Zijlsingel/Lage Rijndijk: 'een rotkruispunt' Muzikaal alternatief voor christenjongeren Leiden Regio 'Spanjaardsbrug en Sumatrastraat ook probleem' Kerk Samenleving Schrijfster Dien de Haan op wijkavond 'Rehoboth' WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 De hele fietsróute van Leiden naar Leiderdorp heeft dus de aandacht van de gemeente, waaronder ook de Lage Rijndijk. Dat zal onder anderen B. Groeneweg plezier doen. In een lijvige brief aan deze redactie noemt hij onder meer de kruising van de Sumatra straat en Lage Rijndijk 'zeer gevaarlijk'. „Geparkeerde auto's, op stoepen en fietsstroken, belemmeren het uitzicht en leveren met name groot gevaar op voor uitwijkende voetgangers en fietsers. Op dit krappe, onoverzichtelijke kruispunt ontstaan vooral door af buigende vrachtwagens levensgevaarlijke situaties, Zeker bij het buiten werking stellen van de verkeers lichten." Ook Sengers beschrijft deze situatie via Internet. „De weg, met name de Spanjaardsbrug en de eerste honderd meter stadsinwaarts, is buitengewoon smaL In de spits, als auto's in een lange rij wachten voor het verkeerslicht met de kruising Sumatrastraat, moeten fietsers over de stoep om voorbij deze rij auto's te ge raken." Zijn oplossing: „Laat de parkeerhavens langs de La ge Rijndijk vervallen en laat deze ruimte ten goede komen aan fietspaden in beide richtingen. Nadeel: het aantal parkeerplaatsen in de zijstraten is ontoerei kend, terwijl de parkeerdruk daar toch al hoog is. Bo vendien blijft de Spanjaardsbrug de bottleneck." Er is nog een andere oplossing volgens Sengers: „Het invoeren van éénrichtingsverkeer. Of dit nu stadsinwaarts of stadsuitwaarts is, de gewonnen ruimte kan worden gebruikt voor vrijliggende fietspa den. Het verkeer van en naar Leiderdorp verplaatst zich dan over de Singel, Kooilaan en de Willem c Zwijgerlaan." Mevrouw Van der Reijden uit Leiderdorp belde ook over Lage Rijndijk, in het bijzonder de situatie bij de Spanjaardsbrug. „Als je als fietser over deze brug rijdt en je wilt rechtdoor oversteken naar de Splinterlaan, moet je zeer gped uitkijken. Alles en iedereen rijdt gi woon door. Auto's vliegen van alle kanten op je af." Maar zoals gezegd: de gemeente Leiden wil werk maken van deze fietsroute. Alleen voor welke oplos singen wordt gekozen is nog niet bekend. Tips en reacties 'Knooppunt' LEIDEN Ook de komende tijd willen we elke week de onoverzichtelijke verkeerssitu aties In de Leidse regio voor het voetlicht brengen. Van die container op de hoek, waardoor je niet kunt zien of er verkeer aankomt, tot die oversteek plaats waar automobilisten geregeld doorjakkeren, met alle gevaren van dien voor voetgangers en fietsers. U kunt ons als lezer helpen door aan te geven welke gevaarlijke en hinderlij ke situaties u kent. Dat kan telefonisch: 071 -5356430. Of schriftelijk: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Zet u In dat geval 'Knoop punt' op uw envelop of kaart Via E-mail kan het overigens ook: Leidsch Dagblad@hdc.nl. Uiteraard kunt u ook gewoon uw mening geven over de de rubriek beschreven situaties. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 Controversieel festival met evangelische topartiesten ROTTERDAM GPD Via christelijke dance en hou- se-muziek wordt jongeren een muzikaal alternatief aangebo den. Maar dan wel met ingredi ënten van het evangelie. Dat gebeurt op radicale wijze tij dens het Good Music Dance Festival op 15 februari in de Rotterdamse Energiehallen. The World Wide Message Tri be, een uit tien leden bestaan de formatie uit Engeland bij voorbeeld, gaat enigszins rauw uit zijn dak. Een flitsende com binatie van dans en muziek. Het gaat een beetje richting house, maar wat is house, zegt Ben de Wild van de gelijknami ge Ben de Wild Productions, die dit festival met evangeli sche topartiesten in de Maas stad organiseert. „Vorig jaar werd het in Gouda gehouden. In een mum van tijd waren de kaarten uitverkocht. En neem een jongen als Preacha (zijn werkelijke naam is Cameron Dante)die verslaafd was aan drugs, maar