar schrift behandelt. Aagje Papineau Salm: „Naast wereldproblemen oog hebben voor het plaatselijke." echter altijd gevonden dat je naast de wereldproblemen juist ook oog moet hebben voor het plaatselijke. Want ook in Oegst geest zijn er mensen die het niet zo goed hebben." Vandaar, dat Papineau Salm jarenlang bestuurslid was bij de PvdA-afdeling van Oegstgeest. En voorzitter werd van het in 1993 opgerichte samenwer kingsverband tussen PvdA en GroenLinks, Progressief Oegst geest. Totdat Ron van Zanten de voorzittershamer vorig jaar van haar overnam. „Ik denk dat er in Oegstgeest veel meer mensen buiten de boot vallen dan we ons realise ren", zegt Salm. Ze noemt de steeds grotere groep ouderen als voorbeeld: „Uit onderzoek blijkt dat veel ouderen na een uur of zeven, acht 's avonds bang zijn om de deur open te doen. Dat is natuurlijk heel schrijnend. En ik vind dat je je daar als politiek op zijn minst verantwoordelijk voor mag voe len. Ook al zijn die mensen nog zo onzichtbaar." Maar ze moet ook toegeven dat er veel Oegstgeestse zaken zijn waar ze nog maar weinig vanaf weet. De sportclubs, het jongerenbeleid, de bezuinigin gen in de welzijnssector, de ont wikkelingen in het onderwijs; het zijn allemaal onderwerpen waar ze zich nog eens goed door haar voorganger Roeffen over wil laten bijpraten. „Het is een uitdaging, en het is natuurlijk goed dat er weer FOTO MARK LAMERS een vrouw in de raad komt. Daarnaast vind ik het spannend om aan het politieke spel deel te nemen. In mijn werk zit ik aan de andere kant van de tafel, aan de kant van de ambtenaren. Ik ben heel benieuwd hoeveel mo gelijkheden je als raadslid hebt om invloed uit te oefenen. Het lijkt me in elk geval boeiend om allerlei nieuwe mensen te ont moeten. Het verbaast mij hoe veel mensen mij nu al kennen. Wat dat betreft is en blijft Oegstgeest toch een dorp." leiderdorp marcel smeetsOp dit moment bestaat het korps voor nog geen kwart uit vrouwen en zijn maar twee van el ke honderd dienders van buitenlandse herkomst. De personeelschef verwacht op korte termijn een ware leegloop van zijn vergrijsde korps. Met de slogan 'Mens genoeg voor een job als agent?' hoopt het door Hollands Midden in de arm geno men reclamebureau de nieuwsgierigheid van jongeren te kunnen prikkelen. Vanaf posters en abri's zal een compositiefoto van een man-vrouw, rood, blank, bruin en geel uitdagend naar aspirant-agenten loeren. De tekst in de folders is in het Nederlands, Marokkaans en het Turks gesteld. „Alles heeft-een hoog werkelijk heidsgehalte", zegt H. Jacobs, directeur van het reclamebureau. „Geen machogedoe, geen house en niks opgeklopt", zo houdt hij zijn gehoor voor. Volgens Van Hoorn en Jacobs moet de ruim een ton kostende campagne 'iedereen aanspreken". Politiekorps Hollands Midden is op zoek naar zo'n driehonderd nieuwe agenten en surveillan ten. Met cd's, posters en 'directe gesprekken' hoopt J. van Hoorn, hoofd personeel van het re giokorps, vooral jongeren te kunnen strikken voor het blauwe uniform. Met het overhandigen van de wervings-cd aan de nieuwe regiochef R. Stra- ver, loste Van Hoorn in het Leiderdorpse hoofd kwartier het startschot voor de grootscheepse wervingscampagne. Tot aan de eeuwwisseling mag het regiokorps jaarlijks ongeveer negentig nieuwe collega's aan trekken. Het district Leiden-Voorschoten, onder deel van het regiokorps Hollands Midden, kan re kenen op ongeveer veertig nieuwe agenten in het jaar 2000. „We mikken vooral op vrouwen en jon ge allochtonen", zegt Van Hoorn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15