JÏIDEN Cursussen ouderen in gevaar Vastentrommeltjes en askruisjes Essenbosje ten dode opgeschreven Wethouder teleurgesteld over schaarse koopzondagen Dertig banen op de tocht bij computercentrum universiteit Leidenaar heeft pas halfjaar rijbewijs: toch in voorronde Camel Trophy 3ENSDAC 12 FEBRUAR11997 HANS JACOBS, 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Veld 1 C De '<ans is S1"00' dat I J voetbalvereniging ASC in april kan beginnen met de aanleg van een nieuw veld. Ongepast De provincie vindt I O het ongepast dat de raad Ter Aar het vertrou wen heeft opgezegd in de burgemeester. anrijding met gestolen auto |DEN_; Een onbekend gebleven automobilist is gisteren met zijn ito tegen een geparkeerde auto op de Morssingel gereden. De ■roorzaker vluchtte, mogelijk in de richting van het station. De ito waarin hij reed, was enkele uren daarvoor ontvreemd uit de jollenstraat. arkeermeters gestolen Twee parkeermeters, die stonden aan het Plantsoen, zijn irdwenen. De meters zijn vermoedelijk gestolen tussen 3 en 10 bruari. liefstal tas den* Op de Koninginnelaan is gisteren een 39-jarige Leidse itsster beroofd van een mand. Twee jongens op een bromfiets lalden haar in en namen de mand van het stuur. Daarin lag in boodschappentas met verschillende boodschappen, een irtemonnee met 40 gulden en verschillende pasjes. tadsbouwhuis moeilijk bereikbaar den* De tijdelijke hoofdingang aan de zijkant van het Stads- mwhuis is door werkzaamheden vanaf donderdag 13 februari oeilijk bereikbaar. Bezoekers kunnen dan gebruik maken van noodingang aan de kant van de Tweelingstraat. De reden or dit ongemak is de plaatsing van de spanten voor de toe- mstige overkapping van de binnenplaats. Fietsers en voetgan- rs moeten rekening houden met een kleine omleiding ter logte van het Stadsbouwhuis. NNO 1897 Vrijdag 12 Februari en meldt ons uit Hillegom: Dezer dagen zijn, voor rekening r gemeente, vijf en dertig personen aan het werk gesteld, de aten verlossende van de ijslaag, waarmede zij bedekt zijn. Dit geen kleinigheid voor onze kleine gemeente! Als toelichting ent het volgende: Amsterdam met een bevolking van 500,000 ivoners heeft thans 900 man aan het werk. Hillegom met een rolking van nog geen 5000 inwoners 35 man! Bravo voor onze line gemeente! Actievoerders gaan 'de boom in' om te voorkomen dat het essenbosje op de hoek van de Haarlemmerweg en de Broekweg wordt gekapt. FOTO DICK HOCEWONINC Activiteitencommissies kapot aan subsidiestop De ouderenactiviteitencommissies in Leiden gaan kapot aan het besluit van de gemeente om de subsidie te schrappen. Dat betoogde L. van Ekdom van de commis sie in de Merenwijk gisteravond in de raadscommissie welzijn. Sinds de bezuiniging van 57.000 gulden een jaar geleden werd doorgevoerd zijn vijf van de negen com missies met hun werk gestopt. De cursisten kunnen de hogere lesgelden niet opbrengen en de vrijwilligers lopen weg. LEIDEN AAD RIETVELD LEIDEN DORITH LIGTVOET NNO 1972 zaterdag 12 februari pastoor van de rooms-katholieke Laurentiuskerk aan de idseweg te Voorschoten heeft sinds gisteravond meer as voor mende aswoensdag dan hem lief is... Hij had ter voorberei- ng op deze kerkelijke gebeurtenis alvast een voorraadje as ngelegd, door palmtakken te verbranden. De doos met de nog irme verbrandingsresten ging in een kast bij de pastorie. Het akje was echter weer gaan gloeien waarbij ook pastoors kerk- lad werd aangevreten. Toen de kastdeur weer open ging j een geweldige rookwolk naar buiten. De brandweer moest zelfs aan te pas komen om de in zak en as zittende pastoor uit brand te helpen. Er is geen sprake van dat het