sinds hij tot geloof kwam brengt hij een schitte rende 'underground' solo-act. Preacha schijnt een muzikaal fenomeen te zijn. En hij heeft veel kwaliteiten, want wekelijks is hij ook als dj te horen op de BBC Radio. Over hem kan ik wel een halve dagvertellen", aldus De Wild. „Twee jaar gele den is hij in Engeland tot dj van het jaar uitgeroepen. Door het werk van World Wide Message Tribe is hij tot geloof gekomen. Hij was ook meteen radicaal van de drugs af." Het vijf uur durende Good Mu sic Dance Festival wordt een waar spektakel, zo verzekert De Wild, die deze nieuwe werve lende show, door sommigen controversieel genoemd, spe ciaal weer voor jongeren heeft georganiseerd. De Wild (29): „Het biedt chris tenjongeren een mooi alterna tief, dat past bij hun christelijke levensstijl. Dat tegen housemu ziek wordt gewaarschuwd, kan Ben de Wild: „Het christelijk geloof is tegenwoordig zo braaf geworden." ik me voorstellen. Maar er staat niets tegenover. Ik ben met mijn bedrijf al jaren bezig om leuke dingen te organiseren en veel alternatieven te bieden binnen de kerk, die er vaak zo oubollig uitziet. Vaak spreekt de kerk een taal, die met name jongeren buiten de kerk niet meer verstaan. Wat ik zo mis in de traditionele kerken, is om op een normale, nuchtere ma nier te kijken hoe ze jongeren kunnen bereiken. Door heel simpel eens naar het marke- tingprincipe te kijken. Geeste lijk werk is niet alléén maar geestelijk werk. Als je mensen wilt bereiken dan moet je je verdiepen in een doelgroep. Dat is gewoon een stuk markt onderzoek. Ik sta echt niet ne gatief tegenover de kerken, maar in de meeste gevallen gaat het er allemaal nog wel traditioneel aan toe." De Wild, die zich al jaren inzet voor jongeren, beklemtoont dat hij echt niet af wil van de zondagse kerkdienst. Zeifis de oud-Hilversummer in zijn woonplaats Voorthuizen lid van een evangeliegemeente, „ligt tussen de protestantse kerken en de Pinksterbewe ging." Waar het hem om gaat is, dat de kerken zich heel be wust afvragen waar jongeren van vandaag mee bezig zijn. Welke trends en wat voor ont wikkelingen doen zich voor op de markt en op welke manier springen we daarop in, stelt De Wild duidelijk. „De kerk is meer dan alleen maar de och- tendpreek op zondag." Naast een poplabel heeft De Wild ook twee dance labels in huis. En dans ligt heel dik bij de jongerencultuur, zegt hij. „We zijn in contact met groe pen die heel dicht bij jongeren staan, zoals World Wide Mes sage Tribe, die weer een orga nisatie hebben die fulltime op scholen werken. Dit team uit Manchester-is heel radicaal, maar het weet het evangelie heel fris en heel leuk neer. te zetten. Een keer per maand 'hebben ze in Manchester een optreden met de nodige rook uit het podium en lichtstralen. Dat trekt altijd honderden jon geren." Ook voor de nieuwe show in de Enegeriehallen in Rotterdam (reservering kaarten 0318 - 622336) loopt het weer storm. GENÈVE«ANP Nederlands geld voor kerkelijk vluchtelingenwerk Oost-Europa granten. Later dit jaar komen naar verwachting opnieuw toe lagen beschikbaar. De Wereldraad heeft 1997 uit geroepen tot oecumenisch jaar voor kerken in solidariteit met ontwortelde mensen. Daartoe behoren niet alleen vluchtelin gen maar ook migranten en an deren die hun woonplaats heb ben moeten verlaten. „De wil van regeringen om ontwortelde mensen bescher ming te bieden, is sterk afgeno men", aldus de Wereldraad in een pas verschenen boek. „Bui tenstaanders en nieuwkomers zijn zondebokken geworden." Kerken moeten zich daarom des te sterker hun lot aantrek ken, vindt de oecumenische or ganisatie. De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken hebben in totaal 170.000 Zwitserse frank (220.000 gul den) toegekend aan kerkelijke projecten in Oost-Europa die zich met vluchtelingen bezig houden. Het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft het geld voor dat doel be schikbaar gesteld. Dat maakte de Wereldraad maandag bekend. De toelagen gaan naar projecten in Rusland, Oekraïne, Roemenië, Tsjechië en Kroatië. Het geld zal worden gebruikt voor de training van kerkelijke werkers en het opzet ten van dienstencentra voor hulp aan vluchtelingen en mi- NEDERI.ANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoogeveen (wijk II): J.L. Raveslootte Sellingen; te Ernst: H.J. Catsburgte Kamerik; te Maasland: J.A.D. van der Boon te Markelo; te Rid derkerk (wijk Drievliet-Oosten- dam): J. van Dijk te Tholen; te Rotterdam-Zuid als predikant voor bijzondere werkzaamheden t.b.v. de dr. Daniël den Hoed Kliniek (Academisch Zieken huis Rotterdam): mevr. J. de Haan, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar De Bilt: me vr. M.C.E. Oskam-van Zwol te Donkerbroek-Haule. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Stedum i.c.m. Westeremden: mevr. D. Bakker- Sikkema, kandidaat te Stedum; te Woerden (part-time) ten be hoeve van Zorgcentrum Woerden/Weddesteijn: mevr. drs. J.C. Colenbrander, 1.1. pre dikant te Linschoten, die dit be roep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. D. Bakker-Sikkema, kandidaat te Stedum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Groningen-Zuid: H.J. Roomte Harderwijk; te Rotterdam-Centrum: K. de Vries te Ridderkerk. Beroepbaarstelling: B. van Veen, Wortmanstraat 402,8265 AP Kampen,tel:038- 3327078. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen: J.S. van der Net te Apeldoorn. Bedankt: voor Dordrecht: W. Visscher te Amersfoort. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag: 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE Redactie. Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijvr e abonnementsgeld, ontvangen t per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT jj Voor mensen die moeilijk lezen, ste |g hebben of blind zijn (of een andei dicap hebben), is een samenvatte^ Schrijfster en publicist Dien de Haan ('Annie Verdelman') is mor genavond (13 februari) te gast op de maandelijkse bijeenkomst van de wijkgemeente Rehoboth in Katwijk. De Haan haakt - inspelend op de religieuze trend - in op het onderwerp 'Geloof en spirituali teit'. Haar bijdrage maakt onderdeel uit van een avondprogramma waaraan ook het muzikale duo Jan en Carla Veerman uit Noordwijk meewerkt. Peter Kuijt bespeelt het orgel. De bijeenkomst wordt ge opend door dominee B.H. Weegink met een inleidende meditatie. Het programma begint om 20.15 uur. BEROEPINGSWERK J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst regionale nieuws uit het Leidsch Di J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen tuur, Grave). W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e' >si woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vriji sei tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor! bovendien van 10.3Q- 11.15 uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uuren 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verp'< 'au Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 ui daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21® Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00—14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00uu Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit! partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er eenm zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi* de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde1 kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-' babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. KNOOPPUNT Verkeerslichten, spiegels of gewoon voorrang vóór rechts? Volgens gebruikers van het kruispunt Zijlsingel/Lage Rijndijk kunnen de problemen, veroorzaakt door een gebrek aan overzicht op de kruising, eenvoudig worden verholpen. Automobilisten, fietsers en bromfietsers vanuit de Lage Rijndijk hebben te maken met een beperkt zicht. En weggebruikers die van daaruit rechts de Herensingel willen opdraaien, zullen met hun neus tot op het kruispunt zelf moeten gaan staan, voorbij het hoekhuis naast snackbar 'Ben Wilna'. „Alleen dan zie je wat", laat F. Sengers, regelmatig passant van het