essenbosje op de hoek van de Haarlemmerweg en de Broekweg in Leiden behouden kan blijven. Het hele terreintje moet worden gesaneerd voordat er in de Broek en Simontjespolder woningen komen. Dat heeft te maken met het autosloopbedrijf dat vroeger naast de bomengroep was gevestigd. Dat zeggen de milieuwethouders van Leiden en Oegst- geest. De Oegstgeester weüiouder G. van Eisen (Groenlinks) noemt de actie voor het be houd van de bomen 'zuur'. Bij het ontwerp van de nieuwe wijk is een groenplan ge maakt. Daarbij is afgesproken dat het ver lies aan groen wordt gecompenseerd met de aanleg van andere struiken en bomen. ,,Ik mag wel zeggen dat wij daar in Neder land uniek in zijn. Daarom kan ik als milieuminnend mens leven met het verlies van deze bomen." Zijn Leidse collega J. Laurier (GroenLinks) meldt dat de geipeente zelfs nog heeft on derzocht of de bomen te verplaatsen waren. „Maar de kwaliteit was te slecht. Het bosje ontzien door voor een andere aanvoerroute voor het bouwverkeer te kiezen was ook geen haalbare optie. Dan had het bouwver keer via Groenoord en de Haarlemmerweg moeten lopen. We vonden dat Groenoord de afgelopen jaren al genoeg voor haar kie zen heeft gekregen." Toen duidelijk werd dat het hele gebiedje vervuild was, bleek kappen voor Leiden en Oegstgeest de enige oplossing. De rechter heeft de gemeente bij eerdere procedures voor het behoud van de bomen in het gelijk gesteld. De actievoerders zijn niet onder de in druk van de argumenten. Ze betwijfelen of het hele gebiedje is vervuild. En een schoonmaakbeurt kan bovendien lang op zich laten wachten. „De vervuiling van het EWR-terrein is ook nog niet opgeruimd", zegt H. Schoch. „In de wijk komt misschien groen terug, maar met de aanplant van kleine bomen vervang je geen essen die meer dan veertig jaar oud zijn. Wij vinden dat Leiden moet uitgaan van het bestaande groen en daarbij zijn plannen moet aanpassen", zegt actie voerder G.J. de Bruyn. Een aanvoerroute via het sloopterrein vinden hij en zijn mede standers nog steeds de beste oplossing. Daarna moet het bosje worden opgenomen in de groene gordel die door de nieuw bouwwijk heen zal lopen. Vanochtend waren er slechts drie actie voerders aanwezig. Ze hadden zich wel ver zekerd van de hulp van bewoners van het woonwagenkamp. Een enkele omwonende nam af en toe een kijkje, maar klimacties waren overbodig. De kappers kwamen niet opdagen. Als de gemeente niet snel in grijpt blijft er voor de ouderen niet meer over dan een paar sjoel-, klaverjas- en bingoclub jes, zei Van Ekdom. „Dat heeft geen niveau. Het is niet goed dat mensen die misschien aan de armoedegrens zitten niet een cursus met kwaliteit kunnen kiezen. Dus onze vraag is: mag het cursusgeld omlaag? We hebben het uitgerekend en het hoeft niet veel geld te kosten. Voor de Merenwijk gaat het om 3500 gulden op jaarbasis, voor de hele stad heb je het over 25.000 gulden." Geen geld De gemeente besloot in 1995 dat het werk van de activiteiten commissies, dat tot dan toe plaatshad in de dienstencentra, ondergebracht moest worden bij de Leidse Welzijnsorganisa tie. De subsidie werd in 1996 verlaagd naar 23.000 gulden, dit jaar gaat er helemaal geen geld van de gemeente naartoe. „Van een vast tarief van 4,50 gulden per cursus per maand moesten we vorig jaar naar een uurtarief van twee gulden", ver telde Van Ekdom. „Dat bete kende maandbedragen van 8 tot 12 gulden. Dit jaar moeten we nog verder omhoog. Dat is voor mensen met alleen een klein pensioentje niet meer te betalen." Leeg Helemaal begrijpen doen de nog actieve commissies het be zuinigingsbeleid van de ge meente niet. „Want ze halen bij ons het geld weg, maar de dien stencentra waar wij eerst zaten die staan nu het grootste deel van de tijd leeg. Wat kost dat niet een geld?" Wethouder H. de Goede (D66/welzijn) beloofde dat hij op korte termijn met de oude ren gaat praten over een moge lijke oplossing van het pro bleem. ode Kruis eiden nu uk voor teine rampen IfN. RUUD SEP papier moeten er bij een pp minimaal 500 gewon- vallen voordat de vrijwil- srs van het Rode Kruis te lp worden geroepen. Maar komt het Rode Kruis ook teen met een zestig man rk peloton. In de praktijk de hulpverleners in de se regio al enige tijd op leid in groepjes van acht i: Vanaf 1 maart is dit de dele structuur. De Leidse pverleners zijn dan als sten in Nederland opge ld in Snel Inzetbare Groe- ter Medische Assistentie pna's). Ie kleine Rode-Kruisteams :ven niet meer te wachten echt grote rampen. „Bij grote kettingbotsing bij arlem van twee weken is Rode Kruis niet ingescha- 1", weet Peter Lasschuijt het Leidse Rode Kruis. Haarlem werken ze nog de oude manier. Was zo- hier gebeurd, dan waren zeker opgeroepen." te nieuwe Sigma-teams het Rode Kruis worden schakeld wanneer er er- K meer dan twintig ge- inden vallen. De teams neten binnen een half uur melding op de plaats des leils aanwezig kunnen „We kunnen het ambu- icepersoneel veel werk uit nden nemen. Mensen die aar gewond zijn moeten juurlijk door de professio- worden behandeld, 'ar de verzorging van licht honden en de opvang van nsen die niet gewond zijn, nnen wij prima doen", al- s Lasschuijt. )e opdeling in kleine, snel ■etbare teams is een initia- van het ministerie van nenlandse zaken. Las- ïuijt: Voor hen is het een tenbesparing wanneer wij tden ingezet. Voor ons is t ook heel nuttig. Je bent mers druk bezig met aller- cursussen en opleidingen. Q wil je daar ook wel eens 'keertje iets mee doen." LEIDEN MONICA WESSELING Het vastentrommeltje. Zo'n ge deukt blikje waar je veertig da gen achtereen snoepjes in ver zamelde. Veertig dagen opletten dat je niet, in een moment van achteloosheid, toch een snoepje in je mond stopte. De vastentijd als voorbereiding op Pasen. Na carnaval op woensdagmorgen het askruisje halen en dan maar vasten. Het zijn herinneringen uit een grijs katholiek verleden. Be staat dat gebruik nog? Staat er ergens op een dressoir in Lei den nog een vastentrommeltje? „Zeker wel, maar niet zo veel. Veel mensen doen het vastent rommeltje af als iets ouderwets, als iets belachelijks. En ja, nog méér mensen weten natuurlijk helemaal niet wat het is", zegt pastoor Vreeburg van de St. Lo- dewijk Parochie in Leiden. De pastoor heeft zondag avond in de dienst zijn gelovi gen opgeroepen wèl te vasten. „Het is goed om jezelf een tijd lang een aantal zaken te ontzeg gen. Dat geeft ruimte voor be zinning. En ach, de vreugde van Pasen komt nog veel beter naar voren na een tijd van sober heid." Smalende opmerkingen over vasten en onthouding be grijpt hij eigenlijk niet: „Ieder een doet zo enthousiast over de ramadan. Dat het zo goed is om op zo'n manier met het geloof bezig te zijn." Hoewel er geen scholen zijn die tot de parochie van Vree burg behoren, ziet hij geregeld kinderen in zijn kerk. „En ge lukkig is een aantal van hen en thousiast bezig met het vastent rommeltje. Ze zien het als een sport, maar dat geeft niet." Vanmorgen in alle vroegte is al een aantal parochianen in de kerk geweest om een askruisje Het vastentrommeltje, hi ring uit een grijs katholiek verleden. FOTO HIELCO KUIPERS te halen. Ook al zo'n gebruik dat voor velen onbekend en in elk geval onbegrepen is. Een ge bruik dat bij de oude kathoüe- ken jeugdherinneringen op roept: We wassen ons liever niet, dan blijft het kruisje langer op het voorhoofd zitten'. Vree burg zegt glimlachend: „Ja, dat is een idee dat eigenlijk nergens op gebaseerd is. Je mag het kmisje best wegwassen, maar eerlijk gezegd probeerde ik als kind ook om het zo lang moge lijk zichtbaar te houden." Stie kem eventjes met de vinger Veertig dagen De vastentijd is binnen de rooms-katholieke kerk een periode van veertig dagen, vanaf aswoensdag tot Pasen. Volwassenen onthouden zich gedurende die dagen van ge notsmiddelen. Voor kinderen ligt dat iets anders. Elk kind heeft dan een vastentrom meltje, een blikje of doosje waarin tijdens de vastenpe riode snoepjes en andere zoetigheid worden bewaard. Alleen op zondag mag daar iets worden uitgenomen. Op aswoensdag krijgen de gelo vigen een kruisje van as op het voorhoofd. Deze as, af komstig van palmtakken die worden verbrand, wordt ge wijd. Op aswoensdag staat de gedachte centraal dat de mens stof is en tot stof zal wederkeren. door de asbak om het vervaag de kruisje op te lichten was na tuurlijk 'niet toegestaan', maar menig katholiek kind niet onbe kend. Vreeburg ziet vandaag, as woensdag, als een van de be langrijkste dagen in de vasten tijd. „Dit moet een uiterst sobe re dag zijn. Bezint u op het feit dat dat ge stof zijt en tot stof zult wederkeren. Dat het leven hier op aarde slechts tijdelijk is en dat na de dood het ware be gint." Maar wat te doen met het, na veertig dagen sparen, overvolle vastentrommeltje? De pastoor: „De inhoud deel je uit en eet je gezamenlijk op. En ach, zelfs in de vastentijd mag er op zondag wat uit gegeten worden." LEIDEN AAD RIETVELD Wethouder A. van Bochove (economische zaken) is onge lukkig met het besluit van de Leidse middenstand en het grootwinkelbedrijf om in 1997 niet meer dan zeven koopzon dagen te houden. De CDA'er vindt dat daarmee een kans wordt gemist om de regiofunc tie van de binnenstad te verster ken. Van Bochove steekt zijn te leurstelling over het bescheiden aantal koopzondagen niet on der stoelen of banken. Toen burgemeester en wethouders onlangs besloten om de winkel- opstelhng op zondag in de bin nenstad volledig vrij te geven hadden zij niet verwacht dat de middenstand van die mogelijk heid ook 52 keer per jaar ge bruik zou maken. „Maar wij hadden wel gehoopt op een deugdelijker afspraak dan waar mee de winkeliers nu zijn geko men. Bijvoorbeeld een vaste zondag in de maand", zegt de wethouder. De afspraak van de winkeliers - die koopzondagen gepland hebben in maart, april, juli, ok tober, november en december - is volgens Van Bochove vol strekt onduidelijk voor de con sument. „Er zit niet, zoals in an dere steden, een herkenbare lijn in. Je moet er nu als klant maar een slag naar slaan wanneer de winkels open zijn. Dit is niet goed voor de concurrentieposi tie van de binnenstad." De wethouder wil binnenkort met de middenstand gaan pra ten om in ieder geval volgend jaar tot betere afspraken te ko men. „Dat de kleinere winke liers en het grootwinkelbedrijf besloten hebben om samen op te trekken vind ik een goede zaak. Maar ze maken nu wel erg beperkt gebruik van hun nieu we vrijheid. Dus ik zal zeggen: kom op jongens! Dit kan beter!" De meubelbedrijven aan de Hoge Rijndijk doen overigens wel, wat de gemeente ook van de binnenstadswinkeliers zou willen. Zij hebben toestemming gevraagd en gekregen om elke eerste zondag van de maand open te zijn. Van Bochove: „Maar dat loopt dus helaas niet parallel." LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Bij het CRI, het computercentrum van de Leidse universiteit, moeten ongeveer 30 arbeidsplaatsen verdwijnen. Volgens een advies van een speciaal daartoe in het leven geroepen werkgroep moet de universiteit fors bezuinigen op haar centrale uit gaven voor informatisering en informatietechno logie. Bij het universitaire centrum voor telecom municatie en computerdienstverlening - CRI - werken ruim 80 mensen. Het college van bestuur van de universiteit had vorig jaar al aangekondigd de komende jaren 20 miljoen op de vaste kosten - 'overhead' - te willen bezuinigen. Ook het CRI zou flink moeten inleve ren. De adviescommissie heeft nu een bezuini ging voorgesteld die neerkomt op ongeveer 3,7 miljoen gulden. De faculteiten moeten in de toekomst weer zelf verantwoordelijk zijn voor hun automatisering. Zij moeten hun computerssystemen ook zelf gaan beheren. Dit scheelt werk dat nu door het CRI wordt gedaan. Dat betekent bijvoorbeeld dat de afdeling computerdienstverlening van het CRI kan worden gehalveerd. Hier werken nu ruim 20 mensen. Het CRI mag wel computers blijven inkopen maar het verkoopadres aan de Niels Bohrweg zou moeten sluiten. Ook zou het CRI moeten stoppen met privédienstverlening aan medewerkers en studenten. De belangrijkste taak van het centrum zou het beheer van het universitaire netwerk zijn. Het personeel van het CRI is inmiddels door J. Waldus van het college van bestuur ingelicht over het advies. Eind van de maand praten betrokke nen verder over het plan. In maart wil het college van bestuur een definitief besluit nemen over de toekomst van het CRI. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBRUG Hij haalde pas een half jaar ge leden zijn rijbewijs en heeft nog nooit een jeep bestuurd. Toch is de Leidse student Axel Graff uit 4.000 aanmelders geselecteerd voor de nationale voorronde van de Camel Trophy 1997. Met 49 andere kandidaten strijdt hij op 15 en 16 februari voor een plaats in de internationale voor ronde in Spanje. Uiteindelijk mogen twee deelnemers Neder land vertegenwoordigen op de Camel Trophy 1997, die in mei in Mongolië wordt gehouden. „De tweedaagse nationale voorronde bestaat uit het ver vullen van opdrachten en in teamverband problemen oplos sen. Ik moet een veldfles, kom pas en stevige loopschoenen meenemen naaf Lelystad, waar de voorrondes worden gehou den. Aan het eind van de twee de dag worden vier winnaars bekendgemaakt. Die gaan naar de internationale voorronde in Spanje. Daar vallen er nog eens twee af. De overblijvers gaan eind mei naar Mongolië", ver telt Graff, student filosofie en al gemene literatuurwetenschap. Graff is zevendejaars student en lijkt ook meer op een student dan op een avonturier. Ervaiïng heeft hij niet. Maar autorijden is niet het enige onderdeel. Tij dens de wedstrijd in Mongolië wordt er ook met kano's geva ren en gefietst op mountain bikes. „Ik heb vroeger wel ge roeid en ik fiets natuurlijk wei eens, maar in een echte kano heb ik nog nooit gezeten en op de fiets door woest terrein is mij ook vreemd." „Ik heb dit allemaal op de in schrijvingsformulieren gezet. Als dat een bezwaar zou zijn, was ik nooit uitgekozen voor de tweede ronde." Deze ronde be stond uit een lange vragenlijst, die in het Engels beantwoord moest worden. Aan de hand van deze ronde werd Graff gese lecteerd voor de landelijke voor ronde. „Als ik naar Spanje mag is het leuk. Maar ik reken nergens op. Het wordt in elk geval een leu ker weekeinde, dan wanneer ik thuis voor de tv zou zitten." Hij is overigens niet de enige uit de regio die meedoet. Ook Jaco Baars, een 26-jarige werk tuigkundige uit Leiden, is gese lecteerd voor de landelijke voor ronde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13