verkeerspunt, ons via Internet weten. Het 'rotkruispunt' in beeld. Verkeer dat van de Lage Rijndijk wil afslaan moet op zijn hoede zijn wanneer de verkeerslichten niet werken. FOTO HIELCO KUIPERS Het zicht op het verkeer van links (de Zijlsingel) is zoals gezegd ook tot op het laatste moment slecht. Niet alleen bepaalt de Schrijversbrug, met ver hoogd wegdek, het blikveld, ook de drie op de hoek Zijlsingel/Lage Rijndijk geplaatste telefoon cellen gunnen de weggebruiker geen noodzakelij ke doorkijk. Het gevolg is dat het verkeer vanaf de Zijlsingel en de Overrijn, vlak voor de groene op haalbrug, onverwacht kan opdoemen. Overdag, als de verkeerslichten werken, zijn er geen problemen, zegt Sengers. 's Avonds en op zondag gelden de gebruikelijke verkeersregels. Het verkeer op beide singels heeft dan voorrang op de weggebruikers uit de Lage Rijndijk. „Voor die laatsten zou het beter zijn als zij voorrang krij gen", meent hij. „Het verkeer op de Zijlsingel moet dan net over de brug stoppen en is dan ook goed zichtbaar voor de overige automobilisten en fietsers." Het knooppunt is bij de gemeente bekend, zegt H. van Zeijl van de afdeling verkeer en vervoer. Ster ker nog, net als het kruispunt van de Geregracht en de Oranjeboomstraat dat wij vorige week in de ze rubriek behandelden, genieten ook het oplos sen van de problemen bij de kruising Zijlsingel/Lage Rijndijk de hoogste prioriteit bij de gemeente. „In de fietsnota wordt het probleem onderkend", zegt van Zeijl. „We hebben de nota onder de aandacht gebracht van de raadscommis sie. Die commissie heeft inmiddels gezegd dat de hele fietsroute van Leiden naar Leiderdorp - zeg maar van de Haarlemmerstraat, de Haven en de Lage Rijndijk - op een aantal punten verbeterd moet worden." Even terug naar het kruispunt Zijlsingel/Lage Rijndijk. Sengers meldt dat hij wel een paar oplos singen weet om de plek wat minder gevaarlijk te maken. „Stel de verkeerslichten ook 's avonds en op zondag in. Alleen is dan wel het nadeel, dat de verkeersdrukte daar niet om vraagt. Er onstaat dus veel onnodige wachttijd." Een andere oplossing is het plaatsen van twee bolle spiegels op de kop van de Lage Rijndijk. Daarin ziet men het verkeer wél aankomen. „En geen oplossing, maar wel een ver betering, is het opheffen van de voorrangsstatus van het verkeer op de singel." Al die oplossingen klinken Van Zeijl niet vreemd in de oren. „Maar verkeerslichten willen we zo min mogelijk gebruiken. Zeker 's nachts niet. En spiegels, daar zijn we ook geen voorstander van. Zeker als het zo waait zoals nu. Dan geven ze een trillend en vertekend beeld. Bovendien is het moeilijk om de snelheid in te schatten van een voertuig datje in zo'n spiegél ziet. En spiegels zijn gevoelig voor vernielingen. Wat wijziging van de voorrangsregeling betreft, dat is één van de pun ten waarnaar wordt gekeken. Zoals ik al zei wordt de hele route van Leiderdorp naar Leiden beke ken." En dan de politie, die voor wat betreft verkeerssi tuaties een adviserende rol heeft bij de gemeente. Een woordvoerder laat weten dat er inderdaad sprake is van een 'rotkruispunt'. „Eigenlijk zou dat kruispunt permanent in de regeling moeten zit ten, dus met verkeerslichten die de hele tijd wer ken. Maar je weet hoe het gaat, als het licht mid den in de nacht op rood staat en er is bijna geen verkeer, dan rijden veel mensen door." Hij zegt wel dat er bij het kruispunt toch heel sterk is gelet op de veiligheid. Zo staat er een waarschu wingsbord op de Lage Rijndijk, 'een driehoek op zijn punt', dat aankondigt dat verkeer op de sin gel, ook dat van links, voorrang heeft. Op de Zijl singel zelf zijn nog eens haaientanden aange bracht. „Elke verkeersdeelnemer die van de Lage Rijndijk komt heeft de plicht en de taak de nodige voorzichtigheid te betrachten. In elk geval blijkt "uit de ongevalscijfers niet dat het een gevaarlijk punt is, want er gebeurt bijna nooit iets. Mis schien wel omdat het zo'n onoverzichtelijk punt is." LEIDEN MARCEL SMEETS/